قیام تشنگان

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قیام تشنگان
تظاهرات در استان خوزستان.jpg
تاریخاز ۲۴ تیر ماه ۱۴۰۰
مکانشهرهای استان خوزستان
علت‌هابی‌آبی
هدف‌هاباز کردن سدها، باز کردن آبریزهای تالاب‌های خوزستان، لوله کشی آب تصفیه شده
روش‌هاتظاهرات
طرف‌های درگیری مدنی
مردم ایران
حکومت جمهوری اسلامی ایران (نیروهای امنیتی - نیروی ضد شورش - سپاه- بسیج - نیروی انتظامی)
آمار
ده‌ها هزار نفر
تلفات
کشته(ها)۹ نفر
زخمی‌هانامعلوم
بازداشت‌شدهتاکنون ۱۵ نفر مشخص شده است

قیام تشنگان در خوزستان از روز ۲۴ تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و در بسیاری از شهرهای این استان شعله کشید.[۱] بحران بی‌آبی هم یکی دیگر از ابرچالش‌هایی است که رژیم ایران با آن مواجه است. بیش از ۱۱ شهر این استان در بحران خشکسالی و بی‌آبی قرار دارند، ۶۶۰ روستا فاقد لــوله‌کشی آب و کل روستاهای استان با ۷۸ تانکــر سیار آبرسانی می‌شوند و به گفته صــادق حقیقی‌پور، مدیرعامل آب ‌و فاضلاب سابـق خوزستان، روستاهای دارای مشکل تامین و توزیع آب حدود ۷۰۰ پارچه است. در جریان قیام خوزستان مردم در بسیاری از شهرهای خوزستان از جمله سوسنگرد، اهواز، شادگان، شوش، بستان، هویزه و ایذه قیام کردند. این قیام به سرعت به شهرهای دیگر ایران، چون الیگودرز، ایذه، شادگان، اصفهان، شاهین شهر، تبریز، دزفول، ماهشهر و... نیز کشیده شد...[۲]

تا تاریخ ۲۹ تیر ۱۴۰۰ حداقل سه تن به نامهای مصطفی نعیماوی، قاسم خضیری و علی مزروعه با شلیک مستقیم مأموران جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. رژیم ایران مسئول اول همه بحران‌های محیط‌ زیستی از جمله آب است. سدسازی‌های بی‌رویه، تغییر مسیر رودخانه‌ها برای منافع اقتصادی، خشک کردن عمدی دریاچه‌ها و تالاب‌ها از جمله هورالعظیم و... که اغلب توسط سپاه پاسداران هدایت می‌شود اکولوژی کشور را بر هم زده است.

عیسی کلانتری اعتراف کرد: «سیاست‌های دولت ... باعث شده امروز یک تالاب و دریاچه زنده در کشور وجود نداشته باشد» سپاه پاسداران برای برداشت نفت از منطقه هورالعظیم این تالاب را خشکاند تا نفت استخراج کند. درست در روزهایی که مردم خوزستان با شعار العطش در خیابان‌ها به تظاهرات پرداختند و پاسخ مسئولان استان، خالی بودن صندوق برای لوله کشی آب به دلیل تحریم‌ها بود، صدا و سیمای جمهوری اسلامی از لوله کشی هزار کیلومتری برای انتقال نفت خبر داد که منجر به اعتراض بیشتر مردم شد.[۳]

مردم در جریان این اعتراضات شعار دادند: «الشعب یرید اسقاط النظام»!

نماینده‌ی مجلس احمدی بیغش گفت: «سر بسته می‌گویم، خیلی مراقب حوادث خوزستان باشید! بوی خون و… می‌آید. حتی شده تمام آب را بروی خوزستان باز کنید تا هم عطش را رفع کند هم آتش را خاموش کند.»

حسن شاهوارپور نیز گفت:«وضعیت کنونی کم‌آبی‎ در استان خوزستان، زمینه بحران اجتماعی در حال شکل‌گیری است و بحران اجتماعی نیز پیشران بحران امنیتی است… اگر مدیریت نشود و درست حرکت نکنیم، تبعات آن مانند بحران‌های سال‌های ۹۶ و ۹۸ خواهد بود»[۴]

قیام تشنگان و بحران آب در ایران

بحران بی‌آبی یکی از ابرچالش‌های حکومت جمهوری اسلامی است که به‌خصوص در استان‌های مرکزی و جنوبی گریبانگیر مردم گشته‌ است. در اثر این بحران دو استان بزرگ خوزستان و «سیستان و بلوچستان» در معرض خشکسالی و بی‌آبی قرار دارند؛ ۱۱ شهر با بحران بی‌آبی روبروست؛ ۶۶۰ روستا فاقد لــوله‌کشی آب هستند و همه‌ی روستاهای این مناطق به‌وسیله‌ی ۷۸ تانکــر سیار آبرسانی می‌شوند.

به گفته صــادق حقیقی‌پور، مدیرعامل آب ‌و فاضلاب سابـق خوزستان، روستاهای دارای مشکل تامین و توزیع آب حدود ۷۰۰ روستا است. در جریان قیام تشنگان، مردم در بسیاری از شهرهای خوزستان از جمله سوسنگرد، اهواز، شادگان، شوش، بستان، هویزه و ایذه به خیابان‌ها ریخته‌اند.

محمد درویش، رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو، کارشناس و‌ کنشگر محیط زیست در همین رابطه گفت:

یک پیمانکار چینی در زمان دولت احمدی‌نژاد گفته بود که برای استخراج نفت اگر این تالاب خشک باشد، قیمت‌ها را  ۲۰ درصد پایین می‌آورم. آنها به این نتیجه رسیدند که بهتر است تالاب را خشک کنند.

به‌ عنوان عامل اصلی ایجاد بحران خشکسالی، همه انگشت‌ها سپاه پاسداران را نشان می‌دهد! که با احداث ۷۰ سد بر رودخانه‌ی کارون، ۲۵سد در بالادست کرخه، آب را از خوزستان دریغ کرده است.

رودهای خوزستان

خوزستان به رودهایش معروف است! رودخانه های. اروندرود،‌ بهمن‌شیر،‌ جراحی،‌ شاوور،‌ زهره،‌ سیمره،‌ شطیط،‌ کارون،‌ کرخه،‌ مارون،‌ نهر گرگر از آن جمله اند.

رود کارون

کارون به عنوان تنها رودخانه کشور که به آب‌های اقیانوس راه‌ دارد، شناخته می‌شود. کرن، کرنک و کوهرنگ از نام های قدیمی رود کارون است. برخی هم این رود را با نام کوپرتس می‌شناسند. اصلی‌ترین سرچشمه کارون، آب کاج زرد کوه بختیاری واقع در رشته‌ کوه‌های زاگرس می‌باشد. این رود با وارد شدن به شهر شوشتر در استان خوزستان به دو شاخه متفاوت به نام‌های شطیط و گرگر تقسیم می‌شود. این دو شاخه در قسمت جنوبی این شهر به یکدیگر وصل می‌شوند. در نهایت هم رود دز در شمال شهر اهواز به رود کارون متصل می‌شود. عمق این رود زیبا در روزهای پرآبی سال به چیزی نزدیک به ۲۱ متر می‌رسد.

رود کارون پرآب‌ترین، بزرگترین و طولانی‌ترین رودخانه ایران بود. تا این‌که در طول ۹۵۰ کیلومتری آن حداقل ۵ سد بسیار بزرگ (سدهای کارون ۱، کارون ۳، کارون ۴، سد مسجدسلیمان و گتوند) ساخته شد. دریاچه‌های پشت سدهای ساخته شده روی کارون در مجموع امکان ذخیره کردن ۱۶ میلیارد مترمکعب آب را دارند.

رود مارون

رود مارون کوچکتر از رود کارون است و سرچشمه‌های آن به کوه‌های زاگرس در کهکیلویه و بویراحمد می‌رسد. با احداث سد مارون که دریاچه‌ی آن توان ذخیره کردن یک میلیارد متر مکعب آب را دارد دیگر حوزه‌ی آبریز آن محدود شده و آب کمی به انتهای این رود می‌رسد.

