تظاهرات بروکسل

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تظاهرات ایرانیان در بروکسل
تظاهرات ایرانیان در بروکسل.jpg
در مقابل اتحادیه اروپا
تاریخ۱۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-06-۱۵) – ۹ ژوئیه ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-07-۰۹)
مکاناتحادیه اروپا
هدف‌هاتغییر در ایران - دموکراسی برای ایران ـ حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت به عنوان آلترناتیو رژیم ایران
روش‌هاسخنرانی و تجمع ـ راهپیمایی
وضعیتتظاهرات پس از تجمع و راهپیمایی به پایان رسید


تظاهرات بروکسل تظاهراتی است که در تاریخ شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸( ۱۵ ژوئن ۲۰۱۷ ) در شهر بروکسل بلژیک توسط سازمان مجاهدین خلق ایران و هواداران شورای ملی مقاومت ایران با هدف همبستگی با قیام و مقاومت مردم ایران برگزار شد. هر ساله در این ایام گردهمایی بزرگی توسط سازمان مجاهدین در پاریس برگزار می‌شد، اما امسال بنا به فراخوان مسعود رجوی مسئول شورای ملی مقاومت ایران این گردهمایی سالانه که سال‌هاست به اسم «کهکشان ایرانیان» شناخته می‌شود، به‌صورت سلسله تظاهراتی در شهرهای بزرگ در سراسر اروپا برگزار شد که تظاهرات بروکسل اولین آن بود.

در تظاهرات بروکسل، پیام ویدئویی مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت پخش گردید. مریم رجوی در پیام خود ضمن درود به حاضران و تمامی مردم ایران گفت:

«در رأس حکومت، عمامه سفید، تقصیرات را به گردن عمامه سیاه می‌اندازد و از او اختیارات بیشتر طلب می‌کند. پاسخ عمامه سیاه ولایت هم این است که زمینه را برای دولت تک پایه حزب‌اللهی آماده کنید.

اما برای مردم ایران عمامه سیاه و عمامه سفید فرقی ندارد و سرنگونی تمامیت رژیم را می‌خواهند ...».

در این مراسم مریم رجوی خواهان به‌رسمیت شناخته شدن مقاومت ایران از سوی کشورهای جهان شد.

در تظاهرات بروکسل شماری از شخصیت‌های سیاسی نامدار حامی شورای ملی مقاومت ایران نیز شرکت داشتند از جمله: استرون استیونسون، آلخو ویدال کوادراس، اینگرید بتانکور، جولیو ترتزی، پروفسور اریک داوید، پائولو کازاکا، هیثم مالح و شماری از نمایندگان پارلمان بلژیک و نمایندگان پارلمان اروپا.

در تظاهرات بروکسل همچنین شماری از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی و اعضای شورای ملی مقاومت ایران در محل حضور داشتند و شماری از آنها نیز سخنانی ایراد کردند. در پایان، این تظاهرات به صورت راهپیمایی ادامه پیدا کرد.

تظاهرات ایرانیان در بروکسل در رسانه‌های جهان بازتاب داشت، از جمله این تظاهرات در آژانس خبرگزاری پرتغال، آژانس خبری عکس اروپا (ای پی آ)،‌ گتی ایمیج، بروکسل تایمز، شبکه‌های اجتماعی، توئیتر و بسیاری از رسانه‌های عربی و اروپایی از جمله سایت رادیو فرانسه و العربیه و غیره انعکاس یافت

محتویات

پیشینه تظاهرات بروکسل

همه ساله در این روزها، گردهمایی سالانه مجاهدین در پاریس برگزار می‌شد، تا به‌حال ۱۵ گردهمایی از این دست برگزار شده که مناسبت آن در سالگرد ۳۰ خرداد و یادبود شهدا و زندانیان سیاسی و حمله پلیس فرانسه به مقر شورای ملی مقاومت در اورسورواز در شمال پاریس در سال ۲۰۰۳ بوده است. این گردهمایی در طول سالیان به بزرگترین گردهمایی مخالفان حکومت ایران تبدیل شده. امسال بنا به درخواست آقای مسعود رجوی قرار شد به شکل تظاهرات برگزار شود.

