تظاهرات کازرون

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کازرون
مناظر طبیعی کازرون.jpg
کشور ایران
استانفارس
شهرستانکازرون
مردم
جمعیت۹۶۶۸۳
رشد جمعیت۲٫۳ دهم درصد
تراکم جمعیت۴۲ نفر بر کیلومتر مربع نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت۲۵۷۰ هکتار
ارتفاع از سطح دریا۸۶۰ متر
میانگین دمای سالانه۲۱/۷۸
میانگین بارش سالانه۵۲۲ میلی‌لیتر
روزهای یخبندان سالانه۱۵
اطلاعات شهری
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامیحسین رضازاده
شهردارعلی باقری
پیش‌شماره تلفنی۰۷۱۴
وبگاهhttp://kazeroon.ir/
شناسهٔ ملی خودرو ایران

تظاهرات کازرون به سلسله تظاهرات گسترده‌ای گفته می‌شود که در ابتدا به دنبال طرح تقسیم این شهرستان آغاز شد. به دنبال طرح تقسیم شهرستان کازرون در استان فارس، اعتراضات گسترده‌ای در این شهر شکل گرفت.در پی این تظاهرات تعداد زیادی کشته ومجروح و دستگیر شدند.

این طرح که مورد پسند مردم نبود و باعث جداسازی کازرون می‌شد بدون کسب اجازه از مردم و پرسیدن نظرات آنها در دفتر تقسیمات کشوری به تصویب رسیده بود.

تظاهرات مردم کازرون و استمرار تظاهرات آنها و به شکست کشاندن طرح‌های استاندار به الگویی در قیام سال ۹۶ تبدیل شد.

موقعیت جغرافیایی و پیشینه‌ی مبارزاتی

کازرون دومین شهر بزرگ استان فارس؛ و پنجاه و سومین شهر ایران است، با قدمتی چند هزار ساله که در یک مقطع نیز پایتخت ساسانیان بوده است.

کازرون از دیرباز به فرهنگی کهنسال و قدیمی شهرت دارد.

اولین مدرسه به سبک جدید که نظام آموزشی مذهبی را در کازرون کنار زد در سال ۱۲۷۹خورشیدی یعنی قبل از انقلاب مشروطه پایه‌گذاری شد. مدرسه هدایت توسط مرحوم خسرو مودب سومین مدرسه مدرن ایران پس از دارالفنون و  مدرسه رشدیه تبریز  به‌ شمار می‌رود.

استاد بهرام عالیوندی نقاش چیره‌دست ایرانی زاده‌ی کازرون می‌باشد.او از پیش‌کسوتان نقاشی مدرن در ایران و از پرکارترین هنرمندان ایرانی و اعضای شورای ملی مقاومت ایران در تبعید است.

کازرون در حقیقت یکی از گاهواره‌های فرهنگی ایران‌زمین است که در هر دوره تاریخی نقش خود را در پیشبرد مبارزات اجتماعی ایران و شکستن سدهای ارتجاعی استعماری به‌خوبی ایفا کرده است.

مردم کازرون در انقلاب ضدسلطنتی سال ۵۷ نیز نقشی برجسته داشته و در شمار شهرهای پیشتاز آن انقلاب بودند. از جمله در تظاهرات مردم کازرون در روزهای ۱۹و ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۷ سه تن از جوانان این شهر جان باختند.

این شهر در تاریخ معاصر ایران نیز تاریخچه‌ی پر فراز و نشیبی دارد. احمد بوستانی، از مسئولان سازمان مجاهدین خلق ایران در شمار همین گروه از مردم کازرون است که سابقه سالها مبارزه با دیکتاتوری سلطنتی را در پرونده خود دارد. او پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی سردبیر نشریه بازوی انقلاب بود و پس از حدود ۴دهه مبارزه با دیکتاتوری شاه و شیخ سرانجام در شهریور ۱۳۹۱ در قرارگاه اشرف توسط نیروهای عراقی وابسته به جمهوری اسلامی به‌ قتل رسید.

