اعتراضات دی‌‌ماه ۱۳۹۸

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۸ ایران
اعتراضات دی ۹۸.JPG
تاریخاز ۲۱ تا ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۸
مکان۸ استان ایران
علت‌هاسرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران، که منجر به کشته شدن تمامی ۱۷۶ نفر مسافر آن گردید
هدف‌هاپایان دادن به حکومت جمهوری اسلامی ایران
روش‌هاتظاهرات
طرف‌های درگیری مدنی
دانشجویان و مردم ایران با نیروهای سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی
آمار
هزاران نفر
تلفات
بازداشت‌شدهنامعلوم

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸ ، پس از سقوط هواپیمای اوکراینی چند ساعت پس از آن‌که سپاه پاسداران طی بیانیه‌ای حمله به هواپیمای اوکراینی را به عهده گرفت، در نقاط مختلف ایران آغاز شد. این اعتراضات ابتدا در مقابل کوی دانشگاه با شعار «فرمانده کل قوا - استعفا استعفا» که اشاره به سیدعلی‌ خامنه‌‌ای بود آغاز شد. اعتراضات به سقوط هواپیمای اوکراینی به سرعت در نقاط دیگر تهران از جمله دانشگاه امیرکبیر (پلی تکنیک) گسترش یافت.

بعد از ظهر روز یکشنبه در شهرهای مختلفی چون تهران، اصفهان، ساری، رشت، همدان، کرمان، ارومیه، بابل، شیراز و ... اعتراضات مردمی در جریان بود. این اعتراضات با شعارهایی که بالاترین مقامات حکومتی را هدف قرار می داد آغاز شد.

در نزدیکی دانشگاه امیرکبیر، زیر پل حافظ جمعیتی چند هزار نفره علیه علی خامنه‌ای، سپاه پاسداران و مقامات حکومتی شعار می‌دادند. نیروی انتظامی به سمت جمعت گاز اشک‌آور شلیک کرد. معترضین در این اعتراضات با شعار «سلیمانی قاتله، رهبرشم قاتله» بسیاری از رسانه‌های خارجی را به واکنش واداشتند.

از جمله برایان هوک در این رابطه گفت: بله مردم ایران از سلیمانی نفرت دارند و او را قاتل می‌دانند.

در اصفهان در خیابان انقلاب و نزدیکی سی‌ و سه پل مردم شعارهایی علیه رهبر و دیگر سران حکومتی می‌دادند.

روزشمار اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸

۲۰ دی

رژیم ایران روز جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ و پس از چند روز انکار سرانجام بر اثر فشارهای بین‌المللی اعلام کرد که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین که به کشتن ۱۷۶ نفر منجر شد،‌ به دلیل خطای انسانی بود و با شلیک غیرعمد موشک توسط سپاه صورت گرفته است.[۱]

۲۱ دی

عصر شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ در برابر دانشگاه امیرکبیر و صنعتی شریف تهران، گروه کثیری از مردم جمع شدند. دعوت به برگزاری مراسم یادبود قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی با شلیک سپاه پاسداران در اطراف تهران، انگیزه شروع اجتماع بود. جو پس از مدتی به شدت امنیتی شد. مردم در مقابل پلیس‌های موتورسوار شعار می‌دادند: مرگ بر بی‌شرف.

شهرهای دیگر هم به این اعتراضات پیوستند. بابل، شیراز، اصفهان و دانشگاه همدان از جمله این شهرها بوده‌اند.[۲]

۲۲ دی

اعتراضات به سقوط هواپیمای اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران در دومین روز در یکشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ نیز در شهرهای مختلف ایران ادامه داشت. اعتراضات به ده‌ها شهر گسترش یافت. شهرهایی چون تهران، کرج، مشهد، اهواز، اصفهان، تبریز، گرگان، سنندج، کرمانشاه، شیراز، رشت، قزوین، کرمان، سمنان، دامغان، یزد، شاهرود، آمل و بابل شاهد تجمع‌های اعتراضی بود.

