۳۰ مهر ۱۳۷۲ سالروز انتخاب مریم رجوی به عنوان رئیس جمهور دوران انتقال

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مریم رجوی
مریم رجوی.jpg
شناسنامه
زادروز۱۳ آذر ۱۳۳۲
زادگاهتهران، ایران
فرزنداناشرف ابریشمچی
خویشاوندان سرشناسمحمود عضدانلو(برادر)-نرگس و معصومه(خواهر)
دیناسلام-شیعه
اطلاعات سیاسی
تاریخ ریاستانتخاب شده در ۳۰ مهر ۱۳۷۲
جناح سیاسیرییس جمهور شورای ملی مقاومت ایران
وبگاه رسمیhttps://www.maryam-rajavi.com/

در میان مناسبتهایی که مجاهدین خلق ایران از آنها به عنوان سرفصلهای مهم در تحولات درونی سازمانی نام می برند دو مناسبت ۲۶ مهر و ۳۰ مهر از ویژگیهای برجسته یی برخوردار است. درجه اهمیت این دو مناسبت در مجاهدین بحدی است که ایام آن را«هفته سیمرغ» نامگذاری کرده و با جشن گرفتن این ایام به بزرگداشت آن می نشینند. مجاهدین البته معتقدند که این دو مناسبت و بخصوص مناسبت ۳۰ مهر به دلیل آثار گسترده بیرونی و کنش واکنشهای غیر قابل بحث آن صرفا مناسبت درونی شمرده نمی شود و از آنها باید بعنوان دو مناسبت ملی یاد کرد.

۲۶ مهر

۲۶ مهر - مریم رجوی مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران مریم رجوی در ۲۶مهر ۱۳۶۸ به عنوان مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران انتخاب و معرفی شد. مجاهدین معتقدند او در پی سالهای طولانی مبارزه در دو دوره شاه و خمینی و اثبات صلاحیت خود در ایفای مسئولیتهایی همچون مسئولیت انجمن دانشجویان، مسئولیت در بخش اجتماعی سازمان مجاهدین و بطور مشخص سازماندهی و هدایت تظاهرات ۷ اردیبهشت ۱۳۶۰ معروف به تظاهرات مادران، ایفای مسئولیت در خطرناکترین و پیچیده ترین دوران سازمان مجاهدین در فاز نظامی در پایگاههای مرکزیت سازمان مجاهدین و از همه مهمتر پذیرش نقش پیشتاز در جهش ایدئولوژیکی سازمان مجاهدین با درهم شکستن تمامی تابوهای اجتماعی در زمینه ازدواج و طلاق و اثبات برابری زن و مرد در این زمینه به همراه پذیرش آگاهانه همه تهمتهایی که متوجه او بخاطر این اقدام می شده است به درجه یی از صلاحیت ایدئولوژیکی و تشکیلاتی دست یافت که از طرف دفتر سیاسی و کمیته مرکزی سازمان مجاهدین بعنوان همردیف مسئول اول سازمان مجاهدین برگزیده شد. از نظر مجاهدین قرار گرفتن مریم رجوی در موضع همردیف مسئول اول به مدت ۴ سال آثار رهایی‌بخش خود را در سازمان اثبات کرده و به امری بدیهی و خارج از ذهن تبدیل شده بود. در قسمتی از معرفی‌نامة مسعود رجوی برای معرفی مریم رجوی به عنوان مسئول اول جدید چنین آمده است: «با قرارگرفتن مریم در موضع مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران،‌ انقلاب ایدئولوژیک درونی سازمان به اوج بلوغ و کمال شایستة خود می‌رسد و سرچشمة خیرات و برکات بسا عظیم‌تری برای مجاهدین و خلق محبوبشان می‌گردد. بگذار قید و بندهای استثماری تماما در هم بشکند و نسیم جامعة بی‌طبقة توحیدی که در دل و بر مزار هر مجاهد خلق حک شده به هر سو بوزد و فضای عطرآگین رهایی را بشارت دهد».

مریم رجوی با عهده‌دار شدن مسئولیت سازمان مجاهدین خلق ایران به اقدامات و دگرگونی‌‌های زیادی در این سازمان دست زد، اما در بین همه آنها دو کار او بیش از بقیه کارها برای سازمان سرنوشت‌ساز بود. یکی در عرصه آموزش و تربیت کادرها که به‌‌اختصار از آن به‌عنوان «انقلاب ایدئولوژیک» نام برده می‌شود و به گفته مجاهدین سبب ماندگاری و شکوفایی سازمان در طی سه دهه تا کنون شده است؛ و دیگری تبدیل ارتش آزادیبخش ملی ایران از یک نیروی پیاده به یک ارتش زرهی-مکانیزه، که به گفته مجاهدین با عملیاتهایش در سال‌های پایانی دهه ۶۰ خورشیدی و به‌طور خاص عملیات چلچراغ (شکست لشکر ۱۶ زرهی قزوین حکومت ایران و فتح شهر مرزی مهران تو سط ارتش آزادیبخش ملی ایران)حکومت ایران به‌ناچار تن به آتش بس داد و روح‌الله خمینی با بیان اینکه «جام زهر را نوشیده است» قطعنامه ۵۹۸ ملل متحد را پذیرفت و به این ترتیب به جنگ خانمان‌سوز و هشت‌ساله ایران و عراق پایان بخشیده شد.