ناصر‌دیوان کازرونی

ناصر دیوان کازرونی
ناصر دیوان کازرونی

«ناصر دیوان کازرونی»، رهبر قیام مردم کازرون علیه استعمارگران انگلیسی بود که همراه با سردار عشایر صولت الدوله قشقایی در جنگ اول جهانی علیه انگلیسی‌ها جنگید.

این رهبر مردمی، در بين مردم کازرون به ناصر لشکر معروف بود.

ناصر لشکر مردی متوسط قامت و چهار شانه، بسيار بردبار و صبور بود. او دارای چهره‌ای ايرانی با سبيل‌های پر پشت بوده و هميشه در ميدان‌ها با لباس جنگی حاضر مي‌شد. ناصر ديوان برای مردم کازرون دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و هست و دليل اين امر بی‌طمعی وی نسبت به مال و منال عنوان گرديده و به همين دليل مورد اعتماد مردم کازرون قرار گرفته بود و در بين مردم کسی وجود نداشته است که با وی به مخالفت برخيزد.

بزرگترين دليل محبوبيت ناصر ديوان جنگ‌های وی با استعمار بريتانيا مي باشد که مهمترين آنها در سال ۱۳۳۶ ه . ق به مدت بيشتر از هفت ماه ادامه داشت. نبردهایی که در کازرون، تنگ ترکان، کمارج، قله چنگ، خان زنيان، دشت ارژن و شيراز به همراه همه‌ی ياران کازرونی‌اش می‌جنگيد.

او در اواخر پاییز سال ۱۲۹۵  خورشیدی ابتدا تمامی سلاح و مهمات یک پادگان پلیس جنوب را به‌طور کامل مصادره کرد و در دی ماه همان‌ سال با چریک‌های کازرونی در منطقه دشت ارژن، بزرگترین نیروی نظامی پلیس جنوب را شکست داد.

درست در همان سالهایی که مردم کازرون و ناصر دیوان درگیر جنگ با انگلیسی‌ها بودند، در تهران رضاخان، در حال معامله با انگلیسی‌ها بود تا مقدمات کودتا و به‌دست گرفتن قدرت را فراهم کند

ناصر دیوان که در بین مردم کازرون به قهرمان مبارزات ضداستعماری شناخته می‌شود در سال ۱۳۲۰ خورشيدی در کازرون درگذشت و درهمان جا به خاک سپرده شد. 

ناصر‌دیوان کازرونی در بخشی از سخنانش گفته بود:

« من به پشتیبانی شما [مردم کازرون] با دولت مقتدر بیگانه [انگلیس] وارد جنگ شده‌ام، زیرا می‌دانم شما همه شجاعت‌پیشه و وطن‌دوست هیچ‌وقت راضی نیستید که پای اجنبی به شهر شما باز شود».

طرح جداسازی کازرون

طرح ایجاد یک شهرستان جدید در استان فارس،‌حواشی زیادی به دنبال داشت.بر اساس این طرح قرار بود بخش‌های «قائمیه» و «کوهمره نودان» از کازرون جدا شده و با نام «شهرستان کوه چنار» در تقسیمات کشوری به شهرستان جداگانه‌ای تبدیل شوند.

این طرح در دفتر تقسیمات کشوری به تصویب رسیده و در هیئت دولت منتظر تصویب نهایی بود.

مردم کازرون هویت تاریخی این شهر و شهرستان را در شهر باستانی بیشاپور، دهستان شاپور، امامزاده سیدحسین و جنگل‌های دشت برم می‌بینند و جدا شدن این مناطق را به معنی از دست رفتن کارزون می‌دانند. همچنین در تقسیمات ارائه شده به مجلس، "بیشاپور" و "امامزاده سید حسین" که جزو مناطق تاریخی، مذهبی و تفریحی شهرستان کازرون است در شهرستان جدید قرار می‌گرفتند.

