حسن شاهوارپور

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حسن شاهوارپور
شاهوارپور.JPG
حسن شاهوارپور
محل تولد صفی آباد دزفول
تابعیت ایرانی
نیرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
جنگ‌ها جنگ ایران و عراق
کارهای دیگر سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در ماهشهر و خوزستان
کشتار مردم در نیزارهای ماهشهر در آبان ۹۸
دین اسلام

حسن شاهوارپور متولد صفی آباد در جنوب دزفول است. او از فرماندهان قدیمی و شناخته شده سپاه پاسداران است. بعد از جنگ ایران و عراق سمت‌های مختلفی در سپاه داشته است که آخرین آن فرمانده سپاه استانی ولی عصر است که در سال ۱۳۸۸ به این سمت منصوب شد. نام حسن شاهپوارپور و یکان‌های تحت امرش پس از سرکوب اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸و به خصوص پس از کشتار قیام کنندگان ماهشهر در رسانه‌ها شنیده شد.[۱]

در جریان قیام آبان‌ماه که با اعتراض به گرانی بنزین شروع شد و به سرعت به تمام ایران گسترش یافت، طی مدت کوتاهی شعارها متوجه رأس نظام ولایت فقیه و علیه تمامیت جمهوری اسلامی شد.

ماهشهر یکی از شهرهایی بود که شدیدترین اعتراضات در آن شکل گرفت. اکثر مناطق شهر در دست قیام کنندگان بود و آنان جاده‌های اصلی شهر را بسته بودند. این شهر به دلیل وجود اصلی‌ترین کارخانه‌های پتروشیمی و بندر در آن یکی از قطب‌های اقتصادی ایران است.[۲]

نیروی انتظامی در مقابل قیام‌کنندگان و معترضان کاری از پیش نبرد و قادر به سرکوب آنها نبود. برای سرکوب معترضان و قیام کنندگاه در ماهشهر سپاه مستقیما وارد شد و کنترل امور امنیتی را به دست گرفت. برای سرکوب معترضان، سپاه استانی ولی عصر که سپاه استان خوزستان است به فرماندهی حسن شاهواربور وارد صحنه شد و از همان ابتدا بدون هشدار شروع به شلیک مستقیم به تظاهرکننذگان کرد.[۱]

کشتار معروف به کشتار نیزار در روز دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ در پی پناه بردن مردم به نیزارهای اطراف شهرک جراحی به وقوع پیوست. نیروهای سپاه پاسداران با تیربارهای سنگین به طرف مردم شلیک کردند. بنا به گفته شاهدان عینی هیچ کس زنده از نیزارها بیرون نیامد. در کشتار قیام کنندگاه ماهشهر در حدود ۱۴۸ تن از معترضان جان باختند.[۲]

در روز شنبه ۲۸ دی ماه ۹۸وزارت خارجه آمریکا، حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان را به دلیل مشارکت در نقض فاحش حقوق بشر علیه معترضان ماهشهر در ماه آبان، تحریم کرد.[۳]

سوابق حسن شاهوارپور

حسن شاهوارپور از قدیمی‌ترین فرماندهان سپاه پاسداران است. او هشت سال در جنگ ایران و عراق حضور داشت. حسن شاهوارپور از فرماندهان سابق واحدهای لشکر هفت زرهی سپاه در دوران جنگ ایران و عراق است. این لشکر در ابتدا یک تیپ بود و در اواخر سال ۶۰ ایجاد شد. حسن شاهوار­پور بعد از پایان جنگ ایران و عراق به فرماندهی تیپ حجت، فرماندهی بسیج خوزستان، جانشینی لشکر هفت، فرماندهی لشکر هفت و سرانجام در سال ۱۳۸۸ به فرماندهی سپاه استانی ولی­‌عصر منصوب شد.[۱]

سرکوب تظاهرات ماهشهر

نام حسن شاهوارپور و سپاه ولی­‌عصر پس ازسرکوب خونین اعتراضات مردمی و ضدحکومتی آبان ماه ۱۳۹۸ بر سر زبان‌ها افتاد.

سرکوب قیام آبان ۹۸ در ماهشهر توسط پاسدار حسن شاهوارپور
تصویری از اعتراضات و قیام آبان ۱۳۹۸ در ماهشهر و بستن جاده توسط معترضین

پس از شروع اعتراضات مردمی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین در سراسر کشور­ که به ۱۹۱ شهر گسترش یافت، استان‌های تهران، فارس، کرمانشاه، کردستان، البرز و خوزستان از استان‌هایی بودند که شدت و گسترش اعتراضات در آن بسیار بالا بود و به همین دلیل سرکوب شدید­تری در آنها صورت گرفت.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان تأیید کرد که دست‌کم ۱۵ شهر این استان در جریان اعتراضات آبان ماه شاهد تجمعات ضد حکومتی بودند که مهم‌ترین، جدی‌ترین و بحرانی‌ترین آنها ماهشهر بود. گستردگی اعتراضات در ماهشهر و اهمیت سرکوب آن در این منطقه صنعتی و راهبردی برای جمهوری اسلامی به حدی بود که سپاه کنترل امور و فرماندهی سرکوب را از نیروی انتظامی تحویل گرفت و مستقیما برای سرکوب اعتراضات وارد میدان شد. با بالا گرفتن اعتراضات و قیام در ماهشهر حسن شاهوارپور برای سرکوب معترضان، خودروهای زرهی را از پادگان­ها به خیابان‌ها آورد.

درماهشهر به دستور حسن شاهوارپور و فرماندهان تحت امرش، معترضان با مسلسل‌ها و تیربارهای سنگین هدف قرار گرفتند که یک مورد آن به کشتار در نیزارها معروف شد و بر سر زبان‌ها افتاد و بازتاب بین‌المللی پیدا کرد.

