علیرضا پناهیان

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
علیرضا پناهیان
پناهیان بر روی منبر.JPG
علیرضا پناهیان
زادروز۲۸ فروردین ۱۳۴۴
تهران
محل زندگیتهران
ملیتایران
تابعیتایرانی
تحصیلاتدروس حوزوی
سال‌های فعالیتپس از جنگ ایران و عراق تا کنون
نهادنمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها
شناخته‌شده برایمردم ایران - جناح اصولگرا و حزب‌اللهی
نقش‌های برجستهواعظ و سخنران محبوب سید علی خامنه‌ای ولی فقیه جمهوری اسلامی
تأثیرگذارانروح الله خمینی - سید علی خامنه‌ای
تأثیرپذیرفتگانطیف حزب‌اللهی و اصولگرا
شهر خانگیتهران
دیناسلام
مذهبشیعه
اتهام‌هاتحریک برای سرکوب اعتراضات و مردم - فساد مالی در شراکت ملک ۳۰ میلیاردی و خرید قطعه زمین زیر قیمت
منصبمعاون فرهنگی نماینده ولی فقیه در دانشگاهها - رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه هنر - موسس مدرسه علمیه دارالحکمه
خویشاوندانپدرزن نوه‌ی مهدوی کنی

علیرضا پناهیان (زاده‌ی ۲۸ فروردین ۱۳۴۴ در تهران) از آخوندهای نزدیک به خامنه‌ای از طیف معروف به اصولگراست. پناهیان از شاگردان علی خامنه‌ای ولی فقیه جمهوری اسلامی است. در زمان جنگ در لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله و در گردان حبیب که مجتبی خامنه‌ای در آن بود عضویت داشت. او همچنین عضو قرارگان عمار به ریاست مهدی طائب بوده‌ است. پس از جنگ او مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه هنر بود، و اکنون نیز معاون فرهنگی نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌هاست. در دهه ۷۰ او از واعظانی بود که با تحریک نیروهای حزب اللهی آنان را برای حمله به تجمعات و اعتراضات مردمی و دانشجویی تحریک می‌کرد. او همواره سخنرانی‌های تندی علیه دولت روحانی و جریانات اصلاح طلب انجام می‌دهد. او که سعی می‌کرد ساده زیستی را تبلیغ کند در سالهای اخیر جریانات حزب‌اللهی را به پولدار شدن برای دوران ظهور امام زمان تشویق می‌کند.

علیرضا پناهیان مدعی است که زندگی‌اش با هدیه دوستانش تامین می‌شود. در شهریور ۱۳۹۹ دو مورد افشاگری در مورد پناهیان توسط روزنامه‌نگار یاشار سلطانی انجام شد که واکنش‌های گسترده‌ای را در سطح جامعه و فضای مجازی برانگیخت. مورد اول شراکت علیرضا پناهیان با احمد مطلبی کاشانی یکی از ابر میلیاردها در خرید یک ملک در منطقه ۲ تهران است که به ادعای سلطانی ۳۰ میلیارد تومان ارزش دارد. سلطانی در مطلبی که در فضای مجازی منتشر کرده است ادعاهای پناهیان در مورد ساده زیستی و مبارزه با فساد را زیر سوال برده و از او خواستار شفاف‌سازی شده است. علیرضا پناهیان پناهیان در واکنش یه این خبر ضمن تایید آن مدعی شد که فقط یک واحد از این ملک به او تعلق داشته و او مانند خمیی و خامنه‌ای با هدیه دوستانش امرار معاش می‌کند. بعد از سخنان پناهیان یاشار سلطانی در یک افشاگری دیگر و با انتشار قولنامه خرید یک ملک توسط پناهیان این سوال را مطرح کرد که چطور ملک ۴۲۳ متری در سعادت آباد تهران را که میلیاردها تومان ارزش داشته با قیمت ۱۱میلیون و ۸۰۰ هزار تومن از یک ایرانی مقیم خارج از ایران خریداری کرده است.

زندگی علیرضا پناهیان

علیرضا پناهیان، متولد ۲۸ فروردین سال ۱۳۴۴ شهر تهران است. او از سال ۱۳۶۲ تحصیلات حوزوی خود را در قم آغاز کرد و از شاگردان  وحیدخراسانی، جوادی آملی، محمد کاظم حائری و علی خامنه‌ای است.[۱] علیرضا پناهیان از دوران راهنمایی درس طلبگی نیز می‌خواند و از سال ۱۳۶۱ به طور رسمی به در‌س‌های حوزه پرداخت. به گفته خودش دروس روانشناسی را هم تا حدودی در دفتر همکاری حوزه و دانشگاه خوانده است. او یک پسر و یک دختر دارد. محمد حسین میرلوحی پسر آخوند میرلوحی (داماد مهدوی کنی)، داماد پناهیان است.[۲]

پناهیان در دوره جنگ ایران و عراق به معاونت فرهنگی «لشکر۲۷محمدرسول‌الله» سپاه پاسداران منصوب شد و سمت‌هایی چون معاون فرهنگی «نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها و مرکز جهانی علوم اسلامی» را بر عهده داشته است. روابط نزدیک او با شخص علی خامنه‌ای به عنوان استاد و شاگرد و هم‌چنین منبرهای پناهیان به عنوان یک روحانی نزدیک به بیت رهبر جمهوری اسلامی در دو دهه گذشته سبب افزایش قدرت و نفوذ او شده است. او همچنین مدرسه علمیه دارالحکمه را در تهران تاسیس کرده است[۱]

علیرضا پناهیان بیش از ده سال، هم‌زمان با تدریس در دانشگاه هنر، مسئولیت نهاد رهبری در این دانشگاه را نیز به عهده داشته است.[۲]

ماجرای قدرت گرفتن و مطرح شدن پناهیان به اواخر دولت هاشمی رفسنجانی و ابتدای دولت محمد خاتمی بازمی‌گردد که سخنرانان مذهبی برای شور دادن به جوانان حزب‌اللهی و بهره‌برداری از آنان در درگیری‌های سیاسی به کار می‌آمدند. «امیر تفرشی»، از مؤسسین جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، در توییتی نوشته بود که در هیئت پناهیان که برادرش احمد نیز مداح آن بود نوجوانان در یک ربع آخر با «آقا بیا (اشاره به ظهور امام زمان)» شور می‌گرفتند.

تفرشی نوشته است که با همین شور نوجوانان را برده‌اند تا حسینیه و خانه آیت‌الله منتظری را تخریب کنند. پس از اعتراضات سال ۱۳۸۸ نیز پناهیان همین نقش را ایفا کرد. او عضو قرارگاه عمار بود که مهدی طائب، برادر حسین طائب، فرمانده سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، رئیس آن است. پناهیان پیش از آن نیز روحانی جوانی در لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله تهران بوده است. به نوشته‌ی مراد ویسی او در گردان حبیب این لشکر بوده که مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی، نیز مدتی در آن حضور داشته است.

عکسی از علیرضا پناهیان در کودکی
عکسی از علیرضا پناهیان در کودکی

در زمان ریاست پناهیان در نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه هنر در بین دانشجویان نزدیک به این نهاد، مشهور است که برای یک سخنرانی به یکی از شهرستان‌ها سفر کرده و قرار بود راننده‌اش او را بازگرداند، اما زن راننده در حالت زایمان قرار داشت و او با پناهیان تماس گرفته بود تا اگر ممکن است خودش بازگردد. نتیجه این تماس اما، اخراج راننده بود.

به جز خود علیرضا پناهیان، دیگر اعضای خانواده‌ی ‌او نیز جنجال‌برانگیز بوده‌اند. احمد پناهیان برادر علیرضا پناهیان که پیش از این در هیئت او مداح بود، مانند برادرش، وارد فضای سیاسی شد و سخنانش درباره‌ی حجاریان و تاج‌زاده خبرساز شد. او گفته بود، بشکند دستی که حکم جلب تاج‌زاده را امضا نمی‌کند.

داماد پناهیان مدیر مدارس غیردولتی وابسته به دانشگاه امام صادق است و پیش از این با نوشتن مطلبی درباره‌ی مدارس غیردولتی خبرساز شد. او در این مطلب نوشته بود:

«حتی اگر همه نتوانند سیفون داخل خانه خود نصب کنند، هر کسی که می‌تواند هم، چون نباید تبعیض شود، نباید نصب کند!»[۳]

پناهیان که از حمایت تبلیغاتی نهادهای زیر نظر خامنه‌ای از جمله صدا و سیما برخوردار است همواره ساده زیستی را به عنوان سبک زندگی اسلامی تبلیغ می‌کرد. او طی سال‌های اخیر با یک تغییر موضع، پولدار شدن برای ظهور امام زمان را تبلیغ می‌کند.

پناهیان از جمله در مرداد ۹۸ طی سخنانی در مشهد گفت، تنها انجام کار فرهنگی برای امام زمان کافی نیست و ما باید نیروها را برای پول‌دار شدن و رییس  شدن تربیت کنیم. او حتی گفته که اگر ما فقط کار فرهنگی انجام دهیم و در انجام امور مالی، اقتصادی و سیاسی با هم اتحاد نداشته باشیم در زمان ظهور امام زمان دچار مشکل می‌شویم. پناهیان در همان سخنرانی با بیان این‌که مسأله، مسأله وراثت زمین است، وراثت یعنی قدرت، به جوانان حزب‌اللهی گفت، برای اینکه قدرت و پول امام زمان روی زمین حفظ شود باید این مسائل را جدی بگیرید.[۱]

شایعه ترور علیرضا پناهیان

علیرضا پناهیان واعظ محبوب و نزدیک به سید علی خامنه‌ای
علیرضا پناهیان واعظ محبوب و نزدیک به سید علی خامنه‌ای

در اول شهریور ۹۸ شایعه ترور علیرضا پناهیان و عبدالحسین معزی در شبکه های مجازی منتشر شد که این خبر توسط رضا پناهیان فرزند پناهیان و بستگان معزی تکذیب شد و چنین سوءقصدی را از اساس تکذیب کردند.

رضا پناهیان فرزند علیرضا پناهیان، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری نسیم، اخبار منتشر شده درباره‌ی سوءقصد به پناهیان را تکذیب کرد. هم‌چنین علیرضا معزی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و فرزند عبدالحسین معزی، ضمن رد این سوء‌قصد، گفت، سوءقصد به جان عبدالحسین معزی و علیرضا پناهیان تکذیب می‌شود.[۲]

گرفتن پاکت میلیونی توسط علیرضا پناهیان

علیرضا پناهیان به گرفتن پاکت‌های میلیونی برای منبرهایش مشهور است . در سال ۱۳۹۸ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس ، از پناهیان خواست درباره «پاکت‌های میلیونی» شفاف‌سازی کند. فلاحت پیشه پناهیان را «روحانی پاکتی» خواند.[۳]

رسوایی شراکت پناهیان با مالک تک ماکارون

یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار در شبکه‌های اجتماعی در مورد شراکت علیرضا پناهیان و رضا مطلبی‌، مالک شرکت تک ماکارون افشاگری کرد. سلطانی در مطلب خود نوشته است:

«آقای پناهیان شنیده‌ام عدالت‌خواهی را به مبارزه با فساد و دزدی تقلیل داده‌اید و بدون دیدن تبعیض‌های ساختاری می‌گویید از این مرحله عبور کرده ایم و حالا در مرحله مواسات هستیم.

آقای پناهیان!

سند مشارکت پناهیان و مطلبی
سند منتشر شده توسط یاشار سلطانی در مورد شراکت علیرضا پناهیان و رضا مطلبی کاشانی مالک تک ماکارون

جهنم برای عمامه داران کم سوادی است که برخلاف سخن علی(ع) عدالت‌خواهی را تحقیر می کنند. ما نمی‌خواهیم راه دینداری و اصلاح جامعه را به نکبت ثروت‌های نامشروع و رانت‌های بی‌حساب آلوده کنیم. بهتر نیست در مورد ارتباطات و شراکت‌تان با برخی سرمایه‌داران را برای ما عوام توضیح دهید؟ ماجرای شراکت شما در ساخت و ساز ملک منطقه ۲ تهران با آقای رضا مطلبی کاشانی مالک تک ماکارون چیست؟ برای ما دم از مساوات نزنید. کاش به‌جای هم اندیشی با میلیاردها و تریلیاردرها، کمی درس می‌خواندید تا بفهمید که عدالت از اصول دین ماست و حتی باید بر رفتار خدا نیز حاکم باشد، چه رسد به بنده خدا.

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند

چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر میکنند

علی‌الحساب سند شراکت بامطلبی کاشانی را داشته باشید تا به سایر موارد هم برسیم.»[۴]

واکنش علیرضا پناهیان به افشاگری سلطانی

علیرضا پناهیان در واکنش به انتشار سند اول، آن را تایید کرد ولی با تاکید براینکه این ملک «هدیه دوستان» بوده است،گفت:

«یکجور رذیلانه‌ زدند شراکت فلان فرد با فلان کارخانه‌دار که هر کدام از رفقا زنگ زدند گفتند مگر برج ۱۰۰میلیاردی نیست، می‌گویم من یک واحد آن خانه را بیشتر ندارم آن هم با هدیه رفقا؛ مانند امام خمینی که هدیه‌ای زندگی می‌کردند و مقام معظم رهبری [علی خامنه‌ای] که با هدیه رفقایش زندگی می کنند، من هم اینگونه زندگی می‌کنم.»