نخستین تجمع اعتراضی مردم کازرون ۸ مرداد۹۶ در پی اعلام طرح تقسیم شهرستان کازرون برگزار شد. در این اعتراض بازار تعطیل و معترضان مقابل دفتر محمد خرسند، امام جمعه کازرون، تجمع کردند.

این طرح را حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس، در زمان انتخابات نیز وعده داده بود. رضازاده در ۱۷ مردادماه سال گذشته در پیامی تلگرامی خبر از تشکیل شهرستان جدید داد.

معترضان به این طرح در نامه‌ای به علی لاریجانی اعلام کردند که رضازاده را به عنوان نماینده شهرشان قبول ندارند.

معترضان این طرح اعلام کردند که رضازاده متعلق به همان منطقه‌ای است که خواستار شهرستان شدن آن شده و این به آن معنا است که می‌خواهد امکانات محدود کازرون را محدودتر کرده و شرایط شهرستان جدید را بهبود بخشد.

آتشکده‌ی کازرون
آتشکده‌ی کازرون

محمد خرسند، امام جمعه کازرون در واکنش به این طرح گفته بود:

":امامزاده سید حسین، بیشاپور، دشت برم و انارستان متعلق به شهرستان کازرون از قبل بوده و خواهد بود و اگر قرار باشد طرحی هم انجام شود این مناطق در کازرون باقی خواهد ماند و جدا نخواهند شد."

در استان فارس نیز پیش از موضوع ایجاد شهرستان جدید در کازرون، درگیری‌های دیگری نیز درباره موضوعات تقسیمات کشوری وجود داشته که از جمله آنها درگیری درباره ایجاد شهرستان گراش در جنوب استان فارس بود.

این در حالی‌ است که عده‌ای این اعتراضان را در چارچوب مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم تعبیر می کنند.

بهرام پارسایی نژاد، نماینده شیراز در مجلس، پیشتر در اظهاراتی عامل اصلی این ناآرامی‌ها را اعتراض به تقسیمات کشوری ندانسته و گفته بود:

"همان اعتراضاتی است که به طور کلی در بخش‌های دیگر جامعه هم می‌بینیم و شاهدیم که مردم نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی و همچنین اوضاع اشتغال اعتراض دارند و به نظر می‌رسد مردم سعی می‌کنند با اتکا به این بهانه‌ها صدای خود را به گوش مسئولان برسانند."

در همین حال رسانه‌های ایران گزارش دادند که اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، و همجنین استاندار فارس طرح موسوم به "انتزاع کازرون" (تقسیم کازرون) را منتفی اعلام کرده‌اند. امام‌جمعه کازرون نیز در خطبه‌های سه هفته پیش نمازجمعه این شهرستان با ارائه گزارشی از سفر یک هفته‌ای خود به تهران و دیدار با مسؤولان گفته بود:

"دیگر هیچ تجمعی نباید در کازرون شکل بگیرد، چراکه مسوولان قول پیگیری دغدغه‌ها را داده‌ و بحث تشکیل شهرستان جدید هم متوقف شده است."

غار شاپور اول ساسانی-کازرون
غار شاپور اول ساسانی-کازرون

تجمع اعتراضی گسترده مردم کازرون در اعتراض به جدایی بخش‌هایی از شهر

تظاهرات مردم کازرون در نماز جمعه
تظاهرات مردم کازرون در نماز جمعه

روز دوشنبه ۲۷فروردین ۹۷ مردم کازرون در اعتراض به جدایی بخشهایی از شهر و ایجاد شهرستان جدید در میدان اصلی این شهر تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان اعلام کرده‌اند در صورت بی‌توجهی به خواسته‌شان، فردا نیز تجمع خواهند داشت. تجمع‌کنندگان خواستار حضور استاندار رژیم جهت پاسخگویی به خواسته‌شان شدند.

روز یکشنبه ۲۶ فروردین مردم کازرون به فرمانداری این شهرستان هجوم آوردند و با شعارهای بی غیرت بی غیرت و بی‌شرف بی‌شرف و الله اکبر از غیرت مردم مانع از خروج یکی از کارگزاران جمهوری اسلامی از فرمانداری شدند.