رود کرخه

رودخانه کرخه از شمال به سوی جنوب جریان دارد و پس از گذر از کنار آثار شوش باستان به سوی غرب تغییر مسیر می‌دهد. این رود در ۴۰ کیلومتری شمال اهواز مسیر آن دوباره تغییر کرده و وارد عراق می‌شود.

رودهای استان خوزستان

کرخه در عراق به رودخانه‌ای که از پیوستن دجله و فرات پدید آمده، می‌پیوندد. سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیاست. این سد در ایران و خاورمیانه به عنوان بزرگترین سد شناخته شده‌است که بر رودخانه کرخه در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده است. سرشاخه‌های اصلی تشکیل دهنده رودخانه کرخه، رودخانه‌های سیمره، کشکان، قره سو، گاماسیاب و چرداول هستند.

رود کرخه، سومین رود بلند ایران است که آب لازم تالاب هورالعظیم را تامین می‌کرد. اما علاوه بر سد سیمره که ظرفیت مخزنش ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب می‌باشد، عظیم‌ترین سد تاریخ ایران - سد کرخه - هم با حجم مخزن ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب روی آن ساخته شده‌است. سد کرخه بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را به‌وجود آورده‌است.

رود دز

رودخانه‌ی دز هم از زاگرس سرچشمه می‌گیرد. بر روی این رودخانه در نزدیکی دزفول سد بزرگی به نام دز ساخته شده‌ است که حجم مخزن آن به ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد و آب خروجی آن در پشت سلسله سدهای پایین دست ذخیره می‌شود

رود زهره

رود زهره که از منابع اصلی تامین آب تالاب شادگان بود قبلا سدهای کوثر و آسک آب آن را گرفته بودند و اینک سد عظیم‌تری به نام چم‌شیر که ظرفیت مخزنش ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب است، درحال احداث می‌باشد

مجموعه‌ی این سدها بیش از ۳۰ میلیارد مترمکعب آب را ذخیره می‌کنند، علاوه بر اینها باید پروژه‌های بزرگ انتقال آب از سرچشمه برخی از این رودخانه‌ها مثل کارون و دز را هم باید به آن اضافه کرد که حجم زیادی آب را به مناطق دیگر منتقل می‌کنند.

روزشمار قیام آب خوزستان

۵ شنبه ۲۴ تیر روز اول

بر اساس اخبار منتشر شده بر روی شبکه‌های اجتماعی (پنجشنبه ۲۴تیر) شمار زیادی از جوانان منطقه پل‌زنجیر در جاده ماهشهر - سربندر در اعتراض به بی‌آبی این جاده را به آتش کشیده و مسدود کردند.

این در حالی است که بیش از ۷۰۰ روستای خوزستان از کم‌آبی رنج می‌برند. کشاورزان به ستوه آمده، نخیلات جان می‌دهند و گاومیش‌ها در باتلاق بی‌تدبیری و سوءمدیریت حاکمیت تلف می‌شوند.

اعتراضات مردم خوزستان با شعار «انا عطشان» (تشنه‌ام) روز پنجشنبه آغاز شد و دست‌کم ۱۱ شهر این استان به این اعتراضات پیوستند. در دومین شب، شب جمعه، اعتراضات به شهرهای حمیدیه، ماهشهر، سوسنگرد، شوش، شادگان، مناطق کانتیکس و عین‌دوی  اهواز، رفیع و هویزه رسید.

جمعه ۲۵ تیر روز دوم

سایت دویچه وله از دومین روز تظاهرات گزارش می‌کند:

اعتراض به بی‌آبی در خوزستان؛ یک جوان در شادگان کشته شد.

خوزستان بی‌آب

در تجمع شبانه اعتراض به بی‌آبی در شادگان، جوانی ۳۰ ساله به نام مصطفی نعیماوی کشته شد. سرپرست فرمانداری "اغتشاشگران" را عامل تیراندازی معرفی کرده اما شاهدان عینی گفته‌اند نیروهای امنیتی به صف جوانان تیراندازی کرده‌اند و یک کودک نیز زخمی شده است. از سوی دیگر گفته می‌شود که شماری از جوانان جاده اهوازـ شوش ـ اندیمشک را بسته بودند.

دومین شب تجمعات مردم خوزستان در شهرهای حمیدیه، شوش، خرمشهر، بستان، ماهشهر، قلعه کنعان، شادگان و مناطقی از اهواز ادامه یافت. امید صبری‌پور، سرپرست فرمانداری شادگان کشته شدن این جوان ۳۰ ساله بر اثر تیراندازی را تایید کرده اما مدعی شده که "افراد فرصت‌طلب و اغتشاش‌گر" عوامل واقعه بوده‌اند. فعالان محلی اما گفته‌اند که مصطفی نعیماوی اهل منطقه عباس آباد با شلیک دو گلوله به سینه‌اش جان باخته است.

در روزهای گذشته، تظاهرکنندگان در اعتراض به بی‌آبی، قطع مکرر آب و محرومیت از آب آشامیدنی سالم به خیابان‌ها آمده و شعار داده‌اند: «آب ما کو، هور ما کو»، «تشنه‌ام آب حق منست» گرمای شدید موجب شده که ادارات دولتی در ۱۸ شهر خوزستان تعطیل شوند.

هویزه، سوسنگرد، حمیدیه، کوت عبدالله، زرگان، ماهشهر، خرمشهر و ملاثانی، صحنه تجمع و اعتراض به بی‌آبی بوده‌‌اند. تصاویر و فیلم‌های این تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند اما قاسم  سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان مدعی شده که این کلیپ‌ها به گذشته مربوط می‌شوند و "برخی با انتشار آنها در صدد تحریک مردم هستند."

میثم آل مهدی، فعال کارگری از فولاد اهواز در واکنش به مدعای استاندار کلیپ‌های تجمعات شبانه را در توییتر منتشر کرده است.

خبرگزاری فارس با وجود اذعان به بحران بی‌آبی و خشک شدن کرخه و هورالعظیم، ادعا کرده که "شبکه‌های بیگانه با هدف ایجاد آشوب و ناارامی به تحریک احساسات مردم اقدام می‌کنند."

بهروز بوچانی، نویسنده و روزنامه‌نگار در توییتی نوشته است: »آنطور که از ویدئوهای اهواز پیداست به نظر می‌رسد شاهد یک قیام همه جانبه باشیم تا تظاهراتی تک بعدی. پیرمرد عرب روی میز استانداری کوبید و فریاد زد" شما می‌خواهید ما از اینجا کوچ کنیم اما ما سرزمین‌مان را ترک نمی‌کنیم‌, اینجا وطن ماست", همین دو جمله به تنهایی یک مانیفست ضد استعماری‌ست.»[۵]

در دومین روز قیام خوزستان سخنگوی سازمان مجاهدین خلق ایران که اپوزیسیون جدی حاکمیت سیاسی ایران محسوب می‌شود، پیامی به شرح زیر صادر کرد:‌

سخنگوی مجاهدین با درود به دلیران اهواز و جوانان شورشگر، مردم و دیگر جوانان غیور خوزستان را به حمایت از آنها فراخواند تا شعله‌های آتش و قیام هر چه بالاتر بگیرد.

شنبه ۲۶ تیر روز سوم

مردم خوزستان در ۲۶ تیر ۱۴۰۰ سومین روز قیام تشنگان را آغاز کردند. براساس خبرها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی، عصر روز شنبه ۲۶ تیرماه مردم شهرهای مختلف خوزستان با بستن جاده‌ها و روشن کردن آتش در معابر و تظاهرات پرشور، اعتراضات‌شان را ادامه دادند.

-‌ مردم سوسنگرد در اعتراض به بی آبی و خشکسالی جاده سوسنگرد اهواز را مسدود کردند. و با روشن کردن آتش جاده‌ها را مسدود کردند.