متن پیام و درخواست مسعود رجوی از ایرانیان برای برگزاری تظاهرا ت در شهرهای مختلف

سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران، ۱۹فروردین ۱۳۹۸- مسعود رجوی - پیام شماره ۱۲:

«از هموطنان، از مشتاقان آزادی ایران و یاران شورشگر و اشرف‌نشان در کشورهای مختلف درخواست می‌کنم اگر قبول افتد، امسال گردهمایی سالانه مقاومت را به موازات اعتراضات مردم‌مان در داخل ایران، به تظاهرات در خیابان‌ها، در شهرها و مکانها در شرایط و زمانی که مناسب می‌بینند، بکشانند. بگذارید امسال سیل خروشانی از ایرانیان جاری شود. تجربه‌های پاریس، ورشو، مونیخ، واشنگتن و لندن گویا و شایان تقدیر است.در همه جا صدای رسای مردم ایران و ارتش آزادی‌ستان باشید».[۱]

تظاهرات بروکسل

تظاهرات بروکسل ـ سخنرانی ها
تظاهرات بروکسل ـ سخنرانی ها

در آستانه سی خرداد عید و سرآغاز مقاومت انقلابی روز شهیدان و زندانیان سیاسی و سالروز تأسیس ارتش آزادیبخش ملی، ایرانیان هوادارمقاومت بعد ازظهر شنبه ۲۵خرداد-۱۵ژوئن اولین گردهمایی و تظاهرات خود را در بروکسل مقر اتحادیه اروپا برپا کردند. تجمع و تظاهرات با شور و خروش ایرانیان در میدان شومان بروکسل در برابر مقر اتحادیه اروپا برگزار شد.

در قسمتی از تظاهرات بروکسل، پیام ویدئویی مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت نمایش داده شد.

در تظاهرات بروکسل شرکت‌کنندگان و سخنرانان سرکوب و پایمال کردن حق حاکمیت مردم ایران توسط ولایت فقیه، نقض حقوق بشر،ماجراجویی‌های تروریستی، جنگ‌افروزی در منطقه برنامه‌های اتمی و موشکی این رژیم قرون‌وسطایی را محکوم و حمایت خود را از جانشین دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران یعنی شورای ملی مقاومت ایران ابراز کردند. خانمگیسو شاکری، ضمن اجرای برنامه هنری خود در سخنانی پرشور ضمن به آتش کشیدن عکس سران جمهوری اسلامی گفت: ما همراه با کانونهای شورشی عزم جزم کرده‌ایم تا شعله آتش تغییر را تا سرنگونی تام و تمام این جانیان برافروخته نگهداریم. با شما و تمام جان‌باختگان راه آزادی عهدی می‌بندیم که بی‌وقفه و آشتی ناپذیر به مبارزه ادامه دهیم.

سپس صفوف راهپیمایی و تظاهرات در خیابانهای پایتخت بلژیک به حرکت در آمد و صدای آزادیخواهی و عزم خلل‌ناپذیر مردم ایران را برای به زیر کشیدن دیکتاتوری تروریستی و برقراری دموکراسی و حاکمیت مردیم طنین‌انداز کرد. [۲]

پیام مریم رجوی به تظاهرات بروکسل
پیام مریم رجوی به تظاهرات بروکسل

پیام ویدئویی خانم مریم رجوی به تظاهرات بروکسل

مریم رجوی برای تظاهرات بروکسل یک پیام ویدئویی فرستاد که در قسمتی از برنامه پخش شد مریم رجوی گفت:

«هموطنان عزیز

ایرانیانی که برای آزادی ایران بی‌تاب هستید

اشرف نشان‌ها و یاران مقاومت

به شما که در این لحظه صدای یک ملت ستمدیده، تحت سرکوب،

و غارت شده، اما بپا خاسته هستید، درود می‌فرستم.

همچنین به شخصیت‌ها و دوستان و حامیان دیرین مقاومت مردم ایران، و مدافعان حقوق‌بشر که از کشورهای مختلف اروپایی و عربی در کنار شما حضور دارند، درود می‌فرستم.

