اعتراضات ۱۳۹۸ ایران

اعتراضات ۱۳۹۸ در ایران از روز ۲۴ آبان در اعتراض به گران شدن بنزین آغاز شد اما با شعارهای ضدحکومتی که اصل نظام را هدف قرار می‌داد ادامه یافت. این اعتراضات به سرعت در بیش از ۱۹۱ شهر گسترش یافت. در این اعتراضات بیش از۱۵۰۰تن توسط سپاه پاسداران، پلیس، نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها کشته شدند. در میان کشته شدگان کودکان ۱۳تا ۱۵ ساله نیز به چشم می‌خورد. تعداد مجروحین در این اعتراضات بالغ بر ۴ هزار نفر بود. شمار دستگیر شدگان تظاهرات نیز به ۱۲ هزار نفر رسید. در روز ۲۶ آبان ماه زمزمه‌هایی مبنی بر یک طرح دوفوریتی برای توقف طرح گرانی بنزین در مجلس مطرح شد، اما علی خامنه‌ای در سخنانی حمایت خود را از حذف یارانه بنزین اعلام کرد و این طرح را عملا کنار زد. خامنه‌ای هم‌چنین از نیروهای امنیتی خواست به وظایف خود در برقراری امنیت و خاموش کردن تظاهرات عمل کنند.

اعتراضات ۱۳۹۸ ایران
تظاهرات سراسری ایران ۱۳۹۸.JPG
تاریخاز ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸
مکان۱۹۱ شهر ایران
علت‌هاحذف یارانه بنزین و گران شدن آن
هدف‌هاکاهش قیمت‌ها-سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی ایران
روش‌هاتظاهرات
طرف‌های درگیری مدنی
مردم ایران
حکومت جمهوری اسلامی ایران (نیروهای امنیتی - نیروی ضد شورش - سپاه- بسیج - نیروی انتظامی)
آمار
ده‌ها هزار نفر
تلفات
کشته(ها)بیش از ۱۵۰۰ نفر
زخمی‌هابیش از ۴۰۰۰ نفر
بازداشت‌شدهبیش از ۱۲ هزار نفر

شمخانی دبیر شورای امنیت ملی رژیم ایران تظاهرات مردم را فعالیت «گروه‌های سازمان‌دهی‌شده از طرف منافقین» و «ضدانقلاب» نامید. شمخانی با اشاره به تظاهرات هم‌زمان در عراق و لبنان با اشاره به تظاهرکنندگان گفت آنها: «با سناریوی از پیش تعیین شده قصد ایجاد مشکل در ایران، عراق، لبنان و برخی دیگر از کشورها را داشتند.»

مردم در ادامه تظاهرات خود در شهرهای مختلف بسیاری از بانک‌ها و خودروهای انتظامی و راهنمایی و رانندگی و پمپ بنزین و مراکز بسیج و سپاه را آتش زدند. حوزه علمیه در دو شهر به آتش کشیده شد. در شهرهای دیگر از جمله شهریار عکس روح الله خمینی و علی خامنه‌ای را به آتش کشیده شد[۱].

آغاز اعتراضات سراسری ایران

 
تصویر آتش زدن خودروهای پلیس در شیراز توسط مردم معترض

روز ۲۴ آبان ۱۳۹۸ شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی خبر داد که از امروز قیمت بنزین افزایش پیدا خواهد کرد. تا پیش از این، بنزین غیر سهمیه‌ای لیتری ۱۰۰۰تومان بود.

بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، بنزین معمولی با قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان و بنزین معمولی و غیرسهمیه‌ای هر لیتر، به ۳ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. در ادامه همین افزایش قیمت، بنزین سوپر که مخصوص ماشین‌های جدید و پیشرفته است لیتری ۳۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. این سهمیه بندی مشمول تمام وسائل نقلیه بنزین سوز است[۲]. گران شدن بنزین نتیجه‌ی طبیعی اقتصاد ناکارآمد در جمهوری اسلامی ایران بود، که ماهانه میلیون دلار برای تأمین گروه‌های شبه نظامی در سراسر خاورمیانه هزینه می‌کند. سرمایه‌ای که هر سال توسط آقازاده‌ها از ایران خارج می‌شود به میلیاردها دلار می‌رسد. دارایی ۵ هزار و ۴۳۲ نفر از آقازاده تنها در آمریکا ۱۴۸ میلیارد و ۲۶۷ میلیون دلار است. این امور خزانه‌ی ایران را تحت فشار قرار داده است.

بلافاصله پس از اعلام سه برابر شدن قیمت بنزین در ایران، بسیاری از شهرهای ایران شاهد تجمعات اعتراضی علیه این تصمیم بود. در فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از روز ۲۴ آبان ۱۳۹۸ شهرهای قلعه‌حسن‌خان (شهر قدس) و شهریار در استان تهران و شهرهایی در غرب کشور خصوصا استان خوزستان، دیده شد که تجمعات اعتراضی در این رابطه، شدت یافته است. مردم در شهرهای اهواز، ماهشهر، امیدیه، و بهبهان نسبت به افزایش قیمت بنزین با سر دادن شعارهایی از جمله: «بنزین گران‌تر شده، فقیر فقیرتر شده» تجمعات اعتراضی را آغاز کردند[۳].

در پی تظاهرات مردم تصاویری منتشر شد که در آن مردم عکس سیدعلی خامنه‌ای را آتش زدند و شعارهایی علیه دخالت شبه‌نظامیان ایران در فلسطین و لبنان می‌دادند. در شهرهای دیگر از جمله شهریار نماد انگشتر خمینی و تصویر خامنه‌ای را آتش زدند که هم‌چنان ادامه دارد.

دادستان رژیم ایران محمد جعفر منتظری روز شنیه اعلام کرد که معترضان به افزایش قیمت بنزین اخلال‌گر هستند. او ضمن تهدید مردم گفت با معترضین برخورد جدی خواهد شد. وی در ادامه تاکید کرد که ریشه اخلال‌گران در خارج از کشور است و ادعا کرد که آنها «با استفاده از فضای مجازی قصد تحریک مردم را دارند»

منتظری ادامه داد «به موجب قانون، انجام این فعالیت‌ها جرم تلقی می‌شود و نیروهای قضایی و انتظامی طبق قانون با خاطیان به طور جدی برخورد می‌کنند»[۴].

روزشمار تظاهرات سراسری ۱۳۹۸

شنبه ۲۵ آبان

 
شهرداری قلعه حسن خان(شهرقدس)-پس از به آتش کشیده شدن توسط معترضان

در روز اول این اعتراضات ۴ نفر از تظاهرکنندگان توسط مأموران پلیس به قتل رسیدند.

بعد از افزایش ۳برابری قیمت بنزین توسط رژیم ایران، مردم در اعتراض به این افزایش قیمت به اعتراض برخاستند و شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراض مردم شد. روز شنبه ۲۵ آبان اعتراضات به ویژه در تهران و شهرستان‌های غرب تهران از جمله قلعه‌حسن‌خان(شهر قدس)، شهریار و اسلامشهر ادامه پیدا کرد.

در قلعه‌حسن‌خان(شهر قدس) مردم معترض ساختمان شهرداری، فرمانداری و ۱۲ بانک را به آتش کشیدند. بنابه گفته محمد محمودی شاه نشنین نماینده مجلس حکومت جمهوری اسلامی، معترضان در قلعه‌حسن‌خان به دفتر کار او حمله کردند و از کل بانک‌های این شهر تنها ۲ بانک قادر به خدمات‌رسانی هستند.

به گزارش یکی از کانون‌های شورشی از قلعه‌حسن‌خان (شهرقدس)که در شبکه مجازی و اخبار سیمای آزادی ۸ آذر ماه منتشر شد، آمده است:

درقلعه حسن خان (شهر قدس) حدود ۳۰ تا ۳۵ بانک آتش زده شد. در حال حاضر ساختمان شهرداری و فرمانداری تمام ساختمان های دولتی درهایشان بسته است و تخته کرده اند. شهرداری شهرقدس که یک عمر جلوی ملک مردم کاربستان می‌گذاشت و می‌بست خودش بسته است.

مردم در روزهای اول قیام به آتشنشانی اجازه ندادند که شهرداری را خاموش کند. وقتی ماشین آتشنشانی آمد مردم به سمتش حمله کردند و با پرتاب سنگ مانع آمدن ماشین شدند.

در حال حاضر جو شهر امنیتی است. هر روز مردم را دستگیر می‌کنند..درحال حاضر ماشین‌های امنیتی نوپو و امنیتی ویژه را داخل بهشت فاطمه آورده و اسکان داده اند و هنوز هم هستند. یکی از مساجد اصلی شهر‌‌ قدس به اسم مسجد فاطمه را مرکز بسیج و سپاه کرده اند. مردم خیلی ناراحت هستند که مسجد را تسخیر کرده اند.

تمام بانکها بدون استثنا در آتش خشم مردم سوخت. فرمانداری با چندتا ماشین داخلش سوخت واقعا دلاورانه وشجاعانه بود.

کمیته امداد خمینی ملعون و شهرداری منطقه یک، خیابان سرخه حصار شهرداری مرکزی، خیابان چهل وپنج متری دفتر نماینده شهر، دفتر امام جمعه جهل و جنایت و بیشتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای جامبو و کوروش و رفاه سوخت.

حدود سی بانک کاملا سوخت و آلان با ورقه‌های آهنی جلوی آنها را مهار کرده‌اند.

قلعه حسن خان واقعا گل کاشت.

مردم و جوانان دسته جمعی به سمت مراکز حکومتی و بانکها می‌رفتند و آتش می‌زدند.

جلودار این حرکت‌ها جوانان بین ۱۶ تا ۲۲ ساله بودند و بقیه مردم هم پشت سرشان حرکت می‌کردند. بانک به بانک جلو می‌رفتند.

در قلعه حسن خان (شهر قدس) بانک‌های قوامین،-ملی،-آینده،-تجارت، پاسارگاد، اقتصاد، مهر، کشاورزی، رفاه، صادرات، پارسیان، سپه و مسکن، ساختمان نطام مهندسی،-فرمانداری و شهرداری، ساختمان آگاهی، تخریب شد و آتش زده شد.

اینجا هیچ بانکی سالم نمانده است.

قلعه‌حسن‌خان، رکورددار سوزاندن بانک در یک شب در دنیا شد.

فقط آتش زدن مراکز حکومتی بود که خشم و نفرت مردم از این جانیان را آرام می‌کرد.

جوانان هیچ ترسی نداشتند.

تمام شهر دست مردم بود شهر دیگر به حالت قبل برنمی‌گردد.

در شهریار مردم معترض نماد انگشتر روح الله خمینی را به آتش کشیدند و در ادامه چندین مرکز دولتی به آتش کشیده شد.

 
آتش زدن نماد انگشتر خمینی -شهریار

در زینبیه اصفهان اعتراضات به اوج خود رسید و معترضین اقدام به آتش زدن لاستیک کردند. در این بین نیروهای امنیتی با مردم درگیر شدند. مردم به حوزه علمیه حمله کرده و به آن‌را به آتش کشیدند. شاهین شهر و قهدریجان نیز صحنه اعتراض مردم بود.

شعار مردم در این تظاهرات قابل توجه است که اصل نظام را نشانه گرفتند و شعار می‌دهند: «آسید علی ببخشید، دیگه باید بلند شید»،«سید علی حیا کن، مملکتو رها کن»،«چه اشتباهی کردیم که انقلاب کردیم»، «نه غزه، نه لبنان».

طبق ویدئوهایی که منتشر شده است، روز شنبه در گلشهر کرج یک نفر از معترضین به دست نیروهای امنیتی کشته شد. همچنین در محله معالی‌آباد شیراز نیز یکی دیگر از معترضین به افزایش قیمت بنزین توسط کلانتری گلدشت شیراز هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. در سیرجان نیز یک نفر توسط شلیک مستقیم مأمورین کشته شد این فرد، روح الله نظری فتح آباد، ۳۷ساله بود، ضمن اینکه شمار زیادی از تظاهرکنندگان نیز مجروح شدند. روح الله نظری در میدان پلیس نفت و در مقابل انبار نفت سیرجان توسط مأموران از ناحیه سر هدف قرار گرفت و جان باخت. به علت کثرت مجروحان در سیرجان، بیمارستان سیرجان قادر به پاسخ‌گویی به مجروحین نبود و مجروحان به بیمارستان سیدالشهدای کرمان انتقال داده شدند. در سیرجان همچنین مردم پمپ بنزین را به آتش کشیدند و تظاهرات همچنان ادامه دارد.

یکشنبه ۲۶ آبان

روز یکشنبه اعتراض‌ها و تظاهرات گسترده نسبت به افزایش قیمت بنزین در ایران ادامه پیدا کرد و تظاهرات به بیش از ۵۰ شهر گسترش پیدا کرد. در تظاهرات روز شنبه از سوی پلیس به مردم شلیک شد و تعدادی از مردم کشته و بسیاری نیز مجروح و به بیمارستان منقل شدند.

 
آتش زدن ماشین نیروی انتظامی

صبح روز یکشنبه مردم تهران در نقاط مختلف شهر تظاهرات کردند از جمله تهران‌پارس، تهران‌سر، خیابان و میدان انقلاب و دانشگاه تهران، خیابان مصدق، لاله زار، آریاشهر، خیایان کاشانی، بزرگراه محلاتی، اتوبان نیایش. در برخی از نقاط تظاهرکنندگان خیابان‌ها را مسدود کردند و با سنگ و چوب در مقابل نیروهای رژیم ایستادند. در دانشگاه تهران نیز دانشجویان دست به تظاهرات زدند و شعار می‌دادند «مرگ بر دیکتاتور، اصول گرا اصلاح طلب دیگه تمومه ماجرا، اسلامو پله کردند مردمو ذله کردند، ملت گدائی میکند آقا خدائی میکند و بنزین گرانتر شده ولی فقیه وقیح تر شده».

 • تظاهرات در صادقیه تهران

در صادقیه تهران درگیری مردم با نیروهای انتظامی شدت داشت و در تمام نقاط این منطقه درگیری در کوچه‌ها و خیابانها با نیروی انتظامی ادامه داشت. در نقاط متعددی از این منطقه عکس‌های خامنه‌ای و روحانی آتش زده می‌شد. شهرداری قلعه حسن‌خان و پردیس توسط تظاهرکنندگان آتش گرفت. در همین نقطه یک پایگاه بسیج و بانک نیز توسط مردم آتش گرفت.

کشته شدن دو فرمانده سپاه فجر در اعتراضات

صبح روز ۲۶ آبان ۱۳۹۸ هنگامی که دو نفر از فرماندهان سپاه فجر شیراز، مشغول ابلاغ دستور به عناصر تحت فرمان خود، جهت شلیک به تظاهرکنندگان و معترضان بودند، توسط افسر نیروی انتظامی هدف قرار گرفتند و کشته شدند. این عمل افسر نیروی انتظامی باعث جان‌باختن خود وی نیز شد[۵].

دوشنبه ۲۷ آبان

در روز دوشنبه ۲۷ آبان تظاهرات سراسری در بیش از ۱۰۰ شهر ادامه پیدا کرد. شمار جان‌باختگان به ۶۱ نفر رسید و صدها نفر مجروح شدند. در مناطق مختلف ایران در پی تظاهرات گسترده مردم، ۸۰ فروشگاه زنجیره‌ای متعلق به سپاه به آتش کشیده شد. در تهران، اصفهان، سرآسیاب ملارد، بعثت سنندج و دولت آباد کرمانشاه، تخریب صورت گرفت که ۱۷۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

 • تظاهرات در یزدانشهر اصفهان

مردم یزدانشهر اصفهان دوشنبه ۲۷ آبان ۹۸، کلیه بانکهای ملی و صادرات همچنین ساختمان شهرداری و حوزه علمیه و قرض‌الحسنه این شهر را به آتش کشیدند. در یزدانشهر اصفهان هنگام درگیری بین مردم و نیروهای سرکوب، معاون کلانتری شهر به همراه یک مأمور به‌دست مردم کشته شدند.

در ملارد یک پاسدار به نام مرتضی ابراهیمی وابسته به نیروی سیدالشهداء تهران در جریان درگیری در تظاهرات توسط تظاهرکنندگان کشته شد[۶].

سه شنبه ۲۸ آبان

سه‌شنبه ۲۸آبان در منطقه صادقیه تهران و تهران پارس تظاهرات مردم به درگیری با نیروهای امنیتی منجر شد و ۲تن از تظاهرکنندگان کشته شدند. در دماوند و شرق تهران نیز تظاهرکنندگان ۶ بانک را آتش زدند.

تا شامگاه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ میدان ولیعصر تهران تظاهرات مردم و تجمع جوانان ادامه داشت و مردم دو مرکز شهرداری و ساختمان فرمانداری را به آتش کشیدند.

 
تظاهرات ۱۳۹۸ ایران

در کرج تظاهرات مردم در روز سوم ادامه پیدا کرد و شعارهای مرگ بر دیکتاتور داده می‌شد. بسیاری از مردم توسط نیروهای انتظامی و بسیج و سپاه کشته شدند. در فردیس کرج

شامگاه امروز چند هزار نفر در فردیس کرج تظاهرات می‌کنند، فلکه اصلی فردیس به‌دست مردم افتاده است. مردم تمام خیابان‌ها را بسته‌اند موانع وسط خیابان گذاشته‌اند و سنگر بندی کرده و آتش روشن کرده‌اند. در برخی از نقاط گله‌های پاسداران و مزدوران از برابر مردم فرار می‌کنند.

مزدوران از پشت بامها با کلاش به سمت مردم شلیک می‌کنند. مردم با سنگ و چوب و هر چه در دسترس دارند با نیروهای سرکوبگر مقابله و از خود دفاع می‌کنند. بسیاری از مراکز سرکوب و چپاول این شهرستان به آتش کشیده شده است.

 • تظاهرات در ماهشهر

در پنجمین روز تظاهرات ۲۸آبان ۹۸، مردم در ماهشهر ۶ تن از بسیجیان توسط مردم تظاهرکننده کشته شدند.

در ادامه درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای انتظامی و سپاه در ماهشهر که شب گذشته شروع شده بود، درگیری مسلحانه شد و نیروهای سرکوب‌گر به‌رغم وارد کردن تانک به صحنه نتوانستند مانع تجمع مردم شوند.

درگیری در ماهشهر به ترتیبی بود که در دوشنبه شب ۲۰ نفر از تظاهرکنندگان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند. همچنین ۶ بسیجی نیز در شهرک جراحی کشته شدند. در حرکت مردم از جراحی به ماهشهر تجمع مردم توسط نیروهای امنیتی تیرباران شدند و بسیاری شهید و مجروح شدند. دو تن از کشته شدگان زن بودند.

 • تظاهرات در کرج

سه‌شنبه ۲۸ آبان ۹۸ تظاهرکنندگان معترض یک مرکز بسیج که در سرکوب تظاهرات نقش عمده به عهده داشت را آتش زدند.

گزارش‌هایی که از فردیس کرج به‌دست آمده خبر از به آتش کشیده شدن اداره کل مخابرات این شهر توسط تظاهرکنندگان می‌دهد. مردم تظاهرکننده همچنین مرکز بسیج این شهر را نیز آتش زدند، در این گزارش آمده است که بعد از به آتش کشیده شدن مرکز بسیج، نیروهای بسیج دیگر در پایگاه‌های خود ظاهر نمی‌شوند و به خانه‌های امن پناه بردند.

در شامگاه ۲۷آبان تظاهرکنندگان، اتاق بازرگانی را در بلوار مهرشهر کرج آتش زدند.

طبق گزارش‌هایی که از کرج دریافت شده است در شهر کرج فقط ۲ پمپ بنزین سالم مانده است و حکومت برای جلوگیری از تخریب بانک جلوی ورودی‌های بانک را میله آهنی نصب کرده‌اند.

 • تظاهرات در فریدون‌شهر اصفهان

در فریدون‌شهر اصفهان در تاریخ ۲۸ آبان ۹۸ مردم معترض در تظاهرات، ساختمان شهرداری و دو بانک این شهر را آتش زدند.

 • تظاهرات در کرمانشاه

سه شنبه ۲۸آبان مردم معترض در منطقه بلوار دولت‌آباد و دیزل‌آباد و خیابان مصدق تظاهرات کردند و با مأموران درگیر شدند. بازار کرمانشاه نیز در این روز تعطیل بود. همچنین در همین روز ۳ نفر از مأموران انتظامی و بسیج توسط تظاهرکنندگان کشته شدند و تعدادی از مأمورین نیز مجروح شدند. در کرمانشاه تظاهرکنندگان یک مرکز سپاه و ده‌ها بانک را آتش زدند.

 • تظاهرات در قائمشهر مازندران

دوشنبه ۲۷آبان ۹۸ تظاهرکنندگان در قائمشهر با آتش زدن لاستیک در مرکز شهر شعارهایی علیه حکومت سر دادند. در مقابل نیروهای ضد شورش برای متفرق کردن مردم با ماشین به میان تظاهرکنندگان می‌رفت. نیروهای امنیتی چندین نفر را در این درگیری دستگیر کرد. در ادامه مردم یک بانک را آتش زدند.

در ادامه تظاهرات مردم و درگیری و کشته شدن مردم به‌دست نیروهای امنیتی، در کرمانشاه و شیراز، نیروهای امنیتی به بیمارستانها حمله کردند و مجروحان و اجساد کشته شده‌ها را با خود بردند و برای تحویل جسد به خانواده‌هایشان ۵۰۰هزار تومان تا یک میلیون تومان پول می‌گرفتند.

چهارشنبه ۲۹ آبان

 • تظاهرات در شادگان

در پی تظاهرات مردم در شادگان گزارشهایی از طرف سپاه حاکی از این بود که سرهنگ پاسدار صادق منیعات فرمانده سپاه شادگان و یکی از معاونان قاسم سلیمانی توسط مردم به شدت مجروح شد.

 • تظاهرات در شهریار

در تظاهرات ۶ روز اخیر مردم شهریار علیه حکومت، در شهرستان شهریار کل بانک‌ها توسط مردم به آتش کشیده شد. همچنین بسیاری از فروشگاه‌های وابسته به سپاه تخریب شده و پمپ بنزین‌ها توسط راننده تاکسی‌ها به آتش کشیده شد و بسیاری از خیابانها نیز توسط مردم بسته شد.

 • تظاهرات دراسلام‌شهر

در جریان تظاهرات مردم علیه حکومت در اسلامشهر دفتر امام جمعه اسلامشهر، محمد نوروزی، تخریب شد و خودروی وی نیز آتش گرفت. همچنین در اسلامشهر ۹۵ درصد بانک‌ها به طور کامل تخریب شدند.

 • شیراز

گزارش‌هایی که از شیراز به دست آمده این است که در تظاهرات مردم در این شهر تاکنون ۷۶ بانک توسط مردم به آتش کشیده شد. ساختمان چند طبقه جهاد دانشگاهی نیز توسط تظاهرکنندگان به آتش کشیده شد. از شروع تظاهرات مردم علیه حکومت تا کنون ۱۰۰ بانک در استان فارس به آتش کشیده شد.

رئیس حوزه علمیه استان فارس، محمد استوار میمندی گفت: به چهار مدرسه علمیه در این استان تعرض شده است و یکی از مدرسه‌های علمیه در شیراز به طور کامل خراب شد.

محمد استوار میمندی درباره حوزه‌های علمیه دیگر شهرهای استان فارس گفت: حوزه شهرستان کازرون آسیب دید و ۳ دستگاه خودرو و ۸ دستگاه موتور و چندین دوچرخه در آتش سوخت و حوزه علمیه بلوار احمدی در جنوب شیراز در آتش تظاهرکنندگان سوخت. حوزه علمیه در حوزه شهر گویم که در حومه شیراز قرار داشت به همراه دو دستگاه خودرو پراید متعلق به طلبه‌ها در آتش سوخت.

 • تبریز

در تظاهرات مردم در تبریز علیه حکومت تجمعاتی حدود ۱۰ هزار نفر در نقاط مختلف شهر شکل گرفت و طی آن خسارات زیادی به مراکز دولتی و پمپ بنزین‌ها وارد شد. پمپ بنزین‌های تخریب شده در تبریز عبارت بودند از: - پمپ‌بنزین (باغ میشه)، - پمپ‌بنزین چهل متری انقلاب، پمپ‌بنزین (شنبه غازان)، پمپ‌بنزین محدوده ستارخان

شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸

شنبه دوم آذر ۹۸ نهمین روز تظاهرات سراسری مردم علیه حکومت ایران، علیرغم جو امنیتی شدید و سرکوب خشن مأموران، در شهرهای ارومیه، شیراز، فردیس و مناطقی از بندر ماهشهر درگیری‌ها و تظاهرات مردم با نیروهای حکومتی ادامه پیدا کرد. مردم فردیس کرج در ساعت ۲۲ تظاهرات کردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در ارومیه میدان عدالت درگیریها بین مردم و نیروهای انتظامی به شدت ادامه داشت و نیروهای انتظامی به سمت مردم شلیک کردند و مردم نیز علیه حکومت شعار میدادند.

شنبه ۲ آذر شهر شیراز و شهرک قدس در جنوب تهران و جاده ساوه و ماهشهر، درگیری بین مردم و نیروهای امنیتی جریان داشت[۷].

قطع اینترنت

بعد از شروع اعتراضات مردم و تظاهرات گسترده در سراسر ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین در ۲۴ آبان ۹۸ شورای امنیت ملی دستور قطع اینترنت در سراسر ایران را صادر کرد[۸]. ناظران اینترنت (نت‌بلاکز) که وضعیت اینترنت در جهان را مراقبت می‌کند گفتند که اینترنت در ایران با اختلال روبروشده و تلفن همراه اول، رایتل، ایران‌سل، از روز شنبه عصر خاموش و قطع شده‌اند. آلپ توکر مدیر نت بلاکز اعلام کرد که رژیم ایران شبکه اینترنت در ایران را قطع کرد. همچنین وزارت خارجه آمریکا قطع اینترنت توسط رژیم ایران را محکوم کرد. سفیر آمریکا در آلمان درباره قطع اینترنت توسط رژیم ایران گفت اروپا و آمریکا باید اینترنت را برای مردم ایران باز کنند. وی ادامه داد که ما قابلیت تکنیکی باز کردن اینترنت به روی مردم را داریم[۹].

به گفته سایت نت‌بلاکز، در اثر قطع شدن اینترنت تاکنون ایران سه هزار میلیارد تومان ضرر کرده است.

روزنامه جهان صنعت درباره ضرر قطعی اینترنت در ایران که از شروع قیامها توسط حکومت انجام شد، طی ۴ روز یک میلیارد و ۴۷۸ میلیون دلار به اقتصاد ایران ضرر وارد کرده است. این روزنامه اضافه کرد، فعلا در استانهای فارس، کرمانشاه، کردستان، البرز و خوزستان اینترنت وصل نخواهد شد[۱۰].

وزیر ارتباطات در لیست تحریم‌های آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا وزیر فناوری و ارتباطات رژیم ایران، محمد جواد آذری جهرمی را در لیست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار داد و گفت: «ایالات متحده در مبارزه با یک رژیم سرکوب‌گر که هنگام دستگیری و قتل معترضان، صدای مردم ایران را قطع می‌کند، در کنار آنان می‌ایستد...».

آذری جهرمی درباره قطع اینترنت گفت: «مسوولیت خطیر حفظ امنیت و آرامش کشور با مراجع عالی امنیتی است و تصمیم محدودیت اینترنت به دلیل حفظ آرامش جامعه اخذ و به اپراتورها ابلاغ شد»[۱۱].

جانشین فرمانده سپاه پاسداران، علی فدوی درباره قطع شبکه اینترنت در شروع تظاهرات مردم علیه حکومت ایران گفت: «اینترنت مجرای خباثت‌های آمریکاست».

علی فدوی در دفاع از قطع اینترنت توسط حکومت گفت: «ترامپ و پومپئو وحشت کردند که ما اینترنت را قطع کردیم چون اینترنت مجرای خباثت‌ها و شرارت‌هایی بود که آنها می‌خواستند انجام دهند».

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح شکرالله بهرامی درباره قطع اینترنت گفت: «مسئولان تلاش بسیاری کردند تا ارتباط اینترنت قطع نشود، اما در نهایت دیدند که این‌طور نمی‌شود و مجبور شدند اینترنت را قطع کنند. حال دشمنان ما عزا گرفته‌اند که چرا مدتی است اینترنت قطع شده و نتوانستند کاری انجام دهند»[۱۲]. شکرالله بهرامی درباره هماهنگی از طریق اینترنت گفت: «در شهر صدرای شیراز یک بانک باقی نمانده است، در غرب تهران نیز آسیب های بسیاری به وارد شده است، دشمنان از طریق اینترنت درحال انجام هماهنگی با نیروهای داخلی خود جهت انجام عملیات‌هایی بودند.

تهدید معترضین

 • ارسال اس ام اس به تظاهرکنندگان

در ایام تظاهرات مردم علیه حکومت، رژیم ایران از تاکتیکی برای ایجاد ترس در میان تظاهرکنندگان به تلفن‌های آنان اس ام اس ارسال میکند تا تظاهرکنندگان محل تظاهرات را ترک کنند.

در همین رابطه تلوزیون فرانس ۲۴ گزارش داد که ایرانیها اس ام اس‌هایی دریافت می‌کنند و به آنها گفته می‌شود که محل‌های تظاهرات را ترک کنند[۱۳].

خانم مهسا علی‌مردانی تحقیق‌گر از موسسه اینترنت آکسفورد درباره این کار حکومت و اس ام اس هایی که برای تظاهرکنندگان می‌فرستد، می‌گوید: «بله من در مورد این تاکتیک شنیده‌ام و فکر می‌کنم که برجهای تلکام سعی کرده‌اند موقعیت تلفنهای همراه را مشخص کنند... تا به آنها بگویند که آن مناطق را ترک کنند. این تاکتیک بیشتر برای ایجاد ترس است و به‌طور واقعی برای این نیست که شناسایی کند که چه کسی دقیقاً در این اعتراضات شرکت دارد»[۱۴].

 • دستگیری دانشجویان با آمبولانس

دوشنبه ۲۷ آبان ۹۸ دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به سه برابر شدن قیمت بنزین اعتراض کردند و این تجمع از عصر شروع و تا ۸ شب ادامه داشت. در ادامه و در تاریکی شب چند دستگاه آمبولانس به داخل دانشگاه وارد شدند و نیروهای لباس‌شخصی از آن پیاده شدند و بسیاری از دانشجویان را دستگیر و به آمبولانس انتقال دادند. نیروهای لباس شخصی در ادامه تعدادی از دانشجویان را به بیرون از دانشگاه هدایت کردند و آنها را بیرون دانشگاه دستگیر می‌کنند. در همین رابطه اطلاعات بدست آمده حاکی از این است که برخی از دانشجویان به زندان فشافویه و برخی دیگر به زندان اوین برده شدند. تعداد دانشجویان دستگیر شده تا عصر روز دوشنبه در دانشگاه تهران به ۵۰ نفر رسید[۱۵].

 • تبدیل مدارس به بازداشتگاه

طی روزهای اخیر و بعد از شروع تظاهرات سراسری مردم علیه حکومت، حکومت شروع به دستگیری و کشتن تظاهرکنندگان معترض کرد و ابعاد بازداشت‌ها طوری بود که رژیم مجبور شد در بسیاری از نقاط، از مدارس به‌عنوان مکانی برای بازداشت نفراتی که دستگیر کرده بود استفاده کند. در این‌باره کلیپ‌هایی در شبکه‌های مجازی وجود دارد که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی بازداشت‌شدگان را با دست‌بند و چشم‌بند، به مدرسه داخل و خارج می‌کنند[۱۶].

به‌دلیل گستردگی بازداشت مردم در تظاهرات، در شهرهایی دستگیرشدگان در مراکز سپاه و ساختمان‌های حکومتی و مراکز نیروی انتظامی نگهداری می‌شوند[۱۷].

 • اعدام با طناب دار

روزنامه کیهان در مطلبی درباره مجازات قضاییی برای لیدرهای تظاهرات مردم ایران نوشت: «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»[۱۸].

 • قطع دست و پای معترضان و زجرکش کردن

ابوالفضل بهرام‌پور که به عنوان یک کارشناس علوم دینی در ۵ آذر در برنامه تلوزیون شبکه یک صحبت میکرد در مورد مردم معترض در تظاهرات اخیر گفت معترضان محارب هستند و باید زجرکش شوند و دست و پایشان قطع شود و در محل ارتکاب جرم با خشونت اعدام شوند تا دیگر کسی جرأت نکند چنین کاری انجام دهد. بهرام‌پور گفت: «به استناد آیات قرآن، معترضان نباید فقط کشته‌شوند بلکه باید زجرکش شوند. این درست نیست که می‌گویند  معترضان یک عده جوان هستند، احساساتی شدند، مرخص‌شان کنیم...آن‌ها اگر احساساتی شدند چرا به نفع نظام احساساتی نشدند» ابوالفضل بهرام‌پور در مورد خطر جوانان معترض گفت: «همین جوانان، در چند روز گذشته اگر پیروز می‌شدند ما را می‌کشتند...» بهرام‌پور درباره مجازات جوانان، خواستار«زجرکش کردن، اعدام با طناب‌دار، قطع دست راست و پای چپ و نفی بلد» آنها شد و در صحبتهایش ادامه داد: «در این صورت برنامه‌هایی را که در پیاز خوابانده‌اند [برای اعتراضات بعدی] دیگر کسی جرات نخواهد کرد به خیابان بیاید». بهرام‌پور درباره زجرکش کردن تظاهرکنندگان و قانون برخورد با آنان گفت: «محاربه و افساد فی‌الارض مجازات‌هایی چون  قتل، آویختن به دار، اول قطع دست راست و سپس پای چپ و نفی بلد» در نظر گرفته شده است. ابوالفضل بهرام‌پور درباره قتل‌عام معترضان گفت: «مبادا فردا نق زنهای ما بگویند که چه خبر است ۳۰۰ نفر ۴۰۰نفر اعدام می‌کنید، اگر ده‌هزار نفر هم در جامعه ایران که سرباز پیاده‌نظام دشمن است بکشیم... افراط نکردیم، امنیت خیلی مهم است»[۱۹].[۲۰]

 
ارشاد رحمانیان

انداختن اجساد مقتولین در سدها و دریاچه‌ها

در اعتراضات ‎آبان ۹۸، جمهوری اسلامی علاوه بر کشتن جوانان با شلیک مستقیم بسیاری از معترضان را پنهانی به قتل رساند. بسیاری از آنها از روز ۲۵ آبان یعنی روز شروع اعتراضات، ناپدید شدە بودند

پیکر بسیاری از شهدا در رودخانەهای اهواز، سد وحدت سنندج و دریاچه سد گاران مریوان، با دست بستە و اثار شکنجە پیدا شد. میانگین سنی آنها بین ۲۰ تا ۳۰ سال بود و با وزنه‌های سنگین به داخل آب انداخته شده بودند.

یکی از آنها عرفان ساعدپناه فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی از دانشگاە خوارزمی تهران بود.

دیگری ارشاد رحمانیان، ۲۴ساله و فارغ‌التحصیل هوشبری اتاق عمل بود که در اعتراض به فقر، گرانی، ظلم و تبعیض به خیابانها رفت

ماموران جمهوری اسلامی، با حضور در مراسم خاکسپاری این جوانان، خانواده‌هایشان را وادار می‌کردند که بگویند آنها خودکشی کرده‌اند!

این جنایات هولناک را بخشی از ترورهای نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در بسیاری از استانها ازجمله خوزستان و کردستان می‌دانند.[۲۱]

ماموران جمهوری اسلامی، با حضور در مراسم خاکسپاری این جوانان، خانواده‌هایشان را وادار می‌کردند که بگویند آنها خودکشی کرده‌اند!

آمار شهرهای قیام کننده

در اولین روز شروع اعتراضات در ۲۴ آبان ۱۳۹۸ قیام به بیش از ۱۰۰ شهر ایران گسترش یافت.

عتراضات و قیام تا روز ۲۹ آبان ۹۸ و گذشت ۶ روز از تظاهرات، به بیش از ۱۴۰ شهر گسترش پیدا کرده است.

تظاهران و اعتراض تا روز ۳۰ آبان ۹۸ به ۱۴۸ شهر گسترش یافت.

اعتراضات و قیام تا ظهر روز جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ به ۱۶۵ شهر گسترش یافت.

قیام تا ظهر روز یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ به ۱۷۱ گسترش یافت.

تعداد شهرهای قیام کننده تا ظهر دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ به ۱۷۲ شهر رسید.

تا روز ۵ آذر پس از گذشت ۱۲ روز از تظاهرات، اعتراضات و قیام در بیش از ۱۷۹ شهر ایران ادامه دارد.[۲۲][۲۳]

تا روز ۱۰ آذر ۱۳۹۸ قیام در ۱۸۷ شهر گسترش پیدا کرد.

در روز ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸ تعداد شهرهای قیام‌کننده بر طبق جدید‌ترین آمار به ۱۹۱ شهر افزایش پیدا کرد.

آمار شهدا، مجروحین و دستگیر‌ی‌ها

 • تا بامداد ۲۶ آبان تعداد شهدای تظاهرات سراسری به ۲۷ تن رسید. ۱۴تن در شهریار، ۷ تن در بهبهان، ۲ تن در بهارستان تهران و بقیه شهدا مربوط به شهرهای سیرجان، شیراز، مریوان و خرمشهر بودند.
 • تا شامگاه ۲۶ آبان ۱۳۹۸، ۶۱ نفر از مردم جان باختند. به گفته سازمان مجاهدین خلق، این آمار از تنها از ۱۰ شهر بجز شهرهای شیراز و کرمانشاه، در روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان است و آمار واقعی بسیار بیشتر است. طبق گزارش سازمان مجاهدین از قیام مردم ایران تا کنون شمار شهیدان در شهرهای کرج و اطراف آن ۱۹ نفر، شهریار ۱۴نفر، بهبهان ۷ نفر، خرمشهر و مریوان و اصفهان هر کدام ۵ نفر، جوانرود و بهارستان تهران هرکدام ۲ نفر، زرگان اهواز و سیرجان هرکدام یک نفر اعلام شده است[۲۴].
   
  حمله به مقر نیروی انتظامی در تهران
 • تا شامگاه روز ۲۷ آبان ۱۳۹۸ آمار شهدای تظاهرات سراسری در ایران به ۱۵۸تن رسید.[۲۵]
 • تا ظهر روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ آمار شهدای تظاهرات سراسری به بیش از ۲۰۰ تن رسید. آمار مجروحین بالغ بر ۳۰۰۰ نفر بود.
 • تعداد جان‌باختگان تظاهرات مردم تا ظهر روز چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ به ۲۳۴ تن رسید.
 • آمار جان‌باختگان تظاهرات مردم تا شامگاه روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ به ۲۵۱ تن رسید. تعداد مجروحین ۳۷۰۰ نفر و ۷۰۰۰ نفر نیز توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.
 • تعداد شهدای اعتراضات ۱۳۹۸ ایران تا شامگاه شنبه ۲ آذر به ۳۰۰ شهید رسید. هم‌چنین تعداد مجروحین به ۴۰۰۰ نفر و تعداد دستگیر شدگان ۱۰۰۰۰ به نفر رسید.
 • شهدای اعتراضات ایران تا شامگاه دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸به ۴۰۰ تن رسید. تعداد مجروحین ۴۰۰۰ نفر و دستگیر شدگان ۱۰۰۰۰ نفر هستند.
 • تا شامگاه سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ تعداد شهدای قیام سراسری مردم ایران به ۴۵۰ تن رسید. تعداد مجروحین ۴۰۰۰ نفر و دستگیر شدگان ۱۰۰۰۰ نفر هستند.
 • تعداد شهدای قیام سراسری مردم ایران تا کنون به ۱۵۰۰ تن رسیده است. تعداد مجروحین ۴۰۰۰ نفر و دستگیر شدگان ۱۲ هزار نفر هستند.
 • نزدیک به ۳هزار نفر از شهرهای اسلامشهر، شهریار، شهرک قدس، کرج، صادقیه و تهران‌پارس در زندانی به نام فشافویه در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی خمینی زندانی شدند. گفته می‌شود در نزدیکی زندان فشافویه صدای شکنجه زندانیان به گوش می‌رسد[۲۶].
 • طی روزهای گذشته، از شروع تظاهرات اعتراضی مردم تا کنون بیش از۱۲ هزار نفر توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران دستگیر شدند.

اسامی شهدای اعتراضات آبان‌ ماه ۱۳۹۸

تا کنون بیش اسامی بیش از ۵۰۰ شهید توسط سازمان مجاهدین خلق ایران منتشر شده است که در ذیل آمده است.

لیست اسامی شهدای تظاهرات ۱۳۹۸ ایران
شماره نام شهر شماره نام شهر شماره نام شهر
۱ مینا شیخی تهران ۲۰۶ علی باوی آبادان ۴۱۱ ابراهیم فدای کرمانشاه
۲ گلناز سمسامی تهران ۲۰۷ حمید موحدنژاد کوت عبدالله اهواز ۴۱۲ اسماعیل خرمند کرمانشاه
۳ ایمان رسولی اسلامشهر ۲۰۸ مهدی مقدم‌زاده شیراز ۴۱۳ ابوالفضل  بیگدلی کرمانشاه
۴ محسن جعفرپناه اسلامشهر ۲۰۹ پریسا سیفی کامیاران ۴۱۴ صابر توسلکانی کرمانشاه
۵ آرش کهزادی اسلامشهر ۲۱۰ بهمن عزیزی کرمانشاه ۴۱۵ محمد رضا نوبختی نیا کرمانشاه
۶ محمدمهدی حقگوی اسلامشهر ۲۱۱ محمد تیموری ملارد ۴۱۶ فرشادپهلوانی کرمانشاه
۷ رضا حسن وند شهریار ۲۱۲ محمد خزایی ملارد ۴۱۷ صادق عباسی کردنیا کرمانشاه
۸ ابراهیم محمد پور شهریار ۲۱۳ اسماعیل شجاعی ساوه ۴۱۸ علی اصغر مولانیا کرمانشاه
۹ آزاده ضربی شهریار ۲۱۴ علی اسدی اراک ۴۱۹ علی جوانرودی کرمانشاه
۱۰ مهدی پاپی شهریار ۲۱۵ سعید بهارلو اصفهان ۴۲۰ فرزاد قاسمی مقدم کرمانشاه
۱۱ حسین قدمی شهریار ۲۱۶ مجید بهارلو اصفهان ۴۲۱ مجید اسد مولانیا کرمانشاه
۱۲ مهدی دائمی شهریار ۲۱۷ حسین بهارلو اصفهان ۴۲۲ احمد شاکری کرمانشاه
۱۳ احسان شیری شهریار ۲۱۸ علی صادقی اصفهان ۴۲۳ مجتبی اسفندیار ثابت کرمانشاه
۱۴ میلاد نجهوند شهریار ۲۱۹ حسن پرورش اصفهان ۴۲۴ محمدجواد رستمی کرمانشاه
۱۵ شهریار....... مومنی شهریار ۲۲۰ پاشا ابراهیمی اصفهان ۴۲۵ رسول زیارتی خوش نام کرمانشاه
۱۶ فاطمه حبیبی بهارستان ۲۲۱ …کلینی اصفهان ۴۲۶ بهروز فلاحی راد کرمانشاه
۱۷ گل آقا نوری بهارستان ۲۲۲ بهزاد معینی فر اصفهان ۴۲۷ جواد مختاری کرمانشاه
۱۸ علی بهبودی تهران ۲۲۳ یوسف دری تهران ۴۲۸ حسین امینی کرمانشاه
۱۹ محمدرضا عسافی زرگانی اهواز ۲۲۴ آریا صادقی تهران ۴۲۹ وحید اللهی کرمانشاه
۲۰ حمزه سواری اهواز ۲۲۵ اسماعیل رضایی پیرپشته تهران ۴۳۰ آذر میرزاپور زهابی کرج
۲۱ محمد حسین قنواتی بهبهان ۲۲۶ محسن کرمی‌نیا کیان‌شهر - تهران ۴۳۱ فرامرز پورسادی فردیس کرج
۲۲ مهرداد دشتی زاده بهبهان ۲۲۷ بهروزاصغرپور شهریار ۴۳۲ حمید شریفی اصفهان
۲۳ احسان عبدالله نژاد بهبهان ۲۲۸ میلاد محققی شهریار ۴۳۳ رضا اینانلو قدس
۲۴ محمود دشتی‌زاده بهبهان ۲۲۹ محسن حسینی رباط کریم ۴۳۴ حیدرعلی رمضان نژاد قدس
۲۵ احمد حشم دار بهبهان ۲۳۰ محمد مهدوی رباط کریم ۴۳۵ رضا تمیمی اهواز
۲۶ شبنم دیانی بهبهان ۲۳۱ ایمان فتاحی رباط کریم ۴۳۶ حمید فرهادی شیراز
۲۷ ....... تدین بهبهان ۲۳۲ مرضیه عباس زاده رباط کریم ۴۳۷ امیر پناهی شیراز
۲۸ فرزاد انصاری (فرزاد تز می‌پور) بهبهان ۲۳۳ عبدالحمید باقری رباط کریم ۴۳۸ نادر اسدی شیراز
۲۹ خانم عتقی ماهشهر ۲۳۴ پیمان شهابی رباط کریم ۴۳۹ جمال قریشی شیراز
۳۰ میثم منیعات خرمشهر ۲۳۵ محمد محب نیا رباط کریم ۴۴۰ محمد حسین حورنگ شیراز
۳۱ میلاد حمیداوی خرمشهر ۲۳۶ علی کرمانشاهی رباط کریم ۴۴۱ حسین حیدری شیراز
۳۲ میثم عبدالوهاب عدگی‌پو خرمشهر ۲۳۷ علیرضا ضابطی رباط کریم ۴۴۲ بهنام امیریان کرمانشاه
۳۳ خالد منیعات خرمشهر ۲۳۸ علیرضا شفاهی رباط کریم ۴۴۳ مهدی حمیدی کرج
۳۴ علی غزلاوی خرمشهر ۲۳۹ مریم نوری رباط کریم ۴۴۴ رضا رحیمی کرج
۳۵ ابراهیم مطوری خرمشهر ۲۴۰ میلاد درویش محمدی ملارد ۴۴۵ حسین دلفان کرج
۳۶ هادی قربانی خوزستان ۲۴۱ سالم امیرسنجران عیدانی ماهشهر ۴۴۶ محسن چمن فر کرج
۳۷ احمد موسوی جعاوله شوشتر ۲۴۲ فرشاد حاجی‌پور ماهشهر ۴۴۷ علی بختیاری کرج
۳۸ علی بغلانی آبادان ۲۴۳ محمدرضا خورشیدی شیراز ۴۴۸ رسول بختیاری کرج
۳۹ .... حطاوی ماهشهر ۲۴۴ سید علیرضا انجوی شیراز ۴۴۹ صادق بختیاری کرج
۴۰ قاسم باوی ماهشهر ۲۴۵ میلاد شیرازی کرمانشاه ۴۵۰ علیرضا محمد زاده کرج
۴۱ محمد خالقی ماهشهر ۲۴۶ حمزه فرجی کرمانشاه ۴۵۱ حمید قباخلو گرمسار
۴۲ عدنان هلالی ماهشهر ۲۴۷ فرهاد مجدم کرج ۴۵۲ محمد امین الیکایی گرمسار
۴۳ مجتبی عبادی ماهشهر ۲۴۸ مرتضی علیزاده کرج ۴۵۳ کوروش شهلایی گرمسار
۴۴ منصور دریس ماهشهر ۲۴۹ علیرضا آزادی کرج ۴۵۴ شهرام شکریان اندیمشک
۴۵ عباس(رضا) عساکره ماهشهر ۲۵۰ کوروش شیدانی کرج ۴۵۵ اکبر یعقوبی اندیمشک
۴۶ احمد خواجه آلبوغلی ماهشهر ۲۵۱ علی رحمانی کرج ۴۵۶ علی اسکندری اندیمشک
۴۷ میثم مجدم اهواز ۲۵۲ عبدالله یعقوب وند اندیمشک ۴۵۷ سید مصطفی زارع زاده خرم‌آباد
۴۸ محمد خالدی ماهشهر ۲۵۳ یعقوب نجفی حاجی‌پور اصفهان ۴۵۸ اسماعیل رضا زاده تهران
۴۹ علی خواجه آلبو علی ماهشهر ۲۵۴ سعید اسد زاده اصفهان ۴۵۹ اسماعیل الله قلی تهران
۵۰ رسول قویمی کلار- شیراز ۲۵۵ محمد ابراهیمی اصفهان ۴۶۰ میثم جعفری تهران
۵۱ مهدی نکویی علی آبادی شیراز ۲۵۶ تقی علی لو تهران ۴۶۱ علی‌اکبر ابروتن تهران
۵۲ رضا جعفری شیراز ۲۵۷ احمد مراد تهران ۴۶۲ ارهام مؤید بختیاری تهران بومهن
۵۳ مجید هاشمی شیراز ۲۵۸ امیر علیزاده تهران ۴۶۳ مهدی کلوخی کرج
۵۴ عبدالله قویمی شیراز ۲۵۹ غلامرضا قاضی زاهدی تهران ۴۶۴ مهدی مشتاقی کرج
۵۵ ..... پارسایی شیراز ۲۶۰ یاسین(مجتبی) رمضان نژاد تهران ۴۶۵ میثم مرادی کرج
۵۶ ..... پارسایی شیراز ۲۶۱ ابوالفضل آذرم تهران ۴۶۶ علی پاشای کرج
۵۷ مظفر صیفی سنندج ۲۶۲ محمدرضا محمدی تهران ۴۶۷ میلاد درویشی کرج
۵۸ شلیر دادوند بوکان ۲۶۳ مهران جبوری شهریار ۴۶۸ محمود رحیمی فردیس کرج
۵۹ هیوا نادری بوکان ۲۶۴ علیرضا نوری شهریار ۴۶۹ حسن خدایی ورامین
۶۰ علی بغلانی سنندج ۲۶۵ علی تمیمی اهواز ۴۷۰ حلیمه سمیری آبادان
۶۱ روح الله نظری فتح آبادی سیرجان ۲۶۶ رضا شاه مرادی اهواز ۴۷۱ علی موسوی رامهرمز
۶۲ مهران تاک مریوان ۲۶۷ سهراب خواجوی دزفول ۴۷۲ بهمن جعفری شیراز
۶۳ بهروز ملکی مریوان ۲۶۸ حمید آوی مسجدسلیمان ۴۷۳ ناصر ره زایی سنندج
۶۴ عثمان نادری مریوان ۲۶۹ مهدی زرگانی مسجدسلیمان ۴۷۴ باسم آلبوغبیش شادگان
۶۵ دانیال استواری مریوان ۲۷۰ عباس بریحی علوش مسجدسلیمان ۴۷۵ علی راشدی شادگان
۶۶ ادریس بیواره مریوان ۲۷۱ سعید پانکی مسجدسلیمان ۴۷۶ اسماعیل شیران مشهد
۶۷ عثمان احمدی مریوان ۲۷۲ صادق احمد پناهی شیراز ۴۷۷ احمد مرادي تهران
۶۸ آرین رجبی مریوان ۲۷۳ محمدرضا احمدی سنندج ۴۷۸   ميثاق ملكي   تهران
۶۹ حمزه نقدی جوانرود ۲۷۴ زیبا خشگوار سنندج ۴۷۹ محسن مظفري اسلامشهر-تهران
۷۰ یونس هوشنگی جوانرود ۲۷۵ عمران ولیدی جوانرود ۴۸۰ حسين قاسمي اسلامشهر-تهران
۷۱ کاوه رضایی جوانرود ۲۷۶ سجاد اسماعیلی کرمانشاه ۴۸۱ حسين اميني رباط كريم-تهران
۷۲ جبار تجاره جوانرود ۲۷۷ بهزاد جویباره کرمانشاه ۴۸۲ قاسم زغبي شوشتر
۷۳ سلمان رحمانی جوانرود ۲۷۸ محمد پالآنی کرمانشاه ۴۸۳    عارف دلفي شوشتر
۷۴ کاوه محمدی جوانرود ۲۷۹ شیرزادخانه شیرزادی کلهر کرمانشاه ۴۸۴ جمال كعبي شوشتر
۷۵ ابراهیم مرادی جوانرود ۲۸۰ آرمین قادری کرمانشاه ۴۸۵     عادل كعبي فرزه شوشتر
۷۶ .... عزیز(کارمند شهرداری) جوانرود ۲۸۱ ماهان فرامرزی کرج ۴۸۶     علي كعبي شوشتر
۷۷ مبین عبداللهی جوانرود ۲۸۲ سعید حمیدی کرج ۴۸۷    عدي كعبي شوشتر
۷۸ عمران ولیدی جوانرود ۲۸۳ اصغر حشمت پور کرج ۴۸۸    عمار زغبي شوشتر
۷۹ مظفر ظهیری کرمانشاه ۲۸۴ سینا محمدی کرج ۴۸۹ مهدي عگبي شوشتر
۸۰ نادر بیرانوند کرمانشاه ۲۸۵ کریم باقری کرج ۴۹۰   ياس سليماني شوشتر
۸۱ محمد میرزایی کرمانشاه ۲۸۶ محمد پارسا عزیزی مقدم کرج ۴۹۱ ميلاد سليماني   شوشتر
۸۲ مظفر وطن دوست کرمانشاه ۲۸۷ حسین جمالی کرج ۴۹۲ هاني شهبازي اهواز
۸۳ شهرام معینی کرج ۲۸۸ ایرج میش مست کرج ۴۹۳    جواد نكويي شيراز     
۸۴ علی حسینی تبریز ۲۸۹ سجاد وطن خواه کرج ۴۹۴    هيوا رحيمي سنندج
۸۵ حسن طاووسی گرمسار ۲۹۰ قاسم نعمتی پور کرج ۴۹۵ مسعود اميني سنندج
۸۶ فریدون کاظمی تهران ۲۹۱ محسن تالیوردی کرج ۴۹۶   رضا صادقي سنندج
۸۷    سجاد باقری تهران ۲۹۲ علی حسینی کرج ۴۹۷ سوران محمدي سنندج
۸۸ علی الله امینی شهریار - تهران                      ۲۹۳ محمد امین الله قلی فردیس کرج ۴۹۸ علي جواهري سنندج
۸۹ قاسم رضایی شهریار – تهران                    ۲۹۴ بابک الله اژدهاک فردیس کرج ۴۹۹ حميد قائمي فرديس كرج
۹۰ یارمحمدی شهریار – تهران                    ۲۹۵ مهیارقربانی اردبیل ۵۰۰ مسعود صابري اراك
۹۱ حسین شهبازی قلعه‌حسن‌خان – تهران ۲۹۶ آرش وکیلی اردبیل ۵۰۱    مهدي سبزي اصفهان  
۹۲ جواد بابایی قلعه‌حسن‌خان – تهران ۲۹۷ عبدالله لرستانی اندیمشک ۵۰۲     فرشيد آفرين اصفهان  
۹۳ …علیزاده (مرد) قلعه‌حسن‌خان – تهران ۲۹۸ حیدر شیازی اصفهان ۵۰۳      محمد آرمان   اصفهان  
۹۴ یونس عزتی کرمانشاه ۲۹۹ امید محمد مهرابی خرم‌آباد ۵۰۴     حسين پاپي خرم آباد
۹۵ مصطفی فرزامیی کرمانشاه ۳۰۰ مرتضی مرادی خرم‌آباد ۵۰۵ پدرام شجاعي تهران
۹۶ نادر بیژنوند   کرمانشاه ۳۰۱ فرشاد دریکوند خرم‌آباد ۵۰۶ علي شيرمحمدي تهران
۹۷ آشور کلنا (مسیحی ) فردیس – استان البرز      ۳۰۲ حسین طاهری تهران ۵۰۷ رامين دانا تهران
۹۸ حمید رسولی مهر شهر کرج ۳۰۳ محمد طاهری بهارستان-تهران ۵۰۸ مهدي كار كايي تهران
۹۹ جانفشان اسدی شیراز ۳۰۴ روانبخش امامی ململی آبادان ۵۰۹ جيد ملكي تهران
۱۰۰ … موسوی رامهرمز ۳۰۵ طاهرآل خمیس ماهشهر ۵۱۰ مجيد غيب الهي    تهران
۱۰۱ علی مراد منش تهران ۳۰۶ منصور الباوی ماهشهر ۵۱۱ محمد عكاس شهريار
۱۰۲ علی ده دلیر تهران ۳۰۷ منصور عساکره ماهشهر ۵۱۲ سليمان رضايي شهريار
۱۰۳ پیمان نوری تهران ۳۰۸ یوسف آلبوعبادی ماهشهر ۵۱۳ …داداشي شهريار
۱۰۴ یاشار علیزاده تهران ۳۰۹ علی مرادی ماهشهر ۵۱۴ …حبيبي شهريار
۱۰۵ ولی الهی تهران ۳۱۰ بهرام غلامی جوانرود ۵۱۵ مهرزاد رضايي ملارد
۱۰۶ موسی شاهسوند تهران ۳۱۱ آرش ایوبی جوانرود ۵۱۶ ايمان موسوي خوزستان
۱۰۷ علی شاهسوند تهران ۳۱۲ ریبوار سیدرستمی جوانرود ۵۱۷ مرتضي محمد زادگان شيراز
۱۰۸ حسین یامی تهران ۳۱۳ محسن آلبو علی شادگان ۵۱۸ ارشاد رحمانيان سنندج
۱۰۹ سعید یوسفی تهران ۳۱۴ دانیال محمدی کرمانشاه ۵۱۹ بيتا خدادادي كرج
۱۱۰ حمزه شاهسوند تهران ۳۱۵ رحیم اخوان کرج ۵۲۰ ارشيا پيروزي خرم آباد
۱۱۱ خسرو بختیاری تهران ۳۱۶ میثم محمدی کرج ۵۲۱ احمد رضا فلاح يافت آباد تهران
۱۱۲ هادی سرتیپی ملارد کرج ۳۱۷ محمدرضا حسینی کرج ۵۲۲ مهرداد قاسمي    يافت آباد تهران
۱۱۳ مصطفی باکری کرمانشاه ۳۱۸ وحید دامور کرج ۵۲۳ موسي بهرام شهريار
۱۱۴ عبدالله شاه آبادی کرمانشاه ۳۱۹ میلاد مژه ورد فردیس کرج ۵۲۴ رضا حسيني قدس –تهران
۱۱۵ منصور فخری کرمانشاه ۳۲۰ حسین کریمی علویجه اصفهان ۵۲۵ پدرام ناصري رباط كريم-تهران
۱۱۶ احمد منصوری کرمانشاه ۳۲۱ امیر حسین صادقی تهران ۵۲۶ اسماعيل بازرگان بهبهان
۱۱۷ فرامرز رحیمی کرمانشاه ۳۲۲ حمیدرضا قبولی تهران ۵۲۷ احمد سعدي شوشتر
۱۱۸ حسین عیسوند تهران ۳۲۳ مهدی ولی پور اسلامشهر ۵۲۸ صادق كعبي   شوش
۱۱۹ سیدعلی فتوحی کوهساره اردبیل ۳۲۴ اسماعیل قلی پور شهریار ۵۲۹ بشير سرخي اهواز
۱۲۰ امیر شکری کرج ۳۲۵ حمید حسینی قدس ۵۳۰ سيد حسن مشعشعي اهواز
۱۲۱ عبدالله آجرلو تهران ۳۲۶ …فلاحتی قدس ۵۳۱ احمد ساعدي حميديه
۱۲۲ حمید شیخانی ماههشر ۳۲۷ جاوید میرزایی رباط کریم ۵۳۲ شهاب سياحي حميديه
۱۲۳ رضا عطیه النیسی اهواز ۳۲۸ احمد حسن پور نسیم تهران ۵۳۳ محمد يوسفي شيراز
۱۲۴ امید صالحی تهران ۳۲۹ عباس کعبی شوشتر ۵۳۴ محمد شجاعي شيراز
۱۲۵ پدرام جعفری فردیس ۳۳۰ رضا دلفی شوشتر ۵۳۵ رضا عليپور شيراز
۱۲۶ عبدالرضا شیرزادی کرمانشاه ۳۳۱ محمود کعبی شوشتر ۵۳۶   پيمان شعاعيان شيراز
۱۲۷ پژمان (علی) قلی پور لنگرود ۳۳۲ علی سلیمانی شوشتر ۵۳۷ سعيد صادقي شيراز
۱۲۸ سید قاسم حسینی تهران ۳۳۳ امیرپاشا قارچی وند شیراز ۵۳۸ محمد حسين شكاري شيراز
۱۲۹ عرفان فائقی تهران ۳۳۴ محمد توسلی ۵۳۹ محسن پايدار شيراز
۱۳۰ مهرداد معین    تهران ۳۳۵ محمد حسین داستانخواه شیراز ۵۴۰ خالد رشيدي جوانرود
۱۳۱ سید محمد حسین طاهایی شهریار – تهران ۳۳۶ سامان باسامی مریوان ۵۴۱   يونس عيني   كرمانشاه
۱۳۲ حسین نمیمی   خرمشهر ۳۳۷ مظاهر رستمی کرمانشاه ۵۴۲ ابراهيم كتابدار كرج
۱۳۳ یوسف خالدی ماهشهر ۳۳۸ سعید نورالهی اسلام آبادغرب ۵۴۳ عليرضا طيبي سالار فرديس كرج
۱۳۴ امیر الوندی شیراز ۳۳۹ حمیدبرهانی کرمانشاه ۵۴۴ نيكتا خزايي مهرشهركرج
۱۳۵ سنه شاهو سنندج ۳۴۰ عبدالله منصوری کرمانشاه ۵۴۵ رضا خزايي مهرشهركرج
۱۳۶ محمد حیدریان سقز ۳۴۱ مصطفی همتی راد کرمانشاه ۵۴۶ ابوالفضل شعباني ساوه
۱۳۷ برهان منصورنیا کرمانشاه ۳۴۲ قادر بهمن یار کرمانشاه ۵۴۷ ايوب بهراميان اصفهان
۱۳۸ فواد جوشن    کرمانشاه ۳۴۳ افشین جلیلی کرمانشاه ۵۴۸ کمال فرجی اسلامشهر
۱۳۹ رضا معظمی گودرزی کرج ۳۴۴ جواد پالانی کرمانشاه ۵۴۹ حسین آبروی قدس-تهران
۱۴۰ پویا بختیاری کرج ۳۴۵ محسن اسفندیاری کرمانشاه ۵۵۰ ایمان موسوی خوزستان
۱۴۱ حسین قاسمی کرج ۳۴۶ بهمن کامرانی کرمانشاه ۵۵۱ رضا بلیطی زاده اهواز
۱۴۲ آمنه شهبازی کرج ۳۴۷ منصور رضایی کرمانشاه ۵۵۲ صادق سعادت شیراز
۱۴۳ …نجفوند اندیمشک ۳۴۸ شکیبا بیرانوند کرمانشاه ۵۵۳ پویا احمد زاده سنندج
۱۴۴ ساسان عیدی وندی یزدان شهر ۳۴۹ مهدی آقایاری کرج ۵۵۴ سعید اسماعیلیان کرمانشاه
۱۴۵ رسول امانی یزدان شهر ۳۵۰ مهدی عطارزاده کرج ۵۵۵ علی مرشدی کرج
۱۴۶ داوود وند یزدان شهر ۳۵۱ محسن محمد پور خرمشهر ۵۵۶ محسن رحیمی کرج
۱۴۷ محمد پور پیرعلی نجف آباد-اصفهان ۳۵۲ محسن نجل علی منیعات خرمشهر ۵۵۷ اسد بیروند اندیمشک
۱۴۸ نعمت الله شفیعی قهدریجان-اصفهان ۳۵۳ حسین ترکمانی میناب ۵۵۸ رحیم اسکندری اندیمشک
۱۴۹ جواد شیازی اصفهان ۳۵۴ محمد جلالی میناب ۵۵۹ محمدرضا عزیزی رباط کریم-تهران
۱۵۰ احمد قربانی دستجردی اصفهان ۳۵۵ رضاداراب پور اهواز ۵۶۰ حسین عزیزی رباط کریم-تهران
۱۵۱ امیرحسین عباسی زنجان ۳۵۶ معصومه داراب پور اهواز ۵۶۱ جمال رمضانی رباط کریم-تهران
۱۵۲ محمد رضا نیکوران    رشت ۳۵۷ کیانوش قرداشی شیراز ۵۶۲ فریدون خوشنودی رباط کریم-تهران
۱۵۳ مهرداد حسابی تهران ۳۵۸ کامبیز قرداشی شیراز ۵۶۳ ناصر پروری رباط کریم-تهران
۱۵۴ سید حمید طاهری تهران ۳۵۹ مجید ریحانی شیراز ۵۶۴ فرشاد جعفری‌زاده رباط کریم-تهران
۱۵۵ نیکتا اسفندبانی تهران ۳۶۰ حمید ریحانی شیراز ۵۶۵ عباس یوسفی رباط کریم-تهران
۱۵۶ مجید فلاح پور تهران ۳۶۱ هاشم زارع شیراز ۵۶۶ سهراب مقدمنیاز اصل رباط کریم-تهران
۱۵۷ امیر رضا عبدالهی اسلامشهر-تهران ۳۶۲ وحید ترابی شیراز ۵۶۷ سیروس سهروردی رباط کریم-تهران
۱۵۸ محمد برحی (بربهی) اهواز   ۳۶۳ فرشاد میری شیراز ۵۶۸ فرهاد فروغی رباط کریم-تهران
۱۵۹ جاوید نامان بهبهان ۳۶۴ غلام تابزر کرمانشاه ۵۶۹ علی بابایی رباط کریم-تهران
۱۶۰ رزاق ناصر زاده   ماهشهر ۳۶۵ مسعود مرادی کرمانشاه ۵۷۰ رستم جابری رباط کریم-تهران
۱۶۱ محمد رضا جمشیدی شیراز ۳۶۶ منوچهر فتحی کرمانشاه ۵۷۱ پرویز کاشانی رباط کریم-تهران
۱۶۲ .... فائق سنندج ۳۶۷ علی القاسی کرمانشاه ۵۷۲ جمشید خدایاری رباط کریم-تهران
۱۶۳ فرشاد خیر اندیش جوانرود ۳۶۸ وحید فتحی کرمانشاه ۵۷۳ پروانه سیفی رباط کریم-تهران
۱۶۴ علی(یونس ) فیروزبخت   جوانرود ۳۶۹ محمد نادری کرمانشاه ۵۷۴ ابراهیم فرخی راد رباط کریم-تهران
۱۶۵ حسام بارانی راد کرمانشاه ۳۷۰ هوشنگ کریمی کرمانشاه ۵۷۵ امین آزاد شهریار-تهران
۱۶۶ اسماعیل قادری نیا    کرمانشاه ۳۷۱ سعید امیری کرمانشاه ۵۷۶ مراد بیک شهریار-تهران
۱۶۷ داریوش زیبا نژاد مفرد کرج ۳۷۲ رضا محمودی کرمانشاه ۵۷۷ علی محمدیان شهریار-تهران
۱۶۸ غلامرضا بهرامی کرج ۳۷۳ سعید بیژ کرمانشاه ۵۷۸ محمد شیخ زاهد شهریار-تهران
۱۶۹ امید رضایی کرج ۳۷۴ حشمت مرادی کرمانشاه ۵۷۹ مهدی کریمی شهریار-تهران
۱۷۰ ناصر رضایی کرج ۳۷۵ خسرو کریمی کرمانشاه ۵۸۰ هادی محمد حسینی شهریار-تهران
۱۷۱ امیر حسین کبیری کرج ۳۷۶ محمود رضایی کرمانشاه ۵۸۱ امید پاک دامن شهریار-تهران
۱۷۲ میثم احمدی کرج ۳۷۷ فرخ غفاری کرج ۵۸۲ حمید کریمی شهریار-تهران
۱۷۳ مهناز مهدیزاده نادر کرج ۳۷۸ شفیع بازتاب اندیمشک ۵۸۳ مهدی وثوقی شهریار-تهران
۱۷۴ مرتضی صادقی نادر کرج ۳۷۹ علی اسفندیاری اندیمشک ۵۸۴ منصور اقبالی شهریار-تهران
۱۷۵ ابراهیم مهدی پور      کرج ۳۸۰ فرهاد میری اراک ۵۸۵ شهلا رضایی پور کرج
۱۷۶ آرشام ابراهیمی اصفهان ۳۸۱ محمد صفری تهران ۵۸۶ مهدی حمامی کرج
۱۷۷ صفر عدیوندی   اصفهان ۳۸۲ علی فرون لگران تهران ۵۸۷ علی میرافضلی اصفهان
۱۷۸ ۳۸۳     اکبر لنگری شهریار ۵۸۸ حسن ساداتی مشهد
۱۷۹ ۳۸۴ محمد عربی شهریار ۵۸۹ سمانه ذوالقدر تهران
۱۸۰ پیمان قلی‌پور تهران ۳۸۵ رضا پذیرش ملارد ۵۹۰ محمد حيدريان تهران
۱۸۱ مجید شیخی تهران ۳۸۶ رضا شاه مرادی اهواز ۵۹۱ حسين آقبلاقي تهران رباط كريم
۱۸۲ حسین نیاز تهران ۳۸۷ کمال دغاغله اهواز ۵۹۲ روانبخش امامي راد آبادان
۱۸۳ اقبال اسماعیلی ماهشهر ۳۸۸ سید کیوان یرفی شیراز ۵۹۳ نادر نصيرپور شيراز
۱۸۴ مهدی جهانبازی شیراز ۳۸۹     حسین بذرافشان شیراز ۵۹۴ بهرام احساني كرج
۱۸۵ یونس جلیلی کرمانشاه ۳۹۰ کاوه ویسانی کامیاران   ۵۹۵ محمود سلطاني كرج
۱۸۶ پوریا ناصری خواه کرمانشاه ۳۹۱    سعید اسماعیلی کرمانشاه ۵۹۶ علي خدامرادي كرج
۱۸۷ سعید رضایی کرمانشاه ۳۹۲ صدرا سربله کرمانشاه ۵۹۷ پارسا بدرلو كرج
۱۸۸ جواد کرمی کرمانشاه ۳۹۳ مهدی عباس زاده کرج ۵۹۸ حسام نام آور كرج
۱۸۹ سجاد رضایی ملارد کرج ۳۹۴ مهدی طاهرزاده گلشهرکرج ۵۹۹ محمود صادقپور كرج
۱۹۰ …کیایی صومعه سرا ۳۹۵ عزیز اسکندری مشکین‌شهرکرج ۶۰۰ الهه رستگار تبریز
۱۹۱ ابراهیم منصوری اصفهان ۳۹۶ سجاد میری اندیمشک ۶۰۱ علي مختاري اصفهان
۱۹۲ آرمان آرمانی اصفهان ۳۹۷ مسعود بهارلو اصفهان ۶۰۲ حسن دوست تهران
۱۹۳ امیر حسین داودوند اصفهان ۳۹۸   محمد جواد عابدی اصفهان ۶۰۳ بهنام كاشي تهران
۱۹۴ …شکرالهی اصفهان ۳۹۹ حامد سمنانی گرگان ۶۰۴ ياشار كيان ارثي تهران
۱۹۵ مهران زاهدی تهران ۴۰۰ حسن صحرایی گناباد ۶۰۵ بهروز فلاح تهران بومهن
۱۹۶ سیامک نویدی تهران ۴۰۱ رامین لمسه تهران ۶۰۶ هدايت الله حميد تهران-شهريار
۱۹۷ اسماعیل عرب احمدی تهران ۴۰۲ حسین نیازی تهران ۶۰۷ مهدي سلوكي شيراز
۱۹۸ علی استوان تهران ۴۰۳ علی سپهری تهران ۶۰۸ امير رودگري شيراز
۱۹۹ نسیم قربانی تهران ۴۰۴ محمد معین صالحی   شهریار ۶۰۹ رضا دهقان شيراز
۲۰۰ علی قربانی شهریار ۴۰۵   مجید مجدم ماهشهر ۶۱۰ مصطفي زماني شيراز
۲۰۱ تقی رحیمی شهریار ۴۰۶ احمد چراغیان ماهشهر ۶۱۱ محمد حسين نظري صفاشهر
۲۰۲ نادر مومنی شهریار ۴۰۷ جعفر آل خمیس ماهشهر ۶۱۲ محمد علي بهرامي ساوه
۲۰۳ مهدی گلی‌پور شهریار ۴۰۸ احمد رضا پورقیومی   شیراز ۶۱۳ مجيد رضايي اصفهان
۲۰۴ نوید بهبودی قلعه حسن خان ۴۰۹ ولی الله پیرحیاتی کرمانشاه ۶۱۴ …رحيمي اصفهان
۲۰۵ حمد بشاره دورقی آبادان ۴۱۰ غلامرضا داوودی کرمانشاه ۶۱۵ … آراسته اصفهان

[۲۷]

تصاویر شهدای اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸

گزارش پزشکان از وضع مجروحان و جان‌باختگان

مقام‌های رژیم ایران درباره تعداد کشته شده‌ها و مجروحان تظاهرات اخیر مردم علیه حکومت، اطلاعاتی بروز ندادند. اما اطلاعاتی که از دکترهای حقوق‌بشر بدست آمده است حاکی نکات قابل تأملی درباره جان‌باختگان تظاهرات بود. یک دکتر در همین رابطه گفت: «آنها زن مسنی را به بیمارستان فیاض بخش آوردند که تیر به قلبش خورده بود در حالی‌که داشت از پنچره بیرون را تماشا می‌کرد». دکترهای حقوق‌بشر ناشناس که در سراسرکشور مشغول فعالیت هستند، در جریان اعتراضات اخیر گزارشاتی از وضعیت بیمارستان‌های سراسر کشور دادند که نیروهای امنیتی در ایران از مهمات جنگی علیه تظاهر کنندگان استفاده کردند و اساسا سرها و قلب‌هایشان هدف قرارگرفته شده بود. یکی از دکترها در همین رابطه گفت: «گویا که آنها فقط برای کشتن شلیک می‌کردند...آنها حتی به آنهایی از پشت بامها و پنجره‌ها تماشا می‌کردند هم شلیک کردند، مثل آن خانمی که به یک بیمارستان در تهران آوردند که گلوله به قلبش خورده بود». دکتر دیگری در این‌باره گفت: «در یک شیفت کاری با چشمان خودم دیدم که ۱۲نفر کشته شدند ۱۰نفر سرشان مورد اصابت قرار گرفته بود. یکی دیگر به سرش شلیک شده بود و آن دیگری به گلوی وی شلیک شده بود»[۲۸].

گزارشی از درمانگاه دنا در شهر صدرا

«سلام من کارمند درمانگاه دنا شهر صدرا هستم، میخواستم خدمتتان عرض کنم در سه روز درگیری های صدرا تعداد زیادی متاسفانه از همشهری های من به خاک و خون کشیده شدند و  چشمانم ظلم و ناجوانمردی‌هایی در این مدت دیدم که پاک ناامید شده ام، نتوانستم به خاطر حضور مستمر نیروهای اطلاعاتی آمار دقیقی از زخمی ها بدست بیاورم میتوانم بگویم بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ نفر و شاید بیشتر»[۲۹].

در اعتراضات حکم تیر دادم

لیلا واثقی فرماندار شهر قدس که نام اصلی آن قلعه حسن‌خان است و بین تهران و کرج قرار دارد درباره برخورد با تظاهر کنندگان گفت: «اعلام کرده بودم به هرکس که وارد ساختمان فرمانداری شد، تیراندازی کنید»[۳۰].

مواضع سازمان مجاهدین خلق ایران

پیام مسعود رجوی ۲۶ آبان ۱۳۹۸

مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران در پیام شماره ۱۶ درباره تظاهرات مردم گفت:

«لرزه‌های سرنگونی سرتاپای استبداد دینی را درمی‌نوردد

شیخ هم‌چون شاه در انتهای راه چاره‌ای جز سرکوب ندارد اما گور خود کَنَــد به دست خود!

اینک لرزه‌های سرنگونی پیش چشم جهان که در ۱۳آبان پس از فرو ریختن "عمق استراتژیک" ولایت در اثنای قیام در عراق و لبنان می‌گفتیم...

سلام و درود بر شهیدان از شهریار و کرج و سیرجان تا بهبهان و از شیراز و مریوان تا خرمشهر و تهران و دیگر شهرها و مناطق ایران. تبریک و تهنیت به عزم جزم خلق قهرمان و کانونها و فرزندان شورشگر آن. خامنه‌ای امروز فرصت داشت عقب بنشیند اما شیخ هم‌چون شاه در انتهای راه چاره‌ای جز سرکوب ندارد. حرف ما و مردم ما هم مانند روزگار شاه خطاب به دژخیم خلق و جلاد قرن این است که: بگیر، ببند، بکش، گور خود کنی به‌دست خود! این منطق خدشه‌ناپذیر تاریخ و تکامل و مبارزات رهائیبخش خلقهاست. به خلیفهٔ فرتوت ارتجاع و سگهای زنجیری و جبهه همدست و پشتیبان که بر سن و سال اشرفیان خرده می‌گرفتند می‌گوییم: بفرمایید اینهم جوانانی که می‌خواستید! شورشگرانی که فقط دیروز بیش از تمام قیام دیماه ۹۶، صدها مرکز سرکوب و غارت حکومت را به آتش کشیدند و در هم کوبیدند. براستی که برایتان جهنمی ساختند. هل مِن مزید؟ تا روز خشم بزرگ خلق و خالق: یَوْمَ نَقُولُ لِجَهَنَّمَ هَلِ امْتَلَأْتِ وَتَقُولُ هَلْ مِن مَّزِیدٍ تا روزی که به دوزخ بگوییم آیا پر شدی و گوید آیا بیش از این هم هست ادامه...

پیام مریم رجوی ۲۹ آبان ۱۳۹۸به تظاهرکنندگان

مریم رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران در پیامی تحت عنوان حمایت از مردم بپا خاسته و پشتیبانی از جوانان شورشگر و کانون‌های شورشی یک وظیفه ملی و میهنی است در پیامی خطاب به مردم ایران گفت:

«سلام به مردم و جوانان شورشگر در ۱۴۴شهر شورشی، هموطنان عزیز، قیام ایران با تقدیم بیش از ۲۰۰شهید سرفراز، اراده آتشین، شکست‌ناپذیر و پیروزمند مردم ایران برای سرنگونی رژیم ولایت فقیه است. سلام بر شهیدان، فدیه شهرهای شورشی ایران برای فرشته آزادی. سلام بر قلب‌های پر از شور و عشقی که از حرکت باز ایستاد تا قلب قیام برای آزادی هم‌چنان در تپش باشد. آری گسستن زنجیرهای استبداد و ارتجاع از دست و پای مردم ایران آغاز شده است. انهدام کاخ ستم و بیداد ولایت فقیه نزدیک است. امروز نه فقط جامعه و تاریخ ایران بلکه تمام جهان به قیام‌کنندگان ما درود می‌فرستند و آنها را ستایش می‌کنند. اما خامنه‌ای سردمدار خون‌آشام ارتجاع، در سخنان آشفته‌اش در روز ۲۶ آبان ضمن چند دقیقه درباره آنان ۱۵بار کلمات ناسزای اشرار و شرارت را به کار برد. اگر قیام و شورش برای به‌زیر کشیدن ولایت فقیه و برقراری آزادی و دموکراسی و برابری شرارت و ناامنی برای نظام آخوندی است، جوانان قیام‌آفرین، کانون‌های شورشی، و همه مجاهدین و مبارزین به‌آن افتخار می‌کنند. شهرهای شورشی ما، استبداد لرزان و در حال احتضار ولایت فقیه را محاصره کرده‌اند. این محاصره آتشین که از دیماه ۹۶ تاکنون بارها خود را نشان داده، پایان حیات ننگین رژیم را تدارک دیده است» ادامه...

پیام‌های سخنگوی مجاهدین در اعتراضات ۱۳۹۸

سخنگوی سازمان مجاهدین خلق ایران از آغاز تظاهرات سراسری در شهرهای ایرا در پیام‌های کوتاهی موضع این سازمان را نسبت به وقایع مختلف ابراز داشت.

این پیامها در سیمای آزادی تلویزیون ماهواره‌ای سازمان مجاهدین خلق و در رسانه‌های مختلف این سازمان منتشر شد

 • جوانان شورشی در کرج ۱۵بانک رژیم را به‌آتش کشیدند. سخنگوی مجاهدین: درود به دلاوران کرج. انتقام شهیدان بهبهان را در کرج و تهران و سراسر ایران می‌گیریم.

بانک تروریسم و بانکدار مرکزی آن را باید زد. باید بند از بند رژیم گسست. از شیراز و بهبهان و خرمشهر تا کرج و سیرجان و مریوان درود بر شهیدان. دست مریزاد به قهرمانان شورشگر در بهبهان که چهار بانک تروریسم را به آتش کشیدند.

 • سخنگوی مجاهدین: پیام به پرسنل ارتش و انتظامی: به مردم شلیک نکنید. سلاحها را به جوانان ایران‌زمین تحویل دهید. هر گونه شلیک و ضرب و شتم مردم مجازات و کیفر سنگین دارد.
 • سخنگوی مجاهدین به پاسداران و سپاه جهل و جنایت: به مردم تسلیم شوید، سلاح را تحویل بدهید. از سرنوشت شکنجه‌گران و دژخیمان شاه عبرت بگیرید.
 • سخنگوی مجاهدین به جوانان قیام و شورش در تهران و سراسر ایران: امشب آماده‌باش است، هوشیار و بیدار باشید. آتش بپا کنید. هر گونه ترس از رژیم باید در آتشها بسوزد.
 • سخنگوی مجاهدین: پیام به افسران و سربازان و پرسنل مردمی در ارتش: سلاحها را بردارید و از اردو دشمن به جبهه خلق بشتابید.
 • سخنگوی مجاهدین: مردم و جوانان شورشگر رژیم را وادار خواهند کرد که یا در مورد قیمت بنزین مفتضحانه عقب بنشیند و راه قیامهای بعدی باز شود یا عواقب طغیان و سرکشی خود در برابر مردم ایران را بپذیرد.
 • سخنگوی مجاهدین به جوانان قیام و شورش در تهران و سراسر ایران: امشب آماده‌باش است، هوشیار و بیدار باشید.
 • سخنگوی مجاهدین: از بیروت تا بغداد و اکنون تهران همه جا زمین زیر پای آخوندها و پاسداران سست و لرزان است.
 • جوانان شورشگر در کرمانشاه ۴بانک و یک پمپ بنزین رژیم را به آتش کشیدند.
 • سخنگوی مجاهدین به دلیران کرمانشاه: دست مریزاد و درود، با سلام به شهیدان بهبهان.
 • سخنگوی مجاهدین: تبریک به جوانان دلیر و به خلق در زنجیر: جوانان شورشگر در شهرهای مختلف میهن فقط در روز شنبه ۲۵آبان بیش از ۷۰مرکز رژیم را به آتش کشیدند یا منهدم کردند
 • سخنگوی مجاهدین به جوانان شورشگر در سراسر میهن: نرخ بنزین را باید برای نیروی انتظامی هم گران کرد. خودروهای سرکوب باید به هر نحو از کار بیفت
 • جوانان دلیر رباط کریم ۱۲بانک را به آتش کشیدند.
 • سخنگوی مجاهدین به جوانان شورشگر رباط کریم: دست مریزاد و ۱۲بار درود و روح شهیدان شاد.
 • سخنگوی مجاهدین به جوانان شورشگر در شهرک قدس: دست مریزاد و ۱۰بار درود و روح شهدای بهبهان شاد.
 • سخنگوی مجاهدین ۲ آذر: مرگ بر اصل ولایت فقیه و سپاه جهل و ظلمت که از مدارس هم بعنوان بازداشتگاه و زندان استفاده میکند .یونسکو باید قویاً اعتراض کند . مردم و شورشگران زندانها را در هم خواهند شکست

پیام مریم رجوی درباره زنان قیام

مریم رجوی در پیامی در تاریخ ۱۱ آذر ۹۸ خطاب به زنان قیام آبان‌ماه گفت: «هموطنان ، زنان آزاده ایران، کانون‌های شورشی و جوانان شورشگر ایران زمین، قهرمانانی که لرزه سرنگونی را به جان تمامیت رژیم انداخته‌اید. دختران عزیزم در سراسر میهن که با قهرمانیهای خود خواب را از چشم دشمن ربوده‌اید

خون بیش از ۶۰۰  شهید قیام آفرین که  به ضرب گلوله های پاسداران ولایت خامنه ای به خاک افتادند، و شورشی که در ۱۸۷شهر میهن گسترش یافت، همه ما را به استمرار قیام برای برچیدن بساط استبداد دینی فرا می‌خواند.

دلیری و تهاجم زنان و مردان و جوانان و خون‌ها و فداکاری‌های شما، شهرهای غمزده را گلگون کرده است. در سرزمین سرکوب شده شهرهای شورشی برپا شده و حاشیه‌نشین‌ها متن انقلاب و شورش گشته‌اند ادامه...»

