حزب‌الله لبنان

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو


رهبربه لحاظ معنوی روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای
دبیرکلحسن نصرالله
بنیانگذارسپاه پاسداران انقلاب اسلامی
شعارحکومت اسلامی به رهبری ولایت فقیه
بنیانگذاری۱۹۸۵
روزنامهجريدة العهد
مراماسلام -شیعه - بنیادگرا
کشور [[|]]
وبگاه
موقع المقاومة الإسلامية

حزب‌الله لبنان ، سازمانی سیاسی-نظامی اسلامگرای شیعه در لبنان وابسته به رژیم ایران است. رژیم ایران در سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۱ شمسی) در اوج جنگ‌های داخلی لبنان و به بهانه جنگ با اسرائیل یک گروه ۱۰۰۰ نفره از پاسدران را به لبنان فرستاد و با آموزش و تسلیح گروهی از شیعیان لبنانی، حزب‌الله لبنان را تأسیس کرد. پایگاه آموزشی جنتا در لبنان توسط سپاه پاسداران در منطقه نبی‌شیت راه‌اندازی شد و نیروهای لبنانی در آنجا توسط عناصر سپاه پاسداران آموزش داده شدند. هم‌زمان نیروهای آموزش دیده نیز به سلاح تسلیح می‌شدند تا برای عملیات آماده شوند. پاسدار حسین دهقان یکی از فرماندهان سپاه پاسداران بود که درباره تأسیس حزب‌الله و تبدیل آن به عنوان مجموعه‌ای وابسته به رژیم ایران نقش داشت. وی در گفته‌هایش درباره تشکیل حزب‌الله اشاره کرد که نام حزب‌الله را با الگوبرداری از شعار حزب فقط حزب‌الله رهبر فقط روح‌الله و کارایی این شعار در سرکوب مخالفان در اول انقلاب بر این گروه نهادند. در ادامه تلاش کردند آن را به عنوان یک ارگان معرفی و برای آن نشریه راه‌اندازی کنند. همچنین برای این تشکل یک سخنگو و رادیویی به نام حزب‌الله تعیین و راه اندازی کردند. در نهایت نیز پرچمی توسط سپاه پاسداران طراحی شد. به گفته‌ی بسیاری حزب الله لبنان حیات خلوت رژیم ایران است و اغلب کارهای کثیف رژیم ایران را که خود نمی‌خواهد مستقیما وارد آن شود به عهده می‌گیرد. حزب‌الله لبنان از ابتدای تشکیل تا به امروز مأموریت‌های متعدد تروریستی در کشورهای مختلف از جانب رژیم ایران انجام داد. از جمله اعزام نیروهای آموزش دیده پلیس ضدشورش به ایران و کشورهای دیگر و با ابلاغ مأموریت از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای سرکوب تظاهرات و از بین بردن اپوزسیون و ترور رهبران اپوزسیون در ایران، سوریه، عراق و کشورهای دیگر در منطقه. رژیم ایران برای ایجاد و حفظ حزب‌الله تاکنون ده‌ها میلیارد دلار هزینه کرده است و سالانه صدها میلیون دلار به آن اختصاص می‌دهد. در صحت این مدعا باید به سخنرانی حسن نصرالله اشاره کرد که با صراحت اعلام کرد:

«بودجه حزب‌الله از ایران می‌رسد و هیچ طرفی ارتباطی با این موضوع ندارد. پول از ایران می‌رسد، مانند موشک‌هایی که با آن اسرائیل را تهدید می‌کنیم. از حضرت امام خامنه‌ای، دولت ایران و رئیس جمهور آن، به خاطر حمایت بی‌دریغ از ما در سال‌های گذشته تشکر می‌کنیم. ما حقوق‌ها را می‌پردازیم و مشکلی در این زمینه نداریم. تا زمانی که ایران پول دارد ما هم پول داریم»

حسن نصرالله در صحبت‌هایش در مورد تحریم بانکی رژیم ایران، ادامه داد که بودجه حزب‌الله از همان طریقی به‌وسیله رژیم ایران به دست ما می‌رسد که تجهیزات نظامی و سلاح و دیگر نیازمندی‌هایمان به ما می‌رسد. برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای ایران در خصوص هزینه‌هایی که رژیم ایران برای نفوذ در کشورهای دیگر خرج می‌کند گفت:ایران سالانه ۷۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله لبنان می‌دهد. لازم به یادآوری است که حزب‌الله به همراه دیگر گروه‌های مورد حمایت رژیم ایران نظیر حماس در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارند و مشمول تحریم‌های آمریکا هستند.[۱] البته جرائم و فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در فعالیت‌های تروریستی خلاصه نمی‌شود. از جمله فعالیت‌های اثبات شده‌ی این گروه قاچاق سازمان‌یافته‌ی مواد مخدر، پولشویی، قاچاق سلاح، قاچاق انسان، قاچاق برده، قاچاق الماس و جرائم دیگری از این قبیل است.

محتویات

تاریخچه حزب‌الله لبنان

تشکیل حزب‌الله لبنان توسط ایران

حمله اسرائیل به جنوب لبنان در سال ۱۹۸۲بهانه‌ای به رژیم ایران در راستای گسترش قلمرو استراتژیک خود داد تا با شعار جنگ با اسرائیل به لبنان نیرو بفرستد. در این راستا رژیم ایران و در رأس آن روح‌الله خمینی تصمیم گرفت یک گروه ۱۰۰۰ نفره از پاسداران را به لبنان بفرستد. این عناصر در قالب یگان نظامی و با همان فرماسیون به لبنان اعزام شدند. خلاء سیاسی بوجود آمده در لبنان دست بازی به این گروه داد تا آزادی عمل زیادی در هر زمینه داشته باشند. از همین نقطه بود که از این فرصت به‌دست آمده استفاده کردند و به آموزش و تسلیح گروهی از شیعیان پرداختند و مبنای کارشان را روی «گروه اَمَلْ» و ملاء اطراف آن قرار دادند. علت این بود که تعدادی از نیروهای رژیم ایران از جمله مصطفی چمران در گذشته عضو گروه أمل بودند. به این ترتیب بود که از میان این شیعیان حزب‌الله را تأسیس کردند. هدف رژیم ایران از تأسیس حزب‌الله این بود که یک نفوذ سیاسی در لبنان و یک حضور نظامی در کنار اسرائیل داشته باشد و در نتیجه بتواند خود را پرچمدار جنگ با اسرائیل نشان دهد. رژیم ایران به این شیوه می‌توانست جهان عرب را نیز به حمایت از خود وادارد.

سخنان رفیق‌دوست در مورد حزب‌الله

محسن رفیق‌دوست، بنیان‌گذار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مصاحبه‌ای درتاریخ ۶ مهر ۹۶ گفت:

«پس از اینکه خرمشهر آزاد شد، اسرائیل به لبنان حمله کرد و قرار بر این شد ما به کمک لبنان برویم و با اسرائیل بجنگیم. لذا ابتدا بنده به سوریه رفتم و با حافظ اسد صحبت کردم و گفتم ما اگر بخواهیم بیاییم، باید پادگان و... در اختیار ما بگذارید. پس از آن سفر به ایران بازگشتم و مجددا همراه با محسن رضایی و صیاد شیرازی به سوریه رفتیم و حتی از بخش‌هایی از لبنان نیز بازدید کردیم. من یک پادگان درشهر زبدانی سوریه و یک پادگان در لبنان گرفتم و آن پادگان‌ها را تجهیز کردیم. هم از ایران امکانات بردیم و هم از دولت سوریه امکاناتی را گرفتیم. بعد اطلاع دادیم تا نیروها بیایند که آن موقع محسن رضایی و صیادشیرازی برگشته بودند. یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ که صندلی‌هایش را برداشته بودند، پر از نیروهای آماده رزم و با لباس رزم و با اسلحه به سوریه آمدند. گروه اول را به سوی پادگان‌ها اعزام کردیم و هواپیمای دوم نیروهای ایرانی نیز به زمین نشست. داشتیم برای اینکه جنگی را آغاز بکنیم، طراحی می‌کردیم که امام خمینی گفتند: «راه قدس از کربلا می‌گذرد.» من بلافاصله به ایران آمدم، خدمت امام رسیدم و در سپاه نیز جلسه گذاشتیم. قرار شد سپاهی‌هایی که می‌توانند آموزش بدهند در لبنان بمانند و بقیه برگردند که حدود ۲۰۰ نفر به عنوان مدرس در سوریه ماندند. احمد متوسلیان و موسوی کاردار ایران در بیروت و آن دو نفر دیگر به سفارت ایران در سوریه آمدند. من در سفارت پیش آخوند محتشمی پور بودم.»[۲]

صبحی طفیلی اولین دبیرکل حزب‌الله لبنان
صبحی طفیلی اولین دبیرکل حزب‌الله لبنان

اولین دبیرکل حزب‌الله

اولین دبیرکل حزب‌الله لبنان شیخ صبحی طفیلی بود که در پی اختلافاتش با اعضای دیگر حزب‌الله کنار کشید.