در آستانه ۳۰خرداد: سرفصل مقاومت تاریخی برای آزادی و دستیابی به حاکمیت مردم در برابر حاکمیت و سلطنت مطلقه آخوندی، روز شهیدان و زندانیان سیاسی و سالروز تأسیس ارتش آزادیبخش ملی،اجتماع امروز شما شعله‌های فروزان امید است؛تجسم شرف و وجدان ملی است و پرچم زنده و پرافتخاری است که مظهر پایداری در برابر یک رژیم سفاک و ارتجاعی است و هم مظهر آینده پرشکوهی است که به‌سوی آن در حرکتیم.

آزادی به‌دست نمی‌آید؛ مگر آن‌که صفی از زنان و مردان از خود گذشته‌، با عزمی استوار و بدون چشمداشت به‌‌هر‌گونه منفعت شخصی پای آن بایستند و مقاومت کنند.

درود بر زنان و مردان شجاعی که در کانون‌های شورشی و شوراهای مردمی مقاومت، این صف را در سراسر ایران تشکیل داده‌اند و افتخار بر شما که این صف را در قلب اروپا و در مقابل اتحادیه اروپا در بروکسل امتداد داده‌اید.خواست مردم ایران، سرنگونی تمامیت رژیم [است].

هموطنان عزیز،

رژیم پوسیده ولایت فقیه در محاصره یک جامعه به‌شدت معترض و به‌ستوه آمده است.

کار به آنجا رسیده که مانند اواخر رژیم شاه، نمایندگان مجلس ارتجاع، پشت سر هم در مجلس همین رژیم «زنگ خطر» را به صدا در می‌آورند و نسبت به فاجعه‌یی که در تقدیر رژیمشان است، هشدار می‌دهند.

بی‌تعارف به رئیس‌جمهور همین رژیم می‌گویند اگر راست می‌گویی فقط یک ماه در «خورد و خوراک» مثل مردم زندگی کن تا ببینیم می‌توانی دوام بیاوری؟!

آخوند روحانی و وزرایش هم می‌گویند که در چهل سال گذشته اوضاع رژیم هیچ‌گاه به‌ این وخامت نبوده است.

در رأس حکومت، عمامه سفید، تقصیرات را به گردن عمامه سیاه می‌اندازد و از او اختیارات بیشتر طلب می‌کند. پاسخ عمامه سیاه ولایت هم این است که زمینه را برای دولت تک پایه حزب‌اللهی آماده کنید.

اما برای مردم ایران عمامه سیاه و عمامه سفید فرقی ندارد و سرنگونی تمامیت رژیم را می‌خواهند و فریاد می‌کشند که دشمن ما همین‌جاست.

حال اگر کسی می‌تواند،‌ رفتار فاشیسم دینی و ولایت فقیه را تغییر بدهد، به‌شرط این‌که حقوق‌بشر و حق حاکمیت مردم ایران قربانی نشود، ما به‌غایت استقبال می‌کنیم و می‌گوییم هر اندازه که می‌توانید رفتار این رژیم را تغییر بدهید.

هموطنان عزیز،

قطب‌بندی بین رژیم و ضد رژیم، هر قدر به پایان این رژیم نزدیک می‌شویم، برجسته‌تر می‌شود.

محافل طرفدار همین رژیم و کسانی که در ادامه همین رژیم منفعت دارند، به بهانه نگرانی از وقوع جنگ، امتیاز دادن به‌رژیم و استمالت از قاتلان حاکم بر ایران را تبلیغ می‌کنند.

به‌قول مسعود رجوی، دلواپسان نظام، همیشه بر سر بزنگاه‌ها ما را از خطر جنگ پرهیز می‌دهند «در حالی‌که تهدید آمریکا و جامعه بین‌المللی در رابطه با رژیم آخوندها نه‌جنگ است».

و «بنا بر ۴دهه تجربه، تهدید، باز هم کوتاه‌آمدن و نکوبیدن سر مار به سنگ است. ایران بدون این، آزاد نمی‌شود- یعنی بدون سرنگونی این رژیم که تنها وظیفه مردم و مقاومت ایران است. بنابراین - حق مردم ایران برای مقاومت و سرنگونی باید به‌رسمیت شناخته شود».

راهکار رژیم برای حفظ خودش در بحران مرگبار سرنگونی، شیطان‌سازی از مجاهدین و مقاومت ایران به‌عنوان خطر اصلی است که به تروریسم راه می‌برد.

