علی عراقی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
علی عراقی
علی عراقی.JPG
زادروز۱۳۷۸
ملکان
درگذشت۲۴ آبان ۱۴۰۱
تبریز
علت مرگضرب و شتم نیروهای امنیتی
ملیتایرانی

علی عراقی، (زاده‌ی ۱۳۷۸ ملکان، درگذشت ۲۴ آبان ۱۴۰۱ تبریز) علی عراقی جوان دهه هفتادی و دانشجوی دانشگاه مدیریت صنعتی تبریز، ساکن شهرک پرواز تبریز بود. او در خیابان شهریار ولیعصر[۱] در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بر اثر ضربات باتوم بر سر و ضرب و شتم ماموران امنیتی جمهوری اسلامی و خونریزی متعاقب آن، به شهادت رسید.[۲]

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی علت فوت او را سقوط از طبقه چهارم منزل مسکونی‌اش در شهرک باغمیشه‌ی تبریز اعلام کرد. این در حالی است که منزل علی عراقی در منطقه‌ی ولیعصر و خیابان پرواز قرار دارد.[۳]

سایت خبری گادتب (gadtb) از قول یکی از آشنایان علی عراقی نوشت: علی عراقی در بین تظاهرکنندگان بوده و پس از حمله مامورین به وی از شدت خونریزی جان باخته است.

همچنین صفحه اطلاع رسانی عباس لسانی نوشت: نیروهای امنیتی که جنازه علی عراقی را در اختیار داشتند به شرطی حاضر به تحویل آن به خانواده‌اش شدند که دلیل مرگ وی را سانحه‌ی رانندگی اعلام کنند و به دلیل تهدیدات مکرر خانواده‌اش ناچار به قبول این سناریو شده‌اند و در برگه‌ی فوتی که توسط اداره‌ی پزشکی قانونی صادر شد علت مرگ را تصادف نوشته است.

شرح واقعه

علی عراقی چند سال قبل با ویزای دانش‌آموزی به کانادا رفت و در سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ ساکن تورنتوی کانادا بوده و در آنجا تحصیل می‌کرد. دوستانش در تورنتو می‌گویند اوبه ایران برگشته بود، چون به قول خودش، عاشق شهرش بوده و دوست داشته به ایران برگردد.[۴]

علی عراقی جوان تبریزی ساکن شهرک پرواز در خیابان شهریار ولی عصر توسط مامورین خامنه‌ای با ضربات گلوله ساچمه‌ای و باطوم بر سرش به شهادت رسید و سرکوبگران درمحاصره لباس شخصی‌ها جنازه را همراه با دو جوان بازداشتی که درکف آمبولانسی (که مشخصات آن دردست مردم  تبریز است) خوابانده بودند از طریق فلکه دانشگاه به سمت بیمارستان امام رضا منتقل کردند و صبح روز بعد در ساعت ۱۱ به وقت محلی او را به خاک سپردند.

برخی گزارش‌ها نیز حاکی از دریافت ۲۰۰ میلیون تومان پول از طرف ماموران امنیتی مابه‌ازاء تحویل جسد به خانواده بود.

مراسم خاکسپاری علی عراقی

مزار علی عراقی در تبریز

روز پنجشنبه ۲۶ آبان در مراسم خاکسپاری علی عراقی که با شرکت انبوه مردم در فلکه پرواز تبریز برگزار شده بود نیروهای امنیتی با حمله به این مراسم عده‌ای از مردم را دستگیر کردند.[۵]

بعد از مراسم نیروهای امنیتی به افراد شرکت کننده در ختم او حمله کردند و از گاز اشک‌آور استفاده کردند. مردم در این مراسم شعار مرگ بر دیکتاتور سرداده و پس از حمله‌ی نیروهای امنیتی به خانه‌های اطراف پناه بردند. شاهدان می‌گویند که در جریان ضرب و شتم مردم، بین نیروهای امنیتی اختلاف افتاد و با یکدیگر درگیر شدند.

سرهنگ ابراهیم مکارمی عامل حمله به مردم در مراسم علی عراقی در تبریز

سرهنگ ابراهیم مکارمی، رئیس کلانتری ۲۰ شهرک پرواز تبریز عامل مستقیم سرکوب مردم معترض در مراسم شام غریبان علی عراقی در مسجد  ۱۴ معصوم شهرک پرواز تبریز در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۱ بود.

دیوارنویسی در خیابانهای تبریز پس از شهادت علی عراقی
تصویر دیگری از مزار علی عراقی با شعار برای آزادی

در مراسم شام غریبان علی عراقی، با بسته شدن درهای مسجد ۱۴ معصوم شهرک پرواز در تبریز و فشار نیروهای امنیتی و استقرار نیروی سرکوب در مسجد و خیابان‌های اطراف، مردم عزادار به سمت منزل پدری علی عراقی روانه شدند ولی خانواده علی در منزل حضور نداشتند و آشنایان آنها موفق نشدند از پدر و مادر علی خبری بگیرند.

منابع