بعد از آن سیدعباس موسوی در ۱۹۹۱ پس از صبحی طفیلی، به عنوان دومین دبیرکل حزب‌الله لبنان انتخاب شد، سید عباس موسوی در ۱۶ فوریه ۱۹۹۲ زمانی که برای شرکت در سخنرانی و مراسمی به جبشیت رفته بود، توسط هلی‌کوپترهای اسرائیل مورد حمله قرار گرفت و کشته شد.

پس از سیدعباس موسوی، سید حسن نصرالله در نیمه مه ۱۹۹۱ به عنوان دبیر کل حزب‌الله لبنان انتخاب شد. او چندین دوره پی در پی دبیرکل حزب‌الله لبنان شد. در اصلاحی که در نظام شورای حزب‌الله انجام شد، انحصار انتخاب دبیرکلی برای چند دوره برداشته شد و حق نامزدی برای این پست نامحدود شد. از ان پس همچنان سید حسن نصرالله به عنوان دبیرکل حزب‌الله لبنان مطرح است.

سیدعباس‌موسوی‌دبیرکل سابق حزب‌الله
سیدعباس‌ موسوی‌ دبیرکل سابق حزب‌الله

صبحی طفیلی دبیرکل سابق حزب‌الله لبنان که بعد از کناره‌گیری از حزب‌الله به منتقد اصلی این گروه بدل شد درباره ماهیت حزب‌الله لبنان گفت:

«نمی‌توانیم در مورد حزب‌الله به عنوان یک جریان صحبت کنیم چرا که مطلقا هیچ اراده‌ای از خودش ندارد و رژیم ایران بر فعالیت‌هایش حکم می‌راند.»[۳]

مصاحبه‌های صبحی طفیلی

شیخ صبحی طفیلی در مصاحبه‌ای با رادیوی لبنان خطاب به حسن نصرالله در مورد شرکت او علیه انقلاب سوریه گفت:

«تو یک میلیارد و سیصد میلیون مسلمان را به جنگ با حزبت درسوریه فرا می‌خوانی. تصمیم حزب‌الله درابتدا عدم مشارکت دردرگیری های سوریه بوده است، اما به دستورحکومت ایران، این گروه وارد جنگ در سوریه شده است.»

شیخ صبحی طفیلی درباره تبعیت نصرالله از علی خامنه‌ای گفت:

«هرگزجایز نیست ازحاکمی اطاعت کنم که مرا به راهی باطل و نادرست می‌خواند. اطاعت و تبعیت از ولی‌فقیه یا غیرفقیه برای کشتن مسلمانان جایز نیست وکسی که برای کشتن مسلمانان از حاکم اطاعت کند کافر به شمار می‌رود.»

شیخ صبحی طفیلی درباره دخالت حزب‌الله در سوریه و کشته شدن نیروهای حزب‌الله در سوریه گفت:

«کشته‌شدگان این حزب شهید محسوب نمی شوند، زیرا کودکان را به قتل رسانده و خانه‌های مردم بی گناه را ویران می‌کنند.»[۴]

حسن نصرالله، علی‌خامنه‌ای، قاسم‌سلیمانی
حسن نصرالله، علی‌خامنه‌ای، قاسم‌سلیمانی

شیخ صبحی طفیلی دبیرکل سابق حزب‌الله لبنان در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۹۸ درباره دخالت رژیم ایران و خامنه‌ای در تظاهرات لبنان و عراق و کشتن و سرکوب مردم، با معرفی کردن خامنه‌ای به عنوان بزرگترین حامی فساد در لبنان و عراق، در یک پیام ویدئویی گفت:

«آیا خجالت‌آور نیست آن را که خواهان عدالت است، عامل خارجی و آن را که در خیابان‌ها کشته می‌شود مزدور می‌نامی؟ تو خود را ولی‌فقیه مسلمین، نه فقط ایران، بلکه همه جهان می‌دانی. آیا ولی‌فقیه، گرسنگان را می‌کشد و از جنایتکاران و فاسدین حمایت می‌کند؟...، افراد مسلح تو تابه‌حال ۲۵۰ نفر را در عراق به‌قتل رسانده و بیش از ۱۱هزار تن را مجروح کرده‌اند، هم‌چنان که ما را در لبنان کشتند....دیروز شاهد بودیم که جماعت تو خیمه‌های افراد بی‌گناه در کربلا را سوزاندند. ما تابه‌حال برای خیمه‌های حسین گریه می‌کردیم. به‌نظر می‌رسد باز هم شاهد صحنه کربلا، اما به شکل دیگری هستیم.»[۵]

وجه تسمیه حزب‌الله لبنان

حزب‌الله لبنان توسط سپاه پاسداران در لبنان تأسیس شد و به همین دلیل نام آن‌ نیز توسط سپاه پاسداران انتخاب شد.

پاسدار حسین دهقان یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در مورد نام حزب‌الله گفته استکه این نام را با الگوبرداری از شعار حزب فقط حزب‌الله رهبر فقط روح‌الله و کارایی این شعار در سرکوب مخالفان در اول انقلاب بر این گروه نهادند.

فعالیت‌های سپاه پاسداران در لبنان

فعالیت‌های سپاه در لبنان با فعال شدن معاونت اطلاعات سپاه در سال ۱۳۶۰ در این کشور شروع شد . بعد از مدتی واحدی به نام «واحد روابط بین الملل سپاه » کار عملیاتهای ترور و صدور انقلاب اسلامی را در لبنان به عهده گرفت . در۱۶خرداد ۱۳۶۱ (۶ ژوئن ۱۹۸۲) به‌دستور شخص خمینی با هدف برقراری جمهوری اسلامی در لبنان، یک تیپ  سپاه پاسداران به‌نام تیپ محمد رسول‌الله به فرماندهی پاسدار حسین مصلح به لبنان اعزام شد. بعداز پایان مأموریت این تیپ، یک سپاه ویژه به نام سپاه لبنان شامل ۲۰۰۰ پاسدار زیر نظر معاونت اطلاعات سپاه تشکیل شد که در دره بقاع ( واقع در استان بقاع که مرکز آن شهر زحله است) مستقر شد. اولین فرمانده نیروهای سپاه در لبنان احمد متوسلیان بود. سپس پاسدار منصور کوچک محسنی و کنعانی مقدم فرمانده و متعاقبا حسین دهقان (وزیردفاع سابق) فرماندهان این سپاه لبنان شدند که در راه اندازی تشکلی بنام حزب‌الله شرکت داشتند. از سال ۱۳۶۳کل تشکیلات سپاه در لبنان زیر نظر یک قرارگاه در تهران به نام قرارگاه بلال در ستاد مرکزی سپاه هدایت می‌شد.  تا سال ۱۳۶۵معاونت اطلاعات سپاه به تقویت نیروهای خود در لبنان و سوریه پرداخت. هزاران نفر از اعضای سپاه پاسداران تحت اشراف و نظارت این معاونت به لبنان اعزام شدند، حزب‌الله لبنان با حمایت‌های مالی، نظامی و اطلاعاتی معاونت اطلاعات سپاه گسترش یافت فرمانده سپاه لبنان دراین دوره تاسال۱۳۶۴ پاسدار محمد نجار (وزیردفاع دوران احمدی‌نژاد) بود. 

بعد از پایان جنگ ایران و عراق در تغییرات سازماندهی سپاه در سال ۱۳۶۹ رژیم ایران با متمرکز کردن تمامی نهادها و ارگان‌های اطلاعاتی و برون مرزی خود، نیرویی بنام «سپاه قدس» را تشکیل داد نیروی قدس در سال ۱۳۶۹ از ۱۲ معاونت تشکیل شد. علاوه بر آن واحدهایی تحت عنوان واحدهای امور بین‌الملل ایجاد شد که امور کشورهای مختلف را دنبال می‌کنند. بر این اساس سپاه هفتم نیروی قدس ماموریت در لبنان و سوریه را به عهده گرفت. به این ترتیب حزب‌الله لبنان به‌عنوان یک سپاه از نیروی قدس تحت فرماندهی سرتیپ پاسدار مصطفی ربیعی در جنوب لبنان قرار گرفت. تا سال ۲۰۱۷  فرمانده نیروی قدس در لبنان و رابط حزب‌الله لبنان سرتیپ پاسدار علی زاهدی بود.