با شیطان‌سازی باید میز را طوری چید تا نتیجه گرفت که همین رژیم بهتر است و مردم ایران سزاوار همین رژیم هستند. باید به‌همین رژیم تن بدهند و بسوزند و بسازند.

 توطئه‌های تروریستی در کشورهای اروپایی و بمب‌گذاری رژیم در آلبانی و فرانسه،‌ همچنین دستگیری مزدوران و اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم و اخراج چهار دیپلمات-تروریست دیگر در یک‌سال گذشته،‌ اثبات افشاگری‌های مکرر مقاومت ایران بود که سفارت‌خانه‌های این رژیم در اروپا مراکز طراحی و اجرای توطئه‌های جنایتکارانه است.

ما خواستار محاکمه هر چه سریع‌تر دیپلمات تروریست دستگیر شده در بلژیک هستیم. این حق پناهندگان ایرانی است که از جزییات توطئه‌های تروریستی آخوندها در خارج کشور مطلع باشند و لازمه ممانعت از تکرار چنین حوادثی است.

اتحادیه اروپا را فرا می‌خوانیم که دیکتاتوری دینی حاکم بر ایران را مورد تحریم‌های همه‌جانبه قرار دهد و سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد. مزدوران بایستی محاکمه و مجازات و اخراج شوند.

سران این رژیم باید در دادگاه بین‌المللی پاسخگوی جنایت‌هایشان در حق مردم ایران و به‌ویژه قتل‌عام زندانیان سیاسی باشند.

یاران شورشگر و اشرف‌نشان،

اوضاع حساس کنونی و تضعیف فزاینده حکومت آخوندی، مسئولیت سنگینی متوجه یکایک ما می‌کند. بی‌تردید رژیم حاکم در برابر مقاومت و قیام ملت ما و ارتش بزرگ آزادی دوام نمی‌آورد.

سلام بر آزادی

درود بر همه شما

درود بر مجاهد کبیر رضا رضایی در سالروز شهادتش در دیکتاتوری دست‌نشانده سلطنتی در ۲۵خرداد ۱۳۵۲ [۳]

جوانان در تظاهرات بروکسل
جوانان در تظاهرات بروکسل

شخصیتها و سیاستمداران شرکت کننده در تظاهرات بروکسل

شخصیتهای مختلف در تظاهرات بروکسل شرکت و سخنرانی کردند از جمله: استرون استیونسون، مارک دمس مارکر نماینده پارلمان بلژیک، دکتر آلخو ویدال کوادراس رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت، خانم فرانسواز اسکپمنز نماینده پارلمان بلژیک، جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا، اینگرید بتانکور، پروفسور اریک داوید، کارشناس حقوق بین‌الملل در بروکسل، سروناز چیت ساز، هیثم مالح از رهبران اپوزیسیون سوریه، زینت میرهاشمی، پیرگالآنت عضو پیشین سنای بلژیک، گیسو شاکری، محمد سیدمحدثین، ژان پیر برار – نماینده پیشین مجلس ملی فرانسه، پائولو کازاکا، سیلوی فاسیه شهردار پیشین لوپن، محمود نوبری، سروش ابوطالبی، رها حشمتی خواه.[۴]

برخی سخنان شخصیت‌های سخنران در این تظاهرات چنین بود:

استرون استیونسون :

ما با یک رژیم جنایتکار طرف هستیم. ملاها وزارت اطلاعات و امنیت خود را علیه اپوزیسیون این رژیم شیطانی بسیج کرده‌اند آنها هزاران دلار صرف بسیج های دروغ‌پراکنی علیه مجاهدین در آلبانی کرده‌اند. پیام ما به همه آنها یی که در اروپا با این رژیم مماشات می‌کنند این است که «بیدار شوید».

مارک دمس مارکر نماینده پارلمان بلژیک:

شما حامیان مریم رجوی، حامیان دموکراسی و آزادی در ایران هستید.ما چندین بار خانم رجوی را به پارلمان اروپا دعوت کرده‌ایم. ما همه در حمایت از یک ایران آزاد و دموکراتیک متحد هستیم.در چند سال گذشته شاهد بودیم که سیاست مماشات نتیجه برعکس داد. ما خواهان اخراج دیپلمات تروریستهای رژیم ایران هستم. ما خواستار نام گذاری تروریستی سپاه پاسداران و اطلاعات آخوندی هستیم.

