حمیدرضا درخشنده

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حمیدرضا درخشنده
حمیدرضا درخشنده
حمیدرضا درخشنده.jpg
زادروز۱۰ تیر ۱۳۵۱
کازرون
درگذشت۶ شهریور ۱۳۹۸
کازرون
محل زندگیکازرون
ملیتایرانی
تابعیتایرانی
پیشهعکاس، مستندساز، فیلم‌ساز و خبرنگار
شناخته‌شده برایکیفررسان امام جمعه کازرون
نقش‌های برجستهکشتن امام جمعه کازرون
دیناسلام
مذهبشیعه

حمیدرضا درخشنده (زاده‌ی ۱۰ تیرماه ۱۳۵۱-درگذشته‌ی ۶ شهریور ۱۳۹۸) مستندساز، عکاس، فیلم‌بردار و خبرنگار اهل کازرون است که به جرم قتل امام جمعه شهرستان کازرون، روز چهارشنبه ۶ شهریور در ملأعام به‌دار آویخته شد.

حمیدرضا درخشنده در خیابان قدمگاه شهرستان کازرون به حرفه‌ی عکاسی در مغازه‌اش اشتغال داشت.

حمیدرضا درخشنده که در شبکه‌های مجازی از او به‌عنوان قهرمان و شهید راه آزادی نام برده می‌شود، سحرگاه چهارشنبه ۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ در حالی که بر اسب سوار بود و لباس تعزیه به‌تن داشت به‌خانه محمد خرسند امام جمعه کازرون رفت و در پوشش عکس سلفی او را با ضربات چاقو از پای درآورد.

برادر امام جمعه کازرون گفت به‌مدت دو روز تلاش کرده که از حمیدرضا درخشنده ندامت بگیرد تا مانع اعدام او شود. اما حمیدرضا درخشنده با گفتن این‌که نماینده امام زمان (عج) است حکم اعدام را پذیرفت.

پیشینه‌ی امر

کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز واقع شده است و از مرداد ۱۳۹۶، شاهد اعتراض‌های گسترده‌ای در مخالفت به‌تقسیمات کشوری بود.

تظاهرات کازرون، سلسله تظاهرات گسترده‌ای بود که در ابتدا به دنبال طرح تقسیم این شهرستان آغاز شد. به دنبال طرح تقسیم شهرستان کازرون در استان فارس، اعتراضات گسترده‌ای در این شهر شکل گرفت. در پی این تظاهرات تعداد زیادی کشته و مجروح و دست‌گیر شدند.

این طرح که مورد قبول مردم نبود و باعث جداسازی کازرون می‌شد، بدون کسب اجازه از مردم و پرسیدن نظرات آن‌ها در دفتر تقسیمات کشوری و برای تأمین امتیازات خاص حکومت جمهوری اسلامی به‌تصویب رسیده بود.

نخستین تجمع اعتراضی مردم کازرون ۸ مرداد ۱۳۹۶ در پی اعلام طرح تقسیم شهرستان کازرون برگزار شد. در این اعتراض بازار، تعطیل و معترضان مقابل دفتر محمد خرسند، امام جمعه کازرون، تجمع کردند.

مردم کازرون روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، مقابل مصلی این شهر تجمع کردند و بار دیگر به طرح تقسیم این شهر اعتراض کردند.

مردم به اظهارات استاندار فارس مبنی بر اصلاح طرح تقسیم کارزون و تلاش عوامل جمهوری اسلامی برای جلوگیری از طرح خواسته‌های مردم اعتراض کرده و اعلام کردند که از خواسته خود برای یک‌پارچگی این شهرستان کوتاه نخواهند آمد.

این تجمع در حالی انجام می‌شد که جمهوری اسلامی با فرستادن امام جمعه‌ی این شهرستان در جمع تظاهر کنندگان از انجام طرح تفکیک شهرستان کازرون عقب‌نشینی کرده و خواستار آن شده بود که مردم به تجمعات خود پایان بدهند.

حرکت اعتراضی مردم کازرون در نماز جمعه

روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مصلی کازرون مردم معترض کازرون در برابر محمد خرسند امام جمعه کازرون، در حالی که پشت به منبر او کرده بودند شعار می‌دادند:«رو به میهن، پشت به دشمن» این شعار که در جنگ با کشورهای متجاوز برای دفاع از خاک کشور استفاده می‌شود بیانگر انزجار مردم کازرون از امام جمعه این شهر بود. مردم کازرون همچنین شعار می‌دادند:«می‌کشم می‌کشم آنکه خیانت کند». در ادامه مردم این شهر در تظاهراتی در خیابانهای کازرون شعار می‌دادند:«ای لشکر ناصر دیوان آماده باش آماده باش». «ناصر دیوان کازرونی»، رهبر قیام مردم کازرون علیه استعمارگران انگلیسی بود که همراه با سردار عشایر صولت الدوله قشقایی در جنگ اول جهانی علیه انگلیسی‌ها جنگید.

حرفه و زندگی خصوصی حمیدرضا درخشنده

حمیدرضا درخشنده در خیابان قدمگاه شهرستان کازرون به حرفه عکاسی در مغازه اش اشتغال داشت. حمید درخشنده چند فیلم و کلیپ نیز تولید کرده بود.

حمیدرضا درخشنده در کارگاه عکاسی‌اش
حمیدرضا درخشنده در کارگاه عکاسی‌اش

علت و انگیزه حمیدرضا درخشنده

حمیدرضا درخشنده پس از دستگیری به‌خاطر قتل امام جمعه‌ی کازرون در محل نیروی انتظامی انگیزه خود را از حمله به امام جمعه‌ی کازرون بیان کرد و گفت:

«دلیلش خدمت شما عرض شود. یک سری چیزهایی شنیده بودم و دیده بودم از بی‌عدالتی، از بی‌عدالتی. حتی خودم هم میرفتم آنجا حالا بگذریم انشاءالله تو یک فضایی برایتان توضیح می‌دهم. نگاه کن عدالت، موقعی که میری یک جایی هر جا باید بری باید کارت را به‌نحوه احسن انجام بدهند. طبق گفته‌های قرآن انجام بدهند، پارتی بازی نشه. دیگه بهتون بگم مواظب خیلی مسایل باشند. اینها که بنده با دیدن خیلی چیزها دیگه به هر ترتیب.

بگذار بگم پخش کنید، من زمانی که میرفتم سراغ ثروتمندها می‌گفت، شب خوابیدم صبح (ثروتم) چندبرابر میشه، مستضعف نداره بخوره. دلم خون می‌شد. می‌دیدم صدها صدها مورد از این می‌دیدم. چقدر بخرم، چقدر به مستضعف بدهم. میرفتم این جنایتها را می‌دیدم.

من چاقو کش نیستم. جهت اطلاع بهتان بگم اولین بارم بودم. دوستان بدانید همه می‌شناسند من را چاقو کش هم نبودم. حکم حکم قرآن.

موقعی که آدم یه چیزهایی را می‌بینه داغ می‌کنه. دوستان، ملت عزیز، ملت ایران دور همتان بگردم، دور مستضعفین بگردم. دور آنهایی که شب ندارین نان بخورید. دور آنهایی بگردم که قسط و وام بیمارتان کرده، دور آنهایی بگردم که بچه و دختر عذب دارید، ندارید بخرید برای ازدواجشان.

دوستان عزیز بگذار صداقت بگم، قبل از این‌که گوش بدهید پخش بشه شبکه فارس. قبل از ایشون می‌خواستم بروم سراغ یک مستکبر، مستکبری که آذوقه‌های مردم را انبار کرده،

قرآن هم می‌گه شمشیر بزن. توی مدرسه یک مدیر داشته باشه بازپرس،‌ بازرس از بالا می‌آید وارد مدرسه می‌شود. کار به کسی ندارد. می‌رود سراغ مدیر.

نگاه کن همه من را می‌شناسند از بالا تا پایین می‌شناسند».