تجمع اعتراضی مردم کازرون در مقابل مصلی کازرون
تجمع اعتراضی مردم کازرون در مقابل مصلی کازرون

تجمع اعتراضی مردم کازرون در مقابل مصلی کازرون 

مردم کازرون روز پنجشنبه ۱۳اردیبهشت ۹۷  مقابل مصلی این شهر تجمع کردند و بار دیگر به  طرح تقسیم این شهر اعتراض کردند.

مردم به اظهارات استاندار فارس مبنی بر اصلاح طرح تقسیم کارزون و تلاش عوامل جمهوری اسلامی برای جلوگیری از طرح خواسته‌های مردم اعتراض کرده و اعلام کرده اند که از خواسته خود برای یکپارچگی این شهرستان کوتاه نخواهند آمد.

بنا‌به گزارشها پنجشنبه ۳۰فروردین ۹۷مردم کازرون به‌رغم گسیل ماموران و خودروهای ضدشورش، برای چندمین روز متوالی در اعتراض به طرح تقسیم این شهرستان، در میدان اصلی این شهر تجمع  کردند. حضور زنان در این تجمع چشمگیر بود.

این تجمع در حالی انجام می‌شد که جمهوری اسلامی با فرستادن امام جمعه‌ی این شهرستان در جمع تظاهر کنندگان از انجام طرح تفکیک شهرستان کازرون عقب‌نشینی کرده و خواستار آن شده بود که مردم به تجمعات خود پایان بدهند.

تجمع اعتراضی مردم کازرون در میدان شهدای کازرون
تجمع اعتراضی مردم کازرون در میدان شهدای کازرون

در گوشه‌‌ای از میدان جوانان کازرون رو در روی ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شعار می‌دادند:

غیرت کازرونی همینه همینه

الله اکبر از غیرت مردم

واکنش‌های مسؤلان استان

واکنش ررئیس دادگستری استان فارس به تظاهرات:

رئیس دادگستری در استان فارس به گوشه‌یی از جنایات نظام جمهوری اسلامی در حمله علیه تجمع اعتراضی مردم کازرون اعتراف کرد و گفت:

در حوادث اخیر متأسفانه در مجموع ۲نفر فوت و ۴۸نفر مجروح شدند.

علی القاصی‌مهر طی سخنانی که روز ۲۹اردیبهشت۹۷ در خبرگزاری حکومتی فارس منتشر شده به تهدید مردم کازرون پرداخت و گفت:

تجمعات اخیر بدون مجوز و غیرقانونی بوده و به پرونده مرتکبین و کسانی که... اموال عمومی، دولتی و خصوصی را تخریب یا آتش زده‌اند در اسرع وقت رسیدگی و برخورد قاطع و قانونی با آنان انجام خواهد گرفت.

وی گفت: تجمعات... هزینه‌های زیادی برای... نظام در پی داشت.

این مقام قضاییه جمهوری اسلامی مدعی شد تظاهرات مردم کازرون نتیجه فعالیت‌های افراد ضد انقلاب و همراهی افراد اثرگذار در شهرستان کازرون علیه تصمیم دولت در خصوص تقسیمات کشوری بوده است.

وی گفت:

