حجت زمانی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حجت زمانی
حجت زمانی.jpg
زادروز۱۳۵۳
درگذشت۱۸ بهمن ۱۳۸۴
زندان گوهردشت
علت مرگاعدام به جرم عضویت در سازمان مجاهدین خلق
ملیتایرانی
شناخته‌شده برایزندانی سیاسی مقاوم

حجت زمانی (زاده ۱۳۵۳ - درگذشته ۱۸ بهمن ۱۳۸۴)، در هفت‌چشمه ایلام به دنیا آمد. وی پس از پایان تحصیلات متوسطه به دانش‌سرای تربیت معلم رفت و پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان معلم مشغول تدریس شد. حجت زمانی در سال ۱۳۷۵، در روستاهای ایلام معلم بود. وی در دوران نوجوانی که با اعدام خویشاوندانش توسط رژیم ایران مواجه بود. حجت زمانی سرانجام با سازمان مجاهدین خلق آشنا شد و به عضویت این سازمان درآمد. حجت زمانی در تابستان سال ۱۳۸۰ در ۲۷ سالگی در تهران دستگیر شد. وی در صبح ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۸۴، در آستانه‌ی روز عاشورا، در سن ۳۱ سالگی در گوهردشت توسط نظام جمهوری اسلامی اعدام شد. پیش از او دو برادر دیگرش به نام‌های پهلوان خزعل زمانی و فلاح زمانی پیش از این به دست رژیم ایران به قتل رسیده‌ بودند.

کودکی و جوانی

حجت زمانی در سال ۱۳۵۳ در هفت‌چشمه ایلام به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه در دانشسرای تربیت معلم آموزش دید و به شغل معلمی روی آورد. خزعل زمانی، برادر بزرگتر حجت، در سال ۱۳۷۸ در کوهستان‌های ايلام کشته شد. او یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود. برادر ديگر حجت زمانی، فلاح زمانی در اسفند ۱۳۷۹ در هفت‌چشمه به دست مأموران حکومتی کشته شده بود. عبدالله نادری، دایی حجت نيز در سال ۱۳۶۸ هنگام بازداشت جان خود را از دست داد. حجت زمانی در سال ۱۳۷۵ در روستاهای ايلام به آموزگاری اشتغال داشت اما به دليل هواداری و فعاليت به‌نفع مجاهدين خلق، اخراج شد و تحت تعقيب قرار گرفت.[۱]

پیوستن حجت زمانی به مجاهدین خلق

حجت زمانی در سال ۱۳۶۷، هم‌زمان با وقوع عملیات فروغ جاویدان، ۱۴ساله بود و از نزدیک با ماجراهای بسیاری در رابطه با مجاهدین خلق آشنا شد. او با مطالعه کتاب‌های مجاهدین که از طریق اقوام خود به دست آورده بود و همچنین با گوش دادن به رادیو صدای مجاهد از مواضع سازمان در زمینه‌های مختلف آگاه گردید. حجت زمانی در سال ۱۳۷۶، در سن ۲۳ سالگی به سازمان مجاهدین خلق ایران پیوست.[۲]

دستگیری و اعدام

حجت زمانی در مأموریتی، طی تردد در میدان ونک تهران، در تابستان ۱۳۸۰ توسط پاسداران شناسایی شد. او پس از درگیری با ماموران دستگیر شد و تحت شکنجه‌های فراوانی قرار گرفت. در تیر ۱۳۸۳ او را در یک محاکمه‌ی بدون وکیل، به چهار بار اعدام محکوم کردند. حجت زمانی در دهه اول ماه محرم سال ۱۳۸۴، صبح روز ۱۸بهمن‌ماه در سن ۳۱ سالگی، توسط رژیم جمهوری اسلامی اعدام شد. وی سومين فرزند خانواده زمانی است که توسط حکومت جمهوری اسلامی اعدام شده است.[۲]

خاطرات یکی از هم‌رزمان حجت زمانی

مجاهد شهید، حجت زمانی
مجاهد شهید، حجت زمانی

یکی از هم‌رزمان حجت زمانی در مورد او گفته است:

«در آستانه ۱۹بهمن عاشورای مجاهدین که سالروز شهادت حجت زمانی است می‌خواستم یادی از او کرده باشم. هر وقت اسم حجت را می‌شنوم و یادی از او می‌کنم همیشه این جمله معروف او در ذهنم برجسته است که در آخرین جلسه بیدادگاه وقتی حاکم ضدشرع خمینی به او می‌گوید که مجاهدین تمام شدند، حجت قهرمان با بی‌باکی و صلابت مجاهدی و جسورانه جواب می‌دهد که تو اشتباه می‌کنی مجاهدین تمام نشدند چون من زنده هستم...

حجت بدین‌وسیله می‌خواست که به جلادان خامنه‌ای بفهماند که هر عضو سازمان در هر کجا که باشد حتی در زندان خودش یک سازمان مجاهدین است و به آن افتخار می‌کند و مصداق این آیه قرآنی است که می‌فرماید: الا ان اولیاء الله لا خوف علیهم و لاهم یحزنون... یعنی این‌که گروندگان واقعی به خداوند هیچ ترس و واهمه‌ای ندارند و هیچ وقت اندوهگین نیستند چون مسیر حق را در پیش گرفته‌اند.

مجاهد شهید حجت زمانی هم با تمسُک به همین آیات قرآنی راه مجاهدین را با کمال آگاهی و افتخار انتخاب کرد و وقتی که دژخیم حکم اعدام را جلوی او می‌گذارد در مقابل حجت می‌گوید که من به این حکم افتخار می‌کنم و برای آن لحظه شماری می‌کنم. حجت با سرعت امضا می‌کند و می‌گوید که هیچ اعتراضی ندارم!

به‌راستی که حجت با این کلمات و جملات و این راه و روش که در پی گرفته بود، برای دانش‌آموزان هفت چشمه‌ای که روزی حجت معلم آنان بود، به معلم فدا و صداقت و استقامت و پایداری تبدیل می‌شود، معلمی که با نثار خون خودش درس آزادی به آنان می‌دهد. به‌راستی هر کس از نزدیک با حجت برخورد داشت با جوانی شاداب، دلسوز و فداکار و عاشق آزادی و مبارزه از یک طرف و از طرف دیگر با ایمان کامل به راه و ایدئولوژی مجاهدین به همراه ارادت خاص به راهبری مجاهدین روبه‌رو می‌شد. حجت هر بار که چهره برادر مسعود را در سیمای آزادی می‌دید چند بار درخواست تکرار آن را می‌کرد و می‌گفت که فقط برادرمسعود و آرمان او است که توان رویارویی با آخوندهای وطن‌فروش را دارد. حجت در انقلاب خواهر مریم تبلور پیدا می‌کرد طوری که در پرتو انقلاب درونی مجاهدین چنان شخصیتی وارسته از حجت ساخت که هر ترفندی از دشمن را برای بازداشتن او از مسیرش به شکست کشاند.

وقتی برای شکست وی با توطئه خانه و خانواده وارد شدند و آن‌ها را در برابرش قرار دادند، به گفته شاهدان عینی حجت واقعاً یک گلوله آتش شده بود و با سردادن شعار و نشان‌دادن عزم جزم خود در ستیز با دشمن و تهاجم به مزدوران، بر عزم و اراده خود مبنی بر پیمودن این مسیر پرافتخار پافشاری می‌کند و حتی افراد بی‌طرفی که آنجا حضور داشتند نیز نمی‌توانستند او را ساکت کنند و به این ترتیب به همه حاضران در آن صحنه درس مقاومت و پایداری و از خود گذشتگی به هر قمیت را می‌دهد به‌نحوی که رژیمی‌ها مجبور می‌شوند سریعاً بند و بساط فریب خود را جمع‌وجور کرده و پی کارشان بروند. بی شک مقاومت‌ها و رشادتهای امثال شهید قهرمان حجت زمانی است که راه هزاران جوان ایلامی وهفت چشمه‌ای را باز می‌کند تا همین مسیر را ادامه دهند. خون پاک او و امثال اوست که پتانسیل عظیمی را در درون هزاران جوان پرشور ایجاد کرده تا در خروش نهایی خلق قهرمان ایران و جوانانی که هر کدام اعضای ارتش قیام و ارتش آزادی هستند، دودمان رژیم را برباد دهند و آزادی را برای مردم به ارمغان آورند.»[۳]