دانشگاه پلی تکنیک تهران
دانشگاه پلی تکنیک تهران

شعارهای مردم متوجه مقامات بالای رژیم ایران بود؛ به ویژه شعارهای بسیاری بر ضد علی خامنه‌ای ولی فقیه رژیم ایران، داده شد. در تهران سیل جمعیت از خیابان‌های اطراف میدان آزادی، از جمله استاد معین، صادقیه و انقلاب به سمت میدان آزادی روانه شد.

بعد از ظهر روز یکشنبه دانشجویان دانشگاه پردیس کرج و دانشگاه اراک و دانشگاه دولتی دامغان در محوطه این دانشگاه‌ها تجمع کردند و به سقوط هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران اعتراض کردند.

 • دانشجویان دانشگاه دامغان شعار می‌دادند «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم».
 • در شهر مشهد معترضان شعار دادند: «حکومت سپاهی، داعش ما شمایی»، ««توپ، تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «نخبه‌هامون را کشتند، به جاش آخوند گذاشتند».
 • معترضان در معالی‌آباد شیراز نیز این شعار را سر دادند: «این ماه ماه آخره، سیدعلی وقت رفتنه».
 • در دانشگاه الزهرا دانشجویان ترانه «از خون جوانان وطن لاله دمیده»، را خواندند و یاد جانباختگان هواپیمای اوکراینی را گرامی‌ داشتند.[۳]
 • در تهران در تیراندازی مستقیم به طرف معترضان در تهران دست‌کم سه نفر مجروح شدند.

با این حال درخواست‌های مکرر استعفای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با شعار «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا» که پیش از این توسط برخی فعالان سیاسی مطرح شد و اکنون در خیابان توسط مردم عادی فریاد زده می‌شود، وجهی تازه داشت.

شعار «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم» در اعتراض‌های آبان ۹۸ هم بسیار شنیده می‌شد. در این میان شعار تازه «۱۵۰۰ نفر، کشته آبان ماست» که اشاره به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در اعتراض‌های آبان داشت نیز پیوندی بین این دو رویداد بود. علاوه بر این، شعار «به من نگو فتنه‌گر،‌ فتنه تویی ستمگر» نیز یکی از مشهورترین کلید‌واژه‌های علی خامنه‌ای را هدف قرار داده است. خامنه‌ای در دهه گذشته اعتراض‌های مردم را با واژه «فتنه» توصیف کرده است.

برخی معترضان هم جمله مشهور «غلط کردید اشتباه کردید» که علی خامنه‌ای به دولت ایالات متحده آمریکا درباره حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۱۳۶۷، گفته بود را این بار خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفتند.

در تجمعات و اعتراضات دو روز اخیر یکی از مشهورترین شعارهای سال‌های اخیر هم صورت تازه‌ای به خود گرفت. از سال ۱۳۸۸، تاکنون معترضان در خیابان شعار می‌دادند «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم». شعاری که مخاطبش معترضان بود. اما در روزهای اخیر معترضان شعار دادند «بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم»، شعاری که مخاطبش حکومت بود. شعارهایی چون «می‌کشم، می‌کشم، آن‌که برادرم کشت» که قدیمی است یا شعار «ما بچه‌های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم» نیز نمونه‌های دیگر از شعارهایی بود که خشم و نترسیدن معترضان را بازتاب می‌داد.[۴]

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران، ۲۲ دی ۱۳۹۸

اعتراضات دانشجویان در تهران و اصفهان با شعارهای:

«دانشجو بیدار است، از سید علی بیزار است» و «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه، چه رهبر»

اطلاعیه‌های شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه‌های شورای ملی مقاومت ایران

برغم آماده باش کامل و استقرار گسترده نیروهای سرکوبگر در تهران و سایر شهرها، از ظهر امروز دانشجویان و گروههای زیادی از مردم در تهران و سایر شهرها به اعتراضات خود ادامه دادند.

ساعاتی پیش دانشجویان دانشگاه ملی تهران در تهران با شعارهای «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر»، «توپ، تانک، اشک آور، دیگر اثر ندارد» و «بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم» دست به اعتراضات زدند.

دانشجویان دانشگاه های صنعتی و علامه تهران نیز برای روز دوم دست به تظاهرت زدند. آنها شعار می دهند، «میکشم میکشم آنکه برادرم کشت».

همزمان، دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در تجمع خود علیه رژیم آخوندی شعار می دهند، «سپاه جنایت می کنه، رهبر حمایت می کنه»، ‌«دانشجو بیدار است، از سیدعلی بیزار است»، «خدا را پله کردین، ملتو ذله کردین» و «دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست».[۵]

 پیام مریم رجوی

مریم رجوی در پیامی به دانشجویان شهرهای مختلف میهن گفت:‌

«درود به دانشجویان به پاخاسته تهران و اصفهان و دامغان و دیگر شهرها که برای دومین روز با شعارهای «فرمانده کل قوا استعفا استعفا»، «سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»، «دانشجو بیدار است از سیدعلی بیزار است»، «بسیجی بی غیرت عامل قتل ملت» ، «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر» و «حکومت سپاهی نمی‌خواهیم» به خیابان‌ها آمدند.

دانشجویان به پاخاسته خواست عموم مردم برای سرنگونی دیکتاتوری دینی و استقرار دمکراسی و حاکمیت مردم را به نمایش گذاشتند. زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی به این حقیقت اذعان کند که فاشیسم دینی حاکم، مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند و خواست ملی برای سرنگونی این رژیم را به رسمیت بشناسد.»[۶]

۲۳ دی

دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، اعتراضات به سقوط هواپیمای اوکراینی با شلیک سپاه و کتمان آن ادامه داشت.

 • دانشجویان معترض دانشگاه صنعتی شریف شعار می‌دادند: «نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به‌جاش گذاشتند.»
 • دانشجویان معترض دانشگاه امیرکبیر تهران نیز شعار می‌دادند: «دانشجوی عزادار، دشمن هرچه کفتار.»
 • دانشجویان دانشگاه اصفهان نیز شعارهای «نه اعدام، نه زندان، دیگر اثر ندارد» و «بسیجی برو گمشو» سر می‌دادند.[۷]
 • در تهران در مسیر خیابان انقلاب تا میدان آزادی نیروهای ضد شورش مستقر شدند.
 • در کرمانشاه نیز نیروهای ویژه در میدان آزادی (گاراژ) این شهر مستقر شدند.
 • تشکل‌های صنفی معلمان، ۱۰ تشکل صنفی کارگران و بازنشستگان، و اتحادیه آزاد کارگران ایران با صدور بیانیه‌هایی با بازماندگان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی ابراز همبستگی و از اعتراضات مردم حمایت کردند.[۸]

فراخوان عفو بین‌الملل

فراخوان عفو بین‌الملل
فراخوان عفو بین‌الملل

بسیاری از معترضان طی روزهای گذشته و اعتراضات آبان توسط گلوله‌های ساچمه‌ای فلزی یا پلاستیکی آسیب دیده‌اند. عفو بین‌الملل از همگان دعوت می‌کند که اگر اطلاعاتی در این زمینه دارند با ما تماس گرفته، و عکس‌ها و ویدئوهای خود را از گلوله‌ها و جراحت‌های ناشی از آن‌ها ارسال نمایند.[۹]

۲۴ دی

در روز سه‌شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸، دانشجویان دانشگاه تهران در محوطه دانشگاه تهران یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. آن‌ها شعار می‌دادند: نه رفراندوم، نه اصلاح، انقلاب، اعتصاب. ماموران بسیجی تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه بهشتی را به تشنج کشاندند.[۱۰]

