اصغر نحوی‌پور

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اصغر نحوی‌پور
اصغر نحوی.jpg
اصغر نحوی‌پور
زادروزاول فروردین ۱۳۵۰
شهر ری
درگذشت۲۴ تیر ۱۳۹۶
مترو شهر ری
علت مرگزاصابت گلوله
آرامگاهبهشت زهرا
ملیتایرانی
پیشهمربی بدنسازی و کیک بوکسینگ، متخصص ماساژ درمانی
نقش‌های برجستهدفاع از یک زن در مترو
تأثیرپذیرفتگانمردم ایران
شهر خانگیشهر ری
لقبپهلوان اصغر نحوی‌پور

اصغر نحوی‌پور (زاده ۱ فروردین ۱۳۵۰- به قتل رسیده در ۲۴ تیر۱۳۹۶) نام یک جوان ایرانی ورزشکار است که در مترو تهران به دفاع از یکی از زنان مسافر برخاست. این زن توسط یک آخوند مورد‌ بی‌حرمتی قرار گرفته بود. اصغر نحوی‌پور عمامه این آخوند را از سرش برداشت و به دادن شعار علیه جمهوری اسلامی پرداخت. در همین حین یکی از نیروهای امنیتی که در محل حضور داشت از فاصله نزدیک با کلاشینکف به او شلیک کرد. اصغر نحوی‌پور در آخرین لحظات حیات خود، در حالی که بر زمین افتاده بود، فریاد زد «جانم فدای ایران» و سپس جان باخت. فیلم این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و احساسات بسیاری از ایرانیان را برانگیخت.[۱]

زندگی اصغر نحوی‌پور

اصغر نحوی‌پور فریدنی، فرزند محمود متولد اول فروردین ۱۳۵۰ در یک خانواده مشهور در شهر ری به دنیا آمد. دوران کودکی او در محمود آباد مازندران گذشت. او پس از گذراندن تحصیلات متوسطه به ورزش روی آورد. اصغر نحوی‌پور مربی بدن‌سازی، کیک بوکسینگ و همچنین متخصص ماساژ درمانی بود. اصغر نحوی‌پور یک مطلب فیزیوتراپی در شهرستان محمودآباد در مازندران داشت و فردی خوشنام در محله و شهر محمودآباد بود.

کشته شدن اصغر نحوی‌پور

۱۰:۴۶ روز ۲۴ تیر ۱۳۹۶ یک آخوند به نام «ذوالفقاری» در مترو تهران به زنی به دلیل پوشش اهانت کرده و به او پرخاشگری می‌کند. این موضوع منجر به درگیری لفظی بین آخوند و خانم مربوطه می‌شود. اصغر نحوی‌پور که شاهد ماجرا بود از زنی که مورد بی حرمتی و پرخاش قرار گرفته بود دفاع می‌کند و آخوند ذوالفقاری وی را نیز مورد توهین قرار می‌دهد که منجر به درگیری لفظی و سپس درگیری فیزیکی بین اصغر نحوی‌پور و آخوند «ذوالفقاری» می‌شود. [۲]

به گفته‌ شاهدان اصغر نحوی‌پور از خانمی که مورد بی‌حرمتی قرار گرفته بود می‌خواهد از مترو پیاده شده و از محل برود اما همراهان آخوند ذوالفقاری مانع رفتن آن زن می‌شوند و در فحاشی خود به اصغر پدر وی را نیز مورد بی‌حرمتی قرار می‌دهند. در این لحظه اصغر نحوی‌پور با استفاده از تیغ تیزبر یک دستفروش به آن‌ها حمله می‌کند و عمامه آخوند مربوطه را نیز از سر برمی‌دارد.[۳]

اصغر نحوی‌پور عمامه آخوند مذبور را در هوا می‌چرخاند و شعارهایی علیه جمهوری اسامی می‌دهد. او فریاد می‌زند:

«من فرزند ایرانم، ما از دست آخوندها خسته شده‌ایم، ما این آخوندها را نمی‌خواهیم. این اسلام را نمی‌خواهیم. این چه مملکتی است، و این چه اسلامی است، اینا به اسم اسلام دارن دزدی می‌کنن،  این آخوندا همشون دزدن، ما جونمون به لب رسیده از دست آخوندا، من از هیچی نمی‌ترسم.»

