محمود قائمشهر

از ایران پدیا
(تغییرمسیر از محمود مهدوی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمود مهدوی کوچکسرایی
محمود مهدوی کوچکسرایی(محمود قائمشهر).JPG
محمود مهدوی کوچکسرایی(محمود قائمشهر)
زادروز۱۳۳۴
قائمشهر
درگذشت۳۰ آذر ۱۳۷۹
عراق- قرارگاه اشرف
ملیتایرانی
تابعیتایرانی
تحصیلاتدانشجو
از دانشگاهدانشکده‌ی ساری
نقش‌های برجستهعضویت در مرکزیت مجاهدین -عضویت در هیأت اجرایی سازمان مجاهدین خلق ایران -فرمانده عملیات ارتش آزادی‌بخش ملی ایران
تأثیرپذیرفتگانمردم ایران
لقبمحمود قائمشهر
حزب سیاسیسازمان مجاهدین خلق ایران
دیناسلام-شیعه

محمود قائمشهر با نام اصلی محمود مهدوی کوچکسرایی زاده ۲۰ بهمن ۱۳۳۴ در کوچکسرای قائمشهر و درگذشته ۲۹ آذرماه سال ۱۳۷۹ در عراق، از فرماندهان ارتش آزادیبخش ملی ایران و از کادرهای برجسته سازمان مجاهدین خلق ایران بود. محمود قائمشهر در سال ۱۳۵۰ با مجاهدین خلق آشنا شد و فعالیتهایش را در سال ۱۳۵۳ با بنیانگذاری اولین تشکل سیاسی در مازندران آغاز کرد. محمود قائمشهر در ادامه به دلیل درگیری با رئیس دانشکده‌ی محل تحصیل خود که وابسته به ساواک بود به یک سال و نیم زندان محکوم شد. وی در آذر ۱۳۵۶ از زندان آزاد شد. محمود قائمشهر در جریان فعالیتهای ضد سلطنتی، تظاهرات مردمی را در سال ۱۳۵۷ در شهرهای بابل، بابلسر، قائمشهر، ساری و آمل راه‌اندازی کرد. وی پس از پیروزی انقلاب ضد سلطنتی، در فروردین ۱۳۵۸ مسئول تشکیلات سازمان مجاهدین خلق در استان مازندران شد. بعد از ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ و ورود سازمان مجاهدین خلق به مرحله مبارزه مسلحانه، محمود قائمشهر در فروردین سال ۱۳۶۱، نیروهای مجاهدین را در جنگلهای مازندران سازماندهی کرد. محمود قائشهر از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ فرماندهی مجاهدین را در استانهای شمال ایران و مشهد و آذربایجان به‌عهده داشت. وی در سال ۱۳۶۴ بعد از انقلاب ایدئولوژیک درونی مجاهدین به عضویت مرکزیت و سپس به عضویت هیئت اجرایی سازمان مجاهدین خلق درآمد. محمود قائمشهر در مهرماه سال ۱۳۶۴ به نوار مرزی ایران و عراق منتقل شد. او مسئولیت فرماندهی سیاسی نظامی استان مازندران را در نوار مرزی به عهده گرفت. او در سال ۱۳۶۶ یکی از فرماندهان عملیاتی ارتش آزادیبخش به شمار می‌رفت[۱]. محمود قائمشهر در عملیات آفتاب و چلچراغ و فروغ جاویدان جزو فرماندهان ارشد بود. وی در روز ۳۰ آذر سال ۱۳۷۹ بر اثر بیماری سرطان در عراق درگذشت[۲].

کودکی و جوانی محمود قائمشهر

محمود مهدوی سال ۱۳۵۳
محمود مهدوی سال ۱۳۵۳

محمود قائمشهر کوچک سرایی معروف به محمود قائمشهر در کوچکسرای قائمشهر از توابع استان مازندران به دنیا آمد.

پیش از انقلاب ضد سلطنتی

محمود قائمشهر با علنی شدن نام سازمان مجاهدین بعد از ضربه‌ی شهریور ۱۳۵۰ و دستگیری بنیان‌گذاران این سازمان توسط ساواک ، با مجاهدین آشنا شد. او نخستین تشکل هواداری سازمان مجاهدین را در دانشکده ساری بنیان گذاشت. محمود قائمشهر در جریان اعتراضات دانشجویی با رئیس دانشکده که به ساواک وابسته بود درگیر شد. او به دنبال این درگیری به همراه پانزده تن از دوستان خود دستگیر و به یک سال و نیم حبس در زندان ساری محکوم شد. محمود قائمشهر در محاکمه به افشاگری علیه شاه پرداخته و از مواضع خود دفاع کرد. وی پس از آزادی از ندان در آذر ۱۳۵۶ اقدام به سازمان دادن تشکل‌های هواداری سازمان مجاهدین درشهرهای استان مازنداران ازجمله ساری، آمل، بابل، بابلسر و قائمشهر نمود. این تشکل‌ها پس از سرنگونی نظام سلطنتی تبدیل به مراکز مجاهدین شدند.

