انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۹–۱۳۹۸)

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد. دور دوم این انتخابات در تاریخ ۲۹ فروردین برگزار خواهد شد. این انتخابات در شرایطی برگزار گشت که شورای نگهبان اغلب کاندیداهای جناح رقیب علی خامنه‌ای را رد صلاحیت کرده بود. علی خامنه‌ای در سخنانی با فراخوان به ایجاد یک دولت جوان حزب‌اللهی زمینه برای حذف نمایندگان جناح رقیب را فراهم کرد.[۱]

همچنین پس از تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ با ۱۵۰۰ کشته و بیش از ۱۰ هزار دستگیری و سقوط هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ کشته که به وسیله شلیک موشک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد، اغلب مردم را برآن داشته است که به کمپین تحریم انتخابات مجلس بپیوندند. اغلب نظرسنجی‌هایی که حتی توسط رسانه‌های حکومتی برگزار شد نشان داد که نزدیک به ۸۰ درصد از مردم در انتخابات مجلس شرکت نخواهند کرد. تصاویر مختلف از حوزه‌های انتخاباتی نشان‌ می‌داد که تعداد شرکت‌ کنندگان فوق العاده پایین بود.[۲] شورای ملی مقاومت ایران اعلام کرد گزارش‌های رسیده به آن از ۳۱ استان تا سات ۱۵ به وقت محلی نشان می‌دهد که حوزه‌های رأی‌گیری به شدت خلوت بوده است[۳].

برگزاری انتخابات مجلس و یا انتخابات ریاست جمهوری، در نظام «ولایت مطلقه‌ی فقیه» که بر اساس قانون اساسی، از اختیارات تام و نامحدود در تمامی زمینه‌های لشکری و کشوری برخوردار است، تأثیر چندانی در تغییر سرنوشت کشور ندارد. به همین دلیل از ابتدای سال ۱۳۶۰ برگزاری هرگونه انتخابات در رژیم ولایت فقیه از طرف اپوزیسیون ایران و به ویژه مجاهدین خلق نامشروع اعلام شده و تحریم شده است. مسئولان رژیم ایران نیز بارها خود اعلام کرده‌اند که مشروعیت رژیم خود را نه از پایین (مردم) بلکه از بالا یعنی از اراده‌ی الهی کسب می‌کنند.[۴]

تعریف انتخابات

برگزاری انتخابات در دهه‌ی هفتاد در اروپا
برگزاری انتخابات در دهه‌ی هفتاد در اروپا

انتخابات فرآیندی است که با برگزاری مراحلی، این زمینه را ایجاد می‌کند که جمهور مردم بتوانند در مورد حاکمیت در کشورشان در یک بازه‌ی مشخص زمانی در آینده، تصمیم‌گیری کنند.

انتخابات می‌تواند برای تصمیم‌گیری بر سر یک سیاست، یا انتخاب نمایندگان مجلس یا ریاست جمهوری و دیگر افراد حاکم بر سرنوشت یک سرزمین باشد.

انتخابات
انتخابات

انتخابات، اصلی‌ترین شیوه اعمال حاکمیت مردم بر مردم است و مهم‌ترین شاخص دموکراسی محسوب می‌شود. این البته به شرطی است که مردم بتوانند در انتخابات یا رد صلاحیت بالاترین مقام حکومتی مشارکت کنند. به این ترتیب ایجاد هر گونه محدودیتی از طرف مراکز قدرتی خارج از حوزه‌ی انتخاب شده توسط مردم، آن را از موضوعیت انداخته و از محتوا خالی می‌کند.

بریتانیا بنیانگذار انتخابات بود. با رشد بورژوازی شهری، درخواست‌های این طبقه برای مشارکت در تصمیم‌گیری‌های حکومت افزایش یافت و سرانجام حاکمیت را مجبور کرد تا نمایندگانی از این نیروی جدید را در تصمیم‌گیری مشارکت دهد.

در سده‌های هفدهم و هجدهم در اروپا و همچنین در شمال آمریکا انتخابات به شکل امروزی آن شکل گرفت و مبنایی برای دموکراسی، یعنی حاکمیت مردم بر مردم شد. در این کشورها به ویژه پس از جنگ جهانی اول، سلطنت به عنوان نهادی موروثی و غیرمنتخب، از میان رفت و یا تنها به صورت نهادی نمادین و بدون شکلی (بدون قدرت اجرایی) درآمد تا انتخابات و رأی مردم در تعیین بالاترین مناصب حکومتی مؤثر باشد.[۵]

انتخابات در رژیم ولایت فقیه

برگزاری انتخابات، چه انتخابات مجلس یا انواع دیگر آن در نظام ولایت فقیه هرگز نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشارکت مردم در تعیین سرنوشت و آینده‌ی سیاسی کشور باشد. در تعاریف علمی انتخابات، یک مشارکت انتخاباتی در صورتی می‌تواند مؤثر واقع شود و به دموکراسی منجر شود که از جمله:

 • انتخابات فرایندی باشد که منجر به انتخاب بالاترین رده‌های تصمیم‌گیرنده گردد. در نتیجه هیچ‌نهاد یا فرد غیرمنتخب قادر به تأثیرگذاری بر روند آن نباشد.
 • بدون تقلب و جعل آرا برگزار شود.

در صورتی که یکی از این دو نقض شود، برگزاری انتخابات تبدیل به یک نمایش خواهد شد. در حاکمیت‌های دیکتاتوری برگزاری انتخابات تنها نمایشی برای کسب مشروعیت سیاسی در راستای ماندگاری بیشتر است. از آن‌جا که در قرن بیستم، برگزاری انتخابات، معیار مشروعیت و دموکراسی است، این حاکمیت‌ها با انواع رئیس جمهوری‌های مادام‌العمر، پادشاهی یا حاکم مذهبی مجبور به برگزاری آن به شکلی نمادین هستند.

