تظاهرات استکهلم ۱۳۹۸

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تظاهرات ایرانیان در استکهلم
تظاهرات استکهلم ۱۳۹۸.jpg
تظاهرات استکهلم
تاریخشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸(۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹)
مکانخیابان Kungsträdgården
هدف‌هاتغییر در ایران - دموکراسی برای ایران ـ حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت به عنوان آلترناتیو رژیم ایران
روش‌هاسخنرانی و تجمع ـ راهپیمایی
وضعیتتظاهرات پس از تجمع و راهپیمایی به پایان رسید

تظاهرات استهکلم به تظاهراتی گفته می‌شود که روز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸(۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹) در همبستگی با قیام مردم ایران و حمایت از برنامه خانم مریم رجوی به‌فراخوان شورای ملی مقاومت ایران در سوئد برگزار شد. تظاهرات استکهلم در ساعت ۱۴۰۰ به وقت سوئد آغاز شده و تا پایان روز ادامه یافت.

در جریان تظاهرات استکهلم هزاران تن از ایرانیان در استکهلم گرد‌هم آمدند و خواهان سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و حمایت از شورای ملی مقاومت شدند.

در تظاهرات استکهلم شماری از شخصیت‌های سیاسی و پارلمانترها از کشورهای مختلف شرکت داشته و سخنرانی کردند. همچنین شماری از اعضای شورای ملی مقاومت چون پرویز خزایی و محمد علی توحیدی سخنانی در این تظاهرات ایراد کردند.

همچنین در تظاهرات استکهلم پیام ویدئویی خانم مریم رجوی برای تظاهرکنندگان پخش شد.

پیشینه تظاهرات استکهلم

ایرانیان هوادار شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق از روزها پیش از برگزاری این تظاهرات به فعالیتها و آماده سازی برای برگزاری آن پرداختند. آنها از جمله در یک حرکت نمایشی و دسته جمعی در خیابان‌های استهکلم دیگر هموطنان خود را به شرکت در این تظاهرات ترغیب نمودند

تظاهرات استکهلم در ادامه سلسله تظاهرات مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت در کشورهای مختلف دبرگزار شد.

این سلسله تظاهرات و گردهمایی که در کمتر از یک ماه برگزار گردید از تظاهرات مجاهدین در بروکسل آغاز گردیده و به تظاهرات در برلین، تظاهرات در واشنگتن ، اجلاس بین المللی در اشرف ۳ در آلبانی و سپس به تظاهرات استکهلم رسید. به نظر می‌آید این تظاهرات در یک یا چند کشور دیگر نیز ادامه داشته باشد.

لازم به ذکر است که همه ساله در چنین ایامی ایرانیان از سراسر جهان در گردهمایی شورای ملی مقاومت ایران به‌محوریت سازمان مجاهدین خلق ایران در پاریس حاضر می‌شدند اما در در سال ۱۳۹۸ این گردهمایی به درخواست آقای مسعود رجوی مسول شورای ملی مقاومت از هواداران مقاومت در پیام شماره ۱۲ ارتش آزادیبخش ملی ایران  بصورت سلسله تظاهرات‌ در کشورهای مختلف اجرا گردید.. [۱]

پیام مسعود رجوی

در همین جا از هموطنان، از مشتاقان آزادی ایران و یاران شورشگر و اشرف‌نشان در کشورهای مختلف، درخواست می‌کنم اگر قبول افتد، امسال گردهمایی سالانه مقاومت را به موازات اعتراضات مردممان در داخل ایران، به تظاهرات در خیابانها، در شهرها و مکانها، در شرایط و زمانی که مناسب می‌‌بینند بکشانند. بگذارید امسال، سیل خروشانی از ایرانیان جاری شود. در همه جا صدای رسای مردم ایران و ارتش آزادی ستان باشید. ایران را پس می‌گیریم. زیباترین وطن را دوباره می‌سازیم. نوروز باز‌می‌گردد.[۲]

تنش‌ها میان رژیم ایران و جامعه جهانی

تظاهرات استکهلم همچنین در شرایطی برگزار میشد که فعالیت‌های تروریستی رژیم ایران منجر به تنش‌های بسیاری با کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا شده بود. حمله رژیم ایران به به نفتکشها و سپس سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا به شرایطی منجر شد که درست که دو روز پیش از تظاهرات بروکسل در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۹۸ یک پهباد رژیم ایران نیز توسط ارتش آمریکا در خلیج فارس منهدم شود.

