سامان قادرپور

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سامان قادرپور
قادرپور.v4.jpg
سامان قادرپور
زادروز۱۳۶۴
اشنویه
درگذشت۷ آبان ۱۴۰۱
تهران
علت مرگشکنجه شدن زیر شکنجه مأموران امنیتی
آرامگاهآرمستان اشنویه
ملیتایرانی
شناخته‌شده برایمردم کردستان و ایران

سامان قادرپور (زاده‌ی سال ۱۳۶۴، اشنویه – درگذشته ۷ آبان ۱۴۰۱، تهران)، جوان ۳۷ ساله‌ی اهل اشنویه بود که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در تهران دستگیر شد و در زیر شکنجه جان خود را از دست داد. نهادهای امنیتی و مأموران سرکوبگر، مرگ سامان قادرپور را سکته قلبی عنوان کردند، اما عموی سامان تأکید کرد که سامان بر اثر شکنجه کشته شده است. مأموران امنیتی به خانواده‌ی سامان قادرپور هشدار دادند که هیچ‌کس و حتی مادر سامان حق دیدن پیکر او را ندارند. پیکر سامان قادرپور ۱۱ آبان‌ماه، در شهر زادگاهش اشنویه به‌خاک سپرده شد.

جان باختن زیر شکنجه

سامان قادرپور در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در تهران بازداشت شد؛ و در روز شنبه هفتم آبان‌ماه، بر اثر شکنجه‌ی شدید توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی جان باخت.

نهادهای امنیتی روز دوشنبه ۹ آبان‌ماه، با خانواده‌ی قادرپور تماس گرفته و می‌گویند برای شناسایی جسد فرزندشان به تهران بیایند. عموی سامان قادرپور با مراجعه به سرخانه‌ی بهشت زهرای تهران، جسد او را شناسایی کرد.

نهادهای امنیتی و مأموران سرکوبگر، مرگ سامان قادرپور را سکته قلبی عنوان کردند، اما عموی سامان تأکید کرد که سامان بر اثر شکنجه کشته شده است؛ و صورت او به‌طور کامل زخمی و کبود بوده است.[۱]

خاکسپاری

پیکر سامان قادرپور در بهشت زهرا کفن‌پوش شد؛ و نهادهای امنیتی به خانواده‌ی او گفته‌اند که باید مراسم خاکسپاری فرزندشان با هماهنگی و توافق اداره‌ی آگاهی شهر اشنویه برگزار شود. هم‌چنین مأموران امنیتی به خانواده‌ی سامان قادرپور هشدار دادند که هیچ‌کس و حتی مادر سامان حق دیدن پیکر او را ندارند. پیکر سامان قادرپور ۱۱ آبان‌ماه، در شهر زادگاهش اشنویه به‌خاک سپرده شد.[۲]

کشته‌شدگان تحت شکنجه

روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۴۰۱، کمیته پی‌گیری بازداشت‌شدگان اعلام کرد که از آغاز قیام سراسری یعنی از روز ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۱، تا کنون دست‌کم ۱۵ تن از معترضین بازداشت‌شده، بر اثر شکنجه برای گرفتن اعتراف اجباری و یا به‌دلیل جلوگیری از درمان پس از مجروح شدن با گلوله، به‌قتل رسیده‌اند.

در گزارش کمیته‌‌ی پی‌گیری بازداشت‌شدگان، به اسامی کشته‌شدگان بر اثر شکنجه اشاره شده است؛ و توضیح کوتاهی نیز از شکنجه و آزار هر یک از این معترضین درج کرده است. این اسامی عبارتند از:

سامان قادرپور، یوسف رئیسی، امین فاتحی، شادمان احمدی، محمد لطف‌الهی، حامد سلحشور، شهریار عادلی، هیمن آمان، امیرجواد اسعدزاده، احمد گودرزی، امید حسنی، اسماعیل دزوار، میلاد خوشکام، محمد حاجی رسول‌پور، ایلیاد رحمانی‌پور و مهدی زارع اشکذری[۳]

منابع: