میلاد محققی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میلاد محققی
میلااد1.JPG
میلاد محققی
زادروزآذرماه ۱۳۷۴
شهریار
درگذشت۲۶آبان‌ماه ۱۳۹۸
شهریار
علت مرگبر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی
آرامگاهشهریار
محل زندگیشهریار
ملیتایرانی
دیناسلام

میلاد محققی، (زاده‌ی آذر ۱۳۷۴ و جان باخته‌ی آبان ۱۳۹۸ شهریار ـ تهران) از جوانان معترض در جریان قیام آبان ۱۳۹۸ در اعتراض به گرانی بنزین و عدم پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی به وضعیت معیشت مردم بود که در جریان قیام و اعتراضات سراسری توسط مأموران حکومتی به شهادت رسید.

میلاد محققی در ۲۶ آبان ۱۳۹۸ در نزدیکی مجتمع بازینو منطقه مارلیک شهریار، در میان سایر جوانان قیام کننده، در اثر شلیک مستقیم به سرش به شهادت رسید.

میلاد که هنگام شهادت ۲۴ سال داشت، در کودکی پدرش را از دست داده و با زحمات بسیار مادرش بزرگ شده بود. وی در آخرین سال‌های عمرش اقدام به راه‌اندازی فروشگاه بازی‌های کامپیوتری کرد تا از عهده امرار معاش خود و مادر و خواهر کوچکترش برآید.

میلاد در روز شهادت تلفنی به مادرش اطلاع داده بود که درحال بازگشت به منزل است، اما چنین نشد. مادر میلاد پس از گذشت یک روز به مراکز امنیتی مراجعه و از طریق مانیتور چهره پسرش را شناسایی کرد و دریافت که کشته شده است اما نیروهای امنیتی از تحویل‌دهی پیکر میلاد خودداری کردند و تنها پس از گذشت سه روز و پس از تهدید و اخذ تعهد از مادرش مبنی بر اینکه از برگزاری مراسم ترحیم و تدفین خودداری کند، جسد او را تحویل دادند. به گفته‌ی یکی از نزدیکان میلاد، «پیکر میلاد به کهریزک منتقل شده بود و پس از سه روز به خانواده اش بازگردانده شد». اجازه چاپ اعلامیه به خانواده‌اش ندادند و اجازه دفن در محل زندگی‌اش به خانواده اش داده نشد و در اطراف ورامین که بسیار دور از محل زندگیشان بود، به خاک سپرده شد.

سخنان مادر میلاد

مادر میلاد محققی در جریان قیام تشنگان در خوزستان پیامی خطاب به مردم خوزستان منتشر کرد و در این پیام چنین گفت:

مزار میلاد محققی
مزار میلاد محققی

«درود بر خوزستان و درود بر تشنه لبان خوزستان من مادر شهید آبان خونین ۹۸ میلاد محققی هستم و از همین‌جا می‌خواستم همدردی و حمایت خودم را و مادران آبان را از خوزستانی‌های عزیز اعلام کنم و بهشون بگم شما تنها نیستید. ما همه درد مشترک داریم؛ و به امید روزی که بتوانیم تو خاک خودمون تو کشور خودمون با آرامش و بدون ظلم زندگی کنیم.»