در رژیم ولایت فقیه، شخص ولی فقیه به عنوان حاکم مطلق و مادام‌العمر، قادر به تصمیم‌گیری و تأثیرگذاری بر تمامی ارکان حکومتی است و در نتیجه با حق حاکمیت مردم در تعارضی آشکار قرار دارد. مسئولان رژیم ایران، بارها گفته‌اند که مشروعیت نظام خود را از خداوند (و نه از مردم) می‌گیرند.[۶]

انتخابات دوره‌ی یازدهم مجلس

نشست خبری انتخابات مجلس دور یازدهم
نشست خبری انتخابات مجلس دور یازدهم

ستاد انتخابات جمهوری اسلامی، معروف به ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره یک خود اعلام کرد، ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس برای مشارکت در انتخابات از تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۸ شروع می‌شود و تا یک هفته ادامه دارد.[۷]

رئیس ستاد انتخابات مجلس در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ گفت: ۷ هزار و ۱۴۸ نامزد برای ورود به مجلس شورای اسلامی با هم رقابت می‌کنند. ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند امسال هستند.

تعداد یک‌هزار و ۴۵۳ نفر در یازدهمین دوره انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس برای کسب ۳۰ کرسی این حوزه با یکدیگر رقابت می کنند.[۸]

فعالیت‌های تبلیغاتی کلیه نامزدهای تأیید صلاحیت شده مجلسی و تعدادی از نامزدهای مجلس خبرگان از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، ۱۳ فوریه۲۰۲۰ آغاز شد و طبق قانون انتخابات مجلس، از پایان روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۹ فوریه، تبلیغات ممنوع خواهد بود. این ستاد اعلام کرده بود رأی‌گیری برای انتخاب نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان روز جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ برگزار می‌شود.[۹]

زمینه چینی خامنه‌ای برای حذف رقبا

در انتخابات دور یازدهم مجلس برخلاف انتخابات قلبی، خامنه‌ای حتی باندها و جناح‌های درونی نظام خود را نیز از دور رقابت‌ها حذف کرد. باوجود آن‌که بسیاری، برگزاری انتخابات در رژیم ایران را به دلیل تقلبات بسیار و هم‌چنین وجود نهادهای قدرت برتر، تنها یک نمایش توخالی توصیف می‌کنند، همواره به باندها و جناح‌های متفاوت اما وفادار به اصل نظام، اجازه داده می‌شد بر سر کسب قدرت به رقابت بپردازند تا فضای انتخابات را فعال نگاه دارند. اما این‌بار پس از اعتراضات ۱۳۹۸ و مرگ قاسم سلیمانی و شرایط بین المللی که علیه رژیم ایران است، شورای نگهبان تصمیم‌گرفت، با حذف کاندیداهای جناح رقیب(که به اصلاح‌طلبان معروف هستند)، مجلس را به سمت یکدست شدن با نمایندگان جناح خامنه‌ای هدایت کند.[۱۰]

خامنه‌ای در سخنرانی روز اول خرداد ۱۳۹۸ درجمع دانشجویان در برابر شکایت آنان از دولت روحانی، برای انتخابات و حذف رقبا زمینه‌چینی کرد.[۱۱] خامنه‌ای گفت:

«اگر چنان‌چه ان‌شاءالله شما جوان‌ها با این حرکت‌ها پیش بروید و زمینه را برای روی کار آوردن یک دولت جوان و حزب‌اللهی آماده کنید، بنده معتقدم که بسیاری از این نگرانی‌های شما و دغدغه‌های شما و غصه‌های شما پایان خواهد پذیرفت؛ این غصه‌ها هم البته فقط مخصوص شماها نیست.»[۱]

روز جمعه ۱۸بهمن، امام جمعه و در تاریخ ۱۹بهمن روزنامه‌های باند خامنه‌ای برحمله علیه روحانی و باند او متمرکز بودند و عموماً حرفهای خامنه‌ای را تکرار کردند.

آل هاشم امام‌جمعه‌ی تبریز گفت، این مجلس می‌تواند در آینده یک دولت جوان حزب‌اللهی را تضمین کند. امام‌جمعه‌ی اژیه اصفهان هم از دولت جوان و حزب‌اللهی که زیربنایش در مجلس ایجاد می‌شود صحبت کرد.[۱۲]

نمایندگان فعلی که رد صلاحیت شدند
نمایندگان فعلی که رد صلاحیت شدند

حذف گسترده باندهای رقیب

در انتخابات دوره یازدهم شورای نگهبان وابسته به ولی فقیه به طور گسترده‌ای کاندیداهای نمایندگی مجلس به خصوص کاندیداهای اصلاح طلب را رد صلاحیت کرد. شورای نگهبان هم‌چنین ۹۰ نفر از اعضای دوره دهم مجلس را که برای دوره یازدهم ثبت نام کرده بودند، عمدتا به دلیل تخلفات مالی رد صلاحیت کرد.[۹] برخی از این افراد معروف‌ترین چهره‌های جناح اصلاح‌طلب از جمله علی مطهری و محمود صادقی بودند.

آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح طلب، در توئیتی با هشتگ رد صلاحیت نوشت:

«تا کنون علاوه بر تهران، شورای اصلاح طلبان یزد، البرز، زنجان، اصفهان، آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری، خوزستان، فارس، همدان، گیلان و شهرهای مشهد و ملایر در بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند به دلیل رد صلاحیت کاندیداهای خود در انتخابات مجلس یازدهم لیستی نخواهند داشت.»[۸]

سرخوردگی باندهای مغلوب از انتخابات

شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه اعلام کرد در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تهران لیستی ارائه نخواهد شد.