اطلاعیه شورای ملی مقاومت، ۲۴ دی ۱۳۹۸

اعتراضات دانشجویان برای چهارمین روز متوالی

ظهر امروز دانشگاه های تهران شاهد اعتراضات دانشجویان بود. دانشجویان دانشگاه تهران در دانشکده پزشکی و مقابل مسجد دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعار می‌دادند، «بمن نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر»، «بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم»، «فرمانده کل قوا استعفا استعفا» و «سپاه جنایت می‌کند رهبر حمایت می‌کند»، «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما»، «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه، چه رهبر»، «۱۵۰۰ نفر کشته آبان ماست»، «فریاد، فریاد از این همه بیداد»، «کشته ندادیم که سازش کنیم رهبر قاتل‌رو ستایش کنیم»، «می‌میریم می‌میریم ایرانو پس می‌گیریم» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد».

دانشجویان دانشگاه ملی (موسوم به بهشتی) تجمع نمایشی مزدوران بسیجی که تحت عنوان دانشجو به محل آورده شده بودند، مفتضح کردند به نحوی که مزدوران بسیجی مجبور شدند به سرعت محل را ترک کنند. دانشجویان شعار می دادند، «اگر دانشجو هستی، چرا صورت پوشوندی»، و « اگر عزادار هستید چرا سه روز نشستید؟»، «بترسید بترسید ما همه با هم هستیم» و «دشمن ما همین جاست دروغ میگن آمریکاست».

دانشجویان در دانشگاه هنر پردیس نیز تجمع کرده و شعار می دهند، «دستهای ما خالیه، باتومتو غلاف کن»، «مرگ بر دروغگو».

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، با درود به دانشجویان بپاخاسته، عموم مردم بویژه جوانان را به حمایت از آنها فراخواند. وی از دبیرکل و شورای امنیت ملل متحد و اتحادیه اروپا و کشورهای عضو و عموم مراجع بین المللی مدافع حقوق بشر خواست سرکوب وحشیانه اعتراضات مردم و دانشجویان در ایران را محکوم نموده و برای آزادی دستگیرشدگان اقدام فوری به عمل بیاورند و یک هیات بین المللی برای بازدید از زندان‌ها و دیدار با زندانیان قیام اعزام کنند.[۱۱]

فراخوان خانم مریم رجوی

بدنبال اعتراضات دانشجویان برای چهارمین روز متوالی علیه رژیم آخوندی خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، به دانشجویان به پاخاسته درود فرستاد و عموم مردم به‌ویژه جوانان را به حمایت از آن‌ها فراخواند.

خانم رجوی از دبیرکل و شورای امنیت ملل متحد و اتحادیه اروپا و کشورهای عضو و عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق بشر خواست سرکوب وحشیانه اعتراضات مردم و دانشجویان در ایران را محکوم کنند و برای آزادی دست‌گیرشدگان اقدام فوری به عمل بیاورند و یک هیأت بین‌المللی برای بازدید از زندان‌ها و دیدار با زندانیان قیام اعزام کنند.

سایت دیلی میل.JPG

برخی شعارها در اعتراضات دی ماه

 • مرگ بر اصل ولایت فقیه
 • این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت
 • می‌کشم می‌کشم آن‌که برادرم کشت
 • سلیمانی قاتله رهبرشم قاتله
 • دروغگو حیا کن رسانه را رها کن
 • خامنه‌ای حیا کن مملکت رو رها کن
 • بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم
 • ۱۵۰۰نفر کشته آبان ماست
 • کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل‌رو ستایش کنیم
 • به من نگو فتنه‌گر، فتنه‌یی تویی ستمگر
 • ما بچه‌های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم
 • مرگ بر دیکتاتور
 • سپاهی حیا کن مملکت رو رها کن
 • توپ، تانک، فشفشه آخوند باید گم بشه
 • این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت
 • نظام جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند
 • این انتقام سختو از من و تو میگیرن
 • جمهوری اسلامی، نمیخواهیم نمی‌خواهیم
 • نه رفراندوم، نه اصلاح، انقلاب، اعتصاب
 • غلط کردی، خطا کردی
 • دیکتاتور سپاهی، داعش ما شمایی
 • سپاه بی‌کفایت، مایه ننگ ملت
 • سپاهی حیا کن، مملکتو رها کن[۴][۲][۱۲]

انعکاسات رسانه‌های خارجی

به دنبال دور جدید اعتراضات مردم ایران که از روز ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸، آغاز شد؛ بسیاری از رسانه های خارجی آن را انعکاس دادند.

تلویزیون سی بی اس از لس آنجلس

ایرانیان در مرکز شهر لس‌آنجلس یک گردهمایی برگزار کردند و به این که چگونه می‌توان رژیم را تغییر داد پرداختند، آن‌ها به ما گفتند که اعتراضات را یک نقطه عطف در ایران می دانند. پس از آن‌که رژیم ایران پذیرفت یک هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده و تمامی سرنشیان آن‌را کشته است. هزاران دانشجوی جوان خیابان‌های ایران را پر کرده‌اند. خبرنگاران بین‌المللی گزارش می‌کنند که این قیام حتی شجاعانه‌تر از آن‌چه در دوران اخیر مشاهده شده است می‌باشد در حالی که برخی از اعتراضات کنندگان علی خامنه‌ای  را قاتل می خوانند و حتی خواستار مرگ او هستند.

خبرنگار سی بی اس از کنوانسیون لس‌آنجلس گزارش داد، در لس‌آنجلس در کنوانسیون کالیفرنیا برای ایران آزاد، شرکت کنندگان سرنگونی هواپیمای مسافربری و کشتن قاسم سلیمانی را به‌عنوان لحظه تعیین کننده‌ای می‌بینند که نهایتاً به تغییر رژیم ایران خواهد انجامید. پاتریک کندی به سی بی اس  گفت: «اکنون در ایران، در حاکمیت بدترین دولت حامی تروریسم درجهان، بدترین چیزی که ممکن است در جریان است.

امیر عمادی می‌گوید، قاسم سلیمانی پدر او را در یک کمپ پناهندگی در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) کشته است.

او گفت: «در یک طرف مردم شجاعی قرار دارند که می‌خواهند اعتراضات کنند، زیرا این فرصتی برای سرنگونی ملاهای حاکم است اما در طرف مقابل، مأموران رژیم سرکوب هولناکی برقرار کردند که جوانان زیرا ۱۳ -۱۴ساله را به ضرب گلوله می‌کشند».[۱۳]

خبرگزاری آسوشیتدپرس

آسوشیتدپرس در رابطه با اعتراضات مردم ایران که مورد سرکوب قرار گرفته‌اند، در روز ۲۳ دی‌ماه گزارش داد:

اعتراضات پس از آن رخ داد که ایران اعتراف کرد که هفته گذشته در طی یک بن بست وخیم تنش با ایالات متحده، هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده است، آخرین نمونه از چندین موج اعتراض که به انقلاب اسلامی ۱۹۷۸، برمی‌گردد. همه آن‌ها با خشونت سرکوب شده اند.

ایرانی ها از سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراین شوکه و وحشت زده شده‌اند، تمام ۱۷۶ نفر مسافری که بیشترشان ایرانی بودند کشته شدند. بسیاری نیز از اظهارات گمراه کننده‌ی دولت در پی این فاجعه عصبانی هستند، که در ابتدا علت سرنگونی هواپیما را مشکل فنی جلوه دادند.