آماده سازی ها پیش از تظاهرات استکهلم
آماده سازی ها پیش از تظاهرات استکهلم

تظاهرات استکهلم

خواسته‌های تظاهر کنندگان

  • همبستگی با قیام و مقاومت مردم ایران
  • حمایت از کانون‌های شورشی و ارتش آزادیبخش ملی برای تحقق یک ایران آزاد و آباد

پیام مریم رجوی به تظاهرات استکهلم

مریم رجوی رئیس جمهور منتخب این شورای ملی مقاومت ایران در این مراسم از طریق ویدئویی به‌ هوادارانش پیام فرستاد. او در پیام خود خطاب به شرکت کنندگان در تظاهرات گفت:

هموطنان،

یاران مقاومت،

صدای همیشه خروشان کانون‌های‌ شورشی و ارتش آزادیبخش ملی در سراسر گیتی.ایرانیانی که برای رهایی مردم‌تان از اختناق و فقر و بی‌عدالتی قیام کرده‌اید.به همه شما درود می‌فرستم.از ‌قانون‌گذاران، مدافعان حقوق‌بشر و حقوق زنان که در حمایت از برقراری آزادی و دموکراسی در ایران و برای یک ایران آزاد به‌ شماپیوسته‌اند، صمیمانه قدردانی و تشکر می‌کنم.

هموطنان،

فردا ۳۰تیر است.شصت و هفتمین سالگرد قیام ملی ۳۰تیر با شعارهای یا مرگ یا مصدق، نماد حاکمیت مردم ایران در برابر استبداد سلطنتی و آخوندهای ارتجاعی و سی و هشتمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران و اعلام آن توسط مسعود رجوی در تهران در ۳۰تیر ۱۳۶۰،راستی که مسعود رجوی از شکنجه‌گاههای شاه تا بی‌دادگاههایش و تا همین امروز نام و یاد و راه مصدق را در تاریخ معاصر ایران زنده نگهداشت و ارتقاء داد.

آن‌هم در زمانی که خمینی به‌خاطر سیلی خوردن مصدق از ارتجاع و استعمار شکرگزاری می‌کرد و صریحاً می‌گفت:

برایش قابل‌تحمل نیست که «برای هر استخوانی»‌ میتینگ راه بیندازند و «اگر یک نفر نفت را ملی کرده‌، اسلام را کنار بگذارند و برای او سینه بزنند»‌.

راستی حرف مصدق چه بود‌؟

- در‌باره استبداد و کودتای رضاخانی می‌گفت: «آیا می‌شود گفت که به کمک یک دسته قزاقی که تحت‌امر خارجی است انقلاب کنند و ملت را به راه راست هدایت کنند؟

آیا به‌وسیله یک بیانیه پوک می‌توان انقلابی شد یا این‌که دعوی اصلاحات کرد؟ کدام آدم با بصیرتی است که با این حرف‌ها گول بخورد».

و می‌گفت: «علمداران آزادی را به دست میرغضبان ارتجاع نسپارید».

سلام بر مصدق‌، و درود بر شهیدان قیام ۳۰تیر و امتداد تاریخی آنها تا همین امروز.و این راهی است که در مقاومت برای آزادی تا پیروزی و تا رسیدن به ایران آزاد ادامه دارد و هر روز چشم‌انداز آن روشن‌تر می‌شود.