پیام مریم رجوی روز جهانی حقوق بشر

مریم رجوی در پیامی با اشاره به کشتار مردم معترض توسط رژیم ایران در آبان‌ماه خطاب به جامعه جهانی در سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گفت:

«هموطنان عزیز

در سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، اعلامیه‌یی که بالاترین آمال بشر را «ظهور دنیایی» اعلام کرده است که «در آن افراد بشر در بیان و عقیده، آزاد و از ترس و فقر فارغ باشند»، می‌خواهم فریاد به آسمان‌رفته خون بیش از هزار شهید قیام ایران را تکرار کنم که جهان نمی‌تواند نسبت به جنایت‌های وحشیانه آخوندهای حاکم بر ایران نظاره‌گر و بی‌عمل باشد. قیام مردم ایران که از ۲۴آبان‌ماه، هم‌زمان در صدها شهر کوچک بزرگ در سراسر کشور آغاز شد، قیامی برای آزادی و دمکراسی است...ادامه

حساب توییتری مریم رجوی

مریم رجوی در توییتی در تاریخ ۲۲ آذر ۹۸ درباره پروژه کشته سازی توسط رژیم ایران نوشت:

«خامنه اي در وحشت از خشم مردم و انزجار بین‌المللی، پاسدار شمخانی را به صحنه فرستاد تا به‌نحو ابلهانه‌اي مدعي شود بیش از ۸۵درصد شهداي قيام با ”سلاحهای سرد و گرم غیر سازمانی کشته شده” و اين ”پروژه كشته‌سازي معاندين” است»[۳۱].

اطلاعیه کمیسیون ورزش ۱۹آذر۹۸

کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران در مورد کشته شدن و دستگیری برخی از قهرمانان ملی توسط رژیم ایران در تظاهرات آبان‌ماه در ۱۹ آذر در اطلاعیه‌ای گفت:

«...طی این کشتار،تعدادی از ورزشکاران نیز یا مجروح و دستگیر و یا کشته شده اند. از جمله نوید زنگنه عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران و دارنده مدال نقره از مسابقات کشتی آزاد زیر ۲۳ آسیا در آبانماه ۹۷ و قهرمان سوم مسابقات جهانی کشتی آزاد زیر ۲۳ سال در فروردین ماه ۹۸در کشور رومانی در جریان اعتراض های اخیر در تهران بازداشت و تحت شکنجه میباشد. به روایتی وی ابتدا مجروح شده و پس از مراجعه به بیمارستان توسط دژخیمان خامنه‌ای دستگیر میشود.

رحیم امینی قهرمان پرورش اندام در جریان سرکوب معترضین در استان البرز در حالی که ساک ورزشی اش به دوشش بود با اصابت گلوله به پاهایش و خونریزی شدید چشم از جهان فرو بست...ادامه

بازتاب‌‌های بین‌المللی در مورد تظاهرات ایران

 
تصویری از تظاهرات ۹۸ - تهران - ۲۶ آبان

توئیت پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شنبه ۲۵ آبان ۹۸ درتوئیتی از تظاهرات مردم ایران حمایت کرد و گفت ایالات متحده با شماست[۳۲].

موضع سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی به تاریخ شنبه ۲۶ آبان ۹۸ گفت: «در حالی که مردم ایران به جدیدترین بی‌عدالتی رژیم فاسد حاکم اعتراض می‌کنند، ایالات متحده در کنار این مردم که مدتهاست در رنج هستند، می‌ایستد».

مورگان اورتگاس درباره قطع اینترنت توسط رژیم ایران گفت: ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند![۳۳].

بیانیه سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید در تاریخ یکشنبه ۲۷ آبان از تظاهرات مردم ایران حمایت کرد. در بیانیه سخنگوی کاخ سفید آمده است، ایالات متحده استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

متن کامل بیانیه:

«ایالات متحده از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران بر ضد رژیم - رژیمی که قرار بود آنها را رهبری کند - پشتیبانی می‌کند. ما استفاده از نیروی مرگبار و محدود کردن شدید ارتباطات [توسط جمهوری اسلامی] علیه معترضان را محکوم می‌کنیم. رژیم تهران به گونه‌ای تعصب‌آمیز برنامه‌های جنگ‌افزارهای هسته‌ای و موشکی را دنبال و از تروریسم پشتیبانی کرده است. به این ترتیب، این رژیم کاری کرده که یک ملت سربلند، اکنون مایه عبرت دیگران شوند. این نشان می‌دهد وقتی طبقه حاکم مردم خود را رها کند و برای دستیابی به نیرو و ثروت شخصی دست‌وپا بزند، چه اتفاقی خواهد افتاد»[۳۴].

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز ۳۰ آبان ۹۸ در مورد اعتراضات ایران گفت:

در حالی که مردم ایران به خیابانها برای اعتراض می‌آیند، آخوندها در تهران به استفاده از خشونت و زندانی و سرکوب مردم ادامه می دهند. پیام ایالات متحده روشن است. مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده اند.[۳۵]

موضع برایان هوک در مورد سخنان خامنه‌ای

برایان هوک نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور ایران در رابطه با اشرار خواندن مردم ایران توسط خامنه‌ای گفت:

«خامنه ای مردم ایران را "اشرار" خوانده است. خامنه ای بطور واقعی دارد رژیم خودش را توصیف می کند، و نه آن ایرانی‌های شجاع را که دارند صدای خود را برای اعتراض به اعمال او بلند می کنند».

پولیتیکو

سایت پولتیکو در تاریخ ۱۸ نوامبر مصادف با ۲۷ آبان در مورد اعتراضات ایران نوشت:

سران رژیم ایران با بزرگترین آزمایش بقای خود مواجه هستند. طی چند روز گذشته تظاهر کنندگان، ماشین‌ها ، بانک ها، پمپ بنزین‌ها، ایستگاه‌های پلیس در موجی از نا آرامی که تعادل سران رژیم را بر هم زده به آتش کشیده اند. شمار زیادی کشته شدند. علامت خطر برای سران رژیم  ایران اینست که ناآرامی‌های اخیر در برگیرنده گستره عظیمی از گروههای اجتماعی، منطقه ای و قومی است.

اقتصاد رژیم ایران در حالی‌که تحریم‌های سخت آمریکا متوجه صدور نفت است در حال فروپاشی است.

بسیاری از خبرگزاری‌ها تصاویر خیابان‌های مسدود شده ، ماشین‌های سوخته و جمعیت در حال شعار دادن را مخابره کرده اند.

طبق معمول خامنه‌ای ناآرامی ها را ”توطئه” دشمنان و تظاهر کنندگان را ”اشرار” توصیف کرد.

اکنون که عواقب سالیان بی کفایتی اقتصادی گریبان سران رژیم را گرفته، آنها در تلاش هستند که خود را بی تقصیر جلوه دهند.[۳۶]

حمایت رهبر اپوزیسیون کانادا

اندرو شیر، رهبر محافظه کاران و اپوزیسیون کانادا

۳۰ آبان ۱۳۹۸

محافظه کاران در همبستگی با مردم ایران هستند که به نحوی شجاعانه با دولت استبدادی خودشان مبارزه می‌کنند. من کماکان به ترودو (نخست وزیر کانادا) فراخوان می‌دهم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به‌عنوان یک نهاد تروریستی لیست گذاری کند و تحریم‌های ماگنیتسکی (تحریمهای مربوط به ناقضین حقوق بشر -م) را به ناقضین حقوق بشر در ایران اعمال کند.[۳۷]

مک کال عضو مجلس نمایندگان آمریکا

مک کال درباره قیام سراسری مردم ایران و خشونت‌های رژیم ایران علیه مردم و جوانان، در پیامی در توئیتر نوشت:

«رژیم ایران باید به‌خشونت علیه شهروندان خاتمه دهد و به‌فوریت اینترنت را در سراسر کشور باز کند».[۳۸]

لن خوردوفسکی، مشاور ارشد وزارت‌خارجهٔ آمریکا

«رژیم ایران اینترنت را قطع کرده. با گذشت هر ثانیه و هر ایرانی که کشته، مجروح، زندانی یا از حق آزادی بیان محروم می‌شود، رژیم ایران مشروعیت خود را از دست می‌دهد».[۳۸]

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا

مورگان اورنگاس در پاسخ به توئیت یکی از ایرانیان که گفته بود آیا صدای ما را می‌شنوید؟ نوشت:

«ما صدای شما را می‌شنویم، بلند و رسا».[۳۸]

وزیر خارجه سوئد، مارگوت والشتروم

وزیر امور خارجه سوئد نوشت:

«از آمار کشته‌های ایران وحشت زده‌ام. هیچ چیزی نمی‌تواند این بی‌رحمی را توجیه کند».[۳۸]

موضع برایان هوک

برایان هوک نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور ایران در پیامی در رابطه با اعتراضات و قیام مردم ایران نوشت:

«من معتقدم آن چه مردم ایران را ابتدا به خیابان آورد افزایش قیمت بنزین بود. اما اعتراضات هم‌اکنون به یک جنبش ضدرژیم تبدیل شده است. مردم ایران از رژیم دزدسالار خسته شده‌اند و دولت ایران سبب سرخوردگی مردم خود شده است. ما به آزادی دسترسی به اینترنت اعتقاد داریم، اگر آزاد کردن آن به آسانی یک کلید زدن بود، حتماً این کار را می‌کردیم. اما برقراری آن امر دشواری است. به هرحال تلاش داریم راه‌حل‌هایی برای مقابله با آن را پیدا کنیم. یعنی بتوانیم این ممنوعیتی که رژیم اعمال کرده را دور بزنیم».[۳۸]

حمایت سناتور تام کاتن از تظاهرات

تام کاتن از اعضای ارشد سنای آمریکا از قیام مردم ایران حمایت کرد و گفت:

«مردم ایران از این‌که نیازهای اساسی‌شان توسط رژیم ایران نادیده گرفته شود خسته شده‌اند در حالی که مقادیر انبوهی (پول) به تروریست‌ها در سراسر خاورمیانه می‌دهد. ما باید در کنار تظاهر کنندگان شجاع که خواستار حسابرسی از آخوندها هستند بایستیم».[۳۸]

حمایت ویلیام هرد

ولیام هرد نماینده مجلس نمایندگان آمریکا طی پیامی گفت:

«ما باید پیام مردم ایران را تقویت کنیم تا این رژیم خودکامه متوقف شود. تنها راهی که ما رژیم ایران را از حمایت از تروریسم و دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای باز می‌داریم، تغییر حکومت است و این تنها زمانی محقق خواهد شد که مردم ایران به‌پا خیزند».[۳۸]

مشاور وزیر دفاع یمن

«امروز جهان در کنار مردم ایران که از حاکمیت آخوندهای مرتجع و خون‌ریز بسیار رنج دیده‌اند، ایستاده است. زمان آن فرا رسیده است که اپوزیسیون دموکراتیک مردم ایران حاکمیت را به‌دست بگیرد و گامی در راستای برقراری امنیت، ثبات و استقرار بردارد».[۳۹]

عفو بین‌الملل

عفو بین‌الملل در رابطه با سرکوب تظاهرات مردم ایران نوشت:

«شلیک به تظاهرکنندگان چیزی است که در شرایط تقریباً قطع کامل اینترنت در ایران به‌وقوع می‌پیوندد».[۳۹]

حمایت بس بلدر از تظاهرات ایران

بس بلدر نماینده پارلمان اروپا در تویتی نسبت به قیام مردم ایران نوشت:

«دقیقاً!هیچ محکومیت فوری، از سوی اروپا در قبال جمهوری وحشی اسلامی در قتل بی رحمانه‌ی شهروندان خودش مشاهده نشد. بروکسل دیگر در مورد (دفاع / ارتقا) حقوق بشر صحبت نکن».[۴۰]

وزارت خارجه آمریکا

«رژیم ایران به تظاهرات گسترده با بی رحمی پاسخ داده است؛ اما مردم شجاع ایران سرکوب این رژیم را رد می‌کنند، حقیقت بیرون می‌آید و جهان آن‌ها را می‌شنود» (۲۰ نوامبر ۲۰۱۹).[۴۱]

خور دوفسکی، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا

«باگذشت هر ثانیه و هر ایرانی که کشته، مجروح، دستگیر، یا از حق آزادی بیان محروم می‌شود. رژیم ایران مشروعیت خود را از دست می‌دهد».[۴۲]

تحریم وزیر ارتباطات ایران توسط آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در بیانیه‌یی اعلام کرد:

«با توجه به سانسور سرکوبگرانه اینترنت توسط رژیم ایران، وزیر ارتباطات آن در لیست تحریم‌ها قرار گرفت. آذری جهرمی نقش آفرین کلیدی در سانسور و مراقبت رژیم دارد. این سانسور در پی اعتراضات ضد رژیم تشدید شد... دسترسی به اینترنت در ایران که تحت مدیریت وزارتخانه آذری جهرمی است در ماه نوامبر در پی اعتراضات ضد رژیم در سراسر کشور بر مبنای آن‌چه مقامات رژیم ایران به‌عنوان نگرانی‌های امنیت ملی توصیف می‌کنند، به مدت چند روز بسته بود. قطع اخیر اینترنت متعاقب الگوهای مشابه‌ای است که در سال‌ها ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ انجام شد. آذری جهرمی که یک کارمند سابق وزارت بدنام اطلاعات رژیم ایران است، سیاست سانسور سرکوبگرانه اینترنت را پیش برده و دست‌اندرکار تعقیب و مراقبت فعالان اپوزیسیون نیز بوده است». استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز، گفت: «سران حکومت ایران می‌دانند که اینترنت آزاد و باز نامشروع بودن آنها را برملا می‌کند، از این رو آنها دنبال سانسور اینترنت هستند تا اعتراضات ضد رژیم را سرکوب کنند».[۴۳]

دفتر کمیسر عالی حقوق بشر(ژنو)۲۲ نوامبر ۲۰۱۹

در حالی که اعتراضات در سراسر کشور طی هفته گذشته گشترش یافته است، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند. کارشناسان سازمان ملل گفتند:

«ما در مورد گزارشات کشتارها و مجروحین به شدت نگرانیم  و اینکه مقامات ممکن است از نیروی بیش از حد علیه کسانی که در اعتراضات شرکت کرده اند، استفاده کرده باشند.».  «ما به مقامات خاطر نشان می کنیم که تحت میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، نیروی کشنده تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که حفاظت از زندگی به شدت اجتناب ناپذیر است». ... [۴۴]

حمایت عفو بین الملل از تظاهرات ایران

عفو بین الملل در موضع‌گیری خود در مورد تظاهرات در ایران ۲۲ نوامبر ۲۰۱۹ اعلام کرد:

«کارشناسان دیجیتال می گوید تا بحالل هیچ چیزی معادل این قطعی اینترنت به صفت پیچیدگی لجستیکی وجود نداشته است.

به نظر می رسد مقامات ایرانی نمی خواهند که ما ببینیم  چطور آنها به تظاهرات کنندگان از سقف ساختمان های دولتی مانند این فیلم شلیک می کنند».[۴۵]

توییت پمپئو – اول آذر ۱۳۹۸

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در تویتی در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۹ نوشت:

«ایالات متحده وزیر محترم اطلاعات و فناوری ارتباطات، محمد جهرمی را به دلیل کمک به خاموش کردن اینترنت ایران تحریم می کند. ما مقامات رژیم ایران را بخاطر سرکوب خشونت‌بار آنها علیه مردم ایران پاسخگو خواهیم کرد».[۴۶]

حمایت مورگان ارتگاس از تظاهرات ایران

مورگان ارنگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تویتی در تاریخ ۲۲نوامبر ۲۰۱۹ نوشت:

«ایالات متحده محمد جهرمی را به‌دلیل نقش وی در سانسور گسترده اینترنت رژیم، تحریم می‌کند. ایالات متحده در مبارزه با یک رژیم سرکوبگر که هنگام دستگیری و قتل معترضان آنها را خاموش می‌کند، در کنار مردم ایران می‌ایستد».[۴۷]

نامه فدراسیون حقوق بشر ایتالیا

فدراسیون حقوق بشر ایتالیا طی نامه‌ای به رئیس شورای وزیران (حوزپه کونته)، خواهان محکومیت شدید رژیم ایران به خاطر سرکوب مردم ایران شد که ترجمه‌ی آن به قرار زیر است:

به پرفسور جوزپه کونته، رئیس شورای وزیران؛ و جهت اطلاع عالی‌جناب لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه و همکاری بین المللی.

رم ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹

عالی‌جناب نخست وزیر

فدراسیون حقوق بشر ایتالیا با هوشیاری آنچه که در ایران درحال وقوع است را دنبال می‌کند، جایی که از ۱۵ نوامبر ده‌ها شهر در سراسر کشور شاهد تظاهرات و اعتراضات می باشد و دلیل آن‌هم تصمیم ناگهانی آن دولت برای ۳ برابر کردن قیمت سوخت می باشد. این تصمیم گیری همان‌طور که جناب‌عالی می‌دانید یکی از علائم شرایط وخیم بحران سیاسی ، علاوه بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی است که برای سال‌ها رژیم آیت‌الله‌ها تلاش می‌کنند با سرکوب آنرا کنترل کند...ادامه.[۴۸]

حمایت برندگان جایزه نوبل از تظاهرات ایران

شش نفر از برندگان جایزه نوبل از اعتراضات مردم ایران حمایت و سرکوب تظاهرات و اعتراضات مردم ایران توسط حکومت را محکوم کردند. این شش نفر که از برجسته‌ترین چهره‌های علمی جهان هستند در نامه ای به آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن حمایت از تظاهرات مردم ایران و محکوم کردن سرکوب تظاهرات مردم توسط حکومت ایران از دبیر کل ملل متحد درخواست فوری کردند که شورای امنیت ملل متحد تشکیل جلسه داده و جلوی جنایت بیشتر در ایران را بگیرد. آنها همچنین خواهان این شدند که ملل متحد یک هیأت حقیقت یاب برای بررسی و تحقیق وضعیت کشته شدگان ، مجروحین و دستگیر شدگان به ایران اعزام کند. اسامی این شش شخصیت عبارتند از:

 • پرفسور ریچار رابرتس برنده جایزه نوبل پزشکی ۱۹۹۳ از آمریکا
 •  پروفسور جان متر برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۰۶ از آمریکا
 • پروفسور راجرکورنبرگ برنده جایزه نوبل  شیمی ۲۰۰۶ از آمریکا
 • پروفسور اولیور هارت برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۶ از آمریکا
 • پرفسور دادلی هرشباخ برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۸۶ از آمریکا
 • پروفسور  راجر گیلمن برنده جایزه نوبل پزشکی ۱۹۷۷ از آمریکا

۹ تن دیگر از برندگان جایزه نوبل از تظاهرات مردم ایران حمایت کردند

 • پرفسور مایکل روزباش Michael Rosbash برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۷ از آمریکا
 • پرفسور یوآخیم فرانک Joachim Frank برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷ از آمریکا
 • پرفسور دیوید واینلند David Wineland برنده جایزه نوبل فیزیک  ۲۰۱۲ از آمریکا
 • پروفسور  رابرت گرابز Robert Grubbs برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۰۵ از آمریکا
 • پروفسور الیاس کوری Elias Corey برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۹۰ از آمریکا
 • پروفسور توماس چک Thomas Cech برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۸۹ از آمریکا
 • پروفسور جرج بدنورز Georg Bednorz برنده جایزه نوبل فیزیک ۱۹۸۷ از آلمان
 • پروفسور  جان پولانی John Polanyi  برنده جایزه نوبل شیمی ۱۹۸۶ از کانادا
 • پروفسور  هامیلتون اسمیت  Hamilton Smith برنده جایزه نوبل پزشکی ۱۹۷۸ از آمریکا

حمایت کریستیان پره‌گو از تظاهرات ایران

خانم کریستیان پره‌گو استاد دانشگاه ژنو، وعضو کمیته سویسی برای دمکراسی و لائیسیته در ایران در پیامی سرکوب‌های مرگ‌بار در ایران طی تظاهرات مردم ایران را محکوم کرد و گفت :«من سرکوبهای مرگبار که مردم ایران طی چندین روز قربانی آن بوده اند را   محکوم می کنم و به شجاعت و خواست آنها برای تغییر سیاسی سلام می کنم...»

گزارش سایت فاکس نیوز از تظاهرات ایران

سایت فاکس نیوز در عنوان خبری نوشت: سرکوب ظالمانه معترضین ایرانی نشانگر شقه روبه افزایش و رهبری‌ای که کنترل خود را دارد از دست می دهد: «رژیم ترسیده است». فاکس نیوز در مطلب خود گفت: این هفته مجددا خشم و نارضایتی خیابانهای سراسر ایران را در طغیانی دیگر از اعتراضات مرگبار و فاصله بیشتر بین شهروندان و رژیم مذهبی کشور، فرا گرفت بلافاصله بعد از اعلام دولت در رابطه با کاهش سوبسیدهای دولتی و در نتیجه افزایش بسیار زیاد قیمت سوخت، تعداد بسیار زیادی از مردم به خروش در آمدند. این کار از نظر آنها ضربه سختی به تلاشهایشان برای سرپا ماندن است...ادامه[۴۹]

گزارش فاکس نیوز از تظاهرات ایران

تلوزیون فاکس نیوز در گزارشی عنوان کرد: اپوزیسیون ایران شورای ملی مقاومت ایران می گویند تعداد کشته و مجروح شدگان تظاهرات بیشتر از آماری است که رژیم ایران می‌گوید و آماری که شورای ملی مقاومت می‌گوید ۳۰۰ نفر کشته و ۴۰۰۰ نفر مجروح و ۱۰هزار نفر دستگیر شده است. فاکس نیوز در ادامه گزارش خود از شورای ملی مقاومت درباره تظاهرات گفت: مریم رجوی درباره شکنجه بازداشت‌شدگان گفت: « از آنجا که بازداشت شدگان درخطر شکنجه و اعدام قرار دارند سازمان ملل بایدبه فوریت هیات های تحقیق و حقیقت یاب را به ایران اعزام کند»[۵۰].

