رومینا اشرفی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رومینا اشرفی
رومینا اشرفی.JPG
زادروز۱۳۸۵
روستای سفید سنگان لمیر، شهرستان تالش
درگذشت۱ خرداد ۱۳۹۹
تالش
محل زندگیتالش
ملیتایرانی
تابعیتایران
تحصیلاتمدرسه راهنمایی
دیناسلام
خویشاوندانقاتل او (پدرش)

رومینا اشرفی (زادهٔ ۱۳۸۵ - درگذشتهٔ ۱ خرداد ۱۳۹۹ در روستای سفید سنگان لمیر، شهرستان تالش) دختر ۱۴ ساله اهل تالش است که پدرش وی را به دلیل ارتباط با پسری به نام بهمن خاوری به طرز فجیعی به قتل رساند. پدر رومینا اشرفی شب هنگام دختر خود را با داس سربرید. این واقعه در تمامی رسانه‌ها انعکاس بسیاری داشت. هنگامی که رومینا اشرفی با دوست پسرش بهمن دستگیر شده بود، به قاضی گفته بود که اگر به خانه‌ی پدر خود بازگردد توسط او کشته خواهد شد،‌اما قاضی به این موضوع توجهی نکرده بود. طبق قوانین جمهوری اسلامی پدر صاحب خون دختر خود است و در صورتی که او را به قتل برساند با مجازات چندانی مواجه نخواهد شد.[۱] عفو بین الملل در رابطه با قتل رومینا اشرفی واکنش نشان داد. شورای ملی مقاومت، کمیسیون زنان، طی بیانیه‌ای این قتل را محکوم نموده و آن را نتیجه‌ی حاکمیت جمهوری اسلامی و ترویج زن‌ستیزی دانست.

شرح ماجرا

رومینا اَشرفی در خانه خود با وضعیت روحی نامناسبی به دلیل آزارهای پدر مواجه بود. او با پسری به نام بهمن خاوری که حدود ۲۸ سال سن داشت آشنا می‌شود و از او می‌خواهد که وی را از این وضعیت نجات دهد.[۲][۳] بهمن خاوری از پدر خواستگاری می‌کند اما پدر رومینا به دلیل سنی بودن بهمن خاوری با این ازدواج مخالفت می‌کند. رومینا اشرفی از بهمن خاوری می‌خواهد که وی را از آن‌ خانه با خود ببرد. در روز ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ رومینا به همراه بهمن خاوری از خانه خود فرار می‌کندکه یک روز بعد توسط پلیس دستگیر می‌شوند.[۴]

به گفته‌ی شاهدان رومینا اشرفی که می دانست پدری بدخلق دارد از قاضی می‌خواهد که وی را به خانه پدری بازنگرداند و اظهار می‌کند که به زودی به دست او کشته خواهد شد. اما قاضی و پلیس به حرف وی توجهی نمی کند.[۵] آن‌ها شب را در منزل یکی از بستگان در آستارا به صبح رساندند و فردای آن روز راهی روستای‌شان شدند.[۶]

در ۱ خرداد ۱۳۹۹ پدر ابتدا سعی کرد رومینا را خفه کند اما موفق نشد و پس از آن سر رومینا را با داس از تنش جدا کرد.

سایت میدان در گزارشی با مردی که گفته شده‌است دوست رومینا اشرفی بوده‌است و همین‌طور عموی مقتول صحبت کرده‌است که دو روایت متفاوت از ماجرا تعریف کرده‌اند.[۷]

ماجرا از زبان بهمن خاوری

رومینا اشرفی کودک ۱۴ ساله
رومینا اشرفی کودک ۱۴ ساله

«چند سالی بود که عاشق هم بودیم و بالاخره تصمیم گرفتم تا یک نفر را بفرستم و او را از پدرش خواستگاری کنم. اما از آنجایی که مذهب ما یکی نبود، مخالفت کردند. به همین خاطر هم دختر به من گفت که پدرم رضایت نمی‌دهد و باید فراری‌اش بدهم. همین شد که باهم فرار کردیم و پنج روزی ناپدید شدیم. بعد از این ماجرا بود که پدرش در پاسگاه حویق از من به جرم آدم‌ربایی شکایت کرد. حتی به من تهمت زد که دخترش را بیهوش کردم و گاو و طلاهایش را هم دزدیدم. وقتی پاسگاه دختر را خواست و او هم به آن‌ها گفت که به خواسته خودش با من آمده‌است؛ ولی پدرش بیخیال نشد. در آگاهی آستارا هم از من شکایت کرد و چند روز بعد آگاهی با من تماس گرفت؛ ولی چند نفر از بستگان آمدند و خواستند که ما با هم صیغه کنیم تا ماجرا تمام شود؛ ولی آن مرد با پلیس هماهنگ کرده بود تا من را دستگیر کنند. موقع بازجویی من گفتم که آن دختر را دوست دارم و اجباری در کار نبوده و دختر هم در بازجویی این حرف‌ها را تأیید کرد. یک شب در بازداشتگاه ماندم اما در نهایت تبرئه شدم.»

«رومینا می‌گفت باباش کتکش میزده و موهاشو می‌کشیده. حتی به من گفته بود که پدرش معتاده و شیشه میکشه.»