دکتر آلخو ویدال کوادراس رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت :

 افراد اشرف ۱، و بعد در اشرف۲ و حال در اشرف۳ مایه انگیزش برای همه ما هستند. الگوی ما هستند. مبارزه و فداکاری آنها برای یک ایران آزاد به زندگی همه ما از جمله من، معنای جدیدی داده است.

از این فرصت استفاده می‌کنم برای درود فرستادن به مسعود رجوی، رهبر تاریخی سازمان مجاهدین خلق ایران. او را هرگز ندیده‌ام. ولی آرزوی من این است که روزی او را در ایران آزاد ببینم.

خانم فرانسواز اسکپمنز نماینده پارلمان بلژیک در تظاهرات:

امروز روز مهمی برای ما در حمایت از شما و رهبر گرانقدرتان، مریم رجوی است.من خیلی خوشحالم که می‌بینم زنان نقش مهمی در جنبش شما دارند. این رمز موفقیت شماست. من منتظر روزی هستم که به همراه شما ایران آزاد را ببینم.

جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا:

وقایعی که امروز در خلیج‌فارس اتفاق می‌افتد این را بسیار ضروری کرده است که ما امروز در اینجا جمع شویم و از ارزشهایی دفاع کنیم که شما نماینده آن هستید.در ایران آلترناتیوی وجود دارد که تمام مشخصه‌های یک آلترنایتو معتبر را داراست. پایگاه اجتماعی، رهبری ذیصلاح، یک مقاومت سازنیافته، یک طرح مشخص برای فردا. همه اینها در شورای ملی مقاومت ایران و در طرح‌های خانم مریم رجوی جمع شده‌اند.

اینگرید بتانکورکاندیدای پیشین ریاست جمهوری در کلمبیا:

آنچه که خطرناک است، رویارویی با رژیم ایران نیست. خطرناک این است که در برابرش نایستیم.

مردان و زنان بیگناه در ایران کشته می‌شوند چون به خود جرأت داده‌اند که در برابر مرتجعان بایستند.

خطرناک این است که عدالت ما جرأت نداشته باشد در برابر کسانی که پشت توطئه تروریستی علیه گردهمایی ایران آزاد پاریس بودند بایستد.خطرناک این است که بترسیم از حقوق و آزادیهایمان دفاع کنیم.ما می‌خواهیم یک سیاست قاطع برای پایان بخشیدن به رژیم حاکم بر ایران در پیش گرفته شود.

پروفسور اریک داوید، کارشناس حقوق بین‌الملل در بروکسل:

امروز با دیدن شما و این‌همه نظم و انضباط و سازماندهی چشمگیر، بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم. این نشان می‌دهد که روزی که شما در ایران به قدرت برسید به شایستگی همین ارزشها را جاری و ساری می‌کنید و به حق واقعی خود رسیده‌اید.

سروناز چیت ساز مسئول کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران:

با شما و همه حامیان مقاومت ایران و در همبستگی با قیام مردم ایران و کانون‌های شورشی اعلام می‌کنیم که اتحادیه اروپا باید نقض حقوق‌بشر در ایران را محکوم کند و به فراخوان مریم رجوی مبنی بر تشکیل یک هیأت بین‌المللی برای بازدید از زندانها و زندانیان سیاسی پاسخ مثبت بدهد.

هیثم مالح از رهبران اپوزیسیون سوریه

ما بیش از یک میلیون شهید داریم. پنجاه هزار زن در زندانهای سوریه هستند.در ایران یک انقلاب مردمی علیه این رژیم جریان دارد. از این رو همه شما را فرامی‌خوانم که برای سرنگونی این رژیم متحد شویم. با پایان این رژیم، فاشیسم در منطقه پایان خواهد یافت.

زینت میرهاشمی سردبیر نشریه نبرد خلق

ما دیگر صدای بی‌صدایان نیستیم.سرنگونی و تغییر این رژیم برعهده مردم ایران و مقاومت مردم ایران است.

