تظاهرات کازرون

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کازرون
مناظر طبیعی کازرون.jpg
کشور ایران
استانفارس
شهرستانکازرون
مردم
جمعیت۹۶۶۸۳
رشد جمعیت۲٫۳ دهم درصد
تراکم جمعیت۴۲ نفر بر کیلومتر مربع نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت۲۵۷۰ هکتار
ارتفاع از سطح دریا۸۶۰ متر
میانگین دمای سالانه۲۱/۷۸
میانگین بارش سالانه۵۲۲ میلی‌لیتر
روزهای یخبندان سالانه۱۵
اطلاعات شهری
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامیحسین رضازاده
شهردارعلی باقری
پیش‌شماره تلفنی۰۷۱۴
وبگاهhttp://kazeroon.ir/
شناسهٔ ملی خودرو ایران

تظاهرات کازرون به سلسله تظاهرات گسترده‌ای گفته می‌شود که در تابستان سال ۱۳۹۶ در اعتراض به طرح تقسیم این شهرستان آغاز شد. به دنبال طرح تقسیم شهرستان کازرون در استان فارس، اعتراضات گسترده‌ای در این شهر شکل گرفت. در پی این تظاهرات تعداد زیادی کشته، مجروح و دستگیر شدند.

این طرح که مورد پسند مردم نبود و باعث جداسازی کازرون می‌شد بدون کسب اجازه یا نظرپرسی از مردم در دفتر تقسیمات کشوری به تصویب رسیده بود.

تظاهرات مردم کازرون و استمرار تظاهرات آن‌ها و به شکست کشاندن طرح‌های استاندار به الگویی در قیام دی ماه سال ۹۶ تبدیل شد.

پیشینه‌ی مبارزاتی کازرون

کازرون دومین شهر بزرگ استان فارس و پنجاه و سومین شهر بزرگ ایران، با قدمتی چند هزار ساله است که در یک مقطع نیز پایتخت ساسانیان بوده است.

کازرون از دیرباز به فرهنگی کهنسال و قدیمی شهرت دارد.

اولین مدرسه به سبک جدید که نظام آموزشی مذهبی را در کازرون کنار زد در سال ۱۲۷۹ خورشیدی یعنی قبل از انقلاب مشروطه پایه‌گذاری شد. مدرسه‌ی هدایت که توسط مرحوم خسرو مودب بنیان گذاشته شد، سومین مدرسه‌ی مدرن ایران پس از دارالفنون و مدرسه‌ی رشدیه‌ی تبریز به‌ شمار می‌رود.

استاد بهرام عالیوندی نقاش چیره‌دست ایرانی زاده‌ی کازرون است. او از پیش‌کسوتان نقاشی مدرن در ایران و از پرکارترین هنرمندان ایرانی و اعضای شورای ملی مقاومت ایران در تبعید است.

کازرون در حقیقت یکی از گاهواره‌های فرهنگی ایران‌زمین است که در هر دوره‌ی تاریخی نقش خود را در پیشبرد مبارزات اجتماعی ایران و شکستن سدهای ارتجاعی و استعماری به خوبی ایفا کرده است.

مردم کازرون در انقلاب ضدسلطنتی سال ۵۷ نیز نقشی برجسته داشته و در شمار شهرهای پیشتاز در آن انقلاب بودند. از جمله در تظاهرات مردم کازرون در روزهای ۱۹و ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۷ سه تن از جوانان این شهر جان باختند.

احمد بوستانی، از مسئولان سازمان مجاهدین خلق ایران در شمار همین گروه از مردم کازرون بود که سابقه‌ی سال‌ها مبارزه با دیکتاتوری سلطنتی را در پرونده‌ی خود داشت. او پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی سردبیر نشریه‌ی بازوی انقلاب بود و پس از حدود ۴ دهه مبارزه با دیکتاتوری شاه و شیخ سرانجام در شهریور ۱۳۹۱ در قرارگاه اشرف توسط نیروهای عراقی وابسته به جمهوری اسلامی به‌ قتل رسید. این شهر در تاریخ معاصر ایران نیز تاریخچه‌ی پر فراز و نشیبی دارد.

