کریم(محراب)رشیدی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کریم (محراب) رشیدی
کریم(محراب) رشیدی
کریم(محراب ) رشیدی.jpg
زادروزاول فروردین ۱۳۴۴
اندیمشک
درگذشت۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
آلبانی
تابعیتایرانی
جنبشسازمان مجاهدین خلق ایران
دیناسلام
مذهبشیعه

کریم رشیدی(محراب)(زاده‌ی اول فروردین ۱۳۴۴-درگذشته‌ی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸) درخانواده ای متوسط دراندیمشک به دنیا آمد. پس ازپایان تحصیلات متوسطه چند سال درکشت وصنعت جنوب کارکرد وبا دردورنج کارگران آشنا شد . درسال ۱۳۵۶ وبالا گرفتن خیزشها درزمان شاه برعلیه نظام شاهنشاهی وراه اندازی تظاهراتها ازجمله درشهر اندیمشک فعالیت‌هایش را آغاز کرد .

تولد، دوران کودکی و جوانی

کریم رشیدی (محراب) ازفرزندان مردم خوزستان بود. دراول فروردین ۱۳۳۴ درخانواده ای متوسط دراندیمشک بدنیا آمد. پس ازپایان تحصیلات متوسطه چند سال درکشت وصنعت جنوب کارکرد وبا دردورنج کارگران آشنا شد . درسال ۱۳۵۶ وبالا گرفتن خیزشها درزمان شاه برعلیه نظام شاهنشاهی وراه اندازی تظاهراتها ازجمله درشهر اندیمشک فعالیت‌هایش را آغاز کرد .

آشنایی با سازمان مجاهدین خلق ایران

کریم ازسال ۱۳۵۶ درجریان انقلاب ضد سلطنتی با مجاهدین در شهر اندیمشک آشنا شد و فعالیت‌هایش را با این سازمان دراین شهر آغاز کرد.

پس ازانقلاب در انجمن جوانان اندیمشک به فعالیت پرداخت وتا تیرماه سال ۱۳۶۰ یکی ازفرماندهان میلیشیای مجاهد خلق دربخش محلات بود.

دستگیری وزندان

درشهریورسال ۱۳۶۱ درمسیررفتن به پایگاه مجاهدین درکوه‌های لرستان دستگیرشد وتا سال ۱۳۶۴ درزندانهای دزفول بسربرد.

پیوستن مجدد به مجاهدین

او پس ازآزادی اززندان تلاش برای پیوستن به مجاهدین را آغازکردو سال ۱۳۶۵توانست خود را به یکانهای رزمی مجاهدین درنوارمرزی ایران وعراق برساند.

پیوستن به ارتش آزادیبخش ملی ایران

کریم رشیدی با برادرش نادررشیدی
کریم رشیدی با برادرش نادررشیدی
محراب (کریم رشیدی)
محراب (کریم رشیدی)

پس ازتاسیس ارتش آزادبخش درسال ۱۳۶۶،محراب رشیدی (کریم)، شایستگی خود را به عنوان متخصص تعمیرات تانک و نفربر و سپس یک فرمانده نشان داد محراب درسال ۶۵ دریک عملیات از ناحیه صورت و در عملیات چلچراغ ازناحیه گردن مورد اصابت ترکش قرارگرفت .درفروغ جاویدان فرمانده یک گردان تانک بود و در عملیات مروارید فرماندهی یکی ازیکانهای ارتش آزادیبخش را به عهده داشت.

کریم رشیدی(محراب)
کریم رشیدی(محراب) دیدار با مسعود رجوی

کریم رشیدی(محراب) درجریان بمباران قرارگاه‌های مجاهدین درسال۱۳۸۲ نیز از ناحیه پا مجروح شد. او در قرارگاه لیبرتی نزدیک فرودگاه بغداد که مجاهدین ازسال ۱۳۹۱ تا پایان سال ۱۳۹۴ در آن حضور داشتند مسئولیت آموزش دفاع شخصی یکان‌های ارتش آزادبخش ملی ایران در برابر تهاجمات نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران دولت جمهوری اسلامی ایران و عواملش در عراق را به عهده داشت.

روحیات و منش کریم رشیدی (محراب)

صمیمیت و عشق و عواطف بالایی که کریم رشیدی (محراب) به دوستان و همرزمانش داشت زبانزد همرزمانش بود بطوری که همه او را با همین عنوان فرمانده محراب می‌شناختند. او همیشه سخت‌کوش وپرتلاش بود .

