رامین پوراندرجانی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رامین پوراندرجانی
Ramin poorandarjani.jpg
زادروز۱۹ خرداد ۱۳۶۲
درگذشت۱۹ آبان ۱۳۸۸
کهریزک
محل زندگیتبریز- تهران
پیشهپزشک
شناخته‌شده برایمردم ایران
نقش‌های برجستهمداوای مجروحانی تظاهرات ۸۸
دیناسلام

رامین پوراندرجانی (زاده ۱۹ خرداد ۱۳۶۲- درگذشته در ۱۹ آبان ۱۳۸۸) نام پزشکی است که به عنوان پزشک وظیفه در زندان کهریزک دوران سربازی خود را می‌گذراند. وی در جریان اعتراضات ۱۳۸۸ در زندان کهریزک به طرز مشکوکی جان باخت. گفته می‌شود، رژیم ایران در ابتدا علت مرگ او را سکته‌ی قلبی اعلام کرد اما پزشک قانونی اعلام کرد که رامین پوراندرجانی به دلیل مسمومیت درگذشته است. مسعود علیزاده از شکنجه شدگان زندان کهریزک می‌گوید رامین پوراندرجانی را مجبور کرده‌ بودند برای مرگ مقتولان در زندان گواهی جعلی صادر کند و شکنجه‌ی زندانیان را انکار کند. سه قاضی از جمله سعید مرتضوی به همراه حسن زارع دهنوی و علی‌اکبر حیدری فر را مسئول مرگ وی معرفی می‌کند.[۱]

زندگی رامین پوراندرجانی

رامین پوراندرجانی در نوزدهم خرداد ۱۳۶۲ به دنیا آمد. رامین پوراندرجانی در دوران تحصیل از دانش‌آموزان ممتاز بود و در سال ۱۳۷۳ به سازمان ملی استعدادهای درخشان راه پیدا کرد. او به مدت هفت سال در این سازمان تحصیل کرد. او در سال ۱۳۷۵ در رشته‌ی شعر دانش آموزی توانست رتبه‌ی اول را به دست بیاورد. رامین پوراندرجانی در سال ۱۳۸۰ با رتبه ۱۰۶۹ در کنکور سراسری پذیرفته شد و وارد دانشگاه اردبیل و سپس تبریز شد. او در سال ۱۳۷۸ از این دانشگاه با مدرک پزشکی فارغ التحصیل گشت.

سوابق علمی و هنری

رامین پوراندرجانی در دوران حیات خود موفقیت های درخشانی در کسب علم و هنر به دست آورد. از جمله‌ی این موفقیت ها عبارتند از:

  • پذیرفته شدن در سازمان ملی استعدادهای درخشان در سال ۱۳۷۳[۲]
  • رتبه اول شعر دانش آموزی در سال ۱۳۷۵
  • پذیرفته شدن در کنکور سراسری با رتبه‌ی ۱۰۶۹
  • کسب رتبه اول استانی در جشنواره خوارزمی در سال ۱۳۷۸
  • برگزاری و مدیریت نمایشگاه توانمندی‌های دانش‌آموزان سمپاد تبریز در سال ۱۳۷۸

همچنین رامین پور اندرجانی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تسلط داشت.[۱]

رامین پوراندرجانی پزشک کهریزک
رامین پوراندرجانی پزشک کهریزک

فارغ التحصیلی رامین پوراندرجانی

دکتر رامین پوراندرجانی در جشن فارغ التحصیلی خود سخنرانی داشت که در آن بر تعهدات انسانی یک پزشک تأکید می کرد. تصاویر آن پس از مرگ وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.[۳]

او در سخنرانی خود می‌گوید:

«بچه‌ها ما وارث اسم‌های بزرگی هستیم، وارث اسم‌های بزرگی مثل جالینوس و بقراط و ابوعلی سینا و حکیم جورجانی. روح خیلی خیلی بزرگ و مقدسی از آن زمان در قلب‌های بزرگی منتقل شده و آمده در لباسی سفید برای ما به میراث گذاشته شده، بچه‌ها ما آمدیم اینجا تا بگوییم که عاشقانه به راه‌مان ادامه می‌دهیم.»

مرگ در کهریزک

رامین پوراندرجانی در لباس پزشکی
رامین پوراندرجانی در لباس پزشکی

رامین پوراندرجانی برای طی دوران سربازی خود به عنوان پزشک وظیفه به کار مشغول شد. او در جریان تظاهرات ۱۳۸۸ به زندان کهریزک منتقل شد. رامین پوراندرجانی مدتی پس از حوادث کهریزک به طرز مشکوکی درگذشت. در ابتدا علت مرگ وی را سکته اعلام کردند اما پزشکی قانونی مرگ او را نتیجه مسمومیت با سم اعلام کرد. [۴] مجددا جمهوری اسلامی علت مرگ وی را خودکشی به دلیل از دست دادن روحیه اعلام کرد. احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی گفت این فرد تنها یکی دو روز در هفته به کهریزک مراجعه داشته است.[۵]

شواهد پشت پرده

دوستان رامین پوراندرجانی می‌گویند پس از آن که یک کمیته ویژه رسیدگی به آسیب‌دیدگان حوادث از طرف مجلس تشکیل شده بود، رامین در مقابل آن‌ها دست به افشاگری در مورد نحوه شکنجه‌ی بازداشت شدگان زد.

رامین پوراندرجانی از معالجان امیرجوادی فر و محسن روح الامینی بود که در شکنجه گاه کهریزک جان باختند. وی در مقابل هیأت گفته بود:

«محسن را با وضعیت اسف‌باری بعد از شکنجه‌های جسمی شدید دو روز قبل از مرگش نزد من آورده بودند. حال جسمی او بسیار وخیم بود و امکانات پزشکی من هم بسیار محدود، ولی آنچه توانستم برای نجات وی کردم. در همان زمان بود که از سوی مسئولان کهریزک تهدید شدم که در صورت توضیح علت جراحات وارده بر مجروحان کهریزک از ادامه زندگی باز خواهم ماند".

دوستان رامین پوراندرجانی می‌گویند وی پیش از مرگ در مورد امنیت خود ابراز نگرانی کرده بود.

سند قتل رامین پوراندجانی
سند قتل رامین پوراندجانی

مدتی پس از مرگ رامین پوراندرجانی در زندان کهریزک اسناد دیگری در مورد مرگ مشکوک وی منتشر شد. ستوان نوریان افسر کلانتری ۱۲۹ در گزارش خود آورده بود که آثار خون‌مردگی در اطراف گردن مشهود بوده است. این یک گزارش اولیه از افسری است که به عنوان اولین نفر بر سر جنازه‌ی رامین پوراندرجانی حاضر شده بود.

این سند به وضوح نشان می‌داد که رامین پوراندرجانی را خفه کرده‌اند،‌اما در گزاش پزشکی قانونی اشاره‌ای به این موضوع نشده و علت مرگ او را مسمومیت اعلام کردند.

به خانواده رامین اجازه ندادند جنازه فرزند خود را ببینند. غسل میت بدون حضور خانواده انجام شده و در تبریز درخواست تعویض کفن نیز از سوی مأموران وزارت اطلاعات رد شد. این اقدامات نشان می‌دهد آنها نمی‌خواستند آثار خون مردگی و خفگی را بر گردن رامین مشاهده کنند.[۶]

سخنان پدر رامین پوراندرجانی

پدر رامین پوراندرجانی در مورد مرگ پسرش می‌گوید

«ما رامین را صحیح و سالم تحویل سربازی دادیم. زنگ زدند گفتند بیا جنازه‌اش را بگیر و ببر، من چه کار می‌توانستم بکنم... گفتند تصادف کرده. با نام تصادف ما را دعوت به تهران کردند. داخل بهداری هم فوت شده، سرباز بود. داخل بهداری محل خدمتش فوت کرد. آنجا بعد‌ها خیلی شایعه شد، گفتند رامین خودکشی کرده، وصیت نامه نوشته بود و از این حرف‌ها، زیاد حرف زده شد. شب قبلش، ساعت هشت و نیم شب، من و رامین هفت یا هشت دقیقه با هم صحبت کرده بودیم، خیلی حالش خوب بود، خیلی. کاش آن تلفن را قطع نمی‌کردم، کاش تا صبح با هم حرف می‌زدیم. اما بالاخره ما نتوانستیم حتی چهره رامین را پس از مرگ ببینیم.»[۷]

منابع