ناصر‌دیوان کازرونی

ناصر دیوان کازرونی
ناصر دیوان کازرونی

«ناصر دیوان کازرونی»، رهبر قیام مردم کازرون علیه استعمارگران انگلیسی بود که هم‌راه با سردار عشایر صولت‌الدوله قشقایی در جنگ اول جهانی علیه انگلیسی‌ها جنگید.

این رهبر مردمی، در بين مردم کازرون به ناصر لشکر معروف بود.

ناصر لشکر مردی متوسط قامت و چهار شانه، بسيار بردبار و صبور بود. او همیشه در ميدان‌ها با لباس جنگی حاضر مي‌شد. ناصر ديوان برای مردم کازرون دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و هست و دليل اين امر بی‌طمعی وی نسبت به مال و منال عنوان شده است. گفته می‌شود او به همين دليل مورد اعتماد مردم کازرون قرار گرفته بود و در بين مردم کسی وجود نداشته است که با وی به مخالفت برخيزد.

بزرگ‌ترين دليل محبوبيت ناصر ديوان جنگ‌های وی با استعمار بريتانيا است. مهم‌ترين این جنگ‌ها در سال ۱۳۳۶ ه . ق به مدت بيش‌تر از هفت ماه ادامه داشت. نبردهایی که در آن‌ها، ناصر دیوان هم‌راه با همه‌ی یاران کازرونی‌اش در کازرون، تنگ ترکان، کمارج، قلعه چنگ، خان زنيان، دشت ارژن و شيراز می‌جنگيد.

او در اواخر پاییز سال ۱۲۹۵ خورشیدی ابتدا تمامی سلاح و مهمات یک پادگان پلیس جنوب را به‌طور کامل مصادره کرد و در دی ماه همان‌ سال با چریک‌های کازرونی در منطقه دشت ارژن، بزرگ‌ترین نیروی نظامی پلیس جنوب را شکست داد.

درست در همان سال‌هایی که مردم کازرون و ناصر دیوان درگیر جنگ با انگلیسی‌ها بودند، در تهران رضاخان، در حال معامله با انگلیسی‌ها بود تا مقدمات کودتا و به‌دست گرفتن قدرت را فراهم کند.

ناصر دیوان که در بین مردم کازرون به قهرمان مبارزات ضداستعماری شناخته می‌شود در سال ۱۳۲۰ خورشيدی در این شهر درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد.

ناصر‌دیوان کازرونی در بخشی از سخنانش گفته بود:

« من به پشتیبانی شما [مردم کازرون] با دولت مقتدر بیگانه [انگلیس] وارد جنگ شده‌ام، زیرا می‌دانم شما همه شجاعت‌پیشه و وطن‌دوست هیچ‌وقت راضی نیستید که پای اجنبی به شهر شما باز شود».

طرح جداسازی کازرون

طرح ایجاد یک شهرستان جدید در استان فارس،‌ حواشی زیادی به دنبال داشت. بر اساس این طرح قرار بود بخش‌های «قائمیه» و «کوهمره نودان» از کازرون جدا شده و با نام «شهرستان کوه‌چنار» در تقسیمات کشوری به شهرستان جداگانه‌ای تبدیل شوند.

این طرح در دفتر تقسیمات کشوری به تصویب رسیده و منتظر تصویب نهایی در هیئت دولت بود.

مردم کازرون هویت تاریخی این شهر و شهرستان را در شهر باستانی بیشاپور، دهستان شاپور، امامزاده سیدحسین و جنگل‌های دشت برم می‌بینند و جدا شدن این مناطق را به معنی از دست رفتن کارزون می‌دانند. هم‌چنین در تقسیمات ارائه شده به مجلس، "بیشاپور" و "امامزاده سید حسین" که جزو مناطق تاریخی، مذهبی و تفریحی شهرستان کازرون است، از آن جدا شده و به شهرستان جدید الحاق می‌شدند.

نخستین تجمع اعتراضی مردم کازرون ۸ مرداد ۹۶ در پی اعلام طرح تقسیم شهرستان کازرون برگزار شد. در این اعتراض بازار تعطیل و معترضان مقابل دفتر محمد خرسند، امام جمعه‌ی کازرون، تجمع کردند.

این طرح را حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس، در زمان انتخابات نیز وعده داده بود. رضازاده در ۱۷ مرداد ماه ۹۶ در پیامی تلگرامی خبر از تشکیل شهرستان جدید داد.

معترضان به این طرح در نامه‌ای به علی لاریجانی اعلام کردند که رضازاده را به عنوان نماینده‌ی شهرشان قبول ندارند.

معترضان به این طرح اعلام کردند که رضازاده متعلق به همان منطقه‌ای است که خواستار شهرستان شدن آن شده و این یعنی او می‌خواهد امکانات محدود کازرون را محدودتر کرده و شرایط شهرستان جدید را بهبود بخشد.

آتشکده‌ی کازرون
آتشکده‌ی کازرون

محمد خرسند، امام جمعه‌ی کازرون در واکنش به این طرح گفته بود:

":امامزاده سید حسین، بیشاپور، دشت برم و انارستان متعلق به شهرستان کازرون از قبل بوده و خواهد بود و اگر قرار باشد طرحی هم انجام شود این مناطق در کازرون باقی خواهد ماند و جدا نخواهند شد."

در استان فارس نیز پیش از موضوع ایجاد شهرستان جدید در کازرون، درگیری‌های دیگری نیز درباره‌ی موضوعات تقسیمات کشوری وجود داشته که از جمله‌ی آن‌ها درگیری درباره‌ی ایجاد شهرستان گراش در جنوب استان فارس بود.

این در حالی‌ است که عده‌ای این اعتراضات را در چارچوب مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم تعبیر می‌کنند.

بهرام پارسایی‌نژاد، نماینده‌ی شیراز در مجلس، پیش‌تر در اظهاراتی عامل اصلی این ناآرامی‌ها را اعتراض به تقسیمات کشوری ندانسته و گفته بود:

"همان اعتراضاتی است که به طور کلی در بخش‌های دیگر جامعه هم می‌بینیم و شاهدیم که مردم نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی و همچنین اوضاع اشتغال اعتراض دارند و به نظر می‌رسد مردم سعی می‌کنند با اتکا به این بهانه‌ها صدای خود را به گوش مسئولان برسانند."

در همین حال رسانه‌های ایران گزارش دادند که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، و هم‌چنین استاندار فارس طرح موسوم به "انتزاع کازرون" (تقسیم کازرون) را منتفی اعلام کرده‌اند. امام جمعه‌ی کازرون نیز در خطبه‌هایی با ارائه‌ی گزارشی از سفر یک هفته‌ای خود به تهران و دیدار با مسؤولان گفته بود:

"دیگر هیچ تجمعی نباید در کازرون شکل بگیرد، چراکه مسوولان قول پیگیری دغدغه‌ها را داده‌ و بحث تشکیل شهرستان جدید هم متوقف شده است."

غار شاپور اول ساسانی-کازرون
غار شاپور اول ساسانی-کازرون

تجمع اعتراضی مردم کازرون

تظاهرات مردم کازرون در نماز جمعه
تظاهرات مردم کازرون در نماز جمعه

روز دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷ مردم کازرون در اعتراض به جدایی بخش‌هایی از شهر و ایجاد شهرستان جدید در میدان اصلی این شهر تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان اعلام کردند در صورت بی‌توجهی به خواسته‌شان، روز بعد نیز تجمع خواهند داشت. آن‌ها خواستار حضور استاندار رژیم جهت پاسخ‌گویی به خواسته‌شان شدند.