او همچنین گفت که، ما هیچ‌وقت دنبال پول درآوردن نبودیم من اگر قرار باشد همه جزییات زندگی‌ام را بگویم مردم برایم اعانه جمع می‌کنند.

سخنان پناهیان با واکنش‌های گسترده‌ای به خصوص در فضای مجازی همراه بود. سخنان او یادآور جلسه دادگاه اکبر طبری معاون اجرایی قوه قضائیه بود که گفته بود اموالش هدیه دوستان است.[۱]

احمد مطلبی کاشانی

رضا مطلبی کاشانی، صاحب شرکت تک ماکارون، نیز که نامش با نام پناهیان مطرح شده، عضو هیئت‌امنای آستان قدس است. او با بسیاری از شخصیت‌های سیاسی در فعالیت‌های خیریه که پوش فعالیت‌های اقتصادی است، مشارکت دارد؛ با علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس، در شناخت و مهار سرطان، با مجتبی رحمان‌دوست، نماینده سابق مجلس، و حبیب‌الله بوربور، دبیرکل جمعیت وفاداران انقلاب، در «مجمع خیرین امید کشور» و با مرتضی نبوی، سید مصطفی میرلوحی و ابراهیم انصاریان (از نزدیکان مهدوی کنی) در «بنیاد خیریه غدیر». این بنیادهای خیریه اما، اکثرا زمینه‌ای برای فعالیت اقتصادی چهره‌های سیاسی و دریافت امکانات بوده‌اند؛ اتهامی که درباره‌ی خود رضا مطلبی کاشانی نیز مطرح شده است.

اکثر اعضای خانواده مطلبی ساکن کانادا هستند، اما یکی از فرزندان او داماد ابوترابی‌فرد، امام‌جمعه تهران، است.[۳] مطلبی هم چنین به گفته خود ابوترابی، خانه‌ای در اختیار او قرار داده است. مطلبی کاشانی همان فردی بود که ۲۴۰۰۰ متر موقوفه را در لواسان برای ۱۰ سال ماهی ۲ میلیون تومان اجاره کرده بود.[۵]

رسوایی خرید ملک زیر قیمت توسط پناهیان

سند قولنامه خرید ملک میلیاردی توسط علیرضا پناهیان به زیر قیمت واقعی
سند دوم منتشر شده توسط یاشار سلطانی در مورد خرید ملک ۴۲۳ متری در سعادت آباد به قیمت واقعی ده‌ها میلیارد تومان توسط علیرضا پناهیان به قیمت ۱۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان

یک روز پس از آن‌ که علیرضا پناهیان، واعظ نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، درباره‌ی اشتراک مالکیتش در یک مجتمع مسکونی در سعادت‌آباد تهران گفت، فقط یک آپارتمان دارد و آن هم هدیه دوستان است، یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار، سندی را منتشر کرد که نشان می‌دهد او زمینی گران ‌قیمت را نیز به بهای بسیار کم از یک ایرانی خارج از کشور خریده است.

سلطانی روز سه‌شنبه، ۱۸ شهریور، با انتشار این سند در کانال تلگرامی خطاب به پناهیان گفت:[۶]

«آقای پناهیان!

نخست ضمن تشکر از تایید ماجرای شراکت شما با آقای مطلبی مالک تک ماکارون و توضیحاتی که دادید؛ سوال دوم را از شما می‌پرسم.

امیدوارم مانند سوال اول برای افکار عمومی شفاف سازی کنید.

۱- ماجرای خرید زمین ۴۲۳ متری در منطقه خوش‌نشین سعادت‌آباد تهران از خانم لیلادممتحن در سال ۹۱ چیست؟

۲- آیا همانطور که در قولنامه آمده شما این زمین ۴۲۳ متری را به قیمت ۱۱میلیون و هشتصد هزار تومان خریداری کردید؟

۳- شما چگونه و به چه مناسبتی زمین سعادت آباد را متری ۴۳ هزار تومان خریداری کردید؟

۴- چرا خانواده ممتحن که زمان انقلاب از کشور خارج شده اند این ملک را به یک چندم قیمت واقعی و با واسطه گری مسگرزاده به شما فروخته اند؟»[۷]

بر اساس این سند که تصویری از یک قولنامه است، علیرضا پناهیان یک قطعه زمین ۴۲۳ متری را به قیمت ۱۱ میلیون و هشتصد هزار تومان (هر متر مربع حدود ۲۸ هزار تومان) خریده است.[۶]

منابع