حمیدرضا عارف هم گفت:

«در شهر تهران شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان راساً به عرصه انتخابات وارد نخواهد شد و این امر به احزاب عضو واگذار شده است». او تأکید کرد «اینکه یک حزب بخواهد نامزدهای خود را معرفی کند یا با جمعی از احزاب دیگر ائتلاف کند، به تصمیم خودشان بازمی‌گردد اما از لوگو و برند شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نمی‌توانند استفاده کنند».

کارگزاران سازندگی اعلام کرده است:

که با وجود رنجش شدید از عملکرد شورای نگهبان، از انتخابات کناره‌گیری نمی‌کند. این حزب، با انتشار بیانیه‌ای با عنوان «چرا رأی می دهیم؟» نوشته است که با دلی خونین همچون دیگر شهرهای کشور، در تهران نیز در حد مقدورات فهرست انتخاباتی منتشر می‌کند.

لیست اصول گرایان در انتخابات مجلس یازدهم
لیست اصول‌گرایان- قالیباف

مجید انصاری، روز پنجشنبه در نشست خود با جوانان حزب «ندای ایرانیان» گفت:

که سرلیست کارگزاران و احزاب اصلاح طلب شده است، او گفت در جلسات متعددی که با خاتمی و مشاورانش داشته‌اند، خاتمی گفته باتوجه به شرایط فعلی، ۱۱۰ نفر از مجرب‌ها را مشخص کنیم و از جوانان هم بخواهیم وارد صحنه شوند اما از جمع ۱۱۰ نفری، تنها از ۵ نفر ثبت نام کردند و تنها من تائید صلاحیت شدم.[۱۳]

لیست اصول‌گرایان در انتخابات مجلس
لیست اصول‌گرایان -مرتضی آقاتهرانی

چند دستگی در جبهه اصولگرایان

شورای نگهبان که خط و خطوط ولی فقیه را در حذف کاندیداهای رقیب پیش می‌برد کاندیداهای جناح مقابل اصول‌گرایان را به شکل گسترده‌ای از صحنه انتخابات حذف کرد. به رغم قلع و قمع باند رقیب، اختلاف در باند اصول‌گرایان نیز شدت گرفت و آنها نتوانستند به لیست مشترکی برای تهران که اصلی‌ترین حوزه انتخابات است، برسند.

دسته‌جات مختلف این باند تابه‌حال ۷ لیست جداگانه داده‌اند و نتوانسته‌اند در مورد لیستی واحد توافق کنند.[۱۴]

لیست انتخاباتی اصول‌گرایان بسیاری از چهره‌های این جریان را ناراضی و ناراحت کرده است. روز دوشنبه۲۱ بهمن ۱۳۹۸ شورای ائتلاف نیروهای انقلاب که ائتلاف اصلی اصول‌گرایان است، لیست ۳۰ نفره نامزدهای انتخابات مجلس را اعلام کرد. پس از آن جنجال میان اصولگرایان ایجاد شد و فضای مجازی از اظهار نظرهای انتقادی درباره این لیست پر شد. محمد باقر قالیباف که سردسته‌ی لیست منتشر شده بود نیز این لیست را رد کرد. حتی حمید رسایی در لیست اصول‌گرایان جایی نداشت.

انتقادات آنقدر زیاد بود که ساعتی پس از بالا گرفتن اعتراضات دبیرخانه شورای مزبور اعلام کرد:

«با توجه به گمانه‌زنی‌های مختلف و انتشار فهرست‌های متفاوت با عنوان لیست شورای ائتلاف در تهران، اسامی نهایی ۳۰ نامزد ائتلاف در تهران به زودی از طریق این شورا رسماً به اطلاع عموم خواهد رسید.»

رائفی پور سخنران معروف باند اصول‌گرا در اعتراض به این لیست در توئیتی نوشت:

«مردم این روزها و این آدم‌ها را به خاطر بسپارید! صد نفر را واسطه فرستادند که شما لیست مجزا نده و وحدت را حفظ کن، قول می‌دهیم شرایط شما (شفافیت، کارآمدی و جوان‌گرایی) لحاظ شود! حالا هرکه از مادرش قهر کرده می‌خواهد لیست جداگانه‌ای بدهد. ظاهراً فقط من می‌توانم وحدت را به هم بزنم!»

پس از انتشار لیست اصولگرایان منصور ارضی سردسته مداحان حکومتی نیز نارضایتی خود را از لیست منتشر شده اعلام کرد. او یک گام از رائفی پور هم پیشتر رفت و تاکید کرد که لیست جداگانه‌ای منتشر خواهد کرد.[۱۵]

تحریم انتخابات مجلس

بسیاری از مردم، جریانات سیاسی و اپوزیسیون رژیم ایران خواهان تحریم قاطعانه‌ی انتخابات مجلس بودند و آن را یک نمایش توصیف کردند.

تأثیر قیام آبان بر انتخابات دوره یازدهم

تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ تأثیر به سزایی بر انتخابات دور یازدهم داشت. این اعتراضات منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰۰ نفر شده بود، همچنین آمار بازداشتی‌ها تا ۱۰ هزار نفر گزارش می‌شوند. در گزارشی که رادیو زمانه تهیه کرده است ۸۶ درصد ازمردم ایران با اعتراضات آبان همراهی کرده یا همبستگی دارند و این موضوع آن‌ها را از شرکت در این انتخابات منع می‌کند و به معنای خیانت به آن جان‌باختگان می‌دانند.[۱۶]

نظر سنجی رادیو زمانه در مورد انتخابات دور یازدهم مجلس
نظر سنجی رادیو زمانه در مورد انتخابات دور یازدهم مجلس

نتیجه نظرسنجی ها

بنا بر ده‌ها نظرسنجی که حتی توسط رسانه‌های رژیم ایران انجام شد قریب به اتفاق مردم خواهان تحریم انتخابات بودند.