حضور گسترده زنان در تظاهرات کازرون
حضور گسترده زنان در تظاهرات کازرون

روز چهارشنبه ۱۵نفر به اتهام اخلال در نظم و تجمعات غیرقانونی دستگیر و به مقر پلیس منتقل شدند. در ادامه همان شب به‌دنبال تجمعات بعدی تعدادی از افراد ضمن هجوم به مقر پلیس اقدام به تخریب اموال عمومی می‌کنند و با تعرض به مأمورین، امنیت و آسایش عمومی را سلب و در نتیجه … یک نفر در اثر اصابت گلوله فوت کرده و ۷نفر ازمأموران و مردم با چاقو مصدوم و زخمی شده‌اند. در این بین فرد دیگری نیز با اصابت گلوله زخمی که در مرکز درمانی تحت درمان قرار می‌گیرد.در ادامه این تجمعات در روز پنجشنبه با وجود هشدارهای پلیس ومأموران در صحنه، اخلاگران به اقدامات تخریبی ادامه داده و بخشی از اموال... دولتی را تخریب و آتش زدند که در این تجمعات نیز فرد دیگری بر اثر اصابت گلوله فوت و تعدادی نیز مجروح و مصدوم شدند.

رئیس دادگستری استان فارس با نگرانی از انتشار اخبار واقعی خیزش مردم کازرون گفت:

در حال حاضر از سوی شبکه‌های معاند خبری و به‌ویژه در فضای مجازی اطلاعات غلط و غیرواقعی درباره تعداد مجروحان و فوت‌شدگان منتشر می‌شود که معاندین از این طریق به‌دنبال تحریک مجدد مردم هستند.

استاندار فارس: درگیریهای پراکنده در کازرون هم‌چنان وجود دارد 

اسماعیل تبادار،استاندار فارس در گفتگو با خبرگزاری حکومتی ایسنا در حالی که اعتراضات برحق مردم کازرون را غیرقانونی می‌نامید گفت:

درگیریهای پراکنده‌ای هم‌چنان وجود دارد اما شرایط تحت کنترل است.

وی مدعی شد:‌

«کسانی که در تجمعات شرکت کرده‌ یا افراد را برای شرکت در چنین تجمع‌هایی تحریک کرده‌اند هواخواه مردم این شهرستان نیستند.»

استاندار استان فارس به یورش وحشیانه و شلیک مستقیم مأموران نیروی انتظامی به روی تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم کازرون اشاره‌یی نکرد.

در جریان این یورش شماری از جوانان دلیر کازرون به‌شهادت رسیدند و تعدادی مجروح شدند. همچنین تعداد زیادی دستگیر شدند.

بر اساس آخرین گزارشها از صبح پنجشنبه ۳۰ فروردین نیز مردم کازرون به خیابانها ریختند و با آتش زدن لاستیک به مقابله با یورش گارد ویژه می‌پردازند. نظام جمهوری اسلامی از شیراز نیروهای سرکوبگر را روانه کازرون کرده است. با وجود غلظت نظامی شهر و محاصره مرکز اصلی این شهر تظاهر کنندگان به اعتراض خود ادامه دادند.

جمهوری اسلامی از ترس انعکاس خبر خیزش مردم کازرون خطوط اینترنت این شهر را قطع کرد.

اطلاعیه وزارت کشور جمهوری اسلامی:

حوادث کازرون ریشه در عوامل دیگری دارد

وزارت کشور دولت روحانی روز جمعه ۲۸اردیبهشت ۹۷ طی اطلاعیه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در مورد تظاهرات مردم کازرون منتشر کرد، بدون این‌که به درگیریهای خونین و شهادت چندین تن از جوانان این شهر اشاره کند اعلام کرد:‌

«با اعلام تأسف از حوادث شب گذشته در شهرستان کازرون، معتقدیم؛ این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد. به منظور بررسی دقیق و لحاظ پیشنهادات مردمی و رفع کاستیهای موجود، طرح پیشنهادی تا تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری متوقف شده است».

اطلاعیه وزارت کشور با نگرانی از عواقب قیام مردم کازرون افزود:

مردم کازرون مراقب دسیسه‌های معاندان و سایتهای ضد انقلاب و اهداف شوم دشمنان این آب و خاک باشند و اجازه ندهند امنیت اجتماعی منطقه مختل و فضای ناامنی حاکم شود.

