حمله به تأسیسات نفتی آرامکو ۲۰۱۹

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حمله به تأسیسات نفتی آرامکو
حمله به تأسیسات نفتی آرامکو.jpg
نوعحمله موشکی و پهبادی
موقعیتعربستان سعودی
هدفتاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی
تاریخ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹
اجرا شده توسطبرعهد گرفته شده توسط حوثی‌ها (جنبش انصارالله یمن وابسته به رژیم ایران - مظون اصلی رژیم ایران و سپاه پاسداران
نتیجه
  • آسیب به تأسیسات نفتی آرامکو و کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت در این شرکت

حمله به تاسیسات نفتی آرامکو ۲۰۱۹ در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ رخ داد. این حمله با دهها موشک انجام شده و منجر به خسارات فراوانی در شرکت نفتی آرامکو عربستان گشت. حمله موشکی به آرامکو منجر به کاهش تولید ۵۰ درصدی تولید نفت در این شرکت شد. آرامکو یکی از بزرگترین شرکتهای تولید نفت در جهان است. آرامکو با تولید ۱۰/۲ میلیون بشکه نفت در روز نزدیک به ۱۲ درصد سهم تولید نفت در جهان را بر عهده دارد. پس از حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو ، جنبش انصار الله یمن معروف به حوثی که توسط رژیم ایران تأمین می‌شود مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. با اینهمه تحقیقات بعدی نشان داد که این حمله مستقیما از ایران و توسط سپاه پاسداران انجام شده است. وزرات دفاع عربستان سعودی در روز ۱۸ سپتامبر با نشان دادن بقایای حمله به تاسیسات نفتی آرامکو بر نقش ایران در این حمله تأکید کرد.[۱] شورای ملی مقاومت ایران اپوزیسیون رژیم ایران در تاریخ طی یک کنفرانس مطبوعاتی جزئیات جدیدی از این حمله را افشا کرد که نشان می‌داد حمله به تاسیسات آرامکو از ایران صورت گرفته است.[۲]

تاریخچه شرکت ملی نفت آرامکو

شرکت ملی نفت عربستان سعودی آرامکو در عربستان سعودی واقع شده است. این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای نفت در جهان است. دفتر شرکت نفت آرامکو در شرق عربستان در شهر ظهران عربستان است. نزدیک به ۱۰۰ سال پیش در محل هفتم حفاری دمام که در شمال شهر ظهران واقع است اولین عملیات اکتشاف نفت با موفقیت به اتمام رسیده و اولین بشکه‌های نفت در این کشور تولید شد. در آن زمان حق اکتشاف نفت دراختیار شرکت استاندار اویل کالیفرنیا بود. ۶ سال بعد شرکت استاندار اویل کالیفرنیا نام خود را به شرکت نفتی عربستان ـ آمریکا ( آرامکو ) تغییر داد. در سال ۱۹۸۰ دولت عربستان کنترل کامل شرکت نفتی آرامکو را به عهده گرفت. ۸ سال بعد، نام شرکت آرامکو به شرکت نفت عربستان سعودی یا سعودی آرامکو تغییر کرد. پس از آن، طبق قوانین عربستان دیگر هیچ کشور یا کمپانی خارجی حق اکتشاف یا حفاری و تولید نفت یا خرید سهام و داشتن رده سازمانی در عربستان را نداشت[۳]. شرکت ملی نفت عربستان سعودی آرامکو با خرید سرمایه‌های سهامداران شرکتهای پالایش خارجی، تولید و پالایش نفت خود را به ۵.۳ میلیون بشکه در روز رسانده و رتبه اول منطقه را کسب کرد. در سال ۲۰۱۵ شرکت آرامکو با تولید ۱۰.۲ میلیون بشکه نفت در روز به بزرگترین شرکت تولید نفت در جهان تبدیل شد. همچنین ذخیره نفت خام این شرکت ۲۶۰ میلیارد بشکه است که بیشترین ذخایر نفت در جهان است.

شرکت آرامکو اعلام کرده است که ۱ بشکه از هر ۸ بشکه نفت تولید شده در جهان متعلق به این شرکت است. به این ترتیب آرامکو حدود ۱۲ درصد سهم تولید نفت در جهان را در اختیار خود دارد. شرکت آرامکو در زمینه اشتغال‌زایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از ۲۰۰ هزار نفر ایجاد شغل کرده است[۴].

حمله بوسیله موشک و پهباد به تأسیسات آرامکو در عربستان
حمله بوسیله موشک و پهباد به تأسیسات آرامکو در عربستان

حمله موشکی به شرکت آرامکو

در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ حمله‌ای به شرکت نفتی آرامکو در بقیق و خریص در شرق عربستان سعودی صورت گرفت. بلافاصله جنبش انصارالله یمن مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را پذیرفت اما شواهد نشان می‌داد این حمله توسط نیرویی بسیار قویتر از جنبش انصار الله صورت گرفته است. وزارت دفاع دفاع عربستان چهار روز پس از حمله با نمایش بقایای این موشک ها نشان داد که رژیم ایران در این حمله دست داشته است . بر اثر این حمله تولید نفت عربستان به پنج میلیون و هفتصد هزار بشکه در روز کاهش یافت[۵].

چند روز بعد شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ در جده اعلام کرد که ظرفیت تولید نفت، به قبل از حملات آرامکو برگشته است[۶].

رژیم ایران مظنون اصلی حمله به آرامکو

عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا رژیم ایران را مظنون اصلی در حملات به تاسیسات نفتی آرامکو دانستند. بررسی های کارشناسانه بعدی نشان داد این حملات از شمال عربستان صورت گرفته است.

عربستان سعودی در تاریخ ۲۷ شهریور بقایای موشکهای کروز و پهبادهای ایران را که پس از حمله در محل تأسیسات باقی مانده بود را به نمایش گذاشت.به گفته سخنگوی وزارت دفاع عربستان، این حمله از شمال عربستان صورت گرفته و از ۱۸ پهپاد و هفت موشک‌ کروز برای آن استفاده شده بود. سرهنگ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن در سخنانی در این رابطه گفت:

«همه کشورهای عربی منطقه در معرض اقدامات شرورانه ایران هستند که توانایی‌های نظامی خود را در اختیار گروه‌های تروریستی در سوریه، لبنان و یمن و سراسر جهان قرار داده و زمان آن رسیده که همه جامعه جهانی به مسئولیت خود در این زمینه عمل کند. علیرغم تلاش‌های گسترده ایران برای نشان دادن این موضوع حملات آرامکو از خاک یمن صورت گرفته، شواهد متقنی در دست داریم که این حملات از طریق شمال صورت گرفت. حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی سعودی در بقیق و خریص در راستای حملات ماه می ۲۰۱۹ به سعودی بود و نشان می‌دهد ایران به مناطق مسکونی حمله می‌کند. در حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی سعودی از پهپادهای ساخت ایران از مدل "دلتا وینگ" استفاده شد. تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های مداربسته نشان می‌دهد پهپادهای دلتا وینگ ساخت ایران از شمال به جنوب در حرکت بوده‌اند و این امر، ادعاها درباره صورت گرفتن این حملات از خاک یمن را نفی می‌کند. در بقایای یکی از موشک‌های کروز استفاده شده در حمله به سعودی تاریخ ساخت ۲۰۱۹ درج شده و در ماه‌های گذشته سپاه پاسداران اعلام کرد که جدیدترین نسخه موشک‌های کروز را در اختیار دارد. در بقایای موشک‌های کروز استفاده شده در حمله به سعودی با نسخه ایرانی «یا علی» از موشک کروز که سپاه در ماه فوریه از آن رونمایی کرد، تطابق دارد. در حمله به تاسیسات نفتی سعودی مجموعا ۲۵ پهپاد و موشک کروز به کار رفت[۷]

مواضع ۳ کشور اروپایی آلمان،فرانسه،انگلیس

روزنامه مردم‌سالاری ۷مهر ۹۸ نوشت:

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان در بیانیه مشترکی اظهار داشتند: «برای ما روشن است که ایران مسؤل حمله به تأسیسات نفتی آرامکو است. هیچ توضیح دیگری وجود ندارد. ما از تحقیقات جاری برای حصول جزییات بیشتر حمایت می‌کنیم»[۸].

افشاگری علیرضا جعفرزاده نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در مورد حمله به آرامکو
افشاگری علیرضا جعفرزاده نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در مورد حمله به آرامکو

افشای جزئیات حمله به آرامکو توسط مجاهدین خلق

روز ۳۰ سپتامبر (روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸) سازمان مجاهدین خلق ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن جزئیات حمله به تأسیسات نفتی آرامکو را افشا کرد[۹]. شورای ملی مقاومت ایران کنفرانسی را برای انتشار یک گزارش ۲۲صفحه یی برگزار کرد که براساس اطلاعات بدست آمده از داخل ایران بوده است.سازمان مجاهدین خلق ایران سازمانی است که برای اولین بار از برنامه اتمی رژیم ایران طی سلسله افشاگری‌هایی پرده برداشت. از جمله این سازمان در سال ۲۰۰۲ دست به افشای برنامه ایران برای غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات نطنز زد[۱۰].

سازمان مجاهدین در این کنفرانس اعلام کرد که تصمیم این حمله در شورای امنیت ملی ایران اتخاذ شده است. سخنگوی سازمان مجاهدین خلق، علیرضا جعفرزاده گفت: مصوبه شورای عالی امنیت به تأیید خامنه ای رسیده است.

علیرضا جعفر زاده درباره حمله موشکی و پهبادی به تأسیسات آرامکو در عربستان اعلام کرد که محمد فلاح، معاون فرمانده هوا فضای سپاه، محمود باقری کاظم آباد فرمانده موشکی نیروی هوا و سعید آقاجانی فرمانده شاخه پهبادی هوا فضای سپاه پاسداران در این عملیات شرکت داشتند و پیش از اجرای طرح حمله به آرامکو به پایگاه امیدیه در ۸۵ کیلومتری شهر اهواز سفر کرده‌اند.

محمود باقری کاظم آباد معاون فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران کسی است که پس از حمله به تأسیسات آرامکو در فهرست تحریمهای ایالات متحده قرار گرفت. علیرضا جعفر زاده همچنین افزود که موشکهای کروز استفاده شده در این حمله در سایت پارچین ساخته شده‌اند[۱۱]. او همچنین گفت:

لازم به ذکر است که رژیم ایران برای آموزش ساخت موشکهای کروز برخی از کارشناسان خود از جمله ۲۰ نفر از این کارشناسان را در سال ۱۳۸۸ به کره شمالی اعزام کرده بود که ریاست این گروه را حسن پورفرزانه (متخصص موتور توربو جت) به عهده داشت که در حال حاضر حسین پورفرزانه مدیر صنایع علمی فناوری است[۱۲].

شاهین قبادی یکی دیگر از نمایندگان سازمان مجاهدین خلق اظهار داشت که این اطلاعات را سازمان مجاهدین از درون حکومت ایران بدست آورده است. شاهین قبادی اضافه کرد که تصمیم به این حمله در جلسه شورای امنیت ملی ایران با حضور حسن روحانی و محمد جواد ظریف به همراه شماری از فرماندهان ارشد سپاه از جمله حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، غلامعلی رشید و امیرعلی حاجی زاده از فرماندهان سپاه گرفته شده است و خامنه‌ای، غلامعلی رشید و امیرعلی حاجی زاده را مسئول اجرای طرح حمله کرد.

به گفته شاهین قبادی، ستاد فرماندهی تاکتیکی عملیات به فرماندهی سرتیپ محمد فلاحی از یک هفته قبل در پایگاه امیدیه در اهواز مستقر شدند.

سازمان مجاهدین خلق در سایت و کانال تلگرامی خود در این رابطه نوشت:

«عده‌ای از افسران پاسداران، متخصص موشکی و پهپادی از پایگاه ماهشهر نیز به امیدیه منتقل شدند. موشک‌های کروزی که در مجتمع صنایع نظامی در پارچین تهران ساخته شده بود در این حمله به‌کار گرفته شده‌است. سرتیپ فلاحی معاونت عملیات نیروی هوا فضای سپاه طرح را عملیاتی نمود. این معاونت در ستاد فرماندهی هوافضای سپاه واقع در پادگان دستواره (در منطقه چیتگر- شمال‌غرب تهران) قرار دارد. طرح عملیاتی و اجرایی نهایی، در ستاد مرکزی موسوم به خاتم‌الانبیا، توسط سرلشکر غلامعلی رشید چک و مورد تأیید قرار گرفت. حدود یک هفته قبل از حمله موشکی، اکیپ فرماندهان این عملیات، از ستاد نیروی هوافضای سپاه از تهران به استان خوزستان در جنوب غرب ایران رفتند. برخی از فرماندهان این اکیپ که شناسایی شده‌اند به قرار زیر هستند: پاسدار سرتیپ محمد فلاح معاون عملیات نیروی هوافضا، پاسدار سرتیپ محمود باقری کاظم‌آباد فرمانده موشکی نیروی هوافضا، سرتیپ پاسدار سعید آقاجانی فرمانده پهپادی نیروی هوافضا.»

انعکاسات افشاگریها در مورد حمله به آرامکو

افشاگری سازمان مجاهدین خلق در مورد حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در رسانه‌های مختلف جهان انعکاسات بسیاری داشت.

انعکاس در واشنگتن تایمز

واشنگتن تامیز در روز ۳۰ سپتامبر مصادف با ۸ مهر ۹۸ در این رابطه نوشت:

«بزرگترین گروه اپوزیسیون رژیم ایران فاش ساخت که رژیم تهران حمله ۱۴سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان را از پایگاهی در ایران انجام داده است.شورای ملی مقاومت ایران کنفرانسی را برای انتشار یک گزارش ۲۲صفحه یی برگزار کرد که براساس اطلاعات بدست آمده از داخل ایران بوده است. در گزارش شورای ملی مقاومت ایران آمده است علی خامنه ای مستقیما به فرماندهان این عملیات دستور اجرای این حمله را صادر کرد. مقامهای آمریکا بطور خصوصی گفته اند افشاگریها حاکیست که مقاومت ایران درست گفته است.»[۱۳]

انعکاس در فاکس‌نیوز

تلویزیون فاکس نیوز در روز ۳۰ سپتامبر در مورد افشاگری‌های شورای ملی مقاومت در مورد حمله به تاسیسات نفتی آرامکو نوشت:

«شورای ملی مقاومت ایران گفت اطلاعاتی را از داخل رژیم بدست آورده که جزییات حملات موشکی و پهپادی به خاک عربستان در ۲۳شهریور را فاش می سازد.در این گزارش آمده است که دستور این حمله در ۳۱ژوییه توسط خامنه ای درجلسه یی که روحانی و ظریف وزیرخارحه شرکت داشتند صادر شد.این گزارش می گوید موشکهایی که بکار برده شده در سایت پارچین تهران تولید شده است»[۱۳]

انعکاس در تلویزون الغد

تلویزیون الغد امارات متحده عربی کنفرانس مطبوعاتی شورای ملی مقاومت ایران را بطور مستقیم انعکاس داده و گفت:

«اپوزیسیون ایران اعلام کرد خامنه ای فرمان حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را صادر کرده است.سونا صمصامی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا گفت حمله آرامکو با تصمیم شورای عالی امنیت ملی رژیم ایران به ریاست روحانی انجام شد و تعدادی از اعضای سپاه تروریستی پاسداران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو مشارکت داشتند.علیرضا جعفرزاده معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا روشن ساخت که خامنه ای دستور حمله به تاسیسات نفتی آرامکوی سعودی را صادر کرد. وی گفت پایگاهی که حمله به آرامکو از آن انجام شد در چند کیلومتری شهر اهواز قرار دارد.»

انعکاس در اکسپرس انگلستان

اکسپرس انگلستان در تاریخ ۳۰ سپتامبر، کنفرانس مطبوعاتی شورای ملی مقاومت ایران در مورد حمله به تأسیسات نفتی آرامکو را بطور مفصل انعکاس داده و اعلام کرد بر طبق این افشاگری خامنه‌ای مستقیما فرمان حمله به آرامکو را صادر کرده است.

انعکاس در دیلی استار انگلستان

دیلی استار انگستان نیز در همان تاریخ با انعکاس خبر افشاگری شورای ملی مقاومت در مورد حمله به تأسیسات نفتی آرامکو نوشت اپوزیسیون ایران می‌گوید خامنه ای شخصا فرمان حمله به آرامکو را صادر کرده و خاورمیانه را به آستانه ی جنگ کشانده است.

منابع