یاسر شه‌بخش

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یاسر شه بخش
یاسر شه بخش-جعبه1.JPG
یاسر شه بخش
زادروزاول خرداد ۱۳۸۴
زاهدان
درگذشت۸ مهر ۱۴۰۱
زاهدان
علت مرگشلیک مستقیم نیروهای حکومتی
آرامگاهزاهدان
ملیتایرانی
شناخته‌شده برایمردم زاهدان و ایران

یاسر شه ‌بخش، (زاده ۱ خرداد ۱۳۶۵، زاهدان – درگذشته ۸ مهر ۱۴۰۱، زاهدان) فرزند تاج‌محمد اهل زاهدان، قهرمان و تک‌تیرانداز بلوچ است که در جریان قیام سراسری ۱۴۰۱، در جمعه خونین زاهدان جان باخت. در این روز بیش از ۱۰۰ تن از معترضان توسط شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر جان باختند و ۲۵۰ تن دیگر نیز مجروح شدند. در شامگاه جمعه، وقتی که نیروهای سپاه پاسداران نمازگزاران بلوچ را هنگام خروج از مسجد مکی به رگبار بستند، یاسر شه بخش در دفاع از مردم با سلاح به خیابان آمد و در درگیری‌ها با مأموران سپاه جان خود را از دست داد. او توانست رئیس و معاون وزارت اطلاعات زاهدان را از پا درآورد.

مردم بلوچستان یاسر شه بخش را مدافع مکی نام نهادند و تابلو خیابان خیام را به نام یاسر شه بخش تغییر دادند. در این درگیری‌ها، مردم زاهدان پاسگاه شیرآباد زاهدان را تسخیر کردند؛ و کلانتری نزدیک مسجد مکی را نیز به آتش کشیدند. در جریان این درگیری‌ها سه پاسدار و یک بسیجی نیز کشته شدند.

پیشینه‌ی ماجرا

با تجاوز فرمانده‌ی نیروی انتظامی چابهار به دختر ۱۵ ساله، خشم و نفرت سراسر بلوچستان را فراگرفت. هم زمان با اوج گیری قیام ۱۴۰۱ در روز روز هشتم مهر نمازگزاران هنگام خروج از مسجد مکلی در حالی که علیه حکومت شعار می‌دادند اتوسط نیروهای لباس شخصی و سپاه به رگبار بسته‌شدند.

دفاع از تظاهرکنندگان

یاسر شه بخش در جریان قیام سراسری ۱۴۰۱، و در جمعه خونین زاهدان که بیش از ۱۰۰ تن از مردم زاهدان توسط نیروهای حکومتی جان باختند، برای دفاع از مردم و مسجد مکی که در محاصره نیروهای سرکوبگر قرار گرفته بودند، برخاست و راهی آن‌جا شد.[۱]

گفته می‌شود او تلاش کرد خود را به پشت‌بام مسجد مکی برساند اما انتظامات مسجد ممانعت کرد. وی در نقطه ی دیگری سنگر گرفته و با سلاح خود به سمت ماموران تیراندازی کرد. به نقل از شاهدان او حین درگیری گفته بود اجازه ندهند پس از شهادت پیکرش به دست مأموران بیفتد.[۲]

جان باختن یاسر شه‌بخش

یاسر شه بخش
یاسر شه بخش

در شامگاه جمعه خونین زاهدان، وقتی که مسجد مکی این شهر در محاصره نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته بود؛ و مردم را هدف شلیک مستقیم قرار می‌دادند، یاسر شه‌بخش در دفاع از مسجد مکی و مردم محاصره شده به خیابان آمد و از مردم دفاع کرد؛ و سرانجام بعد از شلیک آخرین گلوله توسط لباس‌شخصی‌ها از پشت به شهادت رسید.[۱]انتظامات مسجد مکی پیکر یاسر را بنا به وصیت خودش، به داخل مسجد بردند تا بدست مأموران نیفتد و روز بعد او را در گورستان زاهدان به خاک سپردند.

خیابان یاسر شه بخش

مردم بلوچستان پس از مشاهده‌ی رشادت‌های یاسر شه بخش در دفاع از مردم و مسجد مکی، او را مدافع مکی نام نهادند؛ و تابلوهای خیابان خیام را که محل جان باختن او بود، به نام یاسر شه بخش تغییر دادند. یاسر شه بخش در تیراندازی استعداد و مهارت فوق‌العاده‌ای داشت.[۱]

درگیری‌های جمعه خونین زاهدان

جمعه خونین زاهدان
جمعه خونین زاهدان

با بالا گرفتن درگیری‌ها در جمعه خونین زاهدان، علاوه بر جان باختن ده‌ها تن از معترضین با گلوله جنگی نیروهای حکومتی، بیش از ۲۵۰ تن دیگر نیز مجروح شدند. خبرگزاری حکومتی ایرنا از کشته‌شدن عبدالمجید ریگی و یاسر شه بخش به‌دست نیروهای امنیتی خبر داد.

مردم خشمگین یک پاسگاه در منطقه‌ی شیرآباد زاهدان را تسخیر کردند؛ و یک کلانتری نیز در نزدیکی مسجد مکی آتش زدند. در جریان این درگیری‌ها، ۳ پاسدار و یک بسیجی کشته شدند. روابط عمومی قرارگاه قدس نیز طی یک اطلاعیه‌ای کشته شدن سرهنگ پاسدار سید حمیدرضا هاشمی، پاسدار محمدامین آذرشکر و یک بسیجی به نام محمدامین عارفی را اعلام کرد.

پیش از این هم خبرگزاری تسنیم از کشته شدن حمیدرضا موسوی، فرمانده اطلاعات سپاه پاسداران زاهدان خبر داده بود. هم‌چنین مقامات نظامی سیستان و بلوچستان اعلام کردند که ۳۲ تن از نیروهای انتظامی و امنیتی مجروح شده‌اند.

مقامات حکومتی همانند گذشته معترضان را عوامل گروهای تروریستی خواندند؛ و با فاصله کمی ویدئوهایی را که گفتند اعتراف یکی از تروریست‌ها است، در خبرگزاری رسمی حکومتی منتشر کردند.[۳]

منابع: