دستگیری دانشجویان نخبه ایرانی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دستگیری دانشجویان نخبه دانشگاه امیرکبیر
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی.jpg
Case history
Prior action(s)برندگان المپیاد جهانی اخترفیزیک
Case opinions
Decision byقوه قضائیه جمهوری اسلامی


دستگیری دانشجویان نخبه ایرانی در روز ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ اتفاق افتاد. این دو دانشجو علی یونسی و امیر حسین مرادی نام داشتند. علی یونسی نخبه رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف تهران است. علی یونسی برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشور در سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم کشور در سال ۹۶ و برنده مدال طلای دوازدهمین دور از مسابقات جهانی نجوم و اخترفیزیک است که در کشور چین برگزار شد. امیرحسین مرادی نیز دانشجوی رشته‌ی فیزیک در دانشگاه صنعتی است که برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشور در سال ۹۶ است.[۱] بر اساس افشاگری آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، وی پیش از دستگیری در خیابان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با چهره‌ی خونین به خانه آورده شد و سپس از آن‌جا به مکانی نامعلوم منتقل گشت. همچنین امیر حسین مرادی در همان روز به همراه علی یونسی دستگیر شد. دستگیری این دو دانشجوی نخبه دانشگاه شریف بدون ارائه‌ی حکم قضایی و غیرقانونی صورت گرفت. مقامات دانشگاه صنعتی شریف در مورد این دستگیری هیچ واکنشی نداشتند. ۲۶ روز پس از دستگیری این دو دانشجوی نخبه، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه ی قضائیه سرانجام دستگیری آن‌ها را پذیرفت و اعلام کرد آن‌ها به دلیل ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران دستگیر شده‌اند.[۲]

دستگیری دو دانشجوی نخبه

علی یونسی و امیر حسین مرادی از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف هستند که هر کدام در المپیادهای علمی در سطح کشور و در سطح جهانی مدال‌های مختلفی را کسب کرده‌اند. علی یونسی دانشجوی ترم چهارم مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی دانشجوی ترم چهارم فیزی است. علی یونسی برنده مدال طلای دوازدهمین المیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک (IOAA 2018) است که در چین برگزار شد. وی همچنین برنده مدال نقره المپیاد نجوم در سال ۹۵ و مدال طلا در سال ۹۶ بود. امیرحسین مرادی یکی دیگر از دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشور در سال ۹۶ پس از علی یونسی بود.[۳]

علی یونسی دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف
علی یونسی دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف

علی یونسی در روز ۲۲ فروردین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. خبرها حاکی از این است که امیرحسین مرادی پیش از این دستگیر شده بود. علی یونسی پس از دستگیری، در حالی که به دلیل ضرب و شتم دچار خونریزی شده بود توسط ۱۲ نفر از نیروهای امنیتی به خانه آورده شد و پس از تفتیش وسایلش به همراه مادر و پدرش به مکان نامعلومی منتقل گشت.[۴] پدر و مادر او چند ساعت پس از چند ساعت آزاد شدند. با گذشت چند هفته از دستگیری این دانشجویان، به رغم مراجعه پدر و مادر آن‌ها برای ملاقات و کسب اطلاع از وضعیت فرزند، هیچ پاسخی به آن‌ها در این رابطه داده نشد.

واکنش‌ها به دستگیری دو دانشجوی نخبه

واکنش قوه قضائیه

رژیم ایران درابتدا هیچ خبری در مورد دستگیری این دو دانشجوی نخبه منتشر نکرد. علت این دستگیری که بدون ارائه‌ی حکم قضایی انجام شده بود بی‌پاسخ ماند. سرانجام ۲۶ روز پس از بازداشت علی یونسی سخنگوی قوه قضائیه غلامحسین اسماعیلی با اشاره به این‌که این دو نفر در ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران دستگیر شده اند گفت:

«در این شرایط کرونایی اصلاً این یک توطئه‌ٔ دشمنان بود، می‌خواستند در این شرایط یک بلوایی در کشور درست کنند که خوشبختانه با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان و اقدام به موقع آنها این توطئه خنثی شد»[۵]

غلامحسین اسماعیلی هم چنین گفت که خانواده یکی از دانشجویان( علی یونسی) در گذشته از اعضای سازمان مجاهدین خلق بوده است. وی مدعی شد که این دانشجویان قصد خرابکاری در کشور را داشتند و با سازمان مجاهدین خلق ارتباط مرتبط بودند. او ادعا کرد که در خانه این دانشجویان مواد انفجاری کشف شده است![۶]

علی یونسی در مسابقات المپیاد
علی یونسی در مسابقات المپیاد

کانون حقوق بشری نه به زندان و اعدام

کانون حقوق بشری نه به زندان دستگیری این دو دانشجو را ضد انسانی و ضدایرانی نامید و تمامی عواقب آن را متوجه شخص ابراهیم رئیسی و خامنه‌ای و قوه قضائیه رژیم ایران دانست. این کانون همه مجامع بین المللی و حقوق بشری را دعوت کرد که برای نجات این دو دانشجو تلاش کنند.[۷]

واکنش برادر علی یونسی

رضا یونسی که در سوئد ساکن است و برادر علی یونسی دانشجوی نخبه‌ دانشگاه صنعتی شریف است، در واکنشی نسبت به دستگیری علی در حساب توئیتر خود نوشت:

توئیت رضا یونسی برادر علی یونسی دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف
توئیت رضا یونسی برادر علی یونسی دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف

«دیروز و امروز، ۱۳و۱۴ اردیبهشت، پدرم به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد اما به داخل راهش ندادند. مشخص نیست به دنبال چه داستانی هستند که بعد از ۲۴ روز، اجازه نمیدن برادرم حتی تلفن بزنه به خانواده که بدونیم سالم است. علی جان، امیدواریم که خودکشیت نکرده باشند.»

واکنش خواهر علی یونسی

آیدا یونسی خواهر علی یونسی دانشجوی نخبه‌ دانشگاه صنعتی شریف در مورد دستگیری برادرش گفت:

«کجای قوانین نوشته که می‌توان یک جوان ٢٠ ساله را مورد ضرب و شتم قرار داد و پدر و مادرش را با صورت خونین [او] شوکه کرد؟» او گفت «وقتی علی را در خیابان آنطور زدید و با آن وضعیت به خانه آوردید، در انفرادی چه شکنجه‌ای می‌کنید؟»[۱]

واکنش سازمان مجاهدین خلق

شورای ملی مقاومت ایران، سازمان مجاهدین خلق طی اطلاعیه ای پس از موضع‌گیری سخنگوی قوه‌ی قضاییه در مورد دستگیری دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف که آن‌ها را مرتبط با این سازمان دانسته بود طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی علاوه بر این دو دانشجو، ۱۸ نفر دیگر را به همین جرم دستگیر کرده است. سازمان مجاهدین اطلاعیه خود نوشت:

قضاییه آخوندی دستگیری امیر حسین مرادی و علی یونسی دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف را پذیرفت

اسماعیلی سخنگوی قضاییه جلادان: در این شرایط کرونایی اصلاً این یک توطئه‌ٔ دشمنان بود، می‌خواستند در این شرایط یک بلوایی در کشور درست کنند که خوشبختانه با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان و اقدام به موقع آنها این توطئه خنثی شد.

علی یونسی در مسابقات المپیاد جهانی اخترفیزیک
علی یونسی در مسابقات المپیاد جهانی اخترفیزیک

قضاییه آخوندی به ناچار پس از ۲۶روز دستگیری دو دانشجوی نخبهٔ دانشگاه صنعتی شریف را پذیرفت. امیرحسین مرادی در ۲۲فروردین ناپدید شد و علی یونسی را شبانگاه ۲۲فروردین مجروح و شکنجه‌شده به خانه‌شان آوردند و پس از چند ساعت پدر و مادرش را هم با او بردند و ساعتها تحت فشار بازجویی کردند. متعاقباً دانشجویان دانشگاه صنعتی به اعتراض برخاستند و جویای وضعیت و سرنوشت دوستان خود شدند.

علی مدال طلای دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم را که در سال ۱۳۹۷ در چین برگزار شد کسب کرد و قبل از آن مدالهای نقره و طلای المپیاد کشوری نجوم را در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به‌دست آورد. امیر حسین نیز برنده مدال نقره المپیاد در سال ۱۳۹۶ است.

دژخیم غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قضاییه جلادان امروز به دستگیری امیرحسین مرادی و علی یونسی اذعان کرد و گفت آنها به مجاهدین وصل شده بودند. دژخیم برای پرونده‌سازی افزود که آنها «اقدامات ایذایی» انجام داده و «به‌دنبال انجام اقدامات خرابکارانه» بودند. علاوه بر این «در بازرسی از منازل آنها اقلام انفجاری کشف شده که در اقدامات خرابکارانه مورد استفاده قرار می‌گرفت».

دژخیم مزبور خاطرنشان کرد: «در این شرایط کرونایی اصلاً این یک توطئه‌ٔ دشمنان بود، می‌خواستند در این شرایط یک بلوایی در کشور درست کنند که خوشبختانه با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان و اقدام به موقع آنها این توطئه خنثی شد».

فاشیسم دینی حاکم بر ایران در وحشت از قیام چاره‌ای جز ارعاب و سرکوب و تشدید جو خفقان نمی‌یابد. آن روی سکه تلاش اطلاعات آخوندها برای بازگشایی سیرک مزدوران با اقدامات مسخره و مجازی تحت عنوان خانواده علیه مجاهدین در آلبانی است.

غلامحسین اسماعیلی دستگیری نخبگان ایرانی را پذیرفت
غلامحسین اسماعیلی دستگیری نخبگان ایرانی را پذیرفت

سازمان مجاهدین خلق ایران اسامی ۱۸تن دیگر از انبوه دستگیرشدگان را بشرح زیر اعلام کرد:

۱- محمدرضا اشرفی سامانی، اصفهان

۲- ناهید فتحعلیان، تهران

۳- بیژن کاظمی، کوهدشت

۴- پرستو معینی، تهران

۵- سپهر امام جمعه، تهران

۶- زهرا صفایی، تهران

۷- احمد مهری، قم

۸- کامران رضایی‌فر، تهران

۹- سمیه بیدی، کرج

۱۰- فروغ تقی پور، تهران

۱۱- رسول حسنوند، خرم‌آباد

۱۲- غلامعلی علی پور، آمل

۱۳- مهران قره باغی، بهبهان

۱۴- مجید خادمی، بهبهان

۱۵- مرضیه فارسی، تهران

۱۶- سعید راد، سمنان

۱۷- مسعود راد، تهران

۱۸- محمد حسنی، کرج

خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران با تأکید بر این‌که دستگیر شدگان در معرض شکنجه و اعدام و هم‌چنین کرونا قرار دارند، بار دیگر خواستار اقدام فوری دبیرکل ملل متحد، کمیسر عالی و شورای حقوق‌بشر ملل متحد و سازمانهای بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر برای آزادی آنان و اعزام هیاتهای بین‌المللی برای بازدید از زندانهای رژیم و دیدار با این زندانیان شد.

رژیم آخوندها باید اسامی همه دستگیر شدگان را منتشر کند و تمامی حقوق آنها را طبق کنوانسیونهای بین‌المللی که امضا کرده مراعات کند. شکنجه و بدرفتاری روش شناخته‌شده رژیم علیه زندانیان سیاسی است. از قیام دیماه ۹۶ تاکنون شمار قابل توجهی زیر شکنجه به‌شهادت رسیده‌اند. رژیم در مورد آنها سکوت و پنهان‌کاری می‌کند و وقتی هم ناچار شود می‌گوید خودکشی کرده و خودشان خود را کشته‌اند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹(۵ می‌۲۰۲۰)[۱]

منابع