به نقل از کسانی که شاهد صحنه کشتن امام جمعه کازرون بودند، حمید درخشنده پس از کشتن محمد خرسند، با صدای بلند در خیابان فریاد می‌زده است:

«قاتل جوانان کازرون را کشتم»

وی سپس محل حادثه را ترک کرده است.[۱]

دست گیری و دادگاه

حمیدرضا درخشنده در دادگاه
حمیدرضا درخشنده در دادگاه

حمید درخشنده روز چهارشنبه هشتم خرداد ساعت ۱۲ ظهر در محلی موسوم به تپه شادی واقع در کازرون، دست‌گیر شد.

دادگاه این پرونده با سرعتی کم‌سابقه در دستگاه قضایی نظام جمهوری اسلامی در ۱۲ تیر ۱۳۹۸ یعنی نزدیک به یک ماه پس از وقوع قتل، در شعبه یکم دادگاه کیفری یک استان فارس، به ریاست محسن رجایی‌نیا برگزار شد؛ و در پایان همین جلسه دادگاه، کاظم موسوی، رئيس کل دادگستری استان فارس، از صدور حکم قصاص در ملاعام برای حمیدرضا درخشنده، متهم به‌قتل محمد خرسند امام جمعه کارزون، خبر داد. این حکم در مدت کمتر از ۲ ماه در دیوان‌عالی کشور تائید و اجرا شد.

در همین زمینه کاظم موسوی، رئیس دادگستری استان فارس نیز گفت:

«با توجه به حساسیت موضوع، رسیدگی به این پرونده در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شده است».

بر اساس فیلم‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران، حمید درخشنده در حالی بازداشت شد که با لباس تعزیه در خیابان‌های کازرون در حال عبور بود. پیش‌تر عبدالنبی نجیبی، معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری استان فارس، روز سه‌شنبه ۱۵ مردادماه از تأیید حکم اعدام در ملاءعام برای حمیدرضا درخشنده خبر داد و گفت:

«حکم قصاص قاتل خرسند در دیوان‌عالی کشور مورد تأیید قرار گرفته و اجرای آن در دستور کار است.»

روند رسیدگی به پرونده‌های قتل در قوه قضاییه جمهوری اسلامی روندی طولانی و گاه چندین ساله است و به‌غیر از موارد خاص که با دستور مقام‌های ارشد حکومتی یا رئیس قوه قضاییه همراه باشد، مرحله تحقیقات، بازپرسی، صدور کیفرخواست، تعیین وقت دادگاه، برگزاری جلسه دادگاه، مرحله انشاء حکم بخشی از روند دادگاه بدوی است. پس از آن مراحل اعتراض به حکم و  بررسی پرونده در دیوان‌عالی کشور است که این دیوان می‌تواند حکم را تأیید یا با نقض حکم، پرونده را به شعبه هم‌عرض ارجاع دهد.

با این همه در پرونده قتل امام جمعه کازرون، همه این مراحل در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شد و با اعدام حمید درخشنده در بامداد چهارشنبه ۶ شهریور طی سه ماه، این پرونده بسته شد.[۲]

اعدام حمیدرضا درخشنده

سرانجام حمیدرضا درخشنده در بامداد چهارشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸ در مقابل هتل بیشاپور کازرون به صورت حلق‌آویز اعدام شد. رسانه‌های حکومتی، فیلم این اعدام را برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم در شبکه‌های اجتماعی پخش کردند.

زندگی‌نامه امام جمعه کازرون

محمد خرسند -امام جمعه کازرون
محمد خرسند -امام جمعه کازرون

محمد خرسند، ۵۲ ساله، از جان‌بازان جنگ ایران و عراق، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و از شهریور ماه سال ۱۳۸۶ امام جمعه کازرون بود. روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مصلی کازرون مردم معترض کازرون در برابر محمد خرسند امام جمعه کازرون، در حالی که پشت به منبر او کرده بودند شعار می‌دادند:«رو به میهن، پشت به دشمن» این شعار که در جنگ با کشورهای متجاوز برای دفاع از خاک کشور استفاده می‌شود بیان‌گر انزجار مردم کازرون از امام جمعه این شهر بود.