حزب‌الله لبنان در کشورهای منطقه

خبرگزاری ایرنا مصاحبه‌ای با حسین دهقان وزیر دفاع سابق رژیم ایران انجام داد که در آن مصاحبه درباره علت ایجاد بازوی مقاومت در لبنان و فلسطین از او سوال می‌شود و دهقان جواب می‌دهد. این سوال و جواب به برخی ابهامات پاسخ می‌دهد.

 • مجری: برخی‌ها چنین سیاست‌گذاری را زیر سوال می‌برند و می‌گویند ما چه احتیاجی داریم برای منطقه‌ای مثل لبنان و فلسطین و بازوی مقاومت کار بکنیم، و آشکارا حمایت بکنیم. اوج این تفکر را در ۸۸ شاهد بودیم. شعاری که می‌دادند نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران. می‌خواهم بگویم اگر ما واقعا این کار را نمی‌کردیم الان کجای راه بودیم؟...این کارهایی که داشتیم چه نفعی برای ما داشته.»

 • حسین دهقان: ما که از نگاه امنیت ملی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که وضع امنیت لبنان یا سوریه یا عراق جزء امنیت ما محسوب می‌شود. به طور طبیعی ما در جهت تامین امنیت خودمان باید اقدام کنیم. این امر شناخته شده و مورد اذعان همه است نه این که ما در جمهوری اسلامی چنین حرفی می‌زنیم... اگر قرار باشد ایران اسلامی ما اسلام را به عنوان اصل حاکمیت خودش قرار بدهد پس دفاع از حریم اسلام جز منافع ملی و مسائل امنیتی‌اش است، حالا هر جایی که این بخواهد به یک نوعی مورد خدشه قرار بگیرد. ما باید دفاع کنیم چه به لحاظ فرهنگی چه به لحاظ دفاعی باید از این حریم دفاع کنیم. حضور ما در لبنان یا عراق یا سوریه حضور مستقیم به یک معنا نبوده و نیست. به این معناست که آن‌جا جریان‌هایی وجود دارد به صورت رسمی فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند چه به صورت رسمی از طریق دولت‌هایشان چه به صورت مستقل کمک‌هایی را از ما می‌خواهند. ما در بادی امر در وادی معنوی آن‌ها را حمایت می‌کنیم تشویق می‌کنیم، تامین می‌کنیم، در جاهای مختلف از آن‌ها حمایت می‌کنیم، این طبیعی است پس از این وقتی وارد میدان عمل شوند که دیگران معمولا همواره علیه این‌ها اقدام کردند طبیعی است ما باید کمک کنیم تا از خودشان دفاع کنند.»[۶]

حزب‌الله لبنان بازوی نیروی قدس سپاه

از سال ۱۳۶۱ حزب‌الله لبنان به عنوان یک ارگان و بازوی اصلی سپاه نیروی قدس در کلیه جنگ‌های نیابتی رژیم ایران در منطقه و جهان نقش مستقیم و غیرمستقیم داشته و دارد. حزب‌الله لبنان کلیه عملیات تروریستی در لبنان از جمله انفجار مقر تفنگداران آمریکا در بیروت و گروگان‌گیری‌ در سفارت فرانسه را در دهه ۱۹۸۰ به عهده داشت. همچنین اکثر اعمال تروریستی رژیم ایران در ترکیه و کشورهای اروپایی و آمریکا لاتین و آفریقا توسط حزب‌الله لبنان عملی می‌شد.

حزب‌الله لبنان همچنین آموزش نظامی اکثر گروه‌های عراقی مانند کتائب حزب‌الله، عصائب‌حق، کتائب‌ سیدالشهدا، حرکة الابدال، حرکت اوفیاء را به عهده دارد. بنا به برخی گزارشات درونی حکومت، از ۲۵ سال پیش رژیم ایران به آموزش حوثی‌ها در قم پرداخته است و در لبنان نیز با ایجاد قرارگاه‌هایی به آموزش حوثی‌ها پرداخته است.[۷]

حزب‌الله لبنان و سرکوب قیام ۱۳۸۸ ایران

نیروهای حزب‌الله در سرکوب تظاهرات۸۸
نیروهای حزب‌الله در سرکوب تظاهرات۸۸

پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در تظاهرات ۱۳۸۸ و قیام مردم ایران در همان سال، درحالی که نیروهای سپاه برای سرکوب تظاهرات گسترده مردم با کندی مواجه بود، رژیم ایران نیروهای حزب‌الله لبنان را به‌صورت گسترده برای سرکوب و کنترل قیام مردم ایران به تهران، گسیل داشت. در آن هنگام، رسانه‌ها و فضای مجازی مطالب و عکس‌های متعددی از شرکت عناصر حزب‌الله لبنان برای سرکوب تظاهرات ایران منتشر کردند.[۸]

نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران

شعار « نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران » شعار مردم معترض در تظاهرات علیه رژیم ایران و فعالیت‌های تروریستی و توسعه طلبانه‌اش در منطقه خاورمیانه و کل جهان بود. از آن جایی که مردم می‌دانستند علت وضعیت بد اقتصادی اجتماعی کشور حراج سرمایه‌های کشور برای نفوذ در کشورهای دیگر و جنگ‌های نیابتی و صدور بحران به مناطق مختلف برای حفظ نظام و به قول سران رژیم ایران، بسط عمق استراتژیک نظام بود، این شعار را سرمی‌دادند.

اتفاق‌نظر درباره کمک به حزب‌الله از جانب هر دو جناح در ایران

دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا که در ظاهر در مورد برخی مسائل برای منافع جناحی خود با یکدیگر درگیر می‌شوند، در مورد حمایت از حزب‌الله لبنان وحدت دارند. این وحدت از این جهت است که هر دو جناح، نفوذ در کشورها و صدور جبهه جنگ به آن طرف مرز را ضامن بقای نظام جمهوری اسلامی می‌دانند و در این نقطه، اشتراک نظر دارند. چنان چه محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، و یکی از فعالان اصلاح‌طلب به شمار می‌رود، درباره شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران گفت:

«برخی داخل ایران نشسته‌اند و می‌گویند نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران؛ اینها چرندیات است… برای گروه حزب‌الله ۴۰ سال تلاش شده و ما باید حتما هزینه‌های آن را بدهیم.»

عطریانفر به عنوان یک اصلاح‌طلب دخالت رژیم ایران و نفوذ به کشورهای سوریه و لبنان و یمن توسط علی خامنه‌ای را ستود و شعارهای مردم در تظاهرات دی ۹۶ را رد کرد و اظهار کرد که دو جناح سیاسی در ایران «به یک توافق نانوشته ذیل تدابیر رهبری» رسیدند. عطریانفر گفت:

«پرداخت هزینه‌های این گروه‌ها و حضور در مناطقی مانند سوریه و عراق، برای جمهوری اسلامی صیانت ایجاد می‌کند.»[۹]

حزب‌الله لبنان و جنگ نیابتی در سوریه

انقلاب سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ شروع شد. از همان ابتدا به‌دستور خامنه ای، نیروهای حزب‌الله لبنان وارد این جنگ علیه مردم سوریه شدند. نیروهای حزب‌الله برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در جبهه مقابل نیروهای مخالفان رژیم اسد مشاهده شدند.

پاسدار حسین همدانی فرمانده سپاه پاسداران درسوریه که در سال ۱۳۹۵ در سوریه کشته شد، در ابتدای کتاب خاطرات خود از سوریه، پیرامون نقش حزب‌الله نوشته است:

«خامنه ای فرموده بودند تا سیاست‌های کلان‌محور مقاومت و سوریه زیر نظر سیدحسن نصرالله باشد. لذا ایشان طبق فرمایشات حضرت آقا کلیه امور مربوطه به سوریه را مدیریت می‌کرد. بعد از یک هفته به ما پیغام دادند که بیایید. ما هم از دمشق به بیروت رفتیم. آنجا با برادرمان ابامهدی که همان آقای زاهدی، فرمانده سپاه لبنان است، به حضور سید حسن نصرالله رفتیم».

