محمدحسین باقری

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمد باقری
محمدحسین باقری.JPG
تاریخ تولد۱۳۳۹
شغلرئیس ستاد کل نیروهای مسلح
آدرسایران
مذهبمسلمان شیعه

محمدحسین باقری (زاده ۱۳۳۹ – تهران) معروف به محمد باقری، با نام اصلی محمد حسین افشردی، سرلشکر سپاه پاسداران و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رژیم ایران است.[۱] محمد حسین باقری برادر کوچک‌تر پاسدار حسن باقری از فرماندهان سپاه پاسداران است. حسن باقری در جنگ ایران و عراق کشته شد. محمد باقری جزو کسانی بود که روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در تسخیر سفارت آمریکا شرکت داشت. وی در تابستان سال ۱۳۵۹در جریان سرکوب مردم کردستان، رسماً به عضویت سپاه پاسداران درآمد. محمد باقری در سالهای ۱۳۸۱تا ۱۳۹۳ عهده‌دار معاونت اطلاعات و عملیات سپاه بود.[۲] محمد باقری بین سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵معاونت اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح را به عهده داشت. او از سال ۱۳۸۶تا ۱۳۹۳ با حفط سمت به‌عنوان معاونت هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا فعالیت داشت. قرارگاه خاتم‌الانبیاء یکی از کارتل‌های اقتصادی جمهوری اسلامی است که به همراه چهار نهاد دیگر ۶۰ درصد از ثروت کشور را در اختیار دارد و درآمد آن صرف فعالیت‌های نظامی جمهوری اسلام در کشورهایی چون عراق و لبنان و یمن و... می‌شود. محمد باقری هم‌چنین در سوریه و کشتار مردم آن کشور به همراه دیگر فرماندهان نظامی ایران مشارکت کرده است او از ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نیز معاون ارکان و امور مشترک ستاد کل نیروهای مسلح بود. محمد باقری همچنین ریاست مؤسسه‌ای موسوم به شهید حسن باقری را به عهده دارد.

محمد باقری در ۸ تیر ۱۳۹۵، با حکم علی خامنه‌ای، به سمت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که عالی‌ترین مقام نظامی نیروهای مسلح رژیم ایران است، منصوب شد. وی یکی از اعضای ۹ نفره حلقه نزدیکان خامنه ای است که در ۱۳ آبان ۱۳۹۸ توسط وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شده است.[۳]

سوابق محمد باقری

محمد باقری پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی در سال ۱۳۵۷، از جمله کسانی بود که با پیوستن به دانشجویان موسوم به خط امام در گروگان‌گیری در سفارت آمریکا شرکت داشت.

وی در جریان وقایع کردستان در تابستان سال ۱۳۵۹، به عضویت سپاه درآمد و در سرکوب مردم کردستان شرکت فعال داشت.

با گذشت یک هفته از جنگ ایران و عراق، پاسدار محمد باقری وارد جبهه‌های جنگ شد و به دلیل حضور در گروه اطلاعات و عملیات جنگ که مبدع آن برادرش پاسدار حسن باقری بود، عملاً در تمامی عملیات‌های سپاه شامل عملیات‌های برون‌مرزی علیه عراق به‌جز عملیات موسوم به ثامن‌الائمه (شکست حصر آبادان) حضور داشت.

محمد باقری پس از آغاز جنگ به عنوان اولین مسئول اطلاعات و عملیات سپاه پاسداران منصوب شد.

پاسدار محمد باقری در سال ۱۳۸۷، توسط سید علی خامنه ای به درجه‌ی سرلشکری منصوب شد و یکی از ۱۴ سرلشکر نیروهای مسلح رژیم ایران است.

محمد باقری تا سال ۱۳۹۳، معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح بود.

محمدحسین باقری
محمدحسین باقری پس از انقلاب ضدسلطنتی

در سال ۱۳۹۳، او به‌عنوان معاون ارکان و امور مشترک ستاد کل منصوب شد. محمد باقری از جمله فرماندهان ارشد ستاد کل نیروهای مسلح است که در اکثر مانورهای نیروهای مسلح رژیم حضور دارد.