نظر سنجی دانشگاه تهران نشان داد که تنها ۲۴ درصد از مردم پایتخت در انتخابات شرکت می‌کنند.[۲]

شبکه صدا و سیمای رژیم ایران روز چهارشنبه ۵ فوریه خبر از نتایج یک نظرسنجی رسمی که در تلگرام آن انجام شده بود، داد. پاسخ به این نظر سنجی نشان داده بود که بیش از ۸۰ درصد از مردم این انتخابات را تحریم می‌کنند.[۱۷]

در یک نظر سنجی دیگر از طرف رادیو زمانه ۹۲٫۶ دهم درصد از مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

همچنین بر اساس نتایج نظرسنجی ایسپا، در مورد احتمال میزان مشارکت در زمان انجام نظرسنجی تمایل مردم شهر تهران برای شرکت در انتخابات ۲۱درصد و برای مردم استان تهران ۲۷درصد است.

واکنش‌ها در فضای مجازی

در فضای مجازی پست‌های متعددی در تلگرام، فیس بوک، اینستاگرام و توئیتر با فراخوان به تحریم انتخابات منتشر شد. هم‌چنین هشتک‌های مختلفی در راستای تحریم انتخابات توسط مردم استفاده شد.

در توئیتر برخی از این هشتک‌ها چنین بودند:

#تحریم_انتخابات

#رای_من_سرنگونی

#رای_من_براندازی

#رای_بی_رای

#رای_نمیدهم

صحبت‌های روحانی در مورد انتخابات

روز یکشنبه ۲۷بهمن، حسن روحانی در یک نشست خبری برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات، صحبت‌های قبلی خود را که گفته بود این انتخابات نیست و انتصابات است، انکار کرد و گفت:

«اگر انتصابات است که دیگر این همه اصرار و التماس نمی‌خواهد… آن انتخاباتی که انتصابات بود مال قبل از انقلاب بود…۳گزینه بیشتر وجود ندارد؛ انتخاب مطلوب، انتخاب محدود و شرکت نکردن و قهر. اگر انتخاب مطلوب نبود، انتخاب محدود را هم کنار بگذاریم؟... این‌که ضرر است».

روحانی هم‌چنین گفت:

گزارش قبلی وزارت کشور حاکی از این بود که ۷۰حوزهٔ غیررقابتی وجود دارد؛ اما امروز فقط ۴۴حوزهٔ غیررقابتی هست؛ او وعده داد که اکثر حوزه‌ها رقابتی است و مردم حضور پیدا می‌کنند… اگر رقابتی نباشد، باز هم به‌نظر من مردم باید حضور پیدا بکنند.[۱۸]

انعکاسات بین‌المللی در مورد انتخابات مجلس

ده‌ها رسانه‌ی بین‌المللی، جریان برگزاری انتخابات مجلس در رژیم ایران را انعکاس دادند. اغلب آن‌ها به فراخوان‌های متعدد مردمی برای عدم شرکت در انتخابات اشاره کردند.

انعکاس رویترز در مورد انتخابات مجلس
انعکاس رویترز در مورد انتخابات مجلس

انعکاس رویترز

رویتر در این رابطه در مقاله‌ای در مورد انتخابات مجلس در ایران نوشت:

انتخاب بین بد و بدتر!

امید‌های برباد رفته ممکن است بسیاری از ایرانیان را از شرکت در انتخابات بازدارد!

در آستانه‌ی انتخابات دوم اسفند، ایرانیان از بحران‌های پی در پی که در همین چهارسال گذشته، امید آن‌ها به زندگی بهتر را از میان بردند، خسته هستند. این مسأله برای رهبران ایرانی که به دنبال مشارکت مردم در انتخابات هستند خبر خوبی نیست. از نظر آن‌ها شلوغی صندوق‌های رأی یک سیگنال به آمریکایی‌ها می‌فرستد و نشان می‌دهد که آن‌ها نسبت به کشته شدن ژنرال ایرانی و تحریم‌ها بی‌‌تفاوت نیستند...

انعکاس خبرگزاری فرانسه

خبرگزاری فرانسه(AFP) در مقاله‌ای در مورد انتخابات مجلس در ایران نوشت:

امکان ندارد!

ایرانیان ناراضی می‌گویند که امکان ندارد در رأی‌گیری شرکت کنیم!

بسیاری از ایرانیان ، که از تحریم های اقتصادی ، آشفتگی سیاسی و تهدید طولانی درگیری‌های نظامی رنج می برند، می‌گویند که در انتخابات عمومی این هفته شرکت نخواهند کرد.

تهرانی ها با قلب‌های جریحه‌دار و احساسی تلخی، از سیاستمداری که که به قول‌های خود پایبند نبوده‌اند سخن می‌گویند و از سطح زندگی خسته و نگران هستند.

"امکان ندارد! امکان ندارد رأی بدهیم!" پری ۶۲ ساله گفت که جمعه بخاطر اینکه دیگر به سیاستمداران اعتماد ندارد.امکان ندارد! امکان ندارد رأی بدهیم همچنین دختر او این انتخابات را تحریم کرده است.

پرونده:توئیت مورگان ارتگاس در مورد انتخابات مجلس ایران
توئیت مورگان ارتگاس در مورد انتخابات مجلس ایران

موضع گیری مورگان ارتگاس

مورگان ارتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی که حساب خامنه‌ای را تگ کرده بود، به همراه یک عکس طعنه‌آمیز در مورد انتخابات مجلس در ایران نوشت:

اکثر کاندیداهای شرکت کننده در انتخابات ایران توسط شورای نگهبان خامنه‌ای رد صلاحیت شده‌اند. جای تعجب نیست که همه‌ی کاندیداهای باقی مانده یکسان به نظر برسند.