از زبان خواهر بهمن خاوری

نقاشی از رومینا اشرفی
نقاشی از رومینا اشرفی

«رومینا یه دختر پاک و معصوم بود. فکر نکردم با داداشم فرار کرده، برام مثل این بود که یه دختر بی‌کس رو پناه دادم. منم مثل دسته گل نگهش داشتم. حتی پسرم رو چند روز فرستادمش جای دیگه، گفتم این دختر امانته اینجا. به داداشمم گفتم هر وقت رسمی زنت شد بیا، غیرتم قبول نمی‌کرد باهم باشن»

ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی

مطابق با ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، پدر در جایگاه ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی‌شود بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود. البته دیه از آن‌جا که در اغلب موارد به خود پدر تعلق می‌گیرد نیازی به پرداخت ندارد و تنها مجازات حبس کوتاه مدتی تحت عنوان جنبه عمومی برای فرد در نظر گفته می‌شود

محمدرضا زمانی علویجه حقوقدان در این رابطه می‌گوید:

«از آنجایی که قاتل خود ولی دم بوده‌است، دیگر حکم قصاص اینجا معنایی ندارد. اما حبس و دیه وجود دارد که بازهم تصمیم چند و چون آن با قاضی پرونده است. دیه هم ابتدا به مادر، سپس به خواهر و برادر تعلق می‌گیرد.[۸]»

بیانیه شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران پس از مرگ دلخراش رومینا اشرفی طی اطلاعیه‌ای گفت:

اطلاعیه کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران در مورد رومینا اشرفی
اطلاعیه کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران

مسئؤل قتل دلخراش رومینای ۱۴ساله، رژیم آخوندها با عملکردها و قوانین قرون‌وسطایی و زن‌ستیزانه است

قتل فجیع و دلخراش رومینا اشرفی، دختر ۱۴ساله در تالش به‌دست پدرش، نتیجه سیاست‌ها و قوانین ظالمانه و قرون‌وسطایی رژیم زن‌ستیز آخوندی است که در قانون و در عمل وحشیگری و ظلم و ستم علیه دختران و زنان را تشویق و ترویج می‌کند. مسئول قتل رومینا اشرفی، فاشیسم دینی حاکم بر ایران است.

رسانه‌های رژیم آخوندی نوشتند که در خلال بیدادگاهی که رومینا را مجبور کرد به خانه پدرش برگردد، او بارها با گریه و اصرار گفته بود، اگر به خانه بازگردانده شود پدرش او را خواهد کشت، اما جنایتکار بیرحمی که نام قاضی بر او گذاشته‌اند، بر اساس قوانین ضداسلامی و ضدبشری رژیم آخوندی رومینا را به پدرش سپرد و روانه قتلگاه کرد.

رژیم ضدبشری آخوندی با مباح کردن عملی ”قتلهای ناموسی” و مطابق با ماده ۲۲۰ ”قانون مجازات اسلامی“ که پدر در جایگاه، ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی‌شود بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود، عملاً مشوق چنین جنایات فجیعی است.

کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت قتل یک دختر بیگناه ۱۴ساله را قویاً محکوم نموده و فاشیسم دینی حاکم بر ایران را مسئول اصلی قتل او می‌داند و از خانم میشل باشله کمیسر عالی حقوق‌بشر، شورای حقوق‌بشر، مجامع بین‌المللی و گزارشگران و مدافعان حقوق‌بشر، حقوق زنان و حقوق کودکان می‌خواهد رژیم ایران را به‌خاطر قوانین و عملکردهای زن‌ستیزانه و فراهم کردن زمینه چنین قتلهایی محکوم کنند.

شورای ملی مقاومت ایران- کمیسیون زنان

۸ خرداد۱۳۹۹ (۲۸می‌۲۰۲۰)[۹]

جستارهای وابسته

جنسیت‌زدگی در ایران

منابع

  1. مسعود سالاری. «سر بریدن دختر ۱۴ ساله در ایران؛ نام عامل قتل ناموسی در آگهی ترحیم چاپ شد». ۲۰۲۰-۰۵-۲۶. 
  2. «روزنامه سازندگی امروز چهارشنبه در مصاحبه با بهمن خاوری، مرد ۲۸ ساله‌ای..». بازبینی‌شده در 28 مه 2020. 
  3. «جزئیات قتل فجیع دختر تالشی در خواب | چرا پلیس رومینا را تحویل خانواده داد؟ | واکنش مقام قضایی». ۶ خرداد ۱۳۹۹. بازبینی‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۷. 
  4. «معاون دادگستری گیلان: دختر ۱۳ ساله قربانی تعصب مذموم و مسموم پدر شد»(فارسی)‎. ایرنا، ۶ خرداد ۱۳۹۹. بازبینی‌شده در ۷ خرداد ۱۳۹۹. 
  5. «یک مقام قضایی ایران مدعی «رسیدگی ویژه» به قتل دختری نوجوان به‌دست پدرش شد»(فارسی)‎. رادیو فردا، ۶ خرداد ۱۳۹۹. بازبینی‌شده در ۷ خرداد ۱۳۹۹. 
  6. «توضیحات در رابطه با قتل دختر تالشی»(فارسی)‎. خبرگزاری صدا و سیما، ۷ خرداد ۱۳۹۹. بازبینی‌شده در ۷ خرداد ۱۳۹۹. 
  7. «قتل ناموسی در ایران؛ 'پدر رومینا با داس دخترش را کشت». ۶ خرداد ۱۳۹۹. بازبینی‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۷. 
  8. «تراژدی قتل دختر ۱۴ ساله‌ای که از خانه فرار کرد». بازبینی‌شده در 26 مه 2020. 
  9. اطلاعیه کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت