تحریم صنایع پتروشیمی ایران

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
وزارت خزانه داری آمریکا
وزارت خزانه داری آمریکا

تحریم صنایع پتروشیمی ایران، در ادامه تحریم‌هایی است که دولت آمریکا پس از خروج از برجام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، اعمال کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ (۷ ژوئن ۲۰۱۹)، تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد. بر اساس این تحریم‌ها، صنایع پتروشیمی ایران که قراردادهایی به ارزش صدها میلیون دلار را به شرکت ساخت و ساز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واگذار کرده است را هدف قرار داده است.

تحریم صنایع پتروشیمی ایران

 • وزارت خزانه‌داری بزرگترین گروه شرکت‌های نگهدار پتروشیمی ایران و شبکه گسترده زیرمجموعه‌ها و عوامل فروش آن را تحریم کرد.[۱]

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس قراردادهایی به ارزش صدها میلیون دلار را به شرکت ساخت‌وساز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واگذار کرده است.

دفترکنترل دارایی های خارجی (اوفک)

واشنگتن – دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک)‌ وزارت خزانه‌داری ایالات متحده بر ضد بزرگترین و سودآورترین گروه شرکت‌های نگهدار پتروشیمی ایران، موسوم به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (پی‌جی‌پی‌آی‌سی) به خاطر پشتیبانی آن از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (خاتم الانبیاء)، شرکت خوشه‌ای مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (آی‌آرجی‌سی)، ‌‌اقدام کرده است. اوفک علاوه بر شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شبکه گسترده متشکل از ۳۹ شرکت پتروشیمی و عوامل فروش مستقر در خارج [از ایران] که زیرمجموعه آن هستند را نیز تحریم می‌کند. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های پتروشیمی زیرمجموعه آن چهل درصد از مجموع ظرفیت تولید پتروشیمی ایران را تشکیل می‌دهند و پنجاه درصد مجموع صادرات پتروشیمی ایران را در اختیار دارند.

وزیرخزانه داری آمریکا (درباره تحریم صنایع پتروشیمی ایران )

وزیرخزانه داری آمریکا
وزیرخزانه داری آمریکا

استیون تی. منوشن، وزیر خزانه‌داری، گفت: «قصد ما از هدف قرار دادن این شبکه جلوگیری از تامین مالی عناصر کلیدی بخش پتروشیمی ایران که از سپاه پاسداران حمایت می‌کنند، است. این اقدام هشداری است مبنی بر این که ما به هدف قرار دادن گروه‌های [شرکت‌های] نگهدار (هولدینگ) و شرکت‌های فعال در بخش پتروشیمی و بخش‌های دیگر، که به تامین مالی حیاتی سپاه پاسداران می‌پردازند، ادامه خواهیم داد.»

استیون تی. منوشن، وزیر خزانه‌داری پیش ازاین گفته بود:ما در حال هدف قرار دادن فعاليتهاي شريرانه رژیم ايران هستیم.

اودر كنفرانس ضد پولشويي و جرائم مالي انجمن صنعت اوراق بهادار و بازارهاي مالي گفت:‌رژیم ايران زمينه ديگري از نگراني بزرگ براي ماست. وما به افزايش فشار بر ناقضين حقوق بشر و عوامل فاسد در ايران ادامه ميدهيم.[۲]

معاون وزیر خزانه‌داری در امور مربوط به تروریسم و اطلاعات مالی (درباره تحریم صنایع پتروشیمی ایران )

سیگال مندلکر معاون وزیرخزانه داری آمریکا
سیگال مندلکر معاون وزیرخزانه داری آمریکا

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری در امور مربوط به تروریسم و اطلاعات مالی، گفت: «سپاه پاسداران به شکلی سازمان‌یافته به بخش‌های حساس اقتصاد ایران رخنه می‌کند تا همزمان با انباشتن خزانه‌های خود، به مجموعه‌ای از فعالیت‌های بدخواهانه دیگر بپردازد.»

سپاه پاسداران و شرکت‌های نگهدار (هولدینگ) عمده آن، از جمله بنیاد تعاون بسیج و خاتم الانبیاء، حضور عمده‌ای در بخش‌های بازرگانی و مالی ایران دارند، کسب‌وکارهای چندمیلیارد دلاری را کنترل می‌کنند، در زمینه صنایع دفاعی، ساختمانی، و هوانوردی، نفت، بانکداری، فلزات، خودروسازی، و معدن منافع گسترده اقتصادی را در اختیار دارند، و کسب‌و‌کارهای چند میلیارد دلاری را کنترل می‌کنند. منافع حاصل از این فعالیت‌ها از گستره کاملی از فعالیت‌های شریرانه سپاه پاسداران، از جمله گسترش جنگ‌افزارهای کشتار جمعی و ابزارهای به‌کار‌گیری آنها، حمایت از تروریسم، و موارد گوناگون نقض حقوق بشر در داخل و خارج این کشور، حمایت می‌کند.