حسن نصرالله در ملاقات با خامنه‌ای عنوان کرد:

«در آن زمان همه به این نتیجه رسیده بودند که دولت سوریه بعد از دو یا سه ماه ساقط خواهد شد. ما برای ایشان پروژه‌های طرف متخاصم را تشریح کردیم و گفتیم که اگر در دمشق مبارزه نکنیم، در الهرمل و بعلبک و ضاحیه و الغازیه و بقاع جنوبی و جنوب لبنان مبارزه خواهیم کرد. خامنه ای ضمن موافقت، سخنان ما را تکمیل کرده افزودند: «نه‌تنها در این مناطق، بلکه در کرمان و خوزستان و تهران نیز مجبور به مبارزه خواهیم بود. خامنه ای تاکید کردند که این جبهه [مقاومت] شامل چند محور می‌شود: محور ایران، محور لبنان و محور سوریه. فرمانده این محور بشار اسد است و باید تلاش کنیم که او پیروز شود و پیروز خواهد شد.»[۱۰]

ده‌ها عضو اسیر شده حزب‌الله در سوریه
ده‌ها عضو اسیر شده حزب‌الله در سوریه

آمار نیروهای حزب‌الله در سوریه

در مورد تعداد نیروهای حزب‌الله در سوریه، آمار متعددی وجود دارد. خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۱۲ می ۲۰۱۷ اعلام کرد، حزب‌الله بالغ بر ۱۰ هزار نیرو در سوریه دارد. مطابق ارزیابی‌های دیگر، در ژوئیه ۲۰۱۶ آمار نیروهای حزب‌الله لبنان در سوریه بین ۷ تا ۱۰ هزار نفر بود. برخی از منابع وابسته به حزب‌الله لبنان، آمار کشته‌های حزب‌الله در سوریه را حدود ۲۰۰۰ نفر قید کرده‌اند. برخی از فرماندهان بالای حزب‌الله در شمار کشته‌شدگان بودند از جمله آن‌ها مصطفی بدرالدین، مسئول عملیات های حزب‌الله، علی محمد بیز ملقب به حاج ابو حسن و حسین سامی رشید ملقب به حاج باقر، محمود عباس عبدالحسین ریحان فرد سوم در فرماندهی شبه نظامیان لبنان.

روزنامه لوموند در گزارشی می نویسد:

«در گوشه هر خیابانی در حومه جنوبی بیروت موسوم به ضاحیه، و در کنار جاده های دشت بقاع ، تصاویر هلاک شدگان وابسته به حزب‌الله در سوریه دیگر جزئی از چشم انداز محلی شده‌اند»[۱۱].

نیروهای حزب‌الله در تمام نقاط سوریه

از سال ۲۰۱۲ تا کنون نیروهای حزب‌الله لبنان در همه مناطق و جبهه‌های سوریه حضور داشتند.

حزب‌الله در پی حملات شدید به مناطق وادی بردی، مضایا و الزبدانی دهها هزار غیرنظامی را کشتند.[۱۲] نبردهای حلب که نهایتا به تصرف بخش شرقی این شهر موجب شد، موجب کشته‌شدن ده‌ها هزار نفر از مردم غیرنظامی گردید.

منطقه «جرود عسال الورد» قلمون، که در شرق دمشق قرار دارد، منطقه‌ی دیگری بود که حزب‌الله در آن کشتار صورت داد. در نهایت در تاریخ ۲۷ اوت ۲۰۱۷ حزب‌الله لبنان اعلام کرد با داعش به توافقی دست یافته است که به موجب آن رزمندگان سوریه و خانواده های آنان منطقه قلمون غربی درمرز لبنان را ترک و تحت حفاظت حزب‌الله به منطقه دیرالزور در مرز عراق منتقل می‌شوند.

منطقه القصیر نیزکه در ابتدای شروع انقلاب سوریه، به تصرف نیروهای حزب‌الله در آمد، شاهد جنگ‌ها و کشتار بی‌شمار، توسط نیروهای حزب‌الله بود.

کمک‌های مالی و تسلیحاتی رژیم ایران به حزب‌الله لبنان

روح‌الله خمینی که معدود افرادی را  بطور رسمی مورد تائید قرار می‌داد تا از طرف او و به نام او  وجوحات شرعیه «خمس و زکات» را بگیرند، برای حسن نصرالله در سال۱۳۶۰ اجازه‌نامه‌ای صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

«اجازه‌نامه

زمان:۱۳۶۰ ه‍ ش. /۱۴۰۱ ه‍. ق.

مکان: تهران، جماران

موضوع: اجازه در امور حسبیه و شرعیه

مخاطب: سیدحسن نصرالله ـ لبنان

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدالله رب‌العالمین، والصلوة والسلام علی محمد و آله الطاهرین، ولعنة الله علی اعدائهم اجمعین

و بعد، جناب حجت‌الاسلام آقای حاج سیدحسن نصرالله ـ دامت افاضاته ـ از طرف اینجانب مجازند در تصدی امور حسبیه و اخذ وجوه شرعیه و مصرف مظالم عباد و ذکوات و کفّارات را در مصارف مقررة شرعیه؛ و در مورد سهمین مبارکین نیز مجازند در اخذ و صرف آن در مخارج خودشان به نحو اقتصاد؛ و در مورد مازاد بر مخارج نیز مجازند نصف آن را در مخارج سادات عظام ـ کثرالله امثالهم ـ و ترویج شریعت مقدسه صرف نموده و نصف دیگر را ارسال دارند. و اوصیه ـ ایّده‌الله تعالی ـ بما اوصی به السلف الصالح من ملازمة التقوی و التجنب عن الهوی و التمسک بعروة الاحتیاط فی امور الدین و الدنیا؛ و ان لاینسانی من صالح دعواته»؛ والسلام علیه و علی اخواننا المؤمنین و رحمةالله و برکاته». روح‌الله الموسوی الخمینی

کمک لجستیکی و نظامی ایران به حزب‌الله

از سال ۱۳۶۰ تاکنون میزان واقعی کمک‌های مالی، نظامی، لجستیکی و ....از طرف رژیم ایران به حزب‌الله لبنان هیچ وقت اعلام نشده است. اکثر رسانه‌های معتبر کمک‌های مالی سالانه ایران به لبنان را بیش از هشتصد میلیون دلار و تا حدود یک میلیارد دلار اعلام کرده‌اند. از جمله «گوناز تی وی» ۱۷ژوئیه ۲۰۱۷ اعلام کرده بود: «در گذشته، دیپلمات‌ها کمک سالانه تهران به حزب‌الله لبنان را ۳۵۰ میلیون دلار در سال برآورد کرده بودند.»[۱۳][۱۴]

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل در گفت‌ و گویی با روزنامه روسی «کومرسانت» از رقم جدید کمک‌های تهران به حزب‌الله لبنان پرده برداشته است. لیبرمن گفته بود: «تهران سالانه ۸۰۰ میلیون دلار به این گروه تروریستی کمک می‌کند.» این پول‌ها علاوه بر فعالیت‌های حزب، خرج تأمین حقوق کادر حزب‌الله لبنان، خانواده‌های کشته‌شدگان حزب‌الله، پروژه‌های مختلف در جنوب و بقاع لبنان و همچنین پرداخت رشوه به شخصیت‌های سیاسی لبنانی می‌شود تا از حزب‌الله لبنان حمایت کنند.[۱۵]

ساخت و ساز رژیم ایران در لبنان

در جنوب لبنان خرابی‌های حاصل از جنگ، بلافاصله توسط عوامل رژیم ایران ساخته و خیلی زود تحویل مردم ساکن آن منطقه شد. این در حالی است که که مراکز شهرهای ایران و حاشیه آن‌ها تا دورافتاده‌ترین نقاط از ویرانی‌ها و فقر مفرط رنج می‌برند. همچنین زلزله بخش‌هایی از ایران از جمله کرمانشاه و کرمان را ویران کرده است و پس از چند سال هیچ سازندگی و اقدامی برای ساختن سرپناه برای مردم انجام نشده است، پاسدار شاطری یکی از فرماندهان سپاه پاسداران و مسئول بازسازی لبنان در این رابطه گفت:

«در کمتر از ۲ هفته مشکل برق ۷۳ روستای بیروت را حل کردیم. ظرف ۴۵ روز ۴۵ مدرسه برای ضاحیه ساختیم. در مجموع ۲۲۸۰ پروژه سازندگی برای بیروت، ظرف چند ماه داشتیم. در همین ایام ۱۴۱ مرکز آموزشی ساختیم.»

در مجموع ۷۳ مرکز عبادی، ۱۹مرکز درمانی، ۲۰پل اصلی، ۱۸۹پل فرعی، ۴ پل عابر پیاده، ۱۱۰ پروژه برق، ۴۹۴ پروژه شهرداریها، ۲۶ راه اصلی، ۸۳۳ راه فرعی و ۴۲ پروژه زیبایی شهر برای حزب‌الله ساخته شد. این پروژه‌های ساخت و ساز در شرایطی بود که اگر عناصر حزب‌الله و خانواده‌هایشان تا قبل از تکمیل ساخت خانه‌ها در خانه‌های اجاره‌ای سکونت داشتند، اجاره خانه نیز توسط رژیم ایران پرداخت می‌شد. این کارها در زمانی انجام می‌شود که بسیاری از مردم ایران بدون سرپناه به گورخوابی و لوله‌خوابی و کارتن‌خوابی روی آورده‌اند.[۱۶]

ساخت جاده و پل و پارک در لبنان

رژیم ایران علاوه بر ساخت مراکز و ساختمان در لبنان و به غیر از ارسال اسلحه برای حزب‌الله لبنان ده‌ها پروژه دیگر نیز در لبنان در دست دارد. از جمله ساخت زمین‌های فوتبال و ایجاد پارک بزرگ برای جوانان. در گزارشی به نقل از سفیر ایران در لبنان آمده است:

«جمهوری اسلامی ایران به سرعت برای بازسازی مدارس، بیمارستان‌ها، راه‌ها و پل‌ها ، شبکه‌های انتقال برق و دیگر تاسیسات زیربنایی در لبنان اقدام کرده است.»[۱۷]

پروژه پرداخت خسارت

پاسدار شاطری مسئول بازسازی لبنان در رابطه با پرداخت خسارت به کسانی که از جنگ خسارت دیده بودند گفت:

«۱۳۴۳۹ پروژه پرداخت خسارت به افراد خسارت دیده از جنگ داشتیم که شامل ۳۰۳۵ پرداخت برای خسارت خودرو بود. ۲۲۰۰ پرداخت خسارت به کسانی که احشام خود را از دست داده بودند، ۸۰۰۰ پرداخت خسارت به زمین‌داران زمین‌های زراعی در مناطق مختلف و تمام کسانی که در جنگ خسارت دیده بودند.

پاسدار شاطری در پایان گفت جمهوری اسلامی وظیفه الهی و انسانی خودش را انجام داده است.[۱۶]

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان
سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان

اذعان حسن نصرالله به تأمین مالی از طرف رژیم ایران

بخشی از سخنرانی سید حسن نصرالله درباره تأمین هزینه‌های حزب‌الله توسط رژیم ایران:

«بودجه، هزینه‌ها، خورد و خوراک، موشک، سلاح آن توسط جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود. تا زمانی که ایران پول دارد، ما نیز پول داریم. بیش از این شفاف بگویم. پولی که برای ما تصویب شده است به صورت مستقیم و نه از طریق بانک‌ها در اختیار ما قرار می‌گیرد؛ همان طوری که این موشک‌ها که با آن اسرائیل را تهدید می‌کنیم در اختیار ما قرار گرفته است. هیچ قانونی نمی‌تواند مانع از رسیدن این پول به ما شود. نیروها و طرفداران و ملت مقاومت از امام خامنه‌ای امام امت دام ظله الشریف و مسئولان جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور، دولت، پارلمان، مراجع و ملت شریف این کشور به دلیل حمایت کریمانه آنان از مقاومت در طول سال‌های مقاومت تشکر فراوان دارند و این حمایت‌ها همچنان ادامه دارد. ما هیچ مشکل مالی نداریم.»[۱۸]

حزب‌الله و شبکه قاچاق مواد مخدر

بنا به گزارش‌های نشریه هایی چون هیل (کنگره آمریکا) و العربیه، حزب‌الله لبنان با کمک سپاه پاسداران یک شبکه گسترده قاچاق مواد مخدر را اداره می‌کنند که میلیاردها دلار از این قاچاق کسب می‌کنند.[۱۹]

پروژه کاساندرا و کشف جرائم سازمان‌یافته حزب‌الله لبنان

در تحقیقی ۸ ساله توسط افی بی آی در مورد فعالیت‌های اقتصادی حزب‌الله تحت نام پروژه کاساندرا بسیاری از جرایم حزب‌الله لبنان کشف شد. نتیجه این تحقیقات در نشریه آمریکایی پولتیکو منتشر شد. در این گزارش با اسناد معتبر نقش حزب‌الله در قاچاق موادمخدر و سایر جرایم افشا شد. حزب‌الله علاوه بر نقش سازمان نظامی که عملیات‌های تروریستی از جانب رژیم ایران در در سراسر جهان انجام می‌دهد، در زمینه قاچاق مواد مخدر و قاچاق اسلحه و پول‌شویی نیز به شدت فعال است. در تحقیقاتی که پولتیکو منتشر کرد حزب‌الله سالانه یک میلیارد دلار درآمد دارد که بخشی از این درآمد از طریق فعالیت‌های پولشویی و قاچاق مواد مخدر در داخل خاک آمریکا به دست می‌آید.

پروژه کاساندار در سال ۲۰۰۸ آغاز گردید. در طول ۸ سال فعالیت مأمورین پروژه کاساندرا که همواره در ارتباط نزدیک با وزارت خارجه آمریکا بود تحقیق در مورد شبکه‌های توزیع کوکائین و دیگر جرائم حزب‌الله لبنان از طریق شنودهای تلفنی و نفوذ به داخل شبکه‌های قاچاق بود. این پروژه با همکاری ۳۰ آژانس اطلاعاتی آمریکایی در خارج از امریکا دنبال می‌شد. پروژه‌ی کاساندرا از کمک سازمان سیا در آمریکا نیز بهره می‌برد. از جمله یکی از نتایج این تحقیقات این بود که حزب‌الله از دو مسیر برای توزیع مواد مخدر فعالیت دارد. اولین مسیر از آمریکای لاتین به سمت غرب آفریقا و بعد از آن به اروپا و خاورمیانه می‌گذرد. دومین مسیر از ونزوئلا و مکزیک به سمت آمریکاست.[۲۰]

توقف تحقیقات در مورد حزب‌الله توسط اوباما

بنیان‌گذار پروژه کاساندرا دیوید اشر بود. وی در همین رابطه به روزنامه پولتیکو گفت:

«هر اندازه که دولت آمریکا بیشتر درگیر مذاکره و گفت‌وگو درباره برنامه اتمی ایران می‌شد، پروژه کاساندرا بیشتر مسکوت ماند و سرانجام در ژانویه ۲۰۱۶ و پس از اجرایی شدن توافق اتمی (برجام) و اعلام آن از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا، مسئولان پروژه کاساندرا به ماموریت‌های جدیدی گماشته شدند و به این ترتیب پروژه عملا متوقف شد... بهترین راه برای منهدم کردن شبکه‌هایی که در چنین جنایاتی دست دارند، از جمله وقتی ما با سازمانی سر و کار داریم که مانند حزب‌الله لبنان از نظر سیاسی حساس است باید جریان گردش پولی آن‌ها را قطع کرده و موسسات مالی وابسته به آن‌ها را تحت پیگرد قانونی قرار دهیم... در ادامه تحقیقات در پروژه کاساندرا به یک بانک مستقر در بیروت برخورد کردیم که در پولشویی حزب‌الله نقش بسیار فعالی داشته است. این موسسه مالی، بانک لبنانی کانادایی (Lebanese Canadian Bank) نام دارد که به سرعت در حال گسترش بود. وزارت خزانه‌داری آمریکا این بانک را که در عملیات حزب‌الله لبنان دست داشته، به عنوان یکی از موسسات اصلی پولشویی شناخته است.»[۲۱]

به این ترتیب پس از اعلام توافق بر سر برجام در ژانویه ۲۰۱۶ ، اعضای ارشد پروژه کاساندرا کنار گذاشته شدند. علاوه بر دیوید اشر که قبلا به‌دلیل تمدید نشدن قراردادش توسط وزارت دفاع پروژه را ترک کرده بود جکی کلی نیز که به عنوان مأمور ارشد اداره مبارزه با مواد مخدر در پروژه کاساندرا بود به مأموریتهای دیگر منتقل شد. در نتیجه توافق برجام معامله‌ای بود که نه تنها پروژه را متوقف کرد بلکه دولت آمریکا نتیجه گران‌بهایی که از طریق این تحقیقات گسترده بدست آورده بود که محصول توطئه رژیم ایران، روسیه، ونزوئلا و سوریه بود را از دست داد و حزب‌الله به همراه رژیم ایران با دست باز به جرائم خود ادامه دادند.[۲۲][۲۳][۲۴]

برخی از این تحقیقات بعدها توسط اعضای کنار گذاشته شده‌ی پروژه کاساندار توسط پولتیکو منتشر شد.