شلیک به معترضان در نیزارهای ماهشهر به دستور حسن شاهوارپور
تصویری از کشتار مردم بی‌دفاع در نیزارهای ماهشهر توسط سپاه پاسداران با تیربارهای سنگین در اعتراضات آبان ۱۳۹۸

سپاه پاسداران برای توجیه این جنایت گفت، دلیل این امر مسلح بودن برخی معترضان بوده است. ادعایی که از طرف منابع مستقل تأیید نشده است. نیروهای سپاه پاسداران تحت امر حسن شاهوارپور در فاصله روزهای دوشنبه بیست­ وهفتم آبان تا چهارشنبه بیست ­و نهم آبان، با برقراری عملی حکومت نظامی در ماهشهر به سوی هر معترضی شلیک می‌کردند و بالاترین سطح سرکوب در سراسر کشور از سوی او و نیروها و فرماندهان تحت امرش صورت گرفت.

یکی از فرماندهان تحت امر حسن شاهوارپور سرهنگ حسن حسین‌نژاد بود که بعد از شاهوارپور به فرماندهی لشکر هفت زرهی انتخاب شده بود. او در عمل فعال‌ترین فرمانده میدانی سرکوب بود.

به رغم سرکوب گسترده‌­، دامنه اعتراضات در ماهشهر ادامه یافت و سپاه پاسداران مجبور شد برای سرکوب سریع‌تر معترضان، در کنار نیروهای تحت امر حسن شاهوارپور، از نیروهای ویژه منطقه سوم دریایی سپاه در ماهشهر نیز که زیرمجموعه نیروی دریایی سپاه است و معمولاً از آنها در سرکوب­‌های شهری استفاده نمی‌شود، استفاده کند.

سرکوب در شهر نه چندان بزرگ ماهشهر با فرماندهی حسن شاهوارپور و لشگر کشی نیروهای تحت امر قرارگاه منطقه‌ای کربلا، سپاه استانی ولی‌عصر و لشکر هفت زرهی سپاه و همه تیپ‌ها و گردان‌های آن به علاوه نیروهای منطقه سوم دریایی سپاه در ماهشهر، و پلیس‌­های عادی و یگان ویژه پاسداران ناجا صورت گرفت. سرکوبی که خونین‌ترین سرکوب ۹۸ نام گرفت.[۱]

فرماندهان کشتار ماهشهر

پاسدار احمد خادم سیدالشهدا فرمانده قرارگاه منطقه‌ای کربلا
پاسدار احمد خادم سیدالشهدا فرمانده قرارگاه منطقه‌ای کربلا در جنوب از فرماندهان سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در ماهشهر و خوزستان

در کشتار و سرکوب معترضان و قیام کنندگان بی‌دفاع ماهشهر در آبان ۹۸ یگان‌های مختلف سپاه و نیروی انتظامی شرکت داشتند. فرماندهان این یگان‌ها عبارت بودند از:

  • سرتیپ حسن شاهوارپور فرمانده سپاه استانی ولی عصر
  • سرتیپ احمد خادم سیدالشهدا فرمانده قرارگاه منطقه‌ای کربلا
  • سرهنگ حسن حسین نژاد فرمانده لشکر هفت زرهی سپاه
  • دریادار دوم پاسدار امرالله نوذری فرمانده منطقه سوم دریایی سپاه
  • سرتیپ حیدر عباس‌زاده فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان
  • سرتیپ غلامرضا اشرفی فرمانده پیشین یگان ویزه خوزستان و فرمانده کنونی تیپ دوم یگان ویژه تهران[۱]

تحریم حسن شاهوارپور توسط آمریکا

در روز جمعه بیست و هفتم دی ماه برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت ایالات متحده فرمانده سپاه ولی عصر استان خوزستان را به خاطر نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراض‌ها در ماهشهر طی آبان ماه امسال تحت تحریم ویزایی قرار می‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز شنبه ۲۸ دی ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان، به دلیل مشارکت در نقض فاحش حقوق بشر علیه معترضان ماهشهر در ماه آبان، تحریم شده است. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در این بیانیه گفت:

«بنا به چندین گزارش رسانه‌ای که وزارت خارجه آمریکا از مردم ایران دریافت کرده است، در جریان اعتراضات آبان ماه، واحدهای سپاه پاسداران تحت فرماندهی شاهوارپور معترضان در حال فرار را با خودروهای مسلح نظامی محاصره کردند، آنها را به رگبار گلوله بستند و نیزاری را که مردم در آن پنهان شده بودند، به آتش کشیدند و ۱۴۸ شهروند ایرانی را کشتند.»

تحریم فرمانده سپاه استان خوزستان از سوی آمریکا تحت بخش ۷۰۳۱ قانون وزارت خارجه، عملیات خارجی و برنامه‌های مرتبط در سال ۲۰۲۰ صورت گرفته است.

این قانون ورود مقامات رسمی دولت‌های خارجی و بستگان درجه یک آنان را به خاک آمریکا منع می‌کند که وزیر خارجه از مشارکتشان در نقض حقوق بشر اطلاع موثق دارد.

خانم اورتگاس گفت، این اقدام نشان‌دهنده تعهد آمریکا به مردم ایران و مطالباتشان از مسئولانی است که در آبان گذشته حقوق بشر معترضان شرکت‌کننده در تظاهرات را نقض کردند. 

بنابر بیانیه وزارت خارجه آمریکا، در تظاهرات آبان ماه۱۳۹۸، رژیم ایران با سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرکنندگان، مرتکب نقض کنوانسیون بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی شد که ایران در سال ۱۹۷۵ آنرا امضا کرده است.[۳]

منابع