در این اطلاعیه با لحن تهدیدی آمیزی آمده است:

در این راستا با عناصری که با اهداف دیگری سعی در برهم زدن نظم و امنیت عمومی داشته‌اند برخورد قاطع قانونی انجام خواهد شد.هرچند، مسیر طی شده در بحث تقسیمات کشوری، مبتنی بر قانون، عقلانیت و منطق است، لکن، بر همین اساس، یقیناً مصالح و ملاحظات منطقه مبتنی بر تعامل و همفکری مورد توجه جدی خواهد بود.

انعکاسات تظاهرات کازرون در رسانه‌ها و شخصیتهای بین‌المللی

حضور گسترده مردم کازرون در تظاهرات
حضور گسترده مردم کازرون در تظاهرات

دویچه وله: کازرون به شهری جنگ‌‌‌زده می‌ماند 

کازرون به شهری جنگ‌‌‌زده می‌ماند

دویچه وله از قیام مردم کازرون گزارش داد: کازرون هم‌چنان ناآرام است و چهره شهر به منطقه‌یی جنگ‌زده می‌ماند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از برخورد شدید اهالی این شهر با مأموران امنیتی حکایت دارد. به تصاویری در این رابطه توجه کنید.

استیو بلوک وزیر خارجه هلند

استیو بلوک وزیر خارجه هلند در گفتگو با فاکس‌نیوز در پاسخ به سؤالی درباره تظاهراتهای مرگبار در کازرون گفت:

از حق مردم برای «تظاهرات علیه هر دولتی» حمایت می‌کنیم.

وزیر خارجه هلند روز پنجشنبه ۲۸اردیبهشت ۹۷ تأکید کرد:

مردم باید برای انجام اینکار آزاد باشند و نباید با آنها با خشونت رفتار شود.»،

سخنگوی دبیرکل ملل متحد:

از تظاهرات کازرون مطلع هستیم، حق مردم باید محترم شمرده شود.

فرحان حق سخنگوی آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل نیز به فاکس‌نیوز گفت:

سازمان ملل‌متحد از گزارشات تظاهرات کازرون ایران مطلع است، ما می‌خواهیم مطمئن شویم حقوق مردم برای تجمع و تظاهرات مسالمت‌آمیز محترم شمرده می‌شود.

جان‌باختگان آزادی کازرون

یکی از اولین شهرهايی که پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی دفتر هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران در آن گشایش یافت، کارزون بود. شهری که جوانان مجاهد آن به مبارزه با جمهوری اسلامی پرداختند. جوانانی که بعدها تعداد زیادی آز آنها در مسیر آزادی جان باختند.

شهدای تظاهرات کازرون در سال ۹۷

۱- رضا(بهنام) اژدری، از جوانان کازرونی بود که با شلیک گلوله جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، به‌شدت مجروح شد و به‌ شهادت رسید.

۲- مهدی(هادی) جهان‌تاب، از جوانان کازرونی بود که با شلیک گلوله جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، در قیام کازرون به‌شدت مجروح شد و به‌ شهادت رسید.

۳- علی محمدیان، از جوانان کازرونی بود که با شلیک گلوله جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، در اعتراض به تجزیه کازرون به‌شدت مجروح شد و به‌ شهادت رسید.

۴- امیدرضا یوسفیان، با شلیک گلوله جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، در اعتراض به تجزیه کازرون به‌شدت مجروح شده بود و در روز شنبه ۲۹اردیبهشت ۹۷، به‌دلیل شدت جراحات وارده، در بیمارستان به‌ شهادت رسید و جان باخت.

کازرون - شهیدان دهه ۶۰ کازرون

برخی از شهیدان دهه‌ی۶۰ عبارتند از:

۱.   ابراهیم داوودی

۲.   سعید صادقپور

۳.   سعید گلستانه

۴.   سعید مختاری

۵.   سیدکاظم عابدی

۶.   شیرعلی ابونصری

۷.   صدیقه صادقپور

۸.   کاظم عبادی

۹.   پروین ربیعی

۱۰.  مجید کشنی

۱۱. محمدحسن جهانگیری

۱۲. محمدحسن فرصت

۱۳.محمدحسین خرمیان

۱۴. محمود فرهادپور

۱۵.  مهدی شیخیان

۱۶. ناصر خیر 

در جریان قتل‌عام ۶۷که خمینی دستور اعدام تمامی اعضای سازمان مجاهدین در اسارت که بر مواضع و دیدگاه‌های خودشان مبنی بر آزادی و آبادی ایران و برابری مردمشان اصرار داشتند را داد، باز هم تعداد زیادی از اهالی کازرون روانه‌ی میدان‌های اعدام و تیرباران شدند. 