قاچاق مواد مخدر و دیگر جرائم حزب‌الله

عوامل حزب‌الله تجارت‌هایی را که سودمند هستند به عنوان پوشش برای کار قاچاق شناسایی می‌کنند. در گام اول، آن‌ها بخشی از سهام آن شرکت یا بیزنس را می‌خرند. اگر این تجارت برای قاچاق مواد مخدر مناسب و مفید باشد، کل سهام آن را می‌خرند. و به این طریق پوشش مناسب برای قاچاق سلاح، مواد مخدر و پولشویی ایجاد می‌کنند.[۲۰]

عماد مغنیه مسئول شرکت‌های پوششی

حزب‌الله لبنان در ادامه این روند یک واحد اقتصادی ویژه ایجاد کرد، کار این واحد گسترش شرکت‌های پوششی حزب‌الله و کنترل و نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی این گروه است. فعالیت‌هایی که اساس آن قاچاق مواد مخدر و سلاح است. این واحد ویژه اقتصادی زیر نظر عماد مغنیه اداره می‌شد. مغنیه دومین تروریست تحت تعقیب بعد از اسامه بن‌لادن بود.

‏عماد مغنیه برای دهه‌ها چهره‌ی اصلی تروریسم برای آمریکایی‌ها بود. او طراح حمله‌ای بود که طی آن ۲۴۱ تفنگ دار آمریکایی در سال ۱۹۸۳ در مقر خود در لبنان کشته شدند. وی همچنین طراح حملات ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ به سفارت آمریکا در بیروت بود که منجر به مرگ تعداد دیگر از آمریکایی ها شد.

عماد مغنیه در روز ۱۲ فوریه ۲۰۰۸  (۲۳ بهمن ۱۳۸۶) با انفجار بمبی در دمشق کشته شد. روزنامه واشینگتن پست در بهمن ماه ۱۳۹۳ به نقل از یک مامور سابق سیا گزارش داد که این سازمان به همراه موساد، مسئول کشتن عماد مغنیه بوده است. قتل مغنیه ضربه‌ای سنگین به حزب‌الله لبنان بود.

در این عملیات دو نفر دیگر از اعضای برجسته‌ی حزب‌الله هم در آن صحنه بودند که جان سالم بدر بردند. ادهم طباجه از سرمایه‌داران لبنانی و از عناصر حزب‌الله و دومی صفی الدین بود. صفی‌الدین از نفرات کلیدی حزب‌الله لبنان است که نماینده‌ی این گروه نزد رژیم رژیم ایران و از خویشاوندان حسن نصرالله است. آمریکا وی را در سال ۲۰۱۸ به عنوان تروریست‌های جهانی به‌طور ویژه تحریم کرد.[۲۰]

ارزیابی کارشناسان درباره قاچاق توسط حزب‌الله

طبق ارزیابی کارشناسان و بازرسان امور حزب‌الله لبنان، این گروه سالانه بیش از ۱ میلیارد دلار از قاچاق مواد مخدر، قاچاق سلاح، پولشویی و سایر کارهای غیرقانونی درآمد دارد. این میزان پول صرف گسترش و تقویت این گروه و کارهای تروریستی‌اش می‌شود.[۲۰]

پولشویی حزب‌الله

کارشناسان در بررسی‌های خود درباره قاچاق مواد مخدر توسط حزب‌الله و پولشویی، تحقیقاتی انجام دادند و محموله‌هایی از قاچاق کوکائین را که از آمریکای لاتین به آفریقای غربی می‌رفت ، دنبال کردند، این محموله‌ها از غرب آفریقا به اروپا و خاورمیانه قاچاق می‌شد. همچنین در ردیابی برخی از محموله‌های قاچاق مواد مخدر، این گروه مشاهد کرد که کوکائین از ونزوئلا به مکزیک و از آن جا به آمریکا قاچاق می‌شود.

یکی دیگر از جرائمی که حزب‌الله در آن نقش مهمی دارد، پولشویی است. حزب‌الله با شیوه‌های مختلف دست به پولشویی می‌زند و میلیون‌ها دلار پول کثیف حاصل از قاچاق مواد مخدر و سلاح را پولشویی می‌کند. از جمله کارشناسان یک نقشه پیچیده پولشویی را کشف کردند که نزدیک ۵۰ میلیون دلار پولشویی صورت گرفته بود. یکی از روش‌های پولشویی حزب‌الله خرید ماشین‌های دست دوم آمریکایی و انتقال آن‌ها به کشور بنین در غرب آفریقا بود. حزب‌الله پول کثیف حاصل از فروش مواد مخدر را از طریق صرافی‌های مشخص و ۳۰۰ محل فروش ماشین دست دوم در آمریکا پولشویی می‌کند. یک  بانک لبنانی- کانادایی نقش اصلی در این پولشویی را به عهده داشت. [۲۵]

تحقیقات مشترک آمریکا و کلمبیا درباره حزب‌الله

تیم تحقیقاتی مشترک آمریکا و کلمبیا درباره کسب درآمد حزب‌الله در کلمبیا برای تأمین هزینه فعالیت‌های تروریستی گزارشی تهیه کردند که شبکه‌ای از فعالیت‌های این گروه را با پشتیبانی رژیم ایران افشا می‌کند.

این تیم در بررسی‌های خود عنوان کرد که حزب‌الله لبنان از طریق فروش گوشت، ذغال، خودروهای دزدی، هویت‌های جعلی، به دنبال افزایش درآمدهای خود برای تأمین مخارج تروریستی در نقاط مختلف جهان است. این تحقیقات نشان داد که حزب‌الله تحت پوشش شرکت‌های تجاری و پلاتفرم‌های مختلف به دنبال فروش مواد مخدر و صادرات و فروش خودروهای سرقتی و کلاهبرداری از بانک‌ها است. طبق تحقیقات سازمان اطلاعات کلمبیا، بانک‌های اروپا، حدود ۸۰ درصد نقل و انتقال و صادرات به بیروت را پشتیبانی می‌کنند و در آن نقش دارند و فعالیت‌های حزب‌الله را تأمین می‌کنند. در گزارش مشترک آمریکا و کلمبیا طرح حزب‌الله در این فعالیت‌های به ظاهر اقتصادی در کشور کلمبیا در چند مرحله انجام می‌گیرد. از طریق گردآوری پشتیبانان و هواداران در مساجد و مراکز فرهنگی و نیز اعزام همان افراد، زیر پوش «بورسیه» به لبنان. لازم به ذکر است که تعداد مسلمانان در کلمبیا حدود ۴۰هزار نفر است. همچنین تعداد پنج مسجد و ۱۰ مرکز فرهنگی اسلامی درکلمبیا مشغول بسیج حامیان برای حزب‌الله هستند.

عضوگیری حزب‌الله در کلمبیا و پاناما

حزب‌الله در کلمبیا و پاناما نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی افراد مستعد برای عضوگیری را شناسایی می‌کند و آن‌ها را در پوشش پیوستن به اسلام به خدمت خود در می‌آورد. تحقیقات سازمان مشترک کلمبیا و آمریکا اضافه می‌کند که دستورات هر کاری از تهران به لبنان می‌رسد و از آن طریق به فرمانده ای اس او و سپس به مهره‌های اصلی حزب‌الله در کلمبیا منتقل می‌شود. تحقیقات همچنین اشاره می‌کند که سرشبکه حزب‌الله در آمریکای لاتین فردی به نام عبدالله راده‌رامل یکی از نفرات ارشد حزب‌الله مسئول پاناما بود که بین کشورهای آن منطقه مانند ونزوئلا، پاراگوئه، برزیل، آرژانتین به آلمان، سوئیس و ایالات متحده آمریکا نیز رفت و آمد داشته است. شاخه خارجی حزب‌الله به واحد ۹۱۰ نیز معروف است. عبدالله رامل به اتهام قاچاق مواد مخدر و پولشویی، محکوم و از کلمبیا اخراج شد.[۲۶]

آمریکای لاتین، حیات‌خلوت رژیم ایران

بر طبق ادعاهای بسیاری از کارشناسان مسائل خاورمیانه، همکاری رژیم ایران با کشورهای آمریکای لاتین، زمینه گسترش فعالیت‌های حزب‌الله در آمریکای لاتین بود. در این مورد مقام‌های آمریکایی گفتند که ایران بخشی از آمریکای لاتین را به حیات خلوت خود و حزب‌الله لبنان تبدیل کرده تا از این طریق بتواند به منافع آمریکا ضربه وارد کند.[۲۷]

گسترش نفوذ ایران در عراق توسط حزب‌الله لبنان

‏‏ یک مقام ارشد سابق در وزارت دادگستری به پولیتیکو گفت که یک گروه غیررسمی چندسازمانی مشغول به کار در مورد ایران وجود داشت که تاثیر احتمالی پروژه‌ کاساندار یعنی تحقیق در مورد حزب‌الله لبنان و پیگرد قانونی آن، بر مذاکرات هسته‌ای را بررسی می‌کرد. ‏با این حال جک کلی و دیوید اشر و گروه‌شان به کار خود ادامه دادند و دنباله بررسی‌های بانک لبنانی- کانادایی را گرفتند. آن‌ها متوجه شدند که ارتشی از قاصدها پول کثیف آمریکایی را از غرب آفریقا به بانک‌های همکارشان به بیروت منتقل می‌کنند. مامورین با تعقیب این قاصدان متوجه شدند سفر آن‌ها از هتل‌های چهارستاره توگو با چمدان‌هایی محتوی تا ۲ میلیون دلار شروع می‌شود. با دنبال کردن این قاصدان، شواهد لازم علیه این شبکه به دست آمد.‏ بررسی‌های پروژه کاساندرا نگران‌کننده بود. حزب‌الله و ایران در حال گسترش شبکه‌ی جهانی خود بودند. آن‌ها تجهیزات نظامی خود را تقویت کردند و هزاران سرباز و اسلحه را به سوریه انتقال دادند.‏ با عقب نشینی نظامی آمریکا از عراق، رژیم ایران توانست به کمک حزب‌الله نفوذ خود در عراق را گسترش بدهد. ‏ایران و حزب‌الله حرکت های مشابهی را در یمن و کشورهای تحت کنترل سنی‌ها آغاز کردند. شبکه‌های آن‌ها در آفریقا نه تنها مواد مخدر، اسلحه و ماشین های دست دوم را قاچاق می کرد بلکه به قاچاق الماس، کالاهای تجاری و حتی برده می‌پرداخت.[۲۰]

چهره‌ی سیاسی حزب‌الله لبنان

حزب‌الله لبنان بخشی از پول‌هایی که از رژیم ایران دریافت می‌کرد را صرف خدمات اجتماعی مانند، فراهم کردن غذا، کمک‌های پزشکی و دیگر خدمات اجتماعی در لبنان می‌کرد.به این ترتیب توانست رضایت بخشی از شیعیان فقیر جنوب لبنان را جلب کند. در ادامه این روند حزب‌الله خودش را به یک حزب سیاسی تبدیل کرد و کرسی‌هایی را در پارلمان و دولت لبنان به‌دست آورد. با این همه اخیرا در تظاهرات لبنان اغلب شیعیان علیه حسن نصرالله و حزب‌الله شعارهایی سردادند که نشان‌‌دهند روگردان شدن این شیعیان از این جریان است.

گسترش جهاد اسلامی

هم‌زمان با فعالیت آرام اجتماعی که حزب‌الله برای تبدیل شدن به یک حزب سیاسی و ورود به حاکمیت داشت، عماد مغنیه، شاخه‌ی نظامی حزب‌الله یعنی سازمان جهاد اسلامی را گسترش می‌داد. گروه جهاد اسلامی با کمک رژیم ایران اطلاعات اهداف غربی، اسرائیلی و یهودی ها را در سراسر جهان جمع‌آوری می‌کرد تا در مرحله بعد به این اهداف حمله کند.  

در سال ۲۰۰۸ دولت جرج بوش به این نتیجه رسید که گروه جهاد اسلامی خطرناک‌ترین گروه تروریستی جهان است و می‌تواند حملات فوری از جمله حملات شیمیایی، بیولوژیک و هسته ای پایین رده‌ای را اجرا کند که بسیار بدتر از حملات ۱۱ سپتامبر خواهند بود.

با این شواهد شکی در تروریست بودن حزب‌الله نبود، اما ابعاد جرائم آن از جمله قاچاق مواد مخدر هنوز روشن نشده بود. این گونه بود که اداره مبارزه با مواد مخدر با اتکا به اختیارات بسیارش شروع به رسیدگی به پرونده‌ی شبکه‌ی وسیع و پیچیده‌ی قاچاق و پولشویی حزب‌الله کرد تا با این گروه مبارزه کند.

تروریسم حزب‌الله

انفجار مقر نیروهای فرانسوی و آمریکایی در بیروت

حزب‌الله لبنان بعد از شکل‌گیری و از همان ابتدا، به انجام عملیات تروریستی به نیابت از ایران روی آورد. از جمله در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ بطور هم‌زمان دو انفجار در مقر نیروهای فرانسوی و آمریکایی در بیروت انجام داد که به مرگ ۲۴۱ سرباز آمریکایی و ۵۸ سرباز فرانسوی منجر شد. این انفجار به وسیله کامیونی با باری به وزن ۶۸۰۰ تا ۹۵۰۰ کیلو تی ان تی صورت گرفت. محسن رفیق‌دوست که از سران سپاه پاسداران در آن زمان محسوب می‌شد در این رابطه گفت:

«ماده تی ان تی این عملیات و ایدئولوژی آن از اینجا از تهران رفته بود.»

ترور رفیق حریری

تروریسم حزب‌الله لبنان با ترور رفیق حریری در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ برابر با ۲۵ بهمن ۱۳۸۴ در یک انفجار، به یک بحران سیاسی تبدیل شد. رفیق حریری به مواضع ملی و مستقل معروف بود و انگشت‌های اتهام در مورد ترور او تماما متوجه حزب‌الله بود. این انفجار نیز با یک تن ماده تی ان تی صورت گرفت که به مرگ رفیق حریری و ۲۲ تن دیگر انجامید. علیرغم اینکه در تحقیقات سازمان ملل ابتدا سوریه متهم اصلی این ترور بود اما به زودی مشخص شد که حزب‌الله لبنان به فرمان رژیم ایران این ترور را انجام داده‌است. آخرین گزارش برامیرتز مامور تعیین شده سازمان ملل در رابطه با این پرونده حاکی از آن است که دی. اِن. اِی جمع‌آوری شده از صحنه جنایت نشان می‌دهد که انفجار منجر به قتل حریری احتمالاً به وسیله یک مرد جوان و به صورت انتحاری انجام گرفته‌است. دادگاه سازمان ملل نیز حکم بازداشت چهار عضو حزب‌الله لبنان را در رابطه با این موضوع صادر کرد. مصطفی بدرالدین یکی از فرماندهان این عملیات بوده است که گفته می‌شود توسط رژیم ایران به ایران منتقل شده است. درهمین رابطه پنج نفر از اعضای حزب‌الله لبنان از طرف دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان، مستقر در لاهه هلند، به نقش داشتن در سوءقصد به رفیق حریری متهم شدند.

ترور وسام الحسن رئیس بخش امنیت ملی لبنان

در نوامبر ۲۰۱۲ انفجار دیگری در لبنان وسام الحسن رئیس بخش امنیت ملی لبنان را مورد هدف قرار داد. او یکی از نزدیکان سعد حریری رهبر اپوزسیون در این کشور و از منتقدین بشار اسد و حزب‌الله لبنان بود. وسام الحسن رئیس بخش اطلاعات نیروهای امنیتی لبنان در راس هیئتی مامور تحقیقاتی شد که به کشف نقش حزب‌الله در ترور رفیق حریری انجامید. هر چند از نتایج این تحقیقات خروج نیروهای سوریه از لبنان بود ولی بحران سیاسی ادامه یافت. حزب‌الله با گسترش نظامی خود عملا صحنه سیاسی لبنان را تا حد زیادی تحت نفوذ خود درآورد که از جمله نتایج آن متوقف ماندن تشکیل کابینه دولت لبنان بخصوص هنگام نخست وزیری سعد الحریری در آن سال بود.

عملیات تروریستی حزب‌الله لبنان در خارج لبنان

انفجار آمیا در آرژانتین
انفجار آمیا در آرژانتین

تروریسم حزب‌الله به دیگر کشورها نیز گسترش یافت که از جمله می‌توان به نقش آن در انفجار برج «خبر» عربستان و آمیای آرژانتین اشاره کرد.

انفجار سفارت اسرائیل در آرژانتین

در ۱۷ مارس ۱۹۹۲ یک بمب بزرگ در کامیونی سفارت اسرائیل را در بوینوس آیرس آرژانتین هدف قرار داد و باعث کشته شدن ۲۹ نفر و زخمی شدن ۲۴۱ نفر از جمله چهار اسرائیلی ، دو شهروند آرژانتینی و تعدادی کودک شد. طبق رأی دادگاهی در آمریکا ، جمهوری اسلامی ایران از طریق حزب‌الله لبنان مسئولیت این حمله را بر عهده داشت.

