کنفرانس ایران آزاد آبان ۱۴۰۰ - واشینگتن

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنفرانس ایران آزاد ۲۰۲۱ در واشنگتن
مایک پنس - مایکل موکیزی - سناتور لیبرمن - سناتور توریسلی - ارتشبد جیمز کانوی
عاملان شخصیت‌های برجسته سیاسی از آمریکا
زمان ۶ آبان ۱۴۰۰ – ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱
نتیجه درخواست محاکمه ابراهیم رئیسی به خاطر جنایت علیه بشریت

کنفرانس ایران آزاد آبان ۱۴۰۰- واشینگتن، در روز ششم آبان ۱۴۰۰ در واشینگتن برگزار شد. دراین کنفرانس ابتدا خانم مریم رجوی و سپس مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا (ترامپ) تا ژانویه ۲۰۲۱ سخنرانی کرد. این اولین بار بود که مقامی آمریکای در این سطح در کنفرانسی که شورای ملی مقاومت و مجاهدین برگزار کننده ی آن بودند شرکت می کرد. مایک پنس بر حمایت مردم آمریکا از اهداف مقاومت ایران برای ایجاد یک جمهوری ایرانی سکولار و دمکراتیک و غیراتمی که قدرت عادلانه‌اش را از مردمی که از این دولت پشتیبانی می‌کنند، می‌گیرد، تأکید کردو حمایت خود از سازمان مجاهدین خلق و مریم رجوی را اعلام نمود.

مایک پنس افزود: یکی از بزرگ‌ترین دروغهایی که رژیم حاکم برایران، به دنیا تلقین کرده، این است که هیچ جایگزینی برای وضعیت موجود، وجود ندارد. اما یک جایگزین وجود دارد؛ یک جایگزین به‌خوبی سازماندهی شده، کاملاً آماده، کاملاً واجد شرایط و مورد حمایت مردم که نامش سازمان مجاهدین خلق ایران است...

مقاومتی وجود دارد که خانم مریم رجوی در رأس آن است، خانم رجوی یک برنامه ۱۰ ماده‌ای برای آینده ایران دارد.

در مقابل رژیم یک مقاومت و یک آلترناتیو به نام سازمان مجاهدین خلق وجود دارد. مقاومتی که خانم رجوی در رأس آن است

من از صمیم قلب اعتقاد دارم روزی فرامی‌رسد که حکومت سرکوبگرانه آنها به پایان می‌رسد و روزی با شکوه برای مردم ایران می‌رسد.[۱]

مریم رجوی در این کنفرانس گفت مردم ایران انتظار دارند که جامعه بین‌المللی، رئیسی را به‌خاطر نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در یک دادگاه بین‌المللی مورد محاکمه قرار دهند. او یک قاتل بی‌رحم است. او باید همین حالا محاکمه شود و نه دیرتر.

سخنرانان کنفرانس واشنگتن

در کنفرانس ایران آزاد ۲۰۲۱ خانم مریم رجوی پیامی ویدیویی به کنفرانس فرستاد و طی آن خواهان محاکمه ابراهیم رئیسی به‌خاطر نسل کشی و جنایت علیه بشریت شد.

همچنین سخنرانان برجسته دیگری از آمریکا در این کنفرانس شرکت داشتند که حمایت از این فراخوان پرداختند. برجسته‌ترین این سخنرانان مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا بود. همچنین سخنرانان دیگری از آمریکا در این کنفرانس شرکت داشتند که اسامی آنها به ترتیب ذیل است.

قاضی مایکل موکیزی

ارتشبد جیمز کانوی

سناتور جوزف لیبرمن

سناتور رابرت توریسلی

مریم رجوی

مریم رجوی طی سخنرانی خود در کنفرانس ایران آزاد در واشینگتن گفت :

«سخنرانان گرامی،

خانم‌ها، آقایان، هم‌وطنان عزیز!

ابتدا اجازه بدهید یاد ۲۴ شهید مجاهد خلق را گرامی بداریم که شش سال پیش، در جریان حمله موشکی جنایت‌کارانه رژیم آخوندی به لیبرتی، به‌شهادت رسیدند. به همه آن‌ها درود می‌فرستیم. آن‌ها سمبل‌های شرف و آزادی بودند که جان و هستی خود را فدای آزادی ایران کردند.

بن‌بست رژیم آخوندی

این اجلاس کاملاً به‌ موقع است. رژیم غرق در بحران‌های لاعلاج است. زندگی روزمره مردم، روزانه وخیم‌تر می‌شود. ساختار‌های اقتصادی ویران‌شده است. در سال ۱۳۹۹، تورم از مرز ۵۰درصد عبور کرد. بیکاری رو به افزایش است. خامنه‌ای و سپاه دارایی‌های ملت را برای خود و یا مداخله در منطقه، غارت می‌کنند هم‌چنان‌ که در پروژه‌های اتمی، موشکی و پهپادی. فساد گسترده شده است. هم‌زمان فقر در جامعه در حال افزایش است.

به دلیل بحران‌های وخیم داخلی، رژیم نگران افزایش نارضایتی و تکرار وقایعی هم‌چون قیام اعتراضی آبان ۱۳۹۸است که بنیادهای رژیم را به‌ لرزه انداخت. به همین دلیل خامنه‌ای تصمیم گرفت سیاست انقباض در پیش بگیرد و ترکیب کنونی سه قوه رژیم، برای مقابله با وضعیتی است که رژیم با آن مواجه است.

خامنه‌ای از طریق یک انتخابات قلابی، رئیسی را به ریاست جمهوری رژیم و به دنبال آن، اژه‌ای را به ریاست قوه قضاییه منصوب کرد.

رئیسی یکی از اعضای هیئت مرگ در سال ۱۳۶۷برای اجرای فتوای خمینی برای اعدام مجاهدین سر‌موضع بود. ۳۰هزار زندانی سیاسی در عرض چند ماه اعدام شدند. این کتاب (کتاب جنایت علیه بشریت) تنها دربرگیرنده اسامی پنج هزار نفر از این شهیدان است.

رئیس مجلس رژیم نیز یک فرمانده سپاه است. او به نقش خود در سرکوب اعتراضات دانشجویان در سال ۱۳۷۸افتخار می‌کند.

خامنه‌ای می‌خواهد با رئیسی و کابینه‌اش که تحت نفوذ فرماندهان سپاه است و هم‌چنین سیاست انقباض، رژیم شکننده‌اش را حفظ کند، اما بحران‌های رژیم آن‌قدر عمیق است و شکاف بین مردم و رژیم آن‌قدر زیاد است که خامنه‌ای نه قادر به حل این بحران‌هاست و نه می‌تواند خشم مردم را مهار کند.

تغییر رژیم اجتناب ناپذیر است

علاوه بر این، به دلیل اعتراضات گسترده توسط تمامی اقشار جامعه ایران و فعالیت‌های کانون‌های شورشی، رژیم می‌ترسد که کوچک‌ترین حادثه‌، جرقه یک قیام بزرگ را بزند.

در یک‌ کلام، مردم ایران بیش از هر زمان دیگری آماده سرنگونی رژیم هستند. زمان آن رسیده كه جامعه بین‌المللی در کنار مردم ایران و خواست آن‌ها برای تغییر قرار بگیرد. مردم ایران به‌ وضوح خواسته‌ و عزم خود را برای تغییر نشان دادند. آن‌ها این رژیم را در تمامیت آن نفی می‌کنند.

پس بگذارید صریح باشیم: تغییر رژیم به‌وسیله مردم و مقاومت ایران غیرقابل‌ اجتناب است و هیچ عاملی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. زمان آن رسیده که جهان نیز این واقعیت روشن را به رسمیت بشناسد.

مردم ایران انتظار دارند که همه دولت‌ها، ازجمله آمریکا و اروپا، سیاست خودشان را بازنگری کرده و در کنار مردم ایران قرار بگیرند.

محاکمه رئیسی همین حالا

در مورد موضوع هسته‌یی، زمان آن رسیده که به سیاست چشم‌بستن به نقض‌های مکرر رژیم خاتمه‌ داده شود.

زمان آن رسیده که همه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که در سال ۱۳۹۴تعلیق شده بودند مجدداً اعمال شوند. آخوندها از مذاکره هسته‌یی برای به‌ سکوت‌ کشاندن جامعه بین‌المللی در مورد وضعیت وخیم‌شونده حقوق بشر در ایران، تروریسم و مداخلات در منطقه استفاده می‌کنند.

هر معامله‌یی با این رژیم، فقط به جیب سپاه پاسداران و تقویت ارگان‌های سرکوب و صدور تروریسم این رژیم می‌ریزد.

مردم ایران انتظار دارند که جامعه بین‌المللی، رئیسی را به‌خاطر نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در یک دادگاه بین‌المللی مورد محاکمه قرار دهند. او یک قاتل بی‌رحم است.

او باید همین حالا محاکمه شود و نه دیرتر.

ایران آزاد فردا

اجازه بدهید در پایان مجدداً تکرار کنم که مردم ایران مصمم هستند که همان‌طور که دیکتاتوری شاه را سرنگون کردند، استبداد مذهبی را نیز سرنگون کنند. آن‌ها می‌خواهند یک جمهوری مبتنی بر ارزش‌های دمکراتیک را برپا کنند که در آن مردم تنها مرجع تصمیم‌گیری هستند. در این مسیر ۱۲۰هزار تن از بهترین فرزندان ایران جان خود را فدا کرده‌اند.

در ایران آزاد بعد از آخوندها، شورای ملی مقاومت ایران متعهد به برگزاری انتخابات آزاد و احترام به حقوق آحاد مردم ایران است.

ما متعهد به برابری زن و مرد ازجمله در رهبری سیاسی و اقتصادی هستیم. ما اعدام و قانون شریعه آخوندها را رد می‌کنیم. ما خواهان یک ایران غیر اتمی هستیم.

بار دیگر از جامعه بین‌المللی و رهبران جهان می‌خواهم که سیاست خود را با خواست مردم ایران منطبق کنند و ایران را به مردم‌اش بشناسند و نه به حاكمان جنایتکار آن.

از همه شما متشکرم.[۲]»

مایک پنس

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا تا ژانویه ۲۰۲۱ در سخنرانی خود در کنفرانس ایران آزاد در واشینگتن گفت:

رئیسی ۳۰هزار نفر را قتل‌عام کرد. او باید توسط مردم ایران برکنار و محاکمه شود.

-رژیم ایران هرگز مثل امروز ضعیف نبوده است.

رژیم استبدادی ایران روزهایش به شمارش افتاده است.

کانون‌های شورشی نقطه امید مردم ایران هستند.

«یکی از دروغهای بزرگ رژیم این است که باید این وضعیت را پذیرفت اما یک آلترناتیو به‌خوبی آماده وجود دارد؛ سازمان مجاهدین خلق ایران که دارای همه صلاحیتها و برخوردار از حمایت مردم و متعهد به آزادی و حقوق‌بشر است و توسط یک زن خارق العاد، مریم رجوی، رهبری می‌شود که و برنامه ده ماده‌یی او برای آینده ایران تضمین‌کنندهٔ آزادی بیان و اجتماعات و آزادی مردم ایران برای انتخاب رهبرانشان است».

رهبری مریم رجوی الهام‌بخش جهان است.

این بخشی از سخنان مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا تا ژانویهٔ ۲۰۲۱ در کنفرانس ایران آزاد در واشنگتن است.

مایکل موکیزی وزیر دادگستری آمریکا-۲۰۰۹

مایکل موکیزی وزیر دادگستری آمریکا در این کنفرانس گفت:

گزینش رئیسی نشان این است که این رژیم جز حفظ قدرت هدفی ندارد.

رئیسی عامل قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی است.

یک آلترناتیو با رهبرش خانم مریم رجوی، در برابر این رژیم وجود دارد که در دسترس است.

تنها راه پایان دادن به این رژیم است.

سناتور جوزف لیبرمن

بخشی از سخنان سناتور جوزف لیبرمن در کنفرانس ایران آزاد:

شما برنامه‌یی دارید برای آینده ایران با رهبری که الهام‌بخش و عمیقاً مذهبی، و پرتوان که نام او خانم مریم رجوی است.

سازمان مجاهدین به‌روشنی گسترده‌ترین جنبش اپوزیسیون را برای سرنگونی آخوندها شکل داده است.

ابراهیم رئیسی باید به‌خاطر جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی به دادگاه بین‌المللی لاهه فرستاده شود.

ارتشبد جیمز کانوی

ارتشبد جیمز کانوی، فرماندهٔ پیشین تفنگداران نیروی دریایی آمریکا:

رئیسی دستانش به‌خون ۳۰هزار تن از هموطنان شما آغشته است.

در اشرف۳ با افرادی مواجه شدیم که مصمم به سرنگونی رژیم ایران هستند.

اشرفیها و خانم رجوی قلب جنبش (برای آزادی ایران) هستند.

حکومت ایران در آستانه سقوط است.

سناتور رابرت توریسلی

قسمت‌هایی از سخنرانی سناتور رابرت توریسلی در کنفرانس ایران آزاد:

فقط یک جنبش هست که ابزار و رهبری لازم را (برای آزادی ایران) دارد. این سازمان مجاهدین و رهبرش خانم رجوی است.

می‌دانیم سرنگونی آخوندها محقق خواهد شد، چون مردم ایران این را اراده کرده‌اند.

اگر می‌خواهید آینده ایران را ببینید به‌خودتان و خانم رجوی نگاه کنید.

من هرگز یک ائتلاف دو حزبی مانند این ائتلافی که از مجاهدین حمایت می‌کند ندیده‌ام.

اینها گواهی بزرگ به واقعیت صحنهٔ سیاسی امروز ایران است. واقعیت جدال تاریخی میان «ناخدای استبداد با خدای آزادی». یک‌سو رژیمی که روزهایش به شمارش افتاده؛ طرف دیگر مقاومت و آلترناتیوی در اوج قدرت. رژیم و آلترناتیوی که ۴دهه در مصافی سخت با یکدیگر هستند و در این کشاکش تمامی ذخایر استراتژیک رژیم آخوندی به ته رسیده و از آن سو مقاومت ایران گام به‌گام از قدرت و حمایت گسترده‌تری در ایران و جهان برخوردار شده است.

