ایران‌پدیا:آشنایی با دانشنامه

از ایران پدیا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایران‌پدیا‌ویکی دانش‌نامه‌ای مجازی بر روی شبکه جهانی اینترنت است که هدف آن ارائه اطلاعات تحریف نشده درباره ایران میباشد. روایت صحیح تاریخ معاصر ایران که دستخوش سانسور شدید قرار گرفته است، وظیفه مقدم این دانشنامه می‌باشد.

این دانشنامه متعلق به تمام ایرانیان آزادی‌طلب و جمهوریخواهی است که فارغ از قومیت، نژاد، مذهب‌ و پراکندگی جغرافیایی، برآنند که به روایت و نشر درست موضوعات تاریخی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... مربوط به ایران، بپردازند.این امکان در ایران‌پدیا به کاربران اجازه می‌دهد که با مشارکت و هم افزایی در نوشتن مقاله‌ها، ارزش علمی مقاله ها را افزایش دهند.ورود به این دانشنامه با تایید مدیران امکان پذیر خواهد بود.

تلاش تمام ویرایشگران این باید باشد که مطالب خود را بی‌طرفانه و با استناد به منابع معتبر و بدون لحن تبلیغی و بدون پایمال کردن حق نشر دیگران ارائه دهند. بر محتوای ایران‌پدیاویکی نظارت می‌شود، بنابراین می‌توان به عنوان منبعی معتبر به مطالب آن تکیه کرد. ایران‌پدیا محل تبلیغ حزبی و گروهی نیست.

سؤال‌های مهم

۱- ایران‌پدیا چیست؟
پاسخ: برای آنکه به‌درستی بیاموزید که ایران‌پدیاویکی چیست، می‌توانید پنج بنیاد ایران‌پدیا را مطالعه‌کنید.
به طور خلاصه می‌توان گفت:
ایران‌پدیاویکی یک دانش‌نامه است و دانش‌نامه مجموعه‌ای از نوشتارهای خلاصه برای پوشش‌دادن اطلاعات مربوط به ایران است. ایران‌پدیا جای مطالب نامعتبر،تحریف و سانسور،تمرین مقاله‌نویسی، دموکراسی، وبلاگ و تالار گفتگو نیست. برای آشنایی کامل با ایران‌پدیاویکی، با کلیک بر «اینجا» پنج بنیاد ایران‌پدیا را مطالعه کنید، تمام قوانین و مقررات ایران‌پدیا را می‌توان با اجماع کاربران و رعایت این پنج اصل تغییر داد.
۲- آیا ایران‌پدیا متعلق به گروه یا سازمان خاصی است؟
پاسخ: ایران‌پدیا توسط بنیاد تأسیس شد مالکیت آن به آن بنیاد تعلق دارد و از نظر فنی (پشتیبانی اینترنتی) توسط آنها پشتیبانی می‌شود بر محتوای ایران‌پدیاویکی نظارت می‌شود، بنابراین می‌توان به عنوان منبعی معتبر برای معرفی موضوعات مربوط به ایران به مطالب آن تکیه کرد.
۳- مدیریت ایران‌پدیاویکی در دست کیست؟
پاسخ: ایران‌پدیا توسط تعدادی از کاربران باتجربه اداره می‌شود. مدیران چند دسترسی بیشتر از دیگر کاربران برای تمیزکاری و جمع‌بندی نظرخواهی‌ها دارند (برای اطلاعات بیشتر اپ:مدیر را مطالعه کنید)
۴- منابع مالی ایران‌پدیا از کجا تأمین می‌گردد؟
پاسخ: منابع مالی فقط از طریق کمک مالی‌ای که افراد به ایران‌پدیا اهدا می‌کنند تأمین می‌شود و این پول‌ها صرف مسائل فنی و گسترش نرم‌افزار مدیاویکی می‌شود.
۵- آیا می‌توانم مقاله‌ای را که نوشته‌ام در جای دیگری هم استفاده کنم؟
پاسخ: بله می‌توانید به صورت آزادانه هر مطلبی که در ایران‌پدیاویکی موجود است را به صورت کلی برای هر گونه مصرفی (تجاری، آزاد، خصوصی و...) استفاده نمائید.
۶- چرا در مقالات از عباراتی مانند «شهید »، «حضرت»، «امام»، «(ص)»، «(ع)»، «اعلی‌حضرت» و دیگر عبارات احترام‌گذاری برای امامان و پیامبران و افراد مقدس استفاده نمی‌شود؟
پاسخ:مانند هر دانشنامه‌ای مخاطب ایران‌پدیاویکی گروه یا مذهب یا عقیده خاصی نیست. در نتیجه ایران‌پدیا برای احترام گذاشتن به عقاید همه انسان‌ها، اصل بی‌طرفی را انتخاب کرده‌است و برای هیچ شخص یا گروه یا مذهب یا گرایشی از القاب احترام‌آمیز استفاده نمی‌کند. برای اطلاع بیشتر اپ:لقب را مطالعه کنید.
۷- «آزاد» بودن ایران‌پدیاویکی به چه معناست؟
پاسخ: «دانشنامهٔ آزاد» به معنی «دانشنامهٔ رایگان» نیست یا «دانشنامهٔ آزاد» به معنی «هر کسی می‌تواند هرطور که می‌خواهد ویرایش کند» نیست یا «دانشنامهٔ آزاد» لزوماً به «آزادی بیان» اشاره ندارد، بلکه آزاد به معنی حق استفادهٔ آزاد (یا اجازهٔ استفادهٔ آزاد) از مطالب است. (برای اطلاعات بیشتر ایران‌پدیا:دانشنامهٔ آزاد را مطالعه کنید)
۸- آیا می‌توان به ایران‌پدیاویکی استناد کرد؟ آیا ایران پدیا منبع معتبری است؟
پاسخ: اعتبار مقالات ایران‌پدیاویکی به منابع آن است. همچنین بر روی مقالات ایران‌پدیاویکی نظارت می شود بنابراین می‌توان به عنوان منبعی معتبر در مورد ایران به مطالب آن تکیه کرد.توجه داشته باشید که ایران‌پدیا بشخصه از خود مطلبی را نباید مطرح کند یا نباید محل تحقیق دست اول باشد و هر چه در آن هست بر پایه منابع معتبر باید باشد.
۹- قصد دارم مقالهٔ جدیدی بسازم از کجا شروع کنم تا مقاله‌ام حذف نشود؟
پاسخ:برای ساخت مقاله پیشنهاد می‌کنیم به ایجادگر مقاله مراجعه کنید و براساس پیشنهادها و پرسش‌های مطرح شده در آنجا عمل کنید. در صورتی که موضوع مقالهٔ شما از منابع خوب (معتبر، بی‌طرف، مستقل) برخوردار باشد و دارای حداقل‌های سیاست سرشناسی ایران‌پدیا باشد، حذف نخواهد شد.

آشنایی با ایران‌پدیا و ویکی‌نویسی

 برای آشنایی با محیط ایران‌پدیا کلیک کنید!  برای آشنایی با یک مقالهٔ استاندارد کلیک کنید!  برای آشنایی با صفحهٔ ویرایش ایران‌پدیا کلیک کنید!  برای آشنایی بیشتر با محیط ایران‌پدیا کلیک کنید!


جستارهای وابسته

منابع