پیام مریم رجوی

مریم رجوی، در ۱۶بهمن ۱۳۹۸ در رابطه با انتخابات دوره یازدهم مجلس در جمهوری اسلامی گفت:

«قلع و قمع کامل کاندیداهای باند مغلوب نظام ولایت فقیه نشانه روشنی از انقباض ناگزیر دیکتاتوری دینی در برابر قیام‌های توفنده مردمی و بحران سرنگونی است… مردم ایران که رأی واقعی خود را در قیام‌های آبان و دی با شعارهای مرگ بر اصل ولایت فقیه و مرگ بر خامنه‌ای ابراز کرده‌اند، انتخابات نامشروع مجلس آخوندها را بسا بیشتر از گذشته تحریم می‌کنند. بایکوت این انتخابات یک فریضه ملی و پیمان ملت ایران با کهکشان شهیدان مردم ایران به‌ویژه ۱۵۰۰شهید قیام آبان و اقتضای خواست‌های مردم و دانشجویان به‌پاخاسته در قیام دی‌ماه ۹۸ برای سرنگونی تمامیت رژیم نامشروع ولایت فقیه است. مردم و دانشجویانی که با فریادهای مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر اصل ولایت فقیه و مرگ بر ستمگر چه شاه و چه رهبر، نشان دادند که خواستار آینده‌ای بدون شیخ و شاه و مبتنی بر دموکراسی و حاکمیت جمهور مردم هستند.»[۱۹]

پیام مجید اسدی درباره‌ی انتخابات

زندانی سیاسی مجید اسدی به مناسبت یازدهمین دوره انتخابات مجلس و تحریم آن پیامی داد که مشروح آن به شرح زیر است:

«مونتسکیو می‌گوید: اگر قدرت به تمامی در اختیار یک نفر قرار گیرد، او صاحب همه چیز خواهد شد مگر عدالت. به بیانی وسیع‌تر، این تملک بی‌انتهای قدرت، راز و اساس طغیان علیه قاموس جهان است به‌طوریکه همه مواهب، فرصتها و امکانات مادی و طبیعی را از دسترس همگان خارج می‌کند و به بند انحصار یک تن یا یک گروه می‌کشد: و یمنعون الماعون.

بر این مبنا، یک رژیم توتالیتر هیچ حد یقف و مرزی از قانون، منطق و ارزشهای انسانی را به‌رسمیت نمی شناسد و با قبض آزادی و دفن عدالت، جامعه را در لجن‌زار فساد خویش فرو می‌بلعد و طرح قتل‌عام استعدادها و ارزشهای والای انسانی را پی می‌افکند. انسان و طبیعت را از مدار تکاملی خویش خارج می‌سازد و بذر جهل و تفرقه را در همه جا می‌پراکند.

۴۰سال پیش و در بحبوحه تاراج و یغمای انقلاب، زمانی که توطئه و زمینه‌چینیها برای حقنه ”ولایت فقیه” بر سرنوشت مردم ایران داشت بالا می‌گرفت. پدر طالقانی خروشید و گفت: ”استبداد مذهبی، بالاترین استبداد است”، چندان دیری نپایید که روند وقایع انتخابات ریاست‌جمهوری دیماه ۵۸به‌عنوان اولین کارزار انتخاباتی در رژیم ولایت فقیه، نگرانی و بیم‌ناکی نهفته در پس آن کلمات را به‌خوبی تاویل کرد. صلاحیت کاندیداتوری مسعود رجوی با حکم حکومتی ولی‌فقیه و بی‌اعتبار کردن قانون انتخابات رد شد. در سال ۵۹، انتخابات مجلس شورای ملی با حذف و پاکسازی عده بسیاری که رای ورود به مجلس را هم کسب کرده بودند به پایان رسید. این روندی بود که حتی پس از حذف تمامی ”ناملتزمان به ولایت فقیه” از صحنه سیاسی در ۳۰خرداد ۶۰، تا به امروز در هر انتخاباتی پیوسته تداوم داشته است.

شناخت هر پدیده‌ای، همواره با تامل در ماهیت آن آغاز می‌شود. چرا که مسیر تکامل محتوا و شکل هر پدیده در تحلیل نهایی، با شناسایی ویژگیهای ماهیت‌اش رقم می‌خورد. هم‌چنانکه، رژیم حاکم بر ایران بر طبق ماهیت آن، یعنی عنصر ولایت فقیه شناخته و تعریف می‌شود.

بدینسان، میزان در این رژیم نه رای ملت بلکه به واقع، منویات ولی‌فقیه است و اگر برای جبران عدم مشروعیت خویش از کیسه دین و آیین مردم به حساب خود خرج می‌کند در جایی هم شعبده بازی انتخابات را بر روی صحنه می‌آورد تا اعتبار و شان مردم را هزینه طول عمر و بقای سلطنت و دوام غارت خویش سازد. از اینرو این رژیم با همه رنگ و لعابهای اصلاح‌طلب و اصولگرا و سبز و بنفش‌اش نه تنها جامعه ایران را نمایندگی نمی کند بلکه بنا بر ماهیت ”ولایی”‌اش پاسخ به منافع و مطالبات واقعی هیچ قشر و طبقه‌ای از جامعه را نمی‌تواند و نمیخواهد بدهد.

میزان اما، همان حق حاکمیت ملی است. میزان، عنصر انتخاب نسل عصیانگر امروز است که با شعار ”مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر” و ”مرگ بر اصل ولایت فقیه” در دو قیام خونین دیماه ۹۶و آبان ۹۸شهرهای میهن را در زیر پای این رژیم به‌لرزه در آورد. اگر ارزش هر انتخاب، به بها و قیمتی است که بابت آن انسان می‌پردازد، کانون‌های شورشی پیشقراولان چنین پرداخت و فدیهٔ عظیم در صحنه سیاسی ایران امروزند. انتخابی که در پس آن، خون دهها شهید قیام دیماه ۹۶و بیش از ۱۵۰۰شهید قیام آبانماه در جوش و خروش است. آری، رای نسل ما و انتخاب جوانان شورشگر ما سرنگونی رژیم ولایت فقیه و استقرار آزادی، دموکراسی و حاکمیت ملی است.