انعکاسات کنفرانس

سایت فارسی صدای آمریکا

معاون رئیس جمهوری سابق ایالات متحده روز پنجشنبه ششم آبان گفت، همه نشانه‌ها حاکی از این است که مردم ایران آماده تغییر هستند. مایک پنس همچنین ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران را به «جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی» متهم کرد و گفت او باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرد.

وی در سخنانی در کنفرانس «۲۰۲۱ ایران آزاد» که در واشنگتن پایتخت آمریکا برگزار شد گفت:

«رژیم ایران هیچ‌گاه ضعیف‌تر از آنچه امروز است، نبوده. اقتصاد در حال اضمحلال است، تورم افسارگسیخته است و واحد پول ایران ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داده و فساد از همیشه بیشتر است.»

مایک پنس در ادامه با بیان این که از هر پنج شهروند ایران چهار نفر زیر خط فقر هستند و فساد در بالاترین حد خود است، گفت «تمامی نشانه‌ها حاکی از این است که مردم ایران آماده تغییر هستند.» معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا افزود:

«منصوب کردن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران به نظر من نشانه سرگشتگی و آسیب‌پذیری رژیم است. سی سال پیش، رئیسی رئیس جوخه مرگ آیت‌الله (روح‌الله خمینی) بود و حالا رئیس جمهوری آن کشور است.»

وی «انتصاب» ابراهیم رئیسی در این مقام را «نشانه‌ای برای سرکوب هرگونه نارضایتی و مخالفت و ترساندن مردم ایران و ساکت کردن آن‌ها» دانست و گفت:‌ «امروز ما با دیگر شهروندان آمریکا به شما پیوسته و تعهد می‌کنیم جرائمی که او مرتکب شده نباید بدون عواقب بماند.»

مایک پنس ادامه داد: «ابراهیم رئیسی باید توسط مردم ایران از قدرت کنار گذاشته شود و باید به جرم جنایت علیه بشریت و نسل کشی، محاکمه شود.»

اجلاس ۲۰۲۱ ایران آزاد به میزبانی «سازمان جوامع ایرانی آمریکایی» برگزار شد.[۱]

سایت العربیه فارسی

مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا دونالد ترامپ، گفت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، باید به جرم «جنایت علیه بشریت» و «نسل‌کشی» تحت پیگرد قرار بگیرد، و مردم ایران باید او را از کار «برکنار» کنند.

شماری از مقامات ارشد فعلی و سابق دولت و کنگره آمریکا، پنجشنبه ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ در نشست «ایران آزاد ۲۰۲۱»، کنفرانسی به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» که در «هتل هیلتون» واشینگتن برگزار شد، حاضر شده و خواستار «انقلاب مردمی علیه حکومت ایران» شدند.

پنس گفت جمهوری اسلامی در ضعیف‌ترین موضع خود طی چند دهه‌ اخیر قرار دارد، و دولت بایدن باید آن را با «حداکثر فشار» روبرو کند. با این وجود، او تاکید کرد که «هر تغییر رژیمی در ایران باید از راه‌های مردمی انجام شود». او خاطرنشان کرد: «همه عوامل نشان می‌دهد مردم ایران آماده تغییر هستند.»

معاون رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده خطاب به مردم ایران گفت: «مردم آمریکا از هدف شما برای تشکیل یک جمهوری ایرانی دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای حمایت می‌کنند.»

پنس همچنین رئیسی را به خاطر نقش او در کشتار تعداد زیادی از مخالفان سیاسی رژیم ایران طی چند دهه اخیر محکوم کرد و گفت: «ابراهیم رئیسی را باید مردم ایران از کار برکنار کنند؛ و او باید به جرم جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی تحت پیگرد قرار گیرد».

مایک پنس، در این اجلاس درباره «مقاومت» افراد، سازمان‌ها و کشورهای مختلف در برابر قصد خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» در سال 2018 نیز صحبت کرد.

به گفته او: «اغراق‌آمیز نیست اگر بگویم تقریباً تمام متحدان اروپایی ما و دیگر رهبران جهان با کاخ سفید تماس گرفته و از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق خواستند در توافق باقی بماند، که او در نهایت قبول نکرد و از برجام خارج شد.»[۳]

روزنامه واشنگتن تایمز

واشینگتن تایمز به نقل از مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا تا ژانویه ۲۰۲۱ نوشت:

مایک پنس سیاست بایدن در قبال ایران را زیر ضرب برد و گفت: دشمنان آمریکا را جری‌تر کرده است، ضعف شیطان را بر‌می‌انگیزد.

منابع