حدیث نجفی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو


حدیث نجفی
حدیث نجفی ۲ .JPG
زادروز۱۵ دی ۱۳۷۸
کرج
درگذشت۳۰ شهریور ۱۴۰۱
بلوار ارم مهرشهر کرج
علت مرگگلوله‌های ساجمه‌ای نیروهای امنیتی
آرامگاهآرامستان بهشت سکینه کرج، قطعه ۲۹ ردیف ۲۵
ملیتایرانی

حدیث نجفی، (۱۵ دی ۱۳۷۸ – ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) دختر جوانی که صندوقدار رستورانی در مهر شهر کرج بود و در اعتراض به مرگ مهسا امینی به خیابان آمد و همراه قیام کنندگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ شد. در شب ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰ در بلوار ارم مهرشهر کرج توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی از ناحیه‌ی صورت، گردن، و قفسه سینه هدف چندین گلوله ساچمه‌ای قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر او شبانه و مخفیانه به خاک سپرده شد اما این قتل بازتاب وسیعی در رسانه‌های بین‌المللی و افکار عمومی بجا گذاشت و شهادت حدیث نجفی، نماد مقاومت زنان علیه استبداد مذهبی حاکم بر ایران شد.

پیشینه زندگی حدیث نجفی

حدیث نجفی سه خواهر بزرگتر از خود و یک برادر کوچکتر از خود دارد. او علاوه بر کار در رستوران، طراحی دوخت نیز می‌خواند و دیپلم طراحی داشت.

مادر حدیث نجفی، می‌گوید: «دخترم روز ۳۰ شهریور از سرکار به خانه آمد و گفت گرسنه‌ام اما قبل از اینکه غذا بخورد، به خاطر مهسا امینی و حجاب رفت تظاهرات، او گرسنه رفت».

در روزهای تظاهرات ویدیویی ۶ ثانیه‌ای از خانمی که موهای خود را بسته و ماسک دارد در شبکه اجتماعی وایرال شد. این ویدیو بنام حدیث نجفی منتشر شد اما بی بی سی فارسی پیامی از خانمی منتشر کرد که می‌گفت: حدیث نجفی نیست اما برای حدیث‌ها و مهساها می‌جنگد. به بهانه همین ویدیو ماموران جمهوری اسلامی منکر قتل حدیث شدند. افسون نجفی، خواهر حدیث می‌گوید: «چون آن ویدئو حدیث نیست، یعنی حدیث را نکشته‌اند؟»[۱]

مادر حدیث می‌گوید:

«دخترش در اعتراض به دستگیری و قتل مهسا امینی به خیابان رفته بود و «به‌خاطر مهسا و حجاب کشته شد.»

پس از قتل حدیث نجفی خانواده‌اش از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار هستند و مأموران پدرش را کتک زده و به خواهرانش دشنام دادند.[۱] مادر حدیث در ویدیویی که در اینستاگرام از طرف شیرین نجفی خواهر حدیث منتشر شد می‌گوید:

«پدر حدیث را هر روز می‌برند دادگاه. روزی که جنازه دخترمان را نشان دادند پدرش را کتک زدند. یک کاری می‌خواستند بکنند پدرش هم بمیرد چون گفته بود چرا دختر مرا زدید».»

همان روز ۳۰ شهریور پس از اطلاع از تیر خوردن حدیث به بیمارستان مراجعه کردند، اما در آنجا به آنها توهین کردند و گفتند که دخترشان از بیمارستان فرار کرده است. نهایتا در بیمارستان کسی به آنها می‌گوید: « دختر شما کشته شده و جسدش در سردخانه است. شما را اینجا نگاه داشته‌اند که دستگیر کنند.»

مادر حدیث نجفی

خانواده حدیث پس از شنیدن خبر شهادت حدیث عزاداری می‌کنند که همان موقع سه مامور امنیتی برای دستگیری آنها مراجعه می‌کنند اما موفق به دستگیری افراد خانواده نمی‌شوند. جمعه اول مهر خانواده از طریق یک آشنا موفق به گرفتن جسد می‌شوند. در مراسم ختم حدیث خانواده‌اش عکسی با حجاب از حدیث روی مزار او می‌گذارند که با واکنش کاربران در فضای مجازی مواجه می‌شوند مادرش در این رابطه می‌گوید:

«ما از نظام نیستیم. ما سکوت نکردیم. ما داغداریم. مهسا هم مانند حدیث من هستند. دختران دیگر که کشته شدند هم مانند دختر من هستند.»

او همچنین اضافه کرد:

«من داغدارم و بچه‌ام را از دست دادم. همین حالا (یک هفته بعد از کشته شدن حدیث) با دارو و آمپول سرپا هستم. عکسی که از بچم در خانه داشتیم گذاشتیم آنجا. اصلا این موضوعات در ذهن من مطرح نبود.»[۲]


در برگه گواهی فوت حدیث نجفی، علت مرگ را عملکرد وسایل جنگی در خارج از جنگ و اصابت گلوله اعلام کردند.

مراسم چهلم

سنگربندی در چهلم حدیث نجفی در خیابانهای کرج

روز ۱۲ آبان ۱۴۰۱ انبوه جمعیت برای گرامیداشت و مراسم چهلم حدیث نجفی به بهشت سکینه رفتند. در کرج مردم با بلوک‌های سیمانی برای درگیری با نیروهای انتظامی سنگربندی کردند. شورشگران آزادراه کرج – قزوین را مسدود کردند و در درگیری با نیروهای سرکوبگر یک بسیجی کشته و شماری از نیروهای انتظامی مصدوم و مجروح شدند. نیروی انتظامی برای انتقال مجروحان بدلیل مسدود بودن راه‌ها مجبور به استفاده از هلی‌کوپتر شد.[۳]

منابع