کاک بابا شیخ حسینی دبیرکل سازمان خبات کردستان ایران

می‌خواهیم بار دیگر پیام خودمان را به رژیم آخوندی و همه کشورهای جهان برسانیم که تا سرنگونی حکومت آخوندی و برقراری دموکراسی و جمهوری بر اساس جدایی دین از دولت از پا نخواهیم نشست. ما خواستاریم که جامعه جهانی مقاومت مشروع مردم ایران را به رسیمت بشناسد.

پیرگالآنت عضو پیشین سنای بلژیک

ما امروز اینجا در بروکسل هستیم تا به کمیسیون اروپا و اتحادیه اروپا و همه ارگانهای اروپایی بگوییم که باید بر مبنای اصول اتحادیه اروپا اقدام کرد و از مقاومت در برابر رژیم آ‌خوندها حمایت کرد.

پارلمان جدید اروپا در کنار مقاومت می‌ایستد. ما در کنار شما هستیم. چون ما هم مثل شما معتقدیم که راه‌حل، سرنگونی تام و تمام رژیم حاکم بر ایران است.مردم ایران استادان دموکراسی هستند.

گیسو شاکری خواننده و شاعر

گیسو شاکری، ضمن اجرای برنامه هنری خود در سخنانی پرشور ضمن به آتش کشیدن عکس سران رژیم گفت:ما همراه با کانونهای شورشی عزم جزم کرده‌ایم تا شعله آتش تغییر را تا سرنگونی تام و تمام این جانیان برافروخته نگهداریم.

محمد سیدمحدثین مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران

رژیم ضدبشری آخوندی در فاز نهایی خود به‌سر می‌برد، در حالی‌که در استیصال و در بن‌بست کامل است، به حرکات دیوانه‌وار مانند انفجار کشتی‌ها روی آورده و موشک‌پرانی می‌کند، ما با قدمهای استوار و محکم، با اراده‌ای آهنین و پولادین، برای کارزار بزرگ سرنگونی قدم بر می‌داریم.

ژان پیر برار – نماینده پیشین مجلس ملی فرانسه

دوستان عزیز، برعهده ماست که این روز زیبای همبستگی را به پایان ببریم. به شما درود می‌فرستم، به همه شما زنان و مردان که وارثان ارزش‌های جهان‌شمول انقلاب فرانسه هستید: آزادی، برابری، برادری.

 

پائولو کازاکا نماینده پیشین پارلمان اروپا

فقط یک سیاست برای مقابله با آخوندها وجود دارد و این سیاست قرار دادن همه آنها در لیست تروریستی است. هم سرویس‌های امنیتی و هم سپاه پاسداران رژیم ایران همگی باید در آن لیست قرار بگیرند. ما باید با آنها در همه‌جا در خارج و در داخل ایران مقابله کنیم؛ و باید از اساس فهم کنیم که تنها راه متوقف‌کردن آنها، حمایت از مردم ایران در مبارزه‌اش برای آزادی و دموکراسی است.  

خانم سیلوی فاسیه شهردار پیشین شهر لوپن در فرانسه

زنان ایرانی در خط مقدم مبارزه هستند. هیچ تظاهراتی نیست که بدون حضور زنان برپا شود. آنها هدف اصلی سرکوبگری رژیم آخوندها هستند.  

محمود نوبری از انجمن پناهندگان ایرانی در بلژیک

ما افتخار داریم که از طرف جوامع ایرانی کشور هایبنلوکس از حضور گرم و پرشور همه شما عزیزان در این تظاهرات تشکر کنیم.

سروش ابوطالبی از انجمن دانشجویان دموکراتیک

سروش ابوطالبی هستم از کمیته جوانانی که به برگزاری این تظاهرات کمک کردند. ما امروز گردهم آمده‌ایم تا از ارزش‌هایی دفاع کنیم که مربوط به همه ماست. سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات رژیم اصلی‌ترین ارگانهای سرکوب آن هستند. ما همواره گفته‌ایم نباید حقوق‌بشر را فدای منافع اقتصادی کرد. 

