انفجار حرم سامرا

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انفجار حرم سامرا
گنبد فرو ریخته‌ی حرم سامرا
انفجار الحرمین
عاملان جمهوری اسلامی و عوامل وابسته به آن
مکان کشور عراق
زمان ۳ اسفند ۲۳۸۴–۲۳ خرداد ۱۳۸۶
نتیجه ویرانی گمبدهای حرم سامرا

انفجار حرم سامرا، انفجاری است که برای اولین بار در سوم اسفند ۱۳۸۴ در شهر سامرا در مرقد دو امام شیعه (امام علی النقی و امام حسن عسگری) رخ داد. در این حرم هم‌چنین نرگس خاتون مادر امام دوازدهم شیعه یعنی امام زمان و حکمیه خاتون دختر امام جواد نیز دفن شده است.[۱] حرم سامرا یکی از مکان‌های بسیار مقدس برای شیعیان به شمار می‌رود. ازنکات مهم این انفجار این است که بمب‌گذاران شبانه تا صبح در دو حرم مشغول بمب‌گذاری بودند و پلیس تحت امر دولت نوری المالکی که تابع اوامر ایران بود، بنابه دستوراتی از بالا، وارد حرم نشده و از بمب‌گذاران ممانعت به عمل نیاورده بود.

پس از انفجار حرم سامرا بود که شعله درگیری‌های فرقه‌ای و مذهبی میان شیعه و سنی در عراق به اوج خود رسید. بعد از انفجار حرم سامرا با فاصله‌ی چند ساعت مساجد سنی مورد حملات خمپاره‌ای از طرف گروه‌های شیعه قرار گرفتند.[۲] خامنه‌ای اعلام کرد این یک جنایت سیاسی است و سررشته ی آن را باید در سازمان‌های اطلاعاتی اشغالگران عراق و صهیونیست‌ها جستجو کرد. رژیم ایران از تمامی مسمانان خواست به مقابله با عاملان این حوادث بپردازند. با این‌همه پس از انفجار سامرا بر اساس شواهد موجود انگشت اتهام به سمت رژیم ایران رفت. عبدالسلام الکبیسی از هیأت علمای مسلمین عراق اعلام کرد این انفجار کار مأموران وابسته به رژیم ایران است. ظافر العانی و صالح مطلک از سیاست‌مداران عراق این انفجار را به رژیم ایران منسوب دانستند.[۲] چندی نگذشت که ژنرال کیسی از فرماندهان نیروهای آمریکایی در عراق به شواهدی دست یافت که این انفجار را به عوامل رژیم ایران در عراق نسبت می‌داد.[۳]

انفجار دوم حرم سامرا ۱۶ ماه بعد در روز ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ رخ داد که مجموعا دو انفجار پی در پی بود و به ویرانی هر دو گلدسته ی دو امام شیعه منجر شد. این انفجار نیز درست مانند انفجار اول با صرف ساعت‌ها وقت برای نصب تی ان تی انجام شد بدون این که از طرف نیروهای امنیتی عراقی وابسته به ایران با مانعی مواجه شود.

جزئیات انفجار حرم سامرا

انفجار حرم سامرا
انفجار حرم سامرا

در روز ۳ اسفند ۱۳۸۴ یک انفجار بسیار بزرگ در ساعت ۷ صبح در حرم امام هادی و امام حسن عسکری در شهر سامرای عراق رخ داد. این انفجار بزرگ منجر به ویرانی یکی از گلدسته‌ها شده بسیار از قسمت‌های حرم را ویران کرد. هم‌چنین تزئینات و کاشی کاری‌های اطراف حرم تا شعاع ۵۰۰ متر از بین رفتند.

به گفته‌ی خادمین حرم، نیروهایی مجهز به مواد منفجره و الزامات بمب‌گذاری با تهدید خادمان وارد حرم شده و از ساعت ۸شب تا ساعت ۶ به کار مشغول شدند. در تمام این مدت نیروهای امنیتی و پلیس عراق از ورود به حرم خودداری کردند.

پس از انفجار دو حرم در ساعت ۷ صبح به فاصله چندساعت مساجد سنی در انتقام جویی مورد حملات خمپاره‌ای قرار گرفتند. این حملات انتقام‌جویانه آن‌چنان با سرعت انجام شد که عراقیان آن را نشانه‌ی آگاهی حمله‌کنندگان شیعی از انفجار حرم سامرا می‌دانستند!

این انفجار برای اولین بار بود که در چنین مکانی رخ می‌داد. به این معنی که در هیچ دوره تاریخی کسی خود را مجاز به چنین عملی ندانسته بود زیرا این مکان به‌دلیل وجود دو امام شیعی و مادر و دختر دو تن دیگر در آن، از نظر شیعیان تمام جهان بسیار مقدس به شمار می‌رفت،

حمله دوم به حرم سامرا، ۱۶ ماه بعد از اانفجار اول انجام شد و این بار هر دو حرم در اثر دو انفجار فرو ریختند. این حمله نیز درست مانند حمله اول با صرف فرصت زیاد توسط بمب‌گذاران جهت کارگذاری دینامیت انجام شده بود. آن‌ها ساعت‌ها بدون دخالت پلیس و ورود آن به محوطه حرم به بمب‌گذاری دو حرم اشتغال داشتند. این انفجار نیز در دوران نوری المالکی نخست وزیر وابسته به ایران در عراق رخ داد.

رژیم ایران متهم اصلی انفجار حرم سامرا

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس در عراق
قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس در عراق و متهم به بمب‌گذاری حرم امامان شیعه در سامرا

پس از انفجار حرم سامرا، بسیاری از ناظران عراقی بنا به شواهد موجود این انفجار را کار عوامل رژیم ایران دانستند. شیوه‌ی ها بکار رفته در انفجار، اطلاعیه‌های ستاد مرکزی حزب الله و حفاظت امنیتی بسیار بالا در حرم سامرا که هیچ واکنشی نسبت به بمب گذاران نشان نداد، حاکی از این بود که این بمب‌گذاری با هماهنگی و موافقت مقامات حکومت عراق که کاملا وابسته به ایران بود انجام شده است. نخست وزیر عراق در هنگام رخ دادن هر دو انفجار به شیوه‌ای یکسان انجام شد، نوری المالکی بود که از حامیان و وابستگان رژیم ایران است و سال‌ها در ایران زندگی کرده است.

در همان زمان دکتر طارق الهاشمی معاون رئیس جمهور عراق طی مصاحبه‌ای با تلویزیون العربیه، رژیم ایران را عامل انفجار حرم سامرا و مراقد ائمه‌ی شیعه معرفی کرد.

چند ماه بعد ژنرال کیسی فرمانده وقت نیروی‌های آمریکایی در عراق اعلام کرد تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد این انفجار توسط رژیم ایران و عوامل آن در عراق انجام شده است.[۴]

در آن زمان رژیم ایران از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران یعنی نیروی برون مرزی سپاه پاسداران به فرماندهی قاسم سلیمانی نفوذ خود بر عراق را گسترش می‌داد.

در همان زمان جبهه‌ی توافق عراق از ائتلاف‌های سیاسی وقت عراق و همچنین حزب اسلامی عراق این انفجار را محکوم نموده و اعلام کردند این بمب‌گذاری در حالی انجام شده است که حفاظت مراقد در دست نیروهای پلیس و وزارت کشور بوده است.

افشای دست داشتن رژیم ایران در انفجار حرم سامرا (حرم امام دهم و یازدهم شیعه)در عراق گفتمان‌ این رژیم مبتنی بر حمایت از شیعیان و مراقد امامان شیعه در منطقه خاورمیانه که عمق استراتژی خود را بر آن بنا کرده است، زیر سوال می‌برد. پس از انقلاب ۵۷ تا کنون این رژیم با تئوری صدور بحران (صدور انقلاب) و خلق عباراتی چون، جبهه مقاومت شیعه، هلال شیعی، مدافعان حرم، فتح قدس و مشابه آن، خود را تنها و قدرتمندترین حامی اسلام و شیعه معرفی کرده و تغییر ژئوپلیتیک خاورمیانه را بر همین اساس در دستور کار خود قرار داده است. انفجار حرم دو امام شیعه در عراق یکی از مهم‌ترین شواهد مثالی است که این ادعا را رد می‌کند.

افزایش درگیری های مذهبی در عراق

جنگ فرقه ای میان سنی و شیعه پس از انفجار حرم سامرا
جنگ فرقه ای میان سنی و شیعه پس از انفجار حرم سامرا

حرم سامراء که به حرم عسکریین (دو امام عسکری) مشهور است و امام دهم و یازدهم شیعیان را در خود دفن کرده است، بیش از هزار سال قدمت داشت. این حرم از بزرگترین گنبدهای موجود در جهان اسلام به شمار می‌رفت. گنبد سامرا به دستور ناصر الدین شاه قاجار با طلا پوشانده شده بود و از فاصله‌های بسیار دو جلای بسیاری داشت.[۵] به این ترتیب با انفجار آن خونین ترین درگیری‌های قومی و مذهبی در عراق کلید خورد و به اوج خود رسید. در مدت کوتاهی بیش از ۱۰۳ مسجد سنی، برای انتقام جویی، توسط گروه‌های شیعی وابسته به ایران آتش زده و ویران شدند. همچنین ده‌ها نماینده و شخصیت عراقی را به قتل رساند.

سرعت حملات انتقام جویانه‌ی خمپاره‌ای به مساجد سنی، درست چند ساعت پس از انفجار سامرا اولین نشان از آگاهی حمله کنندگان از این انفجار و سناریو از پیش تعیین شده داشت.

جنگ فرقه‌ای در عراق پس از این انفجار روزانه در شهرهای مختلف منجر به مرگ بسیاری از رهبران مذهبی از جمله ائمه جمعه اهل تسنن شد.

محکومیت انفجار حرم سامرا

  • پرزیدنت بوش و بان کی مون دبیرکل وقت سازمان ملل این انفجار را محکوم کردند.
  • همچنین آیت‌الله سیستانی یکی از رهبرای شیعی عراق این انفجار را محکوم کرد و از مردم خواهان خویشتن داری شد و خواست از اقدامات تلافی‌جویانه خودداری کنند.[۶]
  • سازمان مجاهدین خلق که در هنگام این انفجار در عراق ساکن بود، بمب‌گذاری حرم سامرا را محکوم کرده و آن را به رژیم ایران نسبت داد. مریم رجوی در پیامی به همین مناسبت در مورد انفجار دوم یعنی روز ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ گفت:

«بمب گذاری و انفجار دوباره در حرم مطهر سامرا که مرقد شریف امام علی‌النقی، امام حسن‌عسکری، نرگس خاتون مادر مکرمه امام زمان و حکمیه خاتون دختر بزرگوار امام جواد علیهم السلام است، باردیگرقلوب تمامی مسلمانان و به خصوص مردم عراق وایران را جریحه‌دار کرد. این جنایت هولناک تروریستی تنها درخدمت اهداف تفرقه اندازانه فاشیسم مذهبی حاکم برایران است که با دجالیت از اسلام دم می‌زند، ولی الدالخصام و بدترین دشمن اسلام و مسلمانان و دشمن مسلم بشریت و فعالترین حامی تروریسم درجهان است. رژیم پلیدی که در این ایام در تنگنای طرد و انزوای منطقه یی و بین المللی و درمعرض خشم و خروش مردم به جان آمده ایران و نفرت فزاینده مردم عراق قرار گرفته است؛ و برون رفت خود را مثل همیشه در این گونه جنایت‌ها و تجاوزات شنیع به حرمت‌های بشری و دینی می یابد. رژیم پلیدی که در ایران نیز به کرات به همین روش‌ها متوسل شده و از انفجار و هتک حرمت ضریح مطهر حضرت رضا علیه السلام وکشتار زائران حرم مقدس رضوی و قتل روحانیان شریف مسیحی و تخریب مساجد اهل سنت، ابا نکرده است. جنایتهایی که مهره های سپاه پاسداران و اطلاعات رژیم، بعدا خود به ارتکاب آن‌ها توسط دستگاه اطلاعاتی وتروریستی رژیم اعتراف کردند. رئیس جمهور برگزیده مقاومت افزود: بعد از اولین انفجار جنایتکارانه در مراقدمطهرسامرا، همه مدافعان صلح وآزادی و دموکراسی با هرعقیده ومرام ازآن جریحه دارشدند و نفرت وانزجار خود را اعلام کردند، اما این فاشیسم مذهبی حاکم برایران بود که در اطلاعیه های «ستاد مرکزی حزب الله» در بیت الفساد خامنه ای دست پنهان خود را در به کارگیری این تروریسم وحشی به منظور تهدید و ارعاب و سلطه برعراق برملا کرد و اکنون نیز این رژیم ضدایرانی و و ضداسلامی و ضدانسانی است که درتنگنای منفوریت داخلی و تحریم وطرد بین المللی، به تهدیدات وقیحانه تروریستی و این گونه جنایت‌های هولناک روی آورده است. خانم رجوی با تسلیت به همه مسلمانان، به ویژه مردم عراق و ایران، تأکید کرد: حکومت آخوندی از جنایت‌ها ودجالگری‌های رسوای خود برای بلعیدن عراق به ضرب ترور و کشتار سودی نه خواهد برد. مردم شریف عراق نیات شوم این رژیم پلید را شناخته‌اند و دربیانیه تاریخی خود، «رژیم ایران (را) مانع استقرار امنیت و ثبات و دموکراسی در عراق و تهدید مبرم تمامیت و آزادی» عراق دانسته و تأکید کرده اند که «راه‌حل و چشم‌انداز امیدبخش خنثی‌سازی این تهدیدها از خلع ید رژیم ایران در صحنه عراق می‌گذرد».[۷]

منابع