معافیت تحریم‌های نفتی ایران

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

معافیت تحریم‌های نفتی ایران اقدامی است که آمریکا پس از خروج از برجام و اعلام بازگشت تحریم‌های قبل از برجام، انجام داد که به موجب آن هشت کشور به طور موقت از تحریم نفتی ایران معاف شدند.با وجود اعطای معافیت موقت به این هشت کشور، ایالات متحده تاکید کرده است که عواید ناشی از خرید نفت ایران نباید در اختیار دولت این کشور قرار گیرد. طبق توافق معافیت نفتی، کشورهای واردکننده به جای پرداخت بهای نفت خریداری شده به دولت جمهوری اسلامی، تا لغو کامل تحریم‌ها آن را در حساب ویژه ای به امانت خواهند گذاشت تا فقط برای واردات اقلام ضروری و بشردوستانه وکالاهای اساسی مورد نیاز مردم ایران به کار گرفته شود.

در نهایت روز ۲۲ آوریل ۲۰۱۹ برابر با ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ آمریکا اعلام کرد که معافیت تحریم‌های نفت به پایان رسیده است.

محتویات

معافیت تحریم های نفتی ایران چیست؟

آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای از روز ۱۴ آبان (پنجم نوامبر ۲۰۱۸)، آخرین سری از تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای علیه ایران را بازگرداند. این تحریم‌ها به شکلی گسترده صنعت نفت، گاز و کشتیرانی ایران را هدف قرار دادند.در همین حال هشت کشور به مدت شش ماه از تحریم‌های نفتی معاف شدند. [۱]

با آغاز مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، هشت کشور به طور موقت از تحریم نفتی ایران معاف شده‌اند و مقامات سوئیسی اقداماتی را برای اطمینان از دسترسی ایرانیان به اقلام بشردوستانه آغاز کرده اند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که به منظور کمک به ثبات در بازار نفتی جهان، کشورهای ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان را به مدت شش ماه از تحریم واردات نفت ایران معاف کرده است. مقامات ژاپنی با تایید دریافت معافیت، از پاسخ در این مورد که چه سقفی برای خرید نفت از ایران تعیین شده خودداری ورزیدند.

با وجود اعطای معافیت موقت به این هشت کشور، ایالات متحده تاکید کرده است که عواید ناشی از خرید نفت ایران نباید در اختیار دولت این کشور قرار گیرد. طبق توافق معافیت نفتی، کشورهای واردکننده به جای پرداخت بهای نفت خریداری شده به دولت جمهوری اسلامی، تا لغو کامل تحریم‌ها آن را در حساب ویژه ای به امانت خواهند گذاشت تا فقط برای واردات اقلام ضروری و بشردوستانه وکالاهای اساسی مورد نیاز مردم ایران به کار گرفته شود.

درخواست عراق برای معافیت از تحریم ایران مورد قبول آمریکا قرار نگرفته است. با توجه به هم مرز بودن دو کشور و روابط ویژه بین آنها، احتمالا مقامات آمریکایی نگران آن بوده‌اند که در صورت معافیت عراق، از ارتباط نفتی دو کشور برای تضعیف تحریم نفتی ایران بهره‌برداری شود.[۲]

معافیت تحریم های نفتی ایران:اسامی کشورهایی که مورد معافیت تحریم های نفتی قرارگرفته اند

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که به منظور کمک به ثبات در بازار نفتی جهان، کشورهای ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان را به مدت شش ماه از تحریم واردات نفت ایران معاف کرده است. مقامات ژاپنی با تایید دریافت معافیت، در این مورد که چه سقفی برای خرید نفت از ایران تعیین شده خودداری ورزیدند.

با وجود اعطای معافیت موقت به این هشت کشور، ایالات متحده تاکید کرده است که عواید ناشی از خرید نفت ایران نباید در اختیار دولت این کشور قرار گیرد. طبق توافق معافیت نفتی، کشورهای واردکننده به جای پرداخت بهای نفت خریداری شده به دولت جمهوری اسلامی، تا لغو کامل تحریم‌ها آن را در حساب ویژه ای به امانت خواهند گذاشت تا فقط برای واردات اقلام ضروری و بشردوستانه وکالاهای اساسی مورد نیاز مردم ایران به کار گرفته شود.