محمد خرسند، در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه، هشتم خرداد  سال جاری مقابل منزل خود هدف ضربات چاقو قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

جزییات قتل امام جمعه کازرون

بامداد چهارشنبه، هشتم خرداد سال جاری بود که رسانه‌های محلی در استان فارس خبر دادند:

امام جمعه کازرون، زمانی‌که از مراسم احیاء شب بیست سوم ماه رمضان باز می‌گشت، مقابل منزل خود هدف حمله و ضربات چاقوی حمیدرضا درخشنده  قرار گرفت و از ناحیه شکم به شدت مضروب شد و بر اثر شدت و عمق جراحات درگذشت. [۳]شاهدان عینی گفتند که ضارب ابتدا خواستار عکس یادگاری با محمد خرسند شد و در ادامه با سلاح سرد به وی حمله کرد.

حکم قصاص حمیدرضا درخشنده پس از صدور در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس، در شعبه ۱۹ دیوان‌عالی کشور ﺗﺄیید شد.

حذف شعر از سنگ مزار حمیدرضا درخشنده به دستور دادستان
شعر نوشته شده بر سنگ مزار حمیدرضا درخشنده

در این حکم به اجرای مجازات در محل وقوع قتل یعنی در نزدیکی منزل امام جمعه کازرون تأکید شده بود اما اعدام به دلیل مسکونی بودن مکان و نبودن فضای کافی در مقابل هتل بیشاپور کازرون انجام گرفت.

حذف شعر از سنگ مزار حمیدرضا درخشنده

حیدر آسیابی دادستان شیراز با ابلاغ حکمی دستور داد شعری که بر سنگ مزار حمیدرضا درخشنده نوشته شده است را حذف کنند.

شعر نوشته شده بر روی سنگ قبر حمیدرضا درخشنده این بود:

دریغا و دردا که مردان پاک یکایک نهادند بالین به خاک

یکی مرد خوابیده در این مزار که کم دیده همتای خود روزگار

زگردون دلی گرچه پردرد داشت ولی جسم و جانی جوانمرد داشت

خراب کردن سنگ قبر حمیدرضا درخشنده به دستور دادستان
خراب کردن سنگ قبر حمیدرضا درخشنده به دستور دادستان

تصویر زیر سنگ مزار حمیدرضا درخشنده پس از ابلاغ حکم دادستان شیراز می‌باشد که شعر را حذف کرده اند.

انعکاس‌ها پس از اعدام

پیشتر مقام‌های قضایی و انتظامی در کازرون و استان فارس، کشته شدن امام جمعه کازرون را قتل عنوان کرده بودند و دست‌کم آن را به اعتراضات سال گذشته کازرون ربط نداده بودند اما عبدالنبی نجیبی، معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری استان فارس، روز سه شنبه ۱۵ مرداد در مراسم معارفه دادستان جدید کازرون، ضمن اعلام خبر تأیید حکم قصاص حمید درخشنده، به اعتراضات سال گذشته در کازرون نیز اشاره کرد.

فیلم‌هایی از سواران سبزپوشی در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت و منابع محلی گفتند که یکی از این سواران حمیدرضا درخشنده بوده که مدتی پیش از حمله به امام جمعه کازرون به‌عنوان یکی از یاران امام زمان با چنین هیأتی در سطح شهر کازرون رفت و آمد کرده است.

یک روز بعد اعلام شد که عامل قتل امام جمعه کازرون، فردی به نام حمیدرضا درخشنده مشهور به حمید درخشنده است که به فعالیت‌های فرهنگی و عکاسی در کازرون مشغول بوده و حتی به سفارش نیروی انتظامی این شهر، فیلم مستندی درباره‌ی یکی از فرماندهان کشته شده نیروی انتظامی ساخته ‌است.

پانویس

منابع