ابومهدی المهندس

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ابومهدی1.jpg
ابومهدی مهندس
زادروز۱۳۳۳ (۱۹۵۴ میلادی)
بصره، عراق
درگذشت۱۳ دی ۱۳۹۸
فرودگاه بغداد
تبارعراقی
تابعیتعراق
نقش‌های برجستهفرمانده حشدالشعبی عراق
مخالفانمردم ایران، مردم خاورمیانه
دیناسلام
اتهام‌هاسرکوب مخالفان- مشارکت در تروریزم ، مشارکت در قتل عام مردم عراق و...

ابومهدی المهندس (زاده ۱۹۵۴ - بصره) با نام اصلی جمال جعفر ابراهیم، از پدری عراقی و مادری ایرانی متولد شد. او در سال ۱۹۷۳ وارد دانشکده مهندسی فن آوری بغداد شد و در سال ۱۹۷۷ از آن فارغ التحصیل گشت. وی پس از اتمام خدمت سربازی در مؤسسه عمومی آهن و فولاد بصره مشغول کار شد و مدتی نیز به آموزش فقه پرداخت. ابومهدی المهندس در همان ایام وارد حزب دعوه اسلامی عراق از احزاب وابسته به رژیم ایران شد.[۱] وی به گفته‌ی خودش در عملیات تروریستی در عراق علیه مجاهدین خلق دست داشت. او پس از سقوط دولت سابق عراق به فرماندهی نیروهای شبه نظامی وابسته به ایران منصوب شد و در ارتباط نزدیک با قاسم سلیمانی قرار گرفت. ابومهدی المهندس نقش فعالی در پیشبرد حملات تروریستی علیه مخالفان رژیم ایران در عراق،کوچاندن اجباری سنی‌ها و قتل دگراندیشان و روشنفکران عراقی داشته است. وی همچنین هدایت حملات مختلف علیه جمعیت سنی عراق و کوچ اجباری آنها را برعهده داشت. ابومهدی المهندس به همراه قاسم سلیمانی در روز ۱۳ آذر ۱۳۹۸ در فرودگاه بغداد توسط بالگردهای آمریکایی مورد هدف قرار گرفت و کشته شد.

تحریم‌ ها علیه ابومهدی المهندس

ابومهدی المهندس که فرماندهی شبه نظامیان عراقی را به عهده داشت و در همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق مشغول به فالیت بود، یک شبکه قاچاق اسلحه در عراق را هدایت می‌کرد. وی در فروردین ۱۳۸۹ درفهرت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

در یک دادگاه اعلام شد که مشاور وزیر بحرین،‌ منصور بن رجب نیز در جریان فعالیت‌های غیرقانونی او در رابطه با قاچاق اسلحه وپولشویی بوده است.

همچنین در سال ۱۳۹۰ ابومهدی المهندس از طرف اسرائیل متهم به قاچاق اسلحه از طریق مصر با کمک سپاه قدس گشت. این سلاح‌ها با پول ایران خریداری شده و برای گروه‌های شبه نظامی حماس و جهاداسلامی در فلسطین ارسال می‌شد.

ابومهدی المهندس به عنوان فرمانده اجرایی و میدانی حشدالعشبی همواره در فهرست لیست تروریستی آمریکا قرار داشت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه ۱۰ دی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:

«حمله امروز به سفارت آمریکا در عراق از سوی تروریست‌ها، ابو مهدی مهندس و قیس خزعلی، سازماندهی شده و از سوی نیروهای نیابتی ایران، هادی عامری و فالح فیاض، تحریک و حمایت شده است. عوامل اصلی حمله به سفارت آمریکا در بغداد که زیر نظر  قاسم سلیمانی و بطور مستقیم در این تهاجم شرکت داشتند فالح فیاض، قیس الخزعلی، هادی عامری، ابومهدی مهندس و تنی چند از اعضاء سپاه تروریستی قدس بودند».[۲]

مرگ ابومهدی مهندس

نیمه شب جمعه ۱۳ دی ماه (سوم ژانویه ۲۰۲۰) ابومهدی المهندس در یک خودرو در فردگاه بغداد به همراه قاسم سلیمانی و همراهانشن مورد حمله بال‌گردهای ارتش آمریکا قرار گرفته و کشته شدند.

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای این خبر را تأیید کرد.

نیروی حشد الشعبی، سازمان شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران درپیامی اعلام کرد که ابومهدی مهندس، معاون فرمانده این گروه بوده است که برای استقبال از قاسم سلیمانی به فردگاه بغداد رفته بود. قاسم سلیمانی احتمالا از لبنان یا سوریه به عراق سفر کرده بود. ماههاست که در عراق تظاهراتی گسترده علیه دخالت‌های رژیم ایران در عراق و حضور قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در این کشور برگزار شده است. با مرگ این دو مردم عراق به جشن و پایکوبی در خیابان‌های عراق پرداختند. [۳]

منابع