- در کوت عبدالله اهواز مردم با تظاهرات و راهپیمایی گسترده در این شهر اعتراض خود را نسبت به کم آبی اعلام کردند.

– در عبدالخان مردم خشمگین جاده اهواز – اندیشمک را بستند و در اعتراض به بی آبی و تشنگی مردم اجازه تردد به خودروها را در این منطقه ندادند

-‌در شاوور شهرستان کرخه نیز مردم در اعتراض به بی آبی و تشنگی جاده اهواز – شوش را بستند.

-در شوش دانیال نیز پل اصلی شهر با آتش و تجمع مردمی مسدود شد. در چهار راه شوش نیز مردم خیابان را بستند و مانع تردد خودروها شدند.

-‌ در همین حال راه‌های منتهی به کوت عبدالله توسط پلیس مسدود شده و یکان ویژه وارد کوت عبدالله شدند.

-‌ اهالی روستای کوت سید‌نعیم اهواز در پی نبود آب و بی آبی دست به تظاهرات زدند.

-‌ سومین روز اعتراضات گسترده مردم اهواز به بحران‌ بی‌آبی و قطع حقابه کشاورزی  و خشکاندن  تالاب‌های منطقه در روستای کوت سید‌نعیم اهواز برگزار شد.

قیام مردم در حالی وارد سومین روز خود شد که خبرهایی از کشته شدن سه تن از جوانان توسط نیروهای انتظامی منتشر شده است.

قاسم خضیری، نوجوان ۱۷ ساله، که در اعتراضات شب گذشته در کوت‌عبدالله اهواز، بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی مجروح شده بود، در بیمارستان جان باخت.

مسعود رجوی (۲۶تیر۱۴۰۰):

سومین شب است که خوزستان تشنه و محروم در کنار کارون و بر روی دریای نفت با شورشگرانش به‌ویژه هموطنان دردمند عرب بپاخاسته و می‌جنگد. اکنون سخن از شهیدان افزوده بر دو شهید قبلی است. وقت آن است که شهرهای ایران همه برخیزند. سلحشوران در سایر شهرها و استانها نباید اهواز و خوزستان را با رنج و خونش تنها بگذارند. خلق ما سرنگونی رژیم را اراده کرده است.

مصطفی نعیماوی شهید قیام تشنگان

یکشنبه ۲۷ تیر روز چهارم

روز یکشنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، تجمعات اعتراضی شهروندان خوزستان نسبت به بی آبی دستکم در دو شهر برای چهارمین روز متوالی ادامه داشت.

معترضان در شهرهای سوسنگرد و اهواز، دست به تجمع و راهپیمایی زدند و بر اساس ویدئوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در شهر سوسنگرد، با خشونت نیروهای نظامی و تیراندازی به سمت معترضین همراه بوده است. به علاوه شهروندان معترض با روشن کردن آتش جاده‌های ارتباطی اهواز به خرمشهر و اهواز به شوش را مسدود کردند.

از روز دوم اعتراضات تاکنون، کشته شدن دو شهروند در جریان این اعتراضات به نام‌های مصطفی نعیماوی ۳۰ ساله از اهالی شادگان، قاسم ناصری (خضیری)، حدودا ۱۷ ساله از اهالی منطقه کوت عبدالله اهواز توسط مقامات استانی تائید شده است.

به علاوه گزارش‌هایی در خصوص قطعی و یا کاهش شدید سرعت اینترنت در استان خوزستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

تلف شدن گاومیش‌ها در هورالعظیم از بی آبی

طی چهار روز اخیر، شهروندان معترض دستکم در ۱۷ شهر از جمله شاوور، کرخه، کوت سید‌نعیم، شوش، اهواز، آبادان، حمیدیه، بستان، سوسنگرد، بندرماهشهر، خرمشهر، شادگان، کوت عبدالله، ملاثانی، هویزه، ابوحمیظه و مشهد، اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کرده‌اند و در برخی از ویدئوهای منتشر شده صدای تیراندازی به گوش میرسد. اعتراضات و راهپیمایی این افراد با حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی همراه بود. ...مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور، با اشاره به بحران بی آبی در خورستان عنوان کرد: «چند روز پیش در یکی از شهرهای این استان، به علت کمبود آب، تمامی گاومیش‌های یک دامدار تلف شدند. دامدار مذکور با دیدن این صحنه سکته کرد و جان باخت. به راستی که دامداران خوزستان چه دردی را متحمل شده اند.»

پیشتر نیز جلیل مختار، نماینده آبادان معضلات به وجود آمده را ناشی از انتقال آب از استان خوزستان به استان‌های دیگر و سوءمدیریت دانسته و گفته بود: «متاسفانه شاهد بودیم براساس مصوباتی که در دولت‌ها صورت گرفت موضوع نقل و انتقال آب از استان‌هایی مثل خوزستان به برخی از مناطق دیگر باعث شد استان خوزستان که جلگه‌ای بود در مسیر بیابان‌شدن قرار گیرد.»  همچنین مجتبی یوسفی، نماینده اهواز و باوی نیز عنوان کرده بود: «از دو سال پیش با سوءمدیریت وزارت نیرو در بخش آب، استان خوزستان دچار سیل می‌شود و الان اعضای دولت به‌خصوص وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌های دخیل باید برای ما توضیح دهند چگونه با سوءمدیریت منابع آبی در این استان، سیل ساختگی در خوزستان به‌راه انداختند تا به اهداف سیاسی انتقال آب دسترسی پیدا کنند.» این نماینده با زیر سوال بردن اظهارات وزیر نیرو در خصوص عدم توان مالی برای تهیه لوله، از چگونگی اجرایی شدن انتقال پر هزینه آب از خلیج فارس پرسیده و گفته بود: «دو میلیون اصله نخل به دلیل سوءمدیریت وزارت نیرو و وزارت کشور و سازمان محیط‌ زیست در معرض از بین رفتن قرار گرفت.» [۶]

ناصری‌زاده در مجلس ـ ۲۷تیر ۱۴۰۰:

آقایان واقعاً قضیه شوخی بردار نیست.

حجت... فیروزی در مجلس ـ ۲۷تیر ۱۴۰۰:

هیچ فرصتی برای آزمون و خطا نداریم.

تلویزیون فاکس نیوز، ۱۸ ژوییه ۲۰۲۱- ۲۷ تیر ۱۴۰۰

مجری فاکس نیوز اریک شاون: به ما گفته شده که در ایران معترضان برای سومین روز متوالی در یک استان غنی از نفت بیرون ریخته‌اند و تظاهر کنندگان علیه دولت در آنجا گرد آمده‌اند. مخالفت آنها از جمله شامل سو مدیریت است. آنها خواهان آب هستند آن هم در هوای ۱۰۰ درجه (فارنهایت). گزارشات گروه اپوزیسیون شورای ملی مقاومت ایران حاکی از آن است که ۳تن از معترضان به ضرب گلوله نیروهای دولتی کشته شدند. یکی از آنها ۲۶ساله و دیگری ۱۷ساله بودند و در همین حال این اعتراضات گسترده هم‌چنان ادامه دارد...[۷]

پیام مسعود رجوی در چهارمین روز قیام خوزستان:

مسعود رجوی (۲۷تیر۱۴۰۰):

با درود به مردم و دلیران تشنه‌کام سوسنگرد، امشب باید به مزدوران و جنایتکارانی که به سمت مردم و جوانان شورشگر شلیک می‌کنند، درسی جانانه داد. ایستادگی دلاوران سوسنگرد باعث ایستادگی مردم خوزستان و دیگر شهرها و مناطق ایران می‌شود و به کمک و حمایت می‌آیند. آن قدر باید ادامه داد تا رژیم آب را تأمین کند. سدهای دز و گتوند به اندازه کافی آب ذخیره دارند، اما سپاه پاسداران به انحصار مصارف خود در آورده است.

دوشنبه ۲۸ تیر روز پنجم

حسن روحانی رئیس جمهورـ ۲۸تیر ۱۴۰۰:

حالا مردم خوزستان به‌رغم این‌که توصیه ما این بوده که آنجا برنج کاری نشود ولی خوب سالهاست برنج کاری هم انجام می‌دهند خود آن هم مزید بر علت شده

روزنامه همدلی روز ۲۸تیر نوشت: ماجرای اعتراض اخیر مردم خوزستان نیز به مانند حوادث مشابه خود گرفتار یک دوگانه اعتمادبرانداز شده است. در حالی که فضای مجازی که مردم کاربران آن هستند، پر از تصاویر و متن‌هایی است که نشان می‌دهد مردم خوزستان به وضعیت بی‌آبی خود معترض‌اند، اما رسانه‌های رسمی کشور یا درباره آن سکوت می‌کنند و یا بدون تأمل آن را به سوءاستفاده‌گران و خرابکاران منتسب می‌کند.

 سایت ایندیپندنت گزارش می‌کند

احمد.ش از ساکنان شهر جراحی است؛ جایی که در سال ۹۸ اخبار «کشتار نیزار» آن و سرکوب مردم بازتاب جهانی پیدا کرد. او که ساکن یکی از روستاهای این منطقه است، در خصوص وضع اعتراض‌ها و شرایط آب به خبرنگار ایندیپندت فارسی توضیح داد: «رودخانه جراحی آب ندارد. این رودخانه که همیشه در تابستان سال‌های قبل تا پنج متر آب داشت، تنها مسیر آب‌رسانی به نخلستان‌ها و زمین‌های کشاورزی و احشام مردم منطقه است. حالا چند سال است که  کشاورزی تعطیل شده است و همه جوان‌ها هم مثل من در شرکت‌ها کار نظافت می‌کنند یا آبدارچی‌اند یا وقتی نیروی روزمزد می‌خواهند کار انجام می‌دهیم. حقوق این کار هم با وجود گرانی، کفاف زندگی ما را نمی‌دهد. زندگی سخت شده است. خیلی‌ها از روستا رفته‌اند. به خصوص که بسیاری وقت‌ها آب برای خوردن هم نداریم. هرکسی پول داشته باشد، اینجا نمی‌ماند. زمستان و تابستان اینجا جهنم است.»

شروع اعتراض‌ها در استان خوزستان از خرمشهر بود و نخستین تجمع اعتراضی در این شهر و حمیدیه و دشت آزادگان و ماهشهر شکل گرفت. وضعیت روستاهای خرمشهر به‌خصوص در نوار مرزی عراق نیز باورنکردنی است. بیش از ۷۰ روستا از توابع شهرهای آبادان، جزیره مینو و خرمشهر هستند که زمین‌های کشاورزی این روستاها به دلیل کم شدن ورودی آب رودخانه‌ها و پیشروی آب‌شور دریا، به نمکزار تبدیل شده است و بخش بزرگی از کشاورزی و نخلستان‌های این منطقه تحت تاثیر این موضوع از بین رفته‌اند.

کعبی که اصالتا اهل خرمشهر است، در یکی از روستاهای مسیر گذرگاه مرزی شلمچه زندگی می‌کند. او می‌گوید مردم محلی که توان دارند، یا به خرمشهر آمده‌اند یا مردهایشان برای کار و زندگی به عراق رفته‌اند. کعبی توضیح می‌دهد که مردم در خود خرمشهر هم آب سالم ندارند. او به خبرنگار ایندیپندنت گفت: «اینجا شورای شهر هرسال به‌ جای حل مشکل برای ما مشکل ایجاد می‌کند. هر رئیس‌جمهوری می‌آید به ما می‌گوید که آب می‌آورد، اما خبری نیست. تابستان و زمستان ما آب سالم نداریم و تابستان برق هم نیست. خودشان می‌گویند برق به عراق می‌فرستند و ما اینجا وضعمان این‌طور است. بازار تعطیل است. بیکاری زیاد است؛ همین است که ما معترضیم.»

از نظر فعالان محیط‌ زیست خوزستان مسئولان دولت حسن روحانی در هشت سال گذشته با تخصیص ندادن بودجه‌های مصوب، انتقال مخفیانه آب از سرشاخه‌های کارون و بی‌توجهی به شرایط بیکاری و معیشت مردم به خوزستان بیشترین آسیب را به این استان وارد کرده‌‌اند.

مردم و فعالان اجتماعی و مدنی خوزستان که این روزها اخبار اعتراض‌ها و سرکوبشان بار دیگر بازتاب وسیعی یافته است، معتقدند که سفره خوزستان برای بهره‌برداران از منابع این استان باز است اما بهره‌برداران به‌جای رسیدگی به وضعیت مردم این استان، با گلوله و مشت آهنین به آن‌ها پاسخ داده‌اند.[۸]

تلویزیون فاکس نیوز ۲۸تیر۱۴۰۰: در ایران معترضان در خوزستان، استان سرشار از نفت بیرون ریخته‌اند و علیه رژیم تظاهرات کردند. آنها خواهان آب هستند آن هم در گرمای حدود ۴۰درجه. گزارش‌های اپوزیسیون شورای ملی مقاومت ایران حاکی از آن است تعدادی به ضرب گلوله مأموران حکومتی کشته شده‌اند. در همین حال این اعتراضات گسترده هم‌چنان ادامه دارد... مردم ایران آزادی می‌خواهند

تلویزیون فاکس نیوز با اشاره به سانسور اینترنتی در ایران از سناتور مارشال بلکبرن عضو سنای آمریکا پرسید:

ابزاری برای دور زدن اینترنت وجود دارد که توسط یک مؤسسه رسانه‌یی آمریکایی تأمین مالی می‌شود و یک تکنولوژی علنی است... آیا این ابزار می‌تواند در ایران هم استفاده شود؟ زیرا آنها هم در ایران به خیابان‌ها آمده‌اند و خواستار آزادی هستند.

سناتور بلکبرن پاسخ داد: این می‌تواند توسط مردمی که سرکوب را تجربه می‌کنند بکار گرفته شود. این ابزار می‌تواند در هر کجا که اینترنت بسته شده است تا مردم نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند مورد استفاده قرار بگیرد. این یکی از ابزارهای دور زدن اینترنت است...

پیام مسعود رجوی در پنجمین روز قیام خوزستان:

امشب پنجمین شب است که دشمن سرکوب می‌کند اما خلق ما، بپاخاسته و می‌رزمد. لشکرکشی از سایر نقاط اثر نکرد. درود بر مردم و جوانان برخاسته در شهرها و مناطق شورشی در اهواز، ویس، کوت عبدالله، حمیدیه، رامهرمز، شوشتر و سوسنگرد قهرمان. لرستان با خرم‌آباد به حمایت برخاسته است. دایه دایه وقت جنگه. بوشهر و چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هم برمی‌خیزند.

سپاه پاسداران خامنه‌ای باید آب انباشته در سدهای دز و کرخه و گتوند را که تماماً متعلق به مردم است باز کند و از خشک کردن عمدی هورها که باعث فجایع زیست‌محیطی مخصوصاً علیه هموطنان عرب ما شده دست بردارد و گورش را گم کند. در سراسر ایران‌زمین وقت برخاستن است.

سه شنبه ۲۹ تیر روز ششم

خبرگزاری هرانا گزارش می‌کند:

روز سه شنبه ۲۹ تیرماه۱۴۰۰، تجمعات اعتراضی شهروندان خوزستان نسبت به فقدان مدیریت آب و بحران بی آبی دستکم در ۶ شهر برای ششمین روز متوالی ادامه داشت.

مردم معترض در شهرهای سوسنگرد، آبادان، ایذه، بهبهان، اهواز، خرمشهر و شادگان با راهپیمایی در خیابان های این شهرها و سر دادن شعارهایی اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دادند. بر اساس ویدئوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در شهر ایذه، با حضور نیروهای نظامی و بعضا شلیک گاز اشک آور به سوی معترضین همراه بوده است. در تجمعات ایذه مردم شعارهایی علیه آیت‌الله خامنه ای سردادند.

