اسماعیل قاآنی

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قاآنی1.JPG
اسماعیل قاآنی
زادروز۱۳۳۷
مشهد
تبارایرانی
تابعیتایران
نقش‌های برجستهفرماندهی لشکر ۲۱ تیپ امام رضا، فرمانده لشکر ۵ نصر، معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه پاسدارن، جانشین قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه پاسداران
مخالفانمردم ایران، مردم خاورمیانه
دیناسلام
اتهام‌هاسرکوب مخالفان و احزاب کردی در کردستان

اسماعیل قاآنی ، (زاده ۱۳۳۷ - مشهد)، در جنگ ایران و عراق فرماندهی لشکر ۵ نصر و لشکر ۲۱ امام رضا را عهده‌دار بود. اسماعیل قاآنی در سال ۱۳۵۸ به عضویت سپاه پاسداران درآمد. وی در جریان درگیری‌های کردستان نقش فعالی در سرکوب مردم این منطقه داشت.

اسماعیل قاآنی تا سال ۱۳۶۶، فرمانده‌ی تیپ امام رضا شد. وی از سال ۱۳۶۰، تا پایان جنگ ایران و عراق مناصب مختلفی چون فرماندهی یگان‌های ۲۱ امام رضا و ۵ نصر را برعهده داشت. رابطه وی با قاسم سلیمانی از سال ۱۳۶۱، در جریان جنگ ایران و عراق آغاز شد. اسماعیل قاآنی برای مدتی نیز معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه پاسداران بود.

او پس از پایان جنگ ایران و عراق مدتی به خراسان برگشت و پس از تأسیس نیروی قدس به عضویت آن درآمد. اسماعیل قاآنی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه در جریان سرکوب تظاهرات مردمی در سوریه و عراق به همراه دیگر فرماندهان سپاه قدس فعال بوده است. او پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در ۱۳ دی ۱۳۹۸، از سوی سیدعلی خامنه‌ای به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد.[۱]

پیشینه اسماعیل قاآنی

اسماعیل قاآنی پس از انقلاب ضدسلطنتی هنگامی که ۲۰ ساله بود؛ در اواخر سال ۱۳۵۸، به عضویت سپاه پاسداران درآمد. در جریان قیام‌ مردم کردستان، اسماعیل قاآنی به همراه نیروهای سپاه پاسداران برای سرکوب نیروهای کرد به کردستان رفت.

اسماعیل قاآنی در جریان جنگ ۸ ساله بین ایران و عراق و تا سال ۱۳۶۶، فرماندهی لشکر ۲۱ تیپ امام رضا را برعهده داشت؛ و پس از آن فرماندهی لشکر لشکر ۵ نصر را عهده‌دار شد. پس از پایان جنگ ایران و عراق به معاونت اطلاعات ستاد مشترک سپاه پاسداران رسید و هنگامی که قاسم سلیمانی به ریاست نیروی قدس سپاه منصوب شد؛ او نیز به‌عنوان جانشینش انتخاب گردید.

اسماعیل قاآنی در جریان انقلاب سوریه در این کشور حضور داشت و نقش فعالی در قتل‌عام مردم سوریه و کودکان سوری با بمب‌های شیمیایی ایفا کرده است. او در مصاحبه‌ای درباره جنگ سوریه با توصیف سوریه به‌عنوان، جغرافیای مقاومت و جنگ فرامنطقه‌ای، از حضور موثر نیروی قدس در سوریه خبر داده بود. وی همچنین در تمامی سال‌های اخیر به عنوان یکی از فرماندهان سپاه قدس در عراق به تسلیح و تأمین شبه‌نظامیان عراقی چون کتائب حزب الله و عصائب الحق و دیگر نیروهای وابسته به ایران می‌پرداخت.

از راست: ابراهیم زاده و اسماعیل قاآنی در کنار خامنه‌ای در دوران جنگ ایران و عراق
از راست: ابراهیم زاده و اسماعیل قاآنی در کنار خامنه‌ای در دوران جنگ ایران و عراق

علی خامنه‌ای، روز جمعه پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه در عراق، پاسدار اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب کرد.

اسماعیل قاآنی پیش از این جانشین قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه بود. علی خامنه‌ای درباره‌ی ماًموریت وی در نیروی قدس سپاه گفته است که برنامه‌ی آن نیرو عیناً همان برنامه‌ دوران فرماندهی قاسم سلیمانی است.

اسماعیل قاآنی پس از پاسدار احمد وحیدی (۱۳۷۶- ۱۳۶۷) و قاسم سلیمانی (۱۳۹۸- ۱۳۷۶) به‌عنوان سومین فرمانده‌ی نیروی قدس سپاه پاسداران انتخاب شده است.[۲]

منابع: