انفجار قرارگاه حبیب

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انفجار در قرارگاه حبیب ارتش آزادیبخش ملی ایران
توضیح=
انفجار قرارگاه حبیب ارتش آزادیبخش ملی ایران
جایگاه۳۵ کیلومتری شمال بصره در عراق
تاریخ۱۱ آبان ۱۳۷۸
هدفانهدام قرارگاه
گونه حملهبمب‌گذاری
سلاح‌هابمب جاسازی شده در خودرو اسکانیا
کشته‌‌ها۵ نفر
زخمی‌ها۵۴ نفر
قربانیحمید احرار، محمدرضا دلیر، عباس فرغ زاده، حمید دانایی و روح الله صفا بخش

انفجار قرارگاه حبیب، یکی از قرارگاه‌های ارتش آزادیبخش ملی ایران واقع در ۴۵ کیلومتری شمال بصره در عراق، در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۷۸، ساعت نوزده و سی دقیقه شب توسط مأموران اعزامی رژیم ایران صورت گرفت. این افراد  یک کامیون اسکانیا، حاوی ۲ تُن مواد انفجاری را در چند متری دیوار قرارگاه حبیب مستقر کرده بودند. این انفجار که با صدای مهیبی همراه بودحفره‌ی عمیقی به قطر ۱۲ متر و عمق ۶ متر ایجاد کرد و تا شعاع ۷۰۰ متری کلیه‌ی شیشه‌ها و پنجره‌ها را منهدم کرد. در اثر فرو ریختن سقف چند بنا، ۵ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران جان‌باختند و ۵۴ تن دیگر مجروح شدند. همچنین یک شهروند عراقی کشته شد و ۲۴ نفر دیگر از عراقیان مجروح شدند.[۱]

جان‌باختگان در انفجار قرارگاه حبیب ارتش آزادی‌بخش

در اثر انفجار قرارگاه حبیب ارتش آزادی‌بخش ملی ایران چهار تن از رزمندگان این ارتش با نام‌های حمید احرار، محمدرضا دلیر، عباس فرغ زاده، حمید دانایی و روح الله صفا بخش جان باختند.

طرح انفجار قرارگاه حبیب

عملیات انفجار قرارگاه حبیب توسط علی یونسی، وزیر اطلاعات رژیم ایران طراحی و هدایت شد. آنها این اقدام را عملیات کوثر نام گذاشته بودند.

در ابتدا وزارت اطلاعات با همکاری قرارگاه رمضان، افرادی را برای شناسایی قرارگاه حبیب، با اوراق جعلی از ایران به عراق فرستاده بود. آنها در ادامه اقدام به خرید کامیون اسکانیا از شهر زبیر عراق کرده و آن را به ایران می‌برند. وزارت اطلاعات در ایران اقدام به به کارگذاری مواد انفجاری در کامیون کرده و پس از آماده کردن از جنوب عراق آن را وارد عراق می‌کند.

نیروهای اعزامی رژیم ایران به همراه ۳ خودرو برای انجام این عملیات اقدام می‌کنند. یک خودرو نقش جلودار خودروی انفجاری را داشته و یک خودرو نیز از عقب آن را اسکورت می کرده و فیلم برداری از صحنه‌ی انفجار را انجام می‌دهد. آنها پس از ورود به عراق تا ساعت ۱۳ در پایگاهی که از قبل شناسایی شده توقف کردند و سپس از جاده‌ی بصره به طرف قرنه براه افتادند.

کامیون اسکانیا هنگام رسیدن به قرارگاه حبیب، به سمت قرارگاه می‌پیچد و بعد از طی ۱۵۰ متر در مجاور دیوار قرارگاه پارک می‌کند. ان سمت از قرارگاه حبیب بدلیل همجواری با منطقه‌ای که تحت کنترل نیروهای نظامی عراق بود توسط سازمان مجاهدین حفاظت نمی‌شد. همین موضوع به رژیم ایران این فرصت را داد که از غفلت نیروهای نظامی عراق برای پیشبرد عملیات خود استفاده کنند.

انفجار قرارگاه حبیب ارتش آزادیبخش ملی ایران
انفجار قرارگاه حبیب ارتش آزادیبخش ملی ایران

در انفجار قرارگاه حبیب تقریباً همه ساختمان‌های اداری و استقراری و تاسیسات آب و برق قرارگاه از بین رفت و بیش از ده‌ها خودرو و ماشین آلات مهندسی نابود شد.

رژیم ایران ابتدا این عمل را تکذیب کرد و اعلام نمود هیچ گونه عملیاتی صورت نگرفته است، اما با صدور اطلاعیه‌ای به نام عوامل عراقی‌اش در تهران و بیروت، انجام یک انفجار عظیم و مهیب را به عهده گرفت و به نیروهایش در سراسر مرز آماده باش داد.[۲]

در یک سند به دست آمده از درون نظام جمهوری اسلامی، فرماندهی نظامی غرب کشور این نظام به مسئولیت خود در در انفجار قرارگاه حبیب ارتش آزادیبخش ملی ایران اعتراف کرده و در بخشنامه‌ای به تاریخ ۱۳ آبان خطاب به کلیه نیروهای تحت فرماندهی خود، با اشاره به این «عملیات موفق آمیز» نیروهایش را در برابر احتمال واکنش ارتش آزادیبخش، به حالت آماده باش کامل درمی‌آورد.

در این بخشنامه تصریح شده است:

«با عنایت به عملیات موفقیت آمیز شب ۱۱ آبان ۷۸، در منطقه جنوب علیه یکی از مقرهای مجاهدین، احتمال اقدامات تلافی جویانه توسط مجاهدین متصور است. علیهذا اعلام آماده باش و هوشیاری کامل به کلیه نیروهای مرزی می شود »[۳]

اقدامات دیگر علیه قرارگاه حبیب

  • نیروهای اعزامی رژیم ایران بار دیگر در تاریخ ۹ شهریور ۱۳۸۰ در ساعت یک و سه دقیقه بامداد روز جمعه، ، قرارگاه حبیب ارتش آزادی‌بخش ملی ایران را با ۹ موشک ۱۲۲ میلیمتری کاتیوشا هدف حمله قرار دادند که موشک ها به خارج قرارگاه حبیب اصابت کرد.
  • همچنین در بامداد روز یکشنبه۲۱ فروردین ۱۳۷۹، مأموران تیپ ۶۵ حفاظت اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی با عبور از مرز بین المللی و نغوذ به عمق ۳۰ کیلومتری خاک عراق، قرارگاه حبیب ارتش آزادیبخش را با خمپاره‌های ۸۱ میلیمتری هدف قرار دادند اما پس از شلیک ۱۰ گلوله خمپاره به دلیل هشیار شدن نیروهای حفاظتی مجاهدین خلق، خمپاره‌خود را شلیک نشده رها کرده و از مرز به داخل ایران فرار کردند. این خمپاره‌ها نیز به روستاهای اطراف قرارگاه حبیب و مناطق مسکونی و مزارع اصابت کرده و خساراتی را به بار آورد.[۳]

منابع