یکی از شهروندان ساکن شهرستان ایذه در خصوص اعمال خشونت نیروهای نظامی به گزارشگر هرانا گفت: نیروهای نظامی به سمت مردم معترض اقدام به پرتاب گاز اشک آور کردند. شماری از مردم آسیب دیدند از جمله برادر کوچکترم که همراه من در اجتماع حضور داشت و دارای بیماری تنگی نفس است. اینگونه رفتار خشونت آمیز با مردمی که خواسته و اعتراضات به حقی دارند، خجالت‌آور است. مگر ما چه کرده‌ایم که اینگونه با ما برخورد سرکوب‌گرانه صورت می‌گیرد. آیا مسئولانی که دستور چنین برخوردی را می‌دهند خود و خانواده‌هایشان می‌توانند بدون دسترسی به آب روز را به شب برسانند؟”

همزمان گزارش‌هایی در خصوص قطعی و یا کاهش شدید سرعت اینترنت در برخی از شهرهای استان خوزستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در این رابطه یک شهروند ساکن اهواز به گزارشگر هرانا گفت: اینترنت تلفن‌های همراه ایرانسل و همراه اول همزمان با هم قطع شده است و ما از طریق موبایل‌هایمان نمی‌توانیم به اینترنت دسترسی داشته باشیم.[۹]

شب دوشنبه به‌رغم اینکه دولت اقدام به انتقال نیروهای سرکوب کمکی از اصفهان، لرستان و تهران به خوزستان کرده بود اما مردم در مناطق مختلف شهر اهواز، حمیدیه، ویس، کوت عبدالله، و هزاران تن از جوانان خوزستانی در شهرهای سوسنگرد، هویزه، ماهشهر، شوش و به خیابان‌ها ریخته و به تظاهرات پرداختند. هجوم نیروی امنیتی و یکان‌های ویژه موتورسوار، بکارگیری گاز اشک‌آور، و فلفل و شلیک بسوی مردم نتوانست مانع از ادامه تظاهرات آنها گردد. همزمان جوانان در اندیمشک و دزفول با روشن کردن آتش اقدام به بستن جاده اصلی نمودند.[۱۰]

شيخ رحيم اسحاقى از شيوخ قبايل عرب در اهواز در پیامی ‌می‌گوید: ما عید قربان نداریم، عزادار هستیم. براى ما توپخانه و تانک جنگی آوردند و به سمت مردم تیراندازی می‌کنند، دیشب شب سختی بود برای مردم، دیشب جوانانی در معشور (ماهشهر) شهید شدند و جوانانی نیز در کوت عبد الله اهواز و در خفاجیه (سوسنگرد) و در حمیدیه و در ایذه و در لشکر آباد و شلنگ آباد شهید شدند و همچنین در شهر ویس و ملاثانی و شوش شهید دادیم، زشت است به هم دیگر عید را تبریک بگوییم، ما عزادار هستیم

پیام مسعود رجوی در ششمین روز قیام خوزستان: مسعود رجوی (۲۹تیر۱۴۰۰)

از ایذهٔ خون‌فشان تا ماهشهر قهرمان و از خرمشهر و اهواز تا دارخوین و بهبهان و سوسنگرد و دزفول آتش قیام بر ضد نظام شعله می‌کشد.

مردم در متروی صادقیه و پشت‌بام‌های نارمک در تهران شعار مرگ بر خامنه‌ای می‌دهند.

در متروی گلشهر کرج هم فریاد می‌زنند: سپاهی حیا کن مملکت را رها کن.

این سیمای شعله‌ور ایران‌زمین در شب مبارک ۳۰تیر است.

تکرار باید کرد که در سراسر ایران‌زمین وقت برخاستن است.

یاوه‌های آخوند خاتمی و امثال او که از سوق دادن اوضاع به جانب آشوب توسط بدخواهان نظام هشدار می‌دهند خریداری ندارد. آنها برای شهرهای آغشته به خون و جوانان شورشگر همزمان با عید قربان که بین‌الملل فدا و قربانی است برای حفظ نظام روضهٔ خشونت‌پرهیزی می‌خوانند.

برای گرفتن آب و آزادی از این رژیم باید آتش بپا کرد!

چهارشنبه ۳۰ تیر روز هفتم

نت‌بلاکس اختلال گسترده اینترنت در ایران را تایید کرد

نت بلاکس اعلام کرد در پی تظاهرات مردم خوزستان در اعتراض به بی‌آبی، از روز پنج‌شنبه به وقت محلی اختلال چشمگیری در خدمات اینترنت موبایل در ایران رخ داده و این وضعیت همچنان ادامه دارد.

بعد از ظهر روز چهارشنبه ٣٠ تیرماه، جمهوری اسلامی در جهت اعمال سانسور فراگیر، اینترنت را در برخی مناطق خوزستان به طور کامل قطع کرده است و در برخی مناطق نیز دسترسی به شبکه اینترنت با اختلال شدید همراه شده است.

علی‌رغم قطع اینترنت و ایجاد اختلال در آن و با وجود حضور گسترده نیروهای سرکوبگر حکومتی، مردم در شهرهای مختلف کشور از جمله لردگان، مسجد سلیمان، یزدانشهر، اهواز، آبادان، ماهشهر، ایذه، اصفهان، کرج، ماهدشت، سنندج و ... به قیام پیوستند.

این اقدام متعاقب اعلام همبستگی و حمایت در لرستان، کرمانشاه و کرج با مردم خوزستان روی داده است.

ساکنین شهرستان الهایی واقع در ۳۵ کیلومتری اهواز، قیام خوزستان را در هفتمین شب آن به طور گسترده ادامه دادند.

در هفتمین شب قیام خوزستان، جوانان معترض گناوه‌ای جاده اصلی و ورودی گناوه را با آتش زدن تایر خودرو مسدود کردند.

پنجشنبه ۳۱ تیر روز هشتم

شامگاه چهارشنبه ٣٠ تيرماه، حميد مجدم(جوكارى) ٢٢ ساله، فرزند عيسى و اهل منطقه "گرگر" شهر جراحى (چمران) به ضرب گلوله نيروهاى سرکوبگر نظام در تجمع اعتراضی جان باخت.

به گفته منابع آگاه، روز ٣١ تيرماه برادران اين شهيد به نام‌های احمد، محمد و على مجدم به همراه ٢ نفر از همسايگان اين خانواده نيز بازداشت شده‌اند.

تظاهرات مردم گناوه در حمایت از خوزستان

درگیری های خیابانی در الیگودرز، مردم الیگودرز لرستان در حمایت از خوزستان بپا خواستند

درگیری مسلحانه در بندر ماهشهر شهرک - طالقانی

منطقه الحائى در مسير اهواز-شوش، شعار: با جان و دل از اهواز دفاع مى كنم

شاهین شهر اصفهان در حمایت از قیام خوزستان بپا خاست

اعتراضات مردم الیگودرز در حمایت از خوزستان ۴ کشته در اولین شب تظاهرات، دو نوجوان در الیگودرز با شلیک مستقیم ماموران به قتل رسیدند. یکی از آنان به نام امید آذرخوش است و دیگری امیر جهانبخشی که در حمایت از مردم خوزستان در الیگودرز توسط ماموران به قتل رسید

جمعه ۱ مرداد روز نهم

پیام مسعود رجوی در نهمین روز قیام خوزستان:

مسعود رجوی (اول مرداد ۱۴۰۰):

با درود به مردم معترض و جوانان شورشگر در سراسر میهن اشغال شده، بنا بر تجربه قطع اینترنت به دستور خامنه‌ای برای دست بازداشتن در سرکوب و کشتار است. در این صورت با تمام قوا و با هر چه در توش و توان دارید به دفاع از خود برخیزید. زمان بر علیه آخوندهاست و زمین زیر پای آنها می‌لرزد. قیام را باید گسترش داد و تعمیق کرد. شهرها و مناطق بپاخاسته را تنها نگذارید. بچه‌های تهران و کرج و ساوه و قم برپا! ایران یکپارچه آتش می‌شود.

شنبه ۲ مرداد روز دهم

دستگیری جوانان در اعتراضات مردم خوزستان

دستگیر‌شدگان از محله‌های، گلدشت، زویه، عین۲، کوی علوی اهواز و سایر شهرها از جمله خرمشهر، بستان، حمیدیه، رامشیر، شاوور، سوسنگرد، الحائی می‌باشند. بدلیل قطعی و کند شدن اینترنت اخبار کاملی از دستگیر شدگان اعتراضات مردم خوزستان تهیه نشده است.

۲شهر حمیدیه و سوسنگرد کانون اصلی اعتـراضات مـردم خـوزستان است. در این ۲ شهر بسیاری از مردم بدون حکم و در خانه‌هایشان بازداشت شدند.

در شهرهای خرمشهر و آبادان نیز نیروهای امنیتی با ایجاد ایست‌های بازرسی اقدام به بازداشت جوانان و مردم کردند.

بدلیل بالا گرفتن اعـتراضات مردمی پاسدار شمعخانی در یک عقب‌نشینی اعلام کرد که اکثر بازداشت‌شدگان بایستی به سرعت آزاد شوند. این حرف نشان از بازداشت‌های گسترده و بدون ضابطه مردم توسط نیروهای امنیتی دارد.

در برخی از پست‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کاربران از کشیده شدن دیوار در ورودهای شهر سوسنگرد خبر داده‌اند. در برخی از ویدیوها صدای تیراندازی نیز شنیده می‌شود.

گفته می‌شود که شهر سوسنگرد کاملا به حالت تعطیل در آمده است. در یکی از پست‌های توییتری از بسته شدن خیابان‌های اصلی شهر سوسنگرد سخن می‌رود.

گفته می‌شود که مسئولان برای مقابله با اعتراضات اقدام به قطع برق این شهر نموده‌اند. این در حالی است که سوسنگرد روز بسیار گرمی را پشت سر گذاشته است.[۱۱]

شنبه ۲ مرداد، از شب پنجشنبه تا امروز اینترنت در خرمشهر قطع است، جوانان كوى دره مسير منتهى به فلكه الله را بستند. نيروهاى امنيتى و لباس شخصى ها با تيراندازى به طرف معترضين شمارى از مردم را مجروح كردند. يكى از مجروحین چندين ساچمه در سرش نفوذ كرده چهار نفر از خانواده جاسميان از كوى دره بازداشت شدند. بازداشت اين افراد به دليل اعتراضشان به برخورد نيروهاى امنيتى با مردم بوده است

یکشنبه ۳ مرداد روز یازدهم

به رگبار بستن ۴ مامور نیروی انتظامی در شادگان

در پی تیراندازی افراد مسلح به ماموران نیروی انتظامی در شادگان، ۴ مامور مجروح شدند. این ماموران در جایگاه سوخت مشغول سوخت‌گیری خودرو بودند که توسط ۲ موتورسوار مسلح به رگبار بسته شده و راهی بیمارستان شدند.

دوشنبه ۴ مرداد روز دوازدهم

تظاهرات با شعار مرگ بر دیکتاتور در تهران

براساس توضیحات مخاطبین، این تظاهرات در اعتراض به بی‌برقی از مقابل پاساژ علا‌الدین شروع شده و به سمت میدان بهارستان در جریان بوده است. مردم تهران امروز با شعار مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه‌ای، خامنه‌ای حیا کن حکومت رو رها کن به قیام پیوستند.

همچنین گزارش‌هایی، از تشکیل هسته‌های اولیه اعتراضات در فلکه اول صادقیه، فلکه اول تهران‌پارس، میدان فاطمی به سمت میدان ولیعصر نیز خبر دادند.

دوشنبه ۴ مرداد

شهروندان از کوی انقلاب اهواز خبر از درگیری شدید مردم با نیروهای سرکوبگر داده‌اند.

اینترنت در محله انقلاب اهواز بدنبال ۱۰ روز خیزش اهالی این محله، کاملا قطع شده است و ارتباطات به کندی و با سختی صورت می‌گیرد

محله انقلاب اهواز یکی از کانون‌های خیزش مردم خوزستان است

تیراندازی مستقیم نیروهای سرکوبگر به سمت مردم معترض کرمانشاه

بر اساس گزارش‌های رسیده از کرمانشاه، نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی به سمت شهروندان معترض، گاز اشک‌آور پرتاب کرده و آنها را هدف تیراندازی مستقیم قرار داده‌اند.

بر اساس این گزارش، تعدادی از شهروندان معترض در محله دره‌دریژ کرمانشاه که در حمایت از قیام خوزستان به خیابان‌ها آمده‌اند، بازداشت شده‌اند.

همچنین سرعت اینترنت در کرمانشاه مختل شده و امکان ارسال فیلم و عکس وجود ندارد.

مردم در فلکه دوم فردیس کرج به حمایت از قیام ایران  به میدان آمدند. مردم با حضور در خیابان‌ها،  با شعار از کرج تا خوزستان. اتحاد اتحاد تظاهرات کردند .

اسامی ‏افسران نیروی ویژه که در خوزستان از دستورات مافوق سرپیچی نموده و بر روی مردم معترض اهوازی تیراندازی نکردند و بازداشت شدند بشرح زیر می‌باشد:

محمدرضا هنرمند

فريد نجابتى

محمد تقوايی

سينا رحيم زاده

سلمان رضايى

سعيد ادهم

كاوه محمد زاده

سعيد محمدى

و رضا محمدى

شهدای قیام تشنگان

مصطفی نعیماوی در اعتراضات شادگان بر اثر شلیک ماموران شامگاه جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ در جریان اعتراضات مردم خوزستان علیه   بی‌آبی به ضرب ۲گلوله که به سینه وی اصابت کرد  کشته شد.

قاسم خضیری دومین جان‌باخته آب در کوت عبدالله اهواز… قاسم در جریان اعتراضات سراسری خوزستان به بی آبی توسط نیروهای امنیتی مجروح شده بود، در بیمارستان جان‌باخت…

علی مزرعه که در شبانگاه روز ۲۵ تیر توسط نیروهای سرکوبگر مورد اصابت قرار گرفته بود، روز ۲۶ تیر جان باخت. علی مزرعه در خیزش مردمی کوی زویه اهواز به خیابان آمده بود که مورد اصابت گلوله‌های جنگی قرار گرفت.

به گفته منابع محلى يك جوان ۲۰ ساله در اعتراضات در اهواز كشته شد

محمد كروشات،۲۰ ساله، فرزند منصور از اهالى كوى مندلى در ۲۸ تيرماه ۱۴۰۰ در تجمع اعتراضى در كوى علوى (حى الثوره) مجروح شد و در سه شنبه ۲۹ تيرماه در بيمارستان جان خود را از دست داد

شامگاه سه‌شنبه ۲۹ تیرماه، حمزه(فرزاد)فريسات ۱۹ ساله فرزند علی و اهل اهواز با شلیک مستقیم ماموران سرکوبگر جمهوری اسلامی در این شهر به شهادت رسید.

مهدی جنانی، ۲۹ تیر ۱۴۰۰، در اعتراضات شوش با گلوله‌ی نیروهای حکومتی کشته شد.

سه‌شنبه شب ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ در ایذه دو جوان، به نامهای محمد عبداللهی ۱۶ساله و هادی بهمنی ۱۷ ساله به دست نیروهای امنیتی به قتل رسیدند

ميثم عچرش از اهالى شهر كوره (طالقانى) ماهشهر سه روز پيش در اعتراضات مردم اين شهر از ناحيه كمر و سر مورد اصابت گلوله نيروهاى امنيتى قرار گرفته است و سپس به بيمارستان منتقل شد اما صبح ۳۰ تيرماه ۱۴۰۰ جان خود را از دست داد

عیسی بالدی از شهرک طالقانی ماهشهر

عیسی بالدی جوان کارگر و فارغ‌التحصیل کارشناسی علوم اجتماعی، روز چهارشنبه ۲۹ تیر با گلوله نیروهای سرکوبگر در ماهشهر زخمی شد و پس از مراجعه به بیمارستان جان باخت.

به گفته نزدیکان وی، این جوان سرپرست و مسئول تامین معیشت ٣ خواهر و مادر خود بوده است.

۴ کشته در اولین شب تظاهرات مردم الیگودرز در حمایت از خوزستان در ۳۱ تیر ، دو نوجوانی که در الیگودرز با شلیک مستقیم ماموران به قتل رسیدند. یکی از آنان به نام امید آذرخوش است و دیگری امیر جهانبخشی که در حمایت از مردم خوزستان در الیگودرز توسط ماموران به قتل رسید

جاویدنام "امیر مشاری" ۲۲ ساله و اهل ماهشهر، شامگاه چهارشنبه ۳۰ تیرماه با اصابت گلوله‌ی نیروهای سرکوبگر نظام زخمی شد و ۱ مرداد شب بر اثر شدت جراحات در بیمارستان جان باخت.

امير مشارى (عبادى)، ۲۲ ساله،فرزند صمد از اهالى كوى مدنى بندر ماهشهر در ۳۰ تيرماه ۱۴۰۰ با شلیک مستقیم نيروهاى امنيتى زخمى شده بود پس از انتقال به بيمارستان شب يكم مردادماه ۱۴۰۰ جان خود را از دست داد.

فالح سرخی، کشاورزی که بخاطر قطع کردن آب دست به اعتراض زده بود در روز ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰ در دزفول به ضرب گلوله مستقیم ماموران جان باخت

خانواده فالح سرخی تهدید شده‌اند که خبر شهادت فرزندشان را رسانه‌ای نکنند.

مرکز حقوق بشر اهواز به نقل از منابع خود نوشت: مهدى حبيب السارى، جوان ١٨ ساله‌اى كه در تاريخ ۲۶ تیر ماه، تير خورد، چهارشنبه ۶ مرداد ساعت ۲۰:۰۰ جان باخت.

از آغاز قیام خوزستان بسیاری از مجروحین به دلیل احتمال بازداشت توسط نیروهای سرکوبگر، به مراکز درمانی مراجعه نکرده‌اند.

بازداشت شدگان قیام

اسامی برخی از بازداشت شدگان عبارت است از:

دستگیری ۱۵ نفر در اهواز در جریان سومین روز خیزش اعتراضی علیه بی آبی در خوزستان

عیسی مزرعه

علی کعب الحائی

محمد صخراوی

باسم حیدری

حسن سعیدی

عباس سواری

عامر زهیری

حمود چنانی

حمود شموسی

شوش منطقه شاوور

خالد مزرعه فرزند حاج عزیز ۵۰ ساله

علی مزرعه

قاسم مزرعه فرزند یونس  ۳۹ ساله

فیصل مزرعه

نبی مزرعه فرزند یونس ۳۰ ساله

شمعون مزرعه فرزند یاسر ۱۹ ساله

روز دوشنبه ۴ مرداد به گزارش خبرگزاری هه‌نگاو، دست‌کم ۲۰ شهروند اهل کرمانشاه توسط نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، هویت ۹ نفر از بازداشت‌شدگان به این شرح اعلام شده است؛ ۱ـ میثم ویسی فرزند مصطفی ٢_ رامین ویسی فرزند سلمان ۳ـ حکمت صفری فرزند خدامراد ۴ـ شهریار شفیع‌زاده فرزند سلمان ۵ـ شهرام شفیع‌زاده فرزند سلمان ۶ـ شاهین شفیع‌زاده فرزند سلمان ۷ـ آرش نجفی فرزند مرادعلی ۸ـ منوچهر نجفی فرزند علی‌محمد ۹ـ پژمان کمری فرزند هیبت

قیام خوزستان؛ بازداشت فعالان مدنی معترض به انتقال آب به فلات مرکزی ایران

شماری از فعالان مدنی معترض به انتقال آب به فلات مرکزی ایران توسط نیروهای سرکوبگر اطلاعاتی بازداشت شدند.

به گزارش آواتودی، چندین تن از فعالان مدنی اهل شهر اهواز که روز جمعه ۹ مردادماه، در بلوار ساحلی این شهر در اعتراض به انتقال آب رودخانه‌های خوزستان به بخش مرکزی ایران تجمع برگزار کرده بودند، توسط نیروهای سرکوبگر اطلاعاتی بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، هویت برخی از بازداشت‌شدگان، الهام موسوی، فاطمه نعامی، سالم انواری، ابراهیم الحایی، سعید هلیچی نویسنده، شاعر و مترجم و ولید بدوی فعال رسانه‌ای عنوان شده است.

این شهروندان با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون مخالفت با سدسازی‌های بی‌رویه و  انتقال آب رودخانه‌های خوزستان به بخش مرکزی ایران، تجمع اعتراضی برپا کرده بودند.

گفته شده، نیروهای سرکوبگر امنیتی در دقایق اولیه برگزاری این تجمع اعتراضی به شهروندان معترض یورش برده و آنها را بازداشت کرده‌اند.

مادران آبان پس از پایان تجمع در میدان آزادی، هنگام حضور در مترو، پس از ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند .

مادران دادخواه آبان به دنبال برگزاری تجمع اعتراضی، در متروی ایستگاه صادقیه بازداشت شدند.

اسامی بازداشت شدگان عبارت است از؛ مادر میلاد محققی، مادر ابراهیم کتابدار، مادر پژمان قلی‌پور، مادر فرهاد مجدم، مادر وحید دامور و مادر رضا معظمی گودرزی.

همراهان مادران دادخواه نیز دستگیر شده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، محبوبه رضایی مادر پژمان قلی‌پور توسط دو مامور زن به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

علاوه بر مادران جانباختگان؛ میلاد محققی، ابراهیم کتابدار، پژمان قلی‌پور، فرهاد مجدم و وحید دامور، رضا معظمی گودرزی، خواهر ابراهیم کتابدار، خواهر حمید رسولی و خاله سجاد رضایی نیز به همراه تنی چند از همراهان بازداشت شدند.

انعکاسات قیام تشنگان

سناتور مارکو روبیو از اعضای ارشد سنای آمریکا روز سه‌شنبه ۲۹تیر در صفحه توئیتر خود از قیام مردم خوزستان و سایر شهرهای ایران حمایت کرد و نوشت:

«در حالی که مردم ایران خواهان رهایی از رژیم حاکم در تهران هستند، استفاده وحشیانه و قساوت‌بار رژیم از زور برای برهم زدن تظاهرات مردم را محکوم می‌کنم. آمریکا به جای گفتگو برای توافقی با این رژیم شیطانی در تهران، باید به حمایت از تظاهر کنندگان برخیزد».

در جریان نشست مطبوعاتی چهارشنبه ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۱، ند پرایس، سخنگوی مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که

«ما اخبار اعتراضات در استان خوزستان ایران را از نزدیک دنبال می‌کنیم، از جمله گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی به سمت معترضان تیراندازی کرده‌اند.»

پرایس افزود: «ما از حقوق ایرانیان برای تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز عقاید خود حمایت می‌کنیم. ایرانیان، مانند دیگر مردم جهان، باید بدون هراس از خشونت، و بدون ترس از بازداشت خودسرانه توسط نیروهای امنیتی، از این حقوق برخوردار شوند. ما این وقایع را با دقت بسیار زیر نظر داریم.»

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، ضمن ابراز نگرانی از شرایط وخیم در خوزستان با اشاره به کشته و زخمی شدن معترضان کم‌آبی خوزستان خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات به جای استفاده زور علیه معترضان شد.

