تلویزیون من و تو

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
من و تو
تلویزیون من و تو.JPG
راه‌اندازی‌شده۲۸ اکتبر ۲۰۱۰ (۱۰ سال پیش)
قالب تصویر۱۶:۹ - اچ دی - تلویزیون وضوح بالا
شعار«شبکه‌ای برای من و تو»
کشوربریتانیا
زبانفارسی
گسترهٔ پخشجهانی
دفترهای مرکزیویمبلدون (لندن)، لندن
در دسترس‌بودن
ماهواره‌ای
هات‌بردSD: بسامد ۱۱۱۳۷
قطبیدگی افقی(H)
سیمبُل رِیت ۲۷۵۰۰[۱]
رسانه جریان

من و تو (به انگلیسی: Manoto) یک شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای فارسی‌زبان است، با تمرکز بر برنامه‌های علمی، سرگرمی و سیاسی که مرکز آن در لندن قرار دارد. این شبکه در روز ۱۲ آذر سال ۱۳۹۵ پخش خود بر روی ماهواره یاه‌ست را برای همیشه متوقف کرد و به ماهواره یوتل‌ست ۷بی با کیفیت فول اچ‌دی و با صدای استریو انتقال یافت. حامیان مالی این شبکه افراد نامشخصی هستند که هرگز نام آن‌ها فاش نشد؛ برخی معتقدند که اطلاعات سپاه و حکومت جمهوری اسلامی ایران از این شبکه حمایت مالی می‌کند.[۲] دسترسی تلویزیون من و تو به فیلم‌ها و آرشیو‌هایی که تنها در آرشیو صدا و سیمای جمهوری اسلامی وجود دارد این شک را تقویت کرده است. تلویزیون من و تو با افرادی که از حامیان جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران هستند مصاحبه‌هایی کرده است. یکی از مجریان این تلویزیون به نام امید خلیلی با حمایت و تشکر از قاسم سلیمانی واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌ی اجتماعی از سوی ایرانیان برانگیخت. همچنین در روز نام‌گذاری سپاه پاسداران در ردیف گروه‌های تروریستی توسط دولت آمریکا و در حالی که نمایندگان مجلس ایران در همبستگی با سپاه با اونیفرم‌های سبز در مجلس حاضر شدند، مجریان تلویزیون من و تو نیز همه لباس‌های سبز بر تن کردند. جمهوری اسلامی حامی مالی این تلویزیون را دولت انگلستان می‌داند.

مجریان شبکه من و تو

رها اعتمادی

رها اعتمادی از مجریان سابق من و تو بود که از اعضای مهم و تاثیر گذار در تلویزیون من و تو به شمار می‌رفت و به کارهای مختلفی از جمله مجری‌گری، تهیه‌کنندگی و کارگردانی مشغول بود. [رها بنی اعتماد] ۱۳ آبان ۱۳۶۳در تهران در منطقه نیاوران و در خانواده بهایی متولد شد. عموی رها اعتمادی (آرش) از خدمتکاران دربار محمدرضا پهلوی بود و به گفته سهراب (عموی رها اعتمادی) روزانه ۱۰ ساعت از زندگی خود را در کاخ نیاوران به کار و فعالیت مشغول بود. خانواده رها اعتمادی از اقشار مرفه جامعه به شمار می‌رفتند. خانواده رها اعتمادی از ابتدای ورود به سوئد، فامیلی خود را از «بنی اعتماد» به «اعتمادی» تغییر داد. پدرش حسن اعتمادی نیز از جمله اولین سردبیران من و تو بود.

رها اعتمادی ل چندین برنامه در حمایت از پهلوی‌ها تهیه و تولید کرد که می‌توان به مستندهای انقلاب ۵۷ و از تهران تا قاهره و رضا شاه [به تلاش آرش آشتیانی] اشاره کرد. رها اعتمادی و پدرش اکنون هر دو از تلویزیون من و تو خارج شده‌اند.

امیرعلی محمدیان خراسانی

امیرعلی محمدیان یکی‌ از مجریان شبکه من وتو است. وی در چندین برنامه از جمله «زرشک» و «بفرمائید شام» حضور داشته است. امیرعلی هم اکنون در برنامه «جواب با سالومه» به عنوان مجری حضور دارد.

سام غفارزاده

پانه آ مجری من و تو
پانه آ مجری من و تو

سام غفارزاده اقتصادنویس روزنامه‌های شرق و دنیای اقتصاد بوده است که به قصد درس خواندن به لندن سفر کرده بود اما وارد همکاری و کار برای شبکه تلویزیونی من و تو شد. سام غفارزاده عضو فعال ستاد هاشمی رفسنجانی در انتخابات نهم ریاست جمهوری بوده و در انتخابات سال ۸۸ برای اصلاح‌طلبان فعالیت داشته است.

پانته آ مدیری

پانته آ مدیری سردبیر بخش خبری شبکه من و تو بود. پدر پانته آ مدیری، معروف به محسن مدیری از کارمندان مشهور ساواک در زمان شاه بود. پانه آ حدود دو سال است که از این تلویزیون خارج شده و در تلویزیون ایران اینترنشنال کار می‌کند.

سالومه سیدنیا

سالومه سیدنیا، یکی از تهیه کنندگان و مجریان شبکه من و تو است. او دارای مدرک تحصیلی لیسانس علوم ارتباطات شاخه خبرنگاری از دانشگاه آزاد تهران و همچنین دیپلم بازیگری از کانون سینمای جوان است.  سالومه هم اکنون مجری و تهیه کننده برنامه جواب با سالومه می‌باشد.

سالومه سیدنیا پیش از پیوستن به تلویزیون من و تو، سابقه کار در رسانه‌های مختلفی از جمله روزنامه زن و ایران رو دارد و به عنوان یکی از برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر به مدت ۵سال در روابط عمومی خانه سینما حضور داشته است. او همچنین مدیر روابط عمومی خانه سینما تیر بوده است.

توییت سالومه سیدنیا که در فضای مجازی و بین روشنفکران جنجال شد
توییت سالومه سیدنیا که در فضای مجازی و بین روشنفکران جنجال شد

توییت جنجالی سالومه سیدنیا

سالومه سیدنیا، مجری شبکه‌ی من و تو در توییتی نوشت:

به نظر شما کی از همه خائن تر بوده: مصدق، محمد خاتمی، ظریف، کلاً مثلاً روشنفکرها؟

این توییت در شبکه‌های مجازی با واکنش‌های منفی زیادی مواجه شد.

آن‌ها در جواب به مجری شبکه من و تو نوشتند:

« … واقعاً خجالت نکشیدی؟»

همچنین نوشتند:

چگونه کسی می تواند کلاً روشنفکرهای کشور خود را و قهرمان ملی میهن خود؛ دکتر محمد مصدق را که بزرگترین کشور استعماری جهان، انگلیس را شکست داد و نفت را ملی کرد و انگلیس ها را با خواری و سرشکستگی پس از پانصد سال از ایران بیرون راند، خائن بنامد؟

درباره شبکه من و تو

اتحاد زندانیان سیاسی درباره شبکه من و تو اطلاعیه تحقیقی-تحلیلی تهیه کرده بودند. بخشی از این اطلاعیه به شرح زیر است:

«تمامی اطلاعاتی که از این شبکه در ویکی پدیا مندرج است به مانند اطلاعاتی که از تلویزیون اینترنشنال وجود دارد مخدوش، غیر واقعی و گمراه کننده است. در حالی که گرداننده تلویزیون اینترنشنال علی‌ اصغر رمضان پور معاون سابق وزارت ارشاد است، ویکی پدیا، عرب بی‌‌نام و نشانی‌ را به عنوان صاحب و گرداننده این تلویزیون معرفی‌ می‌کند.[۳]