روز یکشنبه ۲۶ فروردین مردم کازرون به فرمانداری این شهرستان هجوم آوردند و با شعارهای «بی‌غیرت، بی‌غیرت» و «بی‌شرف، بی‌شرف» و «الله اکبر از غیرت مردم» مانع از خروج یکی از کارگزاران جمهوری اسلامی از فرمانداری شدند.

تجمع اعتراضی مردم کازرون در مقابل مصلی کازرون
تجمع اعتراضی مردم کازرون در مقابل مصلی کازرون

تجمع مردم کازرون در مقابل مصلی

مردم کازرون روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷ مقابل مصلای این شهر تجمع کردند و بار دیگر به طرح تقسیم این شهر اعتراض کردند.

مردم به اظهارات استاندار فارس مبنی بر اصلاح طرح تقسیم کارزون و تلاش عوامل جمهوری اسلامی برای جلوگیری از طرح خواسته‌های مردم اعتراض کرده و اعلام کردند که از خواسته‌ی خود برای یکپارچگی این شهرستان کوتاه نخواهند آمد.

بنا ‌بر گزارش‌ها پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷ مردم کازرون به‌رغم گسیل ماموران و خودروهای ضدشورش، برای چندمین روز متوالی در اعتراض به طرح تقسیم این شهرستان، در میدان اصلی این شهر تجمع کردند. حضور زنان در این تجمع چشم‌گیر بود.

این تجمع در حالی انجام می‌شد که جمهوری اسلامی با فرستادن امام جمعه‌ی این شهرستان به جمع تظاهرکنندگان از انجام طرح تفکیک شهرستان کازرون عقب‌نشینی کرده و خواستار آن شده بود که مردم به تجمعات خود پایان بدهند.

تجمع اعتراضی مردم کازرون در میدان شهدای کازرون
تجمع اعتراضی مردم کازرون در میدان شهدای کازرون

در گوشه‌‌ای از میدان جوانان کازرون رو در روی ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شعار می‌دادند:

غیرت کازرونی همینه همینه

الله اکبر از غیرت مردم

واکنش‌های مسؤلان استان

واکنش رئیس دادگستری استان فارس به تظاهرات:

رئیس دادگستری در استان فارس به گوشه‌ای از جنایات نظام جمهوری اسلامی در حمله علیه تجمع اعتراضی مردم کازرون اعتراف کرد و گفت:

در حوادث اخیر متأسفانه در مجموع ۲ نفر فوت و ۴۸ نفر مجروح شدند.

علی القاصی‌مهر طی سخنانی که روز ۲۹ اردیبهشت ۹۷ در خبرگزاری حکومتی فارس منتشر شده به تهدید مردم کازرون پرداخت و گفت:

تجمعات اخیر بدون مجوز و غیرقانونی بوده و به پرونده‌ی مرتکبین و کسانی که... اموال عمومی، دولتی و خصوصی را تخریب یا آتش زده‌اند در اسرع وقت رسیدگی و برخورد قاطع و قانونی با آنان انجام خواهد گرفت.

وی گفت: تجمعات... هزینه‌های زیادی برای... نظام در پی داشت.

این مقام قضاییه‌ی جمهوری اسلامی مدعی شد تظاهرات مردم کازرون نتیجه‌ی فعالیت‌های افراد ضد انقلاب و همراهی افراد اثرگذار در شهرستان کازرون علیه تصمیم دولت در خصوص تقسیمات کشوری بوده است.

