محمدعلی جابرزاده

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمدعلی جابرزاده‌انصاری
جابرزاده1.JPG
شناسنامه
زادروز۱۳۲۷
زادگاهاصفهان، ایران
تاریخ مرگ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
محل مرگپاریس، فرانسه
تحصیلاترشته حقوق قضایی
دیناسلام
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسیسازمان مجاهدین خلق ایران
سمتمسئول کمیسیون مطالعات سیاسی شورای ملی مقاومت ایران

محمدعلی جابرزاده انصاری ، (زاده‌ی ۱۳۲۷، اصفهان – درگذشت ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، پاریس)، تحصیلات متوسطه را در اصفهان گذراند. در سال ۱۳۴۶، در کنکور حقوق رتبه دوم را کسب کرد؛ و از دانشجویان نمونه‌ی حقوق قضایی در دانشگاه تهران بود. محمدعلی جابرزاده از کادرهای سازمان مجاهدین خلق در دهه ۱۳۴۰ بود. وی در سال ۱۳۵۰، توسط ساواک شاه شناسایی شد و در اواخر تحصیلات دانشگاهی به زندگی مخفی روی آورد. او در اردیبهشت سال ۱۳۵۱، در جریان یک عملیات دستگیر شد؛ و تحت شکنجه قرار گرفت. محمدعلی جابرزاده در دادگاه‌های نظامی شاه به ۱۵ سال زندان محکوم گردید. محمدعلی جابرزاده در روز عاشورای سال ۱۳۵۷، از زندان آزاد شد. وی پس از آزادی از زندان مشاور دفتر سیاسی و مسئول ستاد تبلیغات سازمان مجاهدین خلق ایران گشت. او همچنین مسئول کمیسیون مطالعات سیاسی شورای ملی مقاومت ایران بود. محمدعلی جابرزاده با ۴۸ سال سابقه‌ی مبارزه با نظام شاهنشاهی و نظام جمهوری اسلامی، سرانجام در ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، در پاریس در اثر بیماری درگذشت.

سابقه مبارزاتی

عباسعلی جابرزاده انصاری - ثریا سمناری
عباسعلی جابرزاده انصاری - ثریا سمناری

محمدعلی جابرزاده با پیشینه‌ی ۴۸ سال مبارزه‌ی حرفه‌ای، از اعضای سازمان مجاهدین خلق در دهه ۱۳۴۰ بود. او در پیش اتمام تحصیلات دانشگاهی در سال ۱۳۵۰ توسط ساواک شاه به عنوان عضو مجاهدین خلق شناسایی شد و به زندگی مخفی روی آورد. محمدعلی جابرزاده در ایران دوران در جنوب شهر تهران به کارگری می‌پرداخت. وی پیش از دست‌گیری در تیم‌های عملیاتی مجاهدان حبیب رهبری و مهدی رضایی بود. محمدعلی جابرزاده در جریان یک عملیات در اردیبهشت سال ۱۳۵۱، دست‌گیر شد؛ و تحت شکنجه قرار گرفت. اما هیچ اطلاعاتی به شکنجه‌گران نداد. او در دادگاه‌های نظامی شاه به ۱۵ سال زندان محکوم گشت. وی ۳ سال و نیم از دوران محکومیت خود را در زندان اوین به‌سر برد. محمدعلی جابرزاده پس از تغییر شرایط زندان قصر در تابستان ۱۳۵۲، به مدت دو ماه با مسعود رجوی به‌دور از سایر زندانیان در سلول‌های انفرادی زندان قصر در معرض شکنجه‌ها و محدودیت‌ها قرار داشت. او تا پیش از آزادی در زندان‌های قصر، شماره ۱، شماره ۳، شماره ۴، و در شکنجه‌گاه اوین بود. محمدعلی جابرزاده عضو مرکزیت مجاهدین در زندان بود؛ و به مبارزه با اپورتونیسم‌ چپ‌نما و مبارزه با گرایش راست ارتجاعی به نمایندگی آخوندهای آن دوران وحامیانشان همچون اکبر رفسنجانی، عسگراولادی و اسدالله لاجوردی، می‌پرداخت و به همین دلیل مورد کینه و دشمنی آن‌ها بود. محمدعلی جابرزاده در جریان انقلاب ضدسلطنتی در سال ۱۳۵۷، مصادف با عاشورا از زندان آزاد شد و بلافاصله به صفوف مبارزه‌ی مجاهدین در سرنگونی رژیم شاه پیوست. محمدعلی جابرزاده پس از آزادی از زندان، مشاور دفتر سیاسی و مسئول ستاد تبلیغات سازمان مجاهدین خلق، شامل نشریه و رادیو صدای مجاهد و سیمای مقاومت گردید؛ و سپس مسئول کمیسیون مطالعات سیاسی شورای ملی مقاومت ایران شد.

مراسم خاکسپاری محمدعلی جابرزاده
مراسم خاکسپاری محمدعلی جابرزاده

پس از انقلاب ضدسلطنتی در نخستین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای ملی در سال ۱۳۵۸، علی‌رغم تقلبات فراوان حزب حاکم جمهوری اسلامی، محمدعلی جابرزاده با بیش از ۳۳ هزار رأی، نخستین کاندیدای اپوزیسیون در شهر اصفهان بود اما از ورود به مجلس منع شد.

محمدعلی جابرزاده پس از آغاز مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی مدتی در ایران به سر برد و سپس در پاریس و همچنین در مناطق مرزی و کشور عراق در پایگاه‌های مجاهدین مسئولیت‌های مختلفی به ویژه در بخش سیاسی مجاهدین بر عهده داشت.

جان باختن برادر و همسر برادر

برادر کوچک‌تر محمدعلی جابرزاده،با نام عباسعلی جابرزاده و همسرش ثریا سنماری در ۱۹ بهمن ۱۳۶۰، در شمار مجاهدینی بودند که در خانه تیمی مشهور در زعفرانیه تهران به همراه موسی خیابانی و اشرف رجوی به سر می‌بردند. آن‌ها تا آخرین گلوله جنگیدند و سرانجام به شهادت رسیدند.

درگذشت محمدعلی جابرزاده

سرانجام محمدعلی جابرزاده در سن ۶۸ سالگی پس از ده سال نبرد با بیماری در روز ۲۳ بهمن ۱۳۹۵در پاریس درگذشت.[۱]

پیام‌های تسلیت

گروهی از اعضاء شورای ملی مقاومت ایران، شخصیت‌های سیاسی، هنرمندان و احزاب سیاسی، پیام‌های تسلیتی به مناسبت درگذشت محمدعلی جابرزاده فرستادند، ازجمله:

فرشته و رحمان کریمی شاعر و نویسنده ـ پهلوان اسکندر فیلابی مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران ـ فیروزه اجاق و بهرام مودت ـ یزدان حاج حمزه ـ حمیدرضا طاهرزاده ـ مهین مشکین فام ـ حسین فرشید ـ ابراهیم مازندرانی ـ رضا اولیا ـ منشور وارسته ـ دکتر حسین سعیدیان ـ حمید عظیم ـ سیمین منافی ـ محمد بهروزی ـ منوچهر ارسطوپور - حسين جهانسوز- زهره ساعتچي- نسرين سيفي - فلور صدودي ـ محمد ناهيد ـ منصور لوایی ـ محسن عضدانلو ـ سوسن عضدانلو ـ پرویز خزایی ـ نصرالله اسمعیل‌زاده ـ صوفی سعیدی ـ حسین تسوجی ـ سعید ایپکچی و هم‌چنین پیام تسلیت اتحادیه جوامع ایرانیان در آلمان.[۲]

پیام مریم رجوی

مریم رجوی درگذشت محمدعلی جابرزاده را طی پیامی چنین تسلیت گفت:

پیام تسلیت مریم رجوی
پیام تسلیت مریم رجوی

فقدان مجاهد خلق محمدعلی جابرزاده انصاری از مسئولان مجاهدین و مسئول کمیسیون مطالعات سیاسی شورای ملی مقاومت برای من و خانواده بزرگ مقاومت ایران بس سنگین و ناگوار است. نام و یادش بزرگ و گرامی باد که ۴۸ سال مبارزه علیه دو دیکتاتوری را با آرمان‌خواهی و وفاداری خلل‌ناپذیر به‌‌ارزش‌ها و فضیلت‌های جاودان انسانی درآمیخته بود. پایداری شگرف و طولانی مجاهدین در برابر استبداد خون‌‌آشام مذهبی با عشق و شور و نیرویی امکان پذیر شده که در جان‌های آزاده انسان‌های از همه چیز خود گذشته شعله می‌کشد و محمدعلی جابرزاده (قاسم) بی‌شک از درخشان‌ترین مظاهر چنین انسان‌هایی بود. درگذشت او را به مردم شهر زادگاه‌اش اصفهان، به خانواده بزرگ مقاومت و اعضای شورای ملی مقاومت ایران و به‌ویژه به هم‌رزمان او در سازمان مجاهدین خلق ایران و ارتش آزادی‌بخش ملی و به‌طور خاص به مسعود تسلیت می‌گویم و چنان‌که چند بار هنگام عیادت از او در بستر بیماری در بیمارستان به‌ او گفتم، در برابر استواری و ایستادگی و ایمان تزلزل ناپذیرش سر تعظیم و تكریم فرود می‌آورم. راستی‌که ۵ دهه وفا و یاری با مسعود در خطیرترین آزمایش‌های تاریخ معاصر ایران جای تهنیت و تبریك دارد. از این‌رو پس از پرواز سرفرازانه‌اش به دیار رفیق اعلی و جاودانه فروغ‌ها، باز هم باید گفت، به‌راستی كه ۴۴‌ سال هم‌راهی خستگی ‌ناپذیر و بی‌تزلزل با مسعود در كوران حوادث و بحران‌ها و كارزارهایی كه از دل زندان قصر در سال ‌۱۳۵۱، تا پایان عمر پرافتخارش ادامه داشت، افتخار بزرگ ایدئولوژیكی و سیاسی اوست. سلام بر او كه مجاهد ماند، و مجاهد جاودانه شد.[۳]

شمار دیگری از شخصیت‌های اپوزیسیون سوریه و شخصیت‌ها و نویسندگان و حقوق‌دانان از کشورهای عربی از جمله: هیثم مالح رئیس کمیسیون قانونی در ائتلاف ملی نیروهای انقلاب و اپوزیسیون سوریه ـ علامه محمدعلی الحسینی دبیرکل شورای اسلامی عربی لبنان ـ دکتر زکوان بعاج از کنگره آزادگان سوریه ـ عبدالناصر عاید مفسر و نویسنده اپوزیسیون سوریه ـ  حنان البلخی سفیر ائتلاف ملی سوریه در نروژ ـ صافی یاسری و نزار جاف نویسندگان عراقی. پیام‌های تسلیتی به مناسبت درگذشت محمدعلی جابرزاده به شورای ملی مقاومت و رئیس جمهور مقاومت خانم مریم رجوی فرستادند.[۴]

پیام تسلیت مهدی سامع

پیام تسلیت مهدی سامع
پیام تسلیت مهدی سامع

آقای مهدی سامع سخن‌گوی سازمان چریک‌های فدایی خلق شاخه‌ی هویت، و مسئول کمیسیون صنایع در شورای ملی مقاومت ایران در پیام تسلیت خود نوشته است:

«با دریغ و تأثر بسیار امروز شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵، یکی از برجسته ترین کادرهای جنبش انقلابی و رهایی بخش مردم ایران، مجاهد خلق محمد علی جابرزاده انصاری، ما را ترک کرد. زنده یاد محمدعلی جابرزاده از پُر سابقه‌ترین اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بود که در سال‌های آخر دهه ۴۰ خورشیدی به مبارزه انقلابی پیوست و تا پایان عمر پُربارش این راه پُر از فراز و نشیب را با گام‌های استوار طی کرد. او ایمان عمیقی به آزادی، برابری و عدالت داشت و در مبارزه علیه دو دیکتاتوری شاه و شیخ یک‌دم آرام نگرفت. محمدعلی جابرزاده یکی از افتخارات جنبش رهایی‌بخش مردم ایران، یکی از یاران صمیمی جنبش پیشتاز فدایی و یکی از صادق‌ترین و قاطع‌ترین مبارزان علیه استبداد مذهبی بود. از طرف خودم و رفقایم در سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران، فقدان جبران ناپذیر مجاهد خلق محمدعلی جابرزاده انصاری را به خانواده او، به سازمان مجاهدین خلق ایران، به اعضای شورای ملی مقاومت ایران و به همه‌ی آزادی‌خواهان به‌ویژه به هم‌رزم مجاهد مسعود رجوی تسلیت می‌گویم.

مهدی سامع

شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ -۱۱ فوریه ۲۰۱۷».[۵]

تسلیت دبیرکل سازمان خه‌بات کردستان ایران

پیام تسلیت کاک بابا شیخ حسینی
پیام تسلیت کاک بابا شیخ حسینی

آقای کاک بابا شیخ حسینی دبیرکل سازمان خه‌بات کردستان ایران، به مناسبت درگذش محمدعلی جابرزاده در پیام تسلیتی به مسعود رجوی نوشته است:

«به مناسبت درگذشت آقای محمدعلی جابرزاده، مبارز و مجاهد نستوه، از جانب کلیه اعضای سازمان خه‌بات کردستان ایران، مراتب تسلیت عمیقم را به شما و کلیه اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و مقاومت سراسری تقدیم می‌دارم.

آقای جابرزاده با سابقه ۴۸ سال مبارزه بی‌امان در برابر دو حاکمیت استبدادی شاه و خمینی نقش به‌سزایی در مبارزه آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی ایفا کردند؛ و حتی عزم جزم و ایمان به مبارزه را در بستر بیماری و در بیمارستان به اثبات رساندند. مقاومت و ایمان و استواری و ایستادگی بدون تزلزل آقای جابرزاده در دوران بیماری اثبات این حقیقت است که مبارزان و مجاهدان در سخت‌ترین شرایط، از مبارزه دست نخواهند کشید. به حق مبارزه خستگی ناپذیر آقای جابرزاده در بطن حوادث و بحران‌ها، از زندان رژیم شاه و مبارزه علیه حاکمیت نامشروع آخوندی، که تا پایان عمر پرافتخارش ادامه داشت، افتخار بزرگی برای مقاومت سیاسی سراسری است.

با تقدیم تسلیت و اندوه مجدد و با ایمان به سرنگونی حاکمیت آخوندی و استقرار آزادی در ایران.

سازمان خه‌بات کردستان ایران – کاک بابا شیخ حسینی، ۱۲ فوریه ۲۰۱۷».[۲]

منابع