معافیت تحریم های نفتی ایران:معاف‌شدگان از تحریم ترامپ چه مقدار نفت ایران را خواهند خرید؟

ایالات متحده آمریکا ازتاریخ روز ۱۴ آبان (پنجم نوامبر ۲۰۱۸) دور تازه‌ای از تحریم‌ها شامل تحریم‌های نفتی را علیه ایران به اجرا گذاشت. آمریکا هدف اصلی تحریم‌ها را «دخالت تهران در مناقشات خاورمیانه» می خواند. دولت واشینگتن از کشورهای مشتری ایران خواسته است تا واردات نفت از این کشور را قطع کرده و به صفر برسانند.

با این حال آمریکا از بیم بحران افزایش قیمت نفت در جهان، مهم‌ترین کشورهای خریدار نفت ایران را به طور موقت و تحت شرایطی از این تحریم معاف کرده است. این کشورها چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، یونان، تایوان و ترکیه هستند. این کشورها که در مجموع خریدار ۷۵ درصد کل نفت ایران هستند، با این معافیت خواهند توانست تا ۱۸۰ روز دیگر همچنان به واردات خود از ایران ادامه بدهند.[۳]

معافیت تحریم های نفتی ایران:معافیت از تحریم‌های نفتی ایران، توسط آمریکا تمدید نشد

آمریکا معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید نکرد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا،روز دوشنبه (دوم اردیبهشت/ ۲۲ آوریل) پایان معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را اعلام کرد و گفت دیگر هیچ معافیتی در این زمینه به کشورهای دیگر نخواهد داد.

او همچنین گفت: " تحریم‌های نفتی آمریکا بیش از ده میلیارد دلار از درآمد نفتی ایران کم کرده است." به گفته آقای پومپئو، ایران تا قبل از تحریمها سالانه ۱۵ میلیارد دلار از طریق فروش نفت درآمد کسب می کرد.[۴]

معافیت تحریم های نفتی ایران:بازتاب‌ها وانعکاسات عدم تمدید معافیت ازتحریم های نفتی ایران توسط آمریکا

این عدم تمدید معافیت ازتحریم نفتی ایران با بازتابهای بسیاری روبرو شد .ازجمله:‌

پایان معافیت تحریمی و سردرگمی

در پی اعلام پایان معافیت تحریمی از سوی وزیر خارجهٔ آمریکا، هراس از تشدید تحریم‌ها وبه صفر نزدیک شدن درآمدهای نفتی ایران که هدف آمریکاست، جمهوری اسلامی را به‌شدت متلاطم کرده است.

خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) واکنش اروپا در قبال منتفی شدن معافیت آمریکا را مورد توجه قرار داده و می‌نویسد: « اروپایی‌ها باز هم در برابر این تصمیم سکوت کرده‌اند. البته این سکوت شاید چندان عجیب هم به‌نظر نرسد، چه آن که حتی دو کشور اروپایی که آمریکا سه ماه پیش آنها را از تحریم‌های نفتی ایران معاف کرده بود، یعنی ایتالیا و یونان، خود به استقبال از توقف صادرات نفت ایران رفته بودند و هرگز از این معافیت تحریمی استفاده نکردند».[۵]

نیکی هیلی: روزهای جایزه دادن به رفتار بد به پایان رسیده است / بازتاب بین‌المللی پایان معافیت از تحریم‌های نفتی رژیم ایران

معافیت تحریم های نفتی ایران :نیکی هیلی: روزهای جایزه دادن به رفتار بد به پایان رسیده است
معافیت تحریم های نفتی ایران:نیکی هیلی: روزهای جایزه دادن به رفتار بد به پایان رسیده است

درود و آفرین بر دونالد ترامپ و این دولت به‌خاطر آن که دیگر اجازه معافیت به کشورهایی که از ایران نفت می‌خرند نمی‌دهند. روزهای جایزه دادن به رفتار بد به پایان رسیده است. زمان آن است که تهدید ایران را به‌خاطر آن‌چه هست به‌رسمیت شناخت.[۶]

مک کال نماینده کنگره از محروم کردن رژیم ایران از درآمد صادرات نفت استقبال کرد

مک کال نماینده کنگره از اقدام دولت برای محروم کردن ایران از درآمد صادرات نفت استقبال کرد و گفت: "من به‌طور کامل از تصمیم دولت برای لغو ممنوعیت واردات نفت به‌عنوان بخشی از فشارهای حداکثر آمریکا علیه رژیم حامی تروریسم در جهان حمایت می‌کنم. رژیم ایران هم‌چنان در خاورمیانه ویران می‌کند و منافع و متحدان ما را تهدید می‌کند. این سیاست رژیم ایران را از پولی که برای تأمین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده استفاده می‌کند، محروم می‌کند".