شهیدان قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در کازرون

۱.   هوشنگ رستمی شهادت در کازرون

۲.   سهام کیانی شهادت در کازرون

۳.   احمد نیاکان  شهادت در کازرون

۴.   علی اعتمادی شهادت در کازرون

۵.   خداداد معزنی متولد کازرون شهادت در شیراز

۶.   محمد جواد ایرانی متولد کازرون شهادت در شیراز

۷.   شهین پناهی متولد کازرون شهادت در تهران

۸.   پرویز توحیدی متولد کازرون شهادت در شیراز

۹.   سیدکاظم عابدی متولد کازرون و شهادت در شیراز

۱۰.   محمدجواد فرصت متولد کازرون شهادت در شیراز

۱۱. عباس عابدینی متولد کازرون شهادت در تهران

۱۲. بیژن قصاب‌نژاد متولد کازرون شهادت در شیراز

۱۳. محمدرضا کازرونیان متولد کازرون شهادت در کرج

۱۴.سیدعباس عابدی متولد تهران شهادت در شیراز

۱۵.محسن آزادمنش متولد کازرون شهادت در تهران

۱۶. خداداد معزنی متولد کازرون شهادت در تهران

و این فداکاری جوانان کازرون پس از سال ۶۷و قتل‌عام معروفش باز هم ادامه یافت.

مهدی عابد - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون
مهدی عابد - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون

مهدی عابد اهل کازرون که در جریان موشک‌باران به لیبرتی به‌شهادت رسید

مهدی عابد نیز یکی دیگر از مجاهدان نامدار و چهره‌یی محبوب در کازرون بود که پس از پیوستن به مجاهدین در شهر خود، راه مجاهدت در پیش گرفت و به مبارزه در هر شرایطی ادامه داد. به ارتش آزادیبخش ملی ایران را بپیوست و به‌عنوان یک فرمانده در این ارتش راه آزادی را ادامه داد تا این سرانجام در ۱۳۹۱ در قرارگاه لیبرتی در بغداد و در  جریان حمله موشکی خامنه‌ای به مجاهدین، جان خود را فدای آزادی مردم و آبادی میهنش نمود و به دیگر شهیدان کازرون پیوست.

احمد بوستانی - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون
احمد بوستانی - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون

احمد بوستانی

این شهر در تاریخ معاصر ایران نیز تاریخچه پرافتخار و روشنی دارد. مجاهدخلق احمد بوستانی، از مسئولان سازمان مجاهدین خلق ایران در شمار همین گروه از دلاوران کازرونی است که سابقه سالها مبارزه با دیکتاتوری سلطنتی را در پرونده خود دارد. مجاهدی که پس از پیروزی انقلاب سردبیر نشریه بازوی انقلاب بود و پس از حدود ۴دهه مبارزه بی‌امان با دیکتاتوری شاه و نظام جمهوری اسلامی سرانجام در شهریور ۱۳۹۱ در قرارگاه اشرف توسط نیروهای عراقی وابسته به جمهوری اسلامی به‌شهادت رسید.

از تاریخ باستانی کازرون شروع کردیم تا به نبردهای آزادیبخش ناصردیوان رسیدیم از دیکتاتوری سیاه رضا خان گذشتیم تا به انقلاب ضدسلطنتی رسیدیم و پس از آن از روزهای تیربارانهای ۶۰و قتل‌عام ۶۷  گذشتیم تا به امروز رسیدیم