حمایت نانسی پلوسی از تظاهرات ایران

خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات درباره اعتراضات مردم ایران و سرکوب مردم توسط حکومت ایران در توئیتی گفت:

شمار کشته شدگان توسط نیروهای امنیتی در ایران جای نگرانی جدی است همه مردم ایران باید قادر باشند بدون ترس از انتقام ، نظر و عقیده خود را بیان کنند، رژیم ایران باید فورا دسترسی کامل به اینترنت را برقرار سازد.

توئیت جوزف بایدن درباره تظاهرات مردم ایران

جوزف بایدن  ازکاندیداهای دموکرات برای ریاست جمهوری معاون پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا در توئیت خود گفت: با خانواده‌های معترضان ایرانی که در هفته گذشته کشته شدند

ابراز همدردی می‌کنیم، ایرانیان مانند مردم در همه جا حق دارند، بدون این‌که مورد حمله وحشیانه دولت خودشان قرار بگیرند دست به اعتراض بزنند.

تلاش برای بستن حساب‌های خامنه‌ای، ظریف و روحانی

برایان هوک  مسئول  گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: رژیم ایران تلاش کرد با قطع اینترنت همه کشته‌شدگان و فاجعه‌ای را که بر هزاران معترض در سراسر کشور وارد آورده است پنهان کند ما دنبال این هستیم فیس بوک و اینستاگرام و توییتر حسابهای خامنه‌ای، ظریف و حسن روحانی راببندند.

تعویق مسابقات جام‌جهانی کشتی فرنگی در ایران

ایران میزبان جام جهانی کشتی فرنگی در ۷ و ۸ آبان‌ماه ۹۸ بود اما کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی به دلیل بی‌ثباتی اخیر در ایران تا اطلاع ثانوی تعویق کرد. به دنبال اعتراضات سراسری مردم علیه حکومت ایران و سرکوب و زندان و کشتار تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی‌های حکومت ایران، کشورهای مجارستان و ژاپن از حضور در این مسابقات انصراف دادند. در پی انصراف این دو کشور از مسابقات، کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی طی جلسه ای در استانبول ترکیه تصمیم به تعویق این مسابقات در ایران گرفت.

کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی، برگزاری رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی در تهران را به‌دلیل آنچه «بی‌ثباتی اخیر در ایران» نامید، تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخت[۵۱].

توئیت عفو بین‌الملل در حمایت از تظاهرات ایران

عفو بین‌الملل در ۳ توییت در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۱۹، کشتار مردم در تظاهرات توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران را محکوم کرد.

۱-ما از جامعه بین المللی می خواهیم که بکارگیری عامدانه نیروی مرگبار توسط نیروهای امنیتی ایران را که منجر به کشته شدن حداقل ۱۴۳ تن از معترضین از زمان شروع تظاهرات ها تا کنون شده است، محکوم کنند. ۲- در برخی موارد، گزارشات تکان دهنده‌ای وجود دارند که وقتی مقامات، اجساد قربانیان را به خانواده هایشان برگرداندند، با طرح چند دلیل، از جمله قیمت گلوله ای که عزیرشان را کشت یا غرامت برای دارایی هایی که در جریان اعتراضات از بین رفتند، خواستار پرداخت پول شده اند. ۳- افزایش آمار جان باختگان، نشانه نگران کننده ای از آن است که چقدر رفتار مقامات ایرانی با معترضین غیرمسلح، بیرحمانه بوده است و نیز تعرض منزجر کننده آنها به جان انسانها را برملا می کند[۵۲].

حمایت لیندزی گراهام از تظاهرات ایران

سناتور لیندزی گراهام رئیس کمیته قضائیه و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در ۳ توئیت درباره تظاهرات اعتراضی مردم ایران در تاریخ ۵ آذر (۲۶ نوامبر ۲۰۱۹) نوشت: «برعکس چیزی که فرمانده سپاه پاسداران میگوید بزرگترین تهدید برای مردم ایران دولت یا مردم آمریکا نیستند بلکه آدمکشان خامنه ای کسانی مانند سلامی هستند، آنها تمامی دارائی کشور را دزدیده و منابع مردم ایران را برای ایجاد بی‌ثباتی در سراسر منطقه و جهان خرج کرده‌اند. برای من قطعی است که روزهای آنها به شمارش افتاده است. رئیس جمهور دونالد ترامپ فشار را ادامه دهید. در نهایت شما خدمت بزرگی به مردم ایران انجام داده و نهایتا وقتی این رژیم جنایتکار فرو می‌پاشد جهان را تبدیل به محل بهتری میکنید.»[۵۳].

حمایت لیگ بین المللی شعرا از از تظاهرات ایران

لیگ بین‌المللی شعرا که دفاتر آن در آمریکا؛ یونان، هند، نیجریه ، هنگ کنگ و فیلیپین فعالیت می‌کند، در حمایت از تظاهرات اعتراضی مردم ایران در بیانیه‌ای نوشت: «در قیام سراسری اخیر مردم ایران تا کنون صدها نفر در شهرهای مختلف با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی رژیم ایران به قتل رسیده اند و هزاران نفر مجروح شده اند. همچنین هزاران نفر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اند و به زندانهای رژیم منتقل شده اند. ما از زنان و مردان و جوانان و دانشجویان و کارگران و معلمانی که زندانی سیاسی و در شرایط غیرقابل تحملی هستند، پشتیبانی میکنیم ، زیرا آنها خواستار تغییر هستند. ما خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی هستیم که در جریان قیامهای اخیر دستگیر شده‌اند. ما از همه سازمان ها و ارگانها و از همه مدافعان حقوق بشر می خواهیم به این بیانیه همبستگی با مردم ایران بپیوندند و از هر طریقی که میتوانند از مردم و جوانان ایران و خواستهای برحق شان حمایت کنند[۵۴].

حمایت راجر گادسیف از تظاهرات ایران

راجر گادسیف نماینده پارلمان انگلستان به دنبال اعتراضات مردم ایران و سرکوب اعتراضات مردم توسط حکومت ایران در پیامی نوشت: « خبرهایی که از ایران می رسد خیلی نگران کننده است. افزایش بسیار زیاد در قیمت بنزین، به شکل قابل فهمی اعتراض عمومی را در پی داشت ولی رژیم با واکنش وحشیانه اش را با به کارگیری مهمات جنگی علیه مردم نشان داد. تا کنون بیش از ۴۰۰ نفر جانشان را از دست دادند و من این سرکوب غیرقابل توجیه توسط ملاهای حاکم را محکوم می کنم و از جامعه بین المللی می خواهم که برخیزد و این سرکوب وحشیانه را محکوم کند زیرا آنها علیه مردم ایران اعلام جنگ کرده اند».

بیانیه کمیته بریتانیایی برای آزادی ایران

کمیته بریتانیایی برای آزادی ایران به ریاست لرد آلتن در بیانیه ای سرکوب اعتراضات را در ایران محکوم کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: کمیته بریتانیایی برای آزادی ایران سرکوب خونین تظاهرکنندگان در ایران توسط رژیم را محکوم می کند. کمیته بریتانیایی برای ازادی ایران رژیم ایران را بخاطر سرکوب شدید تظاهرات در سراسر ایران که با نارضایتی عمومی از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین در ۱۵ نوامبر شروع شد قویا محکوم می کند.

حمایت رضا دقتی، عکاس جهانی

رضا دقتی فتوژورنالیست از نشریه نشنال جئوگرافی در مصاحبه‌ای با تلوزیون فرانس۲۴ درباره تظاهرات اعتراض آبان‌ماه مردم در ایران گفت:

«حوادث امروز در ایران مطلقا برای مردم امر وحشتناکی است زیرا اینترنت اکنون بیش از ۶ روز است که قطع شده... آنچه در ایران رخ می دهد یک پیش زمینه برای انقلاب است و دولت هم این را می داند. موضوع بر سر نفت یا قیمت بنزین نیست بلکه موضوع این است که مردم دیگر به قدر کافی از این دولت مافیایی و جنایتکاری که کل این مردم و تمام جهان و خاورمیانه را به گروگان گرفته کشیده اند. آنچه در عراق و لبنان و یمن و حتی سراسر ایران رخ می دهد نشان می دهد که پایان این امپراطوری فرا رسیده است ... بیش از ۲۰۰ نفر جانشان را از دست دادند و آنها این اجساد را به خانواده‌هایشان تحویل نمی‌دهند و یا از آنها می خواهند که در قبال آن ۴۰ میلیون تومان که پول زیادی است بپردازند »[۵۵].

‌بیانیه فوری ۶۲ نماینده پارلمان اروپا

۶۲ نماینده پارمان اروپا ضمن حمایت از تظاهرات مردم ایران علیه حکومت، از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو در بیانیه‌ای خواستار ایستادن در کنار مردم ایران برای آزادی و دموکراسی شدند. در قسمتی از بیانیه آمده است: ما از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو می‌خواهیم که در کنار مردم ایران برای دسترسی به آزادی و دموکراسی بایستند و برای پایان دادن به سرکوب وحشیانه معترضین، اقدام عاجل کنند. ما از سران و دولت های اتحادیه اروپا و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی می‌خواهیم که بشدت سرکوب تظاهرکنندگان را محکوم کنند، خواستار آزادی همه دستگیرشدگان باشند و از قیام مردم ایران برای یک ایران آزاد و دموکراتیک حمایت کنند.

مایک پمپئو، چند صد نفر کشته

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در سخنرانی خود در ۱۱آذر۹۸ درباره کشته شده‌ها توسط رژیم ایران گفت: «...اعتراضات در خود ایران جریان دارد به‌دلیل اینکه مردم ایران جانشان به لبشان رسیده است. آنها با یک حاکمیت مذهبی مواجه هستند که پولشان را سرقت میکند. رژیم ملایان دهها و دهها میلیون دلار غارت می‌کنند و به جیبهای خودشان سرازیر می‌کنند. پولی که باید برای فراهم کردن منابع برای مردم ایران هزینه شود. مردم ایران خواهان حقوق پایه خودشان هستند و می‌گویند دیگر کافیست. گزارشات حاکی از آن است که چند صد نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند و هزاران نفر در ایران دستگیر شده اند. مردم فقط خواهان حقوق پایه خودشان هستند. سران رژیم ایران باید به نحوی تغییر کنند که منعکس کننده خواسته‌های مردم باشند»[۵۶].

کشتار ۱۰۰نفر در ماهشهر

نیویورک تایمز در خبری از سرکوب تظاهرات در ماهشهر توسط سپاه پاسداران نوشت، سپاه پاسداران بین ۴۰ تا ۱۰۰ نفر از مردم تظاهرکننده در ماهشهر را قتل‌عام کرد. نیویورک تایمز اشاره کرد که گفتگو با یک پرستار و بازماندگان و شاهدان عینی اعتراضات در ماهشهر بعد از وصل دوباره اینترنت میسر شد.

یک سرکوب مرگ‌بار در ایران

نیویورک تایمز در ۳ دسامبر۲۰۱۹ در مصاحبه با فرناز فصیحی خبرنگار نیویورک تایمز در ایران در قسمتی از گزارشی درباره اعتراضات اخیر در ایران گفت:

«مردم ایران اکنون هراسناک هستند. آنها می‌بینند که سطح جدیدی از قوة قهریه علیه آنها استفاده می‌شود. مناطقی که تظاهرات بوده تبدیل به مناطق امنیتی شده‌اند. نیروهای امنیتی خانه به خانه می‌روند و زنانی که برای تظاهرکنندگان غذا می‌پختند را دستگیر می‌کنند. دانشجویان در دانشگاه‌ها ربوده می‌شوند»[۵۷].

ترامپ رئیس جمهور آمریکا ۱۲آذر۹۸

دونالد ترامپ در جریان سفر به لندن برای شرکت در اجلاس ناتو گفت: «همین الان که صحبت می‌کنیم رژیم ایران احتمالا در حال کشتن هزاران هزار نفر است. : تعداد بسیاری زیادی در ایران کشته می‌شوند تنها به این دلیل که معترضند. مقام‌های رژیم ایران بدون آن که آماری از کشته‌شدکان ارائه دهند، ارقامی را که رسانه‌ها و گروه‌های حقوق بشری از کشته‌شدگان ارائه داده‌اند تکذیب می‌کنند»

عبور از خط قرمز خونریزی و بی‌رحمی

دکتر صنم وکیل، معاون برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در اندیشکده انگلیسی چتام هاوس به سی ان ان گفت: « اعتراض بخشی از فرهنگ ایران است.» اکنون ، کارشناسان می گویند که به نظر می رسد تاریخ طولانی اعتراض با سطحی از وحشیگری مواجه شده است که وارد قلمرو جدید میشود، حتی طبق معیارهای تند روانه جمهوری اسلامی. این رژیمی است که برای چهار دهه سرکوبگر بوده است. اما به نظر می رسد که این دور آخر (از سرکوب ها) به نظر میرسد آنها از یک خط قرمز  از نظر سرعت در خونریزی و بی رحمی، عبور کرده اند»[۵۸].

برایان هوگ، ۱۰۰۰ کشته

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، پنجشنبه ۱۴ آذر گفت: «این طور بر می‌آید که رژیم از زمان آغاز اعتراض‌ها بیش از هزار نفر از شهروندانش را به قتل رسانده است»[۵۹].

کمیسر عالی حقوق بشر ، میشل باچله

کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد، میشل باچله روز جمعه درباره شفاف نبودن آمار کشته شدگان و طرز برخورد با هزاران بازداشتی و ادامه دستگیری‌ها در سراسر ایران توسط نیروهای امنیتی هشدار داد و از دولت ایران خواست به نقض‌های متعدد حقوق بشر در جریان اعتراضات اخیر رسیدگی کند.

میشل باچله بعد از وصل مجدد اینترنت در ایران، تصاویری که از سرکوب و خشونت شدید در ایران بدست آمد را آزاردهنده خواند و گفت: «من از مقامات خواستارم که نسبت به آزادی فوری همه معترضانی که خودسرانه از آزادی‌شان محروم و بازداشت شده‌اند اقدام کنند.»[۶۰].

محکومیت استفاده از قهر علیه مردم

سایت سفارت فرانسه در انگلستان ۱۳/آذر/۹۸نوشت : فرانسه خشونت و استفاده نامتناسب از نیروی قهر علیه تظاهرکنندگان ایران را محکوم می کند و مصرانه از(رژیم) ایران می خواهد به التزامات بین المللی خود بر سر حقوق بشر پایبند بماند.

 
درج تصاویر جان‌باختگان اعتراضات آبان‌ماه ایران در روزنامه واشنگتن تایمز

درج تصاویر جان‌باختگان در واشینگتن‌تایمز

روزنامه واشینگتن تایمز، یک صفحه کامل روزنامه خود، چهارشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۸ (۱۱ دسامبر ۲۰۱۹) را به درج تصاویر ۱۱۰ تن از جان‌باختگان اعتراضات آبان‌ماه مردم ایران و فراخوان مریم رجوی به شورای امنیت برای اقدام عاجل جهت جلوگیری از کشتار مردم ایران و ضرورت محاکمه آمران و عاملان جنایت علیه بشریت اختصاص داده است.

این مطلب با تیتر « قیام ایران برای آزادی، فصلی نوین پیام آور پایان دیکتاتوری است» به همت اتحاد برای آگاهی عمومی، انجمن ایرانیان مقیم اروپا، در صفحه سوم روزنامه واشینگتن تایمز به چاپ رسیده است،

در بخش های دیگری از این مطلب آمده است: «رژیم با سرکوب شدید، و تحت بلوکه کامل اینترنت واکنش نشان می‌دهد. بیش از یکهزار کشته، 4000 زخمی و 12 هزار نفر ستگیری در جریان قیام آبان ماه در 190 شهر»

رهبر اپوزیسیون ایران مریم رجوی خطاب به شورای امنیت ملل متحد: کشتار تظاهرکنندگان یک جنایت آشکار علیه بشریت است. عاملان این جنایت، از جمله ولی فقیه رژیم علی خامنه ای و رئیس جمهور آن حسن روحانی و سایر رهبران رژیم باید در مقابل عدالت قرار گیرند. بی عملی ملایان را در استمرار خونریزی جری تر می کند.

بررسی اولین لایحه حمایت از مردم ایران

واشینگتن تایمز، ۱۱دسامبر۲۰۱۹ در مطلبی به بقلم لارن میر نوشت: کنگره فشار بر ایران را در میان ادامه ناآرامیها در سراسر کشور بالا می برد که تاکنون صدها نفر از اعتراض کنندگان جانشان را طی آن از دست داده اند و پایانی هم در کار نیست و کنگره اولین لایحه در حمایت از اعتراض کنندگان را بررسی می کند[۶۱]

آمار کشته شدگان در سرکوب ایران از 300 نفر تجاوز میکند

سایت فرانس 24

16 دسامبر 2019 عفو بین الملل میگوید،بر اساس یک آمار جدید عفو بین الملل که روز دوشنبه منتشر شد، در ماه نوامبر در سراسر کشور ایران در سرکوبی سه روزه علیه معترضین دستکم 304 نفر کشته شدند.

این گروه حقوق بشری پیشتر آمار کشته شدگان را 208 نفر برآورد کرده بود شامل دو نوجوان 15 و 17 ساله.

ایران چنین آمارهایی را بعنوان «کاملا دروغ» رد کرده است.

عفو گفت که «شهادتهای دلخراشی» جمع آوری کرده که حاکی از آن است  که بعد از اینکه مقامات معترضین را «قتل عام» کردند، یک «سرکوب گسترده» ترتیب دادند تا کشته ها را مخفی کنند.

این گروه حقوق بشری پیشتر آمار کشته شدگان را 208 نفر برآورد کرده بود شامل دو نوجوان 15 و 17 ساله.

ایران چنین آمارهایی را بعنوان «کاملا دروغ» رد کرده است.

عفو گفت که «شهادتهای دلخراشی» جمع آوری کرده که حاکی از آن است  که بعد از اینکه مقامات معترضین را «قتل عام» کردند، یک «سرکوب گسترده» ترتیب دادند تا کشته ها را مخفی کنند.

رویترز، ۱۵۰۰ کشته

خبرگزاری رویتر، ۲۳ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش داد: بدنبال چندین روز اعتراضات در سراسر ایران در ماه گذشته، علی خامنه ای بی حوصله شده و مقامات امنیتی ارشد و سایر مقامات دولتی را جمع کرد و به آنها دستور داد تا هر کاری از دستشان بر می آید برای متوقف ساختن آنها انجام دهند

این دستور از طرف سه منبع نزدیک به حلقه داخلی خامنه ای و یک منبع چهارم تأیید شد و بدنبال آن خونین‌ترین سرکوب علیه تظاهرکنندگان بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ به اجرا درآمد.

در کمتر از دو هفته از این ناآرامی که در ۱۵ نوامبر شروع شد حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شدند

این رقم توسط سه مقام وزارت کشور به رویتر داده شد که شامل ۱۷ خرد سال و حدود ۴۰۰ زن علاوه بر برخی از اعضای نیروهای امنیتی و پلیس می‌شده است.

این عدد دقیقا همان عددی است که سازمان مجاهدین خلق ایران تا کنون اعلام کرده و اسامی چندصد شهید قیام و عکس شماری از آنها را منتشر کرده است[۶۲].

واکنش سران رژیم به تظاهرات

درخواست حسن روحانی برای سرکوب

حسن روحانی در واکنش به ادامه تظاهرات گسترده چند روز اخیر مردم ایران درباره برخورد با تظاهرکنندگان گفت: دولت «به هیچ عنوان اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچ کس نخواهد داد...». روز یکشنبه ۲۶ ابان حسن روحانی در جلسه هیأت دولت ضمن تهدید معترضان گفت: «خودرو در اختیار من است که استفاده کنم نه اینکه راه‌بندان درست کنم. اگر راه‌بندان درست کردم خوشبختانه آن قدر سیستم مانیتور و دوربین داریم که خودرو، پلاک آن و راننده مشخص می‌شود». حسن روحانی درباره تظاهرکنندگان از قوه قضاییه درخواست کرد با کسانی که راه‌ها را بستند و به مراکز پلیس و صدا و سیما و بانک‌ها حمله کردند برخورد کند. وی اقدامات تظاهرکنندگان را غیرقابل تحمل دانست[۶۳].

قدردانی روحانی از سرکوب تظاهرات

حسن روحانی در جلسه‌ای از نیروهای امنیتی به‌دلیل برخورد با تظاهرکنندگان و سرکوب مردم معترض تشکر کرد. وی گفت: «وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج و همه نیروهای مسلح و نیروی امنیتی که از همه آنها تشکر می کنم. با همه توان تلاش کردند سردسته آدم هایی که دنبال تخریب اموال عمومی بودند را شناسایی کنند، برخی را دستگیر کردند و برخی دیگر را دستگیر خواهند کرد و طبق قانون باید با آنها رفتار شود.»[۶۴].

استعفای چند نماینده مجلس

روز یکشنبه محمد قسیم عثمانی نماینده مجلس از شهر بوکان استعفا داد. محمد قسیم عثمانی در صحبتهای خود در مجلس گفت: قیمت همه چیز به قیمت بنزین وابسته است و وقتی ما راجع به این موضوع مهم کاره‌ای نیستیم و هنگامی که رییس مجلس شورای اسلامی به جای ما تصمیم می‌گیرد پس چه لزومی دارد اینجا حضور داشته باشیم؟

طبق گزارشهای رسیده از رسانه‌ها، نمایندگان شهرهای تهران، کرمانشاه، خمینی شهر و بوکان در مجلس در اعتراض به طرح افزایش قیمت بنزین استعفای خود را آماده کردند[۶۵].