در این حین یک مأمور امنیتی که در محل حضور داشت از فاصله چند متری با کلاشینکف دو گلوله به اصغر نحوی پور شلیک می‌کند که یک گلوله به وی اصابت کرد و اصغر بر زمین می‌افتد. اصغر هنگام زمین خوردن و با آخرین نفس‌هایش فریاد زد:

«جانم فدای ایران»[۴]

واکنش‌ها به قتل اصغر نحوی‌پور

در فضای مجازی

اصغر نحوی پور
عکسی از اصغر نحوی پور

مردم در فضای مجازی فیلم کشته شدن اصغر نحوی‌پور را بارها منتشر کرده و از وی با نام «پهلوان اصغر نحو‌ی‌پور» یاد کردند.

واکنش رژیم ایران

رژیم ایران مدعی شد اصغر نحوی‌پور هنگام حمله به آخوند مربوطه درحالت عادی نبوده است. این درحالی است که تمامی دوستان و آشنایان اصغر نحوی‌پور شهادت دادند که وی حتی سیگار هم نمی‌کشید و فردی کاملا سالم و ورزشکار بود. همچنین رژیم ایران علت مرگ او را به جای اصابت گلوله «اصابت جسم پرتابه‌ای» اعلام کرد و گواهی پزشکی وی را جهت امضا به پزشکی غیر از پزشکی که جسد وی را بررسی کرده بود داد.[۵]

رئیس سازمان بسیج جمهوری اسلامی غلام‌حسین غیب پرور در مورد واقعه‌ی مترو گفت:

«انگیزه این‌گونه حملات کینه از روحانیت  است و متأسفانه شاهد ناهنجاری‌هایی در سطح جامعه هستیم... دشمنان و ضدانقلاب دست‌به‌کار شده‌اند و اتفاقاتی در حال رخ دادن است که در شأن نظام... نیستند»

علی مطهری دوشنبه ۲۶ تیر، مطهری نائب رئیس «مجلس» از جناح اصلاح‌طلب در دانشگاه امیرکبیر، خواهان تشویق قاتل نحوی‌پور شد، و گفت: «حتی اگر تیر به پای ضارب عربده کش می‌خورد و او زنده می‌ماند حکم او اعدام بود.»[۶]

مراسم چهلم اصغر نحوی‌پور

مراسم چهلم اصغر نحوی‌پور در بهشت زهرا برگزار شد. مردم در فضای مجازی برای شرکت در مراسم وی فراخوان داده بودند،‌اما افرادی با لباس شخصی به خانه‌‌ی خانواده وی حمله کرده و آن‌ها را تهدید کردند که حق ندارند برای او مراسمی بگیرند.

مراسم سوگواری اصغر نحوی‌پور در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی تلاش می‌کردند خشم حاضران را کنترل کنند. افراد در صحنه گزارش کردند: «حضور لباس‌شخصیها بر سر مزار اصغر نحوی‌پور بسیار زیاد است و اجازه نمی‌دهند کسی آنجا برود. هرکس از آنجا رد می‌شود می‌گویند از اینطرف نروید یعنی اساساً نگذاشتند که تجمعی شکل بگیرد»

اصغر نحوی پور
اصغر نحوی پور

این گزارش تأکید می‌کند «نیروهای اطلاعاتی و مأموران لباس‌شخصی یک خانم را دستگیر کردند».

شعری از زبان اصغر نحوی‌پور

اصغرنحوی‌پور چند روز پیش از مرگش این شعر را خوانده و آن را در فضای مجازی منتشر کرده بود.