برایان هوک: صادرات نفت ایران در سال جاری به صفر خواهد رسید

برایان هوک همآهنگ‌کننده اقدام علیه رژیم آخوندی در وزارت‌خارجه آمریکا پس از اعلام رسمی پایان معافیت از تحریمهای نفتی رژیم ایران، در یک کنفرانس خبری گفت: از روز (۱۲اردیبهشت) پروژه به صفر رساندن صادرات نفت ایران آغاز می‌شود. وی تأکید کرد که در سال جاری میلادی صادرات نفت ایران به صفر خواهد رسید.

برایان هوک گفت: هیچ معافیت کاهش قابل‌توجه اعطا نخواهد شد. سیاست ما این است. ما هر کاری که در توان داریم انجام می‌دهیم که یک بازار نفت به‌خوبی تأمین شده را تضمین کنیم. و هیچ اخلال در تأمین نفت وجود نخواهد داشت. ما همین الآن یک بازار نفت خیلی خوب تأمین شده داریم. ما از همان یک سال پیش همواره گفته‌ایم، هیچ‌گونه معافیتی در کارزار فشار حداکثری اقتصادی‌مان نمی‌دهیم. و این تنها راه است و این قویترین اهرمی است که ما علیه جمهوری اسلامی ایران در اختیار داریم. که صادرات نفت آن است. و اگر که شما بخواهید که تغییر رفتار به‌دست بیاورید، شما باید جدیت‌تان در هدف را در زمینه نفت نشان دهید. با تصمیم امروز ما انتظار داریم تأثیرات مثبت بیشتری در محروم کردن درآمدی که ایران برای انجام سیاست خارجی‌اش نیاز دارد، ببینیم. درآمدهایی که برای تأمین مالی نیروهای نیابتی‌اش در سراسر خاورمیانه نیاز دارد، برای تأمین مالی برنامه موشکی‌اش نیاز دارد. این یک چیز خیلی مثبتی است. و ما فکر می‌کنیم که این نوع حرکت به‌طور گسترده منافع زیادی برای خاورمیانه در بر دارد برای ترویج صلح و ثبات. خیلی سخت است که یک خاورمیانه صلح‌آمیز و با ثبات را تصور کنیم در صورتی که شما این وضعیت سیاست خارجی توسعه‌طلبانه ایران را بپذیرید.

حمایت سناتور مارکو روبیو از پایان یافتن معافیتهای تحریم‌های نفت ایران

فاکس نیوز ۲۲آوریل۲۰۱۹

فاکس سیکس نو، ۲۲آوریل۲۰۱۹ – واشنگتن – دولت ترامپ روز دوشنبه گفت پنج کشور ژاپن و کره جنوبی و ترکیه و چین و هند، دیگر از تحریم‌های آمریکا در صورتی که از ایران نفت وارد کنند معاف نخواهند بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه روز دوشنبه گفت پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفت دیگر معافیتها که در دوم ماه می منقضی می‌شوند را تمدید نکند.

سناتور جمهوریخواه تدکروز از تگزاس پایان معافیتها برای خرید نفت ایران را تحسین کرد.

یورونیوز:

عربستان سعودی: عدم تمدید معافیتهای نفتی ایران، برای ثبات بازار جهانی تلاش می‌کنیم

معافیت تحریم های نفتی ایران سایت برایت بارت کاخ سفید برای قطع کردن صادرات نفت ایران پیشروی می‌کند
معافیت تحریم های نفتی ایرانسایت برایت بارت کاخ سفید برای قطع کردن صادرات نفت ایران پیشروی می‌کند

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی دقایقی پس از انتشار رسمی خبر عدم تمدید معافیت‌های خرید نفت از ایران اعلام کرد که کشورش برای تضمین رسیدن نفت به مصرف‌کنندگان و برهم نخوردن توازن بازار جهانی، تلاش خواهد کرد. عربستان همچنین اعلام کرد که با دیگر تولید کنندگان همآهنگی‌های لازم را به‌عمل خواهد آورد تا این اطمینان حاصل شود که نفت کافی به بازار عرضه خواهد شد.