زندانی سیاسی مجید اسدی

زندان گوهردشت بهمن ۹۸»[۲۰]

پیام ابوالقاسم فولادوند

پیام ابوالقاسم فولادوند به مناست انتخابات مجلس ‍۱۳۹۸
پیام ابوالقاسم فولادوند به مناست انتخابات مجلس ‍۱۳۹۸

الوالقاسم فولادوند زندانی سیاسی در ایران نیز به تحریم انتخابات یازدهم مجلس فراخوان داد و نوشت:

«درپی فراخوان رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت مبنی بر تحریم تام و تمام نمایش آخوندهای ضدبشری، وظیفه خویش یعنی تبعیت از این فراخوان را اعلام می‌نمایم.

قیام های آبان و د یماه ۹۸ثابت کرد که می‌توانیم آخوندهای جنایتکار و پاسداران جهل و جنایت که بازوی سرکوب و جنایت حکومت آخوندی می‌باشند را به زباله‌دان تاریخ بیاندازیم. زیرا مردم ایران در هر کوی و برزن کانون‌های قهرمان شورشی را در حمایت از خود و در نوک پیکان حمله به نهادهای حکومت ستمگر را مشاهده می‌کردند و می‌کنند.

ایرانیان قهرمان ثابت کردند که در سایه همبستگی با همدیگر می‌توانند هیولای جهل و جنایت یعنی حاکمیت مبتنی بر ولایت فقیه بنیادگرا و تروریست را سرنگون نمایند.

البته همان‌طور که مشخص است در مرحله گذار از کهنه به نو هیچگاه با عدم پرداخت هزینه به‌موفقیت دست نخواهیم یافت. همانگونه که رهبری مقاومت برادر مسعود بارها اشاره کرده اند، رژیم ضدبشری آخوندی نه تنها تا لحظه آخر عمر خویش دست از سرکوب بر نمی‌دارد، بلکه اگر زورش برسد و اگر جامعه بین‌المللی اجازه بدهد به قدرت و سرکوب خویش خواهد افزود. به همین علت است که برادر مسعود همیشه به‌تهاجم حداکثر و تلاش صد برابر نیز تأکید می‌کند. هر چند که سرکوب و جنایت بیشتر همانند یک چاقوی دو سر عمل می‌کند. یعنی اگر چه بر شهدا و مجروحان و اسرای مقاومت افزوده می‌گردد، ولی به همین میزان باعث ریزش روزافزون مزدوران رژیم نیز می‌گردد. همان‌طور که تاکنون مشاهده کرده ایم.

و همان‌طور که در نمایش مسخره و فریبکارانه ۲۲بهمن رژیم آخوندی با یک تو دهنی بزرگ یعنی بایکوت شرکت در مراسم مزبور از طرف مردم آگاه، مواجه گردید، وظیفه ملی و میهنی و هم‌چنین تعهد در مقابل خون ۱۵۰۰شهید قیام آبان ماه است که باتحریم همه‌جانبه نمایش به‌اصطلاح انتخابات مجلس رژیم، یک گام اساسی دیگر در جهت سرنگون کردن بزرگترین رژیم جنایتکار دوران تاریخ برداریم. مسلما با بایکوت تام و تمام به‌اصطلاح انتخابات پیش رو باعث می‌شویم که جامعه بین‌الملل یک گام دیگر به حمایت از مقاومت و مردم ایران بردارد.

ناگفته پیداست که هر فردی تحت هر عنوان و بهانه‌ای وارد این نمایش شود، به‌مراتب بی‌شرم‌تر و جنایتکارتر از افرادی است که در کشتار مستقیم جوانان پاک و عزیز و آزادیخواه این مرز و بوم دست دارند. زیرا که شرکت‌کنندگان در نمایش انتخابات و رای دهندگان، تمامی کشتار و جنایات رژیم را توجیه و تأیید می‌کنند و بدینوسیله مسئولیت مستقیم در به‌شهادت رساندن شهدا و رنج و شکنج مجروحان و اسرا قبل و بعد از این نمایش مشمئز کننده را خواهندداشت.

مرگ بر اصل ولایت فقیه

زنده بادآزادی

پیروزباد ارتش آزادیبخش ملی ایران

گسترده‌تر باد کانون‌های شورشی قیام

درود بر رجوی

زندانی سیاسی ابوالقاسم فولادوند

بهمن ۹۸»[۲۱]

بیانیه قهرمانان و ملی پوشان

قهرمانان و ملی پوشان عضو شورای ملی مقاومت ایران در روز ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ برای فراخوان به تحریم انتخابات بیانیه‌ای بدین شرح صادر کردند:

برای آزادی ایران و برای حاکمیت مردمی و نابودی ارتجاع و هرنوع دیکتاتوری رای ما سرنگونی است!

«مردم قهرمان و ملت بپاخاسته ایران!

تحریم انتخابات قلابی رژیم ملاها یک وظیفه ملی و میهنی برای همه ایرانیان و ورزشکاران و ورزشدوستان و نشانه همبستگی و ادای احترام به خون بیش از ۱۵۰۰ تن از جوانان، زنان، مردان و شهیدانی است که در اعتراضات و قیام آبان ماه ۱۳۹۸ و نیز ۱۲۰هزار شهید و صدهاهزار شکنجه‌شده و اسیری است که جان خود را برای آزادی ایران و سرنگونی رژیم فداکردند.

بنابراین برای آزادی ایران و تحقق آرمانها و اهداف ملت بزرگ ایران و شهیدان بی‌شمارش، به خصوص قهرمانان بزرگ ورزش ایران از جمله حبیب خبیری، عضو و کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، هوشنگ منتظرالظهور، قهرمان کشتی ایران در بازیهای المپیک ۱۹۷۶، فروزان عبدی، عضو تیم ملی والیبال زنان ایران، حمید عترتی کوشالی، عضو تیم ملی منتخب فوتبال ایران، شهلا شهدوست، عضو تیم ملی تنیس روی میز ایران، صمد منتظری، قهرمان وزنه برداری ایران، مهشید رزاقی، عضو تیم ملی فوتبال امید ایران، جواد نصیری، قهرمان شمشیربازی ایران، رای ما تحریم و بایکوت انتخابات قلابی آخوندها و سرنگونی این رژیم است.»

اسامی امضا کنندگان بیانیه

۱ـ مسلم اسکندر فیلابی    قهرمان کشتی ایران و برنده ۱۷ مدال جهانی و آسیایی

و وارث بازوبند جهان پهلوان تختی و مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران

۲ـ محمد قربانی        قهرمان کشتی جهان

۳ـ بهرام مودت            ملی پوش فوتبال

۴ـ اصغر ادیبی            ملی پوش فوتبال

۵ـ حسن نایب آقا        ملی پوش فوتبال

۶ـ عباس نوین روزگار        ملی پوش فوتبال

۷ـ کاظم غلامی        نایب قهرمان کشتی جهان

۸ـ منوچهر ارسطوپور        نایب قهرمان قایقرانی بزرگسالان جهان

۹ـ سعید ایپکچی        ملی پوش دوومیدانی ایران

۱۰ـ فیروزه اجاق        ملی پوش بسکتبال زنان ایران

۱۱ـ محمد بهروزی        داور رسمی فدراسیون فوتبال

۱۲ـ گلپر پرورده        نایب قهرمان ژیمناستیک اروپا

۱۳ـ مجید مشتری        ملی پوش فوتبال

۱۴ـ محمد آزادان        ملی پوش فوتبال

۱۵ـ علی سجادی        فوتبالیست باشگاه هما

۱۶ـ محمد یوسفعلی        ملی پوش فوتبال جوانان ایران[۲۲]

میزان مشارکت در انتخابات یازدهم

در مورد میزان مشارکت در انتخابات رسانه‌ها و مسئولان حکومتی آمار ضد و نقیض ارائه دادند. خبرگزاری حکومتی فارس میزان مشارکت در کل کشوررا ۴۰ درصد و درتهران ۳۰ درصد اعلام کرد.

گزارشگر شبکه دوم تلویزیون سراسری آلمان از استانبول نوشت:

«رهبر جمهوری اسلامی برای نشان دادن حمایت مردم از حاکمیت به نرخ مشارکت بالا نیاز داشت اما مردم در خانه‌ها ماندند زیرا سرخورده‌اند و نه به اصول‌گراها باور دارند، نه به اصلاح طلبان.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مردم در پیامی توییتری خواسته بود در انتخابات شرکت کنند و رای دادن را به آخرشب و آخر وقت موکول نسازند. هر چند حوزه‌های رای‌گیری خلوت گزارش شدند اما وزارت کشور زمان رای‌گیری را شش ساعت دیگر تمدید کرد.[۲۳]

دبیر ستاد انتخابات کشور سید اسماعیل موسوی در ۲ اسفند ۱۳۹۸ در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد تا ساعت ۱۱و ۴۵ دقیقه ۵ میلیون نفر رأی دادند این در حالی است که ستاد انتخابات کشور تعداد واجدین شرایط شرکت در انتخابات را در حدود ۵۸ میلیون نفر اعلام کرده بود. هم‌چنین رحمانی فضلی وزیر کشور در ۲ اسفند ۹۸ به خبرگزاری تسنیم گفت تا ساعت ۱۲میزان شرکت‌کنندگان این بار هم مثل دوره گذشته مجلس بوده و رقمی حدوداً هفت میلیون و نیم تا هفت میلیون و ۷۰۰هزار نفر شرکت کرده‌اند و امیدوار است در این دوره مردم با شوق بیشتری تا آخر وقت در انتخابات شرکت کنند. این آمار در تناقض با آماری بود که دبیر ستاد انتخابات اعلام کرد.[۲۴]

گزارش خبرگزاری‌ها از کسادی انتخابات یازدهم

روزنامه گاردین در مقاله‌ای از تهران نوشت:

«تمدید زمان رأی‌گیری در حالی رخ داد که در برابر صندوقهای رأی‌گیری از رأی دهندگان خبری نبود»[۲۴]

خبرنگاران بین‌المللی در مصاحبه‌هایی که با مردم داشتند، خبر از تحریم انتخابات توسط مردم می‌دادند. مجری مصاحبه‌کننده با سردبیر خارجی تلویزیون فرانسه ۲۴ در همان صبح روز انتخابات ۲اسفند ۹۸ پرسید: «این روزها می‌بینیم که ولی‌فقیه و رئیس‌جمهور این رژیم در تشویق ایرانیان برای رأی دادن خیلی مستاصل هستند» و سردبیر خارجی این تلویزیون با اشاره به سخنرانی‌های خامنه‌ای برای دعوت مردم به انتخابات، ضمن یاد‌آوری نتایج نظرسنجی‌های رسمی حکومتی، پاسخ داد:

«نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که مردم ممکن است با در خانه‌ماندن رأی خودشان را اعلام کنند».

رویترز اول اسفند ۹۸ نیز طی مقاله‌ای با انعکاس نظر مستقیم برخی از مردم ایران که انتخابات را بایکوت کرده‌اند، نوشت: «سرخوردگی میان زنان و نسل جوان، انتخابات ایران را کساد کرده است». نقل‌قول‌هایی که این خبرگزاری از مردم ایران آورده در نوع خود قابل‌ توجه است؛ از جمله جوانی دانشجو به نام افشین از تهران که گفت: «سیستم فاسد است. رأی من فقط کمک می‌کند که آنها در قدرت باقی بمانند. من رأی نمی‌دهم».