ترامپ اعتراضات را تشویق کرده است. حتی در حالی که مدت‌هاست که دیگر استبدادهایی که مخالفان را سرکوب می‌کنند، پذیرفته است. دولت ترامپ امیدوار است که این اعتراضات‌ها همراه با تحریم‌های فلج کننده‌ی ایالات متحده آمریکا، تحول اساسی در یک مخالف دیرینه ایجاد کند.

نیروهای امنیتی ایران در گذشته نشان داده‌اند که علیه هر کسی که جمهوری اسلامی را تهدید کند، از نیروی مرگبار استفاده می‌کنند. نزدیک‌ترین آن در ماه نوامبر (آبان‌ماه)، هنگامی که گروه های مدافع حقوق بشر می‌گویند، صدها نفر در اعتراضات ناشی از افزایش قیمت بنزین کشته شدند...[۱۴]

خبرگزاری رویترز (انگلیسی) ۲۳ دی ۱۳۹۸

روز دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترز، گفت: «اتهامات استفاده از نیروی مرگبار علیه معترضان در ایران باید کاملاً مورد تحقیق قرار بگیرد، گزارش‌های مربوط به خشونت علیه کسانی که معترض به سقوط هواپیمای غیرنظامی هستند نگران کننده است».

استفان دوجاریچ سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران گفت:

«ما آشکارا اعتراضاتی را که امروز و طی آخر هفته در ایران برگزار شده است را از نزدیک دنبال می‌کنیم و دبیرکل حقوق آزادی بیان و تشکل در تجمع مسالمت‌آمیز مردم را یادآوری می‌کند. معترضان در حالی‌که حاکمان مذهبی ایران را محکوم می‌کردند به خیابان‌ها آمدند، و روز دوشنبه، در سومین روز اعتراضات، پس از آن‌که مقامات اذعان کردند که به‌طور تصادفی هواپیمای مسافربری اوکراینی را ساقط کردند، پلیس ضدشورش اعزام شد تا با آن‌ها مقابله کند.»

تصاویر مربوط به اعتراضات دو روز گذشته نشان می‌داد که افراد زخمی در حال حمل شدن بودند و آثار خون در روی زمین موجود بود، اگر‌ چه پلیس منکر شلیک شد.

دوجاریچ گفت، گوترز اعلام ایران را مورد توجه قرار داده است که ناخواسته هواپیمای مسافربری را ساقط کرده است. وی گفت: «این بسیار مهم است که مقامات از تحقیقات کامل و شفاف درباره‌ی آن‌چه اتفاق افتاده است، در مورد این حادثه غم‌انگیز، اطمینان حاصل کنند و این تحقیقات... مطابق الحاقی ۱۳ کنوانسیون هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی، با دخالت کشورهای مرتبط تحت تاثیر قرار گرفته‌، انجام شود.»[۱۵]

سایت دیلی میل ۲۳ دی ۱۳۹۸

سایت دیلی میل روز ۲۳ دی نوشت:

بر اساس گزارشهای محلی، تنها ساعاتی پس از آن‌که ترامپ هشدار داد «معترضان خود را نکشید»، افراد مسلح طرفدار دولت به‌روی اعتراض کنندگان در تهران آتش گشودند.

فیلم‌های رسانه‌های محلی، یک زن را در حال خون‌ریزی در اثر زخمی که بر اثر شلیک است، در مرکز پایتخت ایران، در میان اعتراضات خشمگین علیه رژیم ملایان، نشان می‌دهند.

تصاویر دیگر یک شبه‌نظامی سلاح به دست، در حالی‌که یک جمعیت در اطراف زنی که گفته می‌شود در نزدیکی میدان نمادین آزادی کشته شده است، را که در حال فرار از صحنه بود، نشان داد.

پس از این‌که دولت اعتراف کرد که یک هواپیمای مسافربری حامل ۱۷۶ نفر، هفته‌ی گذشته توسط یک موشک سرنگون شده است، هزاران نفر در خیابان‌های پایتخت ایران تجمع کردند...