معافیت تحریم های نفتی ایران سایت رادیو ملی آمریکا - ان پی ار(NPR)
معافیت تحریم های نفتی ایران سایت رادیو ملی آمریکا - ان پی ار(NPR)

سایت برایت بارت کاخ سفید برای قطع کردن صادرات نفت ایران پیشروی می‌کند

۲۲آوریل ۲۰۱۹

Breitbart

 روز دوشنبه کاخ سفید گفت به سایر کشورها اجازه خرید نفت از ایران را نمی‌دهد، اقدامی جهت تلاش برای توقف یک جریان درآمد قابل‌ توجه برای تهران – یک حرکت که می‌تواند یک میلیون بشکه در روز را از بازار خارج کند.

دولت ایالات متحده پاییز سال گذشته یک معافیت ۱۸۰روزه برای بعضی از کشورها تعریف کرد – شامل یونان، ایتالیا و تایوان – اگر برای خاتمه دادن به خرید نفت از ایران خاتمه می‌دادند. دوشنبه، کاخ سفید گفت که معافیتها دیگر تمدید نخواهد شد.

تصمیم ایالات متحده قسمتی از کمپین ماکزیمم فشار دولت علیه ایران است.

سایت رادیو ملی آمریکا - ان پی ار(NPR)

پمپئو: معافیت از تحریم‌ها برای وارد کنندگان نفت ایران تمام شد

وزیر خارجه مایک پمپئو روز دوشنبه اعلام کرد که به معافیتهای تحریم‌ها که برای کشورهایی که نفت ایران را وارد می‌کردند، شامل ژاپن و ترکیه، خاتمه می‌دهد.

معافیت تحریم های نفتی ایران پیام توئیتری دونالد ترامپ
معافیت تحریم های نفتی ایران پیام توئیتری دونالد ترامپ

پیام توئیتری دونالد ترامپ پس از اعلام رسمی عدم تمدید معافیتهای نفتی از سوی کاخ سفید، دونالد ترامپ نیز در پیامی توئیتری نوشت: «عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک به تولید بیشتر نفت خواهند پرداخت تا کسری بازار را در پی تحریم کامل نفتی ایران جبران کنند. جان کری و دیگر افرادی که به او کمک کردند تا آمریکا وارد یک توافق بد هسته‌یی با ایران شود، به ایران توصیه‌های خیلی بدی کرده‌اند. آیا این نقض بزرگ قانون لوگان نیست؟»

معافیت تحریم های نفتی ایران :تاون هال دولت ترامپ به‌طور رسمی صادرات نفت ایران را قطع می‌کند
معافیت تحریم های نفتی ایران:تاون هال: دولت ترامپ به‌طور رسمی صادرات نفت ایران را قطع می‌کند

تاون هال: دولت ترامپ به‌طور رسمی صادرات نفت ایران را قطع می‌کند

سایت تاون هال نوشت: دولت دونالد ترامپ گفت که آمریکا دیگر برای کشورهایی که از ایران نفت خرید می‌کردند معافیت قائل نیست. کشورهایی که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مشمول تحریم‌های آمریکا می‌شوند.

دونالد ترامپ تصمیم گرفته است که معافیت را تمدید نکند، این معافیت در اوایل ماه می‌ تاریخش تمام می‌شود. این تصمیم برای این هست که صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

:‌معافیت تحریم های نفتی ایران :جان بولتون رژیم ایران باید بفهمد که باید رفتارش را تغییر دهد
معافیت تحریم های نفتی ایران :جان بولتون رژیم ایران باید بفهمد که باید رفتارش را تغییر دهد

وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو این تغییر در وزارت‌خارجه را بیان کرد، با تأکید بر این‌که این اقدام قسمتی از کمپین فشار کلی علیه رژیم ایران است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس:‌ آمریکا معافیت تحریم‌ها برای وارد کردن نفت ایران را تمدید نخواهد کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: دولت ترامپ روز دوشنبه به پنج کشور متحد، از جمله ژاپن، کره جنوبی و ترکیه گفت که آنها دیگر از تحریم‌های آمریکا، در صورتی که به وارد کردن نفت از ایران ادامه دهند معاف نیستند.

دونالد ترامپ تصمیم گرفته است که معافیتها را وقتی تاریخ آنها در ماه می‌ تمام می‌شود، مجدد تمدید نکند.