یک سال بعد از تاسیس این تلویزیون، یعنی در سال ۲۰۱۱ میلادی، یک اطاق فکر انگلیسی به نام فارین پالیسی سنتر نوشت که این شبکه به مرجان و کیوان عباسی تعلق دارد و بودجه خود را از تعدادی سرمایه‌گذار خطر پذیر دریافت می‌کند. به گفته خبرنگار رویتر کیوان و مرجان عباسی خود را از توجه رسانه‌ها به دور نگه می‌دارند و مانند دیگر مقامات شبکه من و تو علیرغم درخواست‌های مکرر برای اظهار نظر حاضر به مصاحبه نیستند.

برای انحراف اذهان عمومی سعید کمالی خبرنگار نفوذی اطلاعات سپاه در روزنامه گاردین نوشت: برداشت عمومی چنین است که شبکه به سلطنت طلبان نزدیک است، او اضافه کرد که بیلان مالی شبکه نشان می‌دهد که طی سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به میزان ۳۳ میلیون پوند ضرر کرده است. تا همین جا پیدا کردن سرمایه‌گذار خطرپذیری که توانایی ضرر ۳۳ میلیون پوندی را داشته باشد زیاد مشکل به نظر نمی‌رسد.

به این نکته نیز باید توجه کرد که در سال ۲۰۱۸ و سالی‌ که در آن هستیم هیچ اتفاق سود آوری نه تنها اتفاق نیفتاده بلکه از ظواهر برنامه‌ها چنین به نظر می‌رسد که بودجه بسیار بیشتری صرف این رسانه می‌شود .گویا که سرمایه‌گذاران خطرپذیر از باخت چند ده میلیونی سالانه ابایی ندارند و برایشان مهم این است که آنتن فعال باشد.

باید دانست که گردانندگان این تلویزیون با بهره وری از آخرین دستاوردهای روان‌شناسی‌، جامعه شناسی، مردم شناسی و روانکاوی به طور هنرمندانه‌ای تلاش می‌کنند که با بینندگان خود در همه برنامه‌ها رابطه برقرار کرده و از این طریق به طور مداوم رشد بیننده داشته باشند. به همین خاطر است که ظرف مدت کمتر از ۱۰ سال تقریبا تمامی تلویزیون‌های لس آنجلس را به حاشیه رانده و با پشت سر گذاشتن تلویزیون‌های دولتی مثل بی بی سی و صدای آمریکا به پربیننده‌ترین تلویزیون خارج کشوری تبدیل شده است.

از آن‌جا که گردنندگان تلویزیون از همان اول کار تمامی‌ در‌های شفاف سازی را بسته و گل گرفته‌ا‌ند و با تمام قوا تلاش کرده و می‌کنند که ناشناس باقی‌ بمانند ناگزیر برای شناخت ماهیت آن‌ها باید به اهداف و سیاست‌گذاری آن‌ها در برنامه‌های مختلف و به هدف نهایی این مجموعه پرداخت.»

برنامه‌های شبکه من و تو

اتحاد زندانیان سیاسی درباره برنامه‌های شبکه من و تو در اطلاعیه تحقیقی-تحلیلی خود آورده‌اند:[۲]

«سمت نو

سمت نو یا ماهیت اجتماعی تلاش می‌کند با طرح مشکلات اجتماعی مردم ایران ضمن جذب بیننده پای رژیم و سیستم آخوندی را از همه نابسامانی‌های اجتماعی بیرون بکشد. طراحان این برنامه حتی وقتی از اعدام در ملا عام برنامه می‌سازند پای عالم و آدم را به میان می‌کشند الا عامل و مبتکر اصلی آن یعنی حکومت آخوندی. این برنامه در سفیدسازی رژیم مکمل برنامه‌های مهران مدیری در تلویزیون داخل ایران است.

