ایران‌پدیا:خوش آمدید

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایران‌پدیا دانشنامه‌ای مجازی بر روی شبکه جهانی اینترنت است که هدف آن ارائه اطلاعات تحریف نشده و بدون سانسور درباره ایران می باشد. آشنایی با تاریخ معاصر ایران که مورد سانسور شدید نظام‌های دیکتاتوری در ایران قرار گرفته است، وظیفه مقدم این دانشنامه می‌باشد. این دانشنامه متعلق به تمام ایرانیانی است که می خواهند با تمام تنوع قومی و عقیدتی خود، فارغ از جنسیت و نژاد و مذهب‌شان برعلیه سیاست سانسور و تحریف نظام‌های دیکتاتوری در ایران، اقدام به روایت و نشر درست موضوعات تاریخی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقلیمی با استفاده از منابع معتبر کنند. ورود کاربران به این دانشنامه با تایید مدیران امکان پذیر خواهد بود. این امکان در ایران‌پدیا به کاربران اجازه می‌دهد که با مشارکت و هم افزایی در نوشتن مقاله‌ها، ارزش علمی مقاله ها را افزایش دهند. تلاش تمام ویرایشگران این باید باشد که مطالب خود را بی طرفانه و بدون لحن تبلیغی و بدون سرقت ادبی از آثار دیگران ارائه دهند. ایران‌پدیا محل تبلیغ حزبی و گروهی نیست.

گشت‌وگذار در ایران‌پدیا

ایران‌پدیا اطلاعات زیادی دربارهٔ انواع و اقسام موضوعات دارد. برای آزمایش به صفحهٔ اصلی بروید، موضوعی را که برایتان جذاب است انتخاب و شروع به کندوکاو کنید. در بالای هر صفحه نیز قسمتی برای جست‌وجو وجود دارد تا بتوانید اطلاعات را به‌سرعت پیدا کنید.

کاربران توجه داشته باشند که اگر ما به موضوعی نپرداخته‌ایم یا برای پیدا کردن چیزی دردسر دارید، در درخواست راهنمایی بپرسید یا موضوع را به فهرست مقالات درخواستی اضافه کنید.

 برای آشنایی با محیط ایران‌پدیا کلیک کنید!  برای آشنایی با یک مقالهٔ استاندارد کلیک کنید!  برای آشنایی با صفحهٔ ویرایش ایران‌پدیا کلیک کنید!  برای آشنایی بیشتر با محیط ایران‌پدیا کلیک کنید!

رجوع شود به: ایران‌پدیا:اکتشاف

ویرایش (برای کاربران)

هر کاربری می‌تواند صفحات ایران‌پدیا را ویرایش کند. (حتی این صفحه را!) کافی است پیوند ویرایش را در بالا یا پایین صفحه‌ای که فکر می‌کنید نیازمند ویرایش است انتخاب کنید. صلاحیت خاصی لازم نیست، حتی لازم نیست به سیستم وارد شوید. برای تمرین این کار، بدون ریسک خراب کردن یک مقالهٔ واقعی سری به صفحه تمرین بزنید. جایی که می‌توانید هر چقدر دلتان می‌خواهد تمرین ویرایش کنید. برای تمرین ویرایش یک صفحهٔ موجود مثل همین صفحه، آن را در «صفحه تمرین» کپی کنید. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، خودآموز ایران‌پدیا و کارت راهنما را ببینید تا اطلاعات ضروری برای اعضای این پروژه را یاد بگیرید.

یک راه ساده برای کمک، استفاده از ایران‌پدیا است، درست مانند هر دانشنامهٔ دیگر؛ با این تفاوت که هر وقت به ایرادی برخوردید -مثلاً به یک غلط املایی یا یک جملهٔ نامفهوم- پیوند «ویرایش این صفحه» را انتخاب کنید و درستش کنید. در ویرایش صفحه‌ها جسور باشید. هرگونه بهبودی را اعمال کنید. زیاد نگران اشتباه کردن نباشید. اشتباهات کوچک را همیشه می‌توانید بعدتر اصلاح کنید یا دیگران اصلاح کنند. شاید این مسئله کمی ترسناک به نظر برسد. برای توضیح دلیل عملی بودن این سیستم، پاسخ به پرسش‌های رایج را ببینید. ایران‌پدیا با وجودِ داشتن تعداد زیادی مقاله، همچنان به خاطر اضافه شدن مقالات جدیدی که کسانی مثل شما می‌نویسند، در حال رشد است. شما می‌توانید مقاله‌ای تازه را شروع کنید یا یکی از مقالات موجود را انتخاب کرده، بخشی جدیدی به آن اضافه کنید.

بهتر است نگاهی به سیاست‌ها و توصیه‌های ما بیاندازید. به خصوص سیاست دیدگاه بی‌طرف که به این معناست که مقالات نباید جانبدارانه باشند و باید دیدگاه‌های مختلف دربارهٔ موضوع را منصفانه و دلسوزانه بیان کنند. اگر متوجه شدید که تغییرات شما را اصلاح یا حذف می‌کنند، برای پیدا کردن علت تاریخچهٔ صفحه، صفحهٔ بحث خودتان و صفحهٔ بحث مقاله را ببینید. تمام مشارکت‌ها در ایران‌پدیا تحت اجازه‌نامهٔ مستندات آزاد گنو (GFDL) منتشر می‌شوند. این اجازه‌نامه قابلیت توزیع آزاد ایران‌پدیا را برای همیشه تضمین می‌کند (برای اطلاع بیشتر ایران‌پدیا:حقوق تکثیر را ببنید).

مراجعات

اطلاعات عمومی و راهنماها

شهروندی در ایران‌پدیا

گوشهٔ آموزشی

کندوکاوهای عمیق‌تر

اجتماع ایران‌پدیا