جان بولتون: رژیم ایران باید بفهمد که باید رفتارش را تغییر دهد

تمعافیت تحریم های نفتی ایران ؛توئیت مایک پمپئو: آمریکا هیچ معافیتی به واردکنندگان نفت ایران اعطا نخواهد کرد
معافیت تحریم های نفتی ایران:توئیت مایک پمپئو: آمریکا هیچ معافیتی به واردکنندگان نفت ایران اعطا نخواهد کرد

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در ارتباط با تصمیم روز دوشنبه آمریکا برای پایان‌دادن به معافیت نفتی کشورها گفت: «رژیم ایران باید بفهمد که باید رفتارش را تغییر دهد یا این‌که به دادن قیمت برای رفتار بی‌ثبات کننده‌اش ادامه دهد، رفتاری که تنها به مردم ایران آسیب می‌رساند.»

توئیت مایک پمپئو: آمریکا هیچ معافیتی به واردکنندگان نفت ایران اعطا نخواهد کرد

فشار حداکثر به رژیم ایران یعنی فشار حداکثر به‌معنی واقعی کلمه. به همین دلیل آمریکا هیچ معافیتی به واردکنندگان نفت ایران اعطا نخواهد کرد. بازار نفت جهانی عرضه کافی دارد. ما اطمینان داریم که بازار نفت باثبات باقی خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز: کاخ سفید اعلام کرد آمریکا معافیتی برای وارد کنندگان نفت ایران صادر نمی‌کند

معافیت تحریم های نفتی ایران ؛خبرگزاری رویترز: کاخ سفید اعلام کرد آمریکا معافیتی برای وارد کنندگان نفت ایران صادر نمی‌کند
معافیت تحریم های نفتی ایران:خبرگزاری رویترز: کاخ سفید اعلام کرد آمریکا معافیتی برای وارد کنندگان نفت ایران صادر نمی‌کند

خبرگزاری رویترز گزارش داد: دونالد ترامپ روز دوشنبه ۲ اردیبهشت تصمیم گرفت تا تمامی معافیتهای اقتصادی که برای هشت کشور صادر شده بود تا آنها بتوانند نفت ایران را بدون مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا خریداری کنند خاتمه بدهد و در عین‌حال به بازار نفت جهانی اطمینان داد که نفت لازم تأمین باشد.

کاخ سفید گفت آمریکا و عربستان سعودی و امارات متحده عربی همراه با دوستان و متحدان ما متعهد شده‌اند نفت بازار جهانی را باندازه کافی تأمین کنند.

واشنگتن تایمز: کاخ سفید به معافیتها برای نفت ایران اتمام می‌بخشد

واشنگتن تایمز نوشت:‌ کاخ سفید روز دوشنبه گفت که خریداران نفت ایران شامل تحریم می‌شوند و با این کار کمپین ماکزیمم فشار اقتصادی رژیم ایران را گسترش داد.

دونالد ترامپ تصمیم گرفت که آمریکا استثناها را برای خرید نفت مجدد تمدید نخواهد کرد، که قرارداد آن در ماه می‌ تمام می‌شود.

معافیت تحریم های نفتی ایران :واشنگتن تایمز: کاخ سفید به معافیتها برای نفت ایران اتمام می‌بخشد
معافیت تحریم های نفتی ایران:واشنگتن تایمز: کاخ سفید به معافیتها برای نفت ایران اتمام می‌بخشد

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت این تصمیم با رد کردن منبع درآمد اصلی رژیم ایران برای این است که صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

العربیه: پمپئو: صادرات نفتی ایران را به صفر خواهیم رساند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۲آوریل در مصاحبه‌یی گفت آمریکا صادرات نفتی ایران را به صفر خواهیم رساند.

او گفت واشنگتن معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید نمی‌کند.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که واشنگتن با دوستان خود برای پر کردن خلأ ناشی از به صفر رساندن نفت ایران را در بازار پر کنند.

پومپئو گفت، ایالات متحده آمریکا جایگزین برای نفت ایران در بازارهای نفت را آماده کرده است.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تأکید کرد که هدف آمریکا از اعمال این تحریم‌ها وادار کردن رژیم ایران به تغییر رفتارش در منطقه و جهان است.

بسته شدن اجباری شیرهای نفت

روز دوشنبه دوم اردیبهشت ۹۸ وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد کشورها و شرکتهایی که با استفاده از معافیت آن کشور مجاز به خرید محدود نفت از رژیم حاکم بر ایران بودند، از امروز معافیت‌شان پایان می‌یابد و از این پس مجاز به خرید نفت از ایران نیستند.