شبکه نیم

برنامه عروسکی با ماهیت طنز سیاسی، در این برنامه از همه سردمداران رژیم نام برده می‌شود و برای هرکدام یک چهره کریه عروسکی ساخته شده الا خامنه ای. زیرا خامنه ای مرز سرخ سپاه است.

تونل زمان

تونل زمان با ماهیت تبلیغ برای سلطنت با در اختیار داشتن تمامی آرشیو تلویزیون ملی ایران در زمان رژیم سابق به تبلیغ برای سلطنت پهلوی می‌پردازد و با القاء این نکته که ایران در زمان پهلوی بهشت برین بوده و هیچ نقطه ضعف و اشکال چشم‌گیری وجود نداشته تقریبا بر تمامی جنایات رژیم پهلوی و وابستگی تام و تمام محمدرضا پهلوی به آمریکا سرپوش گذاشته می‌شود.

در متنی که نماینده معلمین ایران آقای هاشم خواستار نوشته، آمده است: «از طرف سپاه پاسداران به بنده مراجعه کردند و گفتند اگر می‌خواهی‌ فعالیت سیاسی بکنی بیا با آقای رضا پهلوی فعالیت کن اگر خواستی‌ تلفن دستی‌ ایشان را هم بهت می‌دهیم.»

رو برو

برنامه روبرو با ماهیت سیاسی در دهن کجی با شعار مردم ایران (اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا) از دو عنصر به نام‌های نجاح محمد علی عراقی الاصل طرفدار سر سخت خامنه‌ای و سپاه که به همه شرکت کنندگان توهین می‌کند و رضا علی خانی که خط اصلاح طلبان را با نام مستعار تحول خواهی دنبال می‌کند، استفاده بهینه می‌شود. ضدیت کور این شبکه با نیروهای برانداز که از جنس دقیق سپاه پاسداران است را می‌توان در تبلیغ همین برنامه از کلمات انتخاباتی همین دو نفر در آن تبلیغ به وضوح دید.

بفرمایید شام

با ماهیت سرگرمی و جذب نیرو با یک مجری نه چندان با ادب و با پرداخت جایزه هفتگی در جذب بیننده برای این شبکه نقش اساسی دارد.

من و تو پلاس

این برنامه با ماهیت سرگرمی و تبلیغ برای فیلم‌های بنجل داخلی و برجسته کردن هنرپیشه‌های سپاه‌نشان همانند پرویز پرستویی، محمد رضا گلزار و الهام چرخنده مکمل برنامه رامبد جوان در داخل می‌باشد. انرژی عظیمی که برای این برنامه با حاشیه‌های گوناگون گذاشته می‌شود، یکی از اهداف اصلی گردانندگان پشت پرده این رسانه را برای کوچاندن مردم از مسائل سیاسی به سرگرمی‌های اجتماعی را برملا می‌کند.

امید خلیل مجری تلویزیون من و تو که از قاسم سلیمانی حمایت کرد
امید خلیل مجری تلویزیون من و تو که از قاسم سلیمانی حمایت کرد

شعر یادت نره

این برنامه با ماهیت ابتذال و با مجری پاسدارنشانی که هیچ ابائی ندارد که در مقابل دوربین از پاسدار سلیمانی دفاع می‌کند ابتذال را بطور عریان به نمایش می‌گذارد.