اعتراضات در ۹۰۰ نقطه از کشور

علیرضا ادیانی رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی در رابطه با تظاهرات اعتراضی مردم که از ۲۴ آبان آغاز شد گفت: تنها در یک روز در ۱۶۵ شهر ناآرامی اتفاق افتاد. ادیانی با مقایسه این تظاهرات با سالهای گذشته گفت: حوادث چند روز اخیر در کشور پیچیده‌تر از حوادث سال‌های ۷۸، ۸۸ و ۹۶بود و این چند روز از نظر وسعت و شدت به مراتب رادیکال‌تر، خشن‌تر و تا حدی متفاوت‌تر از فتنه‌های سال‌های گذشته بود. فتنه اخیر موجب ایجاد برخی ناامنی‌ها در ۹۰۰نقطه کشور شد[۶۶][۶۷].

طبیعی خواندن لطمات به مردم

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، شکرالله بهرامی روز یکشنبه در مورد کسانی که در اعتراضات سراسری علیه حکومت توسط مأموران امنیتی و بسیج و سپاه آسیب دیدند گفت: «ممکن است کسی هم به صورت عبوری لطمه‌ای خورده باشد، که این اتفاق در جنگ‌های شهری طبیعی است»[۶۸].

ادبیات روحانی مانند رئیس کلانتری

یکی از نمایندگان مجلس در جلسه علنی ۴آذر ۹۸ درباره برخورد روحانی با مردم معترض گفت: «...رئیس جمهور به جای اعتماد آفرینی می‌گوید که تلویزیون و دوربینهای مانیتورینگ داریم شناسایی می‌کنیم و برخورد می‌کنیم البته این ادبیات یک رئیس جمهور نیست بلکه ادبیات یک رئیس پاسگاه و کلانتری‌ست رئیس جمهور تجدید نظر کند.

حذف اکانت توییتری حسام‌الدین آشنا

به دنبال مواضع حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی در جریان اعتراضات سراسری مردم ایران علیه حکومت، که مضمون توییتهایش تهدید و ارعاب تظاهرکنندگان بود، همچنین تشبیه عمل متقابل با عملیات مرصاد و کشتاری که در آن عملیات و قتل‌عام ۶۷ انجام داد، شرکت توئیتر، حساب کاربری حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی را به ظن تهدید و خشونت مسدود کرد[۶۹][۷۰].

خسارات اماکن به زبان رحمانی فضلی

وزیر کشور رحمانی فضلی در گفتگوی تلوزیونی درباره اعتراضات اخیر مردم علیه حکومت گفت در جریان ناآرامی‌های اخیر حدود ۷۳۱بانک و ۱۴۰ ساختمان دولتی توسط معترضان به آتش کشیده شدو بیش از۵۰ پایگاه نیروهای امنیتی بدست مردم معترض مورد حمله قرار گرفت[۷۱].

رحمانی فضلی همچنین گفت: در جریان اعتراضات ۷۳۱ بانک و ۱۴۰ مکان عمومی، ۹ مرکز حوزه علمیه، ۷۰ پمپ بنزین، ۱۸۳ خودروی نظامی، ۱۰۷۶ موتور سیکلت توسط مردم معترض به آتش کشیده شد. رحمانی فضلی درباره قصد مردم معترض از تسخیر صدا و سیما گفت: حدود ۵۰۰ نفر درحال حرکت به سمت صدا و سیما بودند که نگذاشتیم به سه کیلومتری آن برسند[۷۲].

آینده نگران کننده اعتراضات مردم

علیرضا شریفی یزدی کارشناس مسائل اقتصادی درباره علت اعتراضات اخیر مردم علیه حکومت و ادامه روند این اعتراضات به روزنامه رسالت گفت: «سال‌به‌سال ما از قشر متوسط‌مان تراشیده و به قشر فقیر جامعه اضافه می‌شود. این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای ما باشد چراکه اگر در سال‌های آینده فکر ریشه‌ای درباره اقتصاد نداشته باشیم با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهیم شد. با توجه به اتفاقات سال‌های ۸۸، ۹۶ و روزهای گذشته باید توجه داشت که ممکن است اتفاقات روزبه‌روز رادیکال‌تر، خطرناک‌تر و شرایط نامطلوب‌تری را تجربه کنیم»[۷۳].

موضع نقوی حسینی

سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس، نقوی حسینی در سخنانی اعلام کرد در ناآرامی‌های اخیر ۷ هزار نفر بازداشت شدند. وی اعلام دقیق تعداد بازداشتی‌ها و سایر موارد را به مواضع مقامات رسمی ارجاع داد[۷۴].

لشکری برای ایجاد آشوب

معاون سیاسی سپاه پاسداران، یدالله جوانی درباره اعتراضات گسترده مردم در سراسر کشور گفت، دشمن یک لشکر برای ایجاد آشوب سازماندهی کرده بود. وی همچنین گفت، لشکر دشمن مثل زمان جنگ نیست که جای خاصی ساماندهی شود بلکه در هر جایی که زمینه فراهم است و آمادگی دارند از طریق فضای مجازی شناسایی می‌کند و از طریق عوامل و عناصر، آنها را به یکدیگر وصل می‌کند تا آن روزی که بتواند در جامعه ما اغتشاش و منابع کشور را نابود کند

توجیه کشتار نیزار

بیش از صد نفر از مردم معترض در کشتار نیزار ماهشهر توسط نیروهای سپاه کشته شدند. این کشتار افشا شد و به نقطه ای رسید که نماینده مجلس نیز مجبور به دادن توضیح در این زمنیه شد. در همین رابطه امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس در توجیه کشتار افراد معترضی که در نیزارهای حاشیه ماهشهر به دست نیروهای امنیتی به قتل رسیدند، گفت: «در ماهشهر تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند؛ دقیق می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند، سلاح از کجا گرفتند، می‌خواستند به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند بعد آنجا مسئول امنیت آن خطوط باید چه‌کار می‌کرد؟»[۷۵][۷۶].

گران شدن اجناس در پی گرانی بنزین

علی‌رغم اینکه بارها خامنه‌ای و دیگر مقامات رژیم ایران گفته بودند که با افزایش قیمت بنزین، کالاهای دیگر گران نمی‌شود اما علی لاریجانی رئیس مجلس روز دوشنبه ۴آذر از افزایش قیمت شماری از کالاهای شرکت‌های دولتی خبر داد. خبرگزاری ایرنا یکشنبه۳آذر گفته بود:«علی‌رغم اعلام مسئولان مبنی بر عدم رشد قیمت کالاها، گزارش‌های میدانی حکایت از افزایش قیمت برخی کالاها دارد. الگوی این افزایش‌ها، همان‌طور که انتظار می‌رفت، ابتدا از کالاهایی شروع شده که به‌صورت مستقیم از قیمت بنزین تأثیر پذیرفته‌اند. نرخ حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری و میوه و تره‌بار گاهی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد رشد داشته و بنابراین به‌طور غیرمستقیم بر هزینه تولید و در نهایت قیمت مصرف‌کننده تأثیر گذاشته است»[۷۷][۷۸].

میدان‌داری زنان در تظاهرات

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در مطلبی به نقش زنان در میدان‌داری در صحنه‌های تظاهرات اشاره کرد که قابل توجه است در این مطلب گفته شد: «میان داری و میدان داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر به‌نظر می‌رسد. در نقاط متعدد به‌ویژه حومه تهران، زنان ظاهراً ۳۰تا ۳۵سال، نقش ویژه‌یی در لیدری اغتشاشات به عهده دارند. مشاهدات خبرنگار «صبح نو» نشان می‌دهد که این زنان متحدالپوشش، هر یک وظیفه‌ای جداگانه دارند؛ یکی از شورش‌ها فیلم می‌گیرد، دیگری جلوی خودروها را می‌گیرد و دیگری با تحریک مردم، آنها را به پیوستن به صف اغتشاش‌ها مجاب می‌کند. این‌که چرا در اغتشاشات اخیر، زنان به مهره می‌داندار تبدیل شده‌اند، خود جای سؤال دارد. مهم‌ترین پاسخی که شاید بشود به این سؤال داد این است که حضور پر رنگ زنان، عاملی مهم در تحریک احساسات و عواطف و غیرت جامعه بوده که به‌طور هدف دار به مستمسک برخی جریانهای معاند جهت بسط اعتراضات تبدیل شده است. خشونت طلبان در برخورد با نیروهای امنیتی و انتظامی، حتی از امکانات بیشتری برخوردار هستند. مثلاً در ملارد، رباط کریم، شهریار و اسلامشهر، آشوبگران دارای سلاح گرم نظیر کلاشینکف و نارنجک هستند. داشتن لباس‌های متحدالشکل و ماسک و عینک استخر، مقاومت این افراد در مقابل گاز اشک‌آور را بالا برده است. این افراد از سویی به گاز اشک‌آور دسترسی دارند که به وفور مورد استفاده قرار گرفته است»[۷۹].

روزنامه دیگری به نام روزنامه جوان متعلق به سپاه پاسداران در تاریخ ۲۹ آبان ۹۸ درباره نقش زنان در تظاهرات نوشت: «برای زنان کار ویژه تعریف شده بود. هم در حمله به مراکز بسیج خواهران و هم در تهییج جوانان نقش اساسی داشتند. گرچه در تلفات انسانی کشته ندادند، اما سبک به‌کارگیری زنان مشابه مانورهای زنانه سازمان مجاهدین است»[۸۰].

خامنه‌ای مسئول گرانی بنزین

علی سعیدی رئیس عقیدتی سیاسی دفتر فرماندهی کل قوا یک روز بعد از سخنرانی خامنه‌ای درباره تظاهرات مردم علیه حکومت گفت، خامنه‌ای مسئولیت تمام هزینه‌های گران کردن قیمت بنزین را پذیرفته است. وی چهارشنبه ۲۹ آبان از تظاهرات مردم علیه این اقدام، به عنوان فتنه ۲۵ آبان نام برد. گستردگی تظاهرات اعتراضی مردم در بیش از ۱۳۰ شهر در کل کشور باعث شد تا حکومت و شخص خامنه‌ای از قیام مردم وحشت کنند و اینترنت کل کشور را قطع کنند و خامنه‌ای مجبور شد در این باره دوبار موضع بگیرد و هر بار معترضان را اشرار و نیروهای دشمن خطاب کرد. و در نهایت علی سعیدی نیز اعلام کرد تمام مسئولیت این اقدام به عهده خامنه‌ای است. سعیدی تظاهرات مردم در این ۶ روز را فتنه ۲۵ آبان نام نهاد[۸۱].

نقش مجاهدین خلق در تظاهرات آبان۹۸

سید علی خامنه‌ای و امام جمعه‌های رژیم ایران و سران حکومت ایران به اتفاق روی نقش سازمان مجاهدین خلق ایران در تظاهرات اعتراضی مردم در آبان ۹۸ دست گذاشتند و اظهار نظرهای متفاوتی در این‌باره انجام دادند و تظاهرات مردم را سازماندهی شده و به مجاهدین خلق نسبت دادند.

 • علی شمخانی: تظاهرات کار «ضد انقلاب» است

در اعتراضات گسترده‌ای که طی چند روز علیه رژیم ایران انجام گرفت علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی مردم تظاهرکننده و معترض را «گروه‌های سازمان‌دهی‌شده از طرف منافقین» و «ضدانقلاب» نامید.

علی شمخانی یکشنبه ۲۶ آبان در جلسه غیرعلنی مجلس در همین رابطه گفت تظاهرات کار افراد وابسته به ضدانقلاب و شرور است که پول گرفتند تا ایجاد آشوب کنند. شمخانی با اشاره به تظاهرکنندگان گفت که این افراد «با سناریوی از پیش تعیین شده قصد ایجاد مشکل در ایران، عراق، لبنان و برخی دیگر از کشورها را داشتند».

 • سخنان علی مطهری

علی مطهری عضو مجلس در روز ۲۸ آبان ۱۳۹۸ در مصاحبه با تلویزیون افق جمهوری اسلامی در مورد افزایش قیمت بنزین گفت:

«من فکر می‌کردم حتماً عکس العملی خواهد داشت ولی فکر نمی‌کردم که به این وسعت باشد».

 • سبک کار معترضین، شبیه به کار مجاهدین خلق

در روزنامه سپاه پاسداران از ویژگیهای تظاهرات آبان‌ماه مردم ایران چنین نوشته شد که خشونتها در تظاهرات سازمان‌یافته بود و اشاره کرده بود که آشوبگران آموزش دیده بودند. روزنامه سپاه همچنین ادامه داد که کار اصلی معترضین در این قیام حمله به مراکز حساس نظامی و انتظامی است. روزنامه سپاه در مقاله‌ای نوشت: «نقش ویژه زنان در قیام و در تهییج جوانان و حمله به مراکز بسیج زنان به سبک کار (زنان مجاهد) شباهت داشت»[۸۲].

 • سالار آبنوش: یک جنگ جهانی!

اعتراض‌های اخیر در ایران را «جنگ جهانی تمام عیار» توصیف کرد که «یک دفعه کل کشور را فرا گرفت» و تاکید کرد که «فقط خدا ما را نجات داد».

آبنوش همچنین گفته است در جریان اعتراض‌های اخیر «اینترنت با تاخیر قطع شد» ولی «قطع اینترنت کمک کرد که ساماندهی گروه‌های پیچیده» بهم بریزد. او گفته است در «بازجویی‌ها اطلاعات زیادی به دست آوردیم» و «اطلاعات تکمیلی پس از اعترافات اعلام خواهد شد».

وی همچنین از اعتراض برخی به رهبر جمهوری اسلامی خبر داده و گفته است این عده فکر می‌کردند که «رهبری به خاطر فشار به اقشار ضعیف» به گران شدن اعتراض خواهند کرد.[۸۳]

 • جانشین فرمانده سپاه پاسداران

پاسدار علی فدوی: این (تظاهرات) در حالی بود که در روز اول ۲۸ استان و ۱۰۰ محله و شهر درگیر این موضوع بودند...به طور نمونه بنده با فرماندهان سپاه برخی شهرها که صحبت می‌کردم در برخی مواقع این اغتشاشات انسان را یاد کربلای ۴ می‌انداخت...ما به واقع ۴۸ ساعت جنگ کردیم.[۸۴]

 • امام جمعه تهران: کلک معترضان باید کنده شود

امام جمعه تهران، احمد خاتمی در نمازجمعه به تاریخ ۱ آذر در خطبه‌هایش تظاهرات مردم معترض علیه حکومت را شرارت‌های احمقانه توصیف کرد و خواستار این شد که معترضان را خانه به خلانه تعقیب کنند و باید مثل اول انقلاب کلک آنها کنده شود.

 • احمد خاتمی و دفاع از قطعی اینترنت

احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه از قطع شدن اینترنت در سراسر ایران دفاع کرد و گفت : «تقاضا دارم اینترنت را باز نکنید. دیدید که به مردم جنایت یاد دادند. در رابطه با شبکه‌های [اجتماعی] خارجی، تقاضا می‌کنم باز نکنید».

امام جمعه اصفهان یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه های نماز جمعه ۱ آذر گفت تصمیم به افزایش قیمت بنزین کاملا منطقی بود. و اگر رهبر جمهوری اسلامی در جزئیات امور وارد شود و دستور صادر کند دنیا به نظام جمهوری اسلامی به چشم یک نظام دیکتاتوری نگاه می‌کند.

 • امام جمعه اصفهان

در اصفهان، یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه این شهر گفت حمایت رهبر جمهوری اسلامی از تصمیم سران قوا برای افزایش قیمت بنزین «کاملا منطقی بود».

او گفت اگر رهبر جمهوری اسلامی «در جزئیات امور وارد شود و دستور صادر کند»، «دنیا به نظام جمهوری اسلامی به چشم یک نظام دیکتاتوری نگاه می‌کند»[۸۵].

 • اعتراضات سراسری، عملیات فروغ جاویدان ۲

مشاور سیاسی روحانی و معاون سابق وزارت اطلاعات، حسام‌الدین آشنا تظاهرات مردم علیه حکومت را عملیات فروغ جاویدان توصیف کرد و نوشت: «خیال کردند عملیات فروغ جاویدان ۲ را کلید زده اند. در واقع عملیات مرصاد ۲ کلید خورده است» اشاره حسام‌الدین آشنا به عملیات فروغ جاویدان، عملیات بزرگ ارتش آزادیبخش ملی ایران علیه حکومت ایران در مرداد ۱۳۶۷ بود. مجاهدین خلق در آن عملیات تا دروازه‌های کرمانشاه رسیدند و اسلام‌آباد و کرند و برخی از شهرها را تسخیر کردند. هدف از این عملیات فتح تهران بود.

 • تقاضای اعدام با طناب دار

روزنامه کیهان در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۸ درباره تظاهرات مردم علیه حکومت نوشت: « مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»[۸۶].

 • امام جمعه رشت

فلاحتی امام جمعه رشت در سخنرانی به تاریخ ۲۸آبان ۹۸ درباره اعتراضات مردم گفت: «فلاحتی: می دانیم شما فرزندان اعدامیهای از منافقان هستید شما فرزندان منافقان آواره وطن هستید ...ما که شما را می شناسیم ... شما دیگر دوران اسلاف نگون بخت تان نروید به آغوش ملت برگردید! توبه کنید!»[۸۷].

 • ارتباط دستگیر شدگان با مجاهدین خلق

احمد سالک عضو مجلس درباره دستگیر شدگان تظاهرات آبان‌ماه مردم ایران گفت: «دستگیر شدگان به نوعی ارتباط با منافقین و عناصر بیگانه دارند و آموزش‌های لازم را در طول دو سال اخیر دیده بودند برای اینکه این اتفاقات را رقم بزند»[۸۸].

 • روزنامه جوان :دشمنی‌های عجیب و غریب

۳۰ آبان ۹۸ روزنامه جوان متعلق به سپاه پاسداران درباره شدت اعتراضات روزهای اخیر مردم در تظاهرات نوشت: «دشمنی‌های عجیب و غریبی که با این شدت و غلظت نه در ۷۸ شاهد آن بودیم نه در ۸۸ و نه اساساً در هیچ برهه حساس و غیرحساس دیگری! به‌راستی این روزهایی که گذشت با چه قبیله‌ای طرف بودیم؟! کی و کجا آموزش دیده بودند؟! از کدام روزنه‌ها نفوذ کرده بودند؟! و چگونه در لباسی نو و جامه‌ای جدید از کف خیابانهای خودمان سربرآوردند؟!»[۸۹].

 • محمد قلی یوسفی: نباید افراد معترض را اشرار خطاب کرد!

محمد قلی یوسفی اقتصاددان درباره گران شدن بنزین و اعتراضات گسترده اجتماعی در آبان ۹۸ گفت: «آقایان پیش‌بینی نمی‌کردند مشکلات آنچنان عمیق باشد که وعده یارانه به 60 میلیون نفر هم مرهمی بر زخم مردم نباشد، دولت روحانی راهی به مراتب بدتر از احمدی‌نژاد را در پیش گرفته، افزایش قیمت بنزین هیچ مساله‌ای را حل نخواهد کرد؛ نه موجب پایان قاچاق بنزین می‌شود و نه تقاضا را کاهش می‌دهد، مردم اشتغال، تامین آینده پسران و دختران جوان خود، امید به آینده و ثبات اقتصادی می‌خواهند، نباید افراد معترض را مخل جامعه و اشرار خطاب کرد؛ مسئولین ما نمی‌‎خواهند بپذیرند که مشکلات بر هم انباشت شده و اکنون اعتراض خود را ابراز می‌کنند... در مجموع نارضایتی مردم برحق است و کاملا منطقی به نظر می‌رسد نسب به وضعیت پیش‌آمده اعتراض کنند»[۹۰].

 • فرمانده سپاه قم و نقش مجاهدین در تظاهرات

محمدتقی شاه‌چراغی فرمانده سپاه قم در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه قم درباره نقش مجاهدین خلق در تظاهرات آبان‌ماه مردم علیه حکومت گفت: «نقش مجاهدین خلق در حوادث اخیر کشور بسیار پررنگ بود، به‌گونه‌یی که با مدیریت و نفوذ در برخی شهرها سبب تخریب‌های گسترده شدند».

 • سازماندهی و خشونت، سیاق مجاهدین خلق

روزنامه فرهیختگان درباره نقش سازمان مجاهدین خلق در تظاهرات بزرگ مردم علیه حکومت گفت: اعتراضها با ورود شبکه اغتشاش‌گر نزدیک به سازمان مجاهدین خشن شده و خسارت‌هایی را به کشور وارد ساخت. نگاهی به تحولات تاریخی خصوصا دهه ۶۰ نشان می‌دهد این دوگانه یعنی ساماندهی و خشونت، سیاق همیشگی سازمان مجاهدین خلق است[۹۱].

 • علی شمخانی: «۳۴نفر از مجاهدین دستگیر شدند»

علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی رژیم ایران در کنفرانس مطبوعاتی مربوط به اعتراضات سراسری آبان‌ماه مردم ایران گفت: «این افراد به دولتها و مجاهدین وصل بودند.... فکر می‌کنم ۳۴نفر از مجاهدین تاکنون دستگیر شدند و یک شبکه وسیعی از کانال‌هایی که نه به اسم مجاهدین بلکه با خط و مشی مجاهدین عمل می‌کردند نیز شناسایی شدند»[۹۲].

تظاهرات سازمان‌یافته

عضو مجمع تشخیص مصلحت، صفار هرندی، در مصاحبه‌ای با شبکه تلوزیونی درباره سازمان‌یافتگی تظاهرات گفت: « اغتشاشگران یک گروه سازمان‌یافته متشکل بودند، در سراسر کشور یک عمل مشابه انجام می‌دادند»[۹۳].

 • هدایت گروه‌ها توسط مجاهدین خلق

سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس، نقوی حسینی درباره چگونگی شکل‌گیری و هدایت تظاهرات آبان‌ماه مردم ایران گفت: مجاهدین خلق ایران طی دو سال گذشته اقدام به آموزش گروه‌ها و حلقه‌های مختلف و هدایت آنها در اعتراضات کردند.

 • تظاهراتی بی‌نظیر در طول ۴۰ سال

علی اکبری در نماز جمعه تهران درباره تظاهرات اعتراضی مردم ایران گفت: «این ماجرایی است که یک طراحی بسیار خطرناک پشت سر آن هست. هزینه های زیاد کردند آموزش‌های دقیق دادند پشتیبانی های اطلاعاتی کردند... حاصل دو سال به قول خودشان کار وسیع تشکیلاتی و شناسایی و آموزش و تجهیز و تسلیح... یک توطئه بسیار خطرناک و طراحی شده... حکم محارب، حکم بغی که برای این گونه افراد در نظر گرفته شده در قله مجازاتهای اسلامی هست ...دستگاه قضایی اینها را بگیرد و بویژه با سرعت هم اقدام بشود».

یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران درباره گستردگی تظاهرات مردم گفت: «این وقایع با این گستردگی و ابعاد در طول عمر چهل ساله انقلاب اسلامی در نوع خود بی‌نظیر بود. اتفاقی که در روزهای پایانی آبان‌ماه رخ داد، مسئله‌ای گسترده و جدید بود که گر چه نمونه‌هایی از آن مانند حمله به حوزه بسیج و آتش زدن آن و آتش زدن بانک‌ها و مراکز دولتی در اغتشاشات سال ۸۸ و ۹۶ دیدیم اما به لحاظ گستردگی در ابعادی بسیار کوچک‌تر از حوادث اخیر قرار دارد... حوادث در روزهای شنبه و یکشنبه به صورت گسترده و در ۲۹ استان و در صدها شهر ادامه یافت. یکی از این استان‌ها، استان اصفهان بود که در ۱۱۰ نقطه از استان اعتراضات و درگیری‌ها رخ داد و از حیث تجمعات بعد از استان‌های فارس و تهران رتبه سوم را در کشور در اختیار دارد»[۹۴].

انتقام ۴۰ ساله

وزارت اطلاعات در تحلیلی از تظاهرات اعتراضی اخیر در ایران نوشت: «در روزهای اخیر بار دیگر کشور درگیر اغتشاشات شد... براساس اعلام نیروهای امنیتی، نقش مهم در این اغتشاشات برعهده منافقین بود. این واقعیت وقتی پررنگ‌تر می‌شود که بدانیم در ۴۰سال گذشته، منافقین از هر فرصتی برای ایجاد ناامنی و اغتشاش در کشور استفاده کرده و این تاکتیک آنها مهمترین راهکار این گروهک ... است. از سال ۵۸ تا ۹۸ یعنی در ۴۰سال گذشته، منافقین همواره کوشیده‌اند نظام به ثبات سیاسی نرسد.... در سال ۸۱ موجی تبلیغاتی علیه برنامه هسته‌ای ایران راه انداختند که هنوز کشورمان درگیر این پرونده ساختگی است... در دی‌ماه ۹۶، منافقین از نارضایتی اقتصادی مردم بهره برده و هماهنگ با مستاجر جدید کاخ سفید، زمینه خروج ترامپ از برجام را با ناآرامی‌های خیابانی ایجاد کردند.... منافقین در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری ویژه‌ای روی فضای مجازی کردند و از آلبانی، اکانت‌های ضد راه انداختند. حاصل آن فعالیت‌ها، اغتشاشگری در ۱۰۰شهر ایران بود.... بی‌تردید منافقین هنوز هم امید به ایجاد یک آشفتگی کوچک دارند تا حوادث خرداد ۱۳۶۰ را تکرار کنند .... حالا نوبت دولتمردان است که اثبات کنند حواسشان هست که نباید با تصمیمات شوک‌آور، التهاب اولیه مورد نیاز منافقین را ایجاد کنند. از یاد نبریم که منافقین در فضایی تنفس می‌کنند که ناآرام و بی‌ثبات باشد»[۹۵].

آمار تخریب اماکن دولتی

فرمانده بسیج اعلام کرد که ناآرامی‌های عصر روز شنبه توسط کانون‌های شرارت ایجاد شده است و مجاهدین خلق در کشور دارای هسته هستند.

روزنامه کیهان درباره فعالیت‌های مردم معترض آماری داد که قابل توجه است این روزنامه نوشت: در ناآرامی‌های اخیر۶۰۰ میلیارد تومان به شبکه بانکی کشور خسارت وارد شده است.  ۶۳ شعبه در اصفهان، ۴۰ شعبه در خرم‌آباد، همه بانک‌های فردیس کرج و ۳۰۰ شعبه در تهران

۱۵۰ میلیارد تومان خسارت  به فروشگاه‌های زنجیره‌ای (متعلق به سپاه و نیروی انتظامی) وارد شده است. ۱۸۰ جایگاه سوخت در کشور آتش گرفته و آسیب دیدند. حدود ۸۰ فروشگاه زنجیره‌یی در مناطق مختلف کشور به آتش کشیده شده‌اند از جمله در تهران و اصفهان، سرآسیاب ملارد، بعثت سنندج و دولت‌آباد کرمانشاه که حدود ۱۷۰ میلیارد تومان خسارت داشته است[۹۶].

رسانه رویداد در گزارشی از تظاهرات مردم علیه حکومت نوشت: از تاریخ ۲۴ آبان تا کنون بیش از ۱۰۰۰ شعبه بانک دچار آسیب و تخریب شده است. در میان بانک‌های آسیب دیده ۱۲۰ شعبه آسیب دیده متعلق به بانک ملت و ۱۰۰ شعبه از بانک مسکن و ۲۰ شعبه از بانک پاسارگاد بود[۹۷]. یک مقام بانکی درباره میزان خسارت‌های ناشی از اعتراضات مردم در تظاهرات علیه حکومت گفت: در میان بانک‌های خسارت دیده، به بانک‌های ملی و ملت و مسکن بیشترین خسارت وارد شده است. در خرم‌آباد درصد تخریب خودپرداز بانک‌ها، از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد بوده است. در خرم‌آباد همچنین ۳۶ شعبه بانک دچار آسیب و خسارت شد و ۵ شعبه بانک نیز به آتش کشیده شد و خسارت آن بین ۲۰ تا ۱۰۰درصد تخمین زده شد[۹۸].

در تخمین‌های اولیه از تخریب اماکن دولتی در تظاهرات سراسری مردم ایران علیه حکومت، ۳هزار خودپرداز بانکی نابود شد. ۶۳ بانک دولتی و خصوصی در شهر اصفهان آسیب دید و ۴۰ بانک در خرم‌آباد به آتش کشیده شد[۹۹].

اتش زدن بانک‌های قلعه حسن‌خان

در روزهای اول تظاهرات، مردم شهر قدس قلعه حسن خان ۳۵ بانک یعنی تمامی بانک‌های این منطقه را که عمدتا متعلق به سپاه و نیروهای مسلح و نهادهای وابسته به خامنه‌ای بودند را به آتش کشیدند. بانکهای قوامین،-ملی،-آینده،-تجارت، اقتصاد، مهر، رفاه، صادرات، پارسیان، سپه و مسکن از این دست بانکها بودند

در روزهای اول قیام، جوانان در  شهر قدس قلعه حسن خان، حدود ۳۰ تا ۳۵  بانک یعنی تقریبا تمامی بانکهای غارتگر رژیم را که عمدتا به سپاه و نیروهای مسلح و نهادهای خامنه ای تعلق دارد، از جمله بانکهای قوامین،-ملی،-آینده،-تجارت، اقتصاد، مهر، رفاه، صادرات، پارسیان، سپه و مسکن، را به آتش کشیدند. ساختمان آگاهی و فرمانداری و شهرداری به همراه چند دستگاه خودرو، کمیته امداد و دفاتر امام جمعه و اعضای مجلس و بیشتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای جامبو و کوروش و رفاه وابسته به سپاه نیز توسط مردم در این منطقه به آتش کشیده شدند.

آثار سیاسی ـ‌ اجتماعی تظاهرات

به‌دلیل کشتار کور و بی‌رحمانه پیر و جوان و زنان و مردان و استفاده از شیوه‌ی قتل عام و کشتار جمعی با فرمان مستقیم خامنه‌ای در این سلسله تظاهرات

هر نوع ابهامی در مورد ماهیت خونریز ولایت فقیه برای مردم ایران روشن شد و محروم‌ترین اقشار جامعه که حکومت به صورت سیستماتیک در صدد فریب آنها در طول ۴۰ سال گذشته بود اینک هیچ ابهامی در باره ماهیت فاشیستی این حکومت ندارند.

ترس، و ایجاد رعب و وحشت که عنصر اساسی استراتژی داخلی جمهوری اسلامی برای کنترل جامعه بود، در این قیام به کناری نهاده شد و به عنصری فرعی در مبارزات جوانان تبدیل گردید.

استمرار قیام توسط قیام کنندگان در تضمین ادامه راه شهیدان با برگزاری مراسم مختلف توسط دوستان و خانواده‌های شهیدان و دعوت به ادامه راه شهدا به عنوان برترین تجلیل از آنها تبدیل به فرهنگ عمومی جامعه گردید.

رادیکالیسم و پیگیری خون شهیدان و اقدام جوانان و قیام کنندگان به خلع سلاح نیروهای سرکوبگر و مصادره سلاح‌های مراکز سرکوب و اقدام به تهیه سلاح از سوی جوانان حاکی از اعتلا و پیشروی انقلاب مردم ایران بود.

تمرکز بر وحدت عمل نیروهای سیاسی و هدایت مبارزات از طرف جریان‌های اصلی مقاومت مردم ایران عنصر تثبیت شده‌ی دیگر این مرحله از مبارزات بود.

پیام مسعود رجوی در سالگرد تظاهرات آبان ۹۸

مسعود رجوی در سالگرد تظاهرات آبان ۹۸ طی پیامی گفت:

 
پیام مسعود رجوی در سالگرد قیام آبان ۹۸

برای سالگرد شهیدان و بزرگداشت قیام آبان آماده شوید . یاد یاران شهید خود را گرامی بدارید. اسامی را بر دیوارها بنویسید و عکس‌های ‌آنها را در هر کجا که می‌توانید بر ضد خامنه‌ای و جلادانش نصب کنید. ۲۴آبان در تاریخ ایران یک روز ملی و ماندگار و جاودانه است. ازخون جوانان وطن لاله دمیده...[۱۰۰]

منابع

 1. اطلاعیه شورای ملی مقاومت-قیام ایران شماره ۷-سایت ایران افشاگر
 2. بهای بنزین آزاد در ایران سه برابر شد-سایت رادیو فردا
 3. افزایش قیمت بنزین؛ شهرهای مختلف ایران صحنه اعتراضات شد
 4. گزارش‌های غیررسمی از کشته شدن «چهار معترض در روز شنبه»
 5. اعدام فرماندهان سپاه فجر شیراز توسط یک افسر میهن پرست انتظامی – قیام شگفت‌انگیز-سایت ایران ما
 6. کشته شدن معاون کلانتری ، آتش زدن خانه امام جمعه و حوزه علمیه در شیراز و یزدانشهر-سایت ایران ما
 7. اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ۳ آذر ۹۸
 8. وزیر ارتباطات: پیگیر وصل شدن اینترنت هستیم-سایت رادیو زمانه
 9. قطعی اینترنت در ایران در وحشت از گسترش قیام مردم-سایت مجاهد
 10. روزنامه جهان صنعت
 11. خبرگزاری ایرنا ۲ آذر ۹۸
 12. رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح:دشمن از قطع اینترنت عزا گرفت-سایت خبر آنلاین
 13. تلوزیون فرانس ۲۴
 14. هفتمین روز قیام سراسری مردم ایران - قطع اینترنت و استمرار اعتراضها-سایت مجاهد
 15. دستگیری دانشجویان با آمبولانس-کانال تلگرام شورای صنفی دانشجویان
 16. اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران ۳ آذر ۱۳۹۸
 17. دهمین روز قیام سراسری - شلیک نیروهای سرکوبگر به جوانان گرگانی از فاصله نزدیک-سایت مجاهد
 18. روزنامه کیهان ۲۷ آبان ۹۸
 19. کارشناس صداوسیما خواهان زجرکش کردن و قطع دست و پای معترضان شد-سایت ایران نشنال
 20. طبق آیات قرآن، مخالفان را نباید کشت بلکه باید زجرکش کرد و به دار آویخت-شبکه یوتوپ از شبکه یک سیما
 21. پیدا شدن اجساد شکنجه شده جوانان معترض در سدها رودخانه‌ها و دریاچه‌ها
 22. قیام ایران به‌رغم سرکوب وحشیانه، با شعارهای مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه‌ای برای سومین روز ادامه می‌یابد-سایت مجاهد
 23. قیام سراسری مردم ایران در بیش از صد شهر - ترس و وحشت نطام ولایت-سایت همبستگی ملی
 24. قیام ایران – شماره 16. گسترش قیام به 107 شهر و ثبت 61 شهید در 10 شهر، شمار شهیدان بیشتر است-سایت شورای ملی مقاومت
 25. اخبار شامگاهی سیمای آزادی- ۲۷ آبان ۱۳۹۸
 26. انتقال ۳۰۰۰ نفر از دستگیر شدگان به زندان فشافویه و اعمال شکنجه‌های شدید روی آنها-سایت نه به اعدام نه به زندان
 27. در قیام مردم ایران دست کم۲۵۱تن شهید ۳۷۰۰تن مجروح و ۷۰۰۰تن دستگیر شدند/ اسامی ۸۵تن از شهیدان قیام در شهرهای مختلف ایران-سایت مجاهد
 28. Iranian Doctors: The Protesters' Heads and Hearts Were Targeted by the Police-سایت ایران‌وایر
 29. پیام یکی از کارمندان درمانگاه دنا؛ در صدرا جنایت جنگی رخ داده است-سایت ایران وایر
 30. فرماندار قلعه‌حسن‌خان: در اعتراضات، حکم تیر دادم-سایت بهار
 31. حساب توییتری مریم رجوی
 32. پمپئو خطاب به مردم ایران-سایت رادیو فردا
 33. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به قطع اینترنت توسط ایران: بگذارید مردم حرف‌شان را بزنند- سایت صدای آمریک
 34. بیانیه سخنگوی کاخ سفید: حمایت از تظاهرات مسالمت آمیز مردم ایران-سایت صدای آمریکا
 35. تویت مایک پنس در حمایت از مردم ایران
 36. سران رژیم ایران با بزرگترین آزمایش بقای خود مواجه هستند - سایت پولیتیکو
 37. حمایت رهبر اپوزیسون کانادا از مردم ایران - تویت اندرو شیر
 38. ۳۸٫۰ ۳۸٫۱ ۳۸٫۲ ۳۸٫۳ ۳۸٫۴ ۳۸٫۵ ۳۸٫۶ حمایت‌های جهانی از قیام سراسری مردم ایران - سایت سازمان مجاهدین خلق
 39. ۳۹٫۰ ۳۹٫۱ هشتمین روز قیام سراسری - سایت سازمان مجاهدین خلق
 40. تویت بس بلدر، نماینده پارلمان اروپا
 41. سایت وزارت خارجه آمریکا
 42. تویت خور دوفسکی - سیمای آزادی (۲۹ آبان ۱۳۹۸)
 43. وزارت خزانه داری آمریکا، محمد جواد آذری جهرمی را تحریم کرد - سایت رادیو فردا
 44. نگرانی کارشناسان سازمان ملل از سرکوب مردم ایران - سایت سازمان ملل
 45. تویت عفو بین‌الملل در رابطه با قطع اینترت در ایران
 46. تویت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
 47. مورگان ارنگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - تحریم آذری جهرمی
 48. نامه فدراسیون حقوق بشر ایتالیا به رئیس شورای وزیران اروپا
 49. Brutal crackdown of Iran protesters points to increasing divide, leadership losing grip: 'The regime is afraid'-سایت فاکس نیوز
 50. تلوزیون فاکس نیوز
 51. تعویق جام جهانی کشتی فرنگی در ایران به دلیل اعتراضات اخیر؛ واکنش ایران-سایت رادیوفردا
 52. توییت عفو بین‌الملل۲۵ نوامبر ۲۰۱۹
 53. توئیت لیندزی گراهام رئیس کمیته قضایی و عضو کمیته روابط خارجه سنای آمریکا-توئیتر
 54. بیانیه حمایت لیگ بین المللی شعرا از قیام ایران نوامبر ۲۰۱۹
 55. چشم انداز یک انقلاب دیگر در ایران-تلویزیون فرانس 24
 56. سایت وزارت خارجه ایالات متحده_ ۱۱/۹/۹۸
 57. یک سرکوب مرگ‌بار در ایران-نیویورک تایمز
 58. یکی از بدترین سرکوبها طی دهه ها در ایران درحال وقوع است-سی ان ان
 59. هوک: رژیم ایران احتمالا بیش از هزار نفر را در جریان اعتراض‌ها کشته است-سایت رادیو فردا
 60. میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد: افراد مسئول باید پاسخگو باشند-سایت کمپین حقوق بشر
 61. Congress weighs first bill supporting Iranian protesters-واشینگتن تایمز
 62. آمار کشته شدگان قیام ایران: ۱۵۰۰ کشته Special Report: Iran's leader ordered crackdown on unrest - 'Do whatever it takes to end it'-خبرگزاری رویترز
 63. هشدار روحانی به معترضان: آن قدر دوربین داریم که رانندگان را شناسایی کنیم-سایت رادیو فردا
 64. روحانی: تخریب کنندگان عددی نیستند-سایت یورو نیوز
 65. نماینده بوکان استعفا داد-سایت بهار
 66. هشتمین روز قیام سراسری - شعله‌های قیام زبانه می‌کشد-سایت مجاهد
 67. سایت اقتصاد آنلاین
 68. رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح:دشمن از قطع اینترنت عزا گرفت-سایت خبر آنلاین
 69. سیزدهمین روز قیام سراسری - آخوند ذوالنوری: در یک روز در ۸۰۰نقطه درگیر داشتیم-سایت مجاهد
 70. توییتر، یک توییت حسام الدین آشنا را حذف کرد-سایت پرسش
 71. خبرگزاری روییتر
 72. سیزدهمین روز قیام سراسری - آخوند ذوالنوری: در یک روز در ۸۰۰نقطه درگیر داشتیم-سایت مجاهد
 73. قشر متوسط سال به سال لاغرتر می‌شود-سایت روزنامه رسالت
 74. روزنامه اعتماد
 75. سایت دویچه وله فارسی
 76. در ماهشهر می‌خواستند به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند-خبرگزاری ایسنا
 77. خبرگزاری ایرنا یکشنبه ۳ آذر
 78. علی لاریجانی از افزایش قیمت اجناس شرکت‌های دولتی خبر داد-سایت رادیوفردا
 79. ششمین روز قیام سراسری مردم ایران /درگیری در مناطق سیمین و قائمیه اصفهان +عکس و فیلم-سایت مجاهد
 80. روزنامه جوان ۲۹ آبان ۹۸
 81. خامنه‌ای «تمام هزینه‌های تصمیم اخیر را بر عهده گرفت»؛ اذعان به غافلگیر شدن با اعتراضات-سایت رادیو فردا
 82. روزنامه سپاه پاسداران: قیام‌کنندگان کارشان «حمله به مراکز حساس نظامی و انتظامی» است-سایت مجاهد
 83. سایت رادیو فردا جمعه اول آذر ۱۳۹۸
 84. سایت رکنا اول آذر ۱۳۹۸
 85. ۴۰۰ بازداشتی اعتراضات در مشهد؛ احمد خاتمی: اینترنت را باز نکنید-سایت رادیو فردا
 86. روزنامه کیهان ۲۷ آبان ۹۸
 87. تلوزیون باران ۲۸ آبان ۹۸
 88. احمد سالک-افکار نیوز ۲۹ آبان
 89. ای شمس تر از شمس-سایت پیشخوان به نقل از روزنامه جوان
 90. سایت انتخاب ۳۰ آبان ۹۸
 91. روزنامه فرهیختگان
 92. پاسدار شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی آخوندها: ۳۴نفر از مجاهدین دستگیر و شبکه وسیعی از کانالهایی با مشی مجاهدین کار می‌کردند شناسایی شدند-سایت مجاهد
 93. تلوزیون شبکه ۲
 94. دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران ۹ آذر ۱۳۹۸ -قیام ایران شماره ۳۹
 95. سایت هابیلیان ۴ آذر ۹۸
 96. روزنامه کیهان
 97. رسانه رویداد
 98. هشتمین روز قیام سراسری - شعله‌های قیام زبانه-سایت مجاهد
 99. روزنامه همشهری
 100. پیام مسعود رجوی در سالگرد قیام آبان ۹۸