وی مدعی شد:

حضور گسترده زنان در تظاهرات کازرون
حضور گسترده زنان در تظاهرات کازرون

روز چهارشنبه ۱۵ نفر به اتهام اخلال در نظم و تجمعات غیرقانونی دستگیر و به مقر پلیس منتقل شدند. در ادامه‌ی همان شب به دنبال تجمعات بعدی تعدادی از افراد ضمن هجوم به مقر پلیس اقدام به تخریب اموال عمومی می‌کنند و با تعرض به مأمورین، امنیت و آسایش عمومی را سلب و در نتیجه … یک نفر در اثر اصابت گلوله فوت کرده و ۷ نفر ازمأموران و مردم با چاقو مصدوم و زخمی شده‌اند. در این بین فرد دیگری نیز با اصابت گلوله زخمی می‌شود که در مرکز درمانی تحت درمان قرار می‌گیرد. در ادامه‌ی این تجمعات در روز پنجشنبه با وجود هشدارهای پلیس و مأموران در صحنه، اخلال‌گران به اقدامات تخریبی ادامه داده و بخشی از اموال... دولتی را تخریب و آتش زدند که در این تجمعات نیز فرد دیگری بر اثر اصابت گلوله فوت و تعدادی نیز مجروح و مصدوم شدند.

رئیس دادگستری استان فارس با نگرانی از انتشار اخبار واقعی خیزش مردم کازرون گفت:

در حال حاضر از سوی شبکه‌های معاند خبری و به ویژه در فضای مجازی اطلاعات غلط و غیرواقعی درباره‌ی تعداد مجروحان و فوت‌شدگان منتشر می‌شود که معاندین از این طریق به دنبال تحریک مجدد مردم هستند.

استاندار فارس: ادامه‌ی درگیری‌های پراکنده در کازرون اسماعیل تبادار، استاندار فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری حکومتی ایسنا در حالی که اعتراضات بر حق مردم کازرون را غیرقانونی می‌نامید گفت:

درگیری‌های پراکنده‌ای هم‌چنان وجود دارد اما شرایط تحت کنترل است.

وی مدعی شد:‌

«کسانی که در تجمعات شرکت کرده‌ یا افراد را برای شرکت در چنین تجمع‌هایی تحریک کرده‌اند هواخواه مردم این شهرستان نیستند.»

استاندار استان فارس به حمله و شلیک مستقیم مأموران نیروی انتظامی به روی تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم کازرون اشاره‌یی نکرد.

در جریان این حمله شماری از جوانان کازرون جان باخته و تعدادی مجروح شدند. هم‌چنین تعداد زیادی دستگیر شدند.

از صبح پنج‌شنبه ۳۰ فروردین نیز مردم کازرون به خیابان‌ها ریختند و با آتش زدن لاستیک به مقابله با حمله‌ی گارد ویژه پرداختند. نظام جمهوری اسلامی از شیراز نیروهای نظامی و امنیتی را روانه‌ی کازرون کرد. با وجود غلظت نظامی شهر و محاصره‌ی مرکز اصلی این شهر تظاهرکنندگان به اعتراض خود ادامه دادند.

جمهوری اسلامی از ترس انعکاس خبر خیزش مردم کازرون خطوط اینترنت این شهر را قطع کرد.

اطلاعیه‌ی وزارت کشور

حوادث کازرون ریشه در عوامل دیگری دارد

وزارت کشور دولت روحانی روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷ طی اطلاعیه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در مورد تظاهرات مردم کازرون منتشر کرد، بدون این‌که به درگیری‌های خونین و کشته شدن چندین تن از جوانان این شهر اشاره کند اعلام کرد:‌

«با اعلام تأسف از حوادث شب گذشته در شهرستان کازرون، معتقدیم؛ این حوادث، بیش از آن که جنبه تقسیماتی داشته باشد ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد. به منظور بررسی دقیق و لحاظ پیشنهادات مردمی و رفع کاستی‌های موجود، طرح پیشنهادی تا تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری متوقف شده است».

اطلاعیه‌ی وزارت کشور با نگرانی از عواقب قیام مردم کازرون افزود:

مردم کازرون مراقب دسیسه‌های معاندان و سایت‌های ضد انقلاب و اهداف شوم دشمنان این آب و خاک باشند و اجازه ندهند امنیت اجتماعی منطقه مختل و فضای ناامنی حاکم شود.