هموطنان! شما با نشان‌دادن عزم و اراده چشم‌گیر خود، با نشان‌دادن گستردگی و پویایی جنبشی که از کانون‌های‌ شورشی در شهرهای سراسر ایران تا گردهمایی و تظاهرات بزرگ در کشورهای مختلف جهان امتداد دارد، عزم و اراده ملت ایران برای سرنگونی دیکتاتوری آخوندی را نشان می‌دهید.روزگار مماشات با فاشیسم مذهبی در ایران به پایان رسیده است. دیگر نمی‌توان با هیچ بهانه‌یی دشمن مردم ایران را نادیده گرفت.دیگر نمی‌توان ادعا کرد که این رژیم آلترناتیوی ندارد و تبلیغ کرد که همین رژیم برای مردم ایران بهتر است. دیگر نمی‌توان ۸سال به مدراسیون رفسنجانی و ۸سال به اصلاحات خاتمی و ۸سال دیگر هم به میانه‌روی آخوند امنیتی چشم دوخت که مکرراًً دست‌بوس ولی‌فقیه و سپاه پاسداران آن است.سپس دیر هنگام بیدار می‌شوید و می‌بینید که حکومت آخوندی به‌قول خودتان یک‌سال بیشتر با بمب اتمی فاصله ندارد، در عراق و سوریه و لبنان و یمن هم جا خوش کرده و برنامه موشکی خود را هم غیرقابل مذاکره می‌داند.راستی آیا جایی برای امید بستن به کمترین پاسخ در مورد حقوق‌بشر، آزادی بیان، عدالت، برابری زن و مرد، خودمختاری و حقوق اقلیتها و ملیت‌ها، در رژیم آخوندها مانده است؟سراب استحاله و توهم اصلاحات و میانه‌روی در این رژیم و گفتگوی سازنده و انتقادی با آن، دیگر هیچ‌کس را نمی‌فریبد. مقاومت ایران با سنگین‌ترین بها میان‌تهی بودن این چیزها را برملا و ثابت کرده است.برچسب زدن به مجاهدین و مقاومت ایران هم دیگر اثر ندارد.رود خروشان خون شهیدان و ایستادگی و قیام مردم ایران، رژیم ولایت‌فقیه را به انتهای خط رسانده است.و موجب رسوایی و شکست سیاست‌ مماشات با حاکمیت پلید آخوندی شده است.وجدانهای بیدار در سراسر اروپا و اسکاندیناوی همیشه در مقابله با فاشیسم دینی تجربه تلخ مماشات با فاشیسم یعنی همان اشغالگران نازی را یادآوری کرده‌اند.در همینجا به گونار سونستبی قهرمان مقاومت نروژ درود می‌فرستم.او از حامیان مجاهدان اشرفی بود و پایداری و اراده زنان و مردان اشرف را نمونه زنده یک حماسه مقاومت توصیف می‌کرد.او می‌گفت: «برای دستیابی به دموکراسی و آزادی باید همواره جنگید، همواره جنگید و همواره جنگید.او می‌گفت: من می‌دانم وقتی کسی برای آزادی می‌جنگد به او مارک تروریستی می‌زنند همان‌طور که فاشیست‌های آلمانی به من و دوستانم تروریست می‌گفتند و خواستار دستگیری و اعدام ما بودند».ما رهنمود درخشان گونار را پیوسته به‌خاطر خواهیم داشت که «باید همواره جنگید و جنگید».نباید بگذاریم فضیلت مقاومت برای آزادی که قهرمانانی مانند او خلق کرده‌اند با منافع تجاری پایمال شود.مردم ایران انتظار دارند اروپایی که در سده گذشته رنج‌ و درد عظیم ناشی از سلطه فاشیسم هیتلری را احساس کرده، رنج‌های امروز مردم ایران را درک کند. اروپا باید با خواست‌های مردم ایران هم‌سو شود.اکنون که فنلاند ریاست دوره‌یی اتحادیه اروپا را بر‌ عهده‌ دارد باید تحریم‌ها را متوجه اهرم‌های اصلی آزادی کشی و سرکوب و تروریسم یعنی بیت‌العنکبوت خامنه‌ای و سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات آخوندها کند.مزدوران این رژیم باید محاکمه و مجازات و اخراج شوند.

مشخصاً از دولتهای سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند می‌خواهم که رژیم ایران را برای باز کردن در زندانها و پذیرش یک هیأت تحقیق بین‌المللی تحت فشار بگذارند.کشورهای نُوردیک و تمام اروپا و جهان باید حق مردم ایران را برای مقاومت به‌منظور سرنگونی رژیم آخوندی و استقرار دموکراسی و حاکمیت جمهور مردم به‌رسمیت بشناسند.

آری آزادی پیروز می‌شود

ایران آزاد می‌شود

ایران آزاد با شما در راه است

درود بر‌ همه شما

شخصیتهای شرکت کننده در تظاهرات استکهلم

در این تظاهرات شخصیت‌های سیاسی از سراسر جهان سخنرانی کردند. قسمت‌هایی از سخنرانی این شخصیت‌ها چنین بود:

رامایاد در تظاهرات استکهلم
رامایاد در تظاهرات استکهلم

سخنرانی رامایاد

رامایاد پیشین حقوق بشر فرانسه در این تظاهرات گفت:

در اشرف ۳ من غیرممکن را دیدم که ممکن شده است. شما ثابت کردید با آنچه که در اشرف۳ ساختید  یک روز در ایران همه چیز ساخته خواهد شد. این حاصل خون شهدایتان حاصل ایمان شما به اهدافتان و حاصل تخصص ها و کارآییهای شما بود.

من در اشرف ۳ همچنین نمایشگاهی از مبارزه مردم ایران برای آزادی در برابر رژیم ایران طی ۴۰ سال گذشته را دیدم. ما با دیدن تصاویر صدها جوان زن و مردم که به وسیله رژیم کشته شده بودند به همراه شهیدانی که در اشرف در عراق به شهادت رسیده بودند تحت تأثیر بسیار قرار گرفتیم.اشرف خواست مردم ایران برای آزادی را نمایندگی می کند

سخنرانی کیمو ساسی

کیمو ساسی رئیس کمیته مالی پارلمان فنلاند در این تظاهرات گفت:

«رژیم ملاها در تهران یکی از دولتهای وحشیانه جهان است. امکان مخالفت در داخل ایران وجود ندارد. صدها نفر هر ساله اعدام می شوند.

رژیم  ایران تلاش می کند تا به اعتراضات مخالفان حمله کند. ایران امروز یکی از فاسدترین کشورهای جهان است. هیچ قاعده ای برای سپاه پاسداران وجود ندارد. دیروز، آنها یک کشتی سوئد در آبهای بین المللی را ربودند.

مردم ایران رنج می برند. به همین دلیل در ایران یک قیام بزرگ وجود دارد. مردم می خواهند دولت را تغییر دهند. بسیار مهم است که خانم رجوی یک برنامه ده امتیاز برای دموکراسی و آزادی در ایران وجود دارد. وزیر امور خارجه سوئد باید با خانم رجوی همبستگی داشته باشد.

ما در اشرف 3 بودیم و قدرت مخالفان ایران را دیدیم. کار آنها در اشرف 3 بسیار مهم است.

 در ایران هیچ آزادی مطبوعات وجود ندارد و مردم آن اردوگاه اطلاعاتی درست برای مردم ایران ارائه می دهند.

اتحادیه اروپا باید اعمال تحریم علیه دفتر رژیم ایران علیه خامنه ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات و ارتش. این تحریم ها در این مرحله بسیار مهم خواهد بود. خانم رجوی همچنین از دولت خواسته است تا فشار بر رژیم ایران برای بازداشتن زندان هایش را به دست آورد. در این راستا، دولتهای شمالی باید بسیار فعال باشند. "آقای ساسسی بیشتر تأکید کرد.

تنها یک راه حل برای ایران وجود دارد. تغییر رژیم است. امروز ما اینجا گرد آمده ایم تا بگوییم ما و مردم ایران نیروی تغییر هستند.»

