انفجارها و آتش‌سوزی‌های زنجیره‌ای در ایران

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انفجارها و آتش‌سوزیهای زنجیره‌ای در ایران
انفجار تاسیسات نظامی خجیر پارچین
عاملان ناشناس
مکان پارچین-نطنز-گرمدره
زمان به ترتیب:۶تیر(پارچین)-۱۲تیر(نطنز)-۲۰تیر(گرمدره)-۲۹تیر(اصفهان)
نتیجه تخریب سانتریفیوژهای نسل جدید جمهوری اسلامی ایران

انفجارها و آتش‌سوزی‌های زنجیره‌ای در ایران، سلسله انفجارهایی است که از روز جمعه ششم تیر ماه ۱۳۹۹ شروع شده است. اولین انفجار ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روز جمعه ششم تیر ماه ۱۳۹۹ بود که مربوط به سایت خجیر پارچین بود که شدت انفجار به قدری بود که مردم در شهرهای حاشیه تهران نور نارنجی ناشی از انفجار را دیده بودند.

در جریان این انفجارها، نظام جمهوری اسلامی با سکوتی پر معنی در مورد جزییات این انفجارها، هیچ گاه اخبار کامل از این رویدادها منتشر نکرد. در بیشتر موارد،با تبلیغات هراسان، تلاش کرد آنها را موضوعاتی از جمله مانور اداره برق یا انفجار کپسول و پیک نیک گاز بیان کند. همین امر باعث شد که اذهان عمومی و رسانه‌های بی‌طرف در فضای مجازی بیشتر به روشنگری درباره ماهیت این انفجارها و آتش‌سوزیها بپردازند.

خجیر پارچین

خجیر پارچین اولین نقطه‌ای بود که در آن انفجار رخ داد. به گزارش رسانه حکومتی ایرنا، این انفجار ساعت ۳۰ دقیقه بامداد بوده است. شدت این انفجار و آتش‌سوزی آن به حدی بود که تا چند کیلومتر نور نارنجی ناشی از انفجار دیده میشد.

در فضای مجازی فیلمهای متعددی از این انفجار منتشر شد که بیانگر شدت این انفجارها بود.

سرتیپ دوم داود عبدی٬ مدیرکل روابط عمومی وزارت دفاع جمهوری اسلامی گفت:

انفجار شرق تهران مربوط به یک مخزن گاز بود که توسط عوامل آتش نشانی اطفاء و مهار شد.

وی اضافه کرده است٬ این انفجار «هیچ تلفاتی» نداشته است و تحقیق در خصوص علت این انفجار آغاز شده است.

روزنامه حکومتی «نور نیوز» نوشت:

«تصاویری که از بامداد روز جمعه در فضای مجازی با عنوان وقوع انفجار در منطقه شرق تهران منتشر شده مربوط به انفجار یک مخزن گاز صنعتی در حاشیه یکی از مراکز وزارت دفاع بوده و هیچ ارتباطی به تاسیسات نظامی واقع در منطقه فوق ندارد.»

خبرگزاری مهر پیشتر نوشته بود:

لحظه انفجار در خجیر پارچین از دو زاویه
لحظه انفجار در خجیر پارچین از دو زاویه

بامداد جمعه همزمان با مشاهده نور بزرگ نارنجی در آسمان، صدای مهیب در شرق تهران شنیده شد.

این خبرگزاری اضافه کرده است، این صدا در پردیس، بومهن و مناطق اطراف به وضوح شنیده شد.

خبرگزاری فارس نیز می‌گوید، در ویدئوهای ارسالی مخاطبان این نور نارنجی به مدت چند ثانیه مشاهده می‌شود.[۱]

روز ششم تیرماه ۹۹، شهروندان تهرانی با صحنه‌ای عجیب رو‌به‌رو شدند. یک نور قوی نارنجی‌رنگ که آسمان شب شرق تهران را روشن کرد. مقام‌های ایرانی خیلی زود مدعی شدند که آن‌چه رخ داده، انفجار تانکرهای گاز صنعتی در منطقه عمومی پارچین بوده است.