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای در مورد اعتراضات خوزستان، ایران، اعلام کرد "نیروهای امنیتی برای سرکوب معترضین از سلاح‌های جنگی و سلاح‌های ساچمه‌ای استفاده می‌کند"

عفو بین‌الملل در این بیانیه‌ با اشاره به اعتراضات خوزستان اعلام کرده که نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات عمدتا مسالمت آميز خوزستان از " خشونت غیرقانونی همچون سلاح‌های جنگی و سلاحهای ساچمه‌ای " استفاده کرده است. تصاویر ویدئویی منتشر شده و گزارشات محلی نشان می‌دهد که نیروهای انتظامی و امنیتی " سلاح‌های مرگبار خودکار، سلاح‌های ساچمه‌زن با مهمات غیرمجاز و گاز اشک آور" برای متفرق کردن اعتراضات استفاده کرده‌اند.

همچنین در ادامه‌ی این بیانه آمده است که از زمان شروع اعتراضات از ۱۵ ژولای دست کم ۸ نفر از جمله یک نوجوان به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. همچنین تعدادی زیادی از مردم از جمله کودکان توسط سلاح‌های ساچمه‌ای زخمی شده‌اند و تعداد زیادی به دلیل زخمی شدن در بیمارستان در حالت وخیم هستند. نیروهای امنیتی دهها معترض و فعال عرب اهوازی را نیز بازداشت کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به اقدامات اخیر نیروهای سرکوبگر امنیتی و نظامی در چند شهر خوزستان خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان و محافظت از زندانیان در مقابل شکنجه و بدرفتاری شده است.

در بیانیه عفو که روز جمعه اول مرداد منتشر شده است دیانا الطحاوی، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل، استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان غیرمسلح را تهدیدی جدی علیه جان این افراد و نقض شدید تعهدات جمهوری اسلامی در حفاظت از جان انسان‌ها توصیف کرده است.

الطحاوی اقداماتی چون تیراندازی، استفاده از گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان را در خیزشهای اخیر «هولناک» و «غیرقانونی» خوانده و آن را یادآور اقدامات رژیم ایران در برخورد با معترضان آبان ۹۸ دانسته که تاکنون هیچ مقامی درباره آنها پاسخگو نبوده است.

عفو بین‌الملل در ادامه خواستار پایان دادن به اختلال و قطعی کامل اینترنت در خوزستان شده و از رژیم ایران خواسته تا اطمینان بدهند که آسیب‌دیدگان بدون ترس از بازداشت خودسرانه می‌توانند از خدمات درمانی در بیمارستانها استفاده کنند.

عیسی کلانتری وزیر راه و ترابری سابق و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در دولت روحانی اعتراف کرد:

«سیاست‌های دولت ... باعث شده امروز یک تالاب و دریاچه زنده در کشور وجود نداشته باشد»

حمایت سناتور ایالات متحده از قیام مردم خوزستان

تد باد، سناتور ایالات متحده، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی توئیتر حمایت خود را از قیام خوزستان اعلام کرد.

این سناتور در پیام خود نوشته است؛ ایرانیان بار دیگر روبروی رژیم بی‌رحم تهران ایستاده‌اند. آمریکا باید پشت مردمی باشد که فریاد آزادی سر می‌دهند.

جو ویلسون نماینده کنگره آمریکا به خانواده‌های کسانی که در روزهای اخیر کشته شده‌اند تسلیت گفت.

نماینده کنگره آمریکا روز پنجشنبه ۳۱تیر با انتشار توئیتی گفت: وحشیگری رژیم ایران علیه مردم خود که به‌طور مسالمت‌آمیز خواستار حقوق اساسی انسانی می‌باشند وحشتناک است و از صمیم قلب به خانواده‌های کسانی که به‌خاطر درخواست آب کشته شدند تسلیت می‌گویم.

ایوت هرل نماینده کنگره آمریکا: رژیمی که با این وحشیگری شهروندان خودش را سرکوب می کند نمی تواند باقی بماند. آزادی پیروز خواهد شد

استیو هنکی: نیروهای ضدشورش در پاسخ به اعتراض به کمبود آب به سمت شهروندان آتش گشوده‌اند. اقتصاد و زیرساختهای ایران در حال فروپاشی است

مارک دوبوویتز مدیر اجرایی اندیشکده بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها روز شنبه ۲مردادماه در توئیتر خود نوشت:

ایران دچار کمبود آب و رژیم در حال صرف میلیاردها دلار برای سلاح اتمی و تروریزم و ماشین امنیتی علیه مردم ایران.

وی افزود: ایران به‌دلیل سوء‌مدیریت رژیم جمهوری اسلامی به‌سرعت در حال دچار شدن به کمبود آب است.

با این حال این رژیم میلیاردها دلار صرف سلاح هسته‌یی و تروریسم و یک دستگاه امنیتی عظیم دولت برای وحشی‌گری علیه مردم ایران می‌کند.

دیوید لیگا؛ مردم ایران به آب نیاز دارند

عضو کمیته سیاست خارجی و حقوق بشر اتحاديه اروپا با انتشار توئيتی ضمن اعلام حمایت از اعتراضات به بی‌آبی در ایران، نوشت؛ مردم ايران به آب نياز دارند. به طور قطع استفاده از قوه قهریه، بازداشت و شلیک به معترضین از سوی رژيم، معضل مزمن آب را حل نخواهد کرد. من در کنار مردم ایران در عطش آنها برای آب، رفاه و آزادی می ایستم.

حمایت «کنگرسمن» تنی نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا از قیام مردم ایران

خانم تنی: در دوران زمامداری ترامپ و مایک پمپئو، سیاست ما این بود که در کنار مردم شجاع ایران بایستیم و از آنها حمایت کنیم. اکنون که اعتراضات در سراسر ایران گسترش یافته است و ایرانیان بی گناه کشته می‌شوند، بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که «از نزدیک (وقایع) را تحت‌نظر بگیریم»؛ ما باید همچنان در کنار مردم ایران بایستیم!

مادر جاویدنام میلاد محققی، از جانباختگان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸، با انتشار پیامی ویدئویی حمایت خود را از قیام مردم خوزستان مظلوم اعلام کرد.

میلاد محققی، ۲۱ ساله، در جریان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ در شهریار به ضرب گلوله نیروهای سرکوبگر اطلاعات جمهوری اسلامی جانش را از دست داد.

آنتونی بلینکن؛ ایالات متحده در کنار مردم ایران ایستاده تا صدای آنها شنیده شود

وزیر خارجه ایالات متحده ضمن اعلام حمایت از قیام مردم ایران گفت؛ آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است تا صدای آنها شنیده شود، مردم ایران خواهان آزادی و احترام هستند.

خبرگزاری اسکای نیوز عربی، روز پنج‌شنبه ۷ مردادماه، به نقل از آنتونی بلینکن نوشته است؛ اعتراضات مردم ایران در ابتدا ناشی از سرخوردگی عمیق مردم از ناکارآمدی حکومت در تأمین نیازهای اولیه‌شان از جمله تأمین آب بود و حال شاهد هستیم مردم ایران آمال و آرزوهای بزرگتر خود را برای آزادی و این‌که حکومت به آنها و حقوق‌شان احترام بگذارد ابراز می‌کنند.

این خبرگزاری در ادامه سخنان وزیر خارجه ایالات متحد نوشت؛ ما شاهد این بودیم که اعتراضات اخیر در ایران ابتدا از خارج از تهران آغاز و حال به خود تهران رسیده است.

آنتونی بلینکن افزوده است؛ ایالات متحده در کنار مردم ایران ایستاده است تا صدای آنها شنیده شود، و ما قویاً از رژیم ایران می‌خواهیم تا از کاربرد خشونت و سرکوب برای خاموش کردن صدای آنها خودداری کند.

تد دویچ، عضو مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات،  ضمن اشاره به اعتراضات در شهرهای مختلف ایران نوشت: "رژیم ایران پیشینه حقوق بشری تاسف‌برانگیزی دارد. من از حق مردم ایران برای انجام اعتراضات و مطالبه حقوق اولیه خود حمایت می‌کنم."

منابع