۳۰ مهر

اجلاس شورای ملی مقاومت ایران-رای اعضا به ریاست جمهوری مریم رجوی
اجلاس شورای ملی مقاومت ایران-رای اعضا به ریاست جمهوری مریم رجوی

اعلام مریم رجوی بعنوان رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت

 در سال۱۳۷۲ شورای ملی مقاومت ايران که متشکل از سازمان‌ها و شخصيت‌های برجسته اپوزيسيون ايران است در اجلاس سالانه خود، مریم رجوی را به‌عنوان رئيس جمهور برگزيده شورای ملی مقاومت برای دوران انتقال حاکميت به مردم ايران برگزيد.این انتخاب بدنبال چندین جلسه بحث برانگیز و بطور خاص از جانب آن دسته از اعضای شورای ملی مقاومت که به سازمان مجاهدین تعلقی نداشتند اما به نقش محوری و اصلی آن در این شورا بخوبی واقف بوده و اذعان داتشتند بر سر اینکه تغییر موضع مسئولیت مریم رجوی ممکن است باعث کمبودهایی جدی در سازمان مجاهدین و ارتش آزادیبخش بشود انجام شد.  مصوبه‌ی شورای ملی مقاومت ایران، توسط مسئول شورا (مسعود رجوی) در اجلاسیة آن قرائت شد: 

مصوبه‌ی شورای ملی مقاومت ایران درباره انتخاب مريم رجوی به عنوان رئيس جمهور دوران انتقال حاكميت 

مصوبه‌ی ۶ شهریور ۱۳۷۲ شورای ملی مقاومت ایران ماده ۷ اصلاحی، منضم، به فصل اول برنامه دولت موقت جمهوری دموکراتیک اسلامی ایران.

مصوبه به اتفاق آراء اعضاء حاضر در اجلاسیه شورا، تصویب شد. مقام ریاست‌جمهوری دموکراتیک اسلامی ایران برعهده خانم مریم رجوی خواهد بود.

۱ـ تعیین زمان مناسب اعلام این مصوبه برعهده مسئول شوراست.

۲ـ به‌محض تصدی ریاست‌جمهوری در ایران خانم مریم رجوی از کلیه مسئولیتهای سازمانی خود، استعفا خواهد کرد.

 ۳ ـ دوره ریاست‌جمهوری ایشان، پس از تصویب ریاست‌جمهوری جدید، در مجلس مؤسسان، و قانونگذاری ملی و انتخاب رئیس‌جمهوری جدید ایران پایان می‌یابد.

لازم به یادآوری است مسعود رجوی این انتخاب را یک گسترش ضروری نقش مریم رجوی از یک موضع مسئولیت سازمانی به یک موضع مسئولیت ملی و در جهت بهره وری عموم مردم ایران از توانمندیهای او ارزیابی نمود. مسعود رجوی بعنوان مسئول شورای ملی مقاومت ایران اطلاعیه زیر را در این رابطه انتشار داد:

اطلاعیه مسئول شورای ملی مقاومت

«بنام خدا، بنام ایران و بنام آزادی

ملت بزرگ ایران

در کمال شعف و افتخار،‌مصوبة شورای ملی مقاومت در بارة انتخاب خانم مریم رجوی به عنوان رییس جمهور آیندة کشور را به استحضار می‌رسانم. این یک انتخاب اصلح تاریخی از سوی مقاومت کبیر ملی و میهنی برای سعادت ملت ایران است. انتخابی ظفرنمون و بس خجسته و پر میمنت که سرنگونی دشمن ضدبشری را تسریع،‌ ارواح طیبة شهیدان را شاد،‌چشم‌ها و دلهای رزم‌آوران را روشن و آزادی و‌آبادی ایران فردا را تضمین می‌کند. بر مردم و تاریخ ایران،‌ بر سرزمین شیر و خورشید، بر مقاومت ایران و بر ارتش آزادی گرامی و فرخنده و مبارک باد.

مسعود رجوی، مسئول شورای ملی مقاومت - ۳۰مهر ۱۳۷۲