یکشنبه شب، که تظاهرکنندگان پوسترهای علی خامنه‌ای و ژنرال کشته شده، قاسم سلیمانی را آتش می‌زدند، به‌نظر می‌رسید که تنش‌ها در شهر به آشوب تبدیل شدند.

در میان فریادهای "مرگ بر خامنه‌ای" نیروهای امنیتی با گلوله‌های لاستیکی و گاز اشک‌آور آتش گشودند، فیلم‌های رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که صدها نفر از ترس در حال گریز هستند.

با اعتراضاتی که تا اواخر شب ادامه داشت، راه‌های منتهی به میدان آزادی کاملاً مسدود شدند.

بسیاری از گزارش‌ها ادعا می‌کردند که کسانی که به طرز وحشیانه‌ای اقدام به سرکوب اعتراضات کنندگان می‌کردند، عضو بسیج، یک جناح داوطلب سپاه پاسداران اسلامی، هستند و به دستور رژیم عمل می‌کردند.

پلیس‌های ضدشورش مسلح به ماشین آب‌پاش و باتون قبلاً در دانشگاه‌های امیرکبیر، شریف و تهران و هم‌چنین میدان انقلاب دیده می‌شدند.

حدود ۵۰ نظامی بسیجی که اسلحه‌های رنگ‌پاش را در هوا تکان می‌دادند، احتمالاً برای نشان‌دار کردن معترضان برای مقامات، در نزدیکی امیرکبیر نیز دیده شدند.[۱۶]

مواضع دولت‌ها و شخصیت‌های بین‌المللی

تویت دونالد ترامپ
تویت دونالد ترامپ

دولت‌ها و شخصیت‌های خارجی به دنبال استمرار قیام مردم ایران از ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸، مواضع مختلفی نسبت به سرکوب اعتراضات توسط رژیم ایران داشتند.

وزارت خارجه آمریکا

تویت سفیر آمریکا در ناتو
تویت سفیر آمریکا در ناتو

وزارت خارجه آمریکا در روز ۲۱ دی ۹۸، به نقل از دونالد ترامپ گفت:

«آمریکا در کنار مردم ایران و مبارزه شجاعانه شان برای آزادی می‌ایستد.»[۱۷]

توییت دونالد ترامپ، ۲۲ دی ۱۳۹۸

دونالد ترامپ خطاب به رهبران رژیم ایران گفت: اعتراضات کنندگان خود را نکشید.

هزاران نفر تاکنون توسط شما کشته یا زندانی شده اند و جهان نظاره‌گر است.

مهمتر این‌که آمریکا نظاره‌گر است. اینترنت خود را برگردانید و گزارشگران را آزاد بگذارید! کشتن مردم بزرگ ایران را متوقف کنید!.[۱۸]

سناتور تد کروز، ۲۴ دی ۱۳۹۸

تویت کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل
تویت کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل

به مردان و زنان ایران: آمریکا با شما است. آمریکا در مبارزه شما با مستبد ستمگر،‌ سرکوب‌گر و خون‌ریز، با شما است. من به حمایت از ایرانیانی که برای آزادی خود می‌جنگند، ادامه خواهم داد زیرا معتقدم روزی یک ایران آزاد وجود خواهد داشت.[۱۹]

کی بیلی هاچیسون، سفیر آمریکا در ناتو، ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸

سفیر آمریکا در ناتو در حمایت از قیام مردم ایران در توییتر خود نوشت:

«آمریکا و هم پیمانان ما در ناتو در کنار مردم ایران ایستاده‌اند در زمانی که آن‌ها به خیابان‌ها می‌آیند تا به رهبران سرکوب‌گر ایران اعتراض کنند. ما از آزادی بیان و خواسته شجاعانه آن‌ها برای دست‌یابی به آینده‌ای متفاوت برای ایران، آینده ای عاری از خامنه ای بی رحم و فاسد، حمایت می‌کنیم.»[۲۰]

کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل

در روز ۲۳ دی ۱۳۹۸، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل در حمایت از اعتراضات مردم ایران گفت:

«مردم ایران درست مانند همه شهروندان مستحق یک دولتی هستند که مطالبات آن‌ها در داخل کشور و در عرصه بین‌المللی را نمایندگی کند. آزادی بیان، مذهب، دیدگاه‌های سیاسی و همچنین روابط مسالمت‌آمیز و سازنده با کشورهای همسایه و یک نقش مثبت در دنیا.»