این به‌معنی بسته شدن نسبی شیرفلکه‌های نفت ایران است.[۷]

معافیت از تحریم‌های نفتی ایران «تمدید نمی‌شود»

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از برایان هوک، مدیر گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، گفت که موضوع تمدید معافیت برای برخی از کشورها از تحریم نفتی ایران منتفی است.[۸]

برایان هوک: معافیت‌ خریداران نفت ایران تمدید نمی‌شود

آمریکا می‌گوید معافیت شش ماهه خریداران نفت ایران را تمدید نخواهد کرد. این معافیت‌ها در ماه مه سال جاری میلادی پایان می‌یابد. آمریکا در نظر دارد صادرات نفت ایران را کاملا متوقف کند.[۹]

هند: نفت را از دیگر تولیدکنندگان تأمین خواهیم کرد و نگرانی نداریم

وزیر نفت و گاز هند در واکنش به لغو معافیت صادرات نفت از ایران اعلام کرد کشورش آماده تأمین نیازهای نفتی این کشور از دیگر کشورها است.

وزارت نفت و گاز هند روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌یی گفت: هند دارای طرح و برنامه قوی برای تضمین تأمین نفت در اختیار دارد.

پالایشگاههای هند به‌طور کامل آماده هستند بدون هر گونه مشکلی نیازهای کشور برای بنزین، گازوییل و دیگر تولیدات پتروشیمی را تأمین نمایند.[۱۰]

تلویزیون سی.ان.ان: دولت دونالد ترامپ در حال بررسی لغو معافیت برنامه هسته‌یی رژیم ایران است

سی.ان.ان گفت: این اقدام می‌تواند آخرین اقدام دولت ترامپ برای تضعیف توافق اتمی با ایران باشد و بسیج فشار علیه ایران را افزایش دهد...

سناتور جمهوریخواه تد کروز روز دوشنبه ضمن ستایش از اقدام دولت ترامپ در لغو معافیتهای نفتی درخواست خود از ترامپ برای متوقف‌ ساختن معافیتهای اتمی غیرنظامی ایران را تکرار کرد.[۱۱]

مروری بر رسانه‌های جمهوری اسلامی –چهار‌شنبه ۴اردیبهشت ۹۸

 وزنامه‌های جمهوری اسلامی مهم‌ترین مطالب و عنوانهای امروز چهارشنبه چهارم اردیبهشت خود را اختصاص داده‌اند به تحریم نفتی آمریکا، برجام، FATF، ابراز نگرانی از پیامدهای تحریم و چشم‌انداز سیاست‌های آمریکا در قبال رژیم و هشدارهای اقتصادی بعد تحریم‌ها و لیست‌گذاری سپاه.[۱۲]

تلویزیون سی.ان.ان: دولت دونالد ترامپ در حال بررسی لغو معافیت برنامه هسته‌یی رژیم ایران است

سی.ان.ان گفت: این اقدام می‌تواند آخرین اقدام دولت ترامپ برای تضعیف توافق اتمی با ایران باشد و بسیج فشار علیه ایران را افزایش دهد...

سناتور جمهوریخواه تد کروز روز دوشنبه ضمن ستایش از اقدام دولت ترامپ در لغو معافیتهای نفتی درخواست خود از ترامپ برای متوقف‌ ساختن معافیتهای اتمی غیرنظامی ایران را تکرار کرد. [۱۳]

 1. https://www.dw.com/fa-ir/economy/a-47056589
 2. http://www.bbc.com/persian/iran-46107353
 3. https://fa.euronews.com/2018/11/07/details-on-waivers-from-the-us-oil-sanction-against-iran
 4. http://www.bbc.com/persian/iran-48009103
 5. https://www.mojahedin.org/i/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D9%85%DB%8C-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%A2%D8%AE%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%8C
 6. https://www.mojahedin.org/i/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%81%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86
 7. https://www.mojahedin.org/i/%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%AC%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%851
 8. https://www.radiofarda.com/a/us-hook-says-no-more-waivers-for-countries-from-oil-sanctions/29705950.html
 9. https://www.dw.com/fa-ir/economy/a-47056589
 10. https://www.mojahedin.org/i/%D9%87%D9%86%D8%AF-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A3%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85
 11. https://www.mojahedin.org/i/%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%84%D8%AF-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
 12. https://www.mojahedin.org/i/%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C-%E2%80%93%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%E2%80%8C%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-%DB%B4-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA-%DB%B9%DB%B8
 13. https://www.mojahedin.org/i/%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%84%D8%AF-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA