ایران‌پدیا:جست‌وجو

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این صفحه اطلاعات نسبتاً مفصلی دربارهٔ جست‌وجو کردن در ایران‌پدیا با استفاده از موتور جست‌وجوی خود ایران‌پدیا، در اختیار شما می‌گذارد.

جست‌وجو در ایران‌پدیا

در سمت راست صفحه، جعبهٔ متنی وجود دارد که بالای آن عبارت جست‌وجو شود و در زیر آن کلیدهای برو و جست‌وجو شود نوشته شده‌اند. در ایران‌پدیا همیشه با دیدن نتایج جست‌وجو تنها دو قدم فاصله دارید:

  1. کلمه مورد نظر خود را در قسمت جست‌وجو در سمت راست صفحه وارد کنید.
  2. دکمهٔ «برو» یا «جست‌وجو» را بزنید (یا دکمهٔ Enter را روی صفحه‌کلید فشار دهید.)

تفاوت این دو دکمه در آن است که کلیک کردن روی دکمهٔ جست‌وجو همیشه شما را به صفحه‌ای می‌برد که در آن فهرست تمامی نتایج جست‌وجو وجود دارد، اما کلیک کردن روی دکمهٔ «برو» باعث می‌شود که ایران‌پدیا تلاش کند اگر صفحه‌ای دقیقاً با همان نامی که وارد کردید وجود دارد، شما را مستقیماً به آن صفحه هدایت کند، و در غیر این صورت نتایج جست‌وجوی آن عبارت در صفحات ایران‌پدیا را به شما نشان بدهد.

جست‌وجوی بهینه در ایران‌پدیا

مهمترین نکته جست‌وجو این است که: تنها به دنبال واژه‌های داخل علامت نقل قول نگردید. ابتدا جست‌وجوی خود را بدون این علامت انجام دهید. اگر نتیجهٔ خوبی به دست نیاوردید، چند واژه خارج از علامت نقل قول قرار دهید یا چند تا بیشتر اضافه کنید تا عبارت جست‌وجو محدودتر شود.

کلمات متداول

از جست‌وجو کردن کلماتی که به طور متداول استفاده می‌شوند (مانند «که»، «است»، «صفحه» و غیره) پرهیز کنید. برای جست‌وجوی بهتر درباره این کلمات، یکی دو کلمهٔ دیگر هم به جست‌وجوی خود اضافه کنید (مثلاً «ورزش در ایران» را جست‌وجو کنید، تا راجع به آن مطالبی پیدا کنید.)

نویسه‌های ویژه

در هنگام جست‌وجو به نویسه (کاراکتر)های ویژه باید دقت کنید. به عنوان مثال، ممکن است جست‌وجو کردن «مداخله بشردوستانه» نتیجه‌ای در بر نداشته باشد، چون مقالهٔ مرتبط با این موضوع با عنوان «مداخلهٔ بشردوستانه» ایجاد شده‌است. (به نویسهٔ «ٔ» در کلمهٔ «مداخلهٔ» دقت کنید.) هم‌چنین اگر از صفحه‌کلید غیر استاندارد استفاده کنید، در پیدا کردن مقالات با استفاده از کلماتی که در آن‌ها حروف «ک» و «ی» وجود دارد دچار مشکل خواهید شد. (صفحه‌کلیدهای غیر استاندارد به جای «ک» نویسهٔ «ك» و به جای «ی» نویسهٔ «ي» را وارد می‌کنند، که این دو نویسه متعلق به زبان عربی هستند و در ایران‌پدیا استفاده نمی‌شوند. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.)

فضای نام جستجو

فضاهای نام در ایران‌پدیا

مقالات در ایران‌پدیا در چندین فضای نام طبقه‌بندی شده‌اند. بیشتر مطالب در فضای نام اصلی قرار دارند، اما برای جست‌وجو کردن الگوها، رده‌ها یا تصاویر، باید در فضای نام خودشان جست‌وجو کنید. کاربرانی که با حساب کاربری خود به ایران‌پدیا وارد شده‌اند می‌توانند در صفحهٔ ترجیحات خودشان، تعیین کنند که ایران‌پدیا به طور پیش‌فرض کدام فضای نام را برای آن‌ها جست‌وجو کند. جست‌وجوهای کاربرانی که به سیستم ایران‌پدیا وارد نشده‌اند به طور پیش‌فرض در فضای نام اصلی صورت می‌گیرد، و برای جست‌وجوی سایر فضاهای نام، باید بعد از انجام اولین جست‌وجو، فضاهای نام دلخواه خود را در پایین صفحهٔ جست‌وجو علامت بزنند.

چه چیزی جست‌وجو می‌شود؟

موتور جستجوی ایران‌پدیا کد منبع صفحات ویکی را جستجو می‌کند (یعنی دقیقاً همان چیزی که وقتی صفحه را ویرایش می‌کنید می‌بینید.) به این ترتیب شما می‌توانید محل استفادهٔ یک الگو را در صفحات ایران‌پدیا با جستجو کردن دستور به کار گیری آن الگو جستجو کنید.

به علاوه توجه داشته باشید که از زمانی که یک صفحه تغییر داده می‌شود مدتی طول می‌کشد تا محتوای جدید آن در ایران‌پدیا قابل جستجو کردن باشد. علت این امر، فاصلهٔ زمانی بین نوبت‌های به روز رسانی موتور جستجوی ایران‌پدیا است.

جستارهای وابسته