یکی ازدوستانش ازدورانی که درزندان دزفول با هم بودند می‌گفت :

کریم رشیدی(محراب)
کریم رشیدی(محراب)

بنام خدا و با یاد شهید صدیق کریم رشیدی فرمانده محراب

محراب ازنوجوانی وجوانی یار و همیار توده های مردم شهرما، اندیمشک بود و کسی نبود که از نیکی‌های محراب یاد نکند. به ویژه از سال ۱۳۵۷ که محراب به سازمان مجاهدین پیوست با تمام وجودش کار می کرد و یکی از ستونهای تشکیلات شهر بود من این سعادت را داشتم که ۳ سال با او در یک زندان باشم. رنج وشکنجه ای که بر او  شد بر هیچ کس پوشیده نیست و من خودم شاهد آن بودم در سال ۶۱ در بند قدیم یونسکو در دزفول به جرم به را ه انداختن تشکیلات در داخل زندان محراب را با شهید علی محمد رحیمی به سلول انفرادی بردند و آنها را مورد شکنجه قراردادند و مدتهای زیادی در سلول و تحت شکنجه بود کما اینکه بعد در بند ۲ یونسکو مجدد به همراه تعدادی دیگر از برادران که در قتل عام ۶۷ اعدام شدند به جرم مقاومت و ایستادگی به سلولهای انقرادی برده و مورد شکنجه و آزار قرار گرفتند ولی محراب هیچ گاه از مقاومت دست برنداشت و همیشه مورد خشم و نفرت پاسداران بود درسال ۶۳ در زندان روزنامه مثل کیهان یا اطلاعات وارد نمی شد تا اینکه یک روز صبح دیدیم هم کیهان و هم روزنامه اطلاعات را دادند که خبر مراسم ازدواج خواهر مریم و برادر مسعود را زده که زندانبان با طعنه میگفت بیایید این هم از رهبرانتان که در همان لحظه ازکسانی که بلافاصله موضع گرفت محرا ب بود که گفت برادر مسعود هر تصمیمی که گرفته درست است چون که ما می دانیم برادر مسعود پاک است بنابراین علیرغم اینکه ما در اینجا هستیم و خبرکامل نداریم ولی بچه‌ها خیالتان راحت باشد و آوردن این روزنامه به داخل زندان برای این است که ذهن ما را خراب کنند این را شهید همافر احمد منظم که در عملیات فروغ شهید شد می گفت.

بله محراب در زندان  در عین حال که در مقابل دشمن اینچنین بود ولی در زندان در میان بچه‌ها به لحاظ عواطف و احساسات و کمک زبانزد همه بود و درطول این سه سال که با هم بودیم به خصوص نفراتی که بیمار بودند بیشترین کمک و پیگیری را می کرد و گاها بخاطر همین رسیدگیهایش مورد خشم زندان قرار می گرفت در اواخر محکومیتش می گفت به محض اینکه بیرون بروم نزد سازمان می روم و خودم را وصل می کنم کما اینکه بلافاصله این کار را کرد و محراب بود که من را به سازمان وصل کرد.

از محراب سخن گفتن زیاد است و می‌توان ساعتها گفت ولی محراب به هرحال با خدای خود و رهیری خود به پیمانش وفا  کرد و باز می گویم این ما هستیم که باید جای او را با ایمانی که او داشت پر کنیم و خواهیم کرد.

با درود به فرمانده محراب  روحش شاد و یادش گرامی باد.

کریم رشیدی(محراب) درآلبانی

کریم رشیدی(محراب) درآلبانی
کریم رشیدی(محراب) درآلبانی-دیدار با مریم رجوی

محراب رشیدی در سال ۱۳۹۵ جزء آخرین دسته از مجاهدینی بود که ازلیبرتی به آلبانی منتقل شد. درآن دوره نیزهمچون گذشته با تمام توان به انجام تعهدات و مسئولیت‌هایش پرداخت. او درساخت اشرف ۳ درآلبانی تلاش وصف ناپذیری داشت ویکی از مسئولین ساخت اشرف ۳ بود .

پیام خانم مریم رجوی برای درگذشت کریم رشیدی ( محراب )

پیام خانم مریم رجوی برای درگذشت کریم رشیدی (محراب)
پیام خانم مریم رجوی برای درگذشت کریم رشیدی (محراب)

خانم مریم رجوی درگذشت قهرمان پاکباز خلق فرمانده محراب را که پس از۴۲ سال رزم و مجاهدت و جراحت‌های متعدد به سوی رفیق اعلی پرکشید، به فرمانده کل و رزم‌آوران ارتش آزادیبخش ملی ایران و همه مجاهدین تسلیت گفت و افزود:

محراب صدیق بواقع شأن وجایگاهی فراترازشهید دارد.

مردم ایران به وجودچنین مجاهدانی که دردوران تاریک این میهن الگوی رزم وجانفشانی هستند افتخار می‌کنند.باشد که جوانان این میهن بویژه درخوزستان واندیمشک با داشتن چنین سرمشق فروزانی راه اورا درنبرد با اهریمنان حاکم به پیروزی برسانند.