در این اطلاعیه با لحن تهدیدی آمیزی آمده است:

در این راستا با عناصری که با اهداف دیگری سعی در برهم زدن نظم و امنیت عمومی داشته‌اند برخورد قاطع قانونی انجام خواهد شد.هرچند، مسیر طی شده در بحث تقسیمات کشوری، مبتنی بر قانون، عقلانیت و منطق است، لکن، بر همین اساس، یقیناً مصالح و ملاحظات منطقه مبتنی بر تعامل و هم‌فکری مورد توجه جدی خواهد بود.

انعکاسات تظاهرات کازرون

حضور گسترده مردم کازرون در تظاهرات
حضور گسترده مردم کازرون در تظاهرات

دویچه وله

دویچه وله: کازرون به شهری جنگ‌‌‌زده می‌ماند.

دویچه وله از قیام مردم کازرون گزارش داد: کازرون هم‌چنان ناآرام است و چهره‌ی شهر به منطقه‌ای جنگ‌زده می‌ماند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از برخورد شدید اهالی این شهر با مأموران امنیتی حکایت دارد.

استیو بلوک وزیر خارجه‌ی هلند

استیو بلوک وزیر خارجه‌ی هلند در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز در پاسخ به سؤالی درباره‌ی تظاهرات‌های مرگ‌بار در کازرون گفت:

از حق مردم برای «تظاهرات علیه هر دولتی» حمایت می‌کنیم.

وزیر خارجه‌ی هلند روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۷ تأکید کرد:

مردم باید برای انجام این کار آزاد باشند و نباید با آن‌ها با خشونت رفتار شود.»،

سخن‌گوی دبیرکل ملل متحد:

از تظاهرات کازرون مطلع هستیم، حق مردم باید محترم شمرده شود.

فرحان حق سخن‌گوی آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل نیز به فاکس‌نیوز گفت:

سازمان ملل‌متحد از گزارش‌های تظاهرات کازرون ایران مطلع است، ما می‌خواهیم مطمئن شویم حقوق مردم برای تجمع و تظاهرات مسالمت‌آمیز محترم شمرده می‌شود.

جان‌باختگان آزادی در کازرون

یکی از اولین شهرهايی که پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی دفتر هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران در آن گشایش یافت، کازرون بود. شهری که جوانان مجاهد آن به مبارزه با جمهوری اسلامی پرداختند. جوانانی که بعدها تعداد زیادی از آن‌ها در مسیر آزادی جان باختند.

شهدای تظاهرات کازرون ؛ 1390

۱- رضا (بهنام) اژدری، از جوانان کازرونی بود که با شلیک گلوله‌ی جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، به‌شدت مجروح شد و به‌ شهادت رسید.

۲- مهدی (هادی) جهان‌تاب، از جوانان کازرونی بود که با شلیک گلوله‌ی جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، در قیام کازرون به‌شدت مجروح شد و به‌ شهادت رسید.

۳- علی محمدیان، از جوانان کازرونی بود که با شلیک گلوله‌ی جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، در اعتراض به تجزیه‌ی کازرون به‌شدت مجروح شد و به‌ شهادت رسید.

۴- امیدرضا یوسفیان، با شلیک گلوله‌ی جنگی مأموران ضدشورش طی روزهای اردیبهشت ۹۷، در اعتراض به تجزیه‌ی کازرون به‌شدت مجروح شده بود و در روز شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷، به دلیل شدت جراحات وارده، در بیمارستان به‌ شهادت رسید و جان باخت.