خبرنگار فرانسه ۲۴ که عصر روز ۲اسفند مستقیماً از تهران گزارش می‌داد نیز از قول بسیاری از مصاحبه‌شوندگان خودش گفت که آنها رأی نخواهند داد؛ هم‌چنین سایت العربیه انگلیسی با استناد به فیلم‌هایی از حوزه‌های رأی‌گیری خبر از مشارکت پایین مردم داد.

گزارشگر کریستین ساینز مانیتور هم گزارش داد:

«ناامیدی، بی‌تفاوتی و خشم روزافزون ایرانیان نسبت به‌ نظام حاکم و ناتوانی مکرر این نظام در بهبود بخشیدن به‌ زندگی مردم از طریق صندوق‌های رأی، منجر به‌ یکی از سوت و کورترین کارزارهای انتخاباتی که به‌یاد می‌آید، گشته است».(۲اسفند ۹۸)[۲۵]

تلاش برای ترغیب مردم

در اولین ساعات برگزاری انتخابات، ستاد انتخاباتی اعلام کرد که ثبت اثر انگشت برای رأی را حذف کرده است. چند ساعت بعد این ستاد اعلام کرد که دارندگان شناسنامه‌های بدون عکس نیز می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. رژیم ایران همچنین با استفاده از ۱۵۰۰ اتوبوس افرادی را از شهرها و روستاهای مختلف به تهران برای دادن رأی آورد تا حوزه‌های انتخاباتی پایتخت را شلوغ‌تر جلوه دهد.[۲۶]

علم الهدی امام جمعه مشهد در سخنان خود در نماز جمعه با جعل روایت از پیامبر اسلام گفت، هر کس در انتخابات شرکت نکند مسلمان نیست و مدعی شد که اصلاً‌ این حرف نه از جانب وی، بلکه حرف پیامبر اسلام است

کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز ۲ اسفند ۹۸ به خبرگزاری ایسنا گفت، اگر کسانی که تاکنون رأی نداده‌اند حتماً… در انتخابات شرکت کرده و رأی دهند.

محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر خامنه‌ای نیز به خبرگزاری ایرنا گفت، شرکت در انتخابات وظیفه شرعی است… شرکت در انتخابات مانند نماز یک تکلیف شرعی است و باید به آن عمل کرد… برگزاری انتخابات امری استرس‌زا و دلهره آور است. [۲۴]

نتایج انتخابات دور یازدهم مجلس

با توجه به خیز خامنه‌ای برای یکپارچه کردن مجلس و حذف رقبا نتایج دور یازدهم انتخابات قابل پیش بینی بود و در نهایت نیز نتایج به سود کاندیداهای جناح اصول‌گرا رقم خورد. در تهران لیست شورای ائتلاف پیروز انتخابات شد.

پیام مسعود رجوی در رابطه با انتخابات دور یازدهم

مسعود رجوی فرمانده ارتش آزادیبخش ملی ایران و مسئول شورای ملی مقاومت در روز ۲ اسفند ۱۳۹۸ پیامی بدین شرح صادر کرد:

«روح شهیـدان شـاد

روح شهیـدان قیام آبان شـاد

تهنیت به خلق قهرمان و کانون‌های شورش و انقلاب

تحریم بزرگ نمایش انتخابات آخوندی

رأی مردم ایران قهر و سرنگونی است

در این رژیم جایی برای انتخاب نبوده و نیست

جواب نه در انتخاب در چارچوب این رژیم بلکه در انقلاب و ارتش آزادیبخش ملی است

سپاه پاسداران ولایت باید در هم کوبیده شود

آمران و عاملان جنایت علیه مردم و فرزندان رشید ایران باید

در برابر عدالت قرار بگیرند و کیفر ببینند.

سلام بر خلق-سلام بر آزادی»[۲۷]

منابع

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان - سایت خامنه‌ای
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ نظرسنجی دانشگاه تهران
 3. بایکوت گسترده نمایش انتخابات
 4. آیا انتخابات در رژیم ولایت‌فقیه معنایی دارد؟!
 5. سلطنت، از زندانی به زندان دیگر یا دموکراسی!
 6. آیا انتخابات در رژیم ولایت‌فقیه معنایی دارد؟!
 7. شرایط و زمان ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم اعلام شد- خبرگزاری ایرنا
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ انتخابات مجلس ۹۸ - سایت نایریکا
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ رادیو فرانس انفو
 10. حذف فله‌یی کاندیداهای نمایش انتخاباتی
 11. انتخابات مقدمه انقباض کامل - سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
 12. انتخابات؛ مقدمه انقباض کامل - سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
 13. رادیو فرانس انفو
 14. بحران انتخابات؛ پیامدهای تشتت در باند اصول‌گرا - سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
 15. رائفی پور و ارضی از چه ناراحتند - سایت همگرایی
 16. نظرسنجی زمانه: شمار «تحریم‌کنندگان فعال» انتخابات مجلس رو به افزایش است
 17. نظرسنجی رسانه دولتی ایران: 82 درصد مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند
 18. روحانی؛ دروغ و سفسطه گری در باتلاق بحرانها - سخن روز ۲۷ بهمن سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
 19. اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
 20. رأی نسل ما سرنگونی رژیم ولایت فقیه است - سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
 21. تحریم نمایش انتخابات مجلس رژیم آخوندی - سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
 22. بیانیه قهرمانان و ملی پوشان برای تحریم انتخابات ـ سایت همبستگی ملی
 23. انتخابات مجلس؛ اصولگراها پیشتاز، قالیباف در صدر-دویچه وله فارسی
 24. ۲۴٫۰ ۲۴٫۱ ۲۴٫۲ نمایش انتخابات و افتضاح تناقضات - سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
 25. تحریم انتخابات، پاسخ شایسته مردم به خون شهدای آبان
 26. حذف شرط ثبت اثر انگشت و شناسنامه عکس‌دار برای تقلبات نجومی
 27. مسعود رجوی - پیام شماره ۲۰ - تحریم بزرگ نمایش انتخابات آخوندی