حمله سایبری علیه جمهوری اسلامی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حمله‌ی سایبری علیه جمهوری اسلامی با اقدام علیه دوربین‌های مدار بسته‌ی زندان اوین آغاز شد. یک گروه هکری به نام عدالت علی مسئولیت این اقدام را برعهده‌گرفت اما وابستگی سازمانی آن مشخص نگردید. پس از آن بزرگ‌ترین هک تاریخ جمهوری اسلامی یعنی هک صدا و سیما و دهها رسانه دیگر جمهوری اسلامی در تاریخ ۶ بهمن ۱۴۰۰ اتفاق افتاد. گروهی به نام قیام تا سرنگونی وابسته به سازمان مجاهدین خلق ایران و کانون‌های شورشی مسئولیت این اقدام را برعهده گرفتند. در این اقدام ۲۵ شبکه‌ی تلویزیونی از جمله شبکه‌ی یک قطع شده و تصاویری از رهبران مجاهدین خلق و شعارهایی علیه خامنه‌ای پخش شد. در سومین اقدام روز دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ گروه قیام تا سرنگونی اعلام کرد چندین سامانه و سایت «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» را از دسترس خارج کرده و اسناد آن در اختیار خود گرفته است. حدود دو ماه بعد روز دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ گروه هکری قیام تا سرنگونی از اقدام جدید خود علیه سایت‌ها و سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی خبر داد. در این اقدام نیز صفحات سایت‌های این وزارت با تصاویر مسعود رجوی و عکس‌های ضربدر خورده‌ی علی خامنه‌ای و شعارهای ضدحکومتی جایگزین گردید. پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰‍۱ در اقدامی دیگر این گروه توانست تمامی دوربین‌های کنترلی شهرداری تهران، مجموعه‌ی مقبره‌ی خمینی و دهها سایت و سامانه‌ی مربوط به شهرداری تهران را از دسترس خارج کند. همچنین این گروه از همین طریق به موبایل بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم تهران پیامکی با محتوای « لعنت برخمینی،‌ مرگ بر خامنه‌ای-رئیسی و درود بر رجوی» را ارسال نمود. در یک اقدام دیگر در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱ سایت‌ها و سامانه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» توسط گروه قیام تا سرنگونی تسخیر شدند. در این اقدام علاوه بر جای‌گذاری تصاویر رهبران مجاهدین در سایت‌های این ارگان، صدها هزار نامه محرمانه و اطلاعات کارمندان و مأموران این سازمان به دست گروه قیام تا سرنگونی افتاد.

هک دوربین‌های زندان

تلوبیون، کانال پخش زنده و آرشیو شبکه‌های دولتی رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن از سوی گروه سایبری «عدالت علی» هک شد و این گروه بر روی برنامه‌های برخی از شبکه‌ها که از این طریق پخش می‌شد محتوای سیاسی پخش کرد.

در این روز در حالی که برنامه‌های عادی شبکه‌های رادیو و تلویزیون دولتی ایران در حال پخش بود این برنامه‌ها قطع شد و سپس صحنه‌هایی از تظاهرات ضد جمهوری اسلامی با شعار «مرگ بر دیکتاتور» پخش شد.

سپس، فردی با نقاب پیامی را خطاب به «ملت ایران» با این مضمون قرائت کرد که «ما آماده‌ایم تا پایه‌های رژیم فاسدی که بر کشورمان مسلط شده را به لرزه بیندازیم. دیگر ما ساکت نمی‌شویم. ما دهه زجر [فجر] را به عزایشان تبدیل می‌کنیم. حجاب بی‌حجاب. حجاب را می‌سوزانیم. بت‌هایشان را می‌شکنیم. قصرهای زورگویان را افشا می‌کنیم تا ملت حسابشان را برسند. رژیم ضرب شست ما را دیده و باز هم خواهد دید».

در پایان نیز شعار «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» پخش می‌شود که از شعارهای اعتراضات چندین سال اخیر علیه نظام جمهوری اسلامی بوده است.[۱]

مرداد ۱۴۰۰ هم دوربین‌های امنیتی زندان اوین توسط گروه «عدالت علی» هک شد که بازتاب‌های داخلی و خارجی گسترده‌ای به همراه داشت.

گروه هکری عدالت علی روز دوشنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ با انتشار تصاویری خبر از هک دوربین‌های نظارتی و امنیتی زندان قزلحصار داد. این گروه همچنین مدعی شد که به مدارکی از داخل زندان دست پیدا کرده است که شامل مشخصات صدها زندانی ست که در اعتراضات آبان ۹۸ به زندان محکوم شده‌اند.

گروه هکری عدالت علی فروردین ماه ۱۴۰۱ تصاویری از دوربین‌های نظارتی و مداربسته زندان اوین و بدرفتاری مأموران زندان با زندانیان منتشر کرد.

این گروه هم‌چنین اعلام کرده هدفش پرده‌برداری از  ظلم و ستم و سرکوب رژیم جمهوری اسلامی در زندان‌ها است.

محمد مهدی حاج‌محمدی رییس سازمان زندان‌های ایران بابت افشای این تصاویر از زندانیان عذرخواهی کرد

همچنین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه بررسی این موضوع را در اولویت قرار داد و زندان و زندانی را خط قرمز قوه قضاییه عنوان کرد.

اتاق کنترل زندان اوین

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بنابر اصل نود مجلس رسیدگی این موضوع را با هماهنگی دادستانی کل در اولویت قرارداد.

هک صدا و سیمای جمهوری اسلامی

عصر روز پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ چند شبکه رادیویی و تلویزیونی، از جمله شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ، رادیو_پیام، رادیو جوان و شبکه قرآن، هک شد و حدود ۱۰ ثانیه تصاویر مسعود و مریم رجوی، رهبران سازمان مجاهدین خلق و چند شعار از آنها پخش شد.

اخبار رسیده از داخل سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی حاکی است پس از این هک، ناظر پخش تبلیغات، کارگردان پخش و تعدادی از عوامل تولید از سوی نیروهای امنیتی قرنطینه شده‌اند و بازجویی از آنان آغاز شده است.حراست صدا و سیما و ماموران اطلاعات،‌ همه ورودی و خروجی‌های محل صدا و سیما را بستند و مانع هر گونه ورود و خروج شدند.

خبرگزاری صداوسیما به نقل از مسئولان فنی این سازمان نوشت که احتمالا سِرور مورد حمله هکری قرار گرفته است.

رضا علی‌دادی، معاون فنی سازمان صداوسیما، نیز به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت: «همکاران ما در حال بررسی هستند؛ این اقدام کار فوق العاده پیچیده‌ای است و تنها صاحبان این تکنولوژی می‌توانند از بک‌دورها و امکاناتی که از قبل روی سیستم‌ها در نظر گرفته‌اند بهره برداری کنند و صدمه بزنند.»

قطع شدن ۲۵ شبکه تلویزیونی و رادیویی یکی از نتایج این هک بود.

یک گزارش از منابع داخلی در جمهوری اسلامی حاکی است: تا ساعت ۴ بعدازظهر (به وقت تهران) بیش از ۴۰۰ سرور رادیو و تلویزیون از دور خارج و منهدم شده است

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس: شبکه های تلویزیون ایران تصاویر رهبران  اپوزیسیون را نشان دادند و شعار مرگ بر خامنه‌ای سر دادند؛ رویدادی که تلویزیون جمهوری اسلامی بعداً آن را هک توصیف کرد.

هک سامانه شهرداری

روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد گروه «قیام تا سرنگونی»، «پنج هزار دوربین کنترلی شهرداری تهران» و همچنین «بیش از ۱۵۰ سایت و سامانه» شهرداری پایتخت را هک کرده است.

بر روی تصاویر ارسال شده از این گروه، پیام «درود بر رجوی» و «مرگ بر خامنه‌ای رئیسی - لعنت بر خمینی» درج شده است.

در اطلاعات ارسالی به صدای آمریکا، لیست کامل دوربین‌های منطقه بهشت زهرا، لیست دوربین‌های کنترلی بزرگ‌راه‌ها و خیابان‌های تهران، و داده‌های مرکز فناوری و اطلاعات شهرداری دیتا سنتر در اقدسیه وجود دارد. همچنین سیستم اتوماسیون داخلی شهرداری، و دوربین‌های مراقبتی مجموعه قبر خمینی، هک شده است.

هک سازمان ارتباطات اسلامی

گروه هکری "قیام تا سرنگونی" مرتبط با سازمان مجاهدین خلق عملیات هک بر روی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را اعلام کرد:

▪️۶ سایت و ۱۵سامانه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تسخیر شد و صفحات اول آنها با عکس‌های مسعود و مریم رجوی و شعارهای مرگ بر خامنه‌ای رئیسی، درود بر رجوی جایگزین شد.

۲ اتوماسیون اصلی منهدم شد.

۴۴ سرور و صدها کامپیوتر هک و منهدم شد.

۳۵ بانک اطلاعاتی منهدم شد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از سازمان‌های وابسته به‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این سازمان در سال۱۳۷۴ تأسیس شد.

این سازمان زیر نظر یک شورای‌عالی متشکل از چند تن از اعضای هیأت وزیران مانند وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم‌چنین رئیس سازمان صدا و سیما اداره می‌شود. این سازمان در اغلب سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف نماینده دارد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نهادی برای تبلیغات رژیم ولایت فقیه، جذب نفرات در بیش از ۷۰کشور است. جذب عناصر بنیادگرا، سازماندهی هسته‌های تروریستی در کشورها و جوامع و مساجد مسلمانان، هماهنگی عملیاتی با نیروی قدس برای جذب و بکارگیری محافل مذهبی افراطی در کشورهای مختلف از دیگر مأموریت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

در آبان ماه گذشته نیز، حمله سایبری و هک سامانه کارت سوخت در ایران به از کار افتادن پمپ‌بنزین‌ها در سراسر این کشور منجر شد و یک گروه سایبری به نام «گنجشک درنده» علاوه بر پذیرش مسئولیت این حمله سایبری، مسئولیت حملات سایبری پیشین به شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی را نیز به عهده گرفت.

منابع