نامه‌ی جمعی از زندانیان گوهردشت کرج

جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج طی نامه‌یی یاد مجاهد قهرمان حجت زمانی را که در آستانه عاشورای حسینی به دست رژیم جمهوری اسلامی در زندان اوین به شهادت رسید، گرامی داشتند. در قسمتی از این نامه آمده است:

«دوسال پیش بعدازظهر عاشورا در بند ما یعنی بند ۲ پچ پچ اعدام یک زندانی سیاسی بر سر زبان ها افتاد. فردای آن روز بود که فهمیدیم آن زندانی سیاسی اعدام شده حجت زمانی است ، وقتی دوستان زندانی حجت زمانی به‌ویژه دوستان زندانی سیاسی از اعدام ناجوانمردانه وی باخبر شدند، قصد داشتند مراسمی برای وی برگزار نمایند . زندان‌بانان تهدید کردند که کسی حق ندارد برای حجت زمانی این مجاهد خستگی ناپذیر مراسم ختمی برگزار نماید. آن‌ها حتی از مراسم ختم وی نیز وحشت داشتند. سرانجام در بامداد روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۳۸۴، در آستانه عاشورای حسینی و سالگرد عاشورای مجاهدین، حکومت جمهوری اسلامی، مجاهد خلق حجت زمانی را که از سال ۱۳۸۰ بیش از ۴ سال و نیم در زندان تحت فشار و شکنجه بود، در زندان گوهر دشت، اعدام کرد.»[۴]

گرامی‌داشت سالگرد شهادت حجت زمانی در زندان گوهردشت

در روز پنجشنبه ۱۸بهمن ۱۳۸۶، زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج، مراسمی به مناسبت سالگرد شهادت مجاهدخلق حجت زمانی برگزار کردند. در جریان این مراسم که از ساعت۳ تا ۶/۳۰ بعدازظهر جریان داشت، زندانیان سیاسی و هم‌بندان شهید حجت زمانی با ابتکار عمل ویژه‌ای از طریق بلندگوی زندان پیامی را در گرامی‌داشت حجت زمانی برای ۱۸۰۰ زندانی در بندهای ۲، ۵، ۴ و حیاط زندان پخش کردند. در این پیام آمده است:

«در مسلخ عشق جز نکو را نکشند، روبه‌صفتان زشت خو را نکشند، گر عاشق صادقی ز مُردن نهراس ،مردار بود هرآنکه او را نکشند. بدین وسیله ما زندانیان سیاسی محبوس در زندان گوهردشت کرج سالگرد شهادت حجت زمانی را به خانواده گرامی و هم‌بندان و دوستانش تسلیت می‌گوییم».

مراسم که در بند ۲ زندان گوهردشت برپا شده بود، با خواندن سوره والشمس آغاز شد. سپس با پخش حلوا میان انبوه زندانیانی که به‌دعوت دوستان و هم‌بندان مجاهد شهید حجت زمانی در مراسم شرکت کرده بودند، ادامه یافت و حاضران برای دو زندانی سر فراز زندان گوهردشت کرج، یعنی مجاهدین شهید حجت زمانی و ولی‌الله فیض‌مهدوی فاتحه خواندند. عموم زندانیان گوهر دشت از برپایی این مراسم استقبال کردند و در مراجعات مکرر، برگزار کنندگان را مورد تشویق و حمایت قرار می‌دادند. مأموران زندان گوهر دشت از صبح پنجشنبه حسینیه زندان را تعطیل و زندانیان سیاسی را تهدید کردند؛ و از برگزاری مراسم بزرگداشت برای حجت زمانی برحذر داشته بودند.[۵]

اطلاعیه‌ی کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته بین‌المللی علیه اعدام در رابطه با اعدام حجت زمانی اطلاعیه‌ای به قرار زیر صادر کرد:

یک هفته است که از ناپدید شدن حجت زمانی می‌گذرد و نگرانی‌های خانواده، دوستان و هم‌بندیان او، نگرانی نهادهای متعدد مدافع حقوق انسانی و نگرانی‌های همه‌ی ما، با این خبر دردناک پاسخ گرفت. رژیم جنایت‌کار اسلامی یک‌بار دیگر یک فعال سیاسی، و یک مخالف خود را ددمنشانه به قتل رساند، حجت زمانی را به قتل رساند تا چند صباحی دیگر به عمر ننگین خود بیافزاید، او را به قتل رساند، تا مشتی آخوند و جانی و اراذل و اوباش در حکومت بمانند.

این جنایت با موجی از نفرت و انزجار در سطح بین المللی و در ایران مواجه خواهد شد. حجت زمانی، پنجمین قربانی خانواده زمانی، در طول چند سال اخیر است. دو برادر و دو خواهر او نیز به دست حکومت اسلامی و یا در جریان فعالیت علیه حکومت به قتل رسیده اند.

این‌را در سراسر دنیا باید اعلام کرد، باید این جنایت را به گوش جهانیان رساند و اعلام کرد که حکومت جنایت‌کاران در ایران را باید سرنگون کرد. حکومتی که بر دریای نفرت و انزجار میلیون‌ها نفر مردم ایران نشسته و فقط با زندان و شکنجه و اعدام سرپا مانده است.

دیر نیست روزی که جانیان فاشیست اسلامی را به نیروی مردم معترض به زیر کشیده و یاد عزیز همه کسانی‌که در راه دفاع از حقوق انسانی کشته شده اند را گرامی بداریم.

حجت زمانی فعال سیاسی و از فعالین سازمان مجاهدین خلق ایران بود. او در سال ۲۰۰۲ دست‌گیر و به چهار بار اعدام محکوم شد. او درزندان حکومت نیز با دادن اطلاعیه و اعلام موضع در مورد مسائل سیاسی، فعالیت خود را به پیش می‌برد.

از حدود ۱۰ روز پیش حجت در زندان ناپدید شده و عدم حضور وی در بین هم‌بندان و بقیه فعالین سیاسی محکوم به اعدام موجی از نگرانی را دامن زده بود.

چهارشنبه ۱۵ فوریه، اخبار حاکی از اعلام رسمی اجرای حکم اعدام حجت زمانی و دادن این خبر به خانواده او است. پخش این خبر، بر نگرانی کسانی هم‌چون سعید ماسوری، خالد هردانی، شهرام‌ پورمنصوری و فرهنگ پورمنصوری و کسانی‌که به اعدام محکوم شده اند، افزوده است. به‌ویژه این‌که جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده بود که اگر پرونده هسته‌ای حکومت اسلامی به شورای امنیت برود، بلافاصله این محکومین به اعدام را به قتل خواهد رساند.

کمیته بین المللی علیه اعدام، مراتب انزجار عمیق خود را از این جنایت بی‌شرمانه حکومت اسلامی اعلام می‌کند. ما به خانواده حجت زمانی صمیمانه تسلیت می‌گوییم و خود را در این روزهای سخت و دردناک در کنار آن‌ها می‌دانیم.

ما یک‌بار دیگر به نهادهای مدافع حقوق انسانی و به همه مردم در ایران ودر سطح بین‌المللی، فراخوان اعلام اعتراض سراسری و بین‌المللی به احکام اعدام و احکام اعدام فعالین سیاسی، را داده و خواهان دامن زدن به یک کارزار متحدانه بین‌المللی بر علیه نقض وحشیانه حقوق انسانی در ایران هستیم.

کمیته بین‌المللی علیه اعدام، ۱۵ فوریه ۲۰۰۶.[۶]

منابع