ثروت ۲۰۰میلیارد دلاری خامنه‌ای

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سفارت آمریکا در عراق با انتشار گزارشی مدعی شده‌است ثروت علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ۲۰۰ میلیارد دلار است.این سفارت همچنین اعلام کرد چهل سال پس از «حکومت آخوندها» و در زمانی که بسیاری از افراد ملت ایران به دلیل اوضاع اقتصادی ناگوار در زیر خط فقر زندگی می‌کنند، دارایی‌های رهبر ایران به تنهایی ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

ثروت ۲۰۰میلیارددلاری علی خامنه ای
ثروت ۲۰۰میلیارددلاری علی خامنه ای

سفارت آمریکا در عراق:ثروت ۲۰۰ میلیارد دلاری خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی

سفارت آمریکا در عراق با انتشار گزارشی مدعی شده‌است ثروت علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ۲۰۰ میلیارد دلار است.[۱]

به گزارش آرازنیوز به نقل از العربیه فارسی سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد روز جمعه ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ در گزارشی ثروت علی خامنه‌ای، رهبر ایران، را ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد. در بیانیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک سفارت آمریکا در عراق منتشر شد آمده که فساد در همه اجزای رژیم ایران، از راس هرم گرفته تا قاعده آن، فراگیر شده‌است.

این سفارت همچنین اعلام کرد چهل سال پس از «حکومت آخوندها» و در زمانی که بسیاری از افراد ملت ایران به دلیل اوضاع اقتصادی ناگوار در زیر خط فقر زندگی می‌کنند، دارایی‌های رهبر ایران به تنهایی ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

پیش از این رویترز در گزارشی درباره روحانیون ثروتمند، از خامنه‌ای به عنوان کسی یاد کرد که با ۹۵ میلیارد دلار در صدر این فهرست قرار می‌گیرد. این مقدار سی برابر بیشتر از دارایی‌های محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران است؛ شاهی که به بهانه مبارزه با فقر، حکومتش سرنگون شد.

یک مقام آمریکایی روز پنج‌شنبه گفت که تحریم‌های وضع شده علیه ایران، این کشور را از ۱۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم کرده‌اند. برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران و مشاور سیاست‌های خارجی آمریکا، در تماس تلفنی با خبرنگاران گفت که آمریکا همه معافیت‌ها برای خرید نفت از ایران را لغو می‌کند. هوک از همه کشورها خواست از آغاز ماه می به وارادت نفت از ایران پایان دهند و گرنه جریمه خواهند شد.

ثروت ۲۰۰میلیارددلاری خامنه ای توییت وزارت خارجه آمریکا
ثروت ۲۰۰میلیارددلاری خامنه ای توییت وزارت خارجه آمریکا

گزارش رویترز در آبان ماه ۱۳۹۲

رویترز در آبانماه سال ۱۳۹۲ است که در یک گزارش تحقیقی تحت عنوان امپراطوری خامنه ای نوشت: خامنه‌ای یک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری را کنترل می‌کند. [۲]

رویترز که به یک تحقیق شش ماهه دست‌زده بود، افزود: سرمایه این ستاد از طریق توقیف مال و اموال هزاران نفر از مردم ایران به ویژه اقلیتهای مذهبی به‌دست آمده و علاوه بر اینها تصرف دارایی شیعیان و تاجران و ایرانیانی که در خارج زندگی می‌کنند را نیز شامل می‌شود... 

به گزارش رویترز در سال ۱۳۹۲«رقم ۹۵میلیارد دلاری امپراتوری مالی خامنه ای چیزی حدود چهل درصد بیشتر از صادرات نفتی ایران در سال ۱۳۹۱است» و این امپراتوری اقتصادی را تنها یک نفر کنترل و اداره می‌کند و آن خود خامنه‌ای است... 

این اولین بار نیست که مقامات آمریکا از ثروت خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی سخن گفته‌اند.[۳]

ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده‌است، از جمله وزارت خارجه آمریکا در پیامی توئیتری به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی اشاره کرد.

در این توئیت که ۱۸ آذر ۱۳۹۷منتشر شد، آمده بود: «با تاسف برای مردم ایران، حکومت آنها مملو از ریاکاران فاسد است. یکی از آنها آیت الله خامنه ای است که یک صندوق سرمایه معاف از مالیات با میلیاردها دلار ثروت دارد.»

واکنش‌ها وانعکاسات به افشای ثروت خامنه‌ای

عمار حکیم، از روحانیان شیعه و رئیس ائتلاف «الإصلاح و الإعمار» عراق که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی دارد و اخیرا قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی آمریکا را به شدت محکوم کرد، در واکنش به پیام فیس‌بوکی سفارت آمریکا در بغداد روز شنبه، هفتم اردیبهشت، بدون اشاره به نام خامنه‌ای و دارایی او در توییتر اعلام کرد: «ما هرگونه توهین از طرف هر مقام، شخص و دولتی علیه مرجعیت دینی را به شدت رد کرده و درباره تکرار چنین مواضعی که در راستای تهییج احساسات مردم است، هشدار می‌دهیم.»

ثروت ۲۰۰میلیارددلاری علی خامنه ای: عمارحکیم
ثروت ۲۰۰میلیارددلاری علی خامنه ای :عمارحکیم

[۴]

از میان مقامات جمهوری اسلامی، تنها صادق لاریجانی، رئیس وقت قوه قضاییه، به این پیام واکنش نشان داده و اظهارات مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، درباره دارایی‌های خود و برخی از مراجع تقلید شیعه را «غیراخلاقی» خواند.

منابع