حزب آزادی کردستان

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حزب آزادی کردستان
دبیرکلعلی قاضی
شعاراستقلال کردستان ایران
بنیانگذاری۱۹۹۱ میلادی
پیشیناتحاد انقلابیون کردستان
کشور ایران

حزب آزادی کردستان در سال ۱۳۷۰ هجری خورشیدی معادل ۱۹۹۱ میلادی تاسیس شد. این حزب خواهان پایان یافتن تسلط دولت ایران در کردستان و استقلال کردستان ایران است. از نظر این حزب هر چهار قسمت کردستان  که در کشورهای ایران و ترکیه و عراق و سوریه قرار دارند باید یک دولت مستقل تشکیل دهند.

سابقه

این حزب کردی در سال ۱۳۷۰ هجری خورشیدی معادل ۱۹۹۱ میلادی تاسیس شد. این حزب خواهان پایان یافتن تسلط دولت ایران در کردستان و استقلال کردستان ایران است. از نظر این حزب هر چهار قسمت کردستان  که در کشورهای ایران و ترکیه و عراق و سوریه قرار دارند باید یک دولت مستقل تشکیل دهند. این حزب در اساس ریشه در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران دارد. هسته اصلی این حزب در گذشته به نام «اتحاد انقلابیون کردستان» به رهبری سعید یزدانپناه نامیده می شد. بیشترین افراد این گروه عضو «کمیته کردستان سازمان چریکهای فدایی خلق ایران (پیرو برنامه هویت)» بودند که بعد از انشعاب،  خود را با نام «اتحاد انقلابیون کردستان» نامیدند. سعید یزدانپناه مورد ترور ماموران جمهوری اسلامی قرار گرفت و حسین یزدانپناه جانشین او شد. در جریان کنگره اول، این حزب در سال ۲۰۰۶ میلادی نام خود را به «حزب آزادی کردستان» تغییر داد.

فعالیتهای جدید

«فرمانده "حزب آزادی کردستان" ایران گفته افراد این گروه در چارچوب مبارزه بین‌المللی علیه داعش توسط غربی‌ها آموزش نظامی دیده‌اند. او همچنین گفته مبارزه علیه داعش هرگز جایگزین مبارزه آن‌ها علیه حکومت ایران نخواهد شد. حسین یزدان‌پناه فرمانده "حزب آزادی کردستان ایران" (پ‌آک) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت افراد این گروه در چارچوب مبارزه بین‌المللی علیه داعش توسط اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها آموزش نظامی دریافت کرده‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس در این گزارش نوشته به نظر می‌رسد این آموزش‌ها زیر چتر حمایت از نیروهای کرد عراقی صورت گرفته است. فرمانده "حزب آزادی کردستان ایران" به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته در سال جاری این گروه شش عملیات نظامی در خاک ایران انجام داده است. بنا بر این گزارش اعضای "حزب آزادی کردستان ایران" (پ‌آک) چند صد نفر برآورد می‌شوند و در کنار پیشمرگه‌های کرد عراق زیر نظر وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان فعالیت می‌کنند. حسین یزدان‌پناه در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس افزود بدون شک مربیان غربی که به آن‌ها آموزش نظامی داده‌اند از هویت کرد ایرانی آن‌ها خبر داشته‌اند. اعضای این حزب در فاصله ۱۵ کیلومتری خط مقدم در غرب کرکوک قرار دارند و همچنین برخی از نقاط شرق موصل را کنترل می‌کنند. مخالفان کرد جمهوری اسلامی ایران را به تبعیض‌های گسترده علیه اقلیت‌ها قومی - مذهبی متهم می‌کنند. "حزب آزادی کردستان" ایران هدف خود را استقلال کردستان و بر چیدن تمامی نهادها و ارگان‌های دولت ایران در کردستان می‌داند.»

رزمنده حزب آزادی کردستان

«به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس حزب آزادی کردستان (پارت آزادی کوردستان) یکی از چند گروه شورشی کرد است که امسال در داخل ایران با نیروهای ایرانی درگیر شده اند. این گروه همزمان در کنار کردهای عراق با گروه دولت اسلامی جنگیده است.»  

رهبری حزب

دبیر کل:

علی قاضی رهبر حزب آزادی کوردستان

معاون حزب:   حسین یزدانپناه 

رسانه

سایت این حزب در حال حاضر آکتیو نیست.

منابع

دویچه وله فارسی ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۶»

منبع: بی بی سی فارسی ۸ سپتامبر ۲۰۱۶   برابر با ۱۸ شهریور ۱۳۹۵