محمد باقری از معدود فرماندهان نظامی است که پیش از رسیدن به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح به درجه سرلشکری ارتقا یافته بود.

او همچنین در کنار چند فرمانده سپاه از جمله پاسدار قالیباف، رحیم صفوی و غلام‌علی رشید و امید شجاعی از مؤسسان انجمن ژئوپلیتیک ایران به‌شمار می‌رود.

لیست مناصب محمد باقری

 • نیروی عملیاتی سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق
 • مسئول اطلاعات لشکرهای سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق
 • مسئول اطلاعات عملیات نیروی زمینی سپاه پاسداران و قرارگاه کربلا، قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا
 • رئیس اداره اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح
 • معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح
 • رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح
 • معاون هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء
 • عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی
 • عضو قطب علمی جغرافیای سیاسی کشور
 • عضو هیئت مؤسس انجمن ژئوپلیتیک ایران

محمد باقری؛ رئیس ستاد نیروهای مسلح

محمد باقری
انتصاب پاسدار محمد باقری به عنوان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

علی خامنه‌ای در حکم انتصاب پاسدار باقری به‌عنوان رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح خط کار او را این‌چنین تعریف کرد:

«ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخ‌گویی به‌موقع و مؤثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجه به نظام جمهوری اسلامی با عمل انقلابی مورد انتظار است».

علی خامنه‌ای همچنین در این حکم از پاسدار محمد باقری به‌عنوان یکی از فرماندهان مؤثر در ستاد کل و قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء نیز نام می‌برد. وی از معتمدترین پاسداران و شخص علی خامنه‌ای است که فرامین او را در کشورهای تحت مداخله رژیم ایران مانند سوریه و عراق، پیش می‌برد.

نقش محمد باقری در سرکوب احزاب کردی

پاسدار باقری با توجه به حضور طولانی در بخش‌های اطلاعاتی و عملیاتی نیروهای مسلح، در بررسی و تصویب طرح‌های حمله به عمق ۱۰ کیلومتری خاک عراق در سال ۱۳۷۵نقش ویژه‌ای داشت. این طرح‌ها با هدف نابودی کامل حزب کوموله و دموکرات که فعالیت‌هایی را در غرب کشور انجام می‌دادند به اجرا درآمد. در آن زمان، سپاه پاسداران عملیاتی به فرماندهی پاسدار احمد کاظمی طراحی کرد که به مرکزیت حزب کومله و حزب دموکرات کردستان حمله شد. در این حمله حدود ۲۰۰ دستگاه خودرو اعم از توپ، نفربر، خمپاره اندازها، واحدهای پیاده و… به مقر اصلی احزاب کردی حمله کردند. پاسدار محمد باقری طراح اصلی این عملیات بوده است.

سفرها و ملاقات‌های خارجی

از اواخر مرداد ماه ۱۳۹۶، تا آبان‌ماه همین سال یعنی در کمتر از ۳ ماه، بالاترین سطوح نظامی رژیم ایران به ترکیه، سوریه و عراق سفر کردند. متعاقباً سران این کشورها به ایران آمدند. این ملاقات‌ها در نوع خود بی‌سابقه بودند.[۴]