محمود قائمشهر در جریان قیام‌های قبل از انقلاب، مسئول راه اندازی تظاهرات بر علیه شاه در شهرهای بابل، بابلسر، قائمشهر، ساری و آمل بود.

مبارزات محمود قائمشهر پس از انقلاب ضدسلطنتی

محمود مهدوی عضو مرکزیت مجاهدین خلق
محمود مهدوی عضو مرکزیت مجاهدین خلق

محمود قائمشهر در فروردین سال ۱۳۵۸ مسئول تشکیلات سازمان مجاهدین در استان مازندران شد. او در سال ۱۳۶۱ نیروهای مجاهدین را در جنگلهای مازندران سازماندهی کرد و تا سال ۱۳۶۴ فرمانده‌ کلیه‌ی نیروهای سازمان مجاهدین در استانهای شمال ایران و مشهد و آذربایجان بود.

انتقال به نوار مرزی ایران و عراق

محمود قائمشهر در مهر ماه ۱۳۶۴ به نوار مرزی ایران و عراق منتقل شد و فرمانده سیاسی-نظامی استان مازندران شد.

در عملیات آفتاب در فروردین ۱۳۶۷ تیپ تحت فرماندهی او، حمله به عمق مواضع نیروهای لشکر ۷۷ خراسان و تسخیر مناطق ۲ گردان از نیروهای رژیم ایران را به عهده داشت[۳].

پس از عملیات فروغ جاویدان، سازمان مجاهدین خلق اقدام به تجدید سازماندهی نیروهای خود در ارتش آزادی‌بخش ملی کرد. محمود قائمشهر در این تجدید سازماندهی به عنوان یکی از اساتید اصلی در ارتش به آموزش یکانهای ارتش اشتغال داشت.

محمود مهدوی فرمانده تیپ ارتش آزادیبخش
محمود مهدوی فرمانده تیپ ارتش آزادیبخش
محمود قائمشهر و مریم رجوی
محمود قائمشهر و مریم رجوی

محمود قائمشهر همچنین در جریان عملیات مروارید نیز فرماندهی بخشی از نیروهای ارتش آزادی‌بخش ملی ایران را به عهده داشت.

بیماری و درگذشت محمود قائمشهر

محمود قائمشهر سرانجام در روز سی ام  آذرماه سال ۱۳۷۹ بر اثر بیماری سرطان و بی نتیجه ماندن تلاش پزشکان معالج، در سن ۴۵ سالگی در عراق درگذشت. و در قطعه مروارید در مزار اشرف در عراق به خاک سپرده شد.

سخنان مسعود رجوی در مورد محمود قائمشهر

مسعود رجوی در مراسم خاکسپاری محمود قائمشهر در مزار مروارید قرارگاه اشرف گفت:

«... در تبارنامه سرداران رهایی چقدر می‌درخشه محمود مهدوی سردار ارتش آزادیبخش ملی و سرداری از جنگلهای شمال جنگلهای مازنداران و سوار، سردار جنگل کوچک خان قهرمانی از سلسله قهرمانان مؤسس ارتش آزادی رادمردی سر بدار از اونهایی که دل بستند به راه شیر خدا علی مرتضی و... . می‌درخشند تا در وانفسای یأس و تسلیم... شرف و آزادگی امید و ایمان و عزم و جزم مردم ایران برای آزادی باشند و برای استقرار حاکمیت مردم...»[۴].

سخنان مریم رجوی در مورد محمود قائمشهر

مریم رجوی در مراسم خاکسپاری محمود قائمشهر در سخنان خود از جمله گفت:

«محمود نامت سپیده دمی است که بر پیشانی آسمان می‌گذرد. متبرک باد نامت پس به هیأت گنجی درآمدی بایسته و... . گنجی در گنجینه ارتش آزادیبخش. محمود شیر غران بیشه‌های شمال یل دلاور شهر مجاهد پرور قائمشهر سردار دلیر نبردهای سنگین علیه خمینی دجال، سالار ستبر فروغ جاویدان فرمانده رشید جنگهای آزادیبخش و بالاخره سردار فاتح و مجاهد دلیر نبردهای ایدئولوژیک و دستیابی به عنصر رهایی انسان بود»[۵].

منابع