شهیدان دهه‌ی ۶۰ در کازرون

برخی از شهیدان دهه‌ی۶۰ در کازرون عبارتند از:

۱. ابراهیم داوودی

۲. سعید صادق‌پور

۳. سعید گلستانه

۴. سعید مختاری

۵. سیدکاظم عابدی

۶. شیرعلی ابونصری

۷. صدیقه صادق‌پور

۸. کاظم عبادی

۹. پروین ربیعی

۱۰. مجید کشنی

۱۱. محمدحسن جهانگیری

۱۲. محمدحسن فرصت

۱۳.محمدحسین خرمیان

۱۴. محمود فرهادپور

۱۵. مهدی شیخیان

۱۶. ناصر خیر

در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷که خمینی دستور اعدام تمامی اعضا و هواداران زندانی سازمان مجاهدین را که بر مواضع و دیدگاه‌های خودشان مبنی بر آزادی و آبادی ایران و برابری مردمشان اصرار داشتند را داد، باز هم تعداد زیادی از اهالی کازرون روانه‌ی میدان‌های اعدام و تیرباران شدند.

شهیدان قتل‌عام ۶۷ در کازرون

۱. هوشنگ رستمی شهادت در کازرون

مهدی عابد - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون
مهدی عابد - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون

۲. سهام کیانی شهادت در کازرون

۳. احمد نیاکان شهادت در کازرون

۴. علی اعتمادی شهادت در کازرون

۵. خداداد معزنی متولد کازرون شهادت در شیراز

۶. محمدجواد ایرانی متولد کازرون شهادت در شیراز

۷. شهین پناهی متولد کازرون شهادت در تهران

۸. پرویز توحیدی متولد کازرون شهادت در شیراز

۹. سیدکاظم عابدی متولد کازرون شهادت در شیراز

۱۰. محمدجواد فرصت متولد کازرون شهادت در شیراز

۱۱. عباس عابدینی متولد کازرون شهادت در تهران

۱۲. بیژن قصاب‌نژاد متولد کازرون شهادت در شیراز

۱۳. محمدرضا کازرونیان متولد کازرون شهادت در کرج

۱۴.سیدعباس عابدی متولد تهران شهادت در شیراز

۱۵.محسن آزادمنش متولد کازرون شهادت در تهران

۱۶. خداداد معزنی متولد کازرون شهادت در تهران

احمد بوستانی - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون
احمد بوستانی - از اعضاء سازمان مجاهدین خلق اهل کازرون

و این فداکاری جوانان کازرون پس از سال ۶۷ و قتل‌عام زندانیان در تابستان هم‌چنان ادامه یافت.

شهادت مهدی عابد اهل کازرون در جریان موشک‌باران لیبرتی

مهدی عابد نیز یکی دیگر از مجاهدان نامدار و چهره‌ای محبوب در کازرون بود که پس از پیوستن به مجاهدین در شهر خود به مبارزه در هر شرایطی ادامه داد. او به ارتش آزادیبخش ملی ایران پیوست و به عنوان یک فرمانده در این ارتش راه آزادی را ادامه داد تا این‌که سرانجام در ۱۳۹۱ در کمپ لیبرتی در بغداد و در جریان حمله‌ی موشکی خامنه‌ای به مجاهدین، جان خود را فدای آزادی مردم و آبادی میهنش نمود و به دیگر شهیدان کازرون پیوست.[۱]

احمد بوستانی

این شهر در تاریخ معاصر ایران نیز تاریخچه‌ی پرافتخار و روشنی دارد. مجاهدخلق احمد بوستانی، از مسئولان سازمان مجاهدین خلق ایران در شمار همین گروه از دلاوران کازرونی است که سابقه‌ی سال‌ها مبارزه با دیکتاتوری سلطنتی را در پرونده‌ی خود دارد. مجاهدی که پس از پیروزی انقلاب سردبیر نشریه‌ی بازوی انقلاب بود و پس از حدود ۴ دهه مبارزه‌ی بی‌امان با دیکتاتوری شاه و نظام جمهوری اسلامی سرانجام در شهریور ۱۳۹۱ در قرارگاه اشرف توسط نیروهای عراقی وابسته به جمهوری اسلامی به شهادت رسید.

منابع