آیلار حقی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آیلار حقی
آیلار حقی ۳.JPG
زادروز۱۳۷۸
ملکان
درگذشت۲۵ آبان ۱۴۰۱
تبریز
علت مرگاصابت گلوله ساچمه‌ای به پشت سر
آرامگاهآرامستان وادی رحمت تبریز
ملیتایرانی

آیلار حقی، (زاده ۱۳۷۸ – درگذشته ۲۵ آبان ۱۴۰۱) شهروند اهل ملکان بود که د روز ۲۵ آبان ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری در شهر تبریز توسط مأموران جمهوری اسلامی به شهادت رسید. آیلار حقی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تبریز ورودی ۱۳۹۷ بود. شورای صنفی دانشجویان گزارش کرد که آیلار حقی دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد تبریز بوده است و در جریان اعتراضات این شهر در روز ۲۵ آبان، پیکر او را در شرایطی وخیم در یک ساختمان پیدا کردند و پیکر بی‌جان او به بیمارستان می‌برند ولی کاری از دست پزشکان ساخته نبود. بنابه گفته‌های دایی آیلار، وی دختری شاد، پرانرژی و سرشار از شور و علاقه به زندگی بود. وی در ادامه علت مرگ آیلار را،‌ شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای توسط نیروهای امنیتی اعلام کرد. [۱]یکی از اقوام نزدیک آیلار روز جمعه، ۲۷ آبان، به رادیو فردا گفت: خانواده آیلار برای تحویل جنازه فرزندشان تحت فشار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشتند. نیروهای امنیتی از آن‌ها خواسته بودند که با امضای یک برگه، علت مرگ آیلار حقی را سقوط از ارتفاع اعلام کنند. او افزود  «اکنون پدر آیلار تحت فشار برای اعتراف اجباری است.[۲]

همچنین رئیس پلیس آگاهی استان آذربایجان شرقی، ابراهیم محمودی، ادعا کرد آیلار، در «حادثه افتادن در محل گودبرداری جنب برج شهران تبریز» جان باخته‌است.

شرح واقعه شهادت آیلار حقی

پاسدار قادر فیضی لاله عامل تیراندازی به مردم در مراسم خاکسپاری آیلار حقی

آیلار حقی دانشجو و پرستار تبریزی در همراهی با قیام سراسری مردم ایران در روز ۲۵ آبان ۱۴۰۱ با حمله‌ی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی تیری ساچمه‌ای به پشت سرش به شهادت رسید. هر چند رژیم ایران علت مرگ او را سقوط از پشت بام اعلام کرد.

خاکسپاری آیلار حقی

مراسم خاکسپاری آیلار، روز جمعه ۲۷ آبان ۱۴۰۱ با حضور گسترده مردم در آرامستان وادی رحمت تبریز برگزار شد. نیروهای امنیتی تنها چند لحظه به مادر او اجازه دادند تا جنازه دخترش را در آغوش بگیرد. مردم و جوانان تبریزی شعارهایی چون «ما همه آیلار هستیم بجنگ تا بجنگیم»، «تسلیت، تسلیت»، «حقوق برای مزدور، مزدور برای کشتن» و «آذربایجان میلتی چکمز بو ذیلتی» (مردم آذربایجان این ذلت را تحمل نمی‌کند) سر دادند.[۱]

مزار آیلار حقی در آرامستان وادی رحمت تبریز
آیلار حقی در لباس پرستاری
حکم تعلیق دکتر شمسی عباس‌علیزاده

نیروهای امنیتی به این مراسم حمله کرده و با باتوم مردم را کتک زدند. نیروهای امنیتی موتورسوار با باتوم به مردم حمله کرده و آنها را کتک زدند. پاسدار قادر فیضی لاله عضو سپاه پاسداران تبریز یکی از عوامل تیراندازی به مردم در این مراسم بود.

مراسم چهلم آیلار حقی

مراسم چهلم آیلار حقی در روز ۶دی ۱۴۰۱ در آرامستان وادی رحمت با شرکت انبوه مردم برگزار شد. مردم در این مراسم شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند. نیروهای امنیتی به مراسم حمله کرده و پدر آیلار حقی را با ضرب باتوم و شوکر دستگیر کردند.

صحبت‌های پدر آیلار

سخنان پدر آیلار حقی در مراسم چهلم دخترش در تبریز :

«هم حیثیت آیدا زنده است و هم خودش، من شاید از خون او می‌گذشتم؛ از خدا می‌خوام از اون گزارشگر صدا و سیما که در عرض دو دقیقه هم بازجو شد هم قاضی شد و رأی داد و آبروی کل خانواده آیلار حقی را پایمال کرد، نگذرد. از خون دخترم نمی‌گذرم... این حسرت به دل مادرش مانده که لباس‌ها، کفش و گوشی دخترش را بگیرد. به من می‌گویند برو حق او را بگیر وقتی هیچ حقی در مملکت نیست من چطور می‌توانم حقش را بگیرم؟! به خدا سپردم».[۳]

انعکاسات شهادت آیلار حقی

بدنبال شهادت آیلار حقی در شهر زادگاهش مردم ضمن اعتصاب عمومی دست به قیام زده و خیابان‌های شهر ملکان به تسخیر جوانان شورشی درآمد. همچنین در تبریز همراه با اعتصابات گسترده دانشجویی، گرامی‌داشت شهادت آیلار توسط دانشجویان برگزار شد. دکتر شمسی عباس‌علیزاده، استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، طی حکمی ظالمانه برای حمایت از دانشجویان و شرکت در این تجمع پس از قتل حکومتی آیلار حقی، از حضور و فعالیت در دانشگاه منع شد!

پیام خانم مریم رجوی

خانم مریم رجوی طی پیامی در گرامیداشت شهادت آیلار حقی چنین گفت:

«سلام بر آیلار حقی، قهرمان تبريز و آزاد حسین‌پور دلاور مهاباد و مراد بهراميان و مسلم هوشنگی فرزندان شجاع سميرم که امروز ايران آن‌ها را مشايعت می‌كند. فريادهای هيهات‌مناالذله و ”ما همه آیلار هستیم، بجنگ تا بجنگیم“ كه امروز آسمان  را پوشانده بود، فرياد مشترک همه مردم ايران است.»

پیام دوم خانم مریم رجوی

همچنین به مناسبت چهلم آیلار حقی خانم مریم رجوی در توییتی نوشتند:

«۴۰روز از شهادت آیلار حقی در شهر ستارخان گذشت. مردم قهرمان تبریز امروز برای تجدید عهد با او بر سر مزارش شعار دادند، «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله». دور نیست روزی که جوانان دلاور و شورشگر، استبداد مذهبی را سرنگون و دموکراسی و حاکمیت مردم را جایگزین کنند.»

منابع