آرتین رحمانی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو


آرتین رحمانی، (زاده سال ۱۳۸۴، دهستان پیان در شمال غرب شهرستان ایذه – درگذشته ۲۵ آبان ۱۴۰۱، ایذه) وی محصل بود و پاره‌ای از وقتش را در مکانیکی

آرتین رحمانی
آرتین رحمانی.png
زادروز۱۳۸۴
روستای پیان از توابع ایذه
درگذشت۲۵ آبان ۱۴۰۱
ایذه
علت مرگاصابت گلوله توسط ماموران حکومتی
آرامگاهروستای پیان از توابع ایذه
ملیتایرانی

کار می‌کرد. آرتین رحمانی به‌همراه پدر و مادر و خواهر و برادر کوچکش زندگی می‌کرد. با شروع اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران آرتین رحمانی همراه با تعدادی از دوستانش همه روزه برای شرکت در تظاهرات‌های اعتراضی از روستا به شهر ایذه می‌رفتند. آرتین رحمانی که روز چهارشنبه ۲۵ آبان در تظاهرات شرکت کرده بود هدف گلوله ماموران امنیتی قرار گرفت ولی پس از انتقال به بیمارستان جان سپرد. در مراسم خاکسپاری آرتین شعارهایی اعتراضی علیه جمهوری اسلامی سرداده شد.

پیشینه زندگی آرتین رحمانی

آرتین در روستای دهستان پیان واقع در شمال غرب شهرستان ایذه در استان خوزستان و در منطقه بختیاری‌نشین زندگی می‌کرد.

آرتین رحمانی فرزند اول خانواده بود؛ وی یک خواهر و یک برادر کوچک‌تر از خودش داشت. مادر آرتین خانه‌دار است و پدر او شغل آزاد دارد.

آرتین رحمانی ۱۶ ساله و محصل بود و هم‌زمان با تحصیل به‌صورت نیمه وقت در مکانیکی کار می‌کرد. به گفته نزدیکان وی از آرتین دفترچه یادداشت‌هایی به جای مانده است.

آرتین رحمانی همراه با تعدادی از دوستانش همه روزه از روستای پیان برای تظاهرات به ایذه می‌رفتند.

آرتین رحمانی که روز چهارشنبه ۲۵ آبان در تظاهرات مردم ایذه شرکت کرده بود هدف گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.[۱]

بر اساس گزارشاتی که رسانه‌های محلی منتشر کرده‌اند، در تیراندازی ماموران حکومتی به مردم معترض ایذه ۷ نفر جان باخته‌اند و دست‌کم ۱۵ نفر زخمی شده‌اند که برخی از مجروحان به بیمارستانی در اهواز انتقال یافتند.

آرتین رحمانی و کیان پیرفلک ۲ کودک بودند که نام آنها در میان کشته‌شدگان به چشم می‌خورد. آرتین رحمانی در پیج اینستاگرامی خود از آرزوهایش برای وطنش نوشته بود. [۲]

بعد از مراسم خاکسپاری آرتین رحمانی و کیان پیرفلک که به ضرب گلوله پاسداران جان‌باخته بودند، ایذه شب ناآرامی داشت. برخی از جوانان در ایذه نماد سپاه قدس را به آتش کشیدند. [۳]

دست نوشته‌های آرتین رحمانی

آرتین رحمانی در آخرین برگ از دفترچه‌اش نوشته بود:

«شرمنده‌ام مادر، می‌خواهم در راهی قدم بگذارم که شاید جوانی‌ام را نبینی.»[۴]

عکسی یادگار از جشن تولد آرتین رحمانی

آرتین رحمانی در یکی از آخرین استوری‌هایش در پیج اینستاگرامش نوشته بود:

«حالمون خوب میشه یه روز؛ ولی شاید اون روز من نباشم، اگه تو بودی جای من بلند بخند از ته دل…[۱]

مراسم خاکسپاری آرتین رحمانی

به گفته برخی شرکت کنندگان در مراسم ماموران جمهوری اسلامی روی پیکر آرتین رحمانی را با پرچم جمهوری اسلامی پوشانده بودند ولی مردم با دیدن پرچم بلافاصله آن را پاره کردند.

مراسم خاکسپاری آرتین رحمانی با حضور ساکنان روستای پیان و شماری از مردم ایذه در آرامستان روستا انجام گرفت.

این مراسم همراه با ساز و دهل بختیاری و پخش ترانه‌های حماسی این منطقه از جمله ترانه «دایه دایه وقت جنگه» برگزار شد.[۱]

ماموران امنیتی تلاش کردند با برگزاری نماز میت و پخش قرآن مراسم را به نفع نظام پیش ببرند ولی مردم مانع انجام چنین اقداماتی شدند و شعار دادند:«بختیاری رسم نماز نداره!».

شرکت کنندگان در این مراسم با سر دادن شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه»، مراسم را به صحنه اعتراضی علیه جمهوری اسلامی تبدیل کردند.

در ویدئویی که از این مراسم منتشر شد، مادر آرتین رحمانی خطاب به حاضران در صحنه گفت:

سنگ مزار آرتین رحمانی

«مردم انتقام بچه‌م رو بگیرین» و مردم در واکنش شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.[۱]

منابع