۱۴۰۰ (خورشیدی)

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سال ۱۴۰۰، هزار و چهارصدمین سالِ گاهشماری هجری خورشیدی است.

سرآغاز آن یکشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۰ خورشیدی برابر با ۲۱ مارس ۲۰۲۱ میلادی (مطابق ۷ شعبان ۱۴۴۲ قمری قراردادی) و لحظهٔ تحویل آن، ساعت ۱۳:۰۷:۲۸ روز شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ خورشیدی به وقت ایران است. این سال عادی است.

این سال در طالع‌بینی چینی به نام سال گاو، نام‌گذاری شده‌است.

اختلاف در مورد قرن چهاردهم

برخی آغاز قرن پانزدهم را ۱ فروردین سال ۱۴۰۰ خورشیدی می‌دانند اما به لحاظ علمی و تقویمی قرن هر صد سال بوده و قرن اول از ۱ فروردین سال ۱ تا پایان اسفند سال ۱۰۰ بوده است.

به این ترتیب قرن چهاردهم هجری خورشیدی، از روز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۰۱، آغاز شده و روز یک‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید؛ در نتیجه روز اول قرن پانزدهم هجری خورشیدی، دوشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۱ خواهد بود.

این استدلال وقتی درست است که قرن را با یک شروع کنید. اما اگر آغاز قرن به حساب نجومی-ریاضی «صفر» در نظر گرفته شود یا به زبان فلسفی‌تر، قایل به تقدم برسازنده نیستی نسبت به هرگونه هستی ایجابی باشید حلول سال ۱۴۰۰ سرآغاز قرن پانزدهم است.

این اختلاف در سال ۲۰۰۰ در ابتدای قرن ۲۱ میلادی نیز وجود داشت که برخی از تقویم شناسان غربی سال ۲۰۰۰ میلادی را با همه حواشی که در مورد تاریخ رایانه‌ها (Y2K)، آغاز قرن بیست و یکم می‌دانستند و در مقابل بسیاری از پژوهشگران گاهشماری مسیحی، سال ۲۰۰۱ را آغازگر قرن بیست و یکم میلادی اعلام کردند.