حمیدالله اربابی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حمیدالله اربابی.JPG
حمیدالله اربابی
زادروز۱۳۶۵
روستای آهوران نیک‌شهر
ملیتایرانی
بلوچ
همسرزبیده ملازهی
فرزندانبنیامین، مبارک، رابعه، ناعمه

حمیدالله اربابی (عبیدالله)، (متولد ۱۳۶۵) اهل روستای آهوران نیک‌شهر، استان سیستان و بلوچستان است. وی دو پسر به نام‌های بنیامین و مبارک و دو دختر به نام‌های رابعه و ناعمه دارد.[۱] حمیدالله اربابی در ۱ فروردین ۱۳۹۸ در منزل شخصی خود واقع در روستای نکهچ آهوران، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.[۲] دلیل بازداشت وی هنوز مشخص نشده است.

حمیدالله اربابی

حمیدالله اربابی (عبیدالله)، (متولد ۱۳۶۵) اهل روستای آهوران نیک‌شهر، استان سیستان و بلوچستان است. وی دو پسر به نام‌های بنیامین و مبارک و دو دختر به نام‌های رابعه و ناعمه دارد.[۱]

شرح دست‌گیری

حمیدالله اربابی در تاریخ ۱ فروردین ماه ۹۸، شب هنگام، ۸ الی ۹ نفر از ماموران با لباس نظامی و شخصی و با همراه داشتن اسلحه به منزل شخصی وی رفته و پس از تهدید خانواده‌اش وی را بازداشت کردند. ماموران اطلاعات سپس وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.[۲]

فرزین کدخدایی منبع نزدیک به این خانواده در این‌باره گفت:

«حمیدالله اربابی فرزند مرحوم مولابخش اربابی در تاریخ ۱/۱/۱۳۹۸ دقیقا اولین روز نوروز شب هنگام، هشت نه نفر مامور با لباس نظامی ولباس بلوچی واسلحه وارد خونه می‌شوند و بنده خدا را جلوی زنش می‌گیرند. زنش گفته شما کی هستین فقط گفتن ما از اطلاعات چابهار اومدیم فردا بیاین چابهار و تهدیدش کردن که اگر حرفی از بازداتش پخش کنه شوهرشو می‌کشند.

حمید‌الله اربابی و دخترش
حمید‌الله اربابی و دخترش

روز بعد خانواده حمیدالله پیگیری می‌کنند و ماموران امنیتی وزارت انکار می‌کنند و می‌گویند تحقیق می‌کنیم و به شما خبر میدیم اما هیچ خبری نمی‌دهند خانواده هم شکایت می‌کنند.

در این مدت تا این لحظه هیچ خبری از حمیدالله نشده و خانواده‌اش به همه جا سر زدند، ماموران امنیتی برای اینکه اونها رو ساکت کنند ۲۴ ساعت برادرش رو بازداشت کردند و ۲۴ ساعت همسرش رو و به اونها گفتند باید بپذیرید که ما مسئول بازداشتش نیستیم و اون خودش از مرز خارج شده و رفته، اما اینها نپذیرفتند.

به نظر میرسد که حمیدالله پس از بازداشت با مشکلی مواجه شده که ماموران علیرغم گذشت مدتی طولانی از محل نگهداری وی خبری به خانواده نداده‌اند.»[۳]

همسر حمید‌الله اربابی خانم زبیده ملازهی می گوید برای یافتن همسرش به تمامی ارگان‌های امنیتی مراجعه کرده است اما آن‌ها گفته‌اند:

«نظام جمهوری اسلامی شوهر تو را دستگیر نکرده است. خودت سر به نیستش کرده ای و یا از کشور او را فراری داده ای.»

زبیده ملازهی می گوید به آنها گفتم:

«اگر هر کاری کرده باشم چرا پیش شما بیایم؟ گفتند تو می خواهی دستگاه قضایی را گمراه کنی. گفتم حرفهایی که شما از دستگاه قضاییه تان می زنید تا به حال به فکرم هم نرسیده است. آنها مرا تا ساعت ۱۲ شب بازجویی و تهدید کردند که در صورت اعتراض بیشتر مرا نیز بازداشت خواهند کرد. ولی من در مقابل آنها ایستادم و گفتم آمده ام که حقم را بگیرم. به هر دری زدم هیچ خبری از همسرم به من ندادند.»

زبیده ملازهی می‌‌گوید:

«حالا می خواهم صدایم را به گوش جهان برسانم که ما مردم ایران زیر بار چه ظلم و ستم هایی هستیم. آخر به کدامین جرم؟ من یک زن ۲۹ ساله با این همه درد هستم. بچه های قد و نیم قدم را چطور آرام کنم؟ دو سال است در انتظار یک خبر هستیم. ولی ای بی وجدان ها … بگویید دستگیرش کردید. جرمش چیست؟ و او را کجا بردید؟»[۴]

کمپین برای یافتن حمیدالله اربابی

چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹، هشتگ #حمیدالله_اربابی_کجاست در اعتراض به بی‌خبری از این مفقود شده داغ شد.[۵]

منابع