سیل هرمزگان

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیل هرمزگان-۱۲ مهر ۱۳۹۸
سیل هرمزگان-۱۲ مهر ۱۳۹۸

سیل هرمزگان روزهای پنج‌شنبه و جمعه، ۱۱ و ۱۲ مهر ۱۳۹۸ به وقوع پیوست که در نتیجه طغیان رودخانه شریفی بر اثر بارندگی به اندازه ۴۵ میلیمتر بود. در این سیل تا کنون ۵ تن کشته شده‌اند. سه نفر از جان‌باختگان سوار بر خودرویی حین عبور در مسیر جاسک به بشاگرد و دو نفر دیگر در مسیر بشاگرد به میناب بودند.

عوامل وقوع سیل هرمزگان

بارندگی‌های سیل‌آسا در محدوده دو شهرستان جاسک و بشاگرد حوالی شهرک مطهری، که ۴۵ میلیمتر گزارش شده است باعث طغیان رودخانه شریفی در منطقه بشاگرد و جاسک شده که در نتیجه این طغیان یک خودرو ۴۰۵ در رودخانه شریفی غرق شد.

تلفات انسانی سیل هرمزگان

جان‌باختگان حادثه‌ی اولکه در مسیر جاسک به بشاگرد اتفاق افتاده است، یک مرد و یک خانم و یک کودک شناسایی شده‌اند.

سیل در هرمزگان-۱۲ مهر ۱۳۹۸
سیل در هرمزگان-۱۲ مهر ۱۳۹۸

حادثه‌ی دوم در روستای پهن میناب بوده است که یک خودرو سواری در سیلاب محاصره می‌شود و در پی این اتفاق، دو مرد جان باختند.

خسارات ناشی از سیل هرمزگان

براثر طغیان رودخانه جگین، راه ارتباطی ۳۰ روستای بخش گافر و پاراموند به شهر سردشت شهرستان بشاگرد قطع شده است.

امید رنجبر بخشدار گافر و پاراموند در این باره گفت: «بارندگی دیروز که از ساعت چهارده آغاز شد و هفت ساعت ادامه داشت، ۴۷ و هشت دهم میلیمتر گزارش شده است. هم‌اکنون رفت و آمد جمعیت شش هزار نفری این روستاها تا فروکش کردن رودخانه جگین بسته است.» [۱]

مدیر کل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت:

«احتمال بارش تا روز یکشنبه هفته پیش‌رو وجود دارد و توصیه می‌شود افراد از تردد در مسیرهای ناایمن به صورت جدی خودداری کنند. در منطقه‌ای که آبنمای مسیر میناب به بشاگرد واقع شده بارشی رخ نداده ولی آب بارندگی بالادست وارد این آبنما شده بود.»

«از بعدازظهر چهارشنبه تا یکشنبه ۱۴ مهر در بیشتر ارتفاعات هرمزگان و طی روزهای شنبه و یکشنبه علاوه بر مناطق فوق در برخی مناطق ساحلی و جزایر خلیج فارس، رگبار موقتی باران، طغیان رودخانه های فصلی، رعد و برق، افزایش سرعت باد و گرد و خاک و دریا متلاطم پیش بینی می شود.

پانویس

  1. کیهان لندن - ۱۲ مهر ۱۳۹۸ [۱]

منابع

گزارش خسارات سیل هلال احمر