وزارت نفت ایران در سال ۲۰۱۸ ده پروژه صنایع نفت و پتروشیمی به ارزش ۲۲ میلیارد دلار – معادل چهار برابر بودجه رسمی سپاه پاسداران – را به [قرارگاه سازندگی] خاتم الانبیاء سپاه پاسداران واگذار کرد. در اواخر سال ۲۰۱۶ وزیر نفت ایران از قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران خواست تا میزان سرمایه‌گذاری و حضور خود در صنایع نفت و پتروشیمی ایران را افزایش دهد.

سیگال مندلکر» معاون وزیر خزانه داری آمریکا پیش ازاین درسفری که به انگلیس داشت گفته بود:واشنگتن با دقت و سختگیری تمامی تحریم‌ها علیه ایران را اجرا خواهد کرد.[۳]

چشم انداز اقدام تحریم صنایع پتروشیمی ایران

چشم اندازاقدام تحریم صنایع پتروشیمی ایران

این اقدام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را به خاطر ارتباط آن با خاتم الانبیاء – بازوی اقتصادی سپاه پاسداران – و شبکه شرکت‌های عمده پتروشیمی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در سراسر ایران، و نیز زیرمجموعه‌ها و عوامل فروش آن که در خارج از کشور مستقر هستند را هدف قرار می‌دهد. این شبکه گسترده شرکت‌های پتروشیمی سودآورترین [گروه] نگهدار پتروشیمی ایران است. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس که شرکت مادر [این شبکه] محسوب می‌شود، قراردادهای سنگین مهندسی، تدارکات، و ساخت‌وساز را به [قرارگاه] خاتم الانبیاء سپاه پاسداران واگذار کرده و برای [این] شرکت خوشه‌ای اقتصادی سپاه پاسداران، که در سراسر صنایع عمده ایران گسترش یافته، صدها میلیون دلار درآمد ایجاد کرده است.

اوفک شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را به خاطر ارائه، یا تلاش برای ارائه، پشتیبانی مالی، مادی، فناوری، یا پشتیبانی‌های دیگر و یا ارائه کالا یا خدمات به، یا در حمایت از، خاتم الانبیاء، تحریم می‌کند. خاتم الانبیاء یک شخص [حقوقی] است که اموال یا منافع آن در اموال بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ – که اجازه می‌دهد بر گسترش‌دهندگان جنگ‌افزارهای کشتار جمعی و حامیان‌شان تحریم وضع شود – تحریم شده است.

زیرمجموعه های شرکت پتروشیمی که مورد تحریم قرار گرفته اند.

شرکت‌های زیر، شرکت‌های پتروشیمی مستقر در ایران زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس هستند که اوفک آنها را نیز بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ به خاطر قرار داشتن تحت تملک یا کنترل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تحریم می‌کند.

 • شرکت صنایع پتروشیمی اروند
 • شرکت پتروشیمی آب‌نیروی بندر امام
 • شرکت پتروشیمی بسپاران بندر امام
 • شرکت پتروشیمی فراورش بندر امام
 • شرکت پتروشیمی خوارزمی بندر امام
 • شرکت پتروشیمی کیمیا بندر امام
 • شرکت پتروشیمی بندر امام
 • شرکت پتروشیمی بوعلی سینا
 • شرکت پتروشیمی فجر
 • شرکت پتروشیمی هنگام
 • شرکت کود اوره هرمز
 • شرکت گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران
 • شرکت مدیریت توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران
 • شرکت پتروشیمی کارون
 • شرکت پتروشیمی خوزستان
 • شرکت کود اوره لردگان
 • شرکت پتروشیمی مبین
 • شرکت مدبران اقتصاد
 • شرکت پتروشیمی نوری
 • شرکت پتروشیمی پارس
 • شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد
 • شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس
 • شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج فارس
 • شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس (پی‌جی‌پی‌آی‌سی‌سی)
 • شرکت پالایش گاز فجر یادآوران خلیج فارس
 • شرکت مدیریت گسترش صنایع پتروشیمی
 • شرکت پتروشیمی راه‌آوران فنون
 • شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
 • شرکت پتروشیمی ارومیه
 • شرکت پتروشیمی همت
 • شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی
 • اوفک شرکت پتروشیمی ایلام، صنایع پلیمر گچساران، و صنایع پتروشیمی ده دشت را بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ به خاطر قرار داشتن تحت مالکیت یا کنترل شرکت گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران، تحریم می‌کند. شرکت گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران نیز خود به خاطر قرار داشتن تحت مالکیت یا کنترل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس تحریم شده است. شرکت پتروشیمی بروجن نیز به عنوان شرکتی که شرکت گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران، صنایع پتروشیمی ده دشت، و شرکت مدبران اقتصاد در آن سهم دارند، شناسایی [تحریم] شده است.
 • افزون بر این،  شرکت ان‌پی‌سی اینترنشنال مستقر در بریتانیا و شرکت ان‌پی‌سی الاینس مستقر در فیلیپین نیز توسط اوفک بر مبنای فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ به خاطر قرار داشتن تحت مالکیت یا کنترل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس تحریم می شوند. اوفک همچنین دو نهاد مستقر در امارات متحده عربی را که به عنوان عوامل فروش شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و زیرمجموعه‌های آن عمل کرده‌اند، تحریم می‌کند. شرکت پتروشیمی اقیانوس اطلس نیز به خاطر ارائه، یا تلاش برای ارائه، پشتیبانی مالی، مادی، فناوری، یا پشتیبانی‌های دیگر و یا ارائه کالا یا خدمات به، یا در حمایت از، شرکت پتروشیمی ایلام، تحریم می‌شود. شرکت نغمه اف‌زی‌ای به خاطر اقدام برای یا از جانب شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس تحریم می‌شود.

تاثیر جهانی تحریم صنایع پتروشیمی ایران

شماری از نهادهایی که تحریم شده‌اند، صادرکننده محصولات هستند و با شرکت‌هایی در سراسر جهان روابط شناخته شده بازرگانی دارند. شرکت‌های بین‌المللی که به مشارکت با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و زیرمجموعه‌ها و عوامل فروش تحریم شده آن ادامه دهند، خودشان نیز در معرض تحریم‌های ایالات متحده قرار خواهند گرفت. وزارت خزانه‌داری به شرکت‌های بین‌المللی توصیه می‌کند که به منظور پرهیز از پرداختن به فعالیت‌های قابل تحریم با نهادهایی که از فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران حمایت می‌کنند، از انجام بررسی‌های لازم اطمینان حاصل نمایند.

پیامد‌های تحریم‌ صنایع پتروشیمی ایران

از تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۸ خرید، تهیه، فروش، انتقال، یا بازاریابی برای فرآورده‌های پتروشیمی ایران بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۸۴۶ قابل تحریم بوده است. همچنین ارائه یا تمدید آگاهانه بیمه برای نقل و انتقال فراورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران قابل تحریم است. دولت ایالات متحده می‌خواهد این تحریم‌ها را با شدت اعمال کند تا از کسب درآمد توسط ایران برای حمایت از فعالیت‌های ویرانگرانه و بی‌ثبات کننده آن در سراسر جهان، جلوگیری نماید.

در نتیجه این اقدام ، همه دارایی‌ها و منافع در دارایی‌های این نهادها که در ایالات متحده و یا تحت تملک یا کنترل اشخاص [حقیقی و حقوقی] ایالات متحده‌ای هستند، باید مسدود شده و به اوفک گزارش شوند. مقررات اوفک به طور کلی هر گونه داد و ستد توسط اشخاص [حقیقی و حقوقی] ایالات متحده‌ای یا در خاک ایالات متحده (یا به صورت ترانزیت) که با هر گونه اموال یا منافع در اموال اشخاص مسدود یا تحریم شده مرتبط باشد را ممنوع کرده است.

افزون بر این، افرادی که به تراکنش‌های خاص با نهادهایی که امروز تحریم شده‌اند بپردازند ممکن است خودشان نیز در معرض تحریم قرار گیرند. افزون بر این، هر نهاد مالی خارجی که آگاهانه یک تراکنش مالی چشمگیر را تسهیل کند، و یا خدمات مالی چشمگیری را به نهادهایی که در ارتباط با گسترش جنگ‌افزارهای کشتار جمعی ایران تحریم شده‌اند، یا هر شخص [حقیقی و حقوقی] ایرانی که در فهرست اتباع به طور ویژه تعیین شده و افراد مسدود شده اوفک قرار دارند، ارائه دهد، ممکن است در رابطه با حساب‌های مربوطه یا حساب‌‌های ویژه پرداخت [وجه] مورد تحریم‌های ایالات متحده قرار گیرند.

منابع