کاخ‌ها گردیده مسجد سرفراز

صد رکعت تزویر دارد هر نماز

سجده در مسجد حسینا مشکل است

این بنا از دل نباشد چون گل است

می‌چکد شک بر سر سجاده‌ها

وای از آن روزی که افتد پرده‌ها

ما خدایان زیادی ساختیم

مال مردم را به خود پرداختیم

سجده بر پست و ریاست می‌کنیم

مراسم چهلم اصغر نحوی‌پور
مراسم چهلم اصغر نحوی‌پور

با خدا هم ما سیاست می‌کنیم

کو نشانی که شما اهل دلید

جملگی‌تان بر نماز باطلید

دم ز راه و رسم سلمان می‌زنید

لاف اسلام و مسلمان می‌زنید

کاشکی از نسل سلمان می‌شدید

لحظه‌ای یک دم مسلمان می‌شدید

پیام پهلوان مسلم اسکندر فیلابی

پهلوان مسلم اسکندرفیلابی مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران پس از به قتل رسیدن اصغر نحوی‌پور طی پیامی نوشت:

روز شنبه ۲۴تیر یک جوان ورزشکار به‌نام اصغر نحوی‌پور که رسم جوانمردان را در ورزش و زورخانه کسب کرده بود وقتی در مترو شهر ری، بی‌حرمتی و توهین یک آخوند پست و سفله به یک دختر جوان به بهانه بدحجابی را مشاهده کرد نتوانست بی‌تفاوت بماند و از حق مظلومان دفاع نکند. اصغر نحوی‌پور پس از گوشمالی آخوند رذل در حالی‌که عمامه و عبای وی را روی زمین می‌کشید فریاد می‌زد: «من فرزند ایرانم، ما از دست آخوندها خسته شده‌ایم، ما آخوند نمی‌خواهیم، این چه مملکتیه، این چه جامعه اسلامیه، اینها به اسم اسلام دارن دزدی می‌کنند، این آخوندها همه شون دزدند، ما از دست آخوندها جونمون به لبمون رسیده، من از هیچ چیز نمی‌ترسم…»

پس از این عمل قهرمانانه و در حالی‌که مردم حاضر در محل وی را تشویق می‌کردند مزدوران مسلح امنیتی رژیم در وحشت از گسترش خشم مردم از فاصله‌ای بسیار نزدیک با شلیک کلاشینکف وی را هدف قرارداده و به شهادت رساندند.

هم‌میهنمان عزیز!

عکس‌العمل این ایرانی شریف و پاکباز به گروگانگیری یک ملت به دست آخوندها، فریاد در گلو خفته عموم ملت ایران است و به همین دلیل به وی نام ”شهید قهرمان“ داده‌اند.

آگهی ترحیم اصغر نحوی‌پور
آگهی ترحیم اصغر نحوی‌پور

وقتی خامنه‌ای جنایتکار دستور کشتار آزادانه مردم را با عنوان ”آتش به اختیار“ می‌دهد و این بی‌وطنهای ضدایران و ایرانی هم اسلحه حمل می‌کنند مردم نیز به‌خاطر حیثیت ایران و ایرانی در صددند بهر قیمت جانیان حاکم را به زباله‌دان تاریخ بریزند. دستور آتش به اختیار، نشان‌دهنده آن است که ولی‌فقیه آخوندها به خوبی می‌داند که مردم ایران منتظر لحظه مناسب برای سرنگونی این رژیم هستند.

ورزشکاران عزیز! هم‌میهنان گرامی! کسانی که جهان پهلوان تختی و پوریای ولی الگوی شمایند، قد علم کنید و از شرف ایرانیان و فرهنگ ایران دفاع کنید و از چپاول اموال مردم و تعرض به آنها توسط آخوندها جلوگیری نمایید تا روزی که سربلندی ایران را به مردم واقعی ایران تحویل دهید.

مسلم اسکندر فیلابی

مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران

۲۸تیر ۹۶ [۷]

منابع