این منطقه محل تولید گسترده مواد منفجره، راکت و مهمات است. اما ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، حاکی از این بود که محل انفجار منطقه خجیر تهران می‌باشد. یک روز بعد، تصاویر ماهواره‌ای این حدس را تأیید کرد.

پارچین به دلیل نقشی که در برنامه هسته‌ای رژیم ایران دارد، منطقه خوشنامی نیست و بارها توسط اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی یعنی شورای ملی مقاومت ایران افشا شده است. درحالی‌که خجیر علی‌رغم اهمیت بسزایش در برنامه موشک‌های بالیستیک ایران، تقریباً از کانون توجه عمومی در امان مانده است.

تصویر ماهواره‌ای خجیر و پارچین
تصویر ماهواره‌ای خجیر و پارچین

این منطقه، محوطه‌ای بسیار بزرگ در میان کوه‌های شرق تهران است و محل استقرار بخش‌های مختلف سازمان صنایع فضایی که خود از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محسوب می‌شود.

دو بخش مهم در این مجموعه، «گروه صنعتی شهید باکری» و «گروه صنعتی شهید همت» هستند. اولی مسئول تولید پیشران‌های سوخت جامد موشک و دومی تولیدکننده موشک‌های بالیستیک با سوخت مایع است. هر دو شرکت‌، زیرمجموعه‌ای در خجیر و دیگر نقاط ایران دارند که در روند تولید موشک فعالیت می‌کنند.

در تأسیسات گوناگونی که در خجیر وجود دارد، می‌توان نوعی چینش سازمانی را دید. تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که چگونه فضایی برای پیشران جامد و پیشران مایع در نظر گرفته شده و همچنین جایگاه‌های آزمایش پیشران موتور مایع و جامد کجاست. خجیر همچنین محل استقرار چندین تأسیسات زیرزمینی است که دقیقاً مشخص نیست به چه منظوری استفاده می‌شوند.

نطنز

قسمت‌هایی از تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ دچار سانحه شد.

که اگرچه مقامات جمهوری اسلامی درباره علت آن توضیحی نداده‌اند، اما طی این فاصله گزارش‌هایی حاکی از احتمال «خرابکاری» در آنجا منتشر شده است.

شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز مشخص شده است، اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» فعلا دراین‌باره اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

انفجار نطنز
انفجار نطنز

گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز از جمله این موارد است که به نقل از یک منبع اطلاعاتی می‌گوید:

« این خرابکاری بر اثر کار گذاشتن یک «وسیله انفجاری» در تاسیسات نطنز بوده است.»

در این حال کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران، گفت:

«‌بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن نطنز را به‌شکل دقیق مشخص کرده است، [اما] به‌دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام می‌شود.»

بر اساس ارزیابی اولیه کارشناسان که با تطبیق عکس‌های منتشرشده توسط سازمان انرژی اتمی ایران و تصاویر ماهواره‌ای گوگل انجام شده، محل «حادثه» مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران بوده است.

عکس هوایی از نطنز-پس از انفجار
عکس هوایی از نطنز-پس از انفجار

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفته است:

«که این حادثه در یکی از سوله‌ها و در فضای باز و فاقد مواد هسته‌ای رخ داد، و اگرچه آلودگی ایجاد نکرده و تلفات انسانی هم نداشته است، اما خسارات مالی و مادی به بار آورده است.»

این رخدادها در ده سالگی حمله سایبری استاکس‌نت به سانتریفیوژهای سایت نطنز رخ می‌دهد که بر اساس گزارش‌ها، سازمان اطلاعات آمریکا، و موساد اسرائیل آن را طراحی کردند.

روز پنج‌شنبه نیز به دنبال حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز یادداشتی در خبرگزاری دولت،‌ ایرنا و دو خبرگزاری ایسنا و ایلنا منتشر شد که به ارزیابی واکنش حکومت ایران در قبال این رخداد می‌پرداخت.

در این یادداشت با اشاره به خبرهای مربوط به نطنز آمده است که اگر «نشانه‌هایی از عبور» آمریکا و اسرائیل «از خطوط قرمز» مشاهده شود، باید در «راهبرد مواجهه و مقابله با وضعیت جدید» تجدیدنظر اساسی شود.