رها حشمتی خواه سخنگوی انجمن جوانان هلند

در کشور من ایران، زنان و دختران بیش از همه سرکوب می‌شوند. همین زنان و دختران هستند که حرف آخر را خواهند زد. چون آنها موتور محرک برای سرنگونی این رژیم هستند. ما باید از اتحادیه اروپا بخواهیم تا سیاست استمالت خود را با رژیم ایران متوقف کند و رسماً حق مشروع مردم ایران و مقاومت آن‌را برای سرنگونی این رژیم به‌رسمیت بشناسد. [۵]

انعکاسات تظاهرات بروکسل در رسانه‌های بین‌المللی

یک زن ایرانی در تظاهرات بروکسل خواهان تغییر است
یک زن ایرانی در تظاهرات بروکسل خواهان تغییر است

رسانه‌های بین المللی این تظاهرات را به‌شکل گسترده‌ای بازتاب کردند. از جمله این انعکاسات عبارتند از :

تلویزیون و.ار.ت. بلژیک

تلویزیون و.ار.ت. بلژیک : اپوزیسیون ایران در بروکسل در مقابل مقر اتحادیه اروپا تظاهراتی را برگزار کرد. این تلویزیون قسمتی ازمصاحبه خود با شاهین قبادی را پخش کرد که گفت: ما خواهان آن هستیم که اروپا به سیاست فاجعه‌بار استمالت پایان بدهد. خواهان آن هستیم که تحریم‌های سخت و جامعی را علیه این رژیم مذهبی اعمال کنند....

این تلویزیون در ادامه  افزود: «ایرانیان در بروکسل علیه رژیم حاکم بر کشورشان تظاهرات کرده و گفتند: «ما از مقاومت ایران حمایت می‌کنیم و خواهان یک ایران آزاد هستیم».

تظاهر کنندگان با این تظاهرات در بروکسل خواهان ابراز حمایت از مردم ایران بودند... این تظاهرات از حمایت شخصیت‌های سیاسی مختلف برخوردار شد. یکی از آنها اینگرید بتانکور بود... که گفت: «‌آنچه خطرناک است مخالفت با رژیم آخوندها نیست، بلکه زانو زدن در برابر آنها خطرناک است».

بروز بلژیک

بروز Bruzz بلژیک: تظاهرات در بروکسل علیه رژیم ایران؛ (تظاهر کنندگان گفتند): «کشور ما به‌مدت ۴۰سال به‌ گروگان‌گرفته‌ شده است».

شورای ملی مقاومت ایران... (تظاهراتی) را در میدان شومن... برگزار کرد. همراه با بخش گسترده‌یی از جامعه ایرانیان در بروکسل، (این شورا) وضعیت در (ایران) را محکوم کرد.[۶]

تلویزیون اسکای نیوز ۱۶ژوئن۲۰۱۹

تلویزیون اسکای نیوز۱۶ژوئن۲۰۱۹ـ اپوزیسیون ایران از بلژیک، اروپایی‌ها را به اعمال تحریم علیه رژیم ایران فراخواند.

از اروپا که رژیم ایران طوق نجات توافق اتمی و اقتصادٍ‌‌فلجش را در آن می‌بیند، بار دیگر فریاد اپوزیسیون ایران شنیده می‌شود؛ خواست مقاومت ایران سرنگونی این رژیم است و این‌که آمران و عاملان (جنایتها) محاکمه شوند و وزرات اطلاعات و سپاه پاسداران به‌عنوان گروه‌های تروریستی لیست‌گذاری شوند.

رژیم ایران طبق معمول با فرار به جلو تلاش دارد به مسئولیت خود در قبال بحران‌های اقتصادی اقرار نکند و آنها را به گردن تحریم‌ها بیندازد. اما به‌نظر می‌رسد این استراتژی فایده‌یی ندارد و دلیل آن اعتراضات مستمر (در داخل ایران) است.[۷]

تلویزیون الاخباریه – ۲۶خرداد ۱۳۹۸

اپوزیسیون ایران تظاهراتی در بروکسل در مرکز نهادهای اروپایی برگزار کرد تا خطر رژیم ایران برای امنیت و صلح جهانی را -که حوادث اخیر تنگه هرمز جای شکی در مورد آن باقی نگذاشته- به گوش تصمیم‌گیرندگان اروپایی برساند.

در این تظاهرات حقوقدانان و نمایندگان پارلمان و دیگر حامیان مقاومت ایران در سخنرانی هایشان، از مبارزه مردم ایران برای سرنگونی رژیم ولایت‌فقیه حمایت کردند.

محمد محدثین (گفت):‌ پیام این تظاهرات واضح است: رژیم ایران باید سرنگون شود. مردم و جامعه ایران در وضعیت انفجاری قرار دارند.

خانم مریم رجوی (در پیامی به تظاهرات بروکسل) از کشورهای اروپایی خواستار اعمال تحریم‌های فراگیر علیه رژیم تروریستی (حاکم بر) تهران و گنجاندن وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در لیست تروریستی شد. وی همچنین خواستار ارجاع (پرونده) سران رژیم ایران به دادگاههای بین‌المللی به‌خاطر جنایت‌هایشان علیه مردم ایران شد.

اپوزیسیون ایران تظاهراتی را در بروکسل در مرکز نهادهای اروپایی ترتیب داد تا به این ترتیب صدای خود را به تصمیم گیرندگان اروپایی برساند و آنها پیش از فوت وقت تهدیدات این رژیم علیه امنیت همسایگانش و امنیت و صلح جهانی را درک کنند.[۸]

سایت هرالد - 20 ژوئن 2019

رادیو بین المللی فرانسه یك گزارش از تظاهرات بروكسل پخش  کرد و بر این نکته تاکید كرد كه معترضین خواستار تغییر دموكراتیك در ایران و حمایت قاطع از سوی رهبران جامعه بین المللی شدند.

به‌رغم درخواستهای روشن معترضان، این تظاهرات قدرت سازماندی شورای ملی مقامت، آلترناتیو مشروع آخوندهای حاکم بر این را به نمایش گذاشت. تظاهرات بروکسل در روز 15ژوئن برگزار شد.

سایت یورو آسیا - 20 ژوئن 2019 نظریه - استرون استیونسون

همزمان با افزایش تنشها در خلیج عمان و رفتار شرورانه رژیم ایران با حمله به نفتکشها، چهار هزار معترض ایرانی در مرکز بروکسل جمع شدند و خواستار تغییر رژیم شدند.[۹]

لایو لیك 17 ژوئن 2019

تلویزیون لایو لیک گزارش مشروحی از این تظاهرات پخش کرد که در قسمتی از آن آمده است: «روز شنبه ۲۵ خرداد/ 15 ژوئن 2017 حامیان گروه اپوزیسیون ایران (سازمان مجاهدین خلق ایران) در میدان "شومان" بروکسل تجمع بزرگی برگزار کردند که این تظاهرات پوشش گسترده رسانه‌ای بدست آورد. بنا به گفته سازمانده‌ندگان در بروکسل این اولین بار بود که اپوزیسیون ایران موجی از اعتراضات اصلی را در پایتخت‌های عمده غرب براه انداخت.در اعتراضات در بروکسل مدعوین برای جمعیت سخنرانی کردند که اعضای اروپایی پارلمان بلژیک را شامل می شدند. »[۱۰]

منابع

  1. سایت مجاهد ـ شنبه ۱۵ژوئن ۲۰۱۹ - ۲۵خرداد ۱۳۹۸
  2. سایت مجاهد: تظاهرات در بروکسل – مقر اتحادیه اروپا - همبستگی با قیام و مقاومت مردم ایران
  3. (۳) پیام به تظاهرات ایرانیان در مقابل اتحادیه اروپا – بروکسل - سایت مجاهد
  4. سخنرانی‌ها شخصیتها و نمایندگان جوامع ایرانی در تظاهرات ایرانیان در بروکسل ـ ۲۵خرداد۱۳۹۸ ـ سایت مجاهد
  5. تظاهرات در بروکسل – مقر اتحادیه اروپا - همبستگی با قیام و مقاومت مردم ایران - سایت مجاهد
  6. بروز بلژیک ـ ۲۶ خرداد ۹۸
  7. تلویزیون اسکای نیوز ۱۶ژوئن۲۰۱۹
  8. تلویزیون الاخباریه – ۲۶خرداد ۱۳۹۸
  9. سایت هرالد - 20 ژوئن 2019
  10. لایو لیك 17 ژوئن 2019