هشدار رئیس کمیته سیاست خارجی آلمان
هشدار رئیس کمیته سیاست خارجی آلمان

وی هم‌چنین در توییت دوم نوشت:

«رهبرانی که از این حقوق بشر بنیادین حفاظت نمی‌کنند، آن‌هایی که این همه افراد را می‌کشند، مجروح و مصدوم می‌کنند و زندانی می‌کنند تا در قدرت باقی بمانند سزاوار محکومیت داخلی و بین‌المللی هستند. ما باید به صداها در خیابان گوش کنیم و به پیام آن‌ها احترام بگذاریم و نه دروغ رژیمی که به صورت بی‌رحمانه‌ای بر آن‌ها حکومت می‌کند.»[۲۱]

رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان آلمان

نوربرت روتگن رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان آلمان در تویتی به رژیم ایران در مورد سرکوب مردم هشدار داد و نوشت:

«رهبران حکومت ایران بایستی بدانند و آگاه باشند که سرکوب مجدد و وحشیانه اعتراضات مسالمت‌آمیز شهروندان، از سوی ما جرم تلقی شده و به ادامه ایزوله شدن حکومت ایران منجر خواهد شد. صبر اروپا هم حدی دارد.»

منابع

 1. گسترش اعتراضات به خامنه‌ای و سپاه پاسداران در دهها شهر ایران در دومین روز، صدای آمریکا
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ شعار در برابر پلی‌تکنیک: مرگ بر این ولایت، این همه سال جنایت، رادیو زمانه
 3. ادامه اعتراضات دانشجویان به شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی، دست‌کم ۴ دانشجو در اعتراضات بازداشت شدند، صدای آمریکا
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ اعتراضات دی ۹۸ - سایت رادیو فردا
 5. تظاهرات دانشجویان در تهران و اصفهان - سایت شورای ملی مقاومت ایران
 6. توییت مریم رجوی
 7. ادامه اعتراضات در دانشگاه‌ها؛ بی‌خبری از وضعیت بازداشت‌شدگان
 8. سومین روز اعتراضات در دانشگاه‌های صنعتی شریف و اصفهان، رادیو زمانه
 9. تویت عفو بین‌الملل، فراخوان علیه سرکوب مردم ایران
 10. تجمع دانشجویان دانشگاه بهشتی و دانشگاه تهران در چهارمین روز اعتراضات
 11. قیام دی‌ماه ۱۳۹۸ - سایت شورای ملی مقاومت ایران
 12. شعارهای اعتراضات دی ۹۸، از «این ماه ماه آخره» تا «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا»، رادیو فردا
 13. چگونه می‌شود رژیم ایران را تغییر داد - تلویزیون سی‌بی‌اس
 14. اعتراضات مردم ایران - خبرگزاری آسوشیتدپرس
 15. نگرانی سازمان ملل از سرکوب معترضان ایرانی - خبرگزاری رویترز
 16. آتش گشودن به روی معترضان ایرانی - سایت دیلی میل (انگلیسی)
 17. تویت وزارت خارجه آمریکا به نقل از دونالد ترامپ
 18. تویت دونالد ترامپ در حمایت از قیام مردم ایران
 19. تویت سناتور تد کروز
 20. تویت سفیر آمریکا در ناتو در حمیات از قیام مردم ایران
 21. تویت کلی کرافت در حمایت از قیام مردم ایران