ببین تی وی

با ماهیت القاء، همه اجزا آن اعم از اظهار نظرکنندگان، برنامه ها و انتخاب نظرات کاملا گزینشی عمل می‌کند. این که به نظردهندگان دستمزد پرداخت می‌شود یا خیر هنوز معلوم نیست اما آن‌چه کاملا مشهود است غیرسیاسی بودن و در مواردی جهت دار بودن آنان است.»[۲]

مستند رضا شاه

مستند رضا شاه، در ۴ مرداد ۱۳۹۲ از تلویزیون من و تو پخش شد. رضاشاه طبق این روایت، فردی دموکرات، آزادیخواه، بسیار روشنفکر و متجدد، طرفدار مذهب، مدیر بسیار لایق، معمار ایران نوین، ضد بیگانه (شدیداً ضد انگلیسی)، طرفدار شدید حقوق زنان، وطن پرست واقعی و در یک کلام یک منجی و فردی که کوچکترین نقطه منفی در سرتاسر عمر خود ندارد، معرفی شد.[۴]

منابع مالی شبکه من و تو

در مورد منابع مالی من و تو هیچ‌کس اطلاعات دقیقی ندارد. به نظر می‌آید تنها عوامل اصلی و مدیران شبکه من و تو از آن اطلاع دارند. این تلویزیون برخی تبلیغات تجاری نیز انجام می‌دهد اما این تبلیغات مطمئنا نمی‌تواند منبع مالی آن باشد.

طبق اسناد مالی‌ تلوزیون من و تو که در اداره شرکت‌های بریتانیا منتشر شده است این تلویزیون در سال ۲۰۱۷ نزدیک یک میلیون پوند از طریق آگهی درآمد داشته است اما او تنها در همین سال بیش از چهارمیلیون و ۷۰۰ هزار پوند صرف حقوق و دستمزد نیروهایش کرده است. این که بقیه این مبلغ (صرف‌نظر از سایر هزینه‌های یک شبکه) از کجا تامین شده است، مشخص نیست. طی ۹ سال فعالیت شبکه من و تو این تلویزیون نزدیک به نیم‌میلیارد دلار هزینه داشته است.

حمایت من و تو از سپاه پاسداران

من و تو در برنامه های متعدد از افرادی که به دفاع از سپاه پاسداران می‌پردازند دعوت به عمل آورده است.

مهمان عراقی تلویزیون من و تو

نجاح محمد علی خبرنگار عراقی، در برنامه و میزگردی که تلویزیون من و تو ترتیب داده بود، رسما از سپاه پاسداران حمایت کرد و گفت:

«سپاه پاسداران برای ما بهشت آورده. ما از سپاه تشکر می‌کنیم. برای ما کمک کرده. سپاه پاسداران کمک کرده، شهید داده.»[۵]

در مصاحبه دیگری که تلویزیون من و تو با نجاح محمد علی ترتیب داده بود، وی در حمایت از سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی گفت:

«آقای سلیمانی برای کشورها و ملت‌های عربی، ملت‌هایی مثل سوریه، عراق و لبنان، حتی در ونزوئلا به عنوان یک فرشته صلح معرفی می‌شود. نه فقط به عنوان ژنرال. ایشون واقعا مستحق جایزه صلح نوبل هستند.»

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت اگر قاسم سلیمانی نبود، بشار اسد و دولتش در سوریه نمی‌ماندند.[۶]

تشکر مجری من و تو از قاسم سلیمانی

مجری من و تو با لباس سبز
مجریان من و تو در روز نام‌گذاری سپاه به عنوان یک ارگان تروریستی لباس سبز پوشیدند

امید خلیلی، مجری تلویزیون من و تو در یک برنامه ورزشی در حمایت از قاسم سلیمانی گفت:

«سردار قاسم سلیمانی سپاهیه، رفته بیرون داره کارهاش رو انجام میده، از مرزها هم داره دفاع می‌کنه، خیلی هم ازش ممنونیم.»[۷]

پوشیدن لباس سبز

روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ و پس از لیست‌گذاری سپاه پاسداران توسط دولت آمریکا در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸، نمایندگان اصلاح‌طلب و اصولگرا در مجلس ایران در همبستگی با سپاه پاسداران لباس فرم سبز سپاه به تن کردند و در مجلس حاضر شدند. هم‌زمان با این اقدام نمایندگان مجلس، بخشی از تلویزیون‌های فارسی زبان خارج کشور از جمله من و تو نیز با لباس سبز در تلویزیون ظاهر شدند.

