سینا نادری

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سینا نادری
سینا نادری...JPG
زادروز۱۳۷۹
دره دریژ - کرمانشاه
درگذشت۲۰ مهر ۱۴۰۱
دره دریژ
علت مرگاصابت گلوله توسط نیروهای امنیتی
آرامگاهدره دریژ- کرمانشاه
ملیتایرانی

سینا نادری، چهارشنبه شب۲۰مهر ماه ۱۴۰۱ پس از شروع اعتراض‌های مردمی در شهرک دره دریژ (مهدیه) و شهرک اسلامیه کرمانشاه با شلیک نیروهای امنیتی به سمت معترضان جان باخت.[۱] سینا نادری ۲ بار پیاپی هدف قرار گرفت. وی ۲۲ ساله و ساکن محله‌ی دره دریژ کرمانشاه بود. سینا نادری به صورت هدفمند مورد اصابت دو گلوله‌ی جنگی قرار گرفت که گلوله‌ی اول به بازوی راست او اصابت کرد و گلوله‌ی دیگر به پهلوی او اصابت کرده و از سینه‌اش خارج شده و منجر به مرگ او شد.

نحوه شهادت

به گفته‌ی شاهدان سینا نادر در شهر دره دریژ در اعتراضات شرکت کرده بود که مورد اصابت گلوله قرار گرفت او پس از اصابت گلوله دوم نقش بر زمین می‌شود و اطرافیان او سعی می‌کنند تا او را از تیررس نیروهای سپاه پاسداران خارج کرده و او را به بیمارستان فارابی در میدان عشایر برسانند. سینا نیم ساعت بعد از انتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحات و خونریزی داخلی جان خود را از دست می‌دهد.

به گفته‌ی یک منبع نیروهای امنیتی برای بازپس دادن پیکر او خواستار پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان تحت عنوان «بازپرداخت خسارات مادی» شدند. اما خانواده تهدید کردند که در صورتی که پیکر فرزندشان تحویل داده نشود، اعتراضات در «دره دریژ» از سر گرفته خواهد شد و مسئولیت وقایع پس از آن متوجه حکومت و نهادهای امنیتی است.

مامورین امنیتی پیکر سینا نادری را به این شرط به خانواده وی تحویل دادند که از هرگونه درگیری و حرکت اعتراضی بپرهیزند و آن را هر چه سریع‌تر دفن کنند.

مراسم خاک‌سپاری پیکر سینا نادری روز پنج‌شنبه ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱ در آرامستان «در دریژ» برگزار شد.[۱] [۲]

مقامات قضایی و امنیتی و سیاسی کرمانشاه تلاش داشتند با فشار روی خانواده سینا نادری به آن‌ها بقبولانند تا موافقت کنند که سینا نادری را تحت عنوان کسی که به صورت اتفاقی کشته شده است ثبت کرده و حتی دیه و خون بهای او را به خانوده‌اش بپردازند اما خانواده سینا نادری این خواسته آن‌ها را رد کرد و اعلام کردند که سینا نادری در راه آزادی ایران جان خود را فدا کرده است.

سینا نادری ۲ هفته پیش از قتلش، در جریان اعتراضات خیابان نوبهار کرمانشاه توسط عوامل سپاه نبی‌اکرم بازداشت و به زندان دیزل آباد انتقال یافت و پس از گذشت یک هفته با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.[۱]

انعکاس رسانه‌ها

سایت ایران اینترنشنال:

«روز دوشنبه همچنین مردم در مراسم‌های چهلم سینا نادری و آرمین صیادی در کرمانشاه شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.»[۳]

ایندیپندنت فارسی:

«شبکه حقوق بشر کردستان در رابطه با جزئیات قتل سینا نادری و آرمین صیادی نوشت: چهارشنبه‌ شب پس از آغاز اعتراض‌ها در شهرک دره دریژ (مهدیه) و شهرک اسلامیه کرمانشاه، نیروهای ضد شورش و بسیج سپاه پاسداران به سمت معترضان تیراندازی کردند و سینا نادری و آٰمین صیادی با اصابت گلوله جنگی نیروهای امنیتی کشته شدند.»[۴]

دویچه وله:

«سازمان حقوق بشر هه‌نگاو گزارش داده است، دست‌کم  چهار نفر در شهرهای کردنشین کرمانشاه، سنندج و بوکان هدف گلوله ماموران امنیتی قرار گرفته‌اند. آژانس خبری کردپا هویت کشته شدگان را اعلام کرده است: سینا نادری ۲۲ ساله، آرمین صیادی ١٨ ساله، کمال فقیهی و عزیز مرادی.»[۵]

سایت اخبار روز:

«منابع خبری و گروه‌های فعال حقوق بشر از کشته شدن دست کم چهار نفر از معترضان در جریان اعتراضات چهارشنبه شب (۲۰ مهر) در شهرهای کردنشین غرب ایران خبر داده‌اند.

به گزارش «سازمان حقوق بشر هه‌نگاو» این چهار نفر در شهرهای کرمانشاه، سنندج و بوکان هدف شلیک مستقیم نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

به گفته این سازمان و همین طور آژانس خبری کردپا «سینا نادری» ۲۲ ساله و «آرمین صیادی» ١٨ ساله در محله دره دریژ کرمانشاه و «کمال فقیهی» در شهر بوکان جان باخته‌اند.»[۶]

منابع