غزاله چلابی

از ایران پدیا
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ دسامبر ۲۰۲۲، ساعت ۲۰:۱۸ توسط Safa (بحث | مشارکت‌ها)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
غزاله چلاوی
غزاله چلابی.jpg
غزاله چلابی
زادروز۱۳۶۸
درگذشت۳۰ شهریور ۱۴۰۱
آمل
ملیتایرانی
تحصیلاتدانش‌آموخته‌ی مدیریت
پیشهحسابدار
نقش‌های برجستهکوهنورد
تأثیرپذیرفتگانمردم ایران

غزاله چلاوی، (زاده‌ی ۱۳۶۸ آمل – کشته‌شده ۳۰ شهریور ۱۴۰۱آمل) اهل آمل، در حال فیلم‌گرفتن از یک مأمور سپاه پاسداران که به مردم شلیک می‌کرد مورد اصابت گلوله قرار گرفت. فیلم ثبت شده از غزاله چلاوی از دریچه‌ی دوربین اوست. تصاویر نشان می‌دهد که فیلمبردار به زمین افتاده و مردم اطراف او جمع می‌شوند.[۱][۲]غزاله چلاوی کوهنورد و ورزشکار بود. او تحصیل‌کرده در رشته‌ی مدیریت امور بانکی بوده و در یک شرکت خصوصی به عنوان حسابدار کار می‌کرد.

شهادت غزاله چلاوی

غزاله چلاوی دانش‌آموخته‌ی مدیریت امور بانکی و کوهنورد بود. او در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در حالی فیلم‌گرفتن از یک مأمور از طرف او مورد اصابت گلوله قرار گرفت. فیلمی که در موبایل او ضبط شد بارها در شبکه‌های اجتماعی و همچنین در مجامع بین‌المللی منتشر شد. [۳]

این فیلم نشان می‌‌دهد که فیلم‌بردار هنگام اصابت گلوله به زمین خورده و مردم دور او جمع می‌شوند.

اهدای اعضای بدن

غزاله چلاوی پیش از شهادت دوبار کارت اهدای اعضای بدن را پر کرده و خواهان این بود که پس از مرگش اعضای پیکر او به نیازمندان اهدا شود. خانواده او نیز اعلام کردند که چنین خواهند کرد اما مأموران امنیتی جمهوری اسلامی از این کار ممانعت کردند. خاله‌ی غزاله چلاوی می‌گوید آنها گفتند با این کار از غزاله اسطوره سازی می‌شود.

مراسم سوگواری

مراسم چهلم غزاله چلاوی در شهر آمل برگزار شد. در این روز اعتراضات گسترده‌ای در این شهر به وقوع پیوست. مردم در حین مراسم سوگواری شعارهای مرگ بر دیکتاتور و خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله سرمی‌دادند.

منابع