فروغ تقی‌پور

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فروغ-تقی-پور-دستگیرشده-توسط-وزارت-اطلاعات.jpg
زادروز۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۳
تهران
ملیتایرانی
شناخته‌شده برایزندانی سیاسی، فعالان حقوق بشر
والدینرحیم تقی‌پور- نسیم جباری

فروغ تقی‌پور (متولد ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۳) فرزند رحیم تقی‌پور از زندانیان دهه‌ی شصت است که به جرم هواداری از مجاهدین خلق در زندان به سر می‌برد. فروغ تقی‌پور دارای مدرک لیسانس در رشته‌ی حسابداری است. وی در تاریخ ۵ اسفندماه ۱۳۹۸ به همراه دوست خود پرستو معینی دستگیر شد. پرستو معینی نیز فرزند یکی دیگر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است. به همراه آن‌ها مادرانشان نسیم جباری (مادر فروغ تقی‌پور) و زهرا صفایی (مادر پرستو معینی) نیز دستگیر و به بازداشتگاه وزارت‌اطلاعات منتقل شدند. نسیم جباری در آستانه نوروز ۱۳۹۹ با قید وثیقه آزاد شد. زهرا صفایی نیز در تاریخ هشتم تیرماه با یک وثیقه ۳۰۰ میلیونی به طور موقت تا پایان مرحله دادرسی آزاد شد اما با افزایش میزان وثیقه به ۳ میلیارد تومان و عدم توانایی پرداخت آن مجددا دستگیر شده و در تاریخ ۶ مرداد به زندان منتقل شد.

وی دوماه پس از دستگیری به زندان قرچک ورامین منتقل گشت. خبرگزاری هرانا گزارش داد فروغ تقی‌پور و همراهانش از داشتن وکیل محروم شده‌اند[۱] او توسط وزارت اطلاعات تهدید شده است که باید به اعترافات تلویزیونی تن داده و علیه پدر خود سخن بگوید. آخرین اطلاعات حاکی است فروغ تقی پور در زندان قرچک به کرونا مبتلا شده و در عین حال از هر گونه رسیدگی پزشکی محروم مانده است. او همچنین توسط بازجوها و زندانیان عادی به مرگ تهدید شده است.

تهدید به مرگ

فروغ تقی پور به همراه دیگر همراهانش اواخر فرودین ماه از بازداشتگاه وزارت اطلاعات به زندان قرچک ورامین منتقل شده است. این زندان یکی از بدترین زندان‌های جمهوری اسلامی است.

به گفته‌ی منابع هرانا فروغ تقی‌پور ، در زندان مورد حمله و و فحاشی‌های جنسی قرار گرفته است. بنا به همین گزارش عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و هم‌بند کردن وی با زندانیان عادی منجر به تهدیدات جانی برای وی شده است. همواره زندانیان عادی توسط زندان‌بانان برای تهدید زندانیان سیاسی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله مادر دوست وی زهرا صفایی در خرداد ماه امسال تهدید به قتل شده است. او بارها به مسئولین زندان گفته است که من و دخترانم در این زندان تهدید شده و احساس امنیت نداریم.[۲]

مصاحبه با مژگان تقی‌پور

مژگان تقی‌پور خواهر فروغ تقی‌پور که خود از اعضای سازمان مجاهدین است در مصاحبه‌ای در مورد دستگیری خواهرش می‌گوید:

«مأموران رژیم به خانه خواهرم فروغ ریختند، دستگیر و با خودشان بردند. تا مدتها از وضعیت او خبر نداشتیم. بعد از چند دوره بازجویی و فشارهای روحی و روانی او را به زندان قرچک ورامین منتقل کردند. قابل توجه است که بدانید از زندان قرچک ورامین خانواده‌های زندانیان سیاسی و مردم به‌عنوان کهریزک دوم نام می‌برند.

وضعیت بهداشتی این زندان بسیار فاجعه‌بار است به‌طوری‌که فاضلاب بند بالا زده و بوی تعفن همه بند را گرفته است. و زندانبانان هیچ اقدامی برای رفع این مشکل نمی‌کنند. به همین دلیل بیماریهای پوستی واگیردار و تنفسی شیوع پیدا کرده است. تعدادی از بیماران (زندانیان) کرونا گرفتند ولی متأسفانه امکاناتی مثل ماسک و مواد شوینده به آنها نمی‌دهند و آنها مجبور هستند اینها را با قیمتهای خیلی بالا خودشان تهیه کنند. پزشک هر دو الی سه ماه یک بار به آنجا سر می‌زند، وقتی هم سر می‌زند، نه تنها برای آنها کاری نمی‌کند، بلکه با توزیع مواد متادون و ترامادول سعی می‌کند آنها را معتاد کند که آنها در شرایط جسمی بدی قرار بگیرند که توان هیچ اعتراضی نداشته باشند. وضعیت این زندان به‌غایت غیرقابل تحمل است طوریکه زندانیان عادی هر چند روز یکبار، دست به خودکشی می‌زنند.

تاکتیک جدیدی که رژیم به‌تازگی در زندان بکار برده است، زندانیان خطرناک و جیره و مواجب‌بگیرهای خودش را به جان زندانیان سیاسی انداخته است برای این‌که زهر چشم از زندانیان سیاسی بگیرد. کار اینها اساساً درگیری و ضرب و شتم زندانیان سیاسی است. به همین دلیل جان خواهرم فروغ و هم‌چنین پرستو معینی و زهرا صفایی به‌شدت در خطر است.»[۳]

منابع