گفته می‌شود چون این تلویزیون‌ها توسط روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب ایرانی اداره و اجرا می‌شود، آن‌ها نیز با برتن کردن لباس سبز، مخالفت خود را با تروریست نامیده شدن سپاه پاسداران اعلام کردند.[۸]

میهمانان برنامه شبکه من و تو

برخی از میهمانانی که شبکه من و تو در برنامه‌های خود دعوت به عمل می‌آورد، سابقه کار در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی داشته‌اند یا کسانی بوده‌اند که ابائی از دفاع از حکومت جمهوری اسلامی ندارند. این میهمانان شامل صادق زیباکلام، ایرج مصداقی، علی علیزاده و هوشنگ امیراحمدی بوده‌اند.

علی علیزاده در برنامه شبکه من و تو
علی علیزاده در برنامه شبکه من و تو

صادق زیباکلام، در یک مصاحبه که از وی سوال شده بود چرا با خبرگزاری‌های خارجی مصاحبه می‌کنید، گفته بود که هرجا قوه قضاییه،‌ وزارت اطلاعات و سپاه به وی بگویند، می‌رود و هرجا منع کنند، نمی‌رود.[۹] علی علیزاده یکی از مهمانان شبکه من و تو از لندن که رسما در برنامه مستقیم سپاه در ایران شرکت می‌کند، بعد از لیست‌گذاری سپاه پاسداران در یک توییت از سپاهی بودن خود را اعلام کرد و گفت:

«حالا که آمریکا سپاه پاسداران را به لیست گروه‌های تروریستی اضافه کرده، من علی علیزاده، مقیم لندن و شهروند دو تابعیتی ایران و بریتانیا با صدای بلند و با صراحت میگویم از این لحظه ‎#من_سپاهی‌_ام.»[۱۰]

ابهامات شبکه من و تو

اتحاد زندانیان سیاسی در اطلاعیه تحقیقی-تحلیلی خود که بعضی ابهامات را درباره این شبکه مطرح کرده‌اند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است:

تبلیغ این تلویزیون در فیلم های ساخت ایران

تمام ادعایی که در مورد پارازیت یا ممنوع بودن این تلویزیون در ایران گفته می‌شود جنبه تبلیغاتی دارد حتی افشاگران و نقد بعضی از روزنامه‌های داخل برای این شبکه ماهیت تبلیغاتی و جذب بیننده دارد وگرنه چگونه می شود فیلمی که تبلیغ یک تلویزیون ممنوعه را می‌کند مجوز پخش از ارشاد جمهوری اسلامی بگیرد.[۲]

به عنوان مثال در فیلم خریگوش در دقیقه ۲۲:۴۲ در یک سکانسی با ماهیت تبلیغی برای این شبکه و تمسخر دولت تدبیر و امید وجود دارد.[۱۱]

آرشیو غنی

بهره گیری از آرشیو غنی و کامل توانسته به سازندگان چنین اثرهایی این امکان را بدهد تا برای هر بخش از گفتار متن مورد نظر، تصاویر مناسب را به سادگی پیدا کنند. این در حالی است که هزینه خرید این تصاویر بسیار گران می‌باشد و در مقیاسی مشابه، کمتر کارگردان مستقلی می‌تواند بودجه لازم برای خرید چنین تصاویری را فراهم نماید. به همین دلیل است که اغلب مستندسازان بخشی از ارائه محتوای خود را به دوش مصاحبه با افراد می گذارند. در مجموعه مستندهای شبکه من وتو آنقدر دلیل و مدرک برای مخاطب ردیف می‌شود و در مستندها چنان از عکس‌ها و فیلم‌های جذاب استفاده می‌شود که مخاطب عادی نمی‌تواند لحظه‌ای به عدم صداقت سازندگان فیلم شک کند.[۲]

منابع