سخنرانی سناتور وسیو مالان

«سناتور ایتالیایی لوسیو مالان از ایتالیا در این تظاهرات طی سخنانی گفت:

ما باید از خانم رجوی حمایت کنیم. من از مقامات اروپایی می خواهم که رژیم فاشیستی ایران را متوقف کنید، رژیمی که مردم ایران را می کشد، بی ثبات می کند خاورمیانه با تروریسم و همچنین جهان را تهدید می کند.

من از رییس کمیسیون اروپا می خواهم به خانم رجوی گوش بدهد 40 میلیون زن ایرانی از این رژیم خسته و متنفر است. یک سیاست جدید باید وجود داشته باشد. اخراج عوامل این رژیم از اروپا و حمایت از کسانی که می خواهند این رژیم را تغییر دهند. این یک فراخوان برای همه کسانی است که در اروپا برای حمایت از یک ایران آزاد مسئولیت دارند.»

سخنرانی سناتور جری هورکان

سناتور جری هورکان عضو سنای ایرلند در تظاهرات استکهلم در سخنرانی خود گفت:

«در اشرف۳ ما شاهد نمایشگاهی بودیم که خاطره دهها هزار از شهیدان آزادی را گرامی می‌داشت. شهیدانی که آرمانشان را اکنون خانم رجوی دنبال می‌کند. قلب جنبش مقاومت شما در خیابانهای تهران می‌تپد. ما از اتحادیه اروپا می‌خواهیم که از مقاومت سازمان‌یافته مردم ایران حمایت کند و حق مقاومت مردم ایران برای تغییر این رژیم تحت هدایت شورای ملی مقاومت را به‌رسمیت بشناسد.»

ناتور جری هورکان در تظاهرات استکهلم

سناتور عضو سنای ایرلند در تظاهرات استکهلم گفت:

پرویز خزایی در تظاهرات استکهلم
پرویز خزایی در تظاهرات استکهلم

«در اشرف۳ ما شاهد نمایشگاهی بودیم که خاطره دهها هزار از شهیدان آزادی را گرامی می‌داشت. شهیدانی که آرمانشان را اکنون خانم رجوی دنبال می‌کند. قلب جنبش مقاومت شما در خیابانهای تهران می‌تپد. ما از اتحادیه اروپا می‌خواهیم که از مقاومت سازمان‌یافته مردم ایران حمایت کند و حق مقاومت مردم ایران برای تغییر این رژیم تحت هدایت شورای ملی مقاومت را به‌رسمیت بشناسد.»

سخنرانی پرویز خزایی

پرویز خزایی از اعضای شورای ملی مقاومت ایران در سخنرانی خود در تظاهرات استکهلم با اشاره به مبارزات مردم سوئد گفت ما از مقاومت شما در برابر هیتلر آگاه هستیم و هم اکنون از شما می‌خواهیم در کنار مردم ایران برای برکناری فاشیزم مذهبی حاکم بر ایران بایستید. رژیمی که هیچ تفاوتی با هیتلر و موسیلینی و فرانکو ندارد.

محمد علی توحیدی در تظاهرات استکهلم
محمد علی توحیدی در تظاهرات استکهلم

سخنرانی محمد علی توحیدی

محمد علی توحیدی از اعضاء شورای ملی مقاومت ایران و از کادرهای سازمان مجاهدین خلق ایران در قسمت‌هایی از سخنان خود گفت:

به نام خدا و به نام خلق قهرمان ایران

به نام قیام ملی سی تیر به رهبری دکتر محمد مصدق و به نام قیام سی خرداد در برابر رژیم خمینی به رهبری مسعود رجوی...امروز جهان در اعتلای مقاومت ایران و در بن بست مرگبار رژیم آخوندی حقیقت  این مبارزه را فهمیده است....این رژیم در دریای خزر وطن فروشی میکند...در دریای عمان کشتی میدزدد. مبارزه مقاومت ایران تنها راه رهایی ایران از بنیادگرایی است. 

منابع

  1. مقاله کهکشان ایرانیان در واشنگتن – سایت مجاهد
  2. پیام شماره ۱۲ ارتش آزادیبخش ملی ایران – مسعود رجوی