انفجار آمیا

در ۲۰ سپتامبر ۱۹۹۴ در انفجار آمیا ، مرکز همبستگی یهودیان در بوینوس آیرس آرژانتین، ۸۵ نفر کشته و حدود ۳۰۰ نفر مجروح شدند. این حمله کشنده‌ترین هجوم تروریستی تاریخ آرژانتین بود. این حمله به رژیم ایران نسبت داده شد. آرژانتین طی تحقیقاتی که قاضی آلبرتو نیسمن  آن را بر عهده داشت اعلام کرد که پاسدار احمد وحیدی ، فرمانده پیشین نیروی تروریستی قدس، رفسنجانی رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی، و ولایتی وزیر خارجه، و رضایی، فرمانده سپاه پاسداران، از جمله متهمان این انفجار هستند. عماد مغنیه، یک رهبر نظامی حزب‌الله، یکی از عناصر عملیاتی این حمله تروریستی بود.

انفجار در مجتمع مسکونی ارتش آمریکا در عربستان

در سال ۱۹۹۶ یک کامیون بمب‌گذاری شده در مجتمع مسکونی ارتش آمریکا در عربستان سعودی (خبر) منفجر شد که طی آن ۱۹ آمریکایی و یک تبعه سعودی کشته و ۳۷۲ نفر زخمی شدند. هیئت منصفه دادگاه فدرال در آمریکا ، ۱۳ عضو حزب‌الله در عربستان سعودی و لبنان ، را متهم کرد که مسئولیت این حمله را بر عهده داشته‌اند.

عملیات تروریستی در عراق

پس از اشغال عراق توسط آمریکا، عراق یکی از صحنه‌های عملیات تروریستی حزب‌الله بود. ابوموسی دقدوق هدایت عملیات تروریستی حزب‌الله لبنان را به دستور نیروی قدس در عراق به عهده داشت. ربودن چهار آمریکایی در عملیاتی در "کربلا" را می‌توان از آن جمله دانست. ابوموسی دقدوق توسط آمریکایی ها دستگیر شد، اما نوری المالکی نخست وزیر وقت عراق که به ایران وابسته بود او را از آن‌ها تحویل گرفت و آزاد کرد.

ترور مخالفان رژیم ایران در رستوران میکونوس

همچنین رژیم ایران از عناصر حزب‌الله برای ترور مخالفان ایرانی این رژیم از جمله در رستوران «میکونوس» در برلین استفاده کرده است.

در سال ۱۳۶۹، سپاه قدس ۱۲ بخش به نام سپاه بر اساس مناطق عملیاتی تشکیل داد. سپاه هفتم انجام مأموریت های تروریستی در لبنان و سوریه را بر عهده داشت که حزب‌الله بازوی اجرایی اصلی آن است. آخوند محمدحسن اختری، عضو دفتر ولی فقیه و نماینده ولی‌فقیه در امور سوریه و لبنان، اهداف علی خامنه‌ای را در لبنان از طریق حسن نصرالله پیش می‌برد. سپاه هفتم نقش تعیین کننده ای در جنگ ۳۳ روزه علیه اسرائیل و همچنین کودتای حزب‌الله علیه دولت فواد سینیوره در بیروت داشت.

واکنش‌ها نسبت به جرائم حزب‌الله

داگلاس فراح، یک تحلیلگر جنایات فراملیدر مورد حزب‌الله لبنان می‌گوید:

سعی کردند تحقیقات پروژه کاساندرا را با مقامات اوباما پیش ببرند. فراح گفت: به نظر می رسید که توافق هسته ای ممکن است اتفاق بیفتد، و مشخص شد که هیچ علاقه‌ای هم از طرف اوباما به هر گونه برخورد با ایران یا حزب‌الله نیست با این دلیل که ممکن است تأثیر منفی بر توافق داشته باشد و ممکن است باعث ترساندن مقامات ایرانی شود.[۲۰]

طی چند دهه گذشته با در پیش گرفتن سیاست سازش و بی‌توجهی و بی‌تفاوتی جامعه جهانی در برخورد با تروریسم خزنده رژیم ایران به‌وسیله بازوانش نظیر حزب‌الله و نفوذ هرچه بیشتر رژیم ایران در منطقه و دخالت در امور کشورهای منطقه خصوصا عراق، سوریه، لبنان و یمن، باعث شد رژیم ایران از زیر بار حسابرسی اعمالش در منطقه بیرون برود و به عمر و نفوذ خود در منطقه بیفزاید، درنتیجه جنایات و جرائم بین‌المللی هر چه بیشتر گسترش پیدا کرد و تاوان چنین سیاست سازشکارانه‌ای را مردم سوریه و عراق و لبنان و یمن و خصوصا مردم ایران با جان و مال و امنیت خود پرداختند.

حزب‌الله لبنان در لیست تروریستی

در دسامبر ۲۰۱۵ وزارت خزانه داری آمریکا حزب‌الله لبنان را تحریم مالی کرد. متعاقبا حزب‌الله به عنوان نیروی تروریستی از سوی آمریکا معرفی شد. علاوه بر آمریکا کشورهای زیر نیز حزب‌الله را درلیست گروه تروریستی قرار دادند:

شش کشور شورای همکاری خلیج فارس(عربستان،کویت،بحرین،عمان،قطر،امارات متحده) در۱۲ اسفند ۹۴ کلیت حزب‌الله لبنان و ارگان‌های تابعه آن را بعنوان گروه تروریستی معرفی کردند. همچنین کشورهای هلند، بحرین  مصر،اتریش، کانادا، اتحادیه عرب و اسرائیل حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی طبقه‌بندی کردند. اتحادیه اروپا، نیوزلند، بریتانیا، تنها شاخه نظامی آن را تروریستی دانسته و بین شاخه نظامی و شاخه سیاسی آن تمایز قائل شده‌اند.

منابع

 1. دردسر اعتراف‌های رهبر حزب‌الله برای جمهوری اسلامی ، دویچه‌وله فارسی
 2. خبرگزاری تسنیم ۶ مهر۹۶
 3. روزنامه القدس العربی
 4. سخنان تند رهبر تاریخی حزب الله علیه حسن نصرالله ، سایت صدای گوناگون جهان
 5. صبحی طفیلی، دبیرکل سابق حزب‌الله لبنان خامنه‌ای را بزرگترین حامی فساد در عراق و لبنان دانست ، سایت به سوی پیروزی
 6. نحوه شکل گیری حزب الله لبنان از زبان وزیر دفاع ، خبرگزای جمهوری اسلامی
 7. ۱۵ گروهی که «به نیابت از ایران» در سوریه و عراق می‌جنگند ، رادیو فردا
 8. بیانیه سی و هشتمین سالگرد تاسیس شورای ملی مقاومت ایران
 9. اعتراض اصلاح‌طلبانه به باور «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران» ، سایت ایران اینترنشنال
 10. روایت سیدحسن نصرالله از دیدار با خامنه‌ای در اوایل بحران سوریه ، خبرگزاری تسنیم
 11. روزنامه لوموند
 12. خبرگزاری آناتولی ۱۲ می ۲۰۱۷
 13. بیروت: دلار در دستگاه‌های خودپرداز وجود ندارد ،‌ ایندپندنت فارسی
 14. رقم کمک مالی سالانه ایران به حزب‌الله لبنان چقدر است؟ ، گوناز تی وی
 15. رابطه حزب‌الله و ایران: گروه نیابتی نه شریک سیاسی
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ ما را هم لبنانی حساب کنید-سایت مجاهدین خلق ایران
 17. پول ایرانیان در لبنان کجا خرج می‌شود-دویچه وله فارسی
 18. سایت مشرق۱۳ تیر ۹۵
 19. نشریه هیل متعلق به کنگره آمریکا
 20. ۲۰٫۰ ۲۰٫۱ ۲۰٫۲ ۲۰٫۳ ۲۰٫۴ ۲۰٫۵ The secret backstory of how Obama let Hezbollah off the hook ،سایت پولیتیکو
 21. پروژه کاساندرا؛ شبکه بین‌المللی قاچاق و حزب‌الله لبنان-سایت ایران آزادی
 22. پشت پرده ماجرای رها کردن پرونده حزب‌الله لبنان توسط اوباما ، سایت صدای آمریکا
 23. پروژه "کاساندرا": حزب‌الله چگونه مبدل به سندیکای بزرگ بین‌المللی قاچاق مواد مخدر شده‌است ،‌ سایت صدای گوناگون جهان
 24. دادگستری آمریکا سیاست اوباما درباره حزب الله را بررسی می‌کند
 25. یک سوم ثروت حزب‌الله لبنان از قاچاق مواد مخدر بدست می‌آید ، سایت العربیه
 26. کشف شبکه پولشویی و قاچاق مواد مخدر حزب الله لبنان در کانادا و آمریکا
 27. تحقیقات مشترک آمریکا و کلمبیا در مورد فعالیت‌های درآمدزای حزب‌الله در کلمبیا-سایت رادیو فردا