دیدار بشار اسد و محمد باقری
دیدار بشار اسد و محمد باقری

در این سفرها و ملاقات‌ها، حضور پاسدار سرلشکر محمد باقری در صدر هیئت‌های نظامی بود که به عنوان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رژیم ایران و فرستاده علی خامنه‌ای، به ترکیه و سوریه و عراق سفر کردند. در طول عمر نظام جمهوری اسلامی، سفر این سطوح نظامی در رژیم ایران به دلایل مختلف، بی‌سابقه بوده است، به عنوان مثال فیروزآبادی که پیش از پاسدار باقری این منصب را بر عهده داشت، در طول ۲۸ سال ریاست خود، به هیچ کشوری سفر نکرده بود. حتی در طول این ۳ ماه و علی‌رغم اختلافاتی که ترکیه و رژیم ایران بر سر سیاست‌های منطقه‌ای داشتند، رئیس ستاد ترکیه و بعد از آن رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز به تهران سفر کردند و به دیدار خامنه‌ای رفتند. این اولین سفر در سطح رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه از ابتدای انقلاب ضدسلطنتی نیز بود که با موافقت شخص علی خامنه‌ای انجام شد. برخی فرماندهان سپاه و نیروهای مسلح از جمله سرتیپ پاسدار محمد خاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سرتیپ پاسدار قریشی معاون آماد وزارت دفاع، سرتیپ پاسدار محرابی معاون قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا، سرتیپ پاسدار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا، سرلشکر محمدحسن باقری معاون آموزش ستادکل، سرلشکر رحیم زاده معاون طرح و برنامه ارتش، پاسدار محمد باقری را در این سفرها همراهی کردند. این سفرها که توسط پاسدار باقری در ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۶، به آنکارا کلید خورد. موضوع این سفرها حمایت رژیم ایران از بشار اسد بود. همه‌پرسی کردستان همزمان با این وقایع برگزار شد.

بعداز آن پاسدار محمد باقری با یک هیئت نظامی به سوریه رفت و از مواضع پاسداران و نیروهای اسد در حلب و دیگر استان‌های سوریه بازدید کرد. این سفرها عبارتند از:

 • بازدید محمد باقری از سوریه
  بازدید محمد باقری از سوریه
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، سرلشکر محمد باقری در سفری سه روزه به ترکیه با چهار مقام بلندپایه ترکیه شامل، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع و ارتشبد حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه و هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات (میت) ترکیه، دیدار کرد.
 • ۲۳شهریور ۱۳۹۶، سرلشکر محمد باقری و ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه در تماسی تلفنی پیرامون زمینه‌های همکاری مشترک نیروهای مسلح دو کشور گفت‌وگو کردند.
 • ۵ مهر ۱۳۹۶، دیدار سرلشکر باقری با سرلشکر عثمان الغانمی رئیس ستاد ارتش عراق در تهران.
 • ۱۰ مهر ۱۳۹۶، سرلشکر باقری با ژنرال (خلوصی آکار) رئیس ستاد ارتش ترکیه در تهران دیدار کرد.
 • ۲۶ مهر ۱۳۹۶، دیدار پاسدار باقری با ارتشبد (فهد جاسم الفریج) وزیر دفاع سوریه
 • ۲۷ مهر ۱۳۹۶، دیدار با سرلشکر باقری با بشار اسد
 • ۲۸ مهر ۱۳۹۶، امضا یادداشت تفاهم، یادداشت تفاهم همکاری‌های نظامی میان ایران و سوریه توسط سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران و سپهبد علی عبدالله ایوب رئیس ستادکل ارتش و نیروهای مسلح سوریه امضا شد: «با توجه به شرایط پیچیده منطقه غرب آسیا و شکستهای پیاپی تروریست‌های تکفیری و با درنظر گرفتن توطئه جدید صهیونیست‌ها در خصوص جداسازی اقلیم کردستان از عراق، به نظر می‌رسد تعامل هر چه بیشتر فرماندهان نظامی (جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، عراق و سوریه)، درصد هماهنگی بالایی را میان این ۴ کشور همسابه شکل داده و رویای وهم‌آلود متجاوزان و دسیسه‌چینان برای ایجاد تفرقه و ناامنی در منطقه را نقش بر آب کرده است.
 • بازدید محمد باقری از حلب در سوریه
  بازدید محمد باقری از حلب در سوریه
  ۲۸مهر ۱۳۹۶، در این تاریخ، پاسدار محمد باقری همچنین از مواضع پاسداران مستقر در حلب و دیگر استانهای